ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 22 Δεκ 2018, 14:46

Συμβαίνει αρκετά συχνά με εθελοντές (υποθέτω ότι για κάτι τέτοιο προκειται): περιμένουν κάποια ένδειξη ευγνωμοσύνης από αυτούς που ευεργετουν, κι αν αυτή δεν προκυψει, ή όχι "ακριβώς" οπως θεωρούσαν ότι είναι πρέπον, τότε σοκάρονται και η οποία φιλική τους διάθεση μετατρέπεται σε ανοιχτή εχθρικοτητα.
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 22 Δεκ 2018, 21:07

Mole έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:46
Συμβαίνει αρκετά συχνά με εθελοντές (υποθέτω ότι για κάτι τέτοιο προκειται): περιμένουν κάποια ένδειξη ευγνωμοσύνης από αυτούς που ευεργετουν, κι αν αυτή δεν προκυψει, ή όχι "ακριβώς" οπως θεωρούσαν ότι είναι πρέπον, τότε σοκάρονται και η οποία φιλική τους διάθεση μετατρέπεται σε ανοιχτή εχθρικοτητα.
Η παραδοσιακή ένδειξη ευγνωμοσύνης εκ μέρους των (ισλαμιστών τουλάχιστον) ευεργετουμένων, είναι η τελετουργική κοπή της κεφαλής του ευεργετούντος, συνοδευόμενη από ένα θερμό "Αλ Αχμπάρ!".
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    paul25
    Δημοσιεύσεις: 6583
    Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Δεκ 2018, 00:55

    Καμπανα για τον Ζουγα!

    Γιάννης Ζουγανέλης: Σοβαρά μπλεξίματα για τον αγαπημένο καλλιτέχνη

    Ο γνωστός καλλιτέχνης πρόκειται να έχει μπλεξίματα με το νόμο, αφού υποβλήθηκε μήνυση εναντίον του.

    Φαίνεται πως μερικές δηλώσεις του ήταν αρκετές, για να προκαλέσουν θύελλα αντιδράσεων.

    Το γεγονός αυτό, ίσως, να προκαλεί εντύπωση σε πολλούς, αφού πρόκειται για έναν άνθρωπο που δεν έχει προκαλέσει ποτέ στο παρελθόν.

    Συγκεκριμένα, το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι υπέβαλε μήνυση εναντίον του για ρατσιστικές δηλώσεις.

    Ο Παναγιώτης Δημητράς, του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ), γράφει χαρακτηριστικά προς το Τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας:

    “Κυρίες/Κύριοι Σας υποβάλλουμε άλλη μια μηνυτήρια αναφορά, στα πλαίσια του προγράμματος του Παρατηρητηρίου Ρατσιστικών Εγκλημάτων, με αντικείμενο δήλωση του ηθοποιού Γιάννη Ζουγανέλη όπου αντιπαραβάλει ρατσιστικά τους Έλληνες μετανάστες στο εξωτερικό με τους μετανάστες στην Ελλάδα”.

    https://www.pagenews.gr/2018/12/30/ella ... texni/amp/
    «Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
    Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

    Άβαταρ μέλους
    wooded glade
    Δημοσιεύσεις: 29284
    Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 01:08

    Ε ωραία κι εγώ το ίδιο λέω.
    Οι μετανάστες στην Αγγλία, τη δικιά μου, προ 25ετίας, δεν είχαν καμία σχέση με τους μετανάστες σε άλλες χώρες.
    Υπήρχαν πολλοί μαύροι και Ινδοπακιστανοί για τους οποίους έλεγαν διάφορα τα αβγά, αλλά δεν θυμάμαι ούτε ένα αστυνομικό δελτίο με διαρρήκτες μαύρους ή ινδοπακιστανούς. Ούτε πρόστιμο για λειτουργία πειρατικού ταξί δεν θυμάμαι.
    Στο Παρίσι όταν πήγα δεν έκανα μεν γνωριμίες αλλά έπεσα απάνω σε ξύλο-φασαρίες μεταξύ αφρικανών ουκ ολίγες φορές. Στο Καρτιέ Λατέν, στην πλατφόρμα του μετρό και σε άλλα σημεία επίσης φωνσακούσαν.
    Είναι πιθανό οι Εγγλέζοι να άφηναν μόνο τους σοβαρούς μαύρους να μεταναστεύσουν τις δεκαετίες των 50-60 και όχι τα τεντυμποϊκά στοιχεία.
    Μία φορά στην Αγγλία είχα πάθει μιά ζημιά και αναγκάστηκα να διασχίσω όλο το Λονδίνο με τα πόδια. Από Alexandra Hill στα βόρεια μέχρι κάτω από τον Τάμεση, μιά συνοικία νότια του Brixton δεν θυμάμαι τώρα πως τη λέγανε. Ήταν μετά τα μεσάνυχτα αλλά δεν ακουγόταν κιχ και δεν είδα κανένα απολύτως ύποπτο στοιχείο στο δρόμο. Πέρασα και μέσα από τη Fleet street, το δρόμο που είναι τα γραφεία των εφημερίδων. Εκεί με πλησίασε ένας μπόμπυ και μου πήρε το τρανζίστορ από την τσέπη. Όταν είδε ότι παίζει και δεν είναι μεταφιεσμένη βόβμα του IRA μου το έδωσε πίσω και μου είπε "πήγαινε".
    Πάντως όλα αυτα κάνουν ακόμα πιό ειδεχθή τη συμπεριφορά των αγγλοαβγών παρά οτιδήποτε άλλο.
    Όσο για τους Έλληνες και τους Κύπριους οπωσδήποτε δεν ήταν λαοί που είχαν την τάση να κινούνται γαγκστερικά, ούτε στην Αγγλία ούτε σε άλλη χώρα της Ευρώπης. Μεταξύ Ελλήνων και Κυπρίων υπήρχαν όμως κουμούνια, που είναι άλλη κατηγορία καταστάσεως.
    δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

    Άβαταρ μέλους
    Ασέβαστος
    Δημοσιεύσεις: 32127
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Δεκ 2018, 08:58

    Nandros έγραψε:
    19 Δεκ 2018, 23:56
    Cavaliere έγραψε:
    19 Δεκ 2018, 19:51
    foscilis έγραψε:
    19 Δεκ 2018, 18:44
    Άντε και το να οδηγάς συστηματικά μεθυσμένος (αν είναι μουσουλμάνος).
    Μην είσαι σπαστικός. Αφού το ελέγχω, νιώθω καλά, δεν με πείραξε.
    Από αυτούς που μισούν την χώρα που γεννήθηκαν, δεν περιμένω κάτι καλύτερο.

    Εικόνα
    https://www.forbes.com/sites/niallmccar ... fographic/

    Ρε Cavaliere, σε ποια χώρα είπαμε κατοικείς τώρα;
    .
    καπτανιο δεν ειναι ετσι.

    αυτη η στατιστικη μετραει ποσους εχουν πιασει να οδηγουν μεθυσμενοι. εδω η αστυνομια σπανιως ασχολειται.
    To be old and wise, you must first be young and stupid.

    https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

    run
    Δημοσιεύσεις: 9314
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
    Phorum.gr user: ran
    Τοποθεσία: sterea ellada

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 31 Δεκ 2018, 15:34

    αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Δεκ 2018, 15:36

    Ακόμα και αν δεχτώ πως οι Γερμανοί οδηγούν περισσότερο μεθυσμένοι από τους Έλληνες, αυτό δεν είναι λόγος να φιμώνεις την κριτική.
    Ordem e Progresso.

    run
    Δημοσιεύσεις: 9314
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
    Phorum.gr user: ran
    Τοποθεσία: sterea ellada

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 31 Δεκ 2018, 16:27

    http://www.thestival.gr/lifestyle/item/ ... seis-video


    «Πραγματικά δεν είχα καμιά πρόθεση να τσουβαλιάσω τα πάντα, αλλά ήταν μια γενική εικόνα που αντιμετώπισα από τους ανθρώπους. Και να σας πω και ένα άλλο με όλο το σεβασμό. Μην φτάσουμε στο ανάποδο. Κάποια στιγμή κυκλοφορούσα στο κέντρο της Αθήνας, σε μια περιοχή που αγαπώ ιδιαιτέρως, γύρω από τη Σωκράτους, όπου ήταν τα διάφορα μαγαζιά με τα μπαχαρικά, σας πληροφορώ ότι τα βλέμματα τους απέναντι στους Έλληνες και κυρίως στο θηλυκό στοιχείο, ήταν απολύτως επιθετικά. Εγώ δεν μπορούσα να το ανεχτώ αυτό το πράγμα. Οι κοπέλες που προχωρούσαν «έτρεμαν». Απλώς τα αγόρια έχουν μια άλλη λογική που και αυτή ενδεχομένως να κριθεί διαφορετικά. Εγώ αυτό δεν το ανέχομαι. Εγώ θέλω να φιλοξενώ. Αλλά θέλω να φιλοξενώ και να με σέβεται ο φιλοξενούμενος.

    Δεν διαφωνώ καθόλου ότι υπάρχουν μετανάστες αξιοπρεπείς […], δεν μιλάω για τα καλώς κείμενα, μιλάω για τα κακώς κείμενα και αν το λέω το λέω για να θεραπευτούν, δεν το λέω για να παραμείνουν έτσι. Δεν πιστεύω ότι είναι υπερβολικό αυτό που λέω και δεν είμαι ρατσιστής, ούτε ξενοφοβικός. Υπήρξα μετανάστης – σπουδαστής στη Γερμανία και η συμπεριφορά μου απέναντι στους Γερμανούς ήταν εξαιρετική, όπως εξαιρετική ήταν και η δική τους απέναντι μου. Σεβάστηκα τον πολιτισμό τους, την αξιοπρέπεια τους και εκείνοι τη δική μου. Αυτό που σας είπα είναι μια κατάσταση, δεν είναι ψέμα, ούτε υπερβολή. Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να λέμε την αλήθεια σε αυτό τον τόπο.
    αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

    run
    Δημοσιεύσεις: 9314
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
    Phorum.gr user: ran
    Τοποθεσία: sterea ellada

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 31 Δεκ 2018, 16:30

    δεν θα περασει ο φασισμος

    πολιτικη ορθοτης
    αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

    Άβαταρ μέλους
    Drexler
    Δημοσιεύσεις: 8047
    Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 31 Δεκ 2018, 17:11

    paul25 έγραψε:
    31 Δεκ 2018, 00:55


    Ο Παναγιώτης Δημητράς, του Ελληνικού Παρατηρητηρίου των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ)
    Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

    Άβαταρ μέλους
    nostromos
    Δημοσιεύσεις: 23061
    Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
    Phorum.gr user: nostromos

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 31 Δεκ 2018, 17:44

    run έγραψε:
    19 Δεκ 2018, 18:01
    https://www.zappit.gr/psychagogia/giann ... li/2797619

    Όταν ρωτήθηκε για το μεταναστευτικό, ο Γιάννης Ζουγανέλης δήλωσε τα εξής: «Να πω μια αλήθεια, ο Έλληνας μετανάστης δεν έχει καμία σχέση με τους μετανάστες που βλέπουμε εδώ πέρα και φιλοξενούμε εμείς. Καμία σχέση! Να σε φιλοξενήσω αλλά να μου πατήσεις το κεφάλι μέσα στο σπίτι μου; Όχι, δεν το θέλω. Πρέπει κάποια στιγμή να λέμε την αλήθεια. Τσακώθηκα με μετανάστη γιατί όταν τους πήγαμε κάποια στιγμή για να φάνε, εγώ ήμουν αυτός που επιλέχθηκε για να μοιράζω σαλάτες και ένας μου την πετάει και μου λέει «χούμους». Ε, του την έφερα στο κεφάλι! Δεν καταλαβαίνω Χριστό»!
    Μήνυση στον Γιάννη Ζουγανέλη για ρατσιστικές, αντι-μεταναστευτικές δηλώσεις
    https://www.protothema.gr/life-style/ar ... -diloseis/

    μπορειτε να εκφραζεστε ελευθερα και δημοκρατικα στην Ελλαδα του 2019
    η προσοχη μας στο Καστελοριζο

    Dorian
    Δημοσιεύσεις: 2681
    Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 31 Δεκ 2018, 17:51

    nostromos έγραψε:
    31 Δεκ 2018, 17:44
    run έγραψε:
    19 Δεκ 2018, 18:01
    https://www.zappit.gr/psychagogia/giann ... li/2797619

    Όταν ρωτήθηκε για το μεταναστευτικό, ο Γιάννης Ζουγανέλης δήλωσε τα εξής: «Να πω μια αλήθεια, ο Έλληνας μετανάστης δεν έχει καμία σχέση με τους μετανάστες που βλέπουμε εδώ πέρα και φιλοξενούμε εμείς. Καμία σχέση! Να σε φιλοξενήσω αλλά να μου πατήσεις το κεφάλι μέσα στο σπίτι μου; Όχι, δεν το θέλω. Πρέπει κάποια στιγμή να λέμε την αλήθεια. Τσακώθηκα με μετανάστη γιατί όταν τους πήγαμε κάποια στιγμή για να φάνε, εγώ ήμουν αυτός που επιλέχθηκε για να μοιράζω σαλάτες και ένας μου την πετάει και μου λέει «χούμους». Ε, του την έφερα στο κεφάλι! Δεν καταλαβαίνω Χριστό»!
    Μήνυση στον Γιάννη Ζουγανέλη για ρατσιστικές, αντι-μεταναστευτικές δηλώσεις
    https://www.protothema.gr/life-style/ar ... -diloseis/

    μπορειτε να εκφραζεστε ελευθερα και δημοκρατικα στην Ελλαδα του 2019
    Μην ξεχάσετε να στηρίξετε και το κόμμα στο οποίο οφείλουμε αυτή την κατάσταση, την ΝΔούλα και τον "ακροδεξιό" Σαμαρά.
    https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

    Άβαταρ μέλους
    Yochanan
    Δημοσιεύσεις: 16178
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
    Phorum.gr user: Yochanan

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 31 Δεκ 2018, 18:00

    τουλάχιστον μπράβο στον Ζούγα που δεν τα πήρε πισω σαν κοταρα με την πρώτη μήνυση και δεν αρχισε τα "Μερικοί από τους καλύτερους μου φίλους ειναι ξενο κυρια Πρόεδρος.Ενα λαθράκι έκανα ο άνθρωπος!!"
    Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

    Άβαταρ μέλους
    Nandros
    Δημοσιεύσεις: 26961
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
    Phorum.gr user: Nandros
    Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Δεκ 2018, 18:06

    Cavaliere έγραψε:
    31 Δεκ 2018, 15:36
    Ακόμα και αν δεχτώ πως οι Γερμανοί οδηγούν περισσότερο μεθυσμένοι από τους Έλληνες, αυτό δεν είναι λόγος να φιμώνεις την κριτική.
    Έχουμε αυτούς που ζουν έξω και μας το παίζουν πατρίκιοι και κοσμογυρισμένοι με μπλαζέ ύφος, αλλά είναι για γέλια. Αρνητικά κακέκτυπα του Ζάχου.
    Από την άλλη έχουμε και τους απάτριδες, μισ/ανθέλληνες, που άλλη δουλειά δεν έχουν, παρά να βρίζουν, υποτιμούν, ξεφτιλίζουν τον τόπο που γεννήθηκαν και ζουν οι δικοί τους.
    Η ΕΠΙΜΟΝΗ κριτική και ΠΑΝΤΑ κατά της χώρας είναι αηδιαστική, χυδαία και άξια για χοντρό χέσιμο.
    ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
    ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

    Άβαταρ μέλους
    Cavaliere
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 15685
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
    Τοποθεσία: HH

    Re: ηθοποιος συγκρινει ελληνες και ξενους μεταναστες

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Δεκ 2018, 18:08

    Nandros έγραψε:
    31 Δεκ 2018, 18:06
    Έχουμε αυτούς που ζουν έξω και μας το παίζουν πατρίκιοι και κοσμογυρισμένοι με μπλαζέ ύφος, αλλά είναι για γέλια. Αρνητικά κακέκτυπα του Ζάχου.
    Από την άλλη έχουμε και τους απάτριδες, μισ/ανθέλληνες, που άλλη δουλειά δεν έχουν, παρά να βρίζουν, υποτιμούν, ξεφτιλίζουν τον τόπο που γεννήθηκαν και ζουν οι δικοί τους.
    Η ΕΠΙΜΟΝΗ κριτική και ΠΑΝΤΑ κατά της χώρας είναι αηδιαστική, χυδαία και άξια για χοντρό χέσιμο.
    Γω τους βρίζω όλους, οπότε, χέστηκα.
    Ordem e Progresso.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών