Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Γραφικός

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 28 Δεκ 2018, 16:38

Ασέβαστος έγραψε:
28 Δεκ 2018, 11:37
Γραφικός έγραψε:
28 Δεκ 2018, 09:34


ΑΝ δεν φταίνε οι αστυνομικοί για τον θάνατό του ή ΑΝ τον χτυπήσανε για να προστατέψουν την ζωή κάποιου άλλου πολίτη, αθώωση στους αστυνομικούς.
ΑΝ τον σκοτώσανε τον άνθρωπο χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια κάποιου, πούλο από το σώμα, φυλάκιση και διαπόμπευση στους τέσσερις φονιάδες.

Με αυτό είμαστε όλοι σύμφωνοι;
εγω δεν ειμαι συμφωνος.

αν η βια που ασκησαν ειναι συμφωνη με τις νομιμες αστυνομικες πρακτικες, να αθωωθουν, ασχετα αν αυτη η βια κατεληξε σε θανατο η οχι.

αν ενας εγκληματιας η εστω υποπτος, προσπαθει να διαφυγει, δουλεια της αστυνομιας ειναι να τον σταματησει. αν στην προσπαθεια αυτη ο υποπτος πεσει και σπασει το κεφαλι του, ειναι λυπηρο, αλλα δεν πρεπει να καταδικαστει ο αστυνομικος, εφοσον εκανε την προβλεπομενη προσπαθεια να τον σταματησει.

αλλιως κανεις αστυνομικος δεν θα εχει λογο να κανει τη δουλεια του, να σταματησει εναν εγκληματια η υποπτο, για να μην μπλεξει.

αν παλι η προσπαθεια του αστυνομικου ειναι εξω απο τη νομιμη πρακτικη, τοτε να τιμωρηθει αναλογα, ασχετα αν κατεληξε σε θανατο η οχι.

με αυτο ειμαστε συμφωνοι;
Εγώ δεν είμαι σύμφωνος με αυτό, αλλά αν είναι νόμιμο θα το αποδεχτώ για τώρα, δεν θα θελήσω να καταδικαστούν οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί, αλλά θα κάνω ό, τι μπορώ για να αλλάξουν αυτοί οι νόμοι. Παρόλα αυτά όμως νομίζω πως δεν είναι νόμιμα αυτά που περιγράφεις. Νομίζω ότι αν ένας αστυνομικός πυροβολήσει πισώπλατα κάποιον που αποδεδειγμένα έχει ληστέψει, αν ο ληστής δεν αποτελεί απειλεί για την ζωή κάποιου την στιγμή του πυροβολισμού, ο αστυνόμος θεωρείται δολοφόνος από τον νόμο. Ας μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα γιατί είτε εγώ λέω παπαριές είτε εσύ.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 28 Δεκ 2018, 16:40

Maspoli έγραψε:
28 Δεκ 2018, 09:34
To δημοσίευμα φαίνεται αληθές. Τη θεωρώ ημέρα ντροπής. Προσωπικά δηλώνω αλληλέγγυος στους αστυνομικούς.
Άλλοι δηλώνουν αλληλέγγυοι στους δολοφόνους της 17 Νοέμβρη. Ό,τι τον χαλάει κι ό,τι τον φτιάχνει τον καθένα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Δεκ 2018, 16:40

Pirate7G έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:19
Το ΟΡ τι είναι ρε παιδιά;
Κοθμόνι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Γραφικός

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 28 Δεκ 2018, 16:44

Εν τω μεταξύ το να λέτε πως οι οπαδοί του κομμουνισμού υποστηρίζουμε κάποιον "δικό μας" είναι πολύ άδικο. Η πλειονότητα της πολιτικής φάσης του συχωρεμένου ακούει "κομμουνισμός" και βγάζει φλύκταινες. Δεν είναι κάποιος "δικός μας", είναι ένα θύμα της νυκοκυρίστικης και της αστυνομικής βίας που δεν θα έπρεπε να έχει πεθάνει.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 28 Δεκ 2018, 17:09

Γραφικός έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:44
Εν τω μεταξύ το να λέτε πως οι οπαδοί του κομμουνισμού υποστηρίζουμε κάποιον "δικό μας" είναι πολύ άδικο. Η πλειονότητα της πολιτικής φάσης του συχωρεμένου ακούει "κομμουνισμός" και βγάζει φλύκταινες. Δεν είναι κάποιος "δικός μας", είναι ένα θύμα της νυκοκυρίστικης και της αστυνομικής βίας που δεν θα έπρεπε να έχει πεθάνει.
Mα οι κομμουνιστές έμπρακτα και ως κυβέρνηση και με το ΚΚΕ να σιγοντάρει σε όλες τις πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης Τσίπρα, δήλωσαν και υπέγραψαν ουσιαστικά με το τρίτο μνημόνιο πως δεν πρόκειται να τα βάλουν με το μεγάλο κεφάλαιο, παρόλες τις θεωρητικές μαρξιστικές αναλύσεις τους . Ο ταξικός εχθρός είναι πλέον αποκλειστικά ο μικρομεσαίος, οι νοικοκυραίοι όπως λένε ειρωνικά οι παρακρατικές ομάδες τους, που εκτός τα λόγια απαξίωσης και επίθεσης έχουν ξεζουμίσει φορολογικά, και αφήνουν την μικρή και μεσαία εγκληματικότητα να τους ψειρίζει και να βανδαλίζει. Το ΚΚΕ πήρε παρόμοια θέση με τον σύριζα και σε αυτό το θέμα.
«Βαθύ αποτροπιασμό προκαλεί το περιστατικό του άγριου ξυλοδαρμού του Ζαχαρία (Ζακ) Κωστόπουλου, που οδήγησε ή συνέβαλε και στον θάνατό του», αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση του ΚΚΕ.

«Το λιντσάρισμα και μάλιστα σε βάρος ενός κοινωνικά ευάλωτου ανθρώπου, που δεν συνιστούσε σοβαρή απειλή για κανέναν, απλά και μόνο με την υποψία της κλοπής, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι απλά ανεπίτρεπτο και καταδικαστέο γεγονός αλλά συνιστά πράξη βαρβαρότητας».

Η ανακοίνωση προσθέτει «είναι, επίσης, επικίνδυνη και πρέπει να καταδικαστεί αποφασιστικά η γενικότερη προσπάθεια αθώωσης και ενθάρρυνσης τέτοιων απαράδεκτων πρακτικών στο όνομα δήθεν της "αυτοάμυνας", που προέρχεται κυρίως από διάφορα φασιστοειδή», καταλήγοντας πως «χρειάζεται να διερευνηθεί πλήρως η υπόθεση και να τιμωρηθούν όλοι οι υπεύθυνοι».
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Γραφικός

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 28 Δεκ 2018, 17:14

Dorian έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:09
Γραφικός έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:44
Εν τω μεταξύ το να λέτε πως οι οπαδοί του κομμουνισμού υποστηρίζουμε κάποιον "δικό μας" είναι πολύ άδικο. Η πλειονότητα της πολιτικής φάσης του συχωρεμένου ακούει "κομμουνισμός" και βγάζει φλύκταινες. Δεν είναι κάποιος "δικός μας", είναι ένα θύμα της νυκοκυρίστικης και της αστυνομικής βίας που δεν θα έπρεπε να έχει πεθάνει.
Mα οι κομμουνιστές έμπρακτα και ως κυβέρνηση και με το ΚΚΕ να σιγοντάρει σε όλες τις πολιτικές επιλογές της κυβέρνησης Τσίπρα, δήλωσαν και υπέγραψαν ουσιαστικά με το τρίτο μνημόνιο πως δεν πρόκειται να τα βάλουν με το μεγάλο κεφάλαιο, παρόλες τις θεωρητικές μαρξιστικές αναλύσεις τους . Ο ταξικός εχθρός είναι πλέον αποκλειστικά ο μικρομεσαίος, οι νοικοκυραίοι όπως λένε ειρωνικά οι παρακρατικές ομάδες τους, που εκτός τα λόγια απαξίωσης και επίθεσης έχουν ξεζουμίσει φορολογικά, και αφήνουν την μικρή και μεσαία εγκληματικότητα να τους ψειρίζει και να βανδαλίζει. Το ΚΚΕ πήρε παρόμοια θέση με τον σύριζα και σε αυτό το θέμα.
«Βαθύ αποτροπιασμό προκαλεί το περιστατικό του άγριου ξυλοδαρμού του Ζαχαρία (Ζακ) Κωστόπουλου, που οδήγησε ή συνέβαλε και στον θάνατό του», αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση του ΚΚΕ.

«Το λιντσάρισμα και μάλιστα σε βάρος ενός κοινωνικά ευάλωτου ανθρώπου, που δεν συνιστούσε σοβαρή απειλή για κανέναν, απλά και μόνο με την υποψία της κλοπής, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι απλά ανεπίτρεπτο και καταδικαστέο γεγονός αλλά συνιστά πράξη βαρβαρότητας».

Η ανακοίνωση προσθέτει «είναι, επίσης, επικίνδυνη και πρέπει να καταδικαστεί αποφασιστικά η γενικότερη προσπάθεια αθώωσης και ενθάρρυνσης τέτοιων απαράδεκτων πρακτικών στο όνομα δήθεν της "αυτοάμυνας", που προέρχεται κυρίως από διάφορα φασιστοειδή», καταλήγοντας πως «χρειάζεται να διερευνηθεί πλήρως η υπόθεση και να τιμωρηθούν όλοι οι υπεύθυνοι».
Πας καλά παιδί μου; Το να καταδικάζεις ένα λιντσάρισμα απέναντι σε έναν αδύναμο είναι το ίδιο πράμα με το να σιγοντάρεις όλες τις πολιτικές της κυβέρνησης; Και σε τι απαντάει η παράθεσή σου πάνω σε ότι έγραψα; Και γενικά... δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Δεκ 2018, 17:47

Αν στην θέση του Ζακ ηταν κάποιος φασίστας ληστής , θα κλαιγατε το ιδιο ;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2018, 17:52

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:47
Αν στην θέση του Ζακ ηταν κάποιος φασίστας ληστής , θα κλαιγατε το ιδιο ;
κάτι σε γεγονότα του πραγματικού σύμπαντος έχεις ή όλο με εναλλακτικά σύμπαντα θα πορευόμαστε;

Γραφικός

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 28 Δεκ 2018, 17:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:47
Αν στην θέση του Ζακ ηταν κάποιος φασίστας ληστής , θα κλαιγατε το ιδιο ;
Όχι. Θα είχα όμως την λεπτότητα να μην καπηλευτώ τον θάνατό τους για να βγάλω την σκατοψυχιά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 28 Δεκ 2018, 18:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γραφικός

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 28 Δεκ 2018, 18:03

Και στην τελική ποιος μας όρισε τιμητές της δικαιοσύνης; Στην αδικία που μας ενοχλεί κεντράρουμε, όχι σε ό,τι γίνεται στον κόσμο. Οι φασίστες έχουν τους δικούς τους να τους υποστηρίξουν. Όταν καταδεικνύω μία αδικία που έγινε σε έναν μη φασίστα, τι απάντηση είναι το "γιατί για τον φασίστα δεν λες τίποτα"; Γιατί τον γράφω στα παπάρια μου, να γιατί. Όταν μιλάμε για την "α" αδικία, όταν λες για την "β" που δεν κατέδειξα, ρίχνεις την μπάλα στην εξέδρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 28 Δεκ 2018, 18:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2018, 18:05

Γραφικός έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:38
Εγώ δεν είμαι σύμφωνος με αυτό, αλλά αν είναι νόμιμο θα το αποδεχτώ για τώρα, δεν θα θελήσω να καταδικαστούν οι συγκεκριμένοι αστυνομικοί, αλλά θα κάνω ό, τι μπορώ για να αλλάξουν αυτοί οι νόμοι. Παρόλα αυτά όμως νομίζω πως δεν είναι νόμιμα αυτά που περιγράφεις. Νομίζω ότι αν ένας αστυνομικός πυροβολήσει πισώπλατα κάποιον που αποδεδειγμένα έχει ληστέψει, αν ο ληστής δεν αποτελεί απειλεί για την ζωή κάποιου την στιγμή του πυροβολισμού, ο αστυνόμος θεωρείται δολοφόνος από τον νόμο. Ας μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα γιατί είτε εγώ λέω παπαριές είτε εσύ.
νομιζω πως ναι, ειναι λογικο, αν ο μπατσος κουμπουριασει πισωπλατα καποιον αοπλο, παρανομο θαναι.

αυτα που ειδαμε στο βιντεο παντως, νομιμα μου μοιαζουν. πως αλλιως θα τον ακινητοποιουσαν οι μπατσοι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 28 Δεκ 2018, 18:13

O
"έτσι είναι και αν σας αρέσει"
που βρίσκεται; τον έστειλαν και αυτόν σπίτι του ή ακόμα όχι;
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 28 Δεκ 2018, 20:14

sys3x έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:40
Pirate7G έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:19
Το ΟΡ τι είναι ρε παιδιά;
Κοθμόνι.

OP λέτε τα κουμούνια εδώ; Στα games πάντως OP λέμε τους εξωφρενικά δυνατούς χαρακτήρες.
Και στα anime το one piece :smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pirate7G την 28 Δεκ 2018, 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42777
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Δεκ 2018, 20:17

Pirate7G έγραψε:
28 Δεκ 2018, 20:14
sys3x έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:40
Pirate7G έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:19
Το ΟΡ τι είναι ρε παιδιά;
Κοθμόνι.

OP λέτε τα κουνούπια εδώ; Στα games πάντως OP λέμε τους εξωφρενικά δυνατούς χαρακτήρες.
Και στα anime το one piece :smt005:
OP = original poster/original post, το αρχικό δηλαδή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Τα καλα νεα - Δολοφονία Ζακ Κωστόπουλου: Απόταξη και αργία με απόλυση για τους οκτώ αστυνομικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 28 Δεκ 2018, 20:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Δεκ 2018, 20:17
Pirate7G έγραψε:
28 Δεκ 2018, 20:14
sys3x έγραψε:
28 Δεκ 2018, 16:40


Κοθμόνι.

OP λέτε τα κουνούπια εδώ; Στα games πάντως OP λέμε τους εξωφρενικά δυνατούς χαρακτήρες.
Και στα anime το one piece :smt005:
OP = original poster/original post, το αρχικό δηλαδή.
Thank U!!

Θα τα μάθω σιγά σιγά. Είμαι noοb ακόμη :oops:
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών