Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:44
Phorum.gr user: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ

Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ » 13 Απρ 2018, 15:12

https://www.protothema.gr/world/article ... marturias/
Ευτυχώς το βρέφος κατάφεραν να πιάσουν έγκαιρα οι αστυνομικοί που είχαν περικυκλώσει το κτίριο
Αντιμέτωπος με ποινή κάθειρξης πολλών ετών βρίσκεται ένας 38χρονος άνδρας από τη Νότια Αφρική, ο οποίος πέταξε την εξι μηνών κορούλα του από την ταράτσα, ως ένδειξη διαμαρτυρίας ενάντια στην απόφαση της πολιτείας να κατεδαφίσει το σπίτι τους.

Ο άνδρας είχε ανέβει στην οροφή του παράνομου σπιτιού του, στην πόλη Κουαντουέζι κοντά στο Πορτ Ελίζαμπεθ, κρατώντας το κοριτσάκι σαν πάνινη κούκλα από το πόδι και απειλούσε να ρίξει τη μικρούλα εάν δεν απομακρύνονταν τα συνεργεία κατεδάφισης.

Εικόνα

Αμέσως ειδοποιήθηκε η αστυνομία και ισχυρές δυνάμεις περικύκλωσαν το κτίριο, προσπαθώντας να πείσουν τον άνδρα να αφήσει την μικρή να φύγει και να κατέβει. Εκείνος, σε έξαλλη κατάσταση, δεν άκουγε κουβέντα και μόλις τον πλησίασαν οι αστυνομικοί πραγματοποίησε την απειλή του και άφησε το πόδι του μωρού!

Εικόνα

Ευτυχώς οι αστυνομικοί που βρίσκονταν κάτω από τη μονοκατοικία κατάφεραν να πιάσουν το κορίτσι, το οποίο γλίτωσε από σίγουρο θάνατο.

Ο ασυνείδητος πατέρας συνελήφθη και εις βάρος του απαγγέλθηκαν κατηγορίες για απόπειρα δολοφονίας του κοριτσιού.

Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:44
Phorum.gr user: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ » 13 Απρ 2018, 15:13

Γιατί ρε γμτ τόση αναλγησία και χοντροπετσιά; Και μόνο να σκεφτείς να κάνεις τέτοιο πράγμα στο ίδιο σου το παιδί για να... διαμαρτυρηθείς είναι φρικτό.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Απρ 2018, 15:21

Δεν ξέρω ρε φίλε...απελπισία νομίζω πως λέγεται. Ποιος ο λόγος που θα του γκρεμίσουν το σπίτι, που θα μεγαλώσει τα παιδιά του στον δρόμο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 13 Απρ 2018, 15:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:44
Phorum.gr user: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ » 13 Απρ 2018, 15:23

Πάνας έγραψε:
13 Απρ 2018, 15:21
Δεν ξέρω ρε φίλε...απελπισία νομίζω πως λέγεται. Ποιος ο λόγος που θα του γκρέμιζαν το σπίτι, που θα μεγάλωνε τα παιδιά του στον δρόμο;
Άλλο απελπισία, άλλο το να προσπαθήσεις να πολτοποιήσεις το ίδιο σου το παιδί για να εκβιάσεις τις Αρχές.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Απρ 2018, 15:26

ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ έγραψε:
13 Απρ 2018, 15:23
Άλλο απελπισία, άλλο το να προσπαθήσεις να πολτοποιήσεις το ίδιο σου το παιδί για να εκβιάσεις τις Αρχές.
Σε καμιά περίπτωση δεν επικροτώ, όμως κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να κάνει ο άλλος στην απελπισία του, θα πρέπει να μάθουμε περισσότερα, μήπως οι αρχές θα το πολτοποιούσαν έμμεσα;
the end

Ορέστης 35

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Απρ 2018, 15:43

Βαζω τον εαυτο μου στη θεση του αστυνομικου που προσπαθει να το πιασει απο κατω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37777
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Απρ 2018, 15:45

βάζω στην θέση μου τον ΒΗ, αν δεν ήταν μαν οφ κόλορ θα άνοιγα ένα τέτοιο νήμα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Απρ 2018, 15:52

Εγώ δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση των αστυνομικών και να εκτελούσα τέτοιες διαταγές πάντως. Δεν πήγαν να γκρεμίσουν το κλαπμ στην Μύκονο στην παραλία της Ψαρούς.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πατέρας πετάει την έξι μηνών κόρη του από την ταράτσα ως ένδειξη... διαμαρτυρίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Απρ 2018, 16:11

Ένα παράπηγμα με λαμαρίνες πήγαν να γκρεμίσουν... προφανώς για αν μην κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες και τα παγκάκια...
Η κρίση βέβαια είναι δική σας.

Εικόνα
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών