ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Φεβ 2019, 12:38

The comet the course the tail έγραψε:
foscilis έγραψε:
The comet the course the tail έγραψε: Τι να κάνει κι ο άλλος που δουλεύει με 3ε την ώρα και τις βενζίνες δικές του;;; Δεν μπορεί να εργαστεί και λειτουργησει συνετά. Θα τρέξει να προλάβει κάνα μπερμπουαρ...
Ολοι μια δικαιολογια εχουνε. "Ειμαι κουρασμενος", "μενω εδω μονο 50 μετρα παω αναποδα γιατι να κανω 250 κυκλο", "5 λεπτα μονο παρκαρα", "1 φορα εχω γενεθλια ηπια ενα ποτηρακι παραπανω".

Αυτουνου η δικαιολογια ειναι οτι τρεχει να προλαβει γιατι ειναι η δουλεια του. Δηλαδη βασικα οτι βαζει την τσεπη της παρτης του πιο πανω απο το μωρο που περιμενει διπλα του στη νησιδα στο πεζοφαναρο και ρουφαει την εξατμιση της αθλιας ασυντηρητης ανασφαλιστης παπαριας του, που ειναι μιλαμε θεμα για ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ποσο αμετακλητα μαλακας ειναι ενας λαος οπου αυτο συνιστα συγκινητικη δικαιολογια.

Τι πρεπει να γινει λοιπον αφου "βιαζονται";

Να μην ισχυει καθολου ο ΚΟΚ για μηχανακια που κουβαλανε φρεντο; Να τους δωσουμε πεζοδρομια, μονοδρομους, πεζοφαναρα, αντιθετα ρευματα σε λεωφορους, 90χλμ/ωρα διπλα σε παιδικες χαρες, τον κωλο μας ισως;

Ή μηπως να φαει ο 1ος, ο 2ος, ο 5ος τις τελευταιες 200 ωρες του σε προστιμο και 1 μηνακι στερηση διπλωματος και θα σου πω αν μετα θα σκεφτονται ολοι συνετα;

ωραία τα λες. όμορφα και νοικοκυρεμένα. μαζί σου θα ήμουν υπό ιδανικές συνθήκες...
αλλά... μου φαίνεται ότι δεν έχεις πολύ επαφή από την φτωχολογιά εκεί έξω... που με το ζόρι συντηρεί ένα παπάκι που σκούζει, ένα αγροτικό χάρο, ένα σαραβαλάκι τέλος πάντων ακατάλληλο και χρέπι... αυτοί οι άνθρωποι έχουν χίλιους-δυο διαβόλους μέσα στο μυαλό, πως θα βγάλουν το μεροκάματο, το πακέτο τσιγάρα της μέρας... και αυτά τα όμορφα και ωραία που λες είναι... ψιλά γράμματα...

σε έναν όμορφο σοσιαλισμό ίσως ήταν καλύτερα τα πράματα....
Παιδιά αυτή η λογική -που την είδαμε και στην ιστορία με την καθαρίστρια η οποία "για να ταϊσει το παιδί της" έκλεψε 150.000 από το δημόσιο, δηλαδή από τους φόρους άλλων που επίσης θέλουν να ταϊσουν το παιδί τους- πρέπει σοβαρά να τελειώνει. Όχι δηλαδή να κάτσουμε να το κοιτάξουμε μια στιγμή. Ο τύπος με το παπάκι που αντί να πάει από το νόμιμο δρόμο και να κάνει τριάντα δευτερόλεπτα παραπάνω επιλέγει να χωθεί στη μάνα με το μωρό που περιμένουν στη νησίδα της λεωφόρου το πεζοφάναρο [!] είναι η αγωνιζόμενη φτωχολογιά και η μαμά με το μωρό που τον υφίστανται είναι ο... Ωνάσης; Κι όσοι δε νιώθουμε το δράμα του μηχανάκια είμαστε Μαρίες Αντουανέττες; Το ενδεχόμενο να είμαστε απλά άτομα που περπατάνε στην ίδια διάβαση με τα παιδιά μας δεν υπάρχει;

Ακούστε να δείτε, ο παππούς μου το 1955 έμεινε άνεργος και μπήκε μαύρη λίστα επειδή πρώτη μέρα σαν αρχιεργάτης (με βύσμα) τσακώθηκε με το αφεντικό του που αδικούσε τους εργάτες του. Και για 2.5 χρόνια η οικογένειά του πείνασε. Με νεογέννητο. Πείνασε=πείνασε, τρώγανε σκουπίδια. Όχι πείνασε="του περίσσευαν μόλις 200 ευρώ μετά το νοίκι, το φαγητό, το κινητό και τα υπόλοιπα έξοδα". Η κόρη του, η μάνα μου, έχει προβληματικά δόντια και οστεοπώρωση, προβλήματα που την ταλαιπωρούν 65 χρόνια μετά, επειδή σαν μωρό δεν ήπιε γάλα αλλά το φαγητό της ήταν φλούδες από φρούτα κι άλλα αποφάγια που πέταγαν οι γείτονες και τα μάσαγε η γιαγιά μου και της τα τάιζε. Όλα αυτά ο παππούς μου μπορούσε να τα είχε αποφύγει άμα πούλαγε τους άλλους εργάτες κι έκανε μόκο στην αδικία, αλλά ο παππούς μου ήταν φτωχός όχι αναξιοπρεπές παρτάλι του κερατά. Ξέρετε πότε καταλάβαμε ότι είχε Αλτσχάιμερ και τον πήγαμε να τον κοιτάξουνε; Ούτε όταν άρχισε να χάνει λέξεις, ούτε όταν με είπε για δεύτερη φορά κατά λάθος με το όνομα του ξάδερφού μου, ούτε τίποτα τέτοιο. Το καταλάβαμε μια μέρα του 2005, την τελευταία μέρα που οδήγησε ποτέ, διότι 1) μπήκε ανάποδα στο μονόδρομο μπροστά από το σούπερ μάρκετ και 2) αντί να ζητήσει συγνώμη από τον άλλον οδηγό, του ζήτησε τα ρέστα. Ήταν 150% ξένο προς τον πυρήνα του εαυτού του παππού μου να μη φέρεται τίμια απέναντι στους γύρω του και όλοι μα όλοι όσοι τον ξέρανε με αυτό το σκηνικό καταλάβαμε ότι συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό.

Μη μου λέτε λοιπόν εμένα δεν έχω επαφή με τη φτωχολογιά και λοιπά δακρύβρεχτα. Τι δηλαδή, δεν ήξερα τον παππού μου ή τη μάνα μου; Νομίζετε είμαστε καμιά χώρα που έχει γαλαζοαίματους στο κάτω κάτω; Όλοι περίπου τα ίδια είμαστε και γι' αυτό τις δικαιολογίες να μην τις πουλάμε μεταξύ μας, ας τις αφήσουμε για τον εαυτό μας ο καθένας, whatever makes you sleep at nights.

Αλλά: η φτωχολογιά που τη βολεύει σε βάρος των πιο αδύναμων δε λέγεται φτωχολογιά αλλά υπόκοσμος. Να χρησιμοποιούμε τις σωστές λέξεις. Άντε πια. Την είδαμε κάθε παρακμιακό μαλακιστήρι που καβαλάει ράμπα αναπήρων κι ένας μικρός Γιάννης Αγιάννης.

the comet the course the tail

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2019, 12:48

άστο φίλε ζεις σε ένα εντελώς αποστειρωμένο φανταστικό κόσμο. επίσης είσαι και φλωράκος και lawfull good χατζατζάρης....

Εικόνα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Φεβ 2019, 12:48

Ναι αλλά αυτό ψηφίζεις, αυτό είναι ο Συριζαϊσμος

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Φεβ 2019, 12:57

talaipwros έγραψε:
01 Φεβ 2019, 12:48
Ναι αλλά αυτό ψηφίζεις, αυτό είναι ο Συριζαϊσμος
Ωχ. :D Για την ακρίβεια η διαφθορά της φτωχολογιάς γέννησε τον συριζαισμό αφού πρώτα είχε γεννήσει τον πασοκισμό.Το 1955 χάνεται στα βάθη της ιστορίας.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Φεβ 2019, 13:06

Στηρίζω το νηματοθέτη.

Νήμα-κλωτσιά στα μούτρα του απαίδευτου νεολ
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

the comet the course the tail

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2019, 13:10

εντάξει τώρα κλασσικά θα πλακώσει όλη η μικροαστίλα....
αχ, τα μισά να είχατε ζήσει από αυτά που περιγράφω....

Von Mackensen

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 01 Φεβ 2019, 13:17

Εάν δεχτούμε τη συνηθισμένη δικαιολογία των ντελιβεραδων για τις πολλές παραγγελιες στις ώρες αιχμής πως εξηγείτε ότι παραβιάζουν μονοδρομους και όλα τα υπόλοιπα όμορφα ακόμα και όταν έχουν μόνο μια παραγγελία να παραδώσουν η και καμιά;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 01 Φεβ 2019, 13:23

the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:10
εντάξει τώρα κλασσικά θα πλακώσει όλη η μικροαστίλα....
αχ, τα μισά να είχατε ζήσει από αυτά που περιγράφω....
Από ποιο οικονομικό κλιμάκιο και πάνω πρέπει να αρχίζουν να ισχύουν οι νόμοι κατά τη γνώμη σου;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

the comet the course the tail

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2019, 13:33

Stalker έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:23
the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:10
εντάξει τώρα κλασσικά θα πλακώσει όλη η μικροαστίλα....
αχ, τα μισά να είχατε ζήσει από αυτά που περιγράφω....
Από ποιο οικονομικό κλιμάκιο και πάνω πρέπει να αρχίζουν να ισχύουν οι νόμοι κατά τη γνώμη σου;
να ισχύουν για όλους. απλά εγώ δικαιολογώ κάποιες συμπεριφορές.

να ρωτήσω όμως κάτι.... ας το πάρουμε λίγο από την αρχή:
με ποιο νόμο θεωρείται νόμιμο να οδηγάς παπάκι;;;; ένα μηχανάκι με 0 παθητική και ενεργητική ασφάλεια;;; ένας κάγκουρας που το καβαλάει και κάνει σούζες ενδεχομένως να μην έχει καν γνώμη για το ζήτημα.... οι αρχές και οι αρμόδιοι τι λένε;;;;;

με ποιο νόμο κινούνται αυτοκίνητα και μηχανές, μόλις λίγα μέτρα παραδίπλα από πεζούς και σπίτια;;;;; τι εξυπηρετούν όλα αυτά;;;

με λίγα λόγια, θέλω να πω, ότι όσο ένα σύστημα επιτρέπει να συμβεί η παράβαση, σου παρέχει τα μέσα, αυτή θα συμβεί.... δεν γίνεται να τα αφήνεις όλα στην ηθική ή την νοοτροπία συγκεκριμένων ατόμων....

τεσπά, κάντε ένα ριβέρς εντζινιιερινγκ και θα δείτε ότι πίσω από όλα αυτά είναι ο καπιταλισμός! τα κέρδη! δεν φταίει κανείς υπόκοσμος.... :smt018

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10298
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 01 Φεβ 2019, 14:35

foscilis έγραψε:
01 Φεβ 2019, 12:38
The comet the course the tail έγραψε:
foscilis έγραψε:
Ολοι μια δικαιολογια εχουνε. "Ειμαι κουρασμενος", "μενω εδω μονο 50 μετρα παω αναποδα γιατι να κανω 250 κυκλο", "5 λεπτα μονο παρκαρα", "1 φορα εχω γενεθλια ηπια ενα ποτηρακι παραπανω".

Αυτουνου η δικαιολογια ειναι οτι τρεχει να προλαβει γιατι ειναι η δουλεια του. Δηλαδη βασικα οτι βαζει την τσεπη της παρτης του πιο πανω απο το μωρο που περιμενει διπλα του στη νησιδα στο πεζοφαναρο και ρουφαει την εξατμιση της αθλιας ασυντηρητης ανασφαλιστης παπαριας του, που ειναι μιλαμε θεμα για ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ποσο αμετακλητα μαλακας ειναι ενας λαος οπου αυτο συνιστα συγκινητικη δικαιολογια.

Τι πρεπει να γινει λοιπον αφου "βιαζονται";

Να μην ισχυει καθολου ο ΚΟΚ για μηχανακια που κουβαλανε φρεντο; Να τους δωσουμε πεζοδρομια, μονοδρομους, πεζοφαναρα, αντιθετα ρευματα σε λεωφορους, 90χλμ/ωρα διπλα σε παιδικες χαρες, τον κωλο μας ισως;

Ή μηπως να φαει ο 1ος, ο 2ος, ο 5ος τις τελευταιες 200 ωρες του σε προστιμο και 1 μηνακι στερηση διπλωματος και θα σου πω αν μετα θα σκεφτονται ολοι συνετα;

ωραία τα λες. όμορφα και νοικοκυρεμένα. μαζί σου θα ήμουν υπό ιδανικές συνθήκες...
αλλά... μου φαίνεται ότι δεν έχεις πολύ επαφή από την φτωχολογιά εκεί έξω... που με το ζόρι συντηρεί ένα παπάκι που σκούζει, ένα αγροτικό χάρο, ένα σαραβαλάκι τέλος πάντων ακατάλληλο και χρέπι... αυτοί οι άνθρωποι έχουν χίλιους-δυο διαβόλους μέσα στο μυαλό, πως θα βγάλουν το μεροκάματο, το πακέτο τσιγάρα της μέρας... και αυτά τα όμορφα και ωραία που λες είναι... ψιλά γράμματα...

σε έναν όμορφο σοσιαλισμό ίσως ήταν καλύτερα τα πράματα....
Παιδιά αυτή η λογική -που την είδαμε και στην ιστορία με την καθαρίστρια η οποία "για να ταϊσει το παιδί της" έκλεψε 150.000 από το δημόσιο, δηλαδή από τους φόρους άλλων που επίσης θέλουν να ταϊσουν το παιδί τους- πρέπει σοβαρά να τελειώνει. Όχι δηλαδή να κάτσουμε να το κοιτάξουμε μια στιγμή. Ο τύπος με το παπάκι που αντί να πάει από το νόμιμο δρόμο και να κάνει τριάντα δευτερόλεπτα παραπάνω επιλέγει να χωθεί στη μάνα με το μωρό που περιμένουν στη νησίδα της λεωφόρου το πεζοφάναρο [!] είναι η αγωνιζόμενη φτωχολογιά και η μαμά με το μωρό που τον υφίστανται είναι ο... Ωνάσης; Κι όσοι δε νιώθουμε το δράμα του μηχανάκια είμαστε Μαρίες Αντουανέττες; Το ενδεχόμενο να είμαστε απλά άτομα που περπατάνε στην ίδια διάβαση με τα παιδιά μας δεν υπάρχει;

Ακούστε να δείτε, ο παππούς μου το 1955 έμεινε άνεργος και μπήκε μαύρη λίστα επειδή πρώτη μέρα σαν αρχιεργάτης (με βύσμα) τσακώθηκε με το αφεντικό του που αδικούσε τους εργάτες του. Και για 2.5 χρόνια η οικογένειά του πείνασε. Με νεογέννητο. Πείνασε=πείνασε, τρώγανε σκουπίδια. Όχι πείνασε="του περίσσευαν μόλις 200 ευρώ μετά το νοίκι, το φαγητό, το κινητό και τα υπόλοιπα έξοδα". Η κόρη του, η μάνα μου, έχει προβληματικά δόντια και οστεοπώρωση, προβλήματα που την ταλαιπωρούν 65 χρόνια μετά, επειδή σαν μωρό δεν ήπιε γάλα αλλά το φαγητό της ήταν φλούδες από φρούτα κι άλλα αποφάγια που πέταγαν οι γείτονες και τα μάσαγε η γιαγιά μου και της τα τάιζε. Όλα αυτά ο παππούς μου μπορούσε να τα είχε αποφύγει άμα πούλαγε τους άλλους εργάτες κι έκανε μόκο στην αδικία, αλλά ο παππούς μου ήταν φτωχός όχι αναξιοπρεπές παρτάλι του κερατά. Ξέρετε πότε καταλάβαμε ότι είχε Αλτσχάιμερ και τον πήγαμε να τον κοιτάξουνε; Ούτε όταν άρχισε να χάνει λέξεις, ούτε όταν με είπε για δεύτερη φορά κατά λάθος με το όνομα του ξάδερφού μου, ούτε τίποτα τέτοιο. Το καταλάβαμε μια μέρα του 2005, την τελευταία μέρα που οδήγησε ποτέ, διότι 1) μπήκε ανάποδα στο μονόδρομο μπροστά από το σούπερ μάρκετ και 2) αντί να ζητήσει συγνώμη από τον άλλον οδηγό, του ζήτησε τα ρέστα. Ήταν 150% ξένο προς τον πυρήνα του εαυτού του παππού μου να μη φέρεται τίμια απέναντι στους γύρω του και όλοι μα όλοι όσοι τον ξέρανε με αυτό το σκηνικό καταλάβαμε ότι συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό.

Μη μου λέτε λοιπόν εμένα δεν έχω επαφή με τη φτωχολογιά και λοιπά δακρύβρεχτα. Τι δηλαδή, δεν ήξερα τον παππού μου ή τη μάνα μου; Νομίζετε είμαστε καμιά χώρα που έχει γαλαζοαίματους στο κάτω κάτω; Όλοι περίπου τα ίδια είμαστε και γι' αυτό τις δικαιολογίες να μην τις πουλάμε μεταξύ μας, ας τις αφήσουμε για τον εαυτό μας ο καθένας, whatever makes you sleep at nights.

Αλλά: η φτωχολογιά που τη βολεύει σε βάρος των πιο αδύναμων δε λέγεται φτωχολογιά αλλά υπόκοσμος. Να χρησιμοποιούμε τις σωστές λέξεις. Άντε πια. Την είδαμε κάθε παρακμιακό μαλακιστήρι που καβαλάει ράμπα αναπήρων κι ένας μικρός Γιάννης Αγιάννης.
Ωραία δημοσίευση.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

casper quantum

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 01 Φεβ 2019, 20:04

Ποστάρω για να το βρίσκω γιατί δεν τα διάβασα ολα.

(Αν και απ' ό,τι διάβασα συμφωνώ με comet.)
Είναι και θέμα του τι έχεις ζήσει, αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και με ποιό τρόπο λειτουργεί ο καθένας μας σαν άνθρωπος. Από ποιά οπτική βλέπει τα πράγματα, πώς αναλύει το κάθε τι και πώς το νιώθει αναλόγως και του χαρακτήρα του.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2019, 20:10

foscilis έγραψε:
01 Φεβ 2019, 12:38
The comet the course the tail έγραψε:
foscilis έγραψε:
Ολοι μια δικαιολογια εχουνε. "Ειμαι κουρασμενος", "μενω εδω μονο 50 μετρα παω αναποδα γιατι να κανω 250 κυκλο", "5 λεπτα μονο παρκαρα", "1 φορα εχω γενεθλια ηπια ενα ποτηρακι παραπανω".

Αυτουνου η δικαιολογια ειναι οτι τρεχει να προλαβει γιατι ειναι η δουλεια του. Δηλαδη βασικα οτι βαζει την τσεπη της παρτης του πιο πανω απο το μωρο που περιμενει διπλα του στη νησιδα στο πεζοφαναρο και ρουφαει την εξατμιση της αθλιας ασυντηρητης ανασφαλιστης παπαριας του, που ειναι μιλαμε θεμα για ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ποσο αμετακλητα μαλακας ειναι ενας λαος οπου αυτο συνιστα συγκινητικη δικαιολογια.

Τι πρεπει να γινει λοιπον αφου "βιαζονται";

Να μην ισχυει καθολου ο ΚΟΚ για μηχανακια που κουβαλανε φρεντο; Να τους δωσουμε πεζοδρομια, μονοδρομους, πεζοφαναρα, αντιθετα ρευματα σε λεωφορους, 90χλμ/ωρα διπλα σε παιδικες χαρες, τον κωλο μας ισως;

Ή μηπως να φαει ο 1ος, ο 2ος, ο 5ος τις τελευταιες 200 ωρες του σε προστιμο και 1 μηνακι στερηση διπλωματος και θα σου πω αν μετα θα σκεφτονται ολοι συνετα;

ωραία τα λες. όμορφα και νοικοκυρεμένα. μαζί σου θα ήμουν υπό ιδανικές συνθήκες...
αλλά... μου φαίνεται ότι δεν έχεις πολύ επαφή από την φτωχολογιά εκεί έξω... που με το ζόρι συντηρεί ένα παπάκι που σκούζει, ένα αγροτικό χάρο, ένα σαραβαλάκι τέλος πάντων ακατάλληλο και χρέπι... αυτοί οι άνθρωποι έχουν χίλιους-δυο διαβόλους μέσα στο μυαλό, πως θα βγάλουν το μεροκάματο, το πακέτο τσιγάρα της μέρας... και αυτά τα όμορφα και ωραία που λες είναι... ψιλά γράμματα...

σε έναν όμορφο σοσιαλισμό ίσως ήταν καλύτερα τα πράματα....
Παιδιά αυτή η λογική -που την είδαμε και στην ιστορία με την καθαρίστρια η οποία "για να ταϊσει το παιδί της" έκλεψε 150.000 από το δημόσιο, δηλαδή από τους φόρους άλλων που επίσης θέλουν να ταϊσουν το παιδί τους- πρέπει σοβαρά να τελειώνει. Όχι δηλαδή να κάτσουμε να το κοιτάξουμε μια στιγμή. Ο τύπος με το παπάκι που αντί να πάει από το νόμιμο δρόμο και να κάνει τριάντα δευτερόλεπτα παραπάνω επιλέγει να χωθεί στη μάνα με το μωρό που περιμένουν στη νησίδα της λεωφόρου το πεζοφάναρο [!] είναι η αγωνιζόμενη φτωχολογιά και η μαμά με το μωρό που τον υφίστανται είναι ο... Ωνάσης; Κι όσοι δε νιώθουμε το δράμα του μηχανάκια είμαστε Μαρίες Αντουανέττες; Το ενδεχόμενο να είμαστε απλά άτομα που περπατάνε στην ίδια διάβαση με τα παιδιά μας δεν υπάρχει;

Ακούστε να δείτε, ο παππούς μου το 1955 έμεινε άνεργος και μπήκε μαύρη λίστα επειδή πρώτη μέρα σαν αρχιεργάτης (με βύσμα) τσακώθηκε με το αφεντικό του που αδικούσε τους εργάτες του. Και για 2.5 χρόνια η οικογένειά του πείνασε. Με νεογέννητο. Πείνασε=πείνασε, τρώγανε σκουπίδια. Όχι πείνασε="του περίσσευαν μόλις 200 ευρώ μετά το νοίκι, το φαγητό, το κινητό και τα υπόλοιπα έξοδα". Η κόρη του, η μάνα μου, έχει προβληματικά δόντια και οστεοπώρωση, προβλήματα που την ταλαιπωρούν 65 χρόνια μετά, επειδή σαν μωρό δεν ήπιε γάλα αλλά το φαγητό της ήταν φλούδες από φρούτα κι άλλα αποφάγια που πέταγαν οι γείτονες και τα μάσαγε η γιαγιά μου και της τα τάιζε. Όλα αυτά ο παππούς μου μπορούσε να τα είχε αποφύγει άμα πούλαγε τους άλλους εργάτες κι έκανε μόκο στην αδικία, αλλά ο παππούς μου ήταν φτωχός όχι αναξιοπρεπές παρτάλι του κερατά. Ξέρετε πότε καταλάβαμε ότι είχε Αλτσχάιμερ και τον πήγαμε να τον κοιτάξουνε; Ούτε όταν άρχισε να χάνει λέξεις, ούτε όταν με είπε για δεύτερη φορά κατά λάθος με το όνομα του ξάδερφού μου, ούτε τίποτα τέτοιο. Το καταλάβαμε μια μέρα του 2005, την τελευταία μέρα που οδήγησε ποτέ, διότι 1) μπήκε ανάποδα στο μονόδρομο μπροστά από το σούπερ μάρκετ και 2) αντί να ζητήσει συγνώμη από τον άλλον οδηγό, του ζήτησε τα ρέστα. Ήταν 150% ξένο προς τον πυρήνα του εαυτού του παππού μου να μη φέρεται τίμια απέναντι στους γύρω του και όλοι μα όλοι όσοι τον ξέρανε με αυτό το σκηνικό καταλάβαμε ότι συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό.

Μη μου λέτε λοιπόν εμένα δεν έχω επαφή με τη φτωχολογιά και λοιπά δακρύβρεχτα. Τι δηλαδή, δεν ήξερα τον παππού μου ή τη μάνα μου; Νομίζετε είμαστε καμιά χώρα που έχει γαλαζοαίματους στο κάτω κάτω; Όλοι περίπου τα ίδια είμαστε και γι' αυτό τις δικαιολογίες να μην τις πουλάμε μεταξύ μας, ας τις αφήσουμε για τον εαυτό μας ο καθένας, whatever makes you sleep at nights.

Αλλά: η φτωχολογιά που τη βολεύει σε βάρος των πιο αδύναμων δε λέγεται φτωχολογιά αλλά υπόκοσμος. Να χρησιμοποιούμε τις σωστές λέξεις. Άντε πια. Την είδαμε κάθε παρακμιακό μαλακιστήρι που καβαλάει ράμπα αναπήρων κι ένας μικρός Γιάννης Αγιάννης.
Ποστ διαμάντι! +1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Φεβ 2019, 20:11

Stalker έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:23
the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:10
εντάξει τώρα κλασσικά θα πλακώσει όλη η μικροαστίλα....
αχ, τα μισά να είχατε ζήσει από αυτά που περιγράφω....
Από ποιο οικονομικό κλιμάκιο και πάνω πρέπει να αρχίζουν να ισχύουν οι νόμοι κατά τη γνώμη σου;
+1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

the comet the course the tail

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2019, 20:23

casper quantum έγραψε:
01 Φεβ 2019, 20:04
Ποστάρω για να το βρίσκω γιατί δεν τα διάβασα ολα.

(Αν και απ' ό,τι διάβασα συμφωνώ με comet.)
Είναι και θέμα του τι έχεις ζήσει, αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και με ποιό τρόπο λειτουργεί ο καθένας μας σαν άνθρωπος. Από ποιά οπτική βλέπει τα πράγματα, πώς αναλύει το κάθε τι και πώς το νιώθει αναλόγως και του χαρακτήρα του.
εμένα σκοπός μου ήταν να κάνω πλακίτσα (λίγο τρολλάρισμα - το τρολλινγκ είναι και τύπος ψαρέματος για όσους δεν ξέρουν), αλλά με δόσεις αλήθειας όπως κάνω πάντα, αυτοβιογραφικά στοιχεία και να βάλω στην κουβέντα και μια εναλλακτική οπτική... :102:

και δες τι λαβράκια βγάζεις ε; οι ταλαίπωροι παραβατικοί ντελιβεράδες εξισώνονται με τον υπόκοσμο!

casper quantum

Re: ο Καραγκιόζης Γιάννης Αγιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 01 Φεβ 2019, 20:29

Χαρά στο κουράγιο σου που ασχολείσαι. Εγώ απογοητεύομαι. Θέλω να εξασκηθώ στο να μην, αλλά κάθε φορά αποτυγχάνω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών