Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Φεβ 2019, 17:31

αρχισαν οι καγκουραδες να ξεφευγουν δλδ τ απολιτισμικα υποπροιοντα του καζινοκαπιταλισμου
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 04 Φεβ 2019, 17:36

Ποδιά, βέργα και επαναφορά σχολικού επιθεωρητή χθες. Οτιδήποτε άλλο είναι συνενοχή στο λίμπεραλ έγκλημα στην εκπαίδευση.
"Τα κόκαλα δικά μου και το κρέας δικό σου", έλεγαν παλιά οι γονείς όταν πήγαιναν τα παιδιά στο δάσκαλο.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Φεβ 2019, 17:38

Nito έγραψε:
04 Φεβ 2019, 17:36
Ποδιά, βέργα και επαναφορά σχολικού επιθεωρητή χθες. Οτιδήποτε άλλο είναι συνενοχή στο λίμπεραλ έγκλημα στην εκπαίδευση.
"Τα κόκαλα δικά μου και το κρέας δικό σου", έλεγαν παλιά οι γονείς όταν πήγαιναν τα παιδιά στο δάσκαλο.
Ε όχι βέβαια!!!
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 04 Φεβ 2019, 17:43

Δυστυχώς ναι..
Τα σχολία της β'βάθμιας και ειδικά κάτι τεχν. λύκεια-ΕΠΑΛ-ΤΕΕ έχουν καταντήσει φυτώρια κωλόπαιδων.
Τα αποτελέσματα ορατά.
Αν δεν τρακάρεις με τον κάγκουρα της γειτονιάς που πάει ανάποδα, θα έχεις τις τσούπρες του τρίτου να κάνουν πάρτυ καραόκε στις 2πμ.(και χωρίς να σε καλέσουν).

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15013
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 04 Φεβ 2019, 19:19

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2019, 17:20
Οργισμένος έγραψε:
04 Φεβ 2019, 17:17
Cavaliere έγραψε:
04 Φεβ 2019, 17:13
Δύσκολο θέμα, κι αν δεν είσαι εκεί να εργάζεσαι και να ξέρεις, δύσκολο να κρίνεις.
Ναι. Αν οντως το παιδακι εχει επικινδυνη συμπεριοφορα κατι πρεπει να γινει,ειδάλλως προκειται για μαλακια. Αλλα πιστευω οτι προκειται για εντονα παραβατικη συμπεριφορα απο το 12χρονο. Σε μια τετοια περιπτωση που ναι οι κοινωνικοι λειτουργοι, που ναι οι διευθυνταδες , η ειδικη 1-2οβαθμια εκπαιδευση κτλ κτλ;;;
μειωση κρατικων δαπανων θελατε φιλελεδες μου

υποστειτε τωρα τις συνεπειες των πραξεων σας που ουσιαστικα εχετε καταστησει τον εαυτο σας συνενοχο σε τετοιους ειδους εγκληματικες συμπεριφορες και πραξεις :g030:
fysika και θελαμε και συνεχιζουμε να θελουμε. Και φυσικα μειωση δεν εγινε και φυσικα ειναι αναγλυφη η εμετικη ανεπαρκεια των θεσμων. Αρα τον πουλο στους αχρηστους, αυτα λεμε.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Φεβ 2019, 19:28

Δεν έπρεπε να είχαν φτάσει τα πράγματα σε αυτό το σημείο να στοχοποιηθει το παιδί, ωστόσο και για μένα οι ευθύνες φαίνεται να πέφτουν στη διοίκηση του σχολείου που κοιμάται.

Κανονικά αν έκανε όντως σεξουαλική παρενόχληση κατευθείαν στο δικαστήριο ανηλίκων να αποφασίσουν άλλοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Φεβ 2019, 19:49

μειωση κρατικων δαπανων = εκφασισμος της κοινωνιας,ενταση συχνοτητας εμφανισης τετοιων ακραιων αντικοινωνικων και εκφασισμενων συμπεριφορων
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Φεβ 2019, 19:52

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2019, 15:57
Γάταρος έγραψε:
04 Φεβ 2019, 15:54
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2019, 15:43
υπάρχουν και περιπτώσεις κατά τις οποίες παιδιά έχουν υποστεί σεξουαλική παρενόχληση από τον 12χρονο.
Εσύ θα καθόσουν να σε γαμήσει επειδή αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες;
το λες εσυ που σωστα υβριζεις τις φεμινιστριες οτι οταν μιλανε για σεξουαλικη παρενοχληση εννοουν ακομη και το αγγιγμα η ενα σεξουαλικου τυπου υπονοουμενο?
Δεν του απαντάς όμως. Την ίδια απορία έχω και εγώ.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Φεβ 2019, 19:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Φεβ 2019, 19:28
Δεν έπρεπε να είχαν φτάσει τα πράγματα σε αυτό το σημείο να στοχοποιηθει το παιδί, ωστόσο και για μένα οι ευθύνες φαίνεται να πέφτουν στη διοίκηση του σχολείου που κοιμάται.

Κανονικά αν έκανε όντως σεξουαλική παρενόχληση κατευθείαν στο δικαστήριο ανηλίκων να αποφασίσουν άλλοι.
οι διευθυντες διοριζονται απο τις δευτεροβαθμιες κατα βαση

στις δευτεροβαθμιες λυνουν και δενουν οι "αριστοι" της δεξιας και της διαμαντοπουλου
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Φεβ 2019, 19:55

Juno φυσικα και απαντω

τα κοριτσακια γαλουχουνται απο μικρα στην γυναικοκεντρικη πραγματικοτητα,οποτε συμφωνα με αυτη την πραγματικοτητα δικαιωμα του καθενος να αμφισβητησει και να επιφυλλασσεται για τους ισχυρισμους της αλλης πλευρας

δες την υπογραφη του Goback :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Φεβ 2019, 20:07

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2019, 16:18
Jolly Roger έγραψε:
04 Φεβ 2019, 16:13
Αν είναι έτσι όπως λέει το άρθρο, και το παιδί έχει σύνδρομο, μιλάμε για κατάπτυστη στοχοποίηση.

Για το περί καταστροφής περιουσίας, δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι το θέμα στην προκειμένη περίπτωση, αλλά να θυμίσω μόνο τα αμέτρητα παιδιά σε κάθε σχολείο που πετούσαν επίτηδες τη μπάλα σε πόρτες/παράθυρα και τα σπάγανε. Κοινώς ούτε η πρώτη φορά είναι ούτε η τελευταία.

Όσο για την άλλη παπάτζα περί σεξουαλικής παρενόχλησης μάλλον δε χρειάζεται να πω κάτι γιατί το είπε ήδη ο έθνι.

Γενικά αυτός ο τύπος στοχοποίησης όχι μόνο δε βοηθάει το συγκεκριμένο (προβληματικό, εννοείται) παιδί, αλλά δείχνει και τη σκατοψυχιά των συμμαθητών του. Το σωστότερο θα ήταν να άλλαζε σχολικό περιβάλλον - γιατί είναι προφανές ότι δεν μπορεί να μείνει σε αυτό το σχολείο - αλλά χωρίς να στοχοποιηθεί με αυτό τον τρόπο.
Παρένθεση, επειδή πήγα σχολείο σε περιοχή που δεν υπήρχε "ειδικό σχολείο" (δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση, διότι δεν ξέρω, αν το σύνδρομο του συγκεκριμένου παιδιού εμπίπτει, διότι τα σύνδρομα που έχω στο μυαλό και η σεξουαλική παρενόχληση δεν συνάδουν) και όταν το παιδί κάποια στιγμή αποφάσισαν και το πήγαν σε "ειδική σχολή" και όχι σχολείο, διότι είχε πιάσει τα 14, τότε 1. τους έκραξαν και 2. τους έκραξαν, διότι, αν είχε πάει από μικρό, θα ήταν στα 15 έτοιμο να καλύψει βασικές ανάγκες, πράγμα που με το να μην το πάνε, δεν τα κατάφερε ΠΟΤΕ και θα είναι ες αεί εξαρτώμενο.
Πες τα.
Και εγώ τα έχω ζήσει, πηγαίνοντας σχολείο στην επαρχία συν το γεγονός πως οι δάσκαλοι φόρτωναν το προβληματικό παιδί σε κάποιον από τους καλούς μαθητές και δυστυχώς ήμουν ανάμεσα σε αυτούς.
Κάθε φορά που έμπαινε ένα κορίτσι με περίεργη μούρη και σωματική διάπλαση και την έβαζαν δίπλα μου και άκουγα "να την βοηθήσεις λίγο γιατί στο άλλο σχολείο δεν είχαν προχωρήσει όσο εμείς", μου γύριζε το μάτι.
Ευτυχώς τουλάχιστον τα αγόρια-παιδοβούβαλα, τα έβαζαν με τα αγόρια-καλούς μαθητές και δεν είχαμε και άλλα.
Και όλα αυτά επειδή οι γονείς τους δεν το έπαιρναν απόφαση και νόμιζαν πως αν τα βάλουν σε κανονικό σχολείο, θα πάρουν μπροστά. Και είναι και επαρχία και ο κόσμος μιλάει, δεν γινόταν να πάνε σε ειδικό σχολείο να μιλάει η γειτονιά. Και άλλαζαν 2-3 σχολεία κάθε χρονιά λόγω προβλημάτων.
Να μην τολμάς να παίξεις μαζί τους στο διάλειμμα γιατί έριχναν ξύλο ακόμα και χωρίς καυγά, έτσι για πλάκα.

Στην συγκεκριμένη ιστορία του νήματος, γιατί πρέπει να ανέχονται τα υπόλοιπα παιδιά την κοινωνικοποίηση αυτού του παιδιού και να μην πάει σε ειδικό σχολείο; Τι μαθαίνουν όλα τα υπόλοιπα παιδιά έτσι; Να είναι μια ζωή οι κουβαλητές και οι δούλοι της μειοψηφίας που δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα; Και ότι έχουν υποχρέωση επειδή έκαναν το έγκλημα να γεννηθούν υγιή; Βεβαίως και να σταθεί η κοινωνία πάνω από αυτά τα παιδιά, αλλά όχι εις βάρος των άλλων, αυτό είναι αδικία.

Και αφήστε τι λένε οι γονείς. Θυμάμαι και γονείς τέτοιων συμμαθητών. Να κατηγορούν τους δασκάλους, εμάς, τα άλλα παιδιά, τους γονείς μας που δεν καλούμε το παιδί τους σπίτι να παίξουμε, την κοινωνία, τον θεό. Τέλος πάντων καταλαβαίνω πως οι άνθρωποι αυτοί είναι εκτός εαυτού και χρειάζονται βοήθεια, αλλά όχι και να προσπαθούν να μας πείσουν πως είμαστε συνυπεύθυνοι και οφείλουμε να σηκώσουμε το βάρος του προβλήματός τους.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Φεβ 2019, 20:23

Jolly Roger έγραψε:
04 Φεβ 2019, 16:28
είναι βέβαιο ότι έχει ευθύνες και ο γονιός σε αυτή την περίπτωση αν επιμένει να μην αλλάζει το παιδί σχολείο. Αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε η διεύθυνση του σχολείου να είχε καλέσει ειδικούς για να κρίνουν την κατάσταση του παιδιού, να είχε συνεννοηθεί και με το γονιό και να γίνει πιο ομαλά η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, και όχι με τον τρόπο που θα γίνει τώρα. Αν και η διεύθυνση ψωλοκοπανούσε τόσο καιρό, τι να πω; Γενικά όμως δε θεωρώ σωστή αυτή την αντίδραση των μαθητών.

Edit: Τώρα διάβασα την επεξήγηση της ΓΑΛΗΣ, και γίνεται προφανές ότι η διεύθυνση ψωλοκοπανούσε άγρια τόσο καιρό.
Δεν συνεννοείσαι με τέτοιους γονείς. Από τη στιγμή που αποφάσισαν να ανακατέψουν το παιδί τους με φυσιολογικά παιδιά, οι άνθρωποι αρνούνται να δουν το πρόβλημα και οποιαδήποτε αναφορά σε αυτό, θα προκαλέσει επιθετικότητα.
Έχω δει γονείς τέτοιων παιδιών, όταν ήμουν μικρή στο σχολείο, να μας ρίχνουν κατάρες, να μας λένε κ*λ*παιδα, να λένε να κάνουμε και εμείς άρρωστα παιδιά για να καταλάβουμε, να μην σώσουμε να (διάφορα πράγματα), να μας πάρουν τέσσερις, να αποκαλούν τις μαμάδες μας, δεν-λέω-πώς κλπ κλπ. Επειδή τους κάλεσε ο διευθυντής γιατί κάποιοι διαμαρτυρήθηκαν.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι το παιδί ούτε το σχολείο ή το κράτος. Είναι οι γονείς του που στρουθοκαμηλίζουν βάζοντάς το με τα υπόλοιπα παιδιά, αντί να το στείλουν σε ειδική αγωγή και συγχρόνως μισούν το σύμπαν για αυτό που τους έτυχε.
Η μόνη λύση θα ήταν, κάποιος κρατικός φορέας (όχι το σχολείο όμως) να τους αναγκάσει να δουν την αλήθεια. Με το ζόρι; Δείχνοντάς τους πώς κατάντησαν άλλα παιδιά που δεν έλαβαν ειδική αγωγή; Με πρόστιμα; Δεν ξέρω πως. Αλλά όχι το σχολείο γιατί θα την πληρώσουν οι εκπαιδευτικοί.
Ειλικρινά υπήρχαν φορές που λυπόμουν το παιδί γιατί δεν έφταιγε σε τίποτα, αλλά δεν λυπόμουν τους γονείς με τόσες κατάρες που μας είχαν ρίξει.

Σημείωση: μητέρα παιδιού με Άσπεργκερ, δηλαδή παιδιού που γίνεται μια χαρά λειτουργικό, αν ακολουθήσει ειδική αγωγή από μικρό, ανάγκασε νηπιαγωγό-συνάδελφο της αδελφής μου, να της ζητήσει συγνώμη επειδή είπε να τσεκάρει το παιδί της για Άσπεργκερ. Η φάση μέσα στο Δημαρχείο, μπροστά στην υπεύθυνη του δήμου και με την απειλή "για να μην σε απολύσουμε". Η κοπέλα ζήτησε συγνώμη, αλλά τελικά η βλαμμένη, η μάνα το ξανασκέφτηκε και κανόνισε να τη διώξουν. Δεν ξέρω πώς είναι τώρα ο μικρός, αλλά μέχρι και δευτέρα δημοτικού ήταν σε κανονικό σχολείο χωρίς ειδική αγωγή έστω τα απογεύματα.


Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2019, 19:55
Juno φυσικα και απαντω

τα κοριτσακια γαλουχουνται απο μικρα στην γυναικοκεντρικη πραγματικοτητα,οποτε συμφωνα με αυτη την πραγματικοτητα δικαιωμα του καθενος να αμφισβητησει και να επιφυλλασσεται για τους ισχυρισμους της αλλης πλευρας

δες την υπογραφη του Goback :g030:
Γράφω σεντόνια γιατί έχω πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου. Το πρόβλημα ήταν στο δημοτικό, στο γυμνάσιο είχε σχεδόν εκλείψει, αλλά ένας τα κατάφερε να πάει μέχρι τη δευτέρα λυκείου την οποία δεν πέρασε ποτέ. Πολύ ελαφριά υστέρηση, αλλά η αντικοινωνικότητα, εμφανής.
Παρενοχλούσε συνεχώς λεκτικά, μιλούσε για πορνοταινίες, έκανε κανονική περιγραφή όσων έβλεπε, θα σου κάνω αυτό, θα σου κάνω εκείνο, περιγραφή της κάθε πορνοταινίας. Και γενικώς τον γράφαμε όλες.
Κάποια στιγμή άπλωσε και το χέρι. Ήρθαν οι γονείς της μαθήτριας, έγινε χαμός, έπεσε τηλέφωνο και από το δημαρχείο γιατί ο θείος του ήταν δημοτικός σύμβουλος, έγινε και η κλασική ερώτηση "τι φορούσε η μαθήτρια", ο πατέρας της τους διαολόστειλε, ασκήθηκαν πιέσεις και έμεινε εκεί.
Και μετά ξεσάλωσε γιατί νόμισε πως θα παραμένει ατιμώρητος. Μας κυνηγούσε στην αυλή, καμία φορά τις έτρωγε από τους φίλους μας. Πρώτη λυκείου αυτά.
Και αφού δεν έγινε τίποτα, στη δευτέρα λυκείου αμυνθήκαμε. Προσπαθούσε να απλώσει χεράκι σε όποια πετύχαινε μόνη της και σε αντίποινα όταν ήμασταν όλες μαζί, τον αρχίζαμε μέχρι να κατεβάσει μούτρα και να φύγει. Κάτι έπρεπε να κάνουμε, σωστά; Και τι ζητάει με τέτοια μούρη ο βάτραχος και πώς είναι έτσι το μπάζο, που όλο μένει τα μαθήματα το τούβλο κλπ. <-- αυτό το θεωρείς αυτοάμυνα ναι ή ου; Γιατί εγώ το θεωρώ νομιμότατη αυτοάμυνα από τη στιγμή που ο θείος-δημοτικός σύμβουλος είχε φροντίσει να μην κάνουν τίποτα οι καθηγητές.
Και φυσικά κανείς και καμία δεν τον ξανάφησε να αντιγράψει όπως γινόταν την προηγούμενη χρονιά.
Ε, η μανούλα του μας χρέωσε την αποτυχία στη δευτέρα λυκείου, τον φάγαμε τον κανακάρη της τι να πω.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 04 Φεβ 2019, 20:44

τα φιλελε "ηθη" τετοιoυς γονεις θα βγαζουν

deal with it :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8452
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 04 Φεβ 2019, 21:27

Γάταρος έγραψε:
04 Φεβ 2019, 15:54
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2019, 15:43
υπάρχουν και περιπτώσεις κατά τις οποίες παιδιά έχουν υποστεί σεξουαλική παρενόχληση από τον 12χρονο.
Εσύ θα καθόσουν να σε γαμήσει επειδή αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες;
Μόνο;;;
Θα έλεγε στο παιδί του να στήσει πρώτο κώλο!!!
Για τόσο δημοκράτη μιλάμε!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Θεσσαλονίκη: Μαθητές έκαναν κατάληψη για να διώξουν συμμαθητή τους από το σχολείο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2019, 02:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2019, 16:54

Τί γίνεται στην περίπτωση που η επιθετικότητα εκφράζεται από τον έναν στους πολλούς; Πως θα βάλεις τα παιδιά σε μια διαδικασία όπου πρέπει να είναι συγχρόνως προστατευτικά αλλά και αμυνόμενα; Αυτό ακόμα και στους μεγάλους προκαλεί σύγχυση.
Mας ετυχε περιστατικό στο οικογενειακό μου περιβάλλον, που γύρναγε ο μικρός από το σχολείο με μελανιές. Επειδή με μπαμπά ντούκι 1.95 καταλαβαίνεις ότι το μικρό είναι τρομερά ανεπτυγμένο και μυώδες και γενικά και από το παιχνίδι τον βλέπω ότι δεν είναι κάνα φύλλο και φτερό μαμούχαλο, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πώς γίνεται να γυρνάει έτσι. Να μην στα πολυλογώ, όταν έγινε η κουβέντα απάντησε: "με χτυπάει ο Τάδε, αλλά είναι φίλος μου και με αγαπάει". Ρωτήσαμε τι κάνει η δασκάλα και είπε "τον βάζει στη γωνία τιμωρία". Μία δυο τρεις η κασέτα, σε κάποια φάση που τον είδα πάλι με μελανιές τον πιάνω και του λέω "οι φίλοι δε χτυπάνε", μου απάντησε "μα είναι φίλος μου και με αγαπάει".
Σε ένα πάρτυ σκάει μύτη ένα κλαμμένο κοριτσάκι, τον ρωτάει ο μπαμπάς τι έγινε και λέει το κοριτσάκι "με χτυπάει ο Τάδε, αλλά είναι φίλος μου και με αγαπάει". Άρχισαν να μας ζώνουν χοντρά τα φίδια. Πιάνουμε μια φίλη που είναι και το παιδί της μαζί και γυρνάει και λέει και η φίλη ότι το παιδί γυρνάει με μελανιές και λέει ακριβώς "με χτυπάει ο Τάδε, αλλά είναι φίλος μου και με αγαπάει".

Παρακάμπτω το ενδιάμεσο γεγονός όπου έγινε στο σχολείο της καραπουτανάρας και ευθύς λέω τι είχε συμβεί.
Η μάνα του κωλόπαιδου και η δασκάλα ήταν φίλες. Το κωλόπαιδο έδερνε ΟΛΑ τα παιδιά στην τάξη, η δασκάλα ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΛΩΝΕ, ΤΟ ΕΒΑΖΕ ΚΑΜΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ κι αυτό φυσικά έσπαγε τα υπόλοιπα παιδιά στο ξύλο. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ τόλμαγε να αμυνθεί με κάνα μπάτσο, η δασκαλα έμπαινε στη μέση και έλεγε "μην το κάνεις, είναι φίλος σου και σε αγαπάει". Έτσι όλα τα παιδιά παίζανε την κασένα "με χτυπάει, αλλά είναι φίλος μου και με αγαπάει".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 05 Φεβ 2019, 03:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών