Αντικαπνιστικός νόμος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Φεβ 2019, 23:08

paul25 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 20:48
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:49
Είμαι ο μόνος που δεν πιστεύει ότι ο αντικαπνιστικός απέτυχε εντελώς;
Εγώ θυμάμαι παλιά είχε πολύ περισσότεροκαπνό μέσα στα μαγαζιά. Βέβαια τότε ήταν περισσότεροι και οι καπνιστές γενικώς.
Όχι! Δίκιο έχεις, συμμάζεψε λίγο τα πράγματα, βέβαια δεν ξέρω αν είναι διότι επέδρασε ο Νόμος αυτό καθ'αυτό ή επειδή αλλάζει και η νοοτροπία της νέας γενιάς στο θέμα.
Και εγώ συμφωνώ. Κάτι ο νόμος, κάτι η απαγόρευση της διαφήμισης, κάτι η νέα γενιά με πολλές και ποικίλες ευαισθησίες που δεν υπήρχαν παλαιότερα και το πράγμα σταδιακά αλλάζει. Ωστόσο υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.

Δεν καπνίζω και με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό η μυρωδιά και ο καπνός. Ωστόσο θεωρώ πως και ο άλλος έχει δικαίωμα στην διασκέδαση και οι ξεχωριστοί χώροι είναι ένα κάποιος λογικός συμβιβασμός. Σε αυτό που πράγματι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα είναι η υγεία των εργαζομένων. Εγώ πες θα τύχω μια φορά το μήνα και αν σε παρέα με καπνίζοντες. Ο σερβιτόρος πχ που αναπνέει το ντουμάνι σε 8ωρη βάση τι χρωστάει;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Φεβ 2019, 23:37

Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 22:43
Να υπενθυμίσω ότι θέση μου είναι ότι έπρεπε με νομοθετική ρύθμιση να υπάρχουν καταστήματα (μπαρ, καφενεία κλπ) καπνιζόντων και μη καπνιζόντων.

Ο εργαζόμενος θα ήξερε που απευθύνεται για δουλειά κι αν επέλεγε να δουλέψει σε καπνιζόντων θα ήταν δικό του θέμα και δεν θα έπεφτε κανένας λόγος σε σένα να σώσεις με το έτσι θέλω την υγεία του.
Η θέση σου είναι παντελώς λάθος και αντικοινωνική.
Ο εργαζόμενος αναγκάζεται να εργαστεί για να επιβιώσει, όπου βρει εργασία. Αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ έχεις το δικαίωμα να ασελγείς επάνω στην υγεία του, επειδή εκείνος προσπαθεί να θρέψει τον εαυτό του ή και το παιδί του.
Το κάπνισμα στα μούτρα του ανθρώπου που σε υπηρετεί μέσα από την εργασία του είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογή, όχι δική του. Εσύ επιλέγεις να επιβαρύνεις την υγεία του (παράλληλα με τη δική σου) πατώντας σε ένα στρεβλό επιχείρημα δήθεν "ελευθερίας επιλογής σχετικά με το αν θέλει να αυτοκτονήσει ...διά της εργασίας ή όχι ".
Η νομοθεσία ορθώς προστατεύει ευαίσθητες ομάδες, όπως είναι οι εργαζόμενοι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τους προστατεύει από τη δική σου "ασθένεια". Σε άλλες, τον προστατεύει από άλλες "ασθενειες".
Κατά τα άλλα υποβαθμίζεις την ζωή μου με τους ρύπους του αυτοκινήτου σου ή του καλοριφέρ σου πολύ περισσότερο από όσο οι καπνιστές την δική σου αλλά δεν το κάνουμε θέμα.
Φυσικά και το κάνουμε θέμα. Ονομάζεται οικολογική δράση κι αποτελεί επίσης ζήτημα διεθνούς κι εθνικής νομοθεσίας. Και πρόκειται για μία νομοθεσία που εφαρμόζεται αυστηρότατα, και προσπαθεί να περιορίσει τη ρυπογόνο ζημιά των τεχνολογικών μας εργαλείων που δημιουργήθηκαν για να καλύπτουν πάγιες ανάγκες μας.
Δοκίμασε, λοιπόν, να μείνεις χωρίς θέρμανση ή χωρίς μετακίνηση ώστε να συγκρίνεις διά ζώσης το πρόβλημα της τεχνολογικής ρύπανσης με το αντίστοιχο του φουμαρίσματος.
Με απλά λόγια, τα ωφέλη της χρήσης ρυπογόνων τεχνολογιών δεν συγκρίνονται με μία κακή συνήθεια η οποία με το "έτσι θέλω" επιβάλλεται στα ρουθουνια των διπλανών.
Τα υπόλοιπα είναι ανεπιτυχής προσπάθεια να κρύψεις τον ρατσισμό σου κατά των καπνιστών.
Κάποια στιγμή ίσως θα πρέπει σεβαστείς την ίδια την ελληνική γλώσσα.
Ρατσισμός θα υπήρχε αν τους θεωρούσα κατώτερους ή αν ήθελα να τους αφανίσω ως οντότητες. Το πρόβλημα είναι ότι εκείνοι μας θεωρούν κατώτερους όταν αδιαφορούν για το θάνατο που χαρίζουν δεξιά κι αριστερά, εξαιτίας μίας αγενέστατης και ανθυγιεινής προς όλους εθιστικής συνήθειας.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 06 Φεβ 2019, 23:45

ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:08
κάτι η νέα γενιά με πολλές και ποικίλες ευαισθησίες που δεν υπήρχαν παλαιότερα
Η νέα γενιά δεν πίνει νερό, πίνει μόνο Red Bull
Θα τους δούμε που θα καταλήξουν κι αυτοί..

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 07 Φεβ 2019, 01:44

stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:37
Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 22:43
Να υπενθυμίσω ότι θέση μου είναι ότι έπρεπε με νομοθετική ρύθμιση να υπάρχουν καταστήματα (μπαρ, καφενεία κλπ) καπνιζόντων και μη καπνιζόντων.

Ο εργαζόμενος θα ήξερε που απευθύνεται για δουλειά κι αν επέλεγε να δουλέψει σε καπνιζόντων θα ήταν δικό του θέμα και δεν θα έπεφτε κανένας λόγος σε σένα να σώσεις με το έτσι θέλω την υγεία του.
Η θέση σου είναι παντελώς λάθος και αντικοινωνική.
Ο εργαζόμενος αναγκάζεται να εργαστεί για να επιβιώσει, όπου βρει εργασία. Αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ έχεις το δικαίωμα να ασελγείς επάνω στην υγεία του, επειδή εκείνος προσπαθεί να θρέψει τον εαυτό του ή και το παιδί του.
Το κάπνισμα στα μούτρα του ανθρώπου που σε υπηρετεί μέσα από την εργασία του είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ επιλογή, όχι δική του. Εσύ επιλέγεις να επιβαρύνεις την υγεία του (παράλληλα με τη δική σου) πατώντας σε ένα στρεβλό επιχείρημα δήθεν "ελευθερίας επιλογής σχετικά με το αν θέλει να αυτοκτονήσει ...διά της εργασίας ή όχι ".
Η νομοθεσία ορθώς προστατεύει ευαίσθητες ομάδες, όπως είναι οι εργαζόμενοι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τους προστατεύει από τη δική σου "ασθένεια". Σε άλλες, τον προστατεύει από άλλες "ασθενειες".
Αν δεν τρολάρεις έχεις σοβαρό θέμα.
Από την δική σου ασθένεια να δούμε πότε θα μας προστατέψει η νομοθεσία.
Για να το λήγουμε:

- Δεν σου ζήτησε κανένας να τον προστατέψεις από τίποτα, ούτε οι εργαζόμενοι σε χώρους καπνιστών, ούτε οι παθητικοί καπνιστές ούτε οι ίδιοι οι καπνιστές.
Αυτοδιορίζεσαι Ζορό και επεμβαίνεις εκεί που δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση κι ούτε καν σκέφτηκες την περίπτωση ότι ο εργαζόμενος σε περιβάλλον καπνιστών μπορεί να είναι κι ο ίδιος καπνιστής και να θέλει να δουλέψει εκεί για να μπορεί να κάνει ένα τσιγάρο με την ησυχία του.
Πιθανότατα την σκέφτηκες αλλά σου χαλάει το ρατσιστικό σου παραμύθι.

- Ένας εργαζόμενος επιλέγει πάντα με πολλά κριτήρια το που θα δουλέψει, ένα από όλα είναι το περιβάλλον και συνήθως δεν είναι το πρωτεύον.
Αν είναι καπνιστής θα είναι πιθανόν μαρτύριο γι' αυτόν να δουλέψει σε αντικαπνιστικό περιβάλλον και το αντίστροφο.
Επομένως και οι δυο δεν έχουν κανένα κίνητρο να ψάξουν για δουλειά στο 50% των καταστημάτων που θα τους κάνουν την ζωή δύσκολή, μπορούν να απευθυνθούν στο άλλο 50.
Κι όσο θέλει να ζήσει τα παιδάκια του ο αντικαπνιστής άλλο τόσο θέλει και ο καπνιστής γι' αυτό κόψε τα δακρύβρεκτα για τις ασέλγειες και τα παιδάκια που πρέπει να τραφούν.

- Δεν αναφέρεσαι καθόλου στην πλευρά του καπνιστή, τον θεωρείς χωρίς δικαιώματα γιατί πίσω από το ενδιαφέρον σου για την υγεία των άλλων προσπαθείς να κρύψεις τον απροκάλυπτο ρατσισμό σου, γι' αυτό το απόλυτα αυτονόητο για κάθε λογικό άνθρωπο, να υπάρχουν καταστήματα και για τις δυο κατηγορίες δεν δέχεσαι να το συζητήσεις καν και καταφεύγεις σε παιδιά που πρέπει να τραφούν.

- Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα, τόσο περισσότερο θα υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα που θα κάνουν τους παράλογους αντικαπνιστικούς νόμους σου κουρελόχαρτα.
Δεν μας λαμβάνετε υπ' όψιν, δεν σας λαμβάνουμε κι εμείς κι είμαστε όλοι μια χαρά.
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:37
Κατά τα άλλα υποβαθμίζεις την ζωή μου με τους ρύπους του αυτοκινήτου σου ή του καλοριφέρ σου πολύ περισσότερο από όσο οι καπνιστές την δική σου αλλά δεν το κάνουμε θέμα.
Φυσικά και το κάνουμε θέμα. Ονομάζεται οικολογική δράση κι αποτελεί επίσης ζήτημα διεθνούς κι εθνικής νομοθεσίας. Και πρόκειται για μία νομοθεσία που εφαρμόζεται αυστηρότατα, και προσπαθεί να περιορίσει τη ρυπογόνο ζημιά των τεχνολογικών μας εργαλείων που δημιουργήθηκαν για να καλύπτουν πάγιες ανάγκες μας.
Δοκίμασε, λοιπόν, να μείνεις χωρίς θέρμανση ή χωρίς μετακίνηση ώστε να συγκρίνεις διά ζώσης το πρόβλημα της τεχνολογικής ρύπανσης με το αντίστοιχο του φουμαρίσματος.
Με απλά λόγια, τα ωφέλη της χρήσης ρυπογόνων τεχνολογιών δεν συγκρίνονται με μία κακή συνήθεια η οποία με το "έτσι θέλω" επιβάλλεται στα ρουθουνια των διπλανών.
Μπα τι μας λες;
Να περαστεί νόμος αύριο να πετάξεις το αυτοκίνητο σου και να πάρεις ηλεκτροκίνητο και να καταργηθούν τα καλοριφέρ και να ζεσταίνεσαι με ηλεκτρική ενέργεια μόνο κι ας σου κοστίζουν και τα δυο διπλάσια, και να απαγορευτούν τα τζάκια και οι σόμπες, τι είναι το κόστος μπροστά στην υγεία μας και γιατί πρέπει να σε ανέχομαι να μαρσάρεις με την εξάτμιση σου μπροστά στην μύτη μου.
Τα μακροπρόθεσμα μέτρα σου δεν μου λένε τίποτα γιατί μακροπρόθεσμα θα έχω πεθάνει, πιθανόν από καρκίνο.
Και τι θα γίνει το παιδί μου αν εγώ πάθω καρκίνο από τους ρύπους σου;
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:37
Τα υπόλοιπα είναι ανεπιτυχής προσπάθεια να κρύψεις τον ρατσισμό σου κατά των καπνιστών.
Κάποια στιγμή ίσως θα πρέπει σεβαστείς την ίδια την ελληνική γλώσσα.
Ρατσισμός θα υπήρχε αν τους θεωρούσα κατώτερους ή αν ήθελα να τους αφανίσω ως οντότητες. Το πρόβλημα είναι ότι εκείνοι μας θεωρούν κατώτερους όταν αδιαφορούν για το θάνατο που χαρίζουν δεξιά κι αριστερά, εξαιτίας μίας αγενέστατης και ανθυγιεινής προς όλους εθιστικής συνήθειας.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να σεβαστείς τους ανθρώπους γύρω σου και μετά να ασχοληθείς και με την γλώσσα.

Όσο δεν αναγνωρίζεις κανένα δικαίωμα στους καπνιστές και αντιδράς σε αυτονόητα όπως το να έχουν τους δικούς τους χώρους διασκέδασης δηλαδή ίδια δικαιώματα με τους αντικαπνιστές, είσαι ο ορισμός του ρατσιστή.

Αντιμετωπίζεις μεροληπτικά και προκατειλημμένα μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων (στην Ελλάδα την πλειοψηφία) λόγω ενός κοινού τους χαρακτηριστικού, ότι ακριβώς κάνει και η Κου-Κλουξ-Κλαν με τους μαύρους δηλαδή.



Τέλος για μένα ο διάλογος μας γιατί συζητάς προκατειλημμένα, μπορείς να γράψεις ότι θέλεις.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2019, 01:51

Πλειοψηφία δεν είναι με τίποτα. Κατά τ άλλα πολύ καλά στα λέει. Είναι απίστευτο να γαμας τους γύρω σου και να το παίζεις και αδικημένος. Αλλά όντως πολύ ελληνικό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 07 Φεβ 2019, 02:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2019, 01:51
Πλειοψηφία δεν είναι με τίποτα. Κατά τ άλλα πολύ καλά στα λέει. Είναι απίστευτο να γαμας τους γύρω σου και να το παίζεις και αδικημένος. Αλλά όντως πολύ ελληνικό.
Μου κάνετε πλάκα σήμερα δεν εξηγείται αλλιώς.

Ζητάω να υπάρχουν μπαρ, καφετέριες εστιατόρια κλπ μόνο για καπνιστές που θα πηγαίνω εγώ και δεν θα πηγαίνεις εσύ που δεν καπνίζεις, όπως και άλλα που θα απαγορεύεται το κάπνισμα και δεν θα πηγαίνω.

Πως γαμάω τους γύρω μου;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 07 Φεβ 2019, 04:40

Αντοιστιχη νοοτροπια με οσους φερνουν σκυλια μεσα στις καφετεριες.

Βαθια σηψη στην Ελλ λογικη.

Ολα θα λυθουν οταν παει το πακετο 25€.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Φεβ 2019, 07:24

Chainis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 01:44
Δεν σου ζήτησε κανένας να τον προστατέψεις από τίποτα, ούτε οι εργαζόμενοι σε χώρους καπνιστών, ούτε οι παθητικοί καπνιστές ούτε οι ίδιοι οι καπνιστές. Αυτοδιορίζεσαι Ζορό και επεμβαίνεις εκεί που δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση κι ούτε καν σκέφτηκες την περίπτωση ότι ο εργαζόμενος σε περιβάλλον καπνιστών μπορεί να είναι κι ο ίδιος καπνιστής και να θέλει να δουλέψει εκεί για να μπορεί να κάνει ένα τσιγάρο με την ησυχία του.
Πιθανότατα την σκέφτηκες αλλά σου χαλάει το ρατσιστικό σου παραμύθι.
Δεν τους προστατεύω εγώ προσωπικά. Τους προστατεύει η Πολιτεία. Το σόφισμά σου να προσδιορίσεις μία νομοθετική διάταξη και μία διαπολιτειακή πρόβλεψη ως δήθεν ατομική πρωτοβουλία ενός ανθρώπου είναι δραματικό.
Ένας εργαζόμενος επιλέγει πάντα με πολλά κριτήρια το που θα δουλέψει, ένα από όλα είναι το περιβάλλον και συνήθως δεν είναι το πρωτεύον.
Αν είναι καπνιστής θα είναι πιθανόν μαρτύριο γι' αυτόν να δουλέψει σε αντικαπνιστικό περιβάλλον και το αντίστροφο.
Προβλέπονται διαλείμματα για να ασκήσει το αυτοκαταστροφικό του βίτσιο.
Αν δεν μπορείτε να κάνετε 1-2 ώρες χωρίς τσιγάρο διεκδικήστε πιο συχνά διαλείμματα λόγω "εθισμού" και "άγχους".
Κι όσο θέλει να ζήσει τα παιδάκια του ο αντικαπνιστής άλλο τόσο θέλει και ο καπνιστής γι' αυτό κόψε τα δακρύβρεκτα για τις ασέλγειες και τα παιδάκια που πρέπει να τραφούν.
Κανείς δεν απαγόρεψε τους μεν και τους δε να εργαστούν με σεβασμό στη νομοθεσία και στα δικαιώματα του διπλανού στην υγεία.
Δεν αναφέρεσαι καθόλου στην πλευρά του καπνιστή, τον θεωρείς χωρίς δικαιώματα γιατί πίσω από το ενδιαφέρον σου για την υγεία των άλλων προσπαθείς να κρύψεις τον απροκάλυπτο ρατσισμό σου
Ο καπνιστής έχει όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που προβλέπουν οι νόμοι και το Σύνταγμα. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ τα βλέπεις όλα ... δικαιώματα.
Δηλαδή, ο άνθρωπος που λέει ότι ο μη καπνιστής έχει δκαιώματα και υποχρεώσεις, αλλά ο καπνιστής έχει μόνο δικαιώματα κατηγορεί για ρατσιμό τον άλλο που λέει ότι είναι όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα, τόσο περισσότερο θα υπάρχουν άνθρωποι σαν εμένα που θα κάνουν τους παράλογους αντικαπνιστικούς νόμους σου κουρελόχαρτα.
Δεν μας λαμβάνετε υπ' όψιν, δεν σας λαμβάνουμε κι εμείς κι είμαστε όλοι μια χαρά.
Άνθρωποι σαν κι εμένα δεν έχουν διώξει τις οικογένειες με τ παιδιά τους από όλους τους δημοσιους χώρους εξαιτιας μίας βλαβερής συνήθειας, ούτε και κληροδοτούν ΧΑΠ (https://www.hygeia.gr/xronia-apofraktik ... antipalos/) στους γύρω τους, έτσι, για ένα βίτσιο.
Όσο δεν αναγνωρίζεις κανένα δικαίωμα στους καπνιστές και αντιδράς σε αυτονόητα όπως το να έχουν τους δικούς τους χώρους διασκέδασης δηλαδή ίδια δικαιώματα με τους αντικαπνιστές, είσαι ο ορισμός του ρατσιστή.
Οι καπνιστές έχουν όλα τα δικαιώματα που προβλέπει ο νόμος και το Σύνταγμα, τα οποία δεν αναγνωρίζουν καπνιστές και μη καπνιστές, αλλά νόμιμες και μη δραστηριότητες.
Η δραστηριότητά σου αυτή σε κλειστούς χώρους είναι εξίσου παράνομη με οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα βλάπτει τον διπλανό υπέρμετρα κι ανώφελα.
Αντιμετωπίζεις μεροληπτικά και προκατειλημμένα μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων (στην Ελλάδα την πλειοψηφία) λόγω ενός κοινού τους χαρακτηριστικού, ότι ακριβώς κάνει και η Κου-Κλουξ-Κλαν με τους μαύρους δηλαδή.
Σοβαρέψου. Πιο πολλά κοινά έχει ο καπνιστής - που μοιράζει το θάνατο - μαζί της και μας κάνει όλους μαύρους με το ζόρι (από τον καπνό), παρά εγώ.
Τέλος για μένα ο διάλογος μας γιατί συζητάς προκατειλημμένα, μπορείς να γράψεις ότι θέλεις.
Δεν είμαι εγώ ο εθισμένος. Πιθανότατα, αν περάσεις το στάδιο "αποτοξίνωσης" από τη νικοτίνη, θα μπορείς να συζητάς με λιγότερο πάθος.
https://www.iatropedia.gr/ygeia/i-nikot ... un/113735/

offtopicShow
Να περαστεί νόμος αύριο να πετάξεις το αυτοκίνητο σου και να πάρεις ηλεκτροκίνητο και να καταργηθούν τα καλοριφέρ και να ζεσταίνεσαι με ηλεκτρική ενέργεια (...)
Υπάρχουν διεθνεις μελέτες και διεθνής νομοθεσια για την εξεύρεση εναλλακτικών μίας βασικής ανάγκης της κοινωνίας, ώστε να μην χάσεις τις ωφελειες της θερμανσης ή της μετακίνησης, αλλά ταυτόχρονα να περιοριστεί η βλάβη στο περιβάλλον.
file:///C:/Users/home_p4/AppData/Local/Temp/MEMO-17-2821_EL.pdf

Η ηλεκτρική ενέργεια δεν είναι "πράσινη" και "καθαρή".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 08 Φεβ 2019, 09:55, έχει επεξεργασθεί 11 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Φεβ 2019, 07:37

ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:08
Δεν καπνίζω και με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό η μυρωδιά και ο καπνός. Ωστόσο θεωρώ πως και ο άλλος έχει δικαίωμα στην διασκέδαση και οι ξεχωριστοί χώροι είναι ένα κάποιος λογικός συμβιβασμός.
Δεν μπορεί να υπάρχει νομική πρόβλεψη για χώρους δημοσίου ενδιαφέροντος με δραστηριότητες αυτοκαταστροφής ή και αλληλοκαταστροφής. Θα ήταν σαν να προβλέπονται καταστήματα για όσους πχ. θέλουν να κόψουν τα χέρια τους ή να κυλιούνται επάνω σε γυαλιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 08 Φεβ 2019, 09:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Φεβ 2019, 09:28

Chainis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 02:20
Ζητάω να υπάρχουν μπαρ, καφετέριες εστιατόρια κλπ μόνο για καπνιστές που θα πηγαίνω εγώ και δεν θα πηγαίνεις εσύ που δεν καπνίζεις, όπως και άλλα που θα απαγορεύεται το κάπνισμα και δεν θα πηγαίνω.
Ανοίξτε λέσχες καπνιστών και ζήστε σε θαλάμους αερίων. Επιτρέπεται.
https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/ ... paskedigr/
Μόνο που απαγορεύεται να λειτουργούν ως καταστήματα και να μισθώνουν υπαλλήλους, σύμφωνα με την εργασιακή νομοθεσία.

Hint: :a0452: Μπορείτε μάλιστα να μονώσετε το χώρο ώστε να μην εισέρχεται καθαρός αέρας και μολύνει το αιθέριο περιβάλλον, ή και να ζητήστε ληγμένα καπνογόνα από την ΕΛΑΣ για μία ακόμη πιο "ευχάριστη" ατμόσφαιρα.

Τα υπόλοιπα περί καταστημάτων και χώρων δημοσίου ενδιαφέροντος έχουν ήδη εξηγηθεί κι έχουν ληφθεί αποφάσεις από την Πολιτεία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Φεβ 2019, 09:59

stavmanr έγραψε:
08 Φεβ 2019, 07:37
ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:08
Δεν καπνίζω και με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό η μυρωδιά και ο καπνός. Ωστόσο θεωρώ πως και ο άλλος έχει δικαίωμα στην διασκέδαση και οι ξεχωριστοί χώροι είναι ένα κάποιος λογικός συμβιβασμός.
Δεν μπορεί να υπάρχει νομική πρόβλεψη για χώρους δημοσίου ενδιαφέροντος με δραστηριότητες αυτοκαταστροφής ή και αλληλοκαταστροφής. Θα ήταν σαν να προβλέπονται καταστήματα για όσους πχ. θέλουν να κόψουν τα χέρια τους ή να κυλιούνται επάνω σε γυαλιά.
Το επόμενο στάδιο απαιτήσεων σου, ρατσιστάκο, θα είναι η άρνηση περίθαλψης τραυματία, επειδή από επιλογή ή αμέλεια ή ξεχασιά, δεν φορούσε κράνος ή ζώνη.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Φεβ 2019, 22:27

stavmanr έγραψε:
08 Φεβ 2019, 07:37
ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:08
Δεν καπνίζω και με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό η μυρωδιά και ο καπνός. Ωστόσο θεωρώ πως και ο άλλος έχει δικαίωμα στην διασκέδαση και οι ξεχωριστοί χώροι είναι ένα κάποιος λογικός συμβιβασμός.
Δεν μπορεί να υπάρχει νομική πρόβλεψη για χώρους δημοσίου ενδιαφέροντος με δραστηριότητες αυτοκαταστροφής ή και αλληλοκαταστροφής. Θα ήταν σαν να προβλέπονται καταστήματα για όσους πχ. θέλουν να κόψουν τα χέρια τους ή να κυλιούνται επάνω σε γυαλιά.
Δεν έχω ασχοληθεί με το νόμο γιατί στο σπίτι ή στο γραφείο δεν καπνίζει κανείς. Ωστόσο μου φαίνονται υπερβολικά τα παραπάνω. Έχεις ανθρώπους που εργάζονται σε ορυχεία ή στην βαριά βιομηχανία σε χειρότερες συνθήκες. Εκεί τι γίνεται; Αν μη τι άλλο πρέπει να σκεφτείς ότι οι καπνιστές έχουν μια κάποια εξάρτηση και ζήσαμε δεκαετίες διαφήμισης τσιγάρου ακόμα και όσοι δεν είμαστε τόσο μεγάλοι. Ε, δεν μπορείς να απαιτείς ξαφνικά όλοι αυτοί να σταματήσουν άμεσα, ούτε να τους κάνεις την ζωή δύσκολη.
Θα πάρεις μέτρα σε βάθος χρόνου. Θα το απαγορέψεις σε κλειστούς χώρους που δεν υπάρχει κατάλληλη υποδομή και σταδιακά έχοντας εκπαιδεύσει τους νεότερους θα μπορέσεις να μειώσεις την χρήση του παθητικού καπνίσματος. Μια ιδιαίτερη και ευνοϊκή μεταχείριση των εργαζομένων σε προβληματικούς χώρους θα πρέπει επίσης να υπάρξει πχ μουσικοί σε νυκτερινό μαγαζί.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Φεβ 2019, 22:45

ST48410 έγραψε:
08 Φεβ 2019, 22:27
stavmanr έγραψε:
08 Φεβ 2019, 07:37
ST48410 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 23:08
Δεν καπνίζω και με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό η μυρωδιά και ο καπνός. Ωστόσο θεωρώ πως και ο άλλος έχει δικαίωμα στην διασκέδαση και οι ξεχωριστοί χώροι είναι ένα κάποιος λογικός συμβιβασμός.
Δεν μπορεί να υπάρχει νομική πρόβλεψη για χώρους δημοσίου ενδιαφέροντος με δραστηριότητες αυτοκαταστροφής ή και αλληλοκαταστροφής. Θα ήταν σαν να προβλέπονται καταστήματα για όσους πχ. θέλουν να κόψουν τα χέρια τους ή να κυλιούνται επάνω σε γυαλιά.
Δεν έχω ασχοληθεί με το νόμο γιατί στο σπίτι ή στο γραφείο δεν καπνίζει κανείς. Ωστόσο μου φαίνονται υπερβολικά τα παραπάνω. Έχεις ανθρώπους που εργάζονται σε ορυχεία ή στην βαριά βιομηχανία σε χειρότερες συνθήκες. Εκεί τι γίνεται;
Έχει ήδη συζητηθεί παραπάνω:
Δεν θεωρώ το να δουλεύεις σε περιβάλλον καπνιστών απάνθρωπο, σε μια βιομηχανία χημικών μπορεί να είναι πιο απάνθρωπο.
stavmanr έγραψε: Φυσικά και είναι απάνθρωπο, αφού ο εργαζόμενος υπόκειται σε μη απαραίτητη ή αναγκαία επιβάρυνση της υγείας του. Κι εσύ, ο καπνιστής, είσαι εκείνος που επιλέγει να επιβαρύνει την υγεία ενός εργαζόμενου στο χώρο εργασίας του. Η εργασία του θα ήταν ακριβώς η ίδια (θα έπλενε, θα καθάριζε, θα σέρβιρε κλπ), , πολύ πιο υγειινή, αν εσύ δεν αποφάσιζες να αλλάξεις το περιβάλλον στο οποίο συμβαίνει.
Αντίθετα, σε χημικό εργοστάσιο ή σε ανθρακωρυχείο η επιβάρυνση προκύπτει από την ίδια την εργασία. Δεν προκύπτει από τεχνητούς παράγοντες ή τρίτους.
Επομένως, πρέπει να μάθουμε να μην κρυβόμαστε πίσω από ασθενή επιχειρήματα. Η εργατική νομοθεσία, ορθώς, προβλέπει όλα αυτά, έχοντας ήδη μελετήσει τις συνθήκες κάθε εργασίας, και προσπαθώντας να βρει το κρίσιμο σημείο στο οποίο η επιβάρυνση της υγείας αν δεν είναι αναγκαία μπορεί να αποφευχθεί τελείως ή αν είναι αναγκαία από τη φύση της εργασίας (κι όχι από το βίτσιο των πελατών) να περιοριστεί.
Αν χρειάζεσαι κάποια διευκρίνιση επ' αυτού, τόνισέ μου το σημείο που σε προβληματίζει.
Αν μη τι άλλο πρέπει να σκεφτείς ότι οι καπνιστές έχουν μια κάποια εξάρτηση και ζήσαμε δεκαετίες διαφήμισης τσιγάρου ακόμα και όσοι δεν είμαστε τόσο μεγάλοι. Ε, δεν μπορείς να απαιτείς ξαφνικά όλοι αυτοί να σταματήσουν άμεσα, ούτε να τους κάνεις την ζωή δύσκολη.
Ενώ το αντίθετο είναι θεμιτό, βρε ST; :p2:
Δηλαδή, πρέπει να απολογηθώ στον άλλο που με διώχνει από τα καταστήματα, που μου κληροδοτεί χρόνια αναπνευστικά προβλήματα, που δεν σκέφτεται καν τα μικρά παιδιά και τις οικογένειες δίπλα του, επειδή ο εθισμός του είναι αρρώστια που ο ίδιος δεν αναγνωρίζει και δεν προσπαθεί να καταπολεμήσει ούτε καν σε στοιχειώδεις κοινωνικές εκδηλώσεις και συμπεριφορές;
Αν εσύ είχες βίτσιο να ανάβεις καπνογόνα στα μαγαζιά θα σου έλεγαν "δεν πειράζει"; Το πιστεύεις; :smt017
Θα πάρεις μέτρα σε βάθος χρόνου. Θα το απαγορέψεις σε κλειστούς χώρους που δεν υπάρχει κατάλληλη υποδομή και σταδιακά έχοντας εκπαιδεύσει τους νεότερους θα μπορέσεις να μειώσεις την χρήση του παθητικού καπνίσματος. Μια ιδιαίτερη και ευνοϊκή μεταχείριση των εργαζομένων σε προβληματικούς χώρους θα πρέπει επίσης να υπάρξει πχ μουσικοί σε νυκτερινό μαγαζί.
Όλα αυτά έχουν γίνει ήδη. Εδώ και 15 χρόνια η νομοθεσία εφαρμόζεται "χαλαρά" (μην τραυματίσουμε τα παιδιά) και το μόνο που βλέπεις είναι να σου τρίβουν το τσιγάρο στα μούτρα.
Αν ανατρέξεις στη νομοθεσία θα διαπιστώσεις ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε δημόσια κτήρια από το 1856 (http://www.elinyae.gr/el/lib_file_uploa ... 952474.pdf). Είδες κάποιον καπνιστή να το κόβει; :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Φεβ 2019, 23:08

Είναι πολλές οι εργασίες που η επιβάρυνση προκύπτει από τρίτους. Ας πούμε κάθε οδηγός ταξί που περνάει την μισή ζωή του στο τιμόνι επιβαρύνεται ιδιαιτέρως από όσα οχήματα τρίτων ρυπαίνουν πολύ πάνω από το όριο και κινούνται κοντά του. Και πάρε και ένα πρόβλημα των τελευταίων χρόνων το οποίο δεν είσαι σε θέση καν να το αποφύγεις όπως μερικώς με τους καπνίζοντες. Τα τζάκια. Υπάρχουν βράδια που αδυνατώ να κοιμηθώ από τη βρώμα παρόλο που τα παράθυρα είναι κλειστά. Σε όλα αυτά μπορείς να εφαρμόσεις αυστηρά πρόστιμα και να ορίσεις περιορισμούς για να τα κόψεις μαχαίρι. Μάντεψε γιατί δε το κάνεις στην πράξη.

Με ενοχλεί ιδιαίτερα ο καπνός, δεν είναι ότι απλά δεν μου αρέσει. Ωστόσο καταλαβαίνω και την ανάγκη του άλλου. Δεν νομίζω ότι θα ανεχόμουν κάποιον που θα κάπνιζε στο ίδιο δωμάτιο/γραφείο με μένα αλλά μπορώ να δεχτώ ότι θα υπάρχουν μαγαζιά για αυτούς στα οποία δεν θα πάω όπως δεν παραπονιέμαι ας πούμε επειδή δεν πάω σε ένα μαγαζί που δεν μου αρέσει η μουσική του. Δεν θεωρώ ότι με καταπιέζει κάτι τέτοιο ή ότι με αποκλείει.
Σε επαρκώς ανοικτούς και αεριζόμενους χώρους τα πράγματα μπορούν να είναι κάπως ελαστικότερα.

Έχω ζήσει λίγο στο εξωτερικό και πραγματικά λυπόμουν τους εργαζομένους εταιριών που έπρεπε να βγουν το χειμώνα έξω από το κτίριο μέσα στο κρύο για να κάνουν ένα τσιγάρο. Μου φαινόταν κάπως απάνθρωπο αν για να προστατέψουμε τους υπόλοιπους από το καπνό στείλουμε τον άλλο με πνευμονία. Και για αυτούς θα πρέπει να υπάρχει ένας δικός τους χώρος να καλύπτεται αυτή η ανάγκη. Γενικά δεν μου αρέσει η ιδέα να κουνάω το δάχτυλο στους άλλους επειδή έτυχε να μην έχω αυτή την εξάρτηση.

Μεσοπρόθεσμα να γίνουν τα μέτρα αυστηρότερα. Και για ανηλίκους άμεσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Φεβ 2019, 22:09

ST48410 έγραψε:
08 Φεβ 2019, 23:08
Είναι πολλές οι εργασίες που η επιβάρυνση προκύπτει από τρίτους. Ας πούμε κάθε οδηγός ταξί που περνάει την μισή ζωή του στο τιμόνι επιβαρύνεται ιδιαιτέρως από όσα οχήματα τρίτων ρυπαίνουν πολύ πάνω από το όριο και κινούνται κοντά του.
Ειλικρινά δεν κατανοώ το επιχείρημα.
Πριν κάποιος έγραφε για "χημικά εργοστάσια". Και απορώ: επειδή ο εργαζόμενος στα χημικά εργοστάσια είναι υποχρεωμένος από τη φύση της εργασίας να εκτίθεται πχ. σε υγρά μπαταρίας, θα πρέπει να προβλέψουμε το δικαίωμα καθενός να παίζει με τα υγρά μπαταρίας στα λογιστήρια, στα καφέ και στις παιδικές χαρές; :smt017
Ειλικρινά δηλαδή... Θεωρώ ότι ευτελίζεται η συζήτηση και τη λογική με τέτοια επιχειρήματα. :102:
Και πάρε και ένα πρόβλημα των τελευταίων χρόνων το οποίο δεν είσαι σε θέση καν να το αποφύγεις όπως μερικώς με τους καπνίζοντες. Τα τζάκια. Υπάρχουν βράδια που αδυνατώ να κοιμηθώ από τη βρώμα παρόλο που τα παράθυρα είναι κλειστά. Σε όλα αυτά μπορείς να εφαρμόσεις αυστηρά πρόστιμα και να ορίσεις περιορισμούς για να τα κόψεις μαχαίρι. Μάντεψε γιατί δε το κάνεις στην πράξη.
Επειδή, αν ο άνθρωπος δεν ανάψει τζάκι ή σόμπα, σε πολλές των περιπτώσεων κινδυνεύει να πεθάνει από το κρύο. Σε περισσότερες κινδυνεύει η σωματική του και ψυχική του υγεία (η έκθεση σε ψύχος δεν προσφέρεται για ..ευτυχία). Και σε λίγες περιπτώσεις γίνεται -κακώς- από χόμπι.
Μην τα συγκρίνουμε με το βίτσιο και την τοξικομανία του καπνίσματος...
Παρακαλώ. :e040:
Με ενοχλεί ιδιαίτερα ο καπνός, δεν είναι ότι απλά δεν μου αρέσει. Ωστόσο καταλαβαίνω και την ανάγκη του άλλου.
Ο άλλος, άραγε, καταλαβαίνει τη δική σου ανάγκη να αναπνέεις ελεύθερα, χωρίς να τσούζουν τα μάτια σου, χωρίς να επιβαρύνεται η υγεία σου και χωρίς να βήχεις σαν τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί;
Τί πιστεύεις; :p2:

Το θέμα παρουσιάζεται σαν να υπάρχει ο ένας με ανάγκες κι ο άλλος χωρίς ανάγκες, ενώ η πραγματικότητα είναι ότι ο ένας έχει εθισμό σε βλαβερές για τον ίδιο και το περιβάλλον ουσίες, κι ο άλλος δεν έχει.
Αν το καλοσκεφτείς, με τη στάση σου να τον πριμοδοτείς μόνιμα στο πλαίσιο των αναγκών και να υποχωρείς, τον αναγνωρίζεις ως βαριά ασθενή, κι ας μην το δείχνεις.
Δεν νομίζω ότι θα ανεχόμουν κάποιον που θα κάπνιζε στο ίδιο δωμάτιο/γραφείο με μένα αλλά μπορώ να δεχτώ ότι θα υπάρχουν μαγαζιά για αυτούς στα οποία δεν θα πάω όπως δεν παραπονιέμαι ας πούμε επειδή δεν πάω σε ένα μαγαζί που δεν μου αρέσει η μουσική του. Δεν θεωρώ ότι με καταπιέζει κάτι τέτοιο ή ότι με αποκλείει.
Σε επαρκώς ανοικτούς και αεριζόμενους χώρους τα πράγματα μπορούν να είναι κάπως ελαστικότερα.
Στην Ευρώπη προωθείται η ιδέα της απαγόρευσης ως και τις πλαζ.
Έχω ζήσει λίγο στο εξωτερικό και πραγματικά λυπόμουν τους εργαζομένους εταιριών που έπρεπε να βγουν το χειμώνα έξω από το κτίριο μέσα στο κρύο για να κάνουν ένα τσιγάρο. Μου φαινόταν κάπως απάνθρωπο αν για να προστατέψουμε τους υπόλοιπους από το καπνό στείλουμε τον άλλο με πνευμονία. Και για αυτούς θα πρέπει να υπάρχει ένας δικός τους χώρος να καλύπτεται αυτή η ανάγκη. Γενικά δεν μου αρέσει η ιδέα να κουνάω το δάχτυλο στους άλλους επειδή έτυχε να μην έχω αυτή την εξάρτηση.
Επιλογή τους είναι. Μπορούν να κάτσουν μέσα και να μην καπνίσουν ή αν αισθάνονται τόσο ισχυρή εξάρτηση, ώστε να προτιμούν να χάσουν χέρια και πόδια από κρυοπαγήματα για ένα τσιγάρο, να ζητήσουν βοήθεια ειδικού. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (βάλε ό,τι άλλο θέλεις στο παράδειγμα αντί ναρκωτικής ουσίας), θα συμφωνούσες μαζί μου χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Μην θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για τις εξαρτήσεις των άλλων. Είναι μορφή ...μαζοχισμού. :lol:
Μεσοπρόθεσμα να γίνουν τα μέτρα αυστηρότερα. Και για ανηλίκους άμεσα.
Ο αντικαπνιστικός νόμος σε δημόσια κτίρια υπάρχει από το 1856.
Προσπάθησε με αυτό το δεδομένο να προσεγγίσεις την έννοια "μεσοπρόθεσμο" στην νέα Ελλάδα. :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών