Αντικαπνιστικός νόμος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Φεβ 2019, 08:43

ST48410 έγραψε:
25 Φεβ 2019, 04:36
nostromos έγραψε:
24 Φεβ 2019, 21:39
αν και φανατικος καπνιστης ειμαι υπερ της δρακοντιας εφαρμογης του νομου ...
Σε βοηθάει ψυχολογικά στο να μη καπνίσεις αν γνωρίζεις ότι απαγορεύεται αυστηρά; Δεν το ρωτάω ειρωνικά. Έχω 2-3 γνωστούς που είναι επίσης φανατικοί καπνιστές με χοντρά θέματα υγείας και δεν μπορούν ούτε καν να το ελαττώσουν. Θα ήταν μια λύση και για αυτούς τους ανθρώπους η αυστηροποίηση ή απλά θα τους περιθωριοποιούσε;
Άμα απαγορεύεται καπνίζεις λιγότερο. Κάποτε δούλευα σε περιβάλλον που απαγορευόταν και κάπνιζα 4 τσιγάρα έξω. Τώρα που είμαι μόνος μου καπνίζω 10

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Φεβ 2019, 08:44

nostromos έγραψε:
24 Φεβ 2019, 21:39
αν και φανατικος καπνιστης ειμαι υπερ της δρακοντιας εφαρμογης του νομου ...
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23059
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Φεβ 2019, 22:28

ST48410 έγραψε:
25 Φεβ 2019, 04:36
nostromos έγραψε:
24 Φεβ 2019, 21:39
αν και φανατικος καπνιστης ειμαι υπερ της δρακοντιας εφαρμογης του νομου ...
Σε βοηθάει ψυχολογικά στο να μη καπνίσεις αν γνωρίζεις ότι απαγορεύεται αυστηρά; Δεν το ρωτάω ειρωνικά. Έχω 2-3 γνωστούς που είναι επίσης φανατικοί καπνιστές με χοντρά θέματα υγείας και δεν μπορούν ούτε καν να το ελαττώσουν. Θα ήταν μια λύση και για αυτούς τους ανθρώπους η αυστηροποίηση ή απλά θα τους περιθωριοποιούσε;
σε βοηθα σιγουρα ... μια χαρα αντεχω στο αεροπλανο η σε χωρους μη καπνιστων για καποιες ωρες ... μετα ειναι αλλιως να βλεπεις οτι υπαρχει κοσμος που δεν καπνιζει και διασκεδαζει το ιδιο και καλυτερα ... το καπνισμα ειναι ωραιο γιατι ετσι το ναρκωτικο πειθει το μυαλο οτι ειναι ... πρεπει να πιστευεις οτι οι μη καπνιστες νιωθουν καλυτερα και ο μονος τροπος ειναι να τους βλεπεις ... στα κλαμπ αλλα και στα γυμναστηρια
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Φεβ 2019, 08:02

the comet the course the tail έγραψε:
24 Φεβ 2019, 22:07
stavmanr έγραψε:
24 Φεβ 2019, 22:02
the comet the course the tail έγραψε:
24 Φεβ 2019, 21:47
εμείς δεν γίνεται να μην έχουμε 2-3 στέκια (με μια ρύθμιση στο νόμο - αδειοδότηση για κάπνισμα).
Φυσικά κι έχετε όλα τα στέκια του πλανήτη. Κανείς δε σου στέρησε το δικαίωμα να συμμετέχεις σε όλα τα κοινά.
Μόνο που τα περισσότερα τα στερείτε στους υπόλοιπους. Μην παρουσιάζεστε ως οι θιγμένοι. Είναι προσβολή της λογικής. :g030:

Μπορείς να πας σε όποιο στέκι θέλεις, να πιεις τη μπυρίτσα σου, και μόλις η νικοτίνη χτυπήσει επίπεδα ...fatality να πεταχτείς όξω να πάρεις τη δόση. :smt047
τι λέει ρε; δεν κάθομαι σπιτάκι μου καλύτερα;
As you wish.
Πάντως θα είσαι ευπρόσκλητος παντού. Εμείς δεν θα σου πετάμε χημικά στα μούτρα... :smt047

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 18 Μαρ 2019, 11:27

35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο «καυτηριάζουν» με επιστολή τους την πολιτική της κυβέρνησης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου τονίζοντας πως «η Ελλάδα πρέπει επειγόντως να υιοθετήσει μια πολιτική ελάττωση της βλάβης από το κάπνισμα».

Στην επιστολή, την οποία υπογράφουν γιατροί και επιστήμονες – ειδική στο κάπνισμα από πανεπιστήμια και ερευνητικά ινστιτούτα από όλο τον κόσμο, διατυπώνεται η έντονη ανησυχία για το νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας 4419/2016 (ΦΕΚ 174/ τ. Ά/ 2016) που προβλέπει τις οδηγίες για την κατασκευή, πώληση, προβολή, παρουσίαση των προϊόντων καπνού, ηλεκτρονικών τσιγάρων και συναφών προϊόντων.

Οι επιστήμονες αναφέρουν πως «με ιδιαίτερη ανησυχία παρατηρούμε ότι η Ελλάδα θεωρεί σαν άμεση προτεραιότητα τη θέσπιση περιοριστικών, και σε πολλές περιπτώσεις μη εφαρμόσιμων, μέτρων για προϊόντα ελάττωσης της βλάβης στην υγεία από το κάπνισμα (συγκεκριμένα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα), παρά τα συντριπτικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι αυτά διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη μείωση του καπνίσματος. Όπως πρόσφατα αναλύθηκε σε επιστημονικό περιοδικό, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν είναι προϊόντα καπνού και χρησιμοποιούνται από τους καπνιστές ως ένα υποκατάστατο του καπνίσματος, σε μια προσπάθεια να διακόψουν το κάπνισμα. Υπάρχει μια ευρεία συναίνεση ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι πολύ λιγότερο βλαπτικά από το κάπνισμα, (...) ενώ υπάρχουν συγκεκριμένα δεδομένα που δείχνουν ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν θετικό αντίκτυπο στη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα χρησιμοποιούνται κυρίως από τους Έλληνες εν ενεργεία και πρώην καπνιστές, ενώ είναι σπάνια η χρήση τους από μη-καπνιστές. Είναι σημαντικό ότι οι περισσότεροι χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων ανέφεραν ότι διέκοψαν το κάπνισμα».

Και προσθέτουν: «αν και όλα τα διαθέσιμα στοιχεία θα δικαιολογούσαν μια στρατηγική υποστήριξης των ηλεκτρονικών τσιγάρων ως προϊόντων ελάττωσης των επιβλαβών συνεπειών για τους καπνιστές οι οποίοι δεν επιθυμούν ή δεν μπορούν να σταματήσουν το κάπνισμα με τη χρήση άλλων μεθόδων στην Ελλάδα, παρατηρούμε ότι οι ελληνικές αρχές ακολουθούν μια διαφορετική πορεία, αφού οι πρόσφατες ανακοινώσεις των Κανονιστικών Αρχών περιλαμβάνουν περιττά και δυνητικά επιβλαβή για τη Δημόσια Υγεία μέτρα, εστιάζοντας στα μη νικοτινούχα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου».

Παράδοξα, ανεφάρμοστα τα μέτρα – Μπορεί να εκθέσουν σε κίνδυνο την υγεία των καταναλωτών

Στην επιστολή αναφέρεται επίσης πως «ορισμένα από τα προτεινόμενα μέτρα είναι προφανώς παράδοξα, όπως η εφαρμογή μηνυμάτων για βλάβες στην υγεία στις ετικέτες προϊόντων που δεν περιέχουν νικοτίνη, ενώ δεν απαιτείται τέτοιου είδους σήμανση για τα προϊόντα νικοτίνης σύμφωνα με τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.Άλλα μέτρα είναι ανεφάρμοστα και μάλιστα θα μπορούσαν να εκθέσουν τους καταναλωτές σε κίνδυνο για την υγεία τους. Η απαγόρευση στην πώληση των πρώτων υλών των ηλεκτρονικών τσιγάρων είναι αδύνατο να εφαρμοστεί δεδομένου ότι αυτά τα συστατικά, η προπυλενογλυκόλη και η γλυκερίνη, είναι διαθέσιμα εδώ και δεκαετίες, είναι μη τοξικά, πωλούνται σε φαρμακεία και είναι διαθέσιμα στον καθένα. Αυτά τα συστατικά συμμορφώνονται με τον κανονισμό CLP της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι ασφαλή για τους χρήστες στην ανάμιξή τους για την ιδιοκατασκευή υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Παρόμοια προβλήματα προκύπτουν από την απαγόρευση των αρωμάτων, τα οποία προέρχονται από τη βιομηχανία τροφίμων. Στην ουσία οι καταναλωτές που θα αναζητήσουν αρώματα από τα καταστήματα τροφίμων, αντί από τα καταστήματα ατμιστικών προϊόντων, θα έχουν τον κίνδυνο χρήσης αρωμάτων διαλυμένων σε φυτικά έλαια, τα οποία είναι και ακατάλληλα για εισπνοή».

Η επιστολή κλείνει με τους επιστήμονες να ζητούν από τις Ελληνικές Αρχές να προσεγγίσουν με προσοχή τον ρόλο που μπορούν να παίξουν τα εναλλακτικά του καπνίσματος προϊόντα χωρίς καύση, όπως είναι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, στη μείωση του καπνίσματος στην Ελλάδα.

Πηγή: 35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο «καυτηριάζουν» με επιστολή τους την πολιτική της κυβέρνησης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο | iefimerida.gr
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8549
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Μαρ 2019, 12:54

paul25 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 11:27
35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο «καυτηριάζουν» με επιστολή τους την πολιτική της κυβέρνησης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο


Στην επιστολή αναφέρεται επίσης πως «ορισμένα από τα προτεινόμενα μέτρα είναι προφανώς παράδοξα, όπως η εφαρμογή μηνυμάτων για βλάβες στην υγεία στις ετικέτες προϊόντων που δεν περιέχουν νικοτίνη, ενώ δεν απαιτείται τέτοιου είδους σήμανση για τα προϊόντα νικοτίνης σύμφωνα με τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πηγή: 35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο «καυτηριάζουν» με επιστολή τους την πολιτική της κυβέρνησης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο | iefimerida.gr
Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα προϊόντα νικοτίνης έχουν τέτοια μηνύματα στις συσκευασίες τους...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 18 Μαρ 2019, 13:39

Airman68 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 12:54
Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα προϊόντα νικοτίνης έχουν τέτοια μηνύματα στις συσκευασίες τους...
Αν σου πω ότι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση. Σίγουρα τα πακέτα τσιγάρων έχουν εικόνες για μηνύματα και ΔΕΝ είναι καταργημένα στην ΕΕ Νομοθεσία. Προϊόντα με Νικοτίνη που δεν έχουν εικόνες για μηνύματα που μπορώ να σκεφτώ, είναι πχ οι τσίχλες Νικοτίνης. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υποχρεώνουμε τους προμηθευτές προϊόντων ατμού να βάζουν μηνύματα με εικόνες (αλλά δεν νομίζω...) και αυτοί αντιδρούν σε αυτό.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8549
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Μαρ 2019, 13:53

paul25 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 13:39
Airman68 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 12:54
Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα προϊόντα νικοτίνης έχουν τέτοια μηνύματα στις συσκευασίες τους...
Αν σου πω ότι αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση. Σίγουρα τα πακέτα τσιγάρων έχουν εικόνες για μηνύματα και ΔΕΝ είναι καταργημένα στην ΕΕ Νομοθεσία. Προϊόντα με Νικοτίνη που δεν έχουν εικόνες για μηνύματα που μπορώ να σκεφτώ, είναι πχ οι τσίχλες Νικοτίνης. Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υποχρεώνουμε τους προμηθευτές προϊόντων ατμού να βάζουν μηνύματα με εικόνες (αλλά δεν νομίζω...) και αυτοί αντιδρούν σε αυτό.
Μήπως το ρεπορτάζ είναι κακή μετάφραση από το ορίτζιναλ;
Σε κάνει να αναρωτιέσαι αν και το υπόλοιπο είναι αληθές...
Yippie Kay Yay

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 18 Μαρ 2019, 13:56

paul25 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 11:27
35 επιστήμονες από όλο τον κόσμο «καυτηριάζουν» με επιστολή τους την πολιτική της κυβέρνησης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
Πώς λένε ''29 κατασκευαστές προτείνουν σκιπ'';

Με τις κατάλληλες κινήσεις και δυνατότητες μπορώ να σου βρω άλλους 35 που θα πουν ότι ο γάιδαρος πετάει.

Και οι χρήστες ηλεκτρονικού τσιγάρου να μην δηλητηριάζετε τον αέρα μου.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 18 Μαρ 2019, 14:07

Airman68 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 13:53
Μήπως το ρεπορτάζ είναι κακή μετάφραση από το ορίτζιναλ;
Σε κάνει να αναρωτιέσαι αν και το υπόλοιπο είναι αληθές...
Αυτό νόμιζα και εγώ, αλλά το υπογράφει Έλληνας, ένας Κωνσταντίνος Φαρσαλίνος με ιατρικούς πτυχιακούς τίτλους και θέση ερευνητή στο Ωνάσσειο καρδιοχειρουργικό κέντρο ενώ κάποια θέση πρέπει να έχει και στη σχολή Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών και όπως διαβάζεται το κείμενο δεν μοιάζει για google translate. Αλλά και αληθές να είναι πάλι υποψίες θα είχα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8549
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Μαρ 2019, 14:56

Χμ ... :smt017
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 18 Μαρ 2019, 14:59

Airman68 έγραψε:
18 Μαρ 2019, 14:56
Χμ ... :smt017
Ο τύπος φαίνεται να είναι και μπροστάρης διεθνώς σε θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, τον καλούν παντού σε πολλές χώρες,έχει καταντήσει μαϊντανός, ενώ έκανε στην Ελλάδα την πρώτη μεγάλη μελέτη στο ηλεκτρονικό τσιγάρο διεθνώς.Άρα πιο πολύ πρωτοβουλία του ίδιου βλέπω να είναι αυτή η κίνηση παρά των ξένων.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34309
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Αύγ 2019, 11:58


Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8549
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 16 Αύγ 2019, 12:09

Καλά της έκαναν...
Yippie Kay Yay

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών