Αντικαπνιστικός νόμος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 06 Φεβ 2019, 16:01

Airman68 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:55
Nostalgia έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:24
Airman68 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:15


Στα λόγια μου έρχεσαι Νοσταλγία.
Αυτοί δεν σε ενοχλούν και αν είχες κάποιο τρόπο δεν θα τους περιόριζες;
Για το κάπνισμα υπάρχει αυτός ο τρόπος και λέγεται αντικαπνιστικός νόμος. Γιατί σου ξυνίζει;
Αν έκανες παρατήρηση στον άπλυτο ή στον κατρουλή και αυτοί σου έλεγαν ότι οι καπνιστές τους ενοχλούν, θα το θεωρούσες σωστό επιχείρημα και θα συνέχιζες σα να μη συμβαίνει τίποτα;
Ας επιλεγουν τα καταστηματα ποια θα ειναι καπνιστων και ποια οχι. Γιατι να μην υπαρχει αυτη η επιλογη; Οπως δεν μπορω να απαγορεψω και δεν το θελω στην τελικη στον παππου να φαει σκορδα και να μπει στο μετρο, ετσι δεν επιθυμω να περιοριζουν και την δικη μου δυνατοτητα να καπνισω οποτε θελησω σε καταστημα οπου θα επιτρεπεται το τσιγαρο. Το να απαγορεψουν ολα τα καταστηματα ειναι ακρως φασιστικο.
Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχει ήδη ο νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους και θα πρέπει να τηρείται.
Από την άλλη όμως (και αυτό αφορά και τον Χαϊνη) δεν θα σε ενοχλούσε αν δεν μπορούσες να απολαύσεις την γαμάτη καφετέρια/το εστιατόριο με το καταπληκτικό φαγητό/τον αγαπημένο σου καλλιτέχνη/ κλπ. επειδή εκεί θα μύριζε λιβάνι/καμένο λάστιχο/σκατά/απλυσιά.σκόρδο/κλπ;
όταν η απλούστερη λύση είναι να τηρούνται κάποιοι κοινώς αποδεκτοί κανόνες, όπως όχι τεχνητές μυρωδιές/καπνοί, τήρηση στοιχειωδών κανόνων υγιεινής, κλπ;
Φαντάζομαι αν βγει κάποιος νόμος που να απαγορεύει στους ανθρώπους να βρωμάνε, θα γίνει δεκτός από όλους...
Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ολα ειναι ειτε ασπρα ειτε μαυρα, μεση αποχρωση δεν παιζει, γιαυτο και πατωσε ο αντικαπνιστικος, γιατι το απαγορευσαν παντου, με αποτελσμα να καπνιζουν παντου. Διαφωνεις οτι πρεπει να εχω κι εγω δικαιωμα να καπνιζω σε μπαρακια καπνιστων; Εαν υπαρχουν μπαρακια καπνιστων τι σε πειραζει εσενα; Θα σου πω τι σε πειραζει, οτι εαν δωθει αυτη η επιλογη το 90% των καταστηματων θα επιλεξουν να ειναι κπανιστων, οποτε λες απαγορευση παντου γιατι αυτο με βολευει.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Φεβ 2019, 16:02

οι νεοι ναζιστες ειναι οι αντικαπνιστες

δεν καπνιζω
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Φεβ 2019, 16:04

Nostalgia έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:43
Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 11:43
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 09:24
Νομίζω ότι διακινούνται διάφοροι αστικοί μύθοι, όπως:
"Καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, αν θέλει να κάνει 10 τσιγάρα με το ποτό του, ας τα κάνει".

Δεν είναι ελεύθερος καθένας να κάνει ό,τι θέλει στην κοινωνία μας. Η ελευθερία του συμβαδίζει με τις υποχρεώσεις του απέναντι στο διπλανό του. Πχ. δεν μπορώ να στήσω ηχοσύστημα έξω από το σπίτι άλλου και να παίζω μουσική στα 120db χωρίς ειδική άδεια.
Ειναι ελευθερος ο καθενας μεχρι εκει που δεν θιγει τον αλλο.
Αν ειμασταν σοβαροι θα υπηρχαν μαγαζια καπνιζοντων και μη και θα επελεγε ο καθενας που θελει να παει χωρις να ενοχλει η να ενοχλειται.
Απλο και πανευκολο ειναι.
Αυτο ειναι το πιο σωστο, διαχωρισμος μαγαζιων, αυτο το μαγαζι ειναι καπνιστων, αυτο το μαγαζι ειναι μη καπνιστων. Σε ανοιχτους χωρους το τσιγαρο πρεπει να επιτρεπεται αλλιως ας καταργησουμε και τα τζακια.
Τα τζάκια σε πυκνό αστικό περιβάλλον έπρεπε να είχαν καταργηθεί προ πολλού, κάποιες Ευρωπαϊκές πόλεις δεν ανάβουν και πέφτει και πρόστιμο. Έπειτα σειρά έχουν τα αυτοκίνητα, πάγιο αίτημα η ηλεκτροκίνηση, αμάν πια! Με τους ορυκτούς πόρους, για την ώρα πληρώνεις φόρο γι'αυτό.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2019, 16:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:02
οι νεοι ναζιστες ειναι οι αντικαπνιστες
να και μια φωτογραφία της νέας Άννας Φρανκ:



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 06 Φεβ 2019, 16:11

paul25 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:04
Nostalgia έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:43
Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 11:43


Ειναι ελευθερος ο καθενας μεχρι εκει που δεν θιγει τον αλλο.
Αν ειμασταν σοβαροι θα υπηρχαν μαγαζια καπνιζοντων και μη και θα επελεγε ο καθενας που θελει να παει χωρις να ενοχλει η να ενοχλειται.
Απλο και πανευκολο ειναι.
Αυτο ειναι το πιο σωστο, διαχωρισμος μαγαζιων, αυτο το μαγαζι ειναι καπνιστων, αυτο το μαγαζι ειναι μη καπνιστων. Σε ανοιχτους χωρους το τσιγαρο πρεπει να επιτρεπεται αλλιως ας καταργησουμε και τα τζακια.
Τα τζάκια σε πυκνό αστικό περιβάλλον έπρεπε να είχαν καταργηθεί προ πολλού, κάποιες Ευρωπαϊκές πόλεις δεν ανάβουν και πέφτει και πρόστιμο. Έπειτα σειρά έχουν τα αυτοκίνητα, πάγιο αίτημα η ηλεκτροκίνηση, αμάν πια! Με τους ορυκτούς πόρους, για την ώρα πληρώνεις φόρο γι'αυτό.
Γιατι οχι και το μπαρμπεκιου; Να μην επιτρεπεται το μπαρμπεκιου στις αυλες και στις ταρατσες, διοτι μπορει να μου ερχεται το ντουμανι στο μπαλκονι οταν πινω τον καφε μου αναλογα με τον αερα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9076
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 06 Φεβ 2019, 16:17

Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ολα ειναι ειτε ασπρα ειτε μαυρα, μεση αποχρωση δεν παιζει, γιαυτο και πατωσε ο αντικαπνιστικος, γιατι το απαγορευσαν παντου, με αποτελσμα να καπνιζουν παντου. Διαφωνεις οτι πρεπει να εχω κι εγω δικαιωμα να καπνιζω σε μπαρακια καπνιστων; Εαν υπαρχουν μπαρακια καπνιστων τι σε πειραζει εσενα; Θα σου πω τι σε πειραζει, οτι εαν δωθει αυτη η επιλογη το 90% των καταστηματων θα επιλεξουν να ειναι κπανιστων, οποτε λες απαγορευση παντου γιατι αυτο με βολευει.
[/quote]

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στην Αγγλία πχ δεν παραπονιούνται για τον αντικαπνιστικό νόμο;
Εφτά χρόνια τώρα, δεν έχω ακούσει κανέναν (μα κανέναν) να θεωρεί ότι οι καπνιστές υποφέρουν ή καταπιέζονται.
Γιατί η ελληνική νοοτροπία να θεωρεί "μαγκιά" την αντίδραση στους νόμους που δεν μας αρέσουν;
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Φεβ 2019, 16:27

Nostalgia έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:11
Γιατι οχι και το μπαρμπεκιου; Να μην επιτρεπεται το μπαρμπεκιου στις αυλες και στις ταρατσες, διοτι μπορει να μου ερχεται το ντουμανι στο μπαλκονι οταν πινω τον καφε μου αναλογα με τον αερα.
Δε ξέρω που μένεις, αλλά στην Αθήνα ηδη το 80% του πληθυσμού δεν κάνει μπάρμπεκιου διότι μένει σε πολυκατοικίες. Δεν κάνει μπάρμπεκιου οχι διότι δεν έχει χώρο να βάλει μια μικρή ψησταριά, αλλά γιατί θα σε κυνηγήσουν οι γύρω-γύρω συγκάτοικοι σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paul25 την 06 Φεβ 2019, 16:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2019, 16:42

Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ολα ειναι ειτε ασπρα ειτε μαυρα, μεση αποχρωση δεν παιζει, γιαυτο και πατωσε ο αντικαπνιστικος, γιατι το απαγορευσαν παντου, με αποτελσμα να καπνιζουν παντου. Διαφωνεις οτι πρεπει να εχω κι εγω δικαιωμα να καπνιζω σε μπαρακια καπνιστων; Εαν υπαρχουν μπαρακια καπνιστων τι σε πειραζει εσενα; Θα σου πω τι σε πειραζει, οτι εαν δωθει αυτη η επιλογη το 90% των καταστηματων θα επιλεξουν να ειναι κπανιστων, οποτε
Ξαναλέω για τρίτη φορά: δεν είναι καθόλου απλή μια τέτοια επιλογή γιατί αναλαμβάνεις όλη την ευθύνη για προβλήματα υγείας του προσωπικού και των πελατών στα επόμενα 40 χρόνια. Ούτε για πλάκα δε μπορεί να λειτουργήσει μαγαζί καπνιστών με τους όρους που λειτουργεί το ελληνικό μαγαζί σε όλα του, από τις αποδοχές και τα ωράρια μέχρι τον εξαερισμό. ΔΕΝ είναι βίτσιο ούτε άποψη ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει αλλά πάρα πολύ καλά τεκμηριωμένο γεγονός. Δεν είναι σα να λέμε μαγαζιά με ελληνική και ξένη μουσική, έχει περάσει σε άλλο επίπεδο η φάση. Ξεπεράστε το.

Επίσης τα λίγα μαγαζιά που τολμούν να εφαρμόσουν τον αντικαπνιστικό χέζονται στα λεφτά γιατί πάρα πολύ απλά οι μη καπνιστές είναι πιο φραγκάτοι, εγώ θα πάω και θα πιω τρία ποτά, δε θα πιω ένα ποτό και 17 τσιγάρα.

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 06 Φεβ 2019, 16:43

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:07
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:02
οι νεοι ναζιστες ειναι οι αντικαπνιστες
να και μια φωτογραφία της νέας Άννας Φρανκ:



Εικόνα
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9076
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 06 Φεβ 2019, 16:45

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 16:42
Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ολα ειναι ειτε ασπρα ειτε μαυρα, μεση αποχρωση δεν παιζει, γιαυτο και πατωσε ο αντικαπνιστικος, γιατι το απαγορευσαν παντου, με αποτελσμα να καπνιζουν παντου. Διαφωνεις οτι πρεπει να εχω κι εγω δικαιωμα να καπνιζω σε μπαρακια καπνιστων; Εαν υπαρχουν μπαρακια καπνιστων τι σε πειραζει εσενα; Θα σου πω τι σε πειραζει, οτι εαν δωθει αυτη η επιλογη το 90% των καταστηματων θα επιλεξουν να ειναι κπανιστων, οποτε
Ξαναλέω για τρίτη φορά: δεν είναι καθόλου απλή μια τέτοια επιλογή γιατί αναλαμβάνεις όλη την ευθύνη για προβλήματα υγείας του προσωπικού και των πελατών στα επόμενα 40 χρόνια. Ούτε για πλάκα δε μπορεί να λειτουργήσει μαγαζί καπνιστών με τους όρους που λειτουργεί το ελληνικό μαγαζί σε όλα του, από τις αποδοχές και τα ωράρια μέχρι τον εξαερισμό. ΔΕΝ είναι βίτσιο ούτε άποψη ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει αλλά πάρα πολύ καλά τεκμηριωμένο γεγονός. Δεν είναι σα να λέμε μαγαζιά με ελληνική και ξένη μουσική, έχει περάσει σε άλλο επίπεδο η φάση. Ξεπεράστε το.

Επίσης τα λίγα μαγαζιά που τολμούν να εφαρμόσουν τον αντικαπνιστικό χέζονται στα λεφτά γιατί πάρα πολύ απλά οι μη καπνιστές είναι πιο φραγκάτοι, εγώ θα πάω και θα πιω τρία ποτά, δε θα πιω ένα ποτό και 17 τσιγάρα.
:smt023
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42867
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Φεβ 2019, 19:49

Είμαι ο μόνος που δεν πιστεύει ότι ο αντικαπνιστικός απέτυχε εντελώς;
Εγώ θυμάμαι παλιά είχε πολύ περισσότεροκαπνό μέσα στα μαγαζιά. Βέβαια τότε ήταν περισσότεροι και οι καπνιστές γενικώς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Φεβ 2019, 20:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Φεβ 2019, 19:49
Είμαι ο μόνος που δεν πιστεύει ότι ο αντικαπνιστικός απέτυχε εντελώς;
Εγώ θυμάμαι παλιά είχε πολύ περισσότεροκαπνό μέσα στα μαγαζιά. Βέβαια τότε ήταν περισσότεροι και οι καπνιστές γενικώς.
Όχι! Δίκιο έχεις, συμμάζεψε λίγο τα πράγματα, βέβαια δεν ξέρω αν είναι διότι επέδρασε ο Νόμος αυτό καθ'αυτό ή επειδή αλλάζει και η νοοτροπία της νέας γενιάς στο θέμα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Φεβ 2019, 22:23

Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:05
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:59
Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:57
Δεν υπάρχει τίποτα καταχρηστικό στο να ενημερώνεται ένας εργαζόμενος ότι θα δουλέψει σε κατάστημα καπνιζόντων και να λέει ναι ή όχι πριν συμφωνήσει
Κάνεις λάθος Χαΐνη.
Είναι σα να ζητάς από εργαζόμενο να κόβει το κρέας του κομμάτια. "Αφού συμφώνησε!"

Η εργατική νομοθεσία προβλέπει αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις στις οποίες κάποιος, λόγω ανάγκης, εξαναγκάζεται σε απάνθρωπες ή παράλογα (υπέρμετρα) ανθυγιεινές δραστηριότητες.
Όχι, είναι σαν να ζητάω από εργαζόμενο να κάνει μια δουλειά που μπορεί να την κάνει ή όχι.
Η δουλειά του εργαζόμενου δεν είναι να ρουφά τον καπνό του άλλου. Δεν υπάρχει υπηρεσία "βιολογικός εξαεριστήρας". Δουλειά του είναι να σερβίρει, να καθαρίζει, να πλένει, να εξυπηρετεί κλπ.
Δεν θεωρώ το να δουλεύεις σε περιβάλλον καπνιστών απάνθρωπο, σε μια βιομηχανία χημικών μπορεί να είναι πιο απάνθρωπο.
Φυσικά και είναι απάνθρωπο, αφού ο εργαζόμενος υπόκειται σε μη απαραίτητη ή αναγκαία επιβάρυνση της υγείας του. Κι εσύ, ο καπνιστής, είσαι εκείνος που επιλέγει να επιβαρύνει την υγεία ενός εργαζόμενου στο χώρο εργασίας του. Η εργασία του θα ήταν ακριβώς η ίδια (θα έπλενε, θα καθάριζε, θα σέρβιρε κλπ), , πολύ πιο υγειινή, αν εσύ δεν αποφάσιζες να αλλάξεις το περιβάλλον στο οποίο συμβαίνει.
Αντίθετα, σε χημικό εργοστάσιο ή σε ανθρακωρυχείο η επιβάρυνση προκύπτει από την ίδια την εργασία. Δεν προκύπτει από τεχνητούς παράγοντες ή τρίτους.
Επομένως, πρέπει να μάθουμε να μην κρυβόμαστε πίσω από ασθενή επιχειρήματα. Η εργατική νομοθεσία, ορθώς, προβλέπει όλα αυτά, έχοντας ήδη μελετήσει τις συνθήκες κάθε εργασίας, και προσπαθώντας να βρει το κρίσιμο σημείο στο οποίο η επιβάρυνση της υγείας αν δεν είναι αναγκαία μπορεί να αποφευχθεί τελείως ή αν είναι αναγκαία από τη φύση της εργασίας (κι όχι από το βίτσιο των πελατών) να περιοριστεί.
Θεωρώ θέμα αρχής να υπάρχει πάντα επιλογή, αν θα πάω να καθίσω σε μαγαζί καπνιζόντων ή να δουλέψω ή να περάσω απ' έξω.
Κάθε μέτρο που υποβαθμίζει τους καπνιστές σε πολίτες β' κατηγορίας το θεωρώ ρατσιστικό.
Θεωρώ θέμα αρχής να μην υποβαθμίζω τη ζωή κανενός, ακόμη κι αν εκείνος με παρακαλά να του την καταστρέψω για οποιοδήποτε λόγο.
Οι καπνιστές υποβαθμίζουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ τη ζωή των γύρω τους. Επομένως θεωρούν τους υπόλοιπους πολιτες β' κατήγορίας κι επομένως υποπίπτουν σε ρατσιστική συμπεριφορά σύμφωνα με τον ορισμό σου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 06 Φεβ 2019, 22:43

stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 22:23
Chainis έγραψε:
06 Φεβ 2019, 14:05
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 13:59

Κάνεις λάθος Χαΐνη.
Είναι σα να ζητάς από εργαζόμενο να κόβει το κρέας του κομμάτια. "Αφού συμφώνησε!"

Η εργατική νομοθεσία προβλέπει αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις στις οποίες κάποιος, λόγω ανάγκης, εξαναγκάζεται σε απάνθρωπες ή παράλογα (υπέρμετρα) ανθυγιεινές δραστηριότητες.
Όχι, είναι σαν να ζητάω από εργαζόμενο να κάνει μια δουλειά που μπορεί να την κάνει ή όχι.
Η δουλειά του εργαζόμενου δεν είναι να ρουφά τον καπνό του άλλου. Δεν υπάρχει υπηρεσία "βιολογικός εξαεριστήρας". Δουλειά του είναι να σερβίρει, να καθαρίζει, να πλένει, να εξυπηρετεί κλπ.
Δεν θεωρώ το να δουλεύεις σε περιβάλλον καπνιστών απάνθρωπο, σε μια βιομηχανία χημικών μπορεί να είναι πιο απάνθρωπο.
Φυσικά και είναι απάνθρωπο, αφού ο εργαζόμενος υπόκειται σε μη απαραίτητη ή αναγκαία επιβάρυνση της υγείας του. Κι εσύ, ο καπνιστής, είσαι εκείνος που επιλέγει να επιβαρύνει την υγεία ενός εργαζόμενου στο χώρο εργασίας του. Η εργασία του θα ήταν ακριβώς η ίδια (θα έπλενε, θα καθάριζε, θα σέρβιρε κλπ), , πολύ πιο υγειινή, αν εσύ δεν αποφάσιζες να αλλάξεις το περιβάλλον στο οποίο συμβαίνει.
Αντίθετα, σε χημικό εργοστάσιο ή σε ανθρακωρυχείο η επιβάρυνση προκύπτει από την ίδια την εργασία. Δεν προκύπτει από τεχνητούς παράγοντες ή τρίτους.
Επομένως, πρέπει να μάθουμε να μην κρυβόμαστε πίσω από ασθενή επιχειρήματα. Η εργατική νομοθεσία, ορθώς, προβλέπει όλα αυτά, έχοντας ήδη μελετήσει τις συνθήκες κάθε εργασίας, και προσπαθώντας να βρει το κρίσιμο σημείο στο οποίο η επιβάρυνση της υγείας αν δεν είναι αναγκαία μπορεί να αποφευχθεί τελείως ή αν είναι αναγκαία από τη φύση της εργασίας (κι όχι από το βίτσιο των πελατών) να περιοριστεί.
Θεωρώ θέμα αρχής να υπάρχει πάντα επιλογή, αν θα πάω να καθίσω σε μαγαζί καπνιζόντων ή να δουλέψω ή να περάσω απ' έξω.
Κάθε μέτρο που υποβαθμίζει τους καπνιστές σε πολίτες β' κατηγορίας το θεωρώ ρατσιστικό.
Θεωρώ θέμα αρχής να μην υποβαθμίζω τη ζωή κανενός, ακόμη κι αν εκείνος με παρακαλά να του την καταστρέψω για οποιοδήποτε λόγο.
Οι καπνιστές υποβαθμίζουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ τη ζωή των γύρω τους. Επομένως θεωρούν τους υπόλοιπους πολιτες β' κατήγορίας κι επομένως υποπίπτουν σε ρατσιστική συμπεριφορά σύμφωνα με τον ορισμό σου.
Να υπενθυμίσω ότι θέση μου είναι ότι έπρεπε με νομοθετική ρύθμιση να υπάρχουν καταστήματα (μπαρ, καφενεία κλπ) καπνιζόντων και μη καπνιζόντων.

Ο εργαζόμενος θα ήξερε που απευθύνεται για δουλειά κι αν επέλεγε να δουλέψει σε καπνιζόντων θα ήταν δικό του θέμα και δεν θα έπεφτε κανένας λόγος σε σένα να σώσεις με το έτσι θέλω την υγεία του.

Κατά τα άλλα υποβαθμίζεις την ζωή μου με τους ρύπους του αυτοκινήτου σου ή του καλοριφέρ σου πολύ περισσότερο από όσο οι καπνιστές την δική σου αλλά δεν το κάνουμε θέμα.

Τα υπόλοιπα είναι ανεπιτυχής προσπάθεια να κρύψεις τον ρατσισμό σου κατά των καπνιστών.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αντικαπνιστικός νόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 06 Φεβ 2019, 23:01

Airman68 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:15
Nostalgia έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:09
Airman68 έγραψε:
06 Φεβ 2019, 15:01
Sorry αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους καπνιστές που τους φαίνεται παράλογος ο αντικαπνιστικός νόμος: αν ήμουν ψωνισμένος και μου άρεσε να μυρίζω, ξέρω γω, λιβάνι, δεν θα ενοχλούνταν αν καθόμουν στο διπλανό τους τραπεζάκι και άναβα ένα θυμιατό; Ή θα ήταν τόσο «πολιτισμένοι» και θα έλεγαν «ας πάμε σε κάποιο άλλο καφέ/εργασιακό χώρο/ υπηρεσία που δεν θα έχει λιβάνι»;
Όπου θυμιατό μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με καμένο λάστιχο/πετρέλαιο/σκατά/κλπ...
Το παρατραβάω λιγάκι αλλά είναι επί της ουσίας το θέμα και όχι για αυτό καθεαυτό το τσιγάρο.
Ρε συ Εαρμαν, σοβαρα τωρα εφερες λιγο περιεργο παραδειγμα, υπαρχει αντιστοιχος νομος για τον βρωμυλο που μπαινει στο λεωφορειο; για τον κατουρημενο που μπαινει στο μετρο; Για τον παππου που 8 το πρωι εχει φαει 3 σκελιδες σκορδο;
Στα λόγια μου έρχεσαι Νοσταλγία.
Αυτοί δεν σε ενοχλούν και αν είχες κάποιο τρόπο δεν θα τους περιόριζες;
Για το κάπνισμα υπάρχει αυτός ο τρόπος και λέγεται αντικαπνιστικός νόμος. Γιατί σου ξυνίζει;
Αν έκανες παρατήρηση στον άπλυτο ή στον κατρουλή και αυτοί σου έλεγαν ότι οι καπνιστές τους ενοχλούν, θα το θεωρούσες σωστό επιχείρημα και θα συνέχιζες σα να μη συμβαίνει τίποτα;
σε ξυνιζει γιατι ερχονται στο μαγαζι σου οι αρχικομπλεξαρες και σου λενε θα κανεις αυτο γιατι ετσι γουσταρω ,διοτι μονο το καπνισμα σκοτωνει οχι τα κωλοντιζελ οχι τα κωλοτζακια ,αν τα ειχαν δωσει το δικαιωμα χωριστων χωρων δεν θα ετρεχε μια ααλα το κομπλεξ δεν τους αφηνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών