Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16183
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 09 Φεβ 2019, 09:51

Beria έγραψε:
08 Φεβ 2019, 19:11
Εικόνα
:smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16183
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 09 Φεβ 2019, 09:55

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2019, 16:48
εξαιρετικό ποστ!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11284
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 09 Φεβ 2019, 09:56

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:40
Ενα μεγαλο θεμα στο μάρκετινγκ της σοκολατας ειναι το "πως διαφοροποιεις ενα προϊόν σε αγορα οπου ο καταναλωτής βλεπει ολα τα προϊόντα σαν να είναι ίδια

Στην περίπτωση της λάκτα επελεξαν να την ξεχωρίσουν με προκλητικα αμφιλεγόμενο μήνυμα.

Συνηθως τέτοια στρατηγική προώθησης δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στην προώθηση του προϊόντος. Παράδειγμα εινσι η Μπενετον οπου παρα τις αμφιλεγομενες διαφήμησεις απετυχε να αυξήσει μερίδιο αγορας και ενω εδραιωσε την ιδεα της Μπενετον σαν σχεδιαστικο οίκο εν τουτοις μειώθηκαν οι πωλησεις της εταιρειας.
Θα σου πω, δεν διαφωνώ πολύ αλλά είδα πως πέρασες περισσότερο χρόνο να εξηγήσεις γιατί ΔΕΝ επιλέγεις συγκεκριμένες μάρκες σοκολάτας (ή οτιδήποτε άλλο), παρά να εξηγήσεις γιατί ψωνίζεις τις μάρκες που ψωνίζεις. Και γι' αυτό σε χαρακτήρισα εύκολο πελάτη, διότι με βάση τον χρόνο που ξόδεψες να πεις την αποψή σου, θα ψώνιζες οτιδήποτε δεν αντέκειται στις ιδεολογίες/ιδεοληψίες σου φανερά. Στη λίστα που παρέθεσες απέδωσες τη γεύση ως λόγο μη-αγοράς μόνο στην Cadbury και στην Λάκτα (αν και οι δύο ξέρουμε ότι δεν σου άρεσε η νέα καμπάνια της Λάκτα, και το έχεις σχεδόν αναφέρει), αλλά στις άλλες δύο είναι καθαρά ιδεολογικοί οι λόγοι (και σε θυμάμαι από παλιότερο τόπικ σχετικά με τις Τομπλερόν που πάλι έλεγες ότι θα τις σταματούσες λόγω ακριβώς του χαλάλ).

Τέλος πάντων, για σοκολάτα μιλάμε, δεν χρειάζεται να βαραίνουμε περισσότερο την κουβέντα.

Μόνο να πω ότι θυμάμαι διαφημίσεις της Λάκτα τα τελευταία 15-20 χρόνια, και πάντα έτσι ήταν, "το πιο γλυκό κομμάτι της ζωής σου", ζευγαράκια να τρώνε μαζί στην ταράτσα χαζεύοντας την πόλη κλπ., οπότε δεν μου κάνει αίσθηση. Η καμπάνια μου φαίνεται ότι απλώς πάει with the times (και μην μου πεις ότι στην εταιρεία σου δεν έχει ήδη μπει το κομμάτι του diversity, του inclusion, του representation, social rights και έτσι), και το τάργκετ γκρουπ της Λάκτα είναι ξεκάθαρα οι νεότερες ηλικίες (15-35) που θα την στηρίξουν για τις επόμενες δεκαετίες, όχι οι 50-60ρηδες.

Το τι θα γίνει με τις πωλήσεις της εταιρείας, μόνο ο Αρίστος μπορεί να το προβλέψει. :smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Φεβ 2019, 10:01

Naida έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:25
Gherschaagk έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:23
Custom_F έγραψε:
09 Φεβ 2019, 08:51
Έχουν βγάλει ένα κάρο σοκολάτες. Κ η ιον κ η λακτα τελευταία, τοχουν σκίσει. Αξίζει καμία απαυτες τις καινούργιες; Άντε πήρες μια και δοκιμασες. Θα πάρεις κ δεύτερη φορά;
Θα δοκιμάσω οποιαδήποτε έχει πορτοκάλι μέσα.
Υπάρχει υγείας με πορτοκάλι που είναι γαμάτη.
Ποια;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Φεβ 2019, 10:06

Gherschaagk έγραψε:
09 Φεβ 2019, 10:01
Naida έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:25
Gherschaagk έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:23


Θα δοκιμάσω οποιαδήποτε έχει πορτοκάλι μέσα.
Υπάρχει υγείας με πορτοκάλι που είναι γαμάτη.
Ποια;
Παυλίδης
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 09 Φεβ 2019, 10:30

Λεγεών έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:56
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:40
Ενα μεγαλο θεμα στο μάρκετινγκ της σοκολατας ειναι το "πως διαφοροποιεις ενα προϊόν σε αγορα οπου ο καταναλωτής βλεπει ολα τα προϊόντα σαν να είναι ίδια

Στην περίπτωση της λάκτα επελεξαν να την ξεχωρίσουν με προκλητικα αμφιλεγόμενο μήνυμα.

Συνηθως τέτοια στρατηγική προώθησης δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στην προώθηση του προϊόντος. Παράδειγμα εινσι η Μπενετον οπου παρα τις αμφιλεγομενες διαφήμησεις απετυχε να αυξήσει μερίδιο αγορας και ενω εδραιωσε την ιδεα της Μπενετον σαν σχεδιαστικο οίκο εν τουτοις μειώθηκαν οι πωλησεις της εταιρειας.
Θα σου πω, δεν διαφωνώ πολύ αλλά είδα πως πέρασες περισσότερο χρόνο να εξηγήσεις γιατί ΔΕΝ επιλέγεις συγκεκριμένες μάρκες σοκολάτας (ή οτιδήποτε άλλο), παρά να εξηγήσεις γιατί ψωνίζεις τις μάρκες που ψωνίζεις. Και γι' αυτό σε χαρακτήρισα εύκολο πελάτη, διότι με βάση τον χρόνο που ξόδεψες να πεις την αποψή σου, θα ψώνιζες οτιδήποτε δεν αντέκειται στις ιδεολογίες/ιδεοληψίες σου φανερά. Στη λίστα που παρέθεσες απέδωσες τη γεύση ως λόγο μη-αγοράς μόνο στην Cadbury και στην Λάκτα (αν και οι δύο ξέρουμε ότι δεν σου άρεσε η νέα καμπάνια της Λάκτα, και το έχεις σχεδόν αναφέρει), αλλά στις άλλες δύο είναι καθαρά ιδεολογικοί οι λόγοι (και σε θυμάμαι από παλιότερο τόπικ σχετικά με τις Τομπλερόν που πάλι έλεγες ότι θα τις σταματούσες λόγω ακριβώς του χαλάλ).

Τέλος πάντων, για σοκολάτα μιλάμε, δεν χρειάζεται να βαραίνουμε περισσότερο την κουβέντα.

Μόνο να πω ότι θυμάμαι διαφημίσεις της Λάκτα τα τελευταία 15-20 χρόνια, και πάντα έτσι ήταν, "το πιο γλυκό κομμάτι της ζωής σου", ζευγαράκια να τρώνε μαζί στην ταράτσα χαζεύοντας την πόλη κλπ., οπότε δεν μου κάνει αίσθηση. Η καμπάνια μου φαίνεται ότι απλώς πάει with the times (και μην μου πεις ότι στην εταιρεία σου δεν έχει ήδη μπει το κομμάτι του diversity, του inclusion, του representation, social rights και έτσι), και το τάργκετ γκρουπ της Λάκτα είναι ξεκάθαρα οι νεότερες ηλικίες (15-35) που θα την στηρίξουν για τις επόμενες δεκαετίες, όχι οι 50-60ρηδες.

Το τι θα γίνει με τις πωλήσεις της εταιρείας, μόνο ο Αρίστος μπορεί να το προβλέψει. :smt005:
Συντομη απαντηση διοτι ειμαι Φρανκφούρτη και εντός ολιγου αρχίζει η επιβίβαση.

Αγαπω την σοκολατα σε ολες τις μορφες της και αγοραζω πολλα κιλα σοκολατας καθε ετος.

Ξεχωριζω για γευση και ποιότητα αυτές που ανέφερα, lindt, Frye, côté d' Or, Guilian, χωρις να σημαίνει οτι δεν αγοράζω και πολλές αλλες μαρκες.

Οι τομπλερον μου αρεσαν αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να την αγόραζα για εμενα. Τις αγόραζα για την πεθερά μου που της αρέσει και για δωρα σε ανιψια κλπ. Εννοειται οτι εχω σταματήσει να αγοραζω τομπλερονε απο τοτε που εγινε χαλαλ.

Πριν 20-25 χρονια τρελαινομουν για καντμερυ, μεχρι που μπασταρδευσαν την συνταγή.

Κακως το θεωρείς ιδεοληψια την επιλογη μου να μην αγοραζω τομπλερονε.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου σαν καταναλωτης να αγοραζω καθε προϊόν που με εξυπηρετεί και με εκφράζει.
Καθε προιον για να πουλήσει πρεπει να εκφραζει τα πιστεύω του καταναλωτη.

Κανενα προϊόν που δεν εκφράζει το πιστεύω του καταναλωτη δεν προκειται να αγορασθει απο ομάδα καταναλωτών που δεν βρισκουν κάποια ικανοποιηση απο αυτο.

Οποτε εαν η τομπλερονε θελει να αυξησει τις πωλήσεις της στην αραβικη αγορά (η οποια εχει πολύ μικρή κατανάλωση σοκολάτας κατα κεφαλή) και πλασάρει την τομπλερονε σαν χαλαλ, τοτε διακινδυνεύει να χασει την μεγαλη δυτικη αγορα χωρις να αντισταθμίσει την χασουρα απο την αραβικη αγορα.

Οσο για την Λακτα, παντα την θεωρουσα σαν δευτερης ποιοτητας σοκολατα.

Τις λιγς φορές που αγόρασα λακτα μου φαινοταν σαν να την ειχαν φτιαξει με πηχτο ζαχαρουχο συμπεπυκνωμενο γαλα απο κονσερβα. Η γλυκιλα της λακτα δεν μου ηταν αρεστή.

Τωρα, εαν θελουν να πλασαρουν την λακτα σαν "πρωτοποριακή" που απευθύνεται σε κοινο που γουσταρει φθηνά φιξακια ζαχαρης (= υποννοει οτι εχει μικρη γευσιγνωσία), τοτε καλα κανουν. Αλλα σαν πολιτικη για την προώθηση του προϊόντος ειναι αρκετα παρακινδυνευμένη.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Φεβ 2019, 10:35

Naida έγραψε:
09 Φεβ 2019, 10:06
Gherschaagk έγραψε:
09 Φεβ 2019, 10:01
Naida έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:25


Υπάρχει υγείας με πορτοκάλι που είναι γαμάτη.
Ποια;
Παυλίδης
έχει και η ΙΟΝ
Εικόνα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Φεβ 2019, 10:53

Προς το παρόν πάντως, έχω δει στην τηλεόραση μόνον τα εύπεπτα σποτάκια της λάκτα.

Από αυτά που "δίνουν γροθιά στο στομάχι του φασίστα" δεν έχω δει κάποιο αλλά μπορεί να είναι σύμπτωση.

Εσείς είδατε;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Φεβ 2019, 10:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2019, 21:00
ΚΟΝΚΛΑΒΙΟΣ
‏ @Conclavios

ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ. ΕΝΑ ΜΑΡΛΠΟΡΟ ΛΕΩ. ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΛΑΚΤΑ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ. ΨΟΦΟ ΜΩΡΗ ΣΥΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΤΥΛΙΞΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΛΕΩ. ΜΑ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΑΣΩ ΛΕΕΙ. ΡΕ ΔΕ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΟ ΟΥΡΛΙΑΖΩ, ΑΡΠΑΖΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΣΤΡΕΗΤ ΙΟΝ ΚΑΙ ΧΑΝΟΜΑΙ ΣΑ ΣΚΙΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ
:bravo::lol:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Φεβ 2019, 13:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 10:53
Προς το παρόν πάντως, έχω δει στην τηλεόραση μόνον τα εύπεπτα σποτάκια της λάκτα.

Από αυτά που "δίνουν γροθιά στο στομάχι του φασίστα" δεν έχω δει κάποιο αλλά μπορεί να είναι σύμπτωση.

Εσείς είδατε;
Καλά δεν έχεις ακούσει που λένε "προωθούν την ομοφυλοφιλία στα παιδιά μας";
Για τους μεγαλύτερους που βλέπουν τηλεόραση δεν χαλάνε τη λακταρένια τους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Φεβ 2019, 13:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Φεβ 2019, 13:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 10:53
Προς το παρόν πάντως, έχω δει στην τηλεόραση μόνον τα εύπεπτα σποτάκια της λάκτα.

Από αυτά που "δίνουν γροθιά στο στομάχι του φασίστα" δεν έχω δει κάποιο αλλά μπορεί να είναι σύμπτωση.

Εσείς είδατε;
Καλά δεν έχεις ακούσει που λένε "προωθούν την ομοφυλοφιλία στα παιδιά μας";
Για τους μεγαλύτερους που βλέπουν τηλεόραση δεν χαλάνε τη λακταρένια τους.
Δεν νομίζω ότι δεν χαλάνε τη λακταρένια τους, απλώς ξέρουν καλά ότι δεν τους παίρνει.

Κυκλοφορούνε τα εναλλακτικά σποτάκια στις περιφερειακές παιδικές χαρές για να το παίξουνε ορθοί αλλά στο βασικό γήπεδο δεν μπαίνουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Φεβ 2019, 13:31

Gherschaagk έγραψε:
09 Φεβ 2019, 09:23
Custom_F έγραψε:
09 Φεβ 2019, 08:51
Έχουν βγάλει ένα κάρο σοκολάτες. Κ η ιον κ η λακτα τελευταία, τοχουν σκίσει. Αξίζει καμία απαυτες τις καινούργιες; Άντε πήρες μια και δοκιμασες. Θα πάρεις κ δεύτερη φορά;
Θα δοκιμάσω οποιαδήποτε έχει πορτοκάλι μέσα.


Εικόνα

Κ πορτοκάλι κ αμυγδαλοοοο! :romance-hearteyes:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

the comet the course the tail

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Φεβ 2019, 13:57

σοκολάτες... οι γυναίκες και οι γκέι τις τρώνε, γι αυτό και οι σχετικές διαφημίσεις είναι όπως είναι.. ο άντρας από μια ηλικία και μετά δεν τρώει γλυκά... θα πιεί ένα κρασί, ένα ούζο...

the comet the course the tail

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Φεβ 2019, 13:58

εγώ αγοράζω καμιά ΙΟΝ με ολόκληρα αμύγδαλα για την μάνα μου. έχω να φάω σοκολάτα από 16 χρονων

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Όχι πως θα ψωνίζαμε Lacta ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Φεβ 2019, 14:00

Θα έχεις γερά δόντια..
the end

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών