Ο ανθρώπινος χρόνος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Γραφικός

Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 12 Φεβ 2019, 21:03

Όταν ακόμα δούλευα, υπήρξαν φάσεις που ήμουν τελείως χαλαρός και χρειάστηκε να δουλέψω. Παρασκευή βράδυ, δέκα η ώρα, ενώ κάθομαι με την παρέα μου και τα πίνουμε στο ουζερί με παίρνουν και μου λένε "χρειαζόμαστε ημίγλυκο ΤΩΡΑ". Παραμονή πρωτοχρονιάς πέντε λεπτά πριν την αλλαγή του χρόνου παίρνει πελάτης. Κυριακή της αποκριάς, 8 το πρωί, εγώ να έχω κοιμηθεί τρεις ώρες το πολύ, ένα ξενοδοχείο που επείγεται και παραπονιέται που άργησα να το σηκώσω.
Θα μου πεις "αυτά έχουν οι επιχειρήσεις, αφού ήταν δικιά σου όφειλες να ξηγηθείς" αλλά δεν ισχύει μόνο για τους ιδιοκτήτες επιχειρήσεων.
Είχε έρθει ένας φίλος μου από Θεσσαλονίκη. Τον φιλοξενούσα στην άδειά του. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι επαγγέλλεται, είναι κάτι που συνδυάζει λογιστικά και νομικά. Πάντως, κάθε μέρα στην άδειά του επαναλαμβάνω, έπρεπε να ασχολείται ένα δίωρο με τον υπολογιστή για την δουλειά του. Το ίδιο και μια ξαδέρφη μου. Μας είχε βγάλει να μας κεράσει για τα γενέθλια της κόρης της και ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός, κάτω από το τραπέζι σε περίπτωση που χρειαστεί. Είχα πάει Αθήνα και βγήκα με έναν φίλο μου για μια μπύρα. Έχουμε να τα πούμε δύο χρόνια, είναι δέκα το βράδυ, απολαμβάνουμε τα ξύδια και την παρέα και χτυπάει το κινητό του. Αποχωρεί για ένα εικοσάλεπτο και όταν ξανάρχεται μου λέει "συγνώμη, πελάτης". Τα λέμε για δέκα λεπτά και μετά ξαναχτυπάει το τηλέφωνο και πάλι τα ίδια.
Πρόσφατα συζητούσα με έναν φίλο μου ότι ψάχνω για δουλειά και μου είπε ότι είχε βρει μία που απαιτούσε να έχει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ανοιχτό το κινητό και τον υπολογιστή. Και πάλι δεν κατάλαβα τι όφειλε να κάνει, θα έρχονταν εμπορικά πλοία από το εξωτερικό, θα τον παίρνανε τηλέφωνο και θα συντόνιζε κάποιες ενέργειες. Όταν λέμε 24 ώρες το 24ωρο εννοούμε ακριβώς αυτό. Δεν έπαιζαν ώρες κοινής ησυχίας και τέτοια. "Καλά τα λεφτά" μου λέει "1200 καθαρά τον μήνα". Εγώ του είπα "δεδομένου ότι πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα συνέχεια, κι ότι ο μήνας έχει 720 ώρες, πληρώνεσαι με 1,66 την ώρα. Ψίχουλα".
Παλιά σε τέτοια επίπεδα ετοιμότητας έπρεπε να είναι όποιος θέλει να χεστεί στο τάλιρο. Από πότε έγινε προαπαιτούμενο για να μη χάσεις μια δουλειά που πληρώνει ψίχουλα; Από πότε αν θέλω να έχω ώρες μέσα στη μέρα που απαιτώ να μην σκέφτομαι καθόλου την δουλειά μου είμαι "καλομαθημένος"; Υπάρχει κάποια δουλειά που μπορώ όταν περάσει το ωράριό μου να έχω κλειστό το κινητό χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανέναν; Υπάρχει κάποιο όριο που αν το περάσει ο εργοδότης ή ο πελάτης δικαιούμαι να του πω "αν νομίζεις ότι δεν έχω τίποτα άλλο να ασχοληθώ στην ζωή μου εκτός από το κουραδοπωλείο σου είσαι γελασμένος";
Σου λένε "χα, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν το έχουν αυτό γιατί είναι λουφαδόροι". Αντί να αντιληφθούμε ότι όλοι μας πρέπει να το απαιτήσουμε αυτό, κατηγορούμε αυτούς που το έχουν διατηρήσει.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Φεβ 2019, 21:10

οι δυ είναι το άλλο άκρο
8 ώρες πρέπει να δουλέψουν και δεν κάνουν ούτε αυτό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 12 Φεβ 2019, 21:11

να ανοιξεις περιπτερο και οταν μπει ο πελατης μεσα να τους πεις εβγα γιατι σχολασα

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 12 Φεβ 2019, 21:21

Ψαράς.
the end

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 12 Φεβ 2019, 21:26

εξαρτάται πόσος είναι ο αναμενόμενος αριθμός πελατών το μήνα. Αν είναι λιγότεροι των 100, με ένα 20λεπτο ο καθένας, είναι αξιοπρεπές ποσό για παρτ-τάιμ, ακόμα και με το σταντ μπάι ολημερίς. Βασικά μπορεί να το συνδυάζει με δουλειά εε.

the comet the course the tail

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Φεβ 2019, 21:27

εγώ σαν αγρότης πάω κάνω τις δουλειές μου και τέλος... μετά πάω στο καφενείο... μόνο λίγο τον χειμώνα είμαι σταμπάι τα βράδια μην κάνει κάνα πάγο...

the comet the course the tail

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Φεβ 2019, 21:29

ο Γραφικός έχει κάβα; ταιριάζουμε...

Γραφικός

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 12 Φεβ 2019, 21:30

the comet the course the tail έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:29
ο Γραφικός έχει κάβα; ταιριάζουμε...
Είχε...

the comet the course the tail

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Φεβ 2019, 21:30

Γραφικός έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:30
the comet the course the tail έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:29
ο Γραφικός έχει κάβα; ταιριάζουμε...
Είχε...
ωχ...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Φεβ 2019, 21:31

Γραφικός έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:03
Όταν ακόμα δούλευα, υπήρξαν φάσεις που ήμουν τελείως χαλαρός και χρειάστηκε να δουλέψω. Παρασκευή βράδυ, δέκα η ώρα, ενώ κάθομαι με την παρέα μου και τα πίνουμε στο ουζερί με παίρνουν και μου λένε "χρειαζόμαστε ημίγλυκο ΤΩΡΑ". Παραμονή πρωτοχρονιάς πέντε λεπτά πριν την αλλαγή του χρόνου παίρνει πελάτης. Κυριακή της αποκριάς, 8 το πρωί, εγώ να έχω κοιμηθεί τρεις ώρες το πολύ, ένα ξενοδοχείο που επείγεται και παραπονιέται που άργησα να το σηκώσω.
Θα μου πεις "αυτά έχουν οι επιχειρήσεις, αφού ήταν δικιά σου όφειλες να ξηγηθείς" αλλά δεν ισχύει μόνο για τους ιδιοκτήτες επιχειρήσεων.
Είχε έρθει ένας φίλος μου από Θεσσαλονίκη. Τον φιλοξενούσα στην άδειά του. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι επαγγέλλεται, είναι κάτι που συνδυάζει λογιστικά και νομικά. Πάντως, κάθε μέρα στην άδειά του επαναλαμβάνω, έπρεπε να ασχολείται ένα δίωρο με τον υπολογιστή για την δουλειά του. Το ίδιο και μια ξαδέρφη μου. Μας είχε βγάλει να μας κεράσει για τα γενέθλια της κόρης της και ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός, κάτω από το τραπέζι σε περίπτωση που χρειαστεί. Είχα πάει Αθήνα και βγήκα με έναν φίλο μου για μια μπύρα. Έχουμε να τα πούμε δύο χρόνια, είναι δέκα το βράδυ, απολαμβάνουμε τα ξύδια και την παρέα και χτυπάει το κινητό του. Αποχωρεί για ένα εικοσάλεπτο και όταν ξανάρχεται μου λέει "συγνώμη, πελάτης". Τα λέμε για δέκα λεπτά και μετά ξαναχτυπάει το τηλέφωνο και πάλι τα ίδια.
Πρόσφατα συζητούσα με έναν φίλο μου ότι ψάχνω για δουλειά και μου είπε ότι είχε βρει μία που απαιτούσε να έχει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ανοιχτό το κινητό και τον υπολογιστή. Και πάλι δεν κατάλαβα τι όφειλε να κάνει, θα έρχονταν εμπορικά πλοία από το εξωτερικό, θα τον παίρνανε τηλέφωνο και θα συντόνιζε κάποιες ενέργειες. Όταν λέμε 24 ώρες το 24ωρο εννοούμε ακριβώς αυτό. Δεν έπαιζαν ώρες κοινής ησυχίας και τέτοια. "Καλά τα λεφτά" μου λέει "1200 καθαρά τον μήνα". Εγώ του είπα "δεδομένου ότι πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα συνέχεια, κι ότι ο μήνας έχει 720 ώρες, πληρώνεσαι με 1,66 την ώρα. Ψίχουλα".
Παλιά σε τέτοια επίπεδα ετοιμότητας έπρεπε να είναι όποιος θέλει να χεστεί στο τάλιρο. Από πότε έγινε προαπαιτούμενο για να μη χάσεις μια δουλειά που πληρώνει ψίχουλα; Από πότε αν θέλω να έχω ώρες μέσα στη μέρα που απαιτώ να μην σκέφτομαι καθόλου την δουλειά μου είμαι "καλομαθημένος"; Υπάρχει κάποια δουλειά που μπορώ όταν περάσει το ωράριό μου να έχω κλειστό το κινητό χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανέναν; Υπάρχει κάποιο όριο που αν το περάσει ο εργοδότης ή ο πελάτης δικαιούμαι να του πω "αν νομίζεις ότι δεν έχω τίποτα άλλο να ασχοληθώ στην ζωή μου εκτός από το κουραδοπωλείο σου είσαι γελασμένος";
Σου λένε "χα, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν το έχουν αυτό γιατί είναι λουφαδόροι". Αντί να αντιληφθούμε ότι όλοι μας πρέπει να το απαιτήσουμε αυτό, κατηγορούμε αυτούς που το έχουν διατηρήσει.


It's capitalism, my man!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 12 Φεβ 2019, 21:43

Γραφικός έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:03
Από πότε αν θέλω να έχω ώρες μέσα στη μέρα που απαιτώ να μην σκέφτομαι καθόλου την δουλειά μου είμαι "καλομαθημένος";
ακόμα και αν βρεις δουλειά με 8ωρη απασχόληση θα πρέπει να συνυπολογίσεις τον χρόνο που απαιτείται για να πας και να'ρθεις απο τον χώρο εργασίας, τον χρόνο που χρειάζεσαι για να ετοιμαστείς (μπάνιο-ξύρισμα) και μετά για να ξεκουραστείς. Αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Στον ελεύθερο χρόνο σου πάλι για τη δουλειά θα σκέφτεσαι. Κάτι που είπε ένας συνάδελφος ή πελάτης ή προϊστάμενος, αν πάει καλά η δουλειά, αν μπορείς να βρεις καλύτερη, αν τη χάσεις τι θα κάνεις κλπ. Την εποχή που δούλευα και τα όνειρα που έβλεπα ήταν σχετικά με τη δουλειά.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Ο ανθρώπινος χρόνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 12 Φεβ 2019, 21:48

Γραφικός έγραψε:
12 Φεβ 2019, 21:03
Όταν ακόμα δούλευα, υπήρξαν φάσεις που ήμουν τελείως χαλαρός και χρειάστηκε να δουλέψω. Παρασκευή βράδυ, δέκα η ώρα, ενώ κάθομαι με την παρέα μου και τα πίνουμε στο ουζερί με παίρνουν και μου λένε "χρειαζόμαστε ημίγλυκο ΤΩΡΑ". Παραμονή πρωτοχρονιάς πέντε λεπτά πριν την αλλαγή του χρόνου παίρνει πελάτης. Κυριακή της αποκριάς, 8 το πρωί, εγώ να έχω κοιμηθεί τρεις ώρες το πολύ, ένα ξενοδοχείο που επείγεται και παραπονιέται που άργησα να το σηκώσω.
Θα μου πεις "αυτά έχουν οι επιχειρήσεις, αφού ήταν δικιά σου όφειλες να ξηγηθείς" αλλά δεν ισχύει μόνο για τους ιδιοκτήτες επιχειρήσεων.
Είχε έρθει ένας φίλος μου από Θεσσαλονίκη. Τον φιλοξενούσα στην άδειά του. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι επαγγέλλεται, είναι κάτι που συνδυάζει λογιστικά και νομικά. Πάντως, κάθε μέρα στην άδειά του επαναλαμβάνω, έπρεπε να ασχολείται ένα δίωρο με τον υπολογιστή για την δουλειά του. Το ίδιο και μια ξαδέρφη μου. Μας είχε βγάλει να μας κεράσει για τα γενέθλια της κόρης της και ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός, κάτω από το τραπέζι σε περίπτωση που χρειαστεί. Είχα πάει Αθήνα και βγήκα με έναν φίλο μου για μια μπύρα. Έχουμε να τα πούμε δύο χρόνια, είναι δέκα το βράδυ, απολαμβάνουμε τα ξύδια και την παρέα και χτυπάει το κινητό του. Αποχωρεί για ένα εικοσάλεπτο και όταν ξανάρχεται μου λέει "συγνώμη, πελάτης". Τα λέμε για δέκα λεπτά και μετά ξαναχτυπάει το τηλέφωνο και πάλι τα ίδια.
Πρόσφατα συζητούσα με έναν φίλο μου ότι ψάχνω για δουλειά και μου είπε ότι είχε βρει μία που απαιτούσε να έχει 24 ώρες το εικοσιτετράωρο ανοιχτό το κινητό και τον υπολογιστή. Και πάλι δεν κατάλαβα τι όφειλε να κάνει, θα έρχονταν εμπορικά πλοία από το εξωτερικό, θα τον παίρνανε τηλέφωνο και θα συντόνιζε κάποιες ενέργειες. Όταν λέμε 24 ώρες το 24ωρο εννοούμε ακριβώς αυτό. Δεν έπαιζαν ώρες κοινής ησυχίας και τέτοια. "Καλά τα λεφτά" μου λέει "1200 καθαρά τον μήνα". Εγώ του είπα "δεδομένου ότι πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα συνέχεια, κι ότι ο μήνας έχει 720 ώρες, πληρώνεσαι με 1,66 την ώρα. Ψίχουλα".
Παλιά σε τέτοια επίπεδα ετοιμότητας έπρεπε να είναι όποιος θέλει να χεστεί στο τάλιρο. Από πότε έγινε προαπαιτούμενο για να μη χάσεις μια δουλειά που πληρώνει ψίχουλα; Από πότε αν θέλω να έχω ώρες μέσα στη μέρα που απαιτώ να μην σκέφτομαι καθόλου την δουλειά μου είμαι "καλομαθημένος"; Υπάρχει κάποια δουλειά που μπορώ όταν περάσει το ωράριό μου να έχω κλειστό το κινητό χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανέναν; Υπάρχει κάποιο όριο που αν το περάσει ο εργοδότης ή ο πελάτης δικαιούμαι να του πω "αν νομίζεις ότι δεν έχω τίποτα άλλο να ασχοληθώ στην ζωή μου εκτός από το κουραδοπωλείο σου είσαι γελασμένος";
Σου λένε "χα, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν το έχουν αυτό γιατί είναι λουφαδόροι". Αντί να αντιληφθούμε ότι όλοι μας πρέπει να το απαιτήσουμε αυτό, κατηγορούμε αυτούς που το έχουν διατηρήσει.
Αυτός είναι ο καπιταλισμός και ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Μόνο θα χειροτερεύει. Αν θες να γλιτώσεις πρέπει να γυρίσεις στην επαρχία, να ασχοληθείς με κάποια αγροτική εργασία (ή κάποια οικογενειακή δουλειά) και να αρκεστείς σε μια λιτή ζωή, ξαναβρίσκοντας την χαρά σε απλά πράγματα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών