Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Φεβ 2019, 18:33

Lord Brum έγραψε:
15 Φεβ 2019, 16:02
Έχει αποδειχτεί ότι συχνά παιδιά από οικογένειες που ζούνε με επιδόματα κάνουν το ίδιο, γεννάνε στα 15-16 και ζούνε και αυτά με επιδόματα. Τέτοια πρότυπα έχουν από το σπίτι (αν ζούν σε σπίτι) underachievers είναι οι γονείες τους, γιατί να κοπιάσουν και τα ίδια? Αυτό οδηγεί σε μία παρακοινωνία που ζει παρασιτικά και απομυζεί πόρους από τους εργαζόμενους. Αν θέλουμε να λύσουεμ το θέμα της υπογεννητικότητας ας κάνει 3-4 παιδιά το κάθε ζευγάρι, όχι κάποιοι να ζούνε επιδοτούμενοι με 10 παιδιά και κάποιοι με μην μπορούν να συντηρήσουν ούτε ένα.
Βασικά η λογική που ακολουθεί το Ελ κράτος στο θέμα της υπογεννητικότητας είναι σα να προσπαθει να λύσει το πρόβλημα της φτώχειας ανταμοίβοντας όσους βγάζουν πάνω από 20.000.000 το χρόνο με τους φόρους όσων βγάζουν 20.000.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Φεβ 2019, 18:35

πήζον bot έγραψε:
15 Φεβ 2019, 16:20
Αλήθεια στη Γερμανία τι κάνουν σ αυτές τις περιπτώσεις, φέρε τεχνογνωσία απ έξω, εγώ θα στα λέω?
Ναι
Μολις αντιγραψουμε τους Γερμανους γενικα μπορουμε να κανουμε και σε αυτες τις περιπτωσεις οτι και οι Γερμανοι
Αλλα το να μοιραζουμε Γερμανικες παροχες σε μια οικονομια με ελληνικες πρωτοτυπιες ειναι καπως ,δεν συμφωνεις;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Φεβ 2019, 18:38

Βασικά ως προς την ψειρού που έφαγε η τύπισσα νομίζω κι εγώ ότι είναι εντελώς άσχετο με το θέμα των 13 παιδιών. Και επίσης δε νομίζω ότι είναι ίδια περίπτωση με την κλέφτρα στο Βόλο. Αυτή απλά έβαλε 1980 αντί για 1981, δε μπορώ να διανοηθώ τι ρόλο θα μπορούσε να παίζει αυτό στο αν προσλήφθηκε (άλλο αν ο δικαστής την αντιμετώπισε ακριβώς όπως οποιονδήποτε παρακμιακό που δεν πατάει καν στη δίκη κι έτσι βρέθηκε με το μισό ποινικό κώδικα πάνω της).

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 15 Φεβ 2019, 18:38

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
15 Φεβ 2019, 18:35
πήζον bot έγραψε:
15 Φεβ 2019, 16:20
Αλήθεια στη Γερμανία τι κάνουν σ αυτές τις περιπτώσεις, φέρε τεχνογνωσία απ έξω, εγώ θα στα λέω?
Ναι
Μολις αντιγραψουμε τους Γερμανους γενικα μπορουμε να κανουμε και σε αυτες τις περιπτωσεις οτι και οι Γερμανοι
Αλλα το να μοιραζουμε Γερμανικες παροχες σε μια οικονομια με ελληνικες πρωτοτυπιες ειναι καπως ,δεν συμφωνεις;
Γερμανικές παροχές? λινκ? :c020:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2019, 18:42

nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 15:58

το συστημα για να πληρωσει τη συνταξη σου (μου) χρειαζεται νεους εργαζομενους ... αυτο επιδοτει
το συστημα χρειαζεται νεους, μορφωμενους, καλοπληρωμενους, παραγωγικους εργαζομενους.

αυτα τα 13 παιδια, ειναι πιθανοτερο στη διαρκεια της ζωης τους να ζημιωσουν το συστημα εισπραττοντας επιδοματα και προσφεροντας μηδενικους μισθους και εισφορες.

αν καθενας εκανε μονο τοσα παιδια οσα μπορει να μεγαλωσει με ανεση, τοτε θα ειχαμε παιδια που προσφερουν στο συστημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2019, 18:44

nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 16:08
αυτη η στατιστικη αναλυση μπορει να ειναι σωστη αλλα το συστημα μετραει ''κεφαλια'' και οχι αποδοσεις ...
οχι βεβαια. λεφτα μετραει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 15 Φεβ 2019, 19:11

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
15 Φεβ 2019, 11:49
urbilum έγραψε:
15 Φεβ 2019, 11:41

γιατί να είναι σε άδεια και μειωμένο ωράριο;
Άρθρο 52 Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

Άρθρο 53 Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 του παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών.

Διάστημα τριών (3) μηνών της άδειας αυτής χορηγείται με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου (3ου) παιδιού και άνω.

2. Ο χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχει τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.

Για το γονέα που είναι άγαμος ή χήρος ή διαζευγμένος ή έχει αναπηρία 67% και άνω, το κατά μία ώρα μειωμένο ωράριο του πρώτου εδαφίου ή η άδεια του προηγούμενου εδαφίου προσαυξάνονται κατά έξι (6) μήνες ή ένα (1) μήνα αντίστοιχα.

Στην περίπτωση γέννησης 4ου τέκνου, το μειωμένο ωράριο εργασίας παρατείνεται για δύο (2) ακόμα έτη.
να πουμε εδω οτι ο γονεας δεν εχει και αδεια τεκνου και μειωμενο ωραριο ταυτοχρονα αλλα ενα απο τα δυο
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Φεβ 2019, 21:23

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2019, 18:42
nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 15:58

το συστημα για να πληρωσει τη συνταξη σου (μου) χρειαζεται νεους εργαζομενους ... αυτο επιδοτει
το συστημα χρειαζεται νεους, μορφωμενους, καλοπληρωμενους, παραγωγικους εργαζομενους.

αυτα τα 13 παιδια, ειναι πιθανοτερο στη διαρκεια της ζωης τους να ζημιωσουν το συστημα εισπραττοντας επιδοματα και προσφεροντας μηδενικους μισθους και εισφορες.ξ
αν καθενας εκανε μονο τοσα παιδια οσα μπορει να μεγαλωσει με ανεση, τοτε θα ειχαμε παιδια που προσφερουν στο συστημα.
εχω γνωστη μου οικογενεια με 12 παιδια απο τα οποια τα 6 ενηλικα και μορφωμενα ειναι και εξαιρετικα παραγωγικα ...εσυ εκτος αν εχεις μαντικες ικανοτητες πως ξερεις τι εξελιξη θα εχουνε και προδικαζεις ...? λες και ειμαστε στην Αγγλια του Καρολου Ντικενς που γεννιοσουνα ανθρακωρυχος και πεθαινες ετσι ...?

και φιλε μου το προβλημα μας ειναι οτι ΔΕΝ κανουμε οσα παιδια μπορουμε να μεγαλωσουμε με ανεση ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Φεβ 2019, 21:25

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2019, 18:44
nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 16:08
αυτη η στατιστικη αναλυση μπορει να ειναι σωστη αλλα το συστημα μετραει ''κεφαλια'' και οχι αποδοσεις ...
οχι βεβαια. λεφτα μετραει.
τι οχι βεβαια ... ? και τα κεφαλια και οι αποδοσεις εχουνε αναφορα σε χρηματα ... εννοειται αυτο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 15 Φεβ 2019, 21:25

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 15 Φεβ 2019, 21:27

Ανθοπουλος=13 χρονια με αναστολη, Μαντουβαλος (ΝΔ) =15 χρονια με αναστολη... Να μην ξεχνιομαστε...!
Περιμενω σε κάποιον υπουργο η επιχειρηματια ποινή, ισοβια με αναστολη.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Φεβ 2019, 21:38

και εδω εχουμε καθειρξη δηλ. φυλακη υπηρετησιμη ... ειναι εντελως γαμημενο το συστημα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 15 Φεβ 2019, 21:42

nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 21:23
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2019, 18:42
nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 15:58

το συστημα για να πληρωσει τη συνταξη σου (μου) χρειαζεται νεους εργαζομενους ... αυτο επιδοτει
το συστημα χρειαζεται νεους, μορφωμενους, καλοπληρωμενους, παραγωγικους εργαζομενους.

αυτα τα 13 παιδια, ειναι πιθανοτερο στη διαρκεια της ζωης τους να ζημιωσουν το συστημα εισπραττοντας επιδοματα και προσφεροντας μηδενικους μισθους και εισφορες.ξ
αν καθενας εκανε μονο τοσα παιδια οσα μπορει να μεγαλωσει με ανεση, τοτε θα ειχαμε παιδια που προσφερουν στο συστημα.
εχω γνωστη μου οικογενεια με 12 παιδια απο τα οποια τα 6 ενηλικα και μορφωμενα ειναι και εξαιρετικα παραγωγικα
αυτη η οικογενεια αποτελει εξαιρεση.
στατιστικα, στο ελλαδισταν οι πολυτεκνοι ειναι αγραματοι φτωχοι ξυπολητοι και συνηθως πουλανε ψαθινα καλαθια πηλινες γλαστες και χαλια στις λαικες αγορες

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Φεβ 2019, 22:02

nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 21:23
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2019, 18:42
nostromos έγραψε:
15 Φεβ 2019, 15:58

το συστημα για να πληρωσει τη συνταξη σου (μου) χρειαζεται νεους εργαζομενους ... αυτο επιδοτει
το συστημα χρειαζεται νεους, μορφωμενους, καλοπληρωμενους, παραγωγικους εργαζομενους.

αυτα τα 13 παιδια, ειναι πιθανοτερο στη διαρκεια της ζωης τους να ζημιωσουν το συστημα εισπραττοντας επιδοματα και προσφεροντας μηδενικους μισθους και εισφορες.ξ
αν καθενας εκανε μονο τοσα παιδια οσα μπορει να μεγαλωσει με ανεση, τοτε θα ειχαμε παιδια που προσφερουν στο συστημα.
εχω γνωστη μου οικογενεια με 12 παιδια απο τα οποια τα 6 ενηλικα και μορφωμενα ειναι και εξαιρετικα παραγωγικα ...
Κι εγώ ξέρω έναν που καπνίζει ένα πακέτο την ημέρα κι έφτασε 92 χρονών.
εσυ εκτος αν εχεις μαντικες ικανοτητες πως ξερεις τι εξελιξη θα εχουνε και προδικαζεις ...?
Μπορεί να διάβασε τη μελέτη που έβαλα πριν κάτι σελίδες η οποία πήρε στατιστικά επαρκές δείγμα για όλες τις οικογένεις των ΗΠΑ με 1-15 παιδιά για κάμποσες δεκαετίες, όχι έναν γνωστό σου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απορια:Ποσο εχει δουλεψει καποια με 13 παιδια και προβλημα στην καρδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 15 Φεβ 2019, 22:03

αυτοι οι πολυτεκνοι που εννοεις ναι ... αλλα θα μας κατηγορησουνε για ρατσιστες αν κανουμε το διαχωρισμο :003:
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών