Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 18 Φεβ 2019, 15:46

Οι τύποι που έδιναν πατάτα στο μωρό συνελήφθησαν, αυτή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 16:02

Είναι πιο δύσκολο να συλληφθεί γιατί δεν βάζει το μωρό σε άμεσο θανάσιμο κίνδυνο. Επίσης γιατί υπάρχει πολιτική πίεση -ή μάλλον bullying- να γίνουν αποδεκτές αυτές οι υπέρτατες, συντηρητικές μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2019, 16:03

hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 16:02
Είναι πιο δύσκολο να συλληφθεί γιατί δεν βάζει το μωρό σε άμεσο θανάσιμο κίνδυνο. Επίσης γιατί υπάρχει πολιτική πίεση -ή μάλλον bullying- να γίνουν αποδεκτές αυτές οι υπέρτατες, συντηρητικές μαλακίες.
Συντηρητικές;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 16:15

Ναι, νομίζω ότι είναι καταφανές ότι είναι συντηρητισμός ό,τι βάζει βιολογική πραγματικότητα σε κοινωνικά κουτάκια τύπου «είμαι άντρας γιατί μού αρέσουν τα αυτοκίνητα και το ποδόσφαιρο», το οποίο είναι η βάση της «επιλογής» φύλου. Πιο στερεοτυπισμός δεν γίνεται να υπάρξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29728
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Φεβ 2019, 16:17

hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 16:15
Ναι, νομίζω ότι είναι καταφανές ότι είναι συντηρητισμός ό,τι βάζει βιολογική πραγματικότητα σε κοινωνικά κουτάκια τύπου «είμαι άντρας γιατί μού αρέσουν τα αυτοκίνητα και το ποδόσφαιρο», το οποίο είναι η βάση της «επιλογής» φύλου. Πιο στερεοτυπισμός δεν γίνεται να υπάρξει.
Επειδή είσαι άντρας, κατά 99% θα σου αρέσουν πρωτίστως αυτά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 16:23

Δηλαδή το 99% των Αμερικανών δεν είναι άντρες επειδή δεν βλέπουν ποδόσφαιρο; Ή των Καναδών; Ή των Ινδών;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Φεβ 2019, 22:40

hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 15:35
Χαοτικός έγραψε:
18 Φεβ 2019, 13:03
Ασέβαστος έγραψε:
18 Φεβ 2019, 12:47


οχι.

το παιδι ειναι ανθρωπος. κανενας ανθρωπος δεν ειναι ιδιοκτησια αλλου ανθρωπου.
γενικολογίες και αορστολογίες.
Βγες από την μεσαιωνική κονσέρβα. Κανένας άνθρωπος δεν ανήκει σε κανέναν.-

Είναι πρόοδος να μεγαλώνεις το παιδί σου φορτώνοντάς με μια επιλογή που δεν είναι σε θέση ακόμα να αντιληφθεί (το φύλο) και ταυτόχρονα να θεωρείς ότι οι άνθρωποι είναι ιδιοκτησίες άλλων ανθρώπων.

Καλωσήρθατε στο 1200 μ.Χ.

Θα έλεγα ότι το τερμάτισες αλλά είμαι σίγουρος ότι έχεις κι άλλο. Πες πες :P


Ρε γιατί κάνεις παρέα με τα δεξιά του φόρουμ και φυραίνεις; Εδώ σας πουλάω κάργα αντισυμβατικότητα τόσα χρόνια και αναρχίες και κατά των εξουσιών και της παναγιάς τα μάτια και μου λες ότι καλοβλέπω την ιδιοκτησία; Επειδή ερμηνεύείς το "ανήκει"....
αλλά εντάξει ρε, καταλαβαίνω. Της ινδοευρωπαϊκής κι εσύ αφού :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 22:45

Δεν ενέχει ερμηνεία το «ανήκω». Είναι ένα ξεκάθαρο ρήμα με ένα μόνο νόημα. Πέρα από το ότι ο γονιός είναι δημιουργός του παιδιού, δεν έχει καμμιά άλλη σχέση μαζί του πέρα από την νομική υποχρέωση να το φροντίζει μέχρι την ενηλικίωσή του.

Αυτό έχει νομικές και ηθικές συνέπειες. Συγκεκριμένα ότι ο γονιός δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το παιδί. Υπάρχουν πράγματα που είναι εκτός νομικών και ηθικών ορίων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 22:47

Πες μου όμως σε τι συνίσταται αυτή η αντισυμβατικότητα, γιατί είμαι λίγο αργός. Είναι αντισυμβατικό να πιστεύεις ότι το φύλο ορίζεται από τις συνήθειές μας, τι ρούχα φοράμε, πόσο μακριά μαλλιά έχουμε, αν φοράμε μακιγιάζ και άλλα κοινωνικά στερεότυπα που δεν έχουν βιολογικό έρεισμα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Φεβ 2019, 22:51

hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 22:47
Πες μου όμως σε τι συνίσταται αυτή η αντισυμβατικότητα, γιατί είμαι λίγο αργός. Είναι αντισυμβατικό να πιστεύεις ότι το φύλο ορίζεται από τις συνήθειές μας, τι ρούχα φοράμε, πόσο μακριά μαλλιά έχουμε, αν φοράμε μακιγιάζ και άλλα κοινωνικά στερεότυπα που δεν έχουν βιολογικό έρεισμα;
Όχι. Συμβατικό είναι αυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Φεβ 2019, 22:55

hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 22:45
Δεν ενέχει ερμηνεία το «ανήκω». Είναι ένα ξεκάθαρο ρήμα με ένα μόνο νόημα. Πέρα από το ότι ο γονιός είναι δημιουργός του παιδιού, δεν έχει καμμιά άλλη σχέση μαζί του πέρα από την νομική υποχρέωση να το φροντίζει μέχρι την ενηλικίωσή του.

Αυτό έχει νομικές και ηθικές συνέπειες. Συγκεκριμένα ότι ο γονιός δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το παιδί. Υπάρχουν πράγματα που είναι εκτός νομικών και ηθικών ορίων.
ήδη έχεις ανοίξει τέσσερεις συζητήσεις με αυτό το ποστ μόνο. Διάλεξε έναν αριθμό :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Φεβ 2019, 23:06

Χαοτικός έγραψε:
18 Φεβ 2019, 22:51
hellegennes έγραψε:
18 Φεβ 2019, 22:47
Πες μου όμως σε τι συνίσταται αυτή η αντισυμβατικότητα, γιατί είμαι λίγο αργός. Είναι αντισυμβατικό να πιστεύεις ότι το φύλο ορίζεται από τις συνήθειές μας, τι ρούχα φοράμε, πόσο μακριά μαλλιά έχουμε, αν φοράμε μακιγιάζ και άλλα κοινωνικά στερεότυπα που δεν έχουν βιολογικό έρεισμα;
Όχι. Συμβατικό είναι αυτό.
Ε, αυτό είναι το επιχείρημα των τρανς και της μαλάκως που μεγαλώνει το παιδί της με την προσδοκία να διαλέξει φύλο. Βάσει ποιου πράγματος θα διαλέξει το παιδί τι φύλο είναι, όταν δεν ξέρει καν ακόμα τι σκατά σημαίνει το φύλο και το μόνο που έχει σαν υπόδειγμα είναι ακριβώς αυτά τα συμβατικά στερεότυπα;

Συχνά βλέπω σε περιγραφές τρανς γυναικών να λένε ότι όταν ήταν μικροί τούς άρεσε να βάφονται με το ρουζ της μαμάς τους και να φοράνε τακούνια. Το ίδιο και 10 εκατομμύρια Αιγύπτιοι πριν 4000 χρόνια. So fucking what?
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Φεβ 2019, 23:40

Εγώ να σου πω την αδυναμία μου σε αυτόν τον κόσμο δεν γουστάρω τα παντελόνια. Ζηλεύω τις γκόμενες που παίρνουν αέρα με τις φούστες τους. Να φορούσαμε τέτοια όπως βλέπουμε στα έργα με αρχαίους Έλληνες ή Ρωμαίους ρε συ. Πόσες φορές δεν έσκαγες ακόμα και με το σορτσάκι στην περιοχή από τα @@σου και μέχρι την κλτρπδα; το σορτς κλείνει αυτήν την περιοχή και δεν παίρνεις αέρα. θυμάσαι ικανοποίηση που είχες όταν το έφτανες σπίτι (καλοκαίρι) και το έβγαζες;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Φεβ 2019, 00:02

Όχι, γιατί ιδρώνω από πολύ λίγο ως σχεδόν καθόλου και νιώθω άβολα χωρίς εσώρουχο. Ίσως να φταίει το μέγεθός τους. Πέρα απ' αυτό, είναι κυρίως λειτουργικοί οι λόγοι που φοράμε σορτσάκια και παντελόνια γιατί αντικειμενικά είναι καλύτερα από πρακτική άποψη.

Δεν έχω πρόβλημα με τις αντρικές φούστες, αρκεί να είναι φτιαγμένες για άντρες. Δηλαδή το κιλτ και η φουστανέλα και οι ενδυμασίες των αρχαίων έχουν εργονομική διαφορά σε σχέση με τις γυναικείες φούστες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα μεγαλώνει το 11 μηνων μωρό της ως αφυλο για να το αφησει να διαλεξει μονο του τι θελει να ειναι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Φεβ 2019, 00:16

Μα δεν με νοιάζει αν είναι αντρική γυναικεία. Να μην ιδρώνουν τα παπάρια μου θέλω. Αν στους πρακτικούς λόγους που εισήγαγες περιέχεται και η καταπιεστική εγκράτεια να ανοίξεις τα πόδια σου, το προσπερνάμε επιβάλλοντας νέο ηθικό κανόνα. Ότι δεν έχουμε λόγο να κρύβουμε τίποτα. Θα καθόμαστε στα τρένα με ανοιχτά τα πόδια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών