Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 28 Φεβ 2019, 18:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Φεβ 2019, 18:29
Μπορούμε επίσης να δίνουμε δύο ονόματα στο παιδί (ένα αρσενικό και ένα θηλυκό) μέχρι να αποφασίσει αυτό αν θα είναι παιδί ή κορίτσι.
:003:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Φεβ 2019, 18:44

Μπορούμε να τοτ δίνουμε ουδέτερα ονόματα. Ποτάμι, Ελικόπτερο, Φανάρι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 28 Φεβ 2019, 22:24

Nostalgia έγραψε:
28 Φεβ 2019, 17:58
Pirate7G έγραψε:
28 Φεβ 2019, 17:54
Γιατι πηζετε τόσο πολύ με το τι γίνεται στην Γαλλία;
Τόσο κοντρόλ φρικς, πια;
Δεν εχεις και αδικο, τι μας νοιαζει τι γινεται εκει, μηπως ερθει κι εδω;
Έτσι
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Μαρ 2019, 09:33

challenger έγραψε:
20 Φεβ 2019, 19:44
H γαλλική εθνοσυνέλευση τάχθηκε αρχικά υπέρ μιας τροποποποίησης στον εκπαιδευτικό νόμο, με στόχο να αλλάξει τους όρους “μητέρα” και “πατέρα” στα σχολικό έγγραφα και να τους αντικαταστήσει με τους όρους “γονέας 1” και “γονέας 2”.

Η τροποποίηση αυτή που πέρασε την πρώτη ανάγνωσή της, την περασμένη Τετάρτη, έχει ως στόχο την αντιμετώπιση των διακρίσεων που υφίστανται τα ομόφυλα ζευγάρια με παιδιά στα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Έχει μάλιστα και την υποστήριξη ορισμένων μελών του κόμματος του Emmanuel Macron.


https://avmag.gr/102508/102508/
Οι πιο αρχαίες λέξεις και συγγενείς σε όλες τις ινδοευρωπαϊκές γλώσσες.

Θα έπρεπε πάντως να το μετατρέψουν σε γονέας(ν), ώστε στο μέλλον να είναι δυνατή η επέκταση. Ποτέ δεν ξέρεις...

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 01 Μαρ 2019, 09:35

"Γονέα 1, να σού πω".

"Πόσες φορές θα σού πω ότι με λένε γονέα 2, πάλι με μπέρδεψες;"

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Μαρ 2019, 20:49

Εννοείται οτι Γονεας 1 θα είμαι εγώ ο άντρας που είμαι ο Αφέντης του σπιτιού :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 02 Μαρ 2019, 14:55

πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Καταργουνται οι λεξεις "μαμα" και "μπαμπας" στη Γαλλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Μαρ 2019, 18:35

Χαοτικός έγραψε:
28 Φεβ 2019, 17:33
Εννοείται ότι στηρίζουμε.
Ρε τι ζούμε!

Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Μαρ 2019, 22:48

sharp έγραψε:
01 Μαρ 2019, 09:33
challenger έγραψε:
20 Φεβ 2019, 19:44
H γαλλική εθνοσυνέλευση τάχθηκε αρχικά υπέρ μιας τροποποποίησης στον εκπαιδευτικό νόμο, με στόχο να αλλάξει τους όρους “μητέρα” και “πατέρα” στα σχολικό έγγραφα και να τους αντικαταστήσει με τους όρους “γονέας 1” και “γονέας 2”.

Η τροποποίηση αυτή που πέρασε την πρώτη ανάγνωσή της, την περασμένη Τετάρτη, έχει ως στόχο την αντιμετώπιση των διακρίσεων που υφίστανται τα ομόφυλα ζευγάρια με παιδιά στα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Έχει μάλιστα και την υποστήριξη ορισμένων μελών του κόμματος του Emmanuel Macron.


https://avmag.gr/102508/102508/
Οι πιο αρχαίες λέξεις και συγγενείς σε όλες τις ινδοευρωπαϊκές γλώσσες.

Θα έπρεπε πάντως να το μετατρέψουν σε γονέας(ν), ώστε στο μέλλον να είναι δυνατή η επέκταση. Ποτέ δεν ξέρεις...
Κι εσείς της ινδοευρωπαϊκής θεωρίας κύριε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καταργουνται οι λεξεις "μαμα" και "μπαμπας" στη Γαλλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Μαρ 2019, 23:24

The Rebel έγραψε:
02 Μαρ 2019, 18:35
Εικόνα
Τι μαλακία! Πού το ξέρει ότι είναι γιος; «Τέκνο που πας», έπρεπε να λέει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 03 Μαρ 2019, 06:38

Απορία
Αν το έντυπο στο σχολείο της κόρης μου γράφει γονέας 1 και γονέας 2 , κσο εγώ το διόρθωσω σε πατέρας καο μητέρα , η βάλω το άρθρο ο γονιός η η γονιός , έχω κυρώσεις ;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Μαρ 2019, 09:30

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
03 Μαρ 2019, 06:38
Απορία
Αν το έντυπο στο σχολείο της κόρης μου γράφει γονέας 1 και γονέας 2 , κσο εγώ το διόρθωσω σε πατέρας καο μητέρα , η βάλω το άρθρο ο γονιός η η γονιός , έχω κυρώσεις ;
Μπορεί και να έχεις επειδή η Γαλλία είναι ιακωβίνικη δημοκρατία και δεν αστειεύεται σε παρόμοια θέματα.Στην Ελλάδα τα λύνουμε με το κόλπο του προαιρετικού και κατ οικονομίαν όπως λέει η εκκλησία μας.Θυμάμαι όταν έγινε η σύγκρουση Ανδρέα και Σεραφείμ για την εισαγωγή του πολιτικού γάμου και ο Σεραφείμ πρότεινε προαιρετικό τον πολιτικό γάμο και το δέχθηκε ο Ανδρέας ΟΛΟΙ οι γαλλοσπουδαγμένοι διανοούμενοι αντιτάχθηκαν και έβαλαν τις φωνές ότι υπονομεύεται η έννομη εξουσία του κράτους.Κατά τη λογική τους θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός ο πολιτικός γάμος για να μπαίνει η σφραγίδα του Κράτους και μετά όποιος θέλει πάει στην εκκλησία.Στην Ελλάδα του "δεν βαριέσαι" αυτά θεωρήθηκαν υπερβολές.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 03 Μαρ 2019, 09:59

θα παρ κι ου μακρονις το μεγιστον

κι οι λοιποι παγκοσμιου ταξεως

ευτυχως ξυπνησαν τα υποζυγια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 03 Μαρ 2019, 10:02

πατησιωτης έγραψε:
03 Μαρ 2019, 09:30
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
03 Μαρ 2019, 06:38
Απορία
Αν το έντυπο στο σχολείο της κόρης μου γράφει γονέας 1 και γονέας 2 , κσο εγώ το διόρθωσω σε πατέρας καο μητέρα , η βάλω το άρθρο ο γονιός η η γονιός , έχω κυρώσεις ;
Μπορεί και να έχεις επειδή η Γαλλία είναι ιακωβίνικη δημοκρατία και δεν αστειεύεται σε παρόμοια θέματα.Στην Ελλάδα τα λύνουμε με το κόλπο του προαιρετικού και κατ οικονομίαν όπως λέει η εκκλησία μας.Θυμάμαι όταν έγινε η σύγκρουση Ανδρέα και Σεραφείμ για την εισαγωγή του πολιτικού γάμου και ο Σεραφείμ πρότεινε προαιρετικό τον πολιτικό γάμο και το δέχθηκε ο Ανδρέας ΟΛΟΙ οι γαλλοσπουδαγμένοι διανοούμενοι αντιτάχθηκαν και έβαλαν τις φωνές ότι υπονομεύεται η έννομη εξουσία του κράτους.Κατά τη λογική τους θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός ο πολιτικός γάμος για να μπαίνει η σφραγίδα του Κράτους και μετά όποιος θέλει πάει στην εκκλησία.Στην Ελλάδα του "δεν βαριέσαι" αυτά θεωρήθηκαν υπερβολές.

και καλως εγινε

δεν μπορει μια αισχρη μειοψηφια να επιβάλλεται στην πλειοψηφια

ηγγικεν γαρ ο καιρος της φαπας

αριστερα και νεοφιλελεφτεροι ανθέλληνες στην καζα της ιστοριας
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Τροποποίηση για αντικατάσταση των όρων “μητέρα” και “πατέρας” στα σχολεία της Γαλλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 03 Μαρ 2019, 10:14

Στο γονέας 1 ο αριθμός μπαίνει με κλήρωση;
Αν όχι ο γονέας 2 έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται επί σεξισμώ και να σύρει τον άλλο στα δικαστήρια.
Ο νόμος πρέπει να προβλέπει να γίνεται κλήρωση ενώπιον της αρμοδίας αρχής παρουσία τριών μαρτύρων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών