Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 13 Μαρ 2019, 10:56

τα βιβλία τα πολεμάς με βιβλία, όχι με απαγορεύσεις και λογοκρισία
αυτά ανήκουν σε άλλες εποχές και σε άλλα καθεστώτα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Μαρ 2019, 11:05

και γιατι ειναι ειδηση το οτι ενα βιβλιοπωλειο πουλαει βιβλια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 13 Μαρ 2019, 11:52

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:30
συμπέρασμα: αν δεν πέσει κράξιμο δουλειά δε γίνεται


κκεδες τσιρακια του συστηματος
ειναι που σας πολεμαει ο καπιταλισμος
ο πραγματικος εχθρος του συστηματος ειναι ο Ανδρας που βρισκεται στο εξωφυλλο του βιβλιου

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 13 Μαρ 2019, 12:42

ΚΑDYRΟV έγραψε:
13 Μαρ 2019, 11:52
ο πραγματικος εχθρος του συστηματος ειναι ο Ανδρας που βρισκεται στο εξωφυλλο του βιβλιου
Καλα.
Χιτλερ-Σταλιν ηταν φυτευτοι.
Και οι 2 ειχαν βεβαιωθει οτι θα συνεχιζαν τη ζωουλα τους μολις τελειωνε ο πολεμος - μονο την εκβαση δεν γνωριζαν
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Μαρ 2019, 15:48

Μαλακιες κανουνε που το bannaroun παντως. Περισσοτερο δημοσιοτητα αποκτα ετσι
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 13 Μαρ 2019, 16:08

Όποιος έχει σκοπό να διαβάσει το Αγών Μου αλλά θέλει να είναι υποψιασμένος και να μην πάθει κολούμπρα από αυτά που διαβάζει, ας διαβάσει πρώτα την "Παρακμή της Δύσης" του Σπένγκλερ, τις "Βάσεις του 19ου αιώνα" του Τσάμπερλεν, ή το "Περί της Ανισότητας των ανθρώπινων Φυλών" του Γκομπινώ.

Αυτά τα βιβλία ήταν που έκαναν θραύση στη Γερμανία των 1910s-20s, είχαν αναχθεί σε ευαγγέλια από τη γερμανική διανόηση, και αυτά είναι που έκαναν το μήνυμα του Χίτλερ εύληπτο από τους μορφωμένους Γερμανούς πριν ακόμα μεταδοθεί στις μάζες.

Το Μάιν Καμπφ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου. Κάποιος που το διαβάζει χωρίς να γνωρίζει το πολιτισμικό και ιδεολογικό περιβάλλον στο οποίο γράφτηκε, θα αναρωτηθεί, πώς γίνεται με τέτοιες παπαριές που έγραφε να βρήκε τέτοια απήχηση στους Γερμανούς; Η απάντηση όμως είναι προφανής όταν γίνεται αντιληπτό το πόσο διαδεδομένες ήταν ήδη στη Γερμανία οι ρατσιστικές και ιμπεριαλιστικές ιδέες εκείνη την εποχή - μαζί, φυσικά, με την ευρύτερη απογοήτευση που κυριαρχούσε στους Γερμανούς από την ήττα στον Α' π.π.

Όπως λέει γλαφυρά ο Λούκατς "σε όποιον ρωτά πώς έγινε να παρασυρθούν τόσα εκατομμύρια Γερμανών από τις ανοησίες του Χίτλερ και του Ρόζενμπεργκ, η απάντηση είναι απλή: όπως έγινε να παρασυρθούν τα πιο φωτεινά μυαλά της γερμανικής διανόησης από τις ανορθολογικές ανοησίες του Νίτσε, του Γκομπινώ και του Τσάμπερλεν".

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Μαρ 2019, 16:15

Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:08
Όποιος έχει σκοπό να διαβάσει το Αγών Μου αλλά θέλει να είναι υποψιασμένος και να μην πάθει κολούμπρα από αυτά που διαβάζει, ας διαβάσει πρώτα την "Παρακμή της Δύσης" του Σπένγκλερ, τις "Βάσεις του 19ου αιώνα" του Τσάμπερλεν, ή το "Περί της Ανισότητας των ανθρώπινων Φυλών" του Γκομπινώ.

Αυτά τα βιβλία ήταν που έκαναν θραύση στη Γερμανία των 1910s-20s, είχαν αναχθεί σε ευαγγέλια από τη γερμανική διανόηση, και αυτά είναι που έκαναν το μήνυμα του Χίτλερ εύληπτο από τους μορφωμένους Γερμανούς πριν ακόμα μεταδοθεί στις μάζες.

Το Μάιν Καμπφ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου. Κάποιος που το διαβάζει χωρίς να γνωρίζει το πολιτισμικό και ιδεολογικό περιβάλλον στο οποίο γράφτηκε, θα αναρωτηθεί, πώς γίνεται με τέτοιες παπαριές που έγραφε να βρήκε τέτοια απήχηση στους Γερμανούς; Η απάντηση όμως είναι προφανής όταν γίνεται αντιληπτό το πόσο διαδεδομένες ήταν ήδη στη Γερμανία οι ρατσιστικές και ιμπεριαλιστικές ιδέες εκείνη την εποχή - μαζί, φυσικά, με την ευρύτερη απογοήτευση που κυριαρχούσε στους Γερμανούς από την ήττα στον Α' π.π.

Όπως λέει γλαφυρά ο Λούκατς "σε όποιον ρωτά πώς έγινε να παρασυρθούν τόσα εκατομμύρια Γερμανών από τις ανοησίες του Χίτλερ και του Ρόζενμπεργκ, η απάντηση είναι απλή: όπως έγινε να παρασυρθούν τα πιο φωτεινά μυαλά της γερμανικής διανόησης από τις ανορθολογικές ανοησίες του Νίτσε, του Γκομπινώ και του Τσάμπερλεν".
Tην εποχη εκεινη υπηρχαν ουκ ολιγα ρατσιστικα βιβλια, τα οποια δεν ειχαν να κανουν απαραιτητα με τους εβραιους. Υπηρχαν πολλες επιστημονικες θεωριες οπου προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι οι μαυροι φτιαχτηκαν ξεχωριστα η οτι ο Αδαμ και η Ευα ηταν λευκοι και οι μη λευκοι ηταν εκφυλισμενοι λευκοι
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 13 Μαρ 2019, 16:21

Στρακαστρουκας έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:15
Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:08
Όποιος έχει σκοπό να διαβάσει το Αγών Μου αλλά θέλει να είναι υποψιασμένος και να μην πάθει κολούμπρα από αυτά που διαβάζει, ας διαβάσει πρώτα την "Παρακμή της Δύσης" του Σπένγκλερ, τις "Βάσεις του 19ου αιώνα" του Τσάμπερλεν, ή το "Περί της Ανισότητας των ανθρώπινων Φυλών" του Γκομπινώ.

Αυτά τα βιβλία ήταν που έκαναν θραύση στη Γερμανία των 1910s-20s, είχαν αναχθεί σε ευαγγέλια από τη γερμανική διανόηση, και αυτά είναι που έκαναν το μήνυμα του Χίτλερ εύληπτο από τους μορφωμένους Γερμανούς πριν ακόμα μεταδοθεί στις μάζες.

Το Μάιν Καμπφ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου. Κάποιος που το διαβάζει χωρίς να γνωρίζει το πολιτισμικό και ιδεολογικό περιβάλλον στο οποίο γράφτηκε, θα αναρωτηθεί, πώς γίνεται με τέτοιες παπαριές που έγραφε να βρήκε τέτοια απήχηση στους Γερμανούς; Η απάντηση όμως είναι προφανής όταν γίνεται αντιληπτό το πόσο διαδεδομένες ήταν ήδη στη Γερμανία οι ρατσιστικές και ιμπεριαλιστικές ιδέες εκείνη την εποχή - μαζί, φυσικά, με την ευρύτερη απογοήτευση που κυριαρχούσε στους Γερμανούς από την ήττα στον Α' π.π.

Όπως λέει γλαφυρά ο Λούκατς "σε όποιον ρωτά πώς έγινε να παρασυρθούν τόσα εκατομμύρια Γερμανών από τις ανοησίες του Χίτλερ και του Ρόζενμπεργκ, η απάντηση είναι απλή: όπως έγινε να παρασυρθούν τα πιο φωτεινά μυαλά της γερμανικής διανόησης από τις ανορθολογικές ανοησίες του Νίτσε, του Γκομπινώ και του Τσάμπερλεν".
Tην εποχη εκεινη υπηρχαν ουκ ολιγα ρατσιστικα βιβλια, τα οποια δεν ειχαν να κανουν απαραιτητα με τους εβραιους. Υπηρχαν πολλες επιστημονικες θεωριες οπου προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι οι μαυροι φτιαχτηκαν ξεχωριστα η οτι ο Αδαμ και η Ευα ηταν λευκοι και οι μη λευκοι ηταν εκφυλισμενοι λευκοι
ειδικά του Τσάμπερλεν το βιβλίο κατονόμαζε ξεκάθαρα τους Εβραίους σαν υπεύθυνους για όλα τα δεινά του κόσμου, και ενώ πουθενά στην Ευρώπη δεν έγινε γνωστό, στη Γερμανία ήταν σταθερά πρώτο σε πωλήσεις σε ολόκληρη την πρώτη δεκαετία του 20ού αιώνα. Μέχρι και ο Κάιζερ το θεωρούσε Ευαγγέλιο.

Ο δε Γκομπινώ, αν και Γάλλος, είχε λιγότερη επιρροή στη Γαλλία από ό,τι στη Γερμανία, όπου είχε γίνει ο αγαπημένος του Βάγκνερ στα στερνά του.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Μαρ 2019, 16:27

Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:21
ειδικά του Τσάμπερλεν το βιβλίο κατονόμαζε ξεκάθαρα τους Εβραίους σαν υπεύθυνους για όλα τα δεινά του κόσμου, και ενώ πουθενά στην Ευρώπη δεν έγινε γνωστό, στη Γερμανία ήταν σταθερά πρώτο σε πωλήσεις σε ολόκληρη την πρώτη δεκαετία του 20ού αιώνα. Μέχρι και ο Κάιζερ το θεωρούσε Ευαγγέλιο.
Βιβλια οπως αυτα του Τσαμπερλεν δεν ηταν μεμονωμενα βιβλια. Ο επιστημονικος ρατσιμος θεωρουνταν νομιμος ηθικα τοτε και ολα τα λευκα εθνη τον ανεχτηκαν η τον επιδοτησαν αναλογα με τα συμφεροντα τους. Η ειρωνια ειναι οτι οι Γερμανοι αποικιες δεν ειχαν και ετσι αντι να βαλουν στο στοχαστρο μαυρους, Ινδους, Κινεζους, Αραβες κτλπ οπως το κανανε τα αλλα λευκα εθνη, στοχοποιησαν λευκους οπως ηταν οι εβραιοι η οι σλαβοι. Μεγαλη μαλακια εκ μερους τους. Τους μαυρους μπορουσες να τους λες κατωτερους αλλα με τους εβραιους απαπα. Καπου εκει εσκασε η φουσκα του επιστημονικου ρατσισμου
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μαρ 2019, 16:30

Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:08
Όποιος έχει σκοπό να διαβάσει το Αγών Μου αλλά θέλει να είναι υποψιασμένος και να μην πάθει κολούμπρα από αυτά που διαβάζει, ας διαβάσει πρώτα την "Παρακμή της Δύσης" του Σπένγκλερ, τις "Βάσεις του 19ου αιώνα" του Τσάμπερλεν, ή το "Περί της Ανισότητας των ανθρώπινων Φυλών" του Γκομπινώ.

Αυτά τα βιβλία ήταν που έκαναν θραύση στη Γερμανία των 1910s-20s, είχαν αναχθεί σε ευαγγέλια από τη γερμανική διανόηση, και αυτά είναι που έκαναν το μήνυμα του Χίτλερ εύληπτο από τους μορφωμένους Γερμανούς πριν ακόμα μεταδοθεί στις μάζες.

Το Μάιν Καμπφ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου. Κάποιος που το διαβάζει χωρίς να γνωρίζει το πολιτισμικό και ιδεολογικό περιβάλλον στο οποίο γράφτηκε, θα αναρωτηθεί, πώς γίνεται με τέτοιες παπαριές που έγραφε να βρήκε τέτοια απήχηση στους Γερμανούς; Η απάντηση όμως είναι προφανής όταν γίνεται αντιληπτό το πόσο διαδεδομένες ήταν ήδη στη Γερμανία οι ρατσιστικές και ιμπεριαλιστικές ιδέες εκείνη την εποχή - μαζί, φυσικά, με την ευρύτερη απογοήτευση που κυριαρχούσε στους Γερμανούς από την ήττα στον Α' π.π.

Όπως λέει γλαφυρά ο Λούκατς "σε όποιον ρωτά πώς έγινε να παρασυρθούν τόσα εκατομμύρια Γερμανών από τις ανοησίες του Χίτλερ και του Ρόζενμπεργκ, η απάντηση είναι απλή: όπως έγινε να παρασυρθούν τα πιο φωτεινά μυαλά της γερμανικής διανόησης από τις ανορθολογικές ανοησίες του Νίτσε, του Γκομπινώ και του Τσάμπερλεν".
Ποιος είπε οτι οι Γερμανοί πίστευαν σε αυτά που έλεγε ο Αδόλφος και οτι δεν υποστήριξαν τους ΝΑΖΙ γιατί πίστευαν οτι θα έχουν συμφέρον απο αυτό ;
Οι λαοί όπως έγραψα προηγουμένως ακολουθούν όποιον τάζει φαγητο , η ελπίδα έστω φαγητού , δεν ακολουθούν ιδέες !!

Ο Αδόλφος και οι Ναζί άσχετα με το ποσο απάνθρωπο και αιμοσταγες καθεστώς ηταν , ηταν ΣΟΒΑΡΟ καθεστώς που παραλίγο να καταλάβει ολόκληρη την Ευρώπη και να κανει το Βερολίνο Νέα Ρωμη ,!!
Το οτι απέτυχε τοτε ρίναι άλλο ζήτημα
Τώρα οτι δεν είχε πετύχει ο Αδόλφος με τα τανκς , προσπαθεί να το πετύχει η Μέρκελ καο ο Σόιμπλε με τις Μπανκς

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 13 Μαρ 2019, 16:31

Ακόμα και η ιδέα της εκτόπισης των Εβραίων στη Μαδαγασκάρη δεν ανήκε στους ναζί αλλά στον Γερμανό ανατολιστή του 19ου αιώνα Paul de Lagarde.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 13 Μαρ 2019, 16:48

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:30
Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:08
Όποιος έχει σκοπό να διαβάσει το Αγών Μου αλλά θέλει να είναι υποψιασμένος και να μην πάθει κολούμπρα από αυτά που διαβάζει, ας διαβάσει πρώτα την "Παρακμή της Δύσης" του Σπένγκλερ, τις "Βάσεις του 19ου αιώνα" του Τσάμπερλεν, ή το "Περί της Ανισότητας των ανθρώπινων Φυλών" του Γκομπινώ.

Αυτά τα βιβλία ήταν που έκαναν θραύση στη Γερμανία των 1910s-20s, είχαν αναχθεί σε ευαγγέλια από τη γερμανική διανόηση, και αυτά είναι που έκαναν το μήνυμα του Χίτλερ εύληπτο από τους μορφωμένους Γερμανούς πριν ακόμα μεταδοθεί στις μάζες.

Το Μάιν Καμπφ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου. Κάποιος που το διαβάζει χωρίς να γνωρίζει το πολιτισμικό και ιδεολογικό περιβάλλον στο οποίο γράφτηκε, θα αναρωτηθεί, πώς γίνεται με τέτοιες παπαριές που έγραφε να βρήκε τέτοια απήχηση στους Γερμανούς; Η απάντηση όμως είναι προφανής όταν γίνεται αντιληπτό το πόσο διαδεδομένες ήταν ήδη στη Γερμανία οι ρατσιστικές και ιμπεριαλιστικές ιδέες εκείνη την εποχή - μαζί, φυσικά, με την ευρύτερη απογοήτευση που κυριαρχούσε στους Γερμανούς από την ήττα στον Α' π.π.

Όπως λέει γλαφυρά ο Λούκατς "σε όποιον ρωτά πώς έγινε να παρασυρθούν τόσα εκατομμύρια Γερμανών από τις ανοησίες του Χίτλερ και του Ρόζενμπεργκ, η απάντηση είναι απλή: όπως έγινε να παρασυρθούν τα πιο φωτεινά μυαλά της γερμανικής διανόησης από τις ανορθολογικές ανοησίες του Νίτσε, του Γκομπινώ και του Τσάμπερλεν".
Ποιος είπε οτι οι Γερμανοί πίστευαν σε αυτά που έλεγε ο Αδόλφος και οτι δεν υποστήριξαν τους ΝΑΖΙ γιατί πίστευαν οτι θα έχουν συμφέρον απο αυτό ;
Οι λαοί όπως έγραψα προηγουμένως ακολουθούν όποιον τάζει φαγητο , η ελπίδα έστω φαγητού , δεν ακολουθούν ιδέες !!

Ο Αδόλφος και οι Ναζί άσχετα με το ποσο απάνθρωπο και αιμοσταγες καθεστώς ηταν , ηταν ΣΟΒΑΡΟ καθεστώς που παραλίγο να καταλάβει ολόκληρη την Ευρώπη και να κανει το Βερολίνο Νέα Ρωμη ,!!
Το οτι απέτυχε τοτε ρίναι άλλο ζήτημα
Τώρα οτι δεν είχε πετύχει ο Αδόλφος με τα τανκς , προσπαθεί να το πετύχει η Μέρκελ καο ο Σόιμπλε με τις Μπανκς
η Γερμανία ιστορικά είχε την ατυχία να γίνει ενωμένο έθνος-κράτος όταν οι άλλες μεγάλες δυνάμεις είχαν ήδη μοιράσει τον κόσμο. Λογικό είναι να θέλουν οι Γερμανοί να ξαναμοιραστεί η πίτα και να πάρουν αυτοί τη μερίδα του λέοντος.

Ειδικά μετά την ήττα στον Α' π.π. αυτό το αίσθημα είχε μετατραπεί σε μίσος για τις δυνάμεις που είχαν υποχρεώσει τη Γερμανία στην ταπείνωση των Βερσαλλιών.

Το ότι η πλέμπα σε αυτή την κατάσταση θα ακολουθούσε οποιονδήποτε τους έταζε φαΐ και εκδίκηση, είναι αυτονόητο. Αυτό, όμως, που έκανε το έργο του Χίτλερ ακόμα πιο εύκολο, είναι η στάση των ανώτερων κοινωνικών τάξεων, που όχι μόνο δεν έδειξαν σημάδια αντίστασης στην άνοδό του, αλλά είτε συντάχτηκαν μαζί του είτε στην καλύτερη έμειναν ουδέτεροι. Κι αυτό έγινε επειδή αυτές οι τάξεις - και οι διανοούμενοι - είχαν γαλουχηθεί ιδεολογικά όχι με Άνταμ Σμιθ και Tζέιμς Μιλ όπως οι Άγγλοι, όχι με Βολταίρο και Τοκβίλ όπως οι Γάλλοι, ούτε με Τζέφερσον και Λίνκολν όπως οι Αμερικάνοι, αλλά με Γκομπινώ, Τσάμπερλεν, Σπένγκλερ κλπ. Πώς να περιμένεις δημοκρατικά αντανακλαστικά από μια τοιουτοτρόπως γαλουχημένη αστική και διανοουμενική τάξη;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Μαρ 2019, 16:50

Jolly Roger έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:31
Ακόμα και η ιδέα της εκτόπισης των Εβραίων στη Μαδαγασκάρη δεν ανήκε στους ναζί αλλά στον Γερμανό ανατολιστή του 19ου αιώνα Paul de Lagarde.
Ήταν μια απο τις προτάσεις για το εβραϊκό ζήτημα που κυκλφοορούσαν στη Γερμανία και την Ευρώπη. Αυτήν είχαν υιοθετήσει οι ναζί.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Μαρ 2019, 16:54

Οι ανώτερες κοινωνικά και οικονομικά γερμανικές τάξεις ακολούθησαν τον Αδόλφο γιατί αυτό τους συνέφερε καο όχι γιατί πίστεψαν στην ιδεολογία του
Και οι ίδιες εταιρείες που τοτες χρηματοδοτούσαν τον Αδόλφο καο χρησιμοποιούσαν ως εργατικό δυναμικό σπληρωτο κρατούμενους των στρατοπέδων συγκέντρωσης , σήμερα στην ΕΕ χρηματοδοτούν αντιφασιστικα και αντιρατσιστικα κινήματα !!
Το κεφάλαιο δεν έχει ιδεολογία , παει εκεί οου έχει κέρδος

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ τωρα και στα PUBLIC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 13 Μαρ 2019, 17:29

To Nαζιστικο κομμα, οπως και το κομμουνιστικο κομμα 15 χρονια πριν ανεβηκαν στην εξουσια νομιμα γιατι ειχαν "ακραιες" αντιληψεις και ο κοσμος ειχε απογοητευτει με το προηγουμενο συστημα. Kαι στις δυο περιπτωσεις ηταν περισσοτερο ζητημα τυχης και οχι ιστορικης αναγκαιοτητας που αυτα τα δυο κομματα ανεβηκαν στην εξουσια. Εκμεταλευτηκαν την ιδιαιτεροτητα της στιγμης. Το ναζιστικο καθεστως εχει λοιδωρηθει εκ των υστερων. Για δεκαετιες λεγανε πχ οτι στην νυχτα των μεγαλων μαχαιριων οι Ναζι σκοτωσαν 3000 ανθρωπους. Αυτοι που σκοτωθηκαν ηταν καμια 80ρια, οι περισσοτεροι εγκληματικα στοιχεια. Tα ιδια επισης και με την νυχτα των κρυσταλλων, οπου για πολυ χρονικο διαστημα μιλουσανε για εκατονταδες νεκρους εβραιους. Οι πιστοποιημενοι νεκροι μεσα στο χαος ειναι 36 πολλοι απο αυτους Γερμανοι οι οποιοι δεν ειχαν σχεση με την ολη ιστορια. Αλλα βεβαια αυτο ειναι συνεπεια του οταν χρησιμοποιεις βια. Οι αντιπαλοι σου θα σε δαιμονοποιησουν
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών