Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Μαρ 2019, 13:13

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Αν μπορεσεις εσυ να βρεις μια λυση ετσι ωστε ο καθε ανθρωπος να εχει την δυνατοτητα να καταναλωσει ΜΟΝΟ μια μπυρα ή ενα κρασι εγω ειμαι μαζι σου.
Αντε κι επειδη ειμαι κουβαρντας να προσθεσω ακομη μια μπυρα ή ενα ποτηρι κρασι.
Μπορεις ομως;
Οχι.
Χωρίς διάθεση να απαξιώσω τις προσωπικές σου παραστάσεις, αν σου είναι τόσο πρόβλημα υπάρχει σοβαρή περίπτωση το θέμα να είναι με την δική σου καλωδίωση. Το ότι υπάρχει γενετική προδιάθεση προς τις εθιστικές συμπεριφορές είναι εξακριβωμένο.

Από κει και πέρα για να φτάσει κάποιος να καταστρέψει την οικογένειά του για τον εθισμό του δεν είναι κάτι που γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη, μου φαίνεται περισσότερο αποτυχία του κοινωνικού δικτύου στήριξης, που δεν παρείχε την απαραίτητη βοήθεια σε αυτόν και την πληγήσα οικογένεια· αλλιώς αν ο απάλευτος δεν είχε αλκόολ δεν προκύπτει από κάπου ότι δεν θα εκτονωνόταν σνιφάροντας βενζίνη για παράδειγμα.

Επίσης και για να γυρίσουμε στο θέμα, δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιστατικά που να διαλύθηκαν οικογένειες από την κάνναβη, εκτός ίσως αν μπήκε φυλακή κάποιος για εμπορία.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Για τα υπολοιπα φανταζομαι οτι κι εσυ γνωριζεις οτι δεν στεκουν τα παραδειγματα σου.
Σκοτωνει η ζαχαρη ή η rock π.χ. μουσικη,οσους σκοτωνουν το αλκοολ ή το τσιγαρο;
Μη λεμε οτι θελουμε.
Το ανθυγιεινό φαΐ προφανώς σκοτώνει, για την ακρίβεια τα καρδιοαγγειακά νοσήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου στις ανεπτυγμένες χώρες. Η κάνναβη αμφιβάλλω αν είναι καν στα εκατό πρώτα, για σύγκριση.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Και δεν ειναι οτι σκοτωνουν.
Σκοτωνουν συνηθως με μαρτυρικο τροπο που διαλυει ολοκληρη την οικογενεια.
Κι επειδη κανεις δεν παρατα τον ανθρωπο του σηκωνει μαζι του τον σταυρο του και το κουβαλα μεσα του ακομη και οταν ο αλλος πεθανει.
Νομίζω μιλάς για κάποια εντελώς ιδιωτική κατάσταση εδώ που δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32784
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μαρ 2019, 13:20

Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:30
Stalker έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:24
stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:18
Οχι μονο η κανναβη αλλα και το αλοκοολ και το τσιγαρο πρεπει να απαγορευθουν.
Φυσικα πολλοι θα διαφωνησουν.
Ρωτηστε ομως τι τραβανε οχι μονο οσοι αρρωσταινουν απο τις παρενεργειες αυτων αλλα και την οικογενεια τους που βασανιζεται μ αυτους.
Δεν ειναι θεμα ελευθερης επιλογης το να δηλητηριαζεις το σωμα σου και μετα να τραβας τα πανδεινα εσυ και η οικογενεια σου.
Γιατί να σταματήσουμε εκεί; Να απαγορεύσουμε και την ζάχαρη και τα λιπαρά και την μη εκπαιδευτική τηλεόραση και τα αυτοκίνητα που πιάνουν πάνω από 30χμ/ωρα. Για μουσική θα ακούμε μόνο ψαλμωδίες και εισαγωγές από παιδικές σειρές.

Δεν μπορούμε να ρυθμίζουμε την κοινωνία με βάση το ελάχιστο ποσοστό των παθολογικών περιπτώσεων, το λιγότερο επειδή δεν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα της ζήτησης από π.χ. την συντριπτική, συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που μπορούν να πιουν μπύρα χωρίς να καταλήξουν αλκοολικοί.
Και την Βίβλο, το Κοράνι, το Κομμουνιστικό Μανιφέστο, το Μέταλ (αμήν), τις διαφημίσεις και την κατανάλωση

όλα δημιουργούν εμμονές που εύκολα ενεργοποιούν λανθάνουσες ψυχώσεις
Τα τρία πρώτα σε μεγαλύτερο βαθμό
και τα μακαρονια, και τα ψωμια. ολοι κετο, φετες. :smt023
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32784
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μαρ 2019, 13:22

the_black_planet έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:53
Η ζάχαρη δεν σκοτώνει;; Πλάκα κάνεις έτσι; Πρώτα από όλα στην Ελλάδα τουλάχιστον πρέπει να απαγορευτεί το κρέας και μετά όλα τα άλλα.
αν ειναι ετσι, να απαγορευτει και ο βεγκανισμος.

ουτε κρεας, ουτε φυτα. μονο ηλιο, φωτοσυνθεση. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 20 Μαρ 2019, 13:24

Άνθρωπος και αυτοκαταστροφή σημειώσατε Χ ημίχρονο. Τελικό;

ΥΣ
Νερό κάνει να πίνουμε;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Μαρ 2019, 13:26

Stalker έγραψε:
20 Μαρ 2019, 13:13
stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Αν μπορεσεις εσυ να βρεις μια λυση ετσι ωστε ο καθε ανθρωπος να εχει την δυνατοτητα να καταναλωσει ΜΟΝΟ μια μπυρα ή ενα κρασι εγω ειμαι μαζι σου.
Αντε κι επειδη ειμαι κουβαρντας να προσθεσω ακομη μια μπυρα ή ενα ποτηρι κρασι.
Μπορεις ομως;
Οχι.
Χωρίς διάθεση να απαξιώσω τις προσωπικές σου παραστάσεις, αν σου είναι τόσο πρόβλημα υπάρχει σοβαρή περίπτωση το θέμα να είναι με την δική σου καλωδίωση. Το ότι υπάρχει γενετική προδιάθεση προς τις εθιστικές συμπεριφορές είναι εξακριβωμένο.

Από κει και πέρα για να φτάσει κάποιος να καταστρέψει την οικογένειά του για τον εθισμό του δεν είναι κάτι που γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη, μου φαίνεται περισσότερο αποτυχία του κοινωνικού δικτύου στήριξης, που δεν παρείχε την απαραίτητη βοήθεια σε αυτόν και την πληγήσα οικογένεια· αλλιώς αν ο απάλευτος δεν είχε αλκόολ δεν προκύπτει από κάπου ότι δεν θα εκτονωνόταν σνιφάροντας βενζίνη για παράδειγμα.

Επίσης και για να γυρίσουμε στο θέμα, δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιστατικά που να διαλύθηκαν οικογένειες από την κάνναβη, εκτός ίσως αν μπήκε φυλακή κάποιος για εμπορία.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Για τα υπολοιπα φανταζομαι οτι κι εσυ γνωριζεις οτι δεν στεκουν τα παραδειγματα σου.
Σκοτωνει η ζαχαρη ή η rock π.χ. μουσικη,οσους σκοτωνουν το αλκοολ ή το τσιγαρο;
Μη λεμε οτι θελουμε.
Το ανθυγιεινό φαΐ προφανώς σκοτώνει, για την ακρίβεια τα καρδιοαγγειακά νοσήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου στις ανεπτυγμένες χώρες. Η κάνναβη αμφιβάλλω αν είναι καν στα εκατό πρώτα, για σύγκριση.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Και δεν ειναι οτι σκοτωνουν.
Σκοτωνουν συνηθως με μαρτυρικο τροπο που διαλυει ολοκληρη την οικογενεια.
Κι επειδη κανεις δεν παρατα τον ανθρωπο του σηκωνει μαζι του τον σταυρο του και το κουβαλα μεσα του ακομη και οταν ο αλλος πεθανει.
Νομίζω μιλάς για κάποια εντελώς ιδιωτική κατάσταση εδώ που δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω.

Δεν ειναι θεμα προσωπικων παραστασεων που πολυ εντεχνα προσπαθεις να περασεις γιατι απλα δεν υπαρχουν.
Ειναι η παραδοχη οτι το αλκοολ,τα ναρκωτικα και το τσιγαρο προκαλουν καρκινο και αλλες σοβαρες παθησεις.
Εσυ δεν το ξερεις αυτο;
Δεν γνωριζεις τον τροπο που τελειωνουν αυτοι οι ανθρωποι και τι τραβανε και οι γυρω τους;
Σε ποιον πλανητη ζεις;
Ποια ιδιωτικη κατασταση και τριχες μας λες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μαρ 2019, 14:37

παρ' όλα αυτά είναι λίγο τραβηγμένο να ποινικοποιείται η αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Το σωστό είναι μια μέση λύση: π.χ. κανείς δε σου απαγορεύει να γίνεις αλκοολικός αν θες, όμως αν σε πιάσουν να οδηγάς μεθυσμένος σε κανονίζουν.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29845
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Μαρ 2019, 14:43

Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:51
foscilis έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:44
Η ψύχωση είναι σύμπτωμα, όχι ασθένεια. Δεν είναι περίεργο να προκαλεί τέτοια συμπτώματα μια ψυχοτρόπος ουσία, είναι η κεντρική ιδέα.

Είναι σα να λες ότι το 90% των επεισοδίων ταχυπαλμίας στην Αθήνα συμβαίνουν λίγα δευτερόλεπτα αφού κάποιος έχει σταματήσει να τρέχει.
Μαλάκα μου, τρομερό!
Μια ψυχότροπος ουσία να επενεργεί στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Ποιος το περίμενε; :)

Βοά η επιστημονική κοινότητα από την αποκάλυψη. Να απαγορευτεί!
Τι γράφετε ρε παιδιά; Έλεος κάπου.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Μαρ 2019, 14:45

Otto Weininger έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:43
Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:51
foscilis έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:44
Η ψύχωση είναι σύμπτωμα, όχι ασθένεια. Δεν είναι περίεργο να προκαλεί τέτοια συμπτώματα μια ψυχοτρόπος ουσία, είναι η κεντρική ιδέα.

Είναι σα να λες ότι το 90% των επεισοδίων ταχυπαλμίας στην Αθήνα συμβαίνουν λίγα δευτερόλεπτα αφού κάποιος έχει σταματήσει να τρέχει.
Μαλάκα μου, τρομερό!
Μια ψυχότροπος ουσία να επενεργεί στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Ποιος το περίμενε; :)

Βοά η επιστημονική κοινότητα από την αποκάλυψη. Να απαγορευτεί!
Τι γράφετε ρε παιδιά; Έλεος κάπου.
Διαφωνείς στο ότι η THC επενεργεί στο ΚΝΣ;
Την ταυτολογία επεσήμανα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29845
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Μαρ 2019, 14:49

Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:45
Otto Weininger έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:43
Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:51


Μαλάκα μου, τρομερό!
Μια ψυχότροπος ουσία να επενεργεί στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Ποιος το περίμενε; :)

Βοά η επιστημονική κοινότητα από την αποκάλυψη. Να απαγορευτεί!
Τι γράφετε ρε παιδιά; Έλεος κάπου.
Διαφωνείς στο ότι η THC επενεργεί στο ΚΝΣ;
Την ταυτολογία επεσήμανα
Απαντούσα και στους δύο.
Η ψύχωση δεν είναι σύμπτωμα. Είναι ασθένεια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 20 Μαρ 2019, 15:16

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 13:05
the_black_planet έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:53
stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34


Αν μπορεσεις εσυ να βρεις μια λυση ετσι ωστε ο καθε ανθρωπος να εχει την δυνατοτητα να καταναλωσει ΜΟΝΟ μια μπυρα ή ενα κρασι εγω ειμαι μαζι σου.
Αντε κι επειδη ειμαι κουβαρντας να προσθεσω ακομη μια μπυρα ή ενα ποτηρι κρασι.
Μπορεις ομως;
Οχι.
Για τα υπολοιπα φανταζομαι οτι κι εσυ γνωριζεις οτι δεν στεκουν τα παραδειγματα σου.
Σκοτωνει η ζαχαρη ή η rock π.χ. μουσικη,οσους σκοτωνουν το αλκοολ ή το τσιγαρο;
Μη λεμε οτι θελουμε.
Και δεν ειναι οτι σκοτωνουν.
Σκοτωνουν συνηθως με μαρτυρικο τροπο που διαλυει ολοκληρη την οικογενεια.
Κι επειδη κανεις δεν παρατα τον ανθρωπο του σηκωνει μαζι του τον σταυρο του και το κουβαλα μεσα του ακομη και οταν ο αλλος πεθανει.
Η ζάχαρη δεν σκοτώνει;; Πλάκα κάνεις έτσι; Πρώτα από όλα στην Ελλάδα τουλάχιστον πρέπει να απαγορευτεί το κρέας και μετά όλα τα άλλα.
Nα μαθεις πρωτα να κατανοεις αυτα που διαβαζεις και μετα να κανεις ερωτησεις.
Μια χαρά κατανοώ τι γράφεις, εσύ είσαι φανερά προκατειλημμένος και βλέπεις την κάνναβη σαν απειλή για την κοινωνία ενώ τον υπερκαταναλωτισμο και τις τροφές που θερίζουν και δημιουργούν άπειρα προβλήματα υγείας και θανάτους δεν τα βλέπεις. Ναι πρέπει να αφήσουμε τα εμφράγματα και τους καρκίνους να θερίζουν γιατί έτσι συντηρείται το σύστημα, το σύστημα πάνω από όλα. Η κάνναβη είναι ελαφρύ (σχετικά πάντα) ψυχοτροπο, οι ψυχοτρόπες ουσίες οταν καταναλώνονται σε λάθος συνθήκες (συνθήκες πίεσης πχ) δημιουργούν νευρολογικά προβλήματα, όταν λαμβάνονται σε σωστές συνθήκες και δόσεις έχουν ευεργετικές συνέπειες. Τι μιλάτε για πράγματα που δεν έχετε ιδέα;;
under έγραψε:
20 Μαρ 2019, 13:03
Επισης,αν στην Ελλαδα απαγορευτει η μαλακια θα ξεριζωθει η αριστερα.
Το αντίθετο, οι δεξιοί καταφεύγουν στο μιναρισμα γιατί είναι γεμάτοι ταμπού, αν απαγορευτεί θα γίνετε αριστεροί όλοι :wink
Ασέβαστος έγραψε:
20 Μαρ 2019, 13:22
the_black_planet έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:53
Η ζάχαρη δεν σκοτώνει;; Πλάκα κάνεις έτσι; Πρώτα από όλα στην Ελλάδα τουλάχιστον πρέπει να απαγορευτεί το κρέας και μετά όλα τα άλλα.
αν ειναι ετσι, να απαγορευτει και ο βεγκανισμος.

ουτε κρεας, ουτε φυτα. μονο ηλιο, φωτοσυνθεση. :102:
Εσείς αρχίσατε τις υστεριες για απαγορεύσεις και απάντησα αναλόγως. Εγώ είμαι κατά των απαγορεύσεων, όλες οι ουσίες είναι καλές μέχρι ενός σημείου, ο άνθρωπος δυστυχώς δεν είναι ώριμος για να κρατάει το μέτρο αλλά οι απαγορεύσεις είναι το πλέον ακατάλληλο μέτρο και οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι λαθρέμποροι και οι δικηγόροι. Φαίνεται και ξεκάθαρα σε τι φαύλο κύκλο οδηγούμαστε αν αρχίσουμε να απαγορεύουμε κάθε τι βλαβερό. Ξεκολλήσετε λίγο με τη μεσαιωνική λογική άντε πια!
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 20 Μαρ 2019, 15:17

"Μήπως να απαγορευτεί η χρήση της;"
Ερώτημα σε φόρουμ χώρας που την έχει απαγορευμένη.
Ένα ξαδερφακι μου κάνει χρήση πάνω από 25 χρόνια, καπνίζει περίπου 10 "μονοφυλλακια" την ημέρα με πολύ λίγες ποσότητες και μόνο ένα ρεμάλι δεν είναι.
"Το φάρμακο μου" μου λέει.
Αν αποποινικοποιηθει δεν θα αυξηθουν καθόλου πιστεύω οι χρήστες. Όσοι πίνουν τώρα (και είναι πααααρα πολλοί) θα πίνουν και τότε με τη διαφορά ότι δεν θα φεύγει χρήμα προς Αλβανία μεριά.

Η παρακμή της Ολλανδίας δεν είναι δείγμα, γιατί η Ολλανδία είναι το μοναδικό ελεύθερο στη φούντα κράτος μεταξύ ενός συνασπισμού μελών κρατών και λογικό είναι να μαζεύεται η σάρα και η μάρα εκεί (αφού έχει ναρκοτουρισμο να μην βάλουμε κόκα και πουτανες στις βιτρίνες;).

Καλύτερη εικόνα θα έχουμε σε λίγα χρόνια στα παραδείγματα της Αμερικής, Καναδά και Ουρουγουάης.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 20 Μαρ 2019, 15:22

Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:45
Otto Weininger έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:43
Beria έγραψε:
20 Μαρ 2019, 11:51


Μαλάκα μου, τρομερό!
Μια ψυχότροπος ουσία να επενεργεί στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Ποιος το περίμενε; :)

Βοά η επιστημονική κοινότητα από την αποκάλυψη. Να απαγορευτεί!
Τι γράφετε ρε παιδιά; Έλεος κάπου.
Διαφωνείς στο ότι η THC επενεργεί στο ΚΝΣ;
Την ταυτολογία επεσήμανα
Ναι ρε συ Μπέρια αλλά μην ξεχνάς, όπως έγραψα και πιο πάνω, ότι με τις κατάλληλες δόσεις και συνθήκες οι ψυχοτρόπες ουσίες έχουν θετική επιδραση στο ΚΝΣ.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μαρ 2019, 15:26

Otto Weininger έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:49
Η ψύχωση δεν είναι σύμπτωμα. Είναι ασθένεια.
δεν είναι ασθένεια.

https://medlineplus.gov/ency/article/001553.htm

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 20 Μαρ 2019, 15:27

Stalker έγραψε:
20 Μαρ 2019, 13:13
stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Αν μπορεσεις εσυ να βρεις μια λυση ετσι ωστε ο καθε ανθρωπος να εχει την δυνατοτητα να καταναλωσει ΜΟΝΟ μια μπυρα ή ενα κρασι εγω ειμαι μαζι σου.
Αντε κι επειδη ειμαι κουβαρντας να προσθεσω ακομη μια μπυρα ή ενα ποτηρι κρασι.
Μπορεις ομως;
Οχι.
Χωρίς διάθεση να απαξιώσω τις προσωπικές σου παραστάσεις, αν σου είναι τόσο πρόβλημα υπάρχει σοβαρή περίπτωση το θέμα να είναι με την δική σου καλωδίωση. Το ότι υπάρχει γενετική προδιάθεση προς τις εθιστικές συμπεριφορές είναι εξακριβωμένο.

Από κει και πέρα για να φτάσει κάποιος να καταστρέψει την οικογένειά του για τον εθισμό του δεν είναι κάτι που γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη, μου φαίνεται περισσότερο αποτυχία του κοινωνικού δικτύου στήριξης, που δεν παρείχε την απαραίτητη βοήθεια σε αυτόν και την πληγήσα οικογένεια· αλλιώς αν ο απάλευτος δεν είχε αλκόολ δεν προκύπτει από κάπου ότι δεν θα εκτονωνόταν σνιφάροντας βενζίνη για παράδειγμα.

Επίσης και για να γυρίσουμε στο θέμα, δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιστατικά που να διαλύθηκαν οικογένειες από την κάνναβη, εκτός ίσως αν μπήκε φυλακή κάποιος για εμπορία.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Για τα υπολοιπα φανταζομαι οτι κι εσυ γνωριζεις οτι δεν στεκουν τα παραδειγματα σου.
Σκοτωνει η ζαχαρη ή η rock π.χ. μουσικη,οσους σκοτωνουν το αλκοολ ή το τσιγαρο;
Μη λεμε οτι θελουμε.
Το ανθυγιεινό φαΐ προφανώς σκοτώνει, για την ακρίβεια τα καρδιοαγγειακά νοσήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου στις ανεπτυγμένες χώρες. Η κάνναβη αμφιβάλλω αν είναι καν στα εκατό πρώτα, για σύγκριση.

stergiosbik έγραψε:
20 Μαρ 2019, 12:34
Και δεν ειναι οτι σκοτωνουν.
Σκοτωνουν συνηθως με μαρτυρικο τροπο που διαλυει ολοκληρη την οικογενεια.
Κι επειδη κανεις δεν παρατα τον ανθρωπο του σηκωνει μαζι του τον σταυρο του και το κουβαλα μεσα του ακομη και οταν ο αλλος πεθανει.
Νομίζω μιλάς για κάποια εντελώς ιδιωτική κατάσταση εδώ που δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω.
foscilis έγραψε:
20 Μαρ 2019, 14:37
παρ' όλα αυτά είναι λίγο τραβηγμένο να ποινικοποιείται η αυτοκαταστροφική συμπεριφορά. Το σωστό είναι μια μέση λύση: π.χ. κανείς δε σου απαγορεύει να γίνεις αλκοολικός αν θες, όμως αν σε πιάσουν να οδηγάς μεθυσμένος σε κανονίζουν.
+Beria

Οι μόνες φωνές λογικής :bravo:
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9975
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κάνναβη. Μήπως πρέπει επιτέλους να απαγορευτεί η χρήση της;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Μαρ 2019, 15:33

Eγώ θεωρώ ότι πρέπει να την κάνουμε υποχρεωτική μπας και χαλαρώσουν λίγο κάτι μαλάκες
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών