«Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Al Bundy

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 24 Μαρ 2019, 13:37

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:29



Με την ίδια λογική οποίος έχει περιουσία δεν θα πρέπει να παίρνει σύνταξη
Αυστραλιανό μοντέλο...ψάξτο Χρήστο και θα δεις πως είναι δίκαιο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μαρ 2019, 13:39

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:29
brb και tyt έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:21
Εμένα το ελληνικό κράτος μου απαγορεύει να κάνω άλλη δουλειά από τότε που με έβγαλε υποχρεωτικά στην σύνταξη σαν απόστρατο
Πολύ καλά σου κάνει. Με δύο κουτάλες θέλεις να τρως.

Αν θέλεις να δουλέψεις πρέπει να μην σου δίνουν σύνταξη. Επί πλέον θα καταλάβεις μία θέση εργασίας που θα μπορούσε να την έχει άνεργος.
Την σύνταξη την δικαιούται γιατί την δουλεψα
Την άλλη δουλειά την κανω γιατί είμαι εργατικός και οχι τεμπέλης σαν κι αυτούς που παριστάνουν τους ανέργους

Με την ίδια λογική οποίος έχει περιουσία δεν θα πρέπει να παίρνει σύνταξη
την συγκεκριμενη defined benefit συνταξη - ΚΑΙ παροχες υγειας που ειναι μερος του πακετου συνταξης και πολλοι τις ξεχνανε - την δικαιουσαι πραγματι επειδη δουλεψες, επειδη σου απαγορευεται πλεον να δουλευεις και για οσο το κρατος εχει λεφτα.

Αν θελεις να αλλαξεις τους Ορους του πακετου συνταξης και να δικαιουσαι εργασιας, τοτε να περιμενεις και παρα πολυ λιγοτερα λεφτα για συνταξη

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 24 Μαρ 2019, 13:39

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:37
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:29



Με την ίδια λογική οποίος έχει περιουσία δεν θα πρέπει να παίρνει σύνταξη
Αυστραλιανό μοντέλο...ψάξτο Χρήστο και θα δεις πως είναι δίκαιο.
Αν το απομονώσεις τότε θα κάνεις λάθος.

Το θέμα είναι πού πηγαίνουν τα λεφτά του αυστραλιανού μοντέλου. Εδώ θα πηγαίνουν στα πρωτογενή πλεονάσματα που με την σειρά τους πηγαίνουν στους ''δανειστές'' μας για τους τόκους ανύπαρκτων δανείων.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 24 Μαρ 2019, 14:11

εχουμε καταλαβει νομιζω ολοι οτι το θεμα αφορα την κυπριακη και οχι την ελληνικη νομοθεσια
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 24 Μαρ 2019, 14:37

Υπάρχει ένα θέμα ως προς το δικαίωμα απονομής της σύνταξης. Πχ. κάποιος που δουλεύει μέχρι τα 85 και πεθαίνει ξαφνικά δεν θα λάβει καθόλου σύνταξη, παρόλο που κατέβαλλε εισφορές όλα τα χρόνια και μάλιστα παραπάνω χρόνια από τους άλλους. Όταν λέω δεν θα πάρει εννοώ σαν περιουσιακό του στοιχείο το οποίο θα κληρονομηθεί.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2019, 14:58

talaipwros έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 12:58
Είχα την εσφαλμένη εντύπωση ότι μπορεί να είσαι κουφός/τυφλός/ανάπηρος γενικώς ακόμη και πριν τα 70.
α, οποτε δεν επηρεαζεται η υγεια απο την ηλικια.
να εχουμε 80δες χειρουργους στα επειγοντα;
Όχι, απλώς μου φαίνεται χαζό να απαγορεύεται να εργάζεσαι ως οδηγός ταξί στα 70 γιατί η ηλικία σου ενέχει (βάσει πιθανοτήτων ) κινδύνους για κάποιο ατύχημα ή δυστύχημα και να μην αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης στην ίδια ηλικία.
Υπενθυμίζεται πως με απόφαση του υπουργού Μεταφορών Χρ. Σπίρτζη, οι ηλικιωμένοι οδηγοί θα πρέπει να δώσουν ξανά εξετάσεις για δίπλωμα οδήγησης μόλις συμπληρώσουν το 74ο έτος της ηλικίας τους και μάλιστα να επαναλαμβάνουν τη διαδικασία κάθε τρία έτη, εκτός από τις ιατρικές βεβαιώσεις που θα προσκομίζουν. Όσοι είναι πάνω από 80 ετών, θα πρέπει να δίνουν εξετάσεις για δίπλωμα κάθε δύο χρόνια.
Ας μην ξεχνάμε, ότι οι οδηγοί ταξί δεν είναι πιλότοι ή έστω οδηγοί νταλίκας αλλά κινούνται σε ένα αστικό περιβάλλον, που συνήθως η ταχύτητα είναι μικρή. Πράγμα που σημαίνει ότι ακόμη και αν συνυπολογισθεί ο μεγαλύτερος χρόνος οδήγησης του επαγγελματία οδηγού σε σύγκριση με τον αριθμό "υπερηλίκων" που κυκλοφορούν στους αστικούς και εθνικούς δρόμους για λιγότερες ώρες, η πιθανότητα ατυχήματος από τους δεύτερους είναι μεγαλύτερη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2019, 15:01

alekhine έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:11
εχουμε καταλαβει νομιζω ολοι οτι το θεμα αφορα την κυπριακη και οχι την ελληνικη νομοθεσια
Ναι, αλλά αυτό που συζητάμε δεν είναι η συγκεκριμένη περίπτωση αλλά το κατά πόσον έχει λογική βάση αυτή η πρακτική και για το ελληνικό κράτος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μαρ 2019, 15:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:58
talaipwros έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 12:58
Είχα την εσφαλμένη εντύπωση ότι μπορεί να είσαι κουφός/τυφλός/ανάπηρος γενικώς ακόμη και πριν τα 70.
α, οποτε δεν επηρεαζεται η υγεια απο την ηλικια.
να εχουμε 80δες χειρουργους στα επειγοντα;
Όχι, απλώς μου φαίνεται χαζό να απαγορεύεται να εργάζεσαι ως οδηγός ταξί στα 70 γιατί η ηλικία σου ενέχει (βάσει πιθανοτήτων ) κινδύνους για κάποιο ατύχημα ή δυστύχημα και να μην αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης στην ίδια ηλικία.

το ενα ειναι επαγγελμα, το αλλο ιδιωτικη απασχοληση.
Ειναι σαν αν λες πως επειδη επιτρεπεται ενας 80ρης να μετακινησει τουβλα στο εξοχικο και να επισκευασει το μαντροτοιχο, να εχουμε 80δες οικοδομους.

Η αλλη επιλογη ειναι ολα ιδιωτικα, υποχρεωτικη ασφαλιση ατυχηματων για ολους και uber για να βλεπει ο πελατης αν ο οδηγος ειναι 80ρης ή οχι και να επιλεγει αναλογως ( οποτε και η αγορα θα τον κανει ανεργο)

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 24 Μαρ 2019, 15:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:01
alekhine έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:11
εχουμε καταλαβει νομιζω ολοι οτι το θεμα αφορα την κυπριακη και οχι την ελληνικη νομοθεσια
Ναι, αλλά αυτό που συζητάμε δεν είναι η συγκεκριμένη περίπτωση αλλά το κατά πόσον έχει λογική βάση αυτή η πρακτική και για το ελληνικό κράτος.
τι να σου πω μου φαινεται δυσκολο ελληνας ταριφας με 3 δικες του αδειες να θελει να εργαζεται και μετα τα 67 :102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2019, 15:10

brb και tyt έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:39
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:37
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:29

Με την ίδια λογική οποίος έχει περιουσία δεν θα πρέπει να παίρνει σύνταξη
Αυστραλιανό μοντέλο...ψάξτο Χρήστο και θα δεις πως είναι δίκαιο.
Αν το απομονώσεις τότε θα κάνεις λάθος.

Το θέμα είναι πού πηγαίνουν τα λεφτά του αυστραλιανού μοντέλου. Εδώ θα πηγαίνουν στα πρωτογενή πλεονάσματα που με την σειρά τους πηγαίνουν στους ''δανειστές'' μας για τους τόκους ανύπαρκτων δανείων.
Εννοείς ότι με το ελληνικό μοντέλο, τα λεφτά πηγαίνουν και μένουν (βασικό) σε ανέγγιχτους λογαριασμούς; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2019, 15:21

talaipwros έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:58
talaipwros έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:36

α, οποτε δεν επηρεαζεται η υγεια απο την ηλικια.
να εχουμε 80δες χειρουργους στα επειγοντα;
Όχι, απλώς μου φαίνεται χαζό να απαγορεύεται να εργάζεσαι ως οδηγός ταξί στα 70 γιατί η ηλικία σου ενέχει (βάσει πιθανοτήτων ) κινδύνους για κάποιο ατύχημα ή δυστύχημα και να μην αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης στην ίδια ηλικία.

το ενα ειναι επαγγελμα, το αλλο ιδιωτικη απασχοληση.
Ειναι σαν αν λες πως επειδη επιτρεπεται ενας 80ρης να μετακινησει τουβλα στο εξοχικο και να επισκευασει το μαντροτοιχο, να εχουμε 80δες οικοδομους.

Η αλλη επιλογη ειναι ολα ιδιωτικα, υποχρεωτικη ασφαλιση ατυχηματων για ολους και uber για να βλεπει ο πελατης αν ο οδηγος ειναι 80ρης ή οχι και να επιλεγει αναλογως ( οποτε και η αγορα θα τον κανει ανεργο)
Όχι, δεν λέω αυτό και θα σε παρακαλούσα να μη χρησιμοποιείς παιδιάστικα αντεπιχειρήματα. Ο παράγων "οδήγηση" δεν αφορά μόνον τον οδηγό και τα όποια προβλήματα υγείας μπορεί να προκύψουν αλλά το κατά πόσον το οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας του οδηγού προκύψει, μπορεί να γίνει δημόσιος κίνδυνος. Ως τέτοιος ισχύει, ανεξαρτήτως της κατηγορίας του διπλώματος.

Από εκεί και πέρα, τόσο οι 80ρηδες οδηγοί όσο και οι 80ρηδες οικοδόμοι υπόκεινται αντίστοιχα στην αξιολόγηση του πελάτη και του εργοδότη αντίστοιχα. Κι επειδή όπως λες η αγορά μπορεί να κάνει κάποιον άεργο (δηλαδή να τον ωθήσει και στην τυπική ανεργία) για ποιο λόγο να υπάρχουν αυτές οι παρεμβάσεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Al Bundy

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 24 Μαρ 2019, 15:24

Το να σου παίρνουν το επαγγελματικό(κατηγορία Γ) δίπλωμα στα 65(πχ) και να σου αφήνουν το ερασιτεχνικό (κατηγορία Β) είναι αν μη τι άλλο γελοίο!
Είτε ταξί είτε ΙΧ ίδια αυτοκίνητα είναι!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μαρ 2019, 15:26

alekhine έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:01
alekhine έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:11
εχουμε καταλαβει νομιζω ολοι οτι το θεμα αφορα την κυπριακη και οχι την ελληνικη νομοθεσια
Ναι, αλλά αυτό που συζητάμε δεν είναι η συγκεκριμένη περίπτωση αλλά το κατά πόσον έχει λογική βάση αυτή η πρακτική και για το ελληνικό κράτος.
τι να σου πω μου φαινεται δυσκολο ελληνας ταριφας με 3 δικες του αδειες να θελει να εργαζεται και μετα τα 67 :102::102::102:
Οκ, με τις ιδεοληψίες δεν βγαίνει άκρη.

Στην τελική, ας γίνει αυτό που ήδη πρότεινα. Ας δίνει το κράτος πρόωρη σύνταξη ΚΑΙ στους ταρίφες* για να μην προλάβουν να βγάλουν 3 άδειες. Αλλά ούτε κι αυτό σας αρέσει.

*Ισχύει για όλους τους εε, έτσι; Όσο πιο νωρίς βγουν στη σύνταξη, τόσο λιγότερα θα κλέψουν. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 24 Μαρ 2019, 15:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: «Το κράτος μου απαγορεύει να εργάζομαι γιατί έγινα 70!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μαρ 2019, 15:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:21
talaipwros έγραψε:
24 Μαρ 2019, 15:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 14:58


Όχι, απλώς μου φαίνεται χαζό να απαγορεύεται να εργάζεσαι ως οδηγός ταξί στα 70 γιατί η ηλικία σου ενέχει (βάσει πιθανοτήτων ) κινδύνους για κάποιο ατύχημα ή δυστύχημα και να μην αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης στην ίδια ηλικία.

το ενα ειναι επαγγελμα, το αλλο ιδιωτικη απασχοληση.
Ειναι σαν αν λες πως επειδη επιτρεπεται ενας 80ρης να μετακινησει τουβλα στο εξοχικο και να επισκευασει το μαντροτοιχο, να εχουμε 80δες οικοδομους.

Η αλλη επιλογη ειναι ολα ιδιωτικα, υποχρεωτικη ασφαλιση ατυχηματων για ολους και uber για να βλεπει ο πελατης αν ο οδηγος ειναι 80ρης ή οχι και να επιλεγει αναλογως ( οποτε και η αγορα θα τον κανει ανεργο)
Όχι, δεν λέω αυτό και θα σε παρακαλούσα να μη χρησιμοποιείς παιδιάστικα αντεπιχειρήματα. Ο παράγων "οδήγηση" δεν αφορά μόνον τον οδηγό και τα όποια προβλήματα υγείας μπορεί να προκύψουν αλλά το κατά πόσον το οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας του οδηγού προκύψει, μπορεί να γίνει δημόσιος κίνδυνος. Ως τέτοιος ισχύει, ανεξαρτήτως της κατηγορίας του διπλώματος.

Από εκεί και πέρα, τόσο οι 80ρηδες οδηγοί όσο και οι 80ρηδες οικοδόμοι υπόκεινται αντίστοιχα στην αξιολόγηση του πελάτη και του εργοδότη αντίστοιχα. Κι επειδή όπως λες η αγορά μπορεί να κάνει κάποιον άεργο (δηλαδή να τον ωθήσει και στην τυπική ανεργία) για ποιο λόγο να υπάρχουν αυτές οι παρεμβάσεις;
τα επιχειρηματα δεν ειναι καθολου παιδιαστικα, απλως ισως ειναι δυσκολο να ανατραπουν.
Αφ'ενος ο επιβατης δεν μπορει να ξερει αν ο οδηγος ειναι 80ρης πριν αποφασισει να μπει στο οχημα ( εκτος και παιζει uber με πληρη στοιχεια).
Οπως δεν θα μπορουσε να ξερει αν ο χειρουργος του θα ηταν 80ρης στα επειγοντα. Αφου δεχεσαι οτι καλως δεν εχουμε 80ρηδες χειρουργους στα επειγοντα δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις οτι καλως υπαρχουν ορια ηλικιας και σε αλλες δραστηριοτητες που απαιτουν Αδεια εργασιας επειδη απαιτουν συγκεκριμενες δεξιοτητες.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών