Ζητω η 25η Μαρτιου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Μαρ 2019, 14:49

Χαοτικός έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:41
southern έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:35
Χαοτικός έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:30


Πως γίνεται να έχουν αντικαπιταλιστική ιδεολογία όταν δρουν για τον καπιταλισμό;
Ο Μουσολίνι ξεκίνησε ως αναρχοσυνδικαλιστης. Για ρίξε μια ματιά στη Wikipedia. Εγώ είμαι υπέρ του καπιταλισμού και της ελεύθερης αγοράς, δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου.
Έχω υπόψιν μου τι λέγεται. Δεν λέει κάτι το τι δηλώνει ή τι δήλωνε πρωτύτερα κάποιος. Όταν κυνηγάς κομμουνιστές πχ δεν τους κυνηγάς για άλλο λόγο παρά για τα συμφέροντα του καπιταλισμού.
βρες Ιταλό φασίστα και συζητησε το. Πάντως τα σοβαρά ιταλικά πατριωτικά κόμματα έχουν μεταλλαχτεί και έχουν κόψει όλες τις ακρότητες.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Μαρ 2019, 14:50

Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:47
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 17:54


Να υποθέσω ότι στις 28 Οκτωβρίου θα βγάλει σημαία με τη σβάστικα ο θεούλης; :smt005:
Το αντίθετο πάντως συμβαίνει συχνά στη χώρα μας. :smt047
:bravo::+1:
Κακόοοο !!! :giggle:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 25 Μαρ 2019, 14:50

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:42
NewModelArmy έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:33
Καμια σχεση η Οθωμανικη Αυτοκρατορια με τους Ναζι.Πρωτα απ'ολα δεν ηταν δυναμη κατοχης αλλα κανονικο υφισταμενο κρατος.
:smt005::smt005::smt005:

Δεν υπάρχετε ρε!
Ποιος Σεφερλής και μαλακίες; :lol:
τζάμπα έλεγε ο Κιουταχής στον Καραΐσκο "Πάντα με το σπαθί μας τον είχαμε αυτό τον τόπο και με το σπαθί μας τον ξαναπαίρνουμε!"...

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 25 Μαρ 2019, 14:53

Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:42
Ίφιδα έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:30
Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:28



Όχι. Εκείνους θα τους εγλειφες εσύ ως θεούληδες. Είναι ολοφάνερο.
Εγώ θα έκραξα τους νοικοκυραιομπάχαλους για τα double standards τους.
'Οχι, δεν έχω στηρίξει πουθενά ούτε φασιστική Ιταλία, ούτε Ναζιστική Γερμανία, ούτε Ιμπεριαλιστική Οθωμανική Αυτοκρατορία. Το να πετάς λάσπη για να βγείς απ τη δύσκολη θέση δε σε κάνει άξιο συνομιλητή, ούτε τον παπάρα τον κάνει Θεούλη, απλή αττενσιοχορίτσα είναι, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
Μην μυγιαζεσαι. Δεν είπα ότι θα τους έγλειφες για τις απόψεις τους. Κακώς βέβαια, γιατί από το μυγιασμα φαίνεται, πως αν το είχα πει θα είχα δίκιο.
Εσύ έβαλες στην κουβέντα λέξεις τύπου "γλείφει" και τώρα δν είμαι άξιος συνομιλητής σου; Ε και γιατί μου μιλάς τότε; Είσαι τόσο large πια, ή τόσο αττενσιονοχωριτσα;

Τέλος πάντων. Αττενσιοχοριτσα ή όχι, το τρολαρισμα μια χαρα το εκανε ο θεούλης.
Μου είπες ότι θα έγλειφα Φασίστες ή Ναζιστές ώς θεούλιδες αν ανέβαζαν τη σημαία τους στην επέτειο του ΟΧΙ. Είναι ξεκάθαρο τό τί είπες.
Δεν έχω δώσει πουθενά τέτοιο δικαίωμα.
Αντιθέτως εσύ αποκάλεσες θεούλη τον παπάρα που "τρόλαρε" με τουρκική σημαία στην επέτειο του 21. Είναι ορισμός του attention whore. Έσύ εδωσες δικαίωμα υποστηρίζοντας την συμπεριφορά του παπάρα δίνοντάς του θετικό χαρακτηρισμό, εγώ όχι και ναί, είμαι λάρτζ, γενικώς και αορίστως :003: είναι γνωστό αυτό.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Μαρ 2019, 14:54

southern έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:49
βρες Ιταλό φασίστα και συζητησε το.
Αποκλείεται, δεν χωνεύω τους Ιταλούς. Όποτε ήμουν διακοπές και τύχαινε να κάνουμε παρέα με ζευγάρι Ιταλών, όλο κάτι ξανθομούνες με κόκκινο ολόσωμο ήταν αυτές. Ζήλευα. Το κακό ότι η γκόμενα που θα ήμουν μαζί της, δεν γούσταρε τον Ιταλό να παίξει καμιά αλλαξοκωλιά. Είναι και πατσαβούρηδες οι πούστηδες. :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Μαρ 2019, 14:56

Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:47
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μαρ 2019, 17:54


Να υποθέσω ότι στις 28 Οκτωβρίου θα βγάλει σημαία με τη σβάστικα ο θεούλης; :smt005:
Το αντίθετο πάντως συμβαίνει συχνά στη χώρα μας. :smt047
:bravo::+1:
Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η ιθαγένεια, καλά μου παιδιά.

Εκτός αν με το "μας" εννοείτε όντως τον αντιεθνικιστικό τετραγωνισμένο κύκλο των χαμένων ποιητών και λοιπών έντεχνων και άτεχνων τύπων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 25 Μαρ 2019, 14:58

Chainis έγραψε:Για γέλια και για κλάματα είσαι.

Είσαι κομουνιστής και θαυμαστής του σταλινισμού, το έχεις δηλώσει επανειλημμένα.
Άρα γουστάρεις δικτατορία και εξαφάνιση των ιδεολογικών σου αντιπάλων, δηλαδή είσαι καραμπινάτος φασίστας.
Επίσης σαν κομουνιστής σαμποτάρεις κάθε προσπάθεια ανάπτυξης του καπιταλιστικού κράτους θέλεις να το μικρύνεις, άμα μπλεχτεί σε πόλεμο θα σαμποτάρεις την προσπάθεια.
Είσαι φύρα για την χώρα και επί της ουσίας προδότης.

Οι ιδεολογικοί μου πρόγονοι είναι οι φιλελεύθεροι, δεν έχουν σχέση ούτε με μαύρους ούτε με κόκκινους φασίστες, το ξέρεις και το βλέπεις στα γραπτά μου, αλλά η συκοφαντία είναι στο αίμα κάθε κομουνιστή.

Και μιας και νοιάζεσαι τόσο για τα προσωπικά μου, συνταξιούχος του ΙΚΑ είμαι και τώρα που δεν δουλεύω φροντίζω τις ελιές που άφησε ο πατέρας μου και σε εμένα και τα αδέλφια μου στο χωριό.
Οι τσιφλικάδες είναι στο μυαλό αυτών που έχουν μείνει στο 1917.

Για λύπηση περισσότερο παρά για γέλια.
Δικτατορία προλεταριάτου που είναι το βασικό στάδιο για την θεμελίωση της πραγματικής Δημοκρατίας μακροπρόθεσμα. Όποιος είναι Καπιταλιστής ή στηρίζει το Καπιταλιστικό καθεστώς ενάντια στο κοινωνικό σύνολο είναι συνένοχος στην συνεχιζόμενη κοινωνική και οικονομική αδικία που συντελείται.

Παραθέτω πάλι τα αποτελέσματα και τα έγγραφα - βιβλία μακροχρόνιας μελέτης του Αμερικανού εν ζωή Ακαδημαϊκού μη Κομμουνιστή Grover Furr που αποδομεί εντελώς τις προσπάθειες των Δυτικών Καπιταλιστών να δαιμονοποιήσουν τον Στάλιν βασιζόμενοι στα ψέμματα του Τρότσκι και του Χρούτσεφ.

https://msuweb.montclair.edu/~furrg/

Ο Στάλιν ήταν πιο Δημοκράτης από κάποιους.



Το Καπιταλιστικό κράτος όπως είναι το σημερινό Ελληνικό εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα λίγων και εκλεκτών και δεν προασπίζει την κοινωνική δικαιοσύνη.

Αν ο Πόλεμος που θα εμπλακεί η χώρα σήμερα τον επιτάσσει το Κεφάλαιο και ο Ιμπεριαλισμός φυσικά και θα παλέψουμε για την ανατροπή του καθεστώτος. Αν ο Πόλεμος είναι αμυντικός, προάσπισης της εδαφικής ακεραιότητας δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μετά την εξουσία δεν πρέπει να την πάρουν και πάλι οι υπηρέτες του Καπιταλισμού.

Ο φιλελευθερισμός το Κεφάλαιο εξυπηρετεί και όχι τους αδυνάτους.
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 15:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:56
Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:47
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:45


Το αντίθετο πάντως συμβαίνει συχνά στη χώρα μας. :smt047
:bravo::+1:
Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η ιθαγένεια, καλά μου παιδιά.

Εκτός αν με το "μας" εννοείτε όντως τον αντιεθνικιστικό τετραγωνισμένο κύκλο των χαμένων ποιητών και λοιπών έντεχνων και άτεχνων τύπων.
Προσωπικά, με το "μας" εννοώ όλους τους συνέλληνες, ανεξάρτητα αν χτυπήθηκαν από την ασθένεια του εθνικισμού ή όχι.

Το αντίθετο, είναι κάτι που έχω αναλύσει πολλές φορές: οι εθνικιστές όταν μιλούν για πατρίδα, χώρα κλπ. δεν εννοούν αυτό που όλοι οι υπόλοιποι καταλαβαίνουμε. Βάζουν αστερίσκους, βγάζουν όποιον κι ό,τι γουστάρουν. Μιλούν για ένα παράλληλο σύμπαν χρησιμοποιώντας την πονηρή συνωνυμία ("Ελλάδα") ως Δούρειο Ίππο για αφελείς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 25 Μαρ 2019, 15:05, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Μαρ 2019, 15:03

O Κ. Μπακογιάννης είπε ότι το μήνυμα της σημερινής επετείου είναι
Να διαφωνούμε αλλά να συνυπάρχουμε

https://www.capital.gr/epikairotita/335 ... 1553518434

Θέλει κανείς να δοκιμάσει να ερμηνευσει πώς αυτό είναι στο πνεύμα της επετείου;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Μαρ 2019, 15:10

stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 15:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:56
Pirate7G έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:47


:bravo::+1:
Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η ιθαγένεια, καλά μου παιδιά.

Εκτός αν με το "μας" εννοείτε όντως τον αντιεθνικιστικό τετραγωνισμένο κύκλο των χαμένων ποιητών και λοιπών έντεχνων και άτεχνων τύπων.
Προσωπικά, με το "μας" εννοώ όλους τους συνέλληνες, ανεξάρτητα αν χτυπήθηκαν από την ασθένεια του εθνικισμού ή όχι.
Προσωπικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκω το πρόθεμα συν από κωμικό έως απειλητικό αγαπητέ μου.

Συνασπισθείτε όσο γουστάρετε αλλά μην το παρακάνετε με τις γενικεύσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 25 Μαρ 2019, 15:13

Beria έγραψε:
25 Μαρ 2019, 15:03
O Κ. Μπακογιάννης είπε ότι το μήνυμα της σημερινής επετείου είναι
Να διαφωνούμε αλλά να συνυπάρχουμε

https://www.capital.gr/epikairotita/335 ... 1553518434

Θέλει κανείς να δοκιμάσει να ερμηνευσει πώς αυτό είναι στο πνεύμα της επετείου;
Καμία σχέση με τη παραδοσιακή δεξιά ο νεοφιλελες που δεν μπορεί καν να κάνει κουμάντο στο πουλί του. Χαλαρά θα πήγαινα να τον καταψηφίσω αν διεκδικούσε την ηγεσία της ΝΔ.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 15:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 15:10
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 15:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 14:56


Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η ιθαγένεια, καλά μου παιδιά.

Εκτός αν με το "μας" εννοείτε όντως τον αντιεθνικιστικό τετραγωνισμένο κύκλο των χαμένων ποιητών και λοιπών έντεχνων και άτεχνων τύπων.
Προσωπικά, με το "μας" εννοώ όλους τους συνέλληνες, ανεξάρτητα αν χτυπήθηκαν από την ασθένεια του εθνικισμού ή όχι.
Προσωπικά, στη συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκω το πρόθεμα συν από κωμικό έως απειλητικό αγαπητέ μου.

Συνασπισθείτε όσο γουστάρετε αλλά μην το παρακάνετε με τις γενικεύσεις.
Για εμένα οι υπόλοιποι έλληνες είναι συνέλληνες και για εσένα πληνέλληνες. Είναι ανάλογα με το αν βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο, υποθέτω. :p2:

Al Bundy

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 25 Μαρ 2019, 15:17

Δεν υπάρχει "ΣΥΝέλληνας" όπως δεν υπάρχει συντούρκος ή συνκινέζος ή συνγερμανός.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Μαρ 2019, 15:19

Beria έγραψε:
25 Μαρ 2019, 15:03
O Κ. Μπακογιάννης είπε ότι το μήνυμα της σημερινής επετείου είναι
Να διαφωνούμε αλλά να συνυπάρχουμε

https://www.capital.gr/epikairotita/335 ... 1553518434

Θέλει κανείς να δοκιμάσει να ερμηνευσει πώς αυτό είναι στο πνεύμα της επετείου;
Είναι πολύ ξενέρωτο για να επιδέχεται ερμηνείες. Η αλήθεια είναι ότι μόλις είδα τον τίτλο σκέφτηκα ότι μπορεί να είπε ότι στο μέλλον θέλουν να γίνουν κολλητοί τα παιδιά του με τα παιδιά του Ζάεφ και τα εγγόνια του Ερντογάν.
Οπότε, για τα μέτρα του, είναι σχεδόν εθνικιστικό αυτό που είπε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ζητω η 25η Μαρτιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 15:23

Ξ.Π.
Συγγερμανός υπάρχει. Για εκείνους που μεγάλωσαν με το όραμα του Χίτλερ.
Συγκινέζο ... :p2: όχι, δεν μου έχει τύχει να γνωρίσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών