Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2019, 00:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:31
που όπως λες θα είναι δύσκολο να αποδείξει ο δράστης, εξαρτάται από την καταγεγραμμένη εγκληματικότητα της περιοχής. Εννοώ, ότι αν είναι τέτοια που να αποδεικνύει εισόδους σε σπίτια και όχι περιφερειακές μικροκλοπές σε εξωτερικούς χώρους χωρίς χρήση βίας, ως ένδειξη επικινδυνότητας δεν είναι καθόλου αμελητέα.
Ναι ακριβώς αυτό.
Επειδή έχω ζήσει αρκετά χρόνια σε επαρχιακή πόλη, ποτέ δεν άκουσα να γίνει δολοφονική ληστεία από τσιγγάνους. Ήταν πολλοί στην περιοχή σε τσαντίρια και καταυλισμούς, οι μικρο/κλοπές ήταν στην καθημερινότητα αλλά όχι κάτι παραπάνω. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τόσο δραματικά τα πράγματα τις τελευταίες δεκαετίες, αν δηλαδή η δράση τους πλέον προσομοιάζει στη μαφία των Αθηνών με τα σίδερα για 10 ευρώ κ.λπ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Μαρ 2019, 00:48

Spiros252 έγραψε:
26 Μαρ 2019, 22:19
Ας πούμε ότι ήταν κάποιος πακιστανός που τον κυνηγούσαν να τον δείρουν ρατσιστές ή και αθίγγανοι. Θα έπρεπε να τον πυροβολήσει;
Όχι. Απλά θα άνοιγε ενα σακουλάκι πασατέμπος.
Spiros252 έγραψε:
26 Μαρ 2019, 22:19
Ας πούμε ότι ήταν κάποιος που έχασε το σκύλο του και θεώρησε ότι μπήκε στην αυλή. Θα έπρεπε να τον πυροβολήσει;
Έχουν διαπράξει άλλες τέτοιες δολοφονίες για ληστείες; Έχουν βασανίσει θύματα για ληστείες;
Really; :-?
Υ.Γ. Όλα αυτά με το δεδομένο ότι πήγαν για κλοπή των κοτόπουλων και όχι κάτι άλλο όπως απόπειρα διάρρηξης του εσωτερικού του σπιτιού όπου υπήρχαν άνθρωποι με παιδιά, οπότε αλλάζει εντελώς το πράγμα.
Λες να έκαναν ολόκληρο ταξίδι για δύο κότες; Με το ντάτσουν περισσότερη βενζίνη πρέπει να έκαψαν.
Συνέλθετε. Για γύφτους μιλάμε. Αν το θύμα της κλοπής δεν ήταν εκεί, όχι τις κότες θα έκλεβαν, όχι τυχόν χρήματα από το σπίτι αλλά έως και τη φράχτη και τα κουφώματα από το σπίτι...

ΥΓ. Ως πηγή τι προτιμάς; Να παραθέσω το κόστος του πετρελαίου κίνησης και του λαδιού που καίει ένα ντάτσουν σε σχέση με την τιμή της ζωντανής όρνιθας ή περιστατικό που δεν άφησαν ούτε τα κουφώματα, ούτε τις σχάρες ή κατέβασαν ολοκλήρους μετασχηματιστές της ΔΕΗ...

Μην παραμυθιάζετε τον εαυτό σας...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2019, 00:49

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:44
Για το τελευταίο απαιτείται έγκυρη πηγή. Ειδικά όταν αναφέρεσαι γενικώς. Προφανώς δεν είναι δυνατόν.

Διαγράφτηκε και του Υδράργυρου, σαφώς.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Μαρ 2019, 00:51

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:49
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:44
Για το τελευταίο απαιτείται έγκυρη πηγή. Ειδικά όταν αναφέρεσαι γενικώς. Προφανώς δεν είναι δυνατόν.

Διαγράφτηκε και του Υδράργυρου, σαφώς,
Εγώ έβαλα ντισκλέημερ πάντως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Al Bundy

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 27 Μαρ 2019, 00:52

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:49
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:44
Για το τελευταίο απαιτείται έγκυρη πηγή. Ειδικά όταν αναφέρεσαι γενικώς. Προφανώς δεν είναι δυνατόν.
Έγκυρη πηγή θεωρούνται τα μάτια μου και τα αυτιά μου; Όχι, προφανώς.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Μαρ 2019, 00:53

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:31
που όπως λες θα είναι δύσκολο να αποδείξει ο δράστης, εξαρτάται από την καταγεγραμμένη εγκληματικότητα της περιοχής. Εννοώ, ότι αν είναι τέτοια που να αποδεικνύει εισόδους σε σπίτια και όχι περιφερειακές μικροκλοπές σε εξωτερικούς χώρους χωρίς χρήση βίας, ως ένδειξη επικινδυνότητας δεν είναι καθόλου αμελητέα.
Ναι ακριβώς αυτό.
Επειδή έχω ζήσει αρκετά χρόνια σε επαρχιακή πόλη, ποτέ δεν άκουσα να γίνει δολοφονική ληστεία από τσιγγάνους. Ήταν πολλοί στην περιοχή σε τσαντίρια και καταυλισμούς, οι μικρο/κλοπές ήταν στην καθημερινότητα αλλά όχι κάτι παραπάνω. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τόσο δραματικά τα πράγματα τις τελευταίες δεκαετίες, αν δηλαδή η δράση τους πλέον προσομοιάζει στη μαφία των Αθηνών με τα σίδερα για 10 ευρώ κ.λπ.
Απλά έκλεψαν ένα παιδί και είδαν την Πύργου -Καλαμάτας grand tourismo σκοτώνοντας 5...

Α, ναι σκότωσαν ένα παιδάκι στις Αχαρνές, και άλλο ένα στην Καλαμάτα...

Ακόμη και η αστυνομία έχει φτάσει να βγάζει χωριστά στατιστικά εγκληματικότητας για τους γύφτους...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2019, 00:55

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:52
Έχεις δει με τα μάτια σου να σκοτώνουν τα παιδιά τους; Και αυτό είναι κάτι σύνηθες στην κοινωνική αυτή ομάδα; Μη λέμε ότι να ναι.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Μαρ 2019, 00:55

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:52
Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:49
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:44
Για το τελευταίο απαιτείται έγκυρη πηγή. Ειδικά όταν αναφέρεσαι γενικώς. Προφανώς δεν είναι δυνατόν.
Έγκυρη πηγή θεωρούνται τα μάτια μου και τα αυτιά μου; Όχι, προφανώς.
Γενικά, η πολιτική είναι ότι ακόμη και να σε βιασουν, αν δεν φέρεις οποιοδήποτε βοθρομπλόγκ, έστω και του Χίου, που να αναφέρεις ότι βιάστηκες, δεν έχεις βιαστεί...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2019, 01:03

Τα μπλογκ δεν είναι έγκυρες πηγές όπως και οι προσωπικές ιστοσελίδες.

Το πρόβλημα είναι οι συλλήβδην πολύ σοβαρές κατηγορίες για παιδοκτονίες σε μία κοινωνική ομάδα. Ξεφεύγει και δεν είναι αποδεκτό χωρίς έγκυρες πηγές.

Όφειλα να κάνω την παρέμβαση -αν και δεν το συνηθίζουμε- για το καλό της συζήτησης. Συνεχίστε.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 27 Μαρ 2019, 01:04

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:55
Έχεις δει με τα μάτια σου να σκοτώνουν τα παιδιά τους; Και αυτό είναι κάτι σύνηθες στην κοινωνική αυτή ομάδα; Μη λέμε ότι να ναι.
Όταν πας με 150 στην Πύργου Καλαμάτας με ένα σαράβαλο, έχοντας 3 παιδιά μέσα, είναι ανθρωποκτονία ή όχι;

Και δωράκι από την daily.mail παρακαλώ.
https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... lover.html

Al Bundy

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 27 Μαρ 2019, 01:14

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 01:03


Όφειλα να κάνω την παρέμβαση -αν και δεν το συνηθίζουμε- για το καλό της συζήτησης. Συνεχίστε.
Ευχαριστώ, δεν θα συνεχίσω.
Ελπίζω να έχετε ευήκοα ώτα και ίδια αντιμετώπιση όταν αποκαλούν τους ολυμπιακούς γάβρους ή τους αεκτζήδες χανουμάκια.
Ας φέρνουν πηγή πως είναι αλήθεια τουλάχιστον...

Al Bundy

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 27 Μαρ 2019, 01:15

Εμπεδοκλής έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:55

Γενικά, η πολιτική είναι ότι ακόμη και να σε βιασουν, αν δεν φέρεις οποιοδήποτε βοθρομπλόγκ, έστω και του Χίου, που να αναφέρεις ότι βιάστηκες, δεν έχεις βιαστεί...
:wave:

Al Bundy

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 27 Μαρ 2019, 01:17

Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:55
Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 00:52
Έχεις δει με τα μάτια σου να σκοτώνουν τα παιδιά τους; Και αυτό είναι κάτι σύνηθες στην κοινωνική αυτή ομάδα; Μη λέμε ότι να ναι.
Έχω δει με τα μάτια μου να σπρώχνουν 7χρονα να περάσουν την Εθνική και έχω ακούσει με τα αυτιά μου γύφτο να λέει στην γύφτισσα..."μωρή να στείλουμε το κορίτσι καλύτερα; Ο γιος μπορεί να δουλέψει αύριο και να φέρει περισσότερα"!

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 27 Μαρ 2019, 01:31

Στο μήνυμα μου που διαγράφτηκε έγραφα τις διαπιστώσεις μου για την υψηλή παραβατικοτητα των ρομα την οποία απεδωσα στην νοημοσύνη τους.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2019, 01:38

Ξυπόλητος Πρίγκιψ έγραψε:
27 Μαρ 2019, 01:17
Έχω δει με τα μάτια μου να σπρώχνουν 7χρονα να περάσουν την Εθνική και έχω ακούσει με τα αυτιά μου γύφτο να λέει στην γύφτισσα..."μωρή να στείλουμε το κορίτσι καλύτερα; Ο γιος μπορεί να δουλέψει αύριο και να φέρει περισσότερα"!
Στην ελληνική δημοτική γλώσσα φωναχτά;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών