Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Απρ 2019, 20:55

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:42
Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:26
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:16

Φοβερό.
Δεν του έριξες κατευθείαν, αλλά αντίθετα έπιασες κουβέντα.
Χαλάς την πιάτσα των περιφερόμενων Νίκολας Κέιτζ. :e040:
Αν θυμάσαι κι αυτός που συζητάμε στο νήμα τους έπιασε την κουβέντα πρώτα και έριξε και μια και στον αέρα πρώτα για να φύγουν, άρα χαλάμε πολλοί την πιάτσα που έχεις φτιάξει στο κεφάλι σου.
Καταρχήν η ιστορία τρόμου που μας καταθέτεις δείχνει ακριβώς ότι η οπλοχρησία (έστω και για εκφοβισμό) δεν ήταν καν απαραίτητη.

Κατά ομολογία σου ("πλησιάζω την μπαλκονόπορτα και χωρίς να τον βλέπω (...)") δεν είχατε καν οπτική επαφή μεταξύ σας. Άρα δεν ήταν καμία καραμπίνα που τον φόβισε, αφού δεν είδε ποτέ καμία καραμπίνα! Ήταν βασικά η φωνή σου και το γεγονός ότι υπήρχε περίπτωση να ξυπνούσε η γειτονιά από εκείνη. Είτε κρατούσες καραμπίνα είτε όχι, δεν είχε καμία απολύτως επιρροή στο άλλο άτομο που δεν είχε καμία οπτική επαφή με όπλο.
Ο διαρρήκτης, προφανώς, δεν είχε ποτέ σκοπό να μπει σε σπίτι που κατοικείται. Πιθανότατα νόμισε ότι είχατε φύγει. Αλλιώς δεν θα διακινδύνευε να βρεθεί στη θέση που βρέθηκε, και σε ακόμα χειρότερη που θα ήταν να πιαστεί στα πράσα.

Εσύ, στη φαντασία σου, έπλασες ένα σενάριο στο οποίο βόλεψες την ιδεολογική σου εμμονή, έπεσες θύμα αυθυποβολής και πίστεψες ότι το όπλο, που ο άλλος δεν είδε μέσα στο βαθύ σκοτάδι και σε όλα όσα παρεμβάλλονταν, ήταν αυτό που δήθεν έκανε τη διαφορά. Απεναντίας, το παράδειγμά σου είναι πραγματικά διαφωτιστικό των περιπτώσεων αυτών και της ιδεολογικής εμμονής να τοποθετείς άσχετα πράγματα μέσα σε κατά τα λοιπά καθαρές περιπτώσεις.
Όπως έγραψα είσαι λιγούρα.
Ανακυκλώνεις τις ίδιες μλακίες συνέχεια.

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων πόσο αποφασισμένος είναι να μπει στο σπίτι ή αν θα το βάλει στα πόδια.
Κι αν δεν το έβαζε, σήκωνε το μπατζούρι κι έβλεπα μπροστά μου ένα δίμετρο γομάρι;

Για να μην έχεις απορίες, αν μου ξανατύχει θα έχω πάλι την ίδια ακριβώς αντίδραση, κι αν δεν φύγει θα τον κάνω σουρωτήρι.
Α και τώρα δεν έχω και μικρά παιδιά γύρω μου.

Γράφεις άκυρα συνέχεια και το ωραίο είναι ότι δεν βαριέσαι να τα συνεχίζεις.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Απρ 2019, 20:57

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2019, 19:37
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:15


Με ένα googlάρισμα μπορείς να βρεις πολλές υποθέσεις. Δεν πρόκειται να κάνω στατιστική μελέτη όλων των περιπτώσεων.

Πχ. https://www.zougla.gr/greece/article/de ... e-diarikti

10 χρόνια κάθειρξη σε 77χρονο ανθρωποκτόνο που σκότωσε διαρρήκτη +1 έτος για οπλοχρησία.
* Χρησιμοποίησε μαχαίρι.
Ναι, διάβασα την υπόθεση. Και τον χτύπησε στο μηρό.
Δεν σου φτάνει;
Για ένα χτύπημα στο μηρό με μαχαίρι που οδήγησε σε θάνατο, καθώς βρήκε αρτηρία, καταδικάστηκε σε 11 χρόνια φυλάκισης.
Ο συνεργός του ληστή καταδικάστηκε σε τρία χρόνια με αναστολή.
Ναι, προφανώς γιατί δεν αποπειράχθηκε να σκοτώσει κάποιον, ούτε και φυσικά σκότωσε κάποιον, σε αντίθεση με τον θύτη.
Πού είναι το περίεργο;
Ο άνθρωπος προφανώς καταδικάστηκε για το αδίκημα της διάρρηξης με τα συνεπακόλουθα.
ναι τον άνθρωπο, απλά να κλέψει πήγε και με την απόφασή του αυτή ανάγκασε έναν κανονικό άνθρωπο στα καλά καθούμενα να γίνει φονιάς. Αυτό που κάνεις ότι δεν βλέπεις είναι η απίστευτη μαλακία ενός συστήματος που σε τιμωρεί αυστηρά για μια ενδεχομένως εσφαλμένη απόφαση (να αντισταθείς αντί να κάνεις ότι κοιμάσαι) την οποία όμως ούτε έλαβες με ψυχραιμία ούτε πολύ περισότερο επέλεξες να λάβεις. Δηλαδή και σε αναγκάζει ένας παρακμιακός εγκληματίας να λάβεις μια δύσκολη απόφαση και ενδέχεται να τιμωρηθείς για αυτήν. Κανονικά οι συγγενείς του όποιου γύφτου που αναγκάζει έναν πολίτη να αμυνθεί εντός της οικείας του και να αφαιρέσει ζωή πρέπει να πληρώσουν και αποζημίωση για ψυχική οδύνη στο πραγματικό θύμα αυτής της υπόθεσης.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Απρ 2019, 20:59

Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:55
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:42
Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:26


Αν θυμάσαι κι αυτός που συζητάμε στο νήμα τους έπιασε την κουβέντα πρώτα και έριξε και μια και στον αέρα πρώτα για να φύγουν, άρα χαλάμε πολλοί την πιάτσα που έχεις φτιάξει στο κεφάλι σου.
Καταρχήν η ιστορία τρόμου που μας καταθέτεις δείχνει ακριβώς ότι η οπλοχρησία (έστω και για εκφοβισμό) δεν ήταν καν απαραίτητη.

Κατά ομολογία σου ("πλησιάζω την μπαλκονόπορτα και χωρίς να τον βλέπω (...)") δεν είχατε καν οπτική επαφή μεταξύ σας. Άρα δεν ήταν καμία καραμπίνα που τον φόβισε, αφού δεν είδε ποτέ καμία καραμπίνα! Ήταν βασικά η φωνή σου και το γεγονός ότι υπήρχε περίπτωση να ξυπνούσε η γειτονιά από εκείνη. Είτε κρατούσες καραμπίνα είτε όχι, δεν είχε καμία απολύτως επιρροή στο άλλο άτομο που δεν είχε καμία οπτική επαφή με όπλο.
Ο διαρρήκτης, προφανώς, δεν είχε ποτέ σκοπό να μπει σε σπίτι που κατοικείται. Πιθανότατα νόμισε ότι είχατε φύγει. Αλλιώς δεν θα διακινδύνευε να βρεθεί στη θέση που βρέθηκε, και σε ακόμα χειρότερη που θα ήταν να πιαστεί στα πράσα.

Εσύ, στη φαντασία σου, έπλασες ένα σενάριο στο οποίο βόλεψες την ιδεολογική σου εμμονή, έπεσες θύμα αυθυποβολής και πίστεψες ότι το όπλο, που ο άλλος δεν είδε μέσα στο βαθύ σκοτάδι και σε όλα όσα παρεμβάλλονταν, ήταν αυτό που δήθεν έκανε τη διαφορά. Απεναντίας, το παράδειγμά σου είναι πραγματικά διαφωτιστικό των περιπτώσεων αυτών και της ιδεολογικής εμμονής να τοποθετείς άσχετα πράγματα μέσα σε κατά τα λοιπά καθαρές περιπτώσεις.
Όπως έγραψα είσαι λιγούρα.
Ανακυκλώνεις τις ίδιες μλακίες συνέχεια.

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων πόσο αποφασισμένος είναι να μπει στο σπίτι ή αν θα το βάλει στα πόδια.
Κι αν δεν το έβαζε, σήκωνε το μπατζούρι κι έβλεπα μπροστά μου ένα δίμετρο γομάρι;

Για να μην έχεις απορίες, αν μου ξανατύχει θα έχω πάλι την ίδια ακριβώς αντίδραση, κι αν δεν φύγει θα τον κάνω σουρωτήρι.
Α και τώρα δεν έχω και μικρά παιδιά γύρω μου.

Γράφεις άκυρα συνέχεια και το ωραίο είναι ότι δεν βαριέσαι να τα συνεχίζεις.
Άμα κι αν κι άμα και πάλι...
Τώρα καταλαβαίνεις γιατί αν πυροβολούσες (που σε φώτισε ο Θεός και δεν το έκανες στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα πήγαινες κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία από πρόθεση με οπλοφορία και οπλοχρησία, και σοβαρές πιθανότητες να αφήσεις το παιδάκι σου ...ορφανό από τέτοια ηλικία;

Δεν είμαι εχθρός σου Χαΐνη. Το ενάντιο. Κι ας με βρίζεις.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 03 Απρ 2019, 21:05

Σταβραμαν αν περάσει περιφραξη 2.5 μετρων ποια ειναι η ποινη για τα σκυλια που θα τον κομματιάσουν ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Απρ 2019, 21:06

Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:42

Γράφεις άκυρα συνέχεια και το ωραίο είναι ότι δεν βαριέσαι να τα συνεχίζεις.
Εντάξει, ο stav είναι περίπτωση αλλά περισσότερο ενδιαφέρον έχει η περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Είναι από τις περιπτώσεις που αν ανέβαινε σχετικό πολ, κάποιοι θα ψήφιζαν το αντίθετο από αυτό που πραγματικά πιστεύουν.

Ακόμα δεν τους έχει μάθει; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 03 Απρ 2019, 21:07

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2019, 19:37
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:15


Με ένα googlάρισμα μπορείς να βρεις πολλές υποθέσεις. Δεν πρόκειται να κάνω στατιστική μελέτη όλων των περιπτώσεων.

Πχ. https://www.zougla.gr/greece/article/de ... e-diarikti

10 χρόνια κάθειρξη σε 77χρονο ανθρωποκτόνο που σκότωσε διαρρήκτη +1 έτος για οπλοχρησία.
* Χρησιμοποίησε μαχαίρι.
Ναι, διάβασα την υπόθεση. Και τον χτύπησε στο μηρό.
Δεν σου φτάνει;
Για ένα χτύπημα στο μηρό με μαχαίρι που οδήγησε σε θάνατο, καθώς βρήκε αρτηρία, καταδικάστηκε σε 11 χρόνια φυλάκισης.
Αυτά είναι για να ρίξει ο δικαστής στάχτη στα μάτια σε τύπους σαν και εσένα, ώστε να μη σκούζετε. Στον 77χρονο και ισόβια να έριχνε δεν θα εκτελούσε ούτε ημέρα της ποινής του... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Απρ 2019, 21:09

Αγις έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:05
Σταβραμαν αν περάσει περιφραξη 2.5 μετρων ποια ειναι η ποινη για τα σκυλια που θα τον κομματιάσουν ;
Aυτό είναι δεδομένο. Θανάτωση των σκυλιών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 03 Απρ 2019, 21:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:09
Αγις έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:05
Σταβραμαν αν περάσει περιφραξη 2.5 μετρων ποια ειναι η ποινη για τα σκυλια που θα τον κομματιάσουν ;
Aυτό είναι δεδομένο. Θανάτωση των σκυλιών.
Θενκς
Θα κραταω μπακ απ σε κουταβια.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 03 Απρ 2019, 21:12

Τι έγινε βρε stavmanr, με όλους τσακώνεσαι; Και μετά μου λες για διαλεκτικό αμόκ που διακατέχει μία μικρή ομάδα μελών που διαφωνούν μαζί σου. Όλοι αμόκ έχουμε τότε, πήγαινε σε άλλο φόρουμ.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Απρ 2019, 21:12

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:59
Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:55
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:42


Καταρχήν η ιστορία τρόμου που μας καταθέτεις δείχνει ακριβώς ότι η οπλοχρησία (έστω και για εκφοβισμό) δεν ήταν καν απαραίτητη.

Κατά ομολογία σου ("πλησιάζω την μπαλκονόπορτα και χωρίς να τον βλέπω (...)") δεν είχατε καν οπτική επαφή μεταξύ σας. Άρα δεν ήταν καμία καραμπίνα που τον φόβισε, αφού δεν είδε ποτέ καμία καραμπίνα! Ήταν βασικά η φωνή σου και το γεγονός ότι υπήρχε περίπτωση να ξυπνούσε η γειτονιά από εκείνη. Είτε κρατούσες καραμπίνα είτε όχι, δεν είχε καμία απολύτως επιρροή στο άλλο άτομο που δεν είχε καμία οπτική επαφή με όπλο.
Ο διαρρήκτης, προφανώς, δεν είχε ποτέ σκοπό να μπει σε σπίτι που κατοικείται. Πιθανότατα νόμισε ότι είχατε φύγει. Αλλιώς δεν θα διακινδύνευε να βρεθεί στη θέση που βρέθηκε, και σε ακόμα χειρότερη που θα ήταν να πιαστεί στα πράσα.

Εσύ, στη φαντασία σου, έπλασες ένα σενάριο στο οποίο βόλεψες την ιδεολογική σου εμμονή, έπεσες θύμα αυθυποβολής και πίστεψες ότι το όπλο, που ο άλλος δεν είδε μέσα στο βαθύ σκοτάδι και σε όλα όσα παρεμβάλλονταν, ήταν αυτό που δήθεν έκανε τη διαφορά. Απεναντίας, το παράδειγμά σου είναι πραγματικά διαφωτιστικό των περιπτώσεων αυτών και της ιδεολογικής εμμονής να τοποθετείς άσχετα πράγματα μέσα σε κατά τα λοιπά καθαρές περιπτώσεις.
Όπως έγραψα είσαι λιγούρα.
Ανακυκλώνεις τις ίδιες μλακίες συνέχεια.

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων πόσο αποφασισμένος είναι να μπει στο σπίτι ή αν θα το βάλει στα πόδια.
Κι αν δεν το έβαζε, σήκωνε το μπατζούρι κι έβλεπα μπροστά μου ένα δίμετρο γομάρι;

Για να μην έχεις απορίες, αν μου ξανατύχει θα έχω πάλι την ίδια ακριβώς αντίδραση, κι αν δεν φύγει θα τον κάνω σουρωτήρι.
Α και τώρα δεν έχω και μικρά παιδιά γύρω μου.

Γράφεις άκυρα συνέχεια και το ωραίο είναι ότι δεν βαριέσαι να τα συνεχίζεις.
Άμα κι αν κι άμα και πάλι...
Τώρα καταλαβαίνεις γιατί αν πυροβολούσες (που σε φώτισε ο Θεός και δεν το έκανες στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα πήγαινες κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία από πρόθεση με σοβαρές πιθανότητες να αφήσεις το παιδάκι σου ...ορφανό από τέτοια ηλικία;

Δεν είμαι εχθρός σου Χαΐνη. Το ενάντιο. Κι ας με βρίζεις.
Δεν με φώτισε κανένας θεός ρε άνοο να μην πυροβολήσω, δεν είχα κανένα λόγο να πυροβολήσω και γι' αυτό δεν το έκανα και θα θα πυροβολήσω αν έχω σοβαρό λόγο στο μέλλον και για μένα είναι πολύ σοβαρός λόγος η αντιμετώπιση κάποιου που μπαίνει σαν διαρρήκτης στο σπίτι μου γιατί δεν ξέρω τις προθέσεις του.

Εσένα περίμενα να μου πεις ότι θα πάω κατηγορούμενος γιατί χθες ήρθα στην Ελλάδα και δεν ξέρω.

Είσαι και δικηγόρος έτσι δεν είναι;
Δεν θα πήγαινα από πρόθεση αλλά εν βρασμό ψυχής και με πολλά ελαφρυντικά, λευκό ποινικό, έντιμος βίος, ηλικία, άμυνα εντός οικίας, επίθεση από σεσημασμένο (κατά πάσα πιθανότητα) και ίσως κι άλλα, 3 χρόνια με αναστολή το πολύ.

Κρίμα που δεν ξέρω το όνομα σου μην γίνει καμιά στραβή και σε έχω δικηγόρο ποτέ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Απρ 2019, 21:23

Αγις έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:05
Σταβραμαν αν περάσει περιφραξη 2.5 μετρων ποια ειναι η ποινη για τα σκυλια που θα τον κομματιάσουν ;
http://www.annavalvi.gr/%CE%B1%CF%83%CF ... %BF%CF%85/

Περί ευθύνης ιδιοκτήτη ζώου συντροφιάς λόγω εκπαίδευσης του ζώου ή αμέλειας, για ζημία τρίτου.

https://www.eirinika.gr/article/114254/ ... noyn-oli-i

"Στην πρώτη περίπτωση, το ποινικό τμήμα ΑΠ επικύρωσε την καταδίκη ιδιοκτήτριας εξοχικής κατοικίας στην Αττική, που δεν φρόντισε να δέσει τον σκύλο της, να του βάλει φίμωτρο και να κλείσει τα κενά που υπήρχαν στα κάγκελα της περίφραξης της αυλής."

Ειλικρινά, νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που δεν προβλέπει η νομοθεσία σχετικά με τις υποχθόνιες και βάρβαρες διαθέσεις που μάλιστα υποκρύπτουν ανθρωποκτόνα πρόθεση ή αμέλεια; :102:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 03 Απρ 2019, 21:45

stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:23
Αγις έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:05
Σταβραμαν αν περάσει περιφραξη 2.5 μετρων ποια ειναι η ποινη για τα σκυλια που θα τον κομματιάσουν ;
http://www.annavalvi.gr/%CE%B1%CF%83%CF ... %BF%CF%85/

Περί ευθύνης ιδιοκτήτη ζώου συντροφιάς λόγω εκπαίδευσης του ζώου ή αμέλειας, για ζημία τρίτου.

https://www.eirinika.gr/article/114254/ ... noyn-oli-i

"Στην πρώτη περίπτωση, το ποινικό τμήμα ΑΠ επικύρωσε την καταδίκη ιδιοκτήτριας εξοχικής κατοικίας στην Αττική, που δεν φρόντισε να δέσει τον σκύλο της, να του βάλει φίμωτρο και να κλείσει τα κενά που υπήρχαν στα κάγκελα της περίφραξης της αυλής."

Ειλικρινά, νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που δεν προβλέπει η νομοθεσία σχετικά με τις υποχθόνιες και βάρβαρες διαθέσεις που μάλιστα υποκρύπτουν ανθρωποκτόνα πρόθεση ή αμέλεια; :102:
Ναι , δεν υπάρχει προβλεψη στη νομοθεσία που να τιμωρει τους ανεγκεφαλους - αλλοπαρμενους,
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Απρ 2019, 21:47

Αγις έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:45
stavmanr έγραψε:
03 Απρ 2019, 21:23
Ειλικρινά, νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που δεν προβλέπει η νομοθεσία σχετικά με τις υποχθόνιες και βάρβαρες διαθέσεις που μάλιστα υποκρύπτουν ανθρωποκτόνα πρόθεση ή αμέλεια; :102:
Ναι , δεν υπάρχει προβλεψη στη νομοθεσία που να τιμωρει τους ανεγκεφαλους - αλλοπαρμενους,
Περί σύστασης εγκληματικής οργάνωσης :smt047
https://www.hellenicparliament.gr/UserF ... -PAP_1.pdf

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Απρ 2019, 22:27

Chainis έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:55
......
Γράφεις άκυρα συνέχεια και το ωραίο είναι ότι δεν βαριέσαι να τα συνεχίζεις.
Μα αυτή ε'ιναι η αρρώστια του. Συνεχώς αντιρρήσεις προς χάριν της αντίρρησης και κατεβατά επαναλήψεων + διαστρέβλωση των γραπτών του άλλου. crackpot!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Απρ 2019, 22:33

Ποινικός Κώδικας - Άρθρο 23
Υπέρβαση της άμυνας


          'Οποιος  υπερβαίνει  τα  όρια  της  άμυνας  τιμωρείται,  αν  η υπέρβαση  έγινε  με  πρόθεση,  με  ποινή ελαττωμένη (άρθρο 83), και αν έγινε από αμέλεια, σύμφωνα με τις διατάξεις  τις  σχετικές  με  αυτήν. Μένει  ατιμώρητος και δεν του καταλογίζεται η υπέρβαση, αν ενέργησε μ` αυτόν τον τρόπο εξαιτίας του φόβου ή της ταραχής που του  προκάλεσε  η επίθεση.


Ποινικός Κώδικας - Άρθρο 32
Κατάσταση ανάγκης που αποκλείει τον καταλογισμό


1. Δεν καταλογίζεται στο δράστη η πράξη που τελεί για να αποτρέψει παρόντα και αναπότρεπτο με άλλα μέσα κίνδυνο ο οποίος απειλεί χωρίς δική του υπαιτιότητα το πρόσωπο ή την περιουσία του ίδιου ή συγγενούς του, ανιόντος ή κατιόντος ή αδελφού ή συζύγου του αν η βλάβη που προκλήθηκε στον άλλον από την πράξη είναι κατά το είδος και τη σπουδαιότητα ανάλογη με τη βλάβη που Απειλήθηκε.

2. Οι διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 25 εφαρμόζονται και εδώ.


http://www.c00.org/2013/01/greek-penal- ... le-32.html


Ουσιαστικώς, το άρθρο 23 είναι σαφώς περισσότερο ξεκάθαρο από το δεύτερο γιατί ο φόβος, η ταραχή (σε συνδυασμό ή μη) είναι αδιαμφισβήτητα στοιχεία στην οποιαδήποτε εισβολή εντός ιδιωτικού χώρου.

Το άρθρο 32 (που παίζει σε παραλλαγές σε αντίστοιχα άρθρα) είναι μεν ασαφές αναφορικά με τη βλάβη που Απειλήθηκε γιατί παίζει και στο πλαίσιο της ανυπόστατης υπόθεσης (κάτι που είναι επίσης μαχητό λόγω πληθώρας γεγονότων κακοποιήσεων, βασανισμών αλλά και δολοφονιών από ληστές) αλλά έχει ενδιαφέρον γιατί βάζει και το θέμα της περιουσίας ως αγαθό που απειλείται. Και φυσικά θέτει επί τάπητος και την υπαιτιότητα, πράγμα που μπορεί να αποδοθεί μόνον στο ληστή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών