yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14954
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 14 Δεκ 2022, 02:41

talaipwros, Lord Brum, Yochanan
την βοήθειά σας παρακαλώ

έχετε κάποιο λινκ για κανόνες που διέπουν την πώληση διαμερίσματος στην αγγλία (λονδίνο w2)
1.είναι κάτι standard για την επικράτεια ή εξαρτάται από τους κατα τόπους δήμους; (δεν μιλάμε για city)
2. μου μετέφεραν πως "δεν μπορεί να πωληθεί επειδή ο ενοικιαστής δεν δέχεται να φύγει αν δεν του βρούν αντίστοιχο" (wtf :o ) υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;
3. παίζει τίποτα υπερβολικό με φορολογία μεταβίβασης


thx in advance
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 14 Δεκ 2022, 03:01

Tα διαμερίσματα ειναι σχεδόν όλα leasing. Δλδ έχεις τη χρήση για έναν αριθμό ετών, και όχι την πλήρη ιδιοκτησία.

W2? Σου περισσεύει κανένα μύριο;

Αυτό με το νοικιαστή μου φαίνεται λογικό εφόσον έχει συμβόλαιο.

Αν έχεις τόσα λεφτά, μη σε νοιάζει η φορολογία μεταβίβασης. Για τον έλεγχο ξεπλύματος χρήματος να ανησυχείς πρώτιστα.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14954
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 14 Δεκ 2022, 03:08

mao mao έγραψε:
14 Δεκ 2022, 03:01
SpoilerShow
Tα διαμερίσματα ειναι σχεδόν όλα leasing. Δλδ έχεις τη χρήση για έναν αριθμό ετών, και όχι την πλήρη ιδιοκτησία.

W2? Σου περισσεύει κανένα μύριο;

Αυτό με το νοικιαστή μου φαίνεται λογικό εφόσον έχει συμβόλαιο.

Αν έχεις τόσα λεφτά, μη σε νοιάζει η φορολογία μεταβίβασης. Για τον έλεγχο ξεπλύματος χρήματος να ανησυχείς πρώτιστα.
thx, δεν εiναι δικό μου, απ' 'οτι κατάλαβα για leasehold πρόκειται (με καμια πενηνταριά χρόνια υπόλοιπο), το οποίο και θέλει να πουλήσει.
απλά μου φανηκαν πολύ περίεργα τα όσα μου είπε, για αυτό και ρωτάω
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 14 Δεκ 2022, 03:14

Orion22 έγραψε:
14 Δεκ 2022, 03:08
mao mao έγραψε:
14 Δεκ 2022, 03:01
SpoilerShow
Tα διαμερίσματα ειναι σχεδόν όλα leasing. Δλδ έχεις τη χρήση για έναν αριθμό ετών, και όχι την πλήρη ιδιοκτησία.

W2? Σου περισσεύει κανένα μύριο;

Αυτό με το νοικιαστή μου φαίνεται λογικό εφόσον έχει συμβόλαιο.

Αν έχεις τόσα λεφτά, μη σε νοιάζει η φορολογία μεταβίβασης. Για τον έλεγχο ξεπλύματος χρήματος να ανησυχείς πρώτιστα.
thx, δεν εiναι δικό μου, απ' 'οτι κατάλαβα για leasehold πρόκειται (με καμια πενηνταριά χρόνια υπόλοιπο), το οποίο και θέλει να πουλήσει.
απλά μου φανηκαν πολύ περίεργα τα όσα μου είπε, για αυτό και ρωτάω
50 χρόνια είναι λίγα. Θα το δώσει αναγκαστικά πολύ χαμηλότερα από την τιμή που θα έχει ένα με 100 χρόνια. Αν το πουλάει μπορεί να πληρώσει φόρο για την υπεραξία που πήρε το ακίνητο. Aν το πήρε 500κ και τώρα έχει 1 εκ. θα πληρώσει για το 500άρικο της υπεραξίας νομίζω 18% φόρο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25467
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 14 Δεκ 2022, 11:04

Ελα, στα γρήγορα

Ιδιοι κανονες και στο Λονδίνο

Μεγαλη προσοχή στο leasehold. 50 χρόνια ειναι πολυ λίγα. Δες στο zoopla την ιστορία του διαμερίσματος. προσπάθησε να το πουλήσει πρόσφατα και απέτυχε; αν ναι σε τι τιμή;

μεγάλη προσοχή στο leasehold. Ποιες υποχρεώσεις σου δίνει?
Ground Rent? Service charge?

O νοικαρης μπορεί να ειναι πρόβλημα αν εχει συμβόλαιο. Οι νόμοι ειναι υπερ του νοικαρη, πολλες φορες θες ενα χρονο στα δικαστήρια για να τον διωξεις

Αν βγαζεις πανω απο 50Κ το χρονο, ο φόρος του buy to let αν δεν ειναι σε Ltd εταιρεία, ειναι 28%

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Δεκ 2022, 11:41

Orion22 έγραψε:
14 Δεκ 2022, 02:41
talaipwros, Lord Brum, Yochanan
την βοήθειά σας παρακαλώ

έχετε κάποιο λινκ για κανόνες που διέπουν την πώληση διαμερίσματος στην αγγλία (λονδίνο w2)
1.είναι κάτι standard για την επικράτεια ή εξαρτάται από τους κατα τόπους δήμους; (δεν μιλάμε για city)
2. μου μετέφεραν πως "δεν μπορεί να πωληθεί επειδή ο ενοικιαστής δεν δέχεται να φύγει αν δεν του βρούν αντίστοιχο" (wtf :o ) υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;
3. παίζει τίποτα υπερβολικό με φορολογία μεταβίβασης


thx in advance
όσα σου είπε ο ταλαίπωρος
φορολογία υπάρχει σε κάθε πώληση και είναι ποσοστό επί της αξίάς (stamp duty) για ακίνητα άνω £ 250 κ https://www.gov.uk/stamp-duty-land-tax/ ... erty-rates
αυτό είναι καθολικό σε όλη τη βρετανία
Στην Αγγλία συγκεκριμένα έχεις και την παπαρια του leasehold σε διαμερίσματα κοίτα να είναι τουλάχιστον 100+ χρόνια. Αν είναι πάνω από 60 μπορείς να τοανανεώσεις για άλλα πολλά και είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης (εκκλησία, πρίγκιπες, βαρόνοι, δήμοι κλπ) είναι υποχρεωμένος να στο ανανεώσεις αν μένουν λίγα χρόνια τον ήπιες. Αν πάρεις σπίτι και όχι διαμέρισμα σου ανήκει και η γη και το σπίτι.
Υπολόγισε για έξοδα δικηγόρου τουλάχιστον 1,5κ , + 2κ έξοδα surveyor που θα κοιτάξει να βρει προβλήματα που οι ιδιοκτήτες θα πάνε να κρύψουν (πολύ βασικό για παλιά διαμερίσματα μην λυπηθείς τα λεφτά).
Με ενοικιαστές δνε ξέρω τι παίζει, λογικά αν το πάρεις παίρνεις και το συμβόλαιο ενοικίασης και πρέπει να το τηρήσεις μέχρι τη λήξη
Αν το πουλήσεις με κέρδος το κέρδος (διαφορά πώλησης μείον αγορά μείον ό,τι λεφτά έριξες να το ανακαινίσεις, φορολογείται)
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25467
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Δεκ 2022, 17:47

Orion22 έγραψε:
14 Δεκ 2022, 02:41
talaipwros, Lord Brum, Yochanan
την βοήθειά σας παρακαλώ

έχετε κάποιο λινκ για κανόνες που διέπουν την πώληση διαμερίσματος στην αγγλία (λονδίνο w2)
1.είναι κάτι standard για την επικράτεια ή εξαρτάται από τους κατα τόπους δήμους; (δεν μιλάμε για city)
2. μου μετέφεραν πως "δεν μπορεί να πωληθεί επειδή ο ενοικιαστής δεν δέχεται να φύγει αν δεν του βρούν αντίστοιχο" (wtf :o ) υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;
3. παίζει τίποτα υπερβολικό με φορολογία μεταβίβασης


thx in advance
Παντως αν θες να επενδυσεις, εχω στο Μάντσεστερ κατι καλα να σου δωσω :smt047

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14954
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 15 Δεκ 2022, 21:08

Σας ευχαριστώ :romance-hearteyes::lol:
γνωστός μου που θέλει να πουλήσει είναι, και μου φάνηκαν ακυρα τα όσα μου μετέφερε οτι του έλεγαν οι ατζέντηδές του :102:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 15 Δεκ 2022, 22:34

Orion22 έγραψε:
15 Δεκ 2022, 21:08
Σας ευχαριστώ :romance-hearteyes::lol:
γνωστός μου που θέλει να πουλήσει είναι, και μου φάνηκαν ακυρα τα όσα μου μετέφερε οτι του έλεγαν οι ατζέντηδές του :102:
και γιατί άρχισε να σου λέει λεπτομέρειες ο γνωστός ; Μήπως θέλει δανεικά για να τακτοποιήσει τις όποιες εκκρεμότητες;

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31000
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: yelp, διαμέρισμα λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 10 Ιαν 2023, 12:21

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών