Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
sharp
Δημοσιεύσεις: 21186
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Ιαν 2023, 19:58

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:38
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:34
Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις.
ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα
χαχα

sharp
Δημοσιεύσεις: 21186
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Ιαν 2023, 19:59

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:55
Ο αδερφός απο ΑΣΟΕΕ , με 8.4 πηγε στο Chicago.

Ουτε κονε, ουτε τίποτα.

Η ανιψια έβγαλε το Emory University - Goizueta Business School ( δε το λες και σούπερ, αλλα ουτε και αισχος)
Πρωτη δουλειά στα 22 στη Black Rock, $120K ( αλλα 80ωρα)
Ρε μλκ, μπλακροκ μαθε ινφο για μετοχές. Έστω σε πιμι

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Ιαν 2023, 20:01

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:55
Ο αδερφός απο ΑΣΟΕΕ , με 8.4 πηγε στο Chicago.

Ουτε κονε, ουτε τίποτα.

Η ανιψια έβγαλε το Emory University - Goizueta Business School ( δε το λες και σούπερ, αλλα ουτε και αισχος)
Πρωτη δουλειά στα 22 στη Black Rock, $120K ( αλλα 80ωρα)
Τι ώρες την ποτίζανε, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4847
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Ιαν 2023, 20:02

Λάβε υπόψη σου ότι ο Καναδάς έχει πολύ βαρύ κλίμα μόνο στο Vancouver θα έμενα. Ναι μεν είναι πιο φιλικοί από τους Άγγλους αλλά πρέπει να σκεφτείς και τις αντοχές σου. Γιατί αποκλυεις Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία?

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Ιαν 2023, 20:03

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:58
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:56
talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:38


ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα
996 λένε και κλαίνε δηλαδή στις ΗΠΑ.
Για να βγαζεις 120 χιλιάρικα στα 22 και να κανεις fatFIRE στα 35, ναι.
Οχι για μια κουπα ρυζι
Και στη ρυζοχώρα για τους overachievers της high tech είναι αυτά.

More like fatCHANCEfire.
Πόσοι μπορούν να αντέξουν το άγχος του "ό,τι έβγαλα έβγαλα, τώρα θα μειώνονται μέχρι να πεθάνω;".
Εγώ νομίζω όχι τόσοι όσοι νομίζουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 20:05

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:55
Ο αδερφός απο ΑΣΟΕΕ , με 8.4 πηγε στο Chicago.

Ουτε κονε, ουτε τίποτα.

Η ανιψια έβγαλε το Emory University - Goizueta Business School ( δε το λες και σούπερ, αλλα ουτε και αισχος)
Πρωτη δουλειά στα 22 στη Black Rock, $120K ( αλλα 80ωρα)
Άμα μπούμε στη λογική των αδερφών και των ανηψιών δε θα βγάλουμε άκρη, αυτά που γράφω μπορεί κάποιος να τα επιβεβαιώσει
κάνοντας α)αναζητήσεις στο Ίντερνετ β) συμβουλευόμενος την ακαδημαική πιάτσα εν Ελλάδι(με τη χρήση των κατάλληλων φίλτρων)
και γ) επισκέπτόμενος ιδρύματα σαν το Fullbright(πάλι με τη χρήση των κατάλληλων φίλτρων).Πανεπιστήμιο πάντως που θα σε πάρει στο μεταπτυχιακό του πρόγραμμα χωρίς συστατική επιστολή δεν υπάρχει, ακόμα και εδώ να κάνει κάποιος μάστερ χρειάζεται letters of recommendation.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 20:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Ιαν 2023, 20:03
talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:58
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:56

996 λένε και κλαίνε δηλαδή στις ΗΠΑ.
Για να βγαζεις 120 χιλιάρικα στα 22 και να κανεις fatFIRE στα 35, ναι.
Οχι για μια κουπα ρυζι
Και στη ρυζοχώρα για τους overachievers της high tech είναι αυτά.

More like fatCHANCEfire.
Πόσοι μπορούν να αντέξουν το άγχος του "ό,τι έβγαλα έβγαλα, τώρα θα μειώνονται μέχρι να πεθάνω;".
Εγώ νομίζω όχι τόσοι όσοι νομίζουν.

Δε μειώνονται αν χαλας το 4%

Ο μπρο σταμάτησε τη δουλεία στα 41 - πηγε αμερικη στα 27 - , τωρα ειναι 59 και ειναι μια χαρά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 26 Ιαν 2023, 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 20:10

Επίσης επαναλαμβάνω πως στις ΗΠΑ ειδικά το θέμα "βύσμα" παίρνει λίγουλάκι ελληνικές διαστάσεις. Οι δύο κατεξοχήν χώρες παγκοσμίως
που τρέχουν όλοι να γραφτούν σε καμιά κλαδική ή σε κανά χορευτικό σύλλογο "για να βρουν δουλειά" είναι η Ελλάδα και οι ΗΠΑ. Σε αμφότερες
τις δύο χώρες άμα δεν το παίζεις κουλ και δημοσιοσχεσίτης δε σου δίνει σημασία ούτε ο μπακάλης της γειτονιάς σου.

Financial man
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 26 Ιαν 2023, 17:26
Τοποθεσία: BOSTON USA.

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Financial man » 26 Ιαν 2023, 20:14

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

Εγώ θέλω πρώτα ο θεός να κάνω το μεταπτυχιακό μου εδώ και να βρω δουλεία από εδώ (πχ μέσω Linkedlh) ώστε να είναι εύκολο το θέμα της Visa. Επίσης, θέλω να σκεφτούμε ότι με ενδιαφέρει καθαρά ο κλάδος του Finance και έτσι η επιλογή μου μεταξύ Καναδά και Βρετανίας θα γίνει καθαρά βάση επιλογών και προοπτικών που έχω πάνω σε αυτόν τον κλάδο. Αυστραλία που μου είπε ο φίλος πάνω είναι πολύ μακριά και δεν θέλω να χάσω επαφές με την οικογένεια και τους φίλους μου. Αμερική από την άλλην έχω ακούσει αρκετά για το εργασιακό περιβάλλον που δεν μου άρεσαν, ενώ το κλοστος ζωής είναι υπερβολικά υψηλό.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 26 Ιαν 2023, 21:07

Financial man έγραψε:
26 Ιαν 2023, 17:40
Το ερώτημα μου είναι ποια χώρα είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ των 2 που ανέφερα παραπάνω και γιατί. Με ενδιαφέρουν οι τομείς όπως είναι η ποιότητα ζωής, οι προοπτικές εξέλιξης που παρέχουν, η ασφάλεια, ποια χώρα είναι πιο φιλική προς τους μετανάστες καθώς και σε ποια χώρα είναι πιο εύκολο να βγάλεις visa αν και θα προσπαθήσω να βρω από εδώ δουλεία πρώτα ώστε να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία ενσωμάτωσης. Βάση των παραπάνω μεταβλητών που ανέφερα και βάση της απόστασης από την Ελλάδα ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη επιλογή?? Προφανώς θα στείλω βιογραφικά σε επιχειρήσεις και των 2 χωρών, απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα.
Eγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τις δύο χώρες μια που είσαι νέος. Σε οποια και να πας αν δουλέψεις κανά δυο χρόνια μετά θα μπορείς να πας στην άλλη εύκολα.

Αν έχεις σκοπό να πας κάπου και να μην αλλάξεις, θα σου έλεγα Αγγλία. Γιατί να μπλέξεις με τους παγετούς του Καναδά και να έρχεσαι Ελλάδα μια φορά τα δύο χρόνια. Βίζα για Αγγλία βγαίνει πολύ πιο εύκολα. Ξέρω πολλούς που ήρθαν με visa χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Financial man
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 26 Ιαν 2023, 17:26
Τοποθεσία: BOSTON USA.

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Financial man » 26 Ιαν 2023, 23:23

mao mao έγραψε:
26 Ιαν 2023, 21:07
Financial man έγραψε:
26 Ιαν 2023, 17:40
Το ερώτημα μου είναι ποια χώρα είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ των 2 που ανέφερα παραπάνω και γιατί. Με ενδιαφέρουν οι τομείς όπως είναι η ποιότητα ζωής, οι προοπτικές εξέλιξης που παρέχουν, η ασφάλεια, ποια χώρα είναι πιο φιλική προς τους μετανάστες καθώς και σε ποια χώρα είναι πιο εύκολο να βγάλεις visa αν και θα προσπαθήσω να βρω από εδώ δουλεία πρώτα ώστε να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία ενσωμάτωσης. Βάση των παραπάνω μεταβλητών που ανέφερα και βάση της απόστασης από την Ελλάδα ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη επιλογή?? Προφανώς θα στείλω βιογραφικά σε επιχειρήσεις και των 2 χωρών, απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα.
Eγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τις δύο χώρες μια που είσαι νέος. Σε οποια και να πας αν δουλέψεις κανά δυο χρόνια μετά θα μπορείς να πας στην άλλη εύκολα.

Αν έχεις σκοπό να πας κάπου και να μην αλλάξεις, θα σου έλεγα Αγγλία. Γιατί να μπλέξεις με τους παγετούς του Καναδά και να έρχεσαι Ελλάδα μια φορά τα δύο χρόνια. Βίζα για Αγγλία βγαίνει πολύ πιο εύκολα. Ξέρω πολλούς που ήρθαν με visa χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που μου λες για την visa , δηλαδή ότι η έκδοση της είναι πιο απλή.

Ξέρω ότι η Βρετανία είναι καλύτερος προορισμός για εργασία στον τομέα των χρηματοοικονομικών καθώς έχει πολλές τράπεζες όπως είναι οι HSBC, Citibank , Barclays , Deloitte, Santander κτλ όπου έχουν κεντρικά γραφεία εκεί και καθημερινά αναζητούν χιλιάδες εργαζόμενους. Απλά δεν ξέρω αν και σαν ποιότητα ζωής είναι καλή καθώς πολλά ακούγονται για την χώρα μετά το Brexit και αυτό με κρατάει κάπως πίσω η αλήθεια είναι.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 28 Ιαν 2023, 05:30

Financial man έγραψε:
26 Ιαν 2023, 20:14
Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

Εγώ θέλω πρώτα ο θεός να κάνω το μεταπτυχιακό μου εδώ και να βρω δουλεία από εδώ (πχ μέσω Linkedlh) ώστε να είναι εύκολο το θέμα της Visa. Επίσης, θέλω να σκεφτούμε ότι με ενδιαφέρει καθαρά ο κλάδος του Finance και έτσι η επιλογή μου μεταξύ Καναδά και Βρετανίας θα γίνει καθαρά βάση επιλογών και προοπτικών που έχω πάνω σε αυτόν τον κλάδο. Αυστραλία που μου είπε ο φίλος πάνω είναι πολύ μακριά και δεν θέλω να χάσω επαφές με την οικογένεια και τους φίλους μου. Αμερική από την άλλην έχω ακούσει αρκετά για το εργασιακό περιβάλλον που δεν μου άρεσαν, ενώ το κλοστος ζωής είναι υπερβολικά υψηλό.
Όταν λες Βρετανία και οικονομικά, μιλάς για Λονδίνο άρα κόστος ζωής στο θεό. Παρόμοια κατάσταση είναι και ο Καναδάς. Μιλάμε για Βανκούβερ/Τορόντο, που είναι από τις ακριβότερες πόλεις παγκοσμίως. Μετανάστευση σε Καναδά νομίζω είναι πιο εύκολη (πόσο δεν ξέρω). Να είσαι έτοιμος πάντως για 9 μήνες χειμώνα τον χρόνο. Δεν ξέρω πως την παλεύουν εκεί πάνω. Οι αμοιβές σε ΗΠΑ είναι πολύ πιο πάνω από Καναδά/Βρετανία, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να μεταναστεύσεις εκεί. Για τα εργασιακά, δεν φαντάζομαι ουσιαστικές διαφορές. Μην περιμένεις κωλοβάρεμα :D .

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 28 Ιαν 2023, 05:31

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 20:10
Επίσης επαναλαμβάνω πως στις ΗΠΑ ειδικά το θέμα "βύσμα" παίρνει λίγουλάκι ελληνικές διαστάσεις. Οι δύο κατεξοχήν χώρες παγκοσμίως
που τρέχουν όλοι να γραφτούν σε καμιά κλαδική ή σε κανά χορευτικό σύλλογο "για να βρουν δουλειά" είναι η Ελλάδα και οι ΗΠΑ. Σε αμφότερες
τις δύο χώρες άμα δεν το παίζεις κουλ και δημοσιοσχεσίτης δε σου δίνει σημασία ούτε ο μπακάλης της γειτονιάς σου.
Ούτε για πλάκα. Καμία σχέση οι ΗΠΑ με Ελλάδα. Μην παραπληροφορείς.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7283
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 28 Ιαν 2023, 05:54

Καλες επαγγελματικες επιλογες υπαρχουν και και στη Βενεζουελα, Ρωσια και Βραζιλια καθως προκειται για χωρες που ο σοσιαλισμος δουλευει οπως πρεπει.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 28 Ιαν 2023, 12:56

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
28 Ιαν 2023, 05:31
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 20:10
Επίσης επαναλαμβάνω πως στις ΗΠΑ ειδικά το θέμα "βύσμα" παίρνει λίγουλάκι ελληνικές διαστάσεις. Οι δύο κατεξοχήν χώρες παγκοσμίως
που τρέχουν όλοι να γραφτούν σε καμιά κλαδική ή σε κανά χορευτικό σύλλογο "για να βρουν δουλειά" είναι η Ελλάδα και οι ΗΠΑ. Σε αμφότερες
τις δύο χώρες άμα δεν το παίζεις κουλ και δημοσιοσχεσίτης δε σου δίνει σημασία ούτε ο μπακάλης της γειτονιάς σου.
Ούτε για πλάκα. Καμία σχέση οι ΗΠΑ με Ελλάδα. Μην παραπληροφορείς.
Σωστά, η κλικατζίδικη νοοτροπία στις ΗΠΑ μπορεί να είναι πιο έντονη ακόμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών