Cryptocurrency

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1062
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 14 Ιούλ 2023, 11:22

Awesomatic έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:14
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:01
Το BTC δεν είναι το μέλλον του οτιδήποτε, ένα proof of concept ήταν που δεν μπορεί να υποστηρίξει συναλλαγές σε κλίμακα
Πολύ καλύτερο είναι το Etherium, σχεδόν ότι smart contract ξέρω είναι βασισμένο εκεί πάνω. Με την αλλαγή σε proof of stake έγινε φανταστικό.
Εχεις μπει στη διαδικασια να κανεις ανταλαγες με eth; Τα gas fees σου ροκανιζουν αγριως τα κρυπτο σου. Εξωφρενικα fees πραγματικα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Ιούλ 2023, 11:26

Awesomatic έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:14
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:01
Το BTC δεν είναι το μέλλον του οτιδήποτε, ένα proof of concept ήταν που δεν μπορεί να υποστηρίξει συναλλαγές σε κλίμακα
Πολύ καλύτερο είναι το Etherium, σχεδόν ότι smart contract ξέρω είναι βασισμένο εκεί πάνω. Με την αλλαγή σε proof of stake έγινε φανταστικό.
Με άλλα λόγια σχεδόν όλες οι κρυπτοαπάτες, dao καταχρήσεις, χακιές και μεγαλοκλοπές που ξέρεις είναι βασισμένες εκεί :lol:

Αν υπάρχει ακόμα ethereum όταν κλείσουν όλα τα exchanges κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν θέμα με το proof of stake, φαίνεται πολύ πιο εύκολο να το χαρακτηρίσεις unregistered security, μέχρι και dividends πληρώνει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1062
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 14 Ιούλ 2023, 11:29

Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:09
Τι να σου πω ίσως έχεις δίκιο, ίσως όχι, η αλήθεια ειναι πως δε με πολυνοιάζει αν ειναι το μέλλον η όχι, τζόγο παίζω για να βγάλω τπτ ψιλά(ή χοντρά). Αν κάτσει έχει καλώς, αν δε κάτσει, ετσι και αλλιώς χαμένα τα είχα. Δε θα βγώ να κλαίω οτι μου έφαγαν τα λεφτά.
Φαινεται οτι ειναι μια αγορα χρηματος σε αναπτυξη. Τα ρισκα ειναι μεγαλα αλλα οι πιθανοτητες καλες. Σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να περιμενει καποιος τα χαρτζηλικια του Μητσοτακη για να ζησει και σιγουρα καλυτερη περιπτωση απο τον οπαπ και τα καζινα. Θεωρω υπευθυνο και εξυπνο καποιος να εχει τζογαρει/επενδυσει λεφτα σε αυτη την ιστορια τα τελευταια χρονια. Παντα αναλογα με τα crypto που πηρε και τη στρατηγικη που ακολουθει. Οι traders ναι, απλα τζογαρουν, αυτοι που κρατουσαν χρονια το XRP μεχρι να φτασουμε εδω, οχι, δεν τζογαρουν.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Ιούλ 2023, 11:31

Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:18
θα δείξει. Σιγουρα δε πιστεύω πως θα αντικαταστήσει το swift των τραπεζών τουλάχιστον άμεσα, αλλά ποτε δε ξέρεις. Και αν κάτσει;
Δεν θα κάτσει, αν κάτι μπορεί να γίνει σε blockchain μπορεί να γίνει πιο γρήγορα και εύκολα έξω από αυτό. Είναι gimmick που το βασικό πλεονέκτημα που προσφέρει είναι η πρόσβαση σε αυτό το περιβάλλον αρρύθμιστου τζόγου και ξεπλύματος χρημάτων, και χρηματοδότηση παράνομων δραστηριοτήτων και υπηρεσιών εφόσον έχεις πρόσβαση σε exchange να σου κάνει τα monero κανονικά λεφτά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Ιούλ 2023, 11:38

BILLO έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:20
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:14
BILLO έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 21:26
Το XRP κερδισε τη δικη, δεν ειναι χρεογραφο για τις ΗΠΑ.
Όχι ακριβώς, τους καταδίκασε για πωλήσεις σαν επενδυτικό προϊόν από την πλατφόρμα και το άφησε φλου για μεταπωλήσεις του token μεταξύ ιδιωτών ή σε retail από την πλατφόρμα, με υποσημείωση ότι
The court does not address whether secondary market sales of XRP constitute offers and sales of investment contracts because that question is not properly before the court.
Οπότε μάλλον δεν έχει λήξει το θέμα αλλά θα πάρει πιο σαφές σχήμα με τις επερχόμενες δίκες exchange, συν ότι η SEC μπορεί να κάνει έφεση.
Ακομα κι αν δεν ειναι καθαρη νικη, με τη χθεσινη αποφαση η πλαστιγγα εγυρε προς μια αλλη μερια πλεον. Οι πολιτικες και οικονομικες δυναμεις που ειναι υπερ των κρυπτο μεσα στην Αμερικη πηραν μεγαλο προβαδισμα και η φορα που πηρε ο SEC τον τελευταιο καιρο με τις μηνυσεις προς τα ανταλλακτήρια και την πολιτικη "ολα securities" θα ανακοπει.
Το εορταστικό κλίμα στα κρυπτονέα σήμερα κατά τη γνώμη μου περισσότερο έχει να κάνει με το ότι πλέον είναι πολύ χαμηλά η μπάρα για το τι θεωρείται καλό νέο στο χώρο, παρά με κάποια ουσιαστική αλλαγή κλίματος.

Αν είχα xrp θα εκμεταλλευόμουν την προσωρινή αύξηση της ρευστότητας για να πάρω πίσω ότι μπορώ σε πραγματικά λεφτά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1062
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 14 Ιούλ 2023, 11:49

Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:38
BILLO έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:20
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:14

Όχι ακριβώς, τους καταδίκασε για πωλήσεις σαν επενδυτικό προϊόν από την πλατφόρμα και το άφησε φλου για μεταπωλήσεις του token μεταξύ ιδιωτών ή σε retail από την πλατφόρμα, με υποσημείωση ότι



Οπότε μάλλον δεν έχει λήξει το θέμα αλλά θα πάρει πιο σαφές σχήμα με τις επερχόμενες δίκες exchange, συν ότι η SEC μπορεί να κάνει έφεση.
Ακομα κι αν δεν ειναι καθαρη νικη, με τη χθεσινη αποφαση η πλαστιγγα εγυρε προς μια αλλη μερια πλεον. Οι πολιτικες και οικονομικες δυναμεις που ειναι υπερ των κρυπτο μεσα στην Αμερικη πηραν μεγαλο προβαδισμα και η φορα που πηρε ο SEC τον τελευταιο καιρο με τις μηνυσεις προς τα ανταλλακτήρια και την πολιτικη "ολα securities" θα ανακοπει.
Το εορταστικό κλίμα στα κρυπτονέα σήμερα κατά τη γνώμη μου περισσότερο έχει να κάνει με το ότι πλέον είναι πολύ χαμηλά η μπάρα για το τι θεωρείται καλό νέο στο χώρο, παρά με κάποια ουσιαστική αλλαγή κλίματος.

Αν είχα xrp θα εκμεταλλευόμουν την προσωρινή αύξηση της ρευστότητας για να πάρω πίσω ότι μπορώ σε πραγματικά λεφτά.
Ουτως η αλλως και βαση του κυκλου που ακολουθει η αγορα, πολλοι λενε οτι αυτο που ξεικνησε χθες δεν θα οδηγησει σε νεα υψηλα για τα μεγαλα νομισματα. Αρα αν καποιος που δε θελει να φαει παλι κανενα εβδομηνταρι τις εκατο μειωση πρεπει να τα βγαλει σχετικα συντομα για να εχει οφελος απο ολο αυτο. Αλλα αυτο ειναι trading ουσιαστικα και ειναι επικινδυνο, καλυτερα να χασεις οτι χασεις μεχρι να κορυφωθει ενας κυκλος παρα να μπεις στη διαδικασια να προβλεψεις τις αμεσως επομενες κινησεις της αγορας. Για αυτους που κινουνται με επενδυτικη στρατηγικη μαλιστα αυτο μαλλον ειναι και παραγοντας που διαταρασει τον κυκλο και τους θετει σε κινδυνο

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23810
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιούλ 2023, 12:06

BILLO έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:29
Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:09
Τι να σου πω ίσως έχεις δίκιο, ίσως όχι, η αλήθεια ειναι πως δε με πολυνοιάζει αν ειναι το μέλλον η όχι, τζόγο παίζω για να βγάλω τπτ ψιλά(ή χοντρά). Αν κάτσει έχει καλώς, αν δε κάτσει, ετσι και αλλιώς χαμένα τα είχα. Δε θα βγώ να κλαίω οτι μου έφαγαν τα λεφτά.
Φαινεται οτι ειναι μια αγορα χρηματος σε αναπτυξη. Τα ρισκα ειναι μεγαλα αλλα οι πιθανοτητες καλες. Σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να περιμενει καποιος τα χαρτζηλικια του Μητσοτακη για να ζησει και σιγουρα καλυτερη περιπτωση απο τον οπαπ και τα καζινα. Θεωρω υπευθυνο και εξυπνο καποιος να εχει τζογαρει/επενδυσει λεφτα σε αυτη την ιστορια τα τελευταια χρονια. Παντα αναλογα με τα crypto που πηρε και τη στρατηγικη που ακολουθει. Οι traders ναι, απλα τζογαρουν, αυτοι που κρατουσαν χρονια το XRP μεχρι να φτασουμε εδω, οχι, δεν τζογαρουν.
εχω BTC απο το 2017 και XRP μολις γκρεμιστηκε καπου στα τελη του 2020.
Εννοώ πως τζογάρω επειδή δε ξέρω τι πραγματικά είναι και απλά περιμένω αυξηση χωρίς να ξέρω το γιατί.
να χώνεις χρημα για μετοχές της TSMC που ξέρεις τι πραγματεύεται, ξέρεις τα μεγέθη της, ξέρεις τις δυνατότητες, να σου πω οκ εδώ είναι επένδυση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12602
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 14 Ιούλ 2023, 12:56

Στο +80 % τα πούλησα όλα τα xrp , βγήκε μισό τρανσαλπ 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27300
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 14 Ιούλ 2023, 13:02

Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:38

Αν είχα xrp θα εκμεταλλευόμουν την προσωρινή αύξηση της ρευστότητας για να πάρω πίσω ότι μπορώ σε πραγματικά λεφτά.
διαφοροποιήσετε το πορτφόλιο μας λέγανε. βελτιστοποιήστε το αλοκέισον μας λέγανε :roll::011::e040:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23810
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιούλ 2023, 13:12

Περιμένω το επόμενο bull run για να δω τις κινήσεις μου.

Η στρατηγική μου ειναι απλή. Αν φτάσει αυτο που έχω στην τιμή που εχω θέσει στο μυαλό μου απο τη μέρα της αγοράς, το διώχνω και δε κοιτάω ξανα πίσω, αλλιώς άστο εκεί μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 14 Ιούλ 2023, 13:13

Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 13:12
Περιμένω το επόμενο bull run για να δω τις κινήσεις μου.

Η στρατηγική μου ειναι απλή. Αν φτάσει αυτο που έχω στην τιμή που εχω θέσει στο μυαλό μου απο τη μέρα της αγοράς, το διώχνω και δε κοιτάω ξανα πίσω, αλλιώς άστο εκεί μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα.
:+1:

Αυτό. Βασικά. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ

🇵🇸

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Ιούλ 2023, 15:07

Ούτε εγώ θα διαφωνήσω. Τα περί κύκλων της αγοράς όταν μιλάμε για tokens χωρίς καμία υπηρεσία και προϊόν από πίσω είναι βασικά αστρολογία.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1062
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 14 Ιούλ 2023, 15:46

Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 15:07
Ούτε εγώ θα διαφωνήσω. Τα περί κύκλων της αγοράς όταν μιλάμε για tokens χωρίς καμία υπηρεσία και προϊόν από πίσω είναι βασικά αστρολογία.
Αγορα χρηματος ειναι. Η βασικη τους υπηρεσια ειναι η επενδυση σε αξιες που γινεται μεχρι τωρα. Με τον τροπο που γινεται και τις επιλογες που εχει ο καθενας να το κανει. Υπαρχει μεγαλη μεταβλητοτητα. Το bitcoin ειδικα ειναι ξεκαθαρο οτι κανει μονο αυτη τη δουλεια. Μεγαλο κλειδι στην υποθεση ειναι τα stablecoins που αν καθιερωθουν δε θα χρειαζονται καν θεωρητικα οι πορτες εισοδου και εξοδου των κρυπτονομισματων στο παραδοσιακο τραπεζικο συστημα μεσα απο τα κεντρικα ανταλλακτηρια. Τα υπολοιπα ειναι μεγαλη κουβεντα. Υπαρχουν μεσα στο χαμο και αξιολογα project. Στην ουσια της η αρυθμιστη αγορα παραμενει μια αγρια δυση αλλα αυτο ειναι κατι αναμενομενο.
Το 2009 ελεγα οτι ολο αυτο ειναι μια μαλακια και το ελεγα μεχρι το 2021. Τωρα αλλαξα γνωμη, εχουν πεσει πολλοι επανω. Τα κρατη λαμβανουν υποψην τους τα κεφαλαια που διακινουνται. Οι κυκλοι ουσιαστικα ειναι ο τροπος που αλληλεπιδρα το κοινο σε καποια ζωντανη αγορα. Το κοινο ερχεται και φευγει με περιοδικα κυματα που υπολογιζονται χρονικα.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2023, 03:15

Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:06
BILLO έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:29
Ερμής έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:09
Τι να σου πω ίσως έχεις δίκιο, ίσως όχι, η αλήθεια ειναι πως δε με πολυνοιάζει αν ειναι το μέλλον η όχι, τζόγο παίζω για να βγάλω τπτ ψιλά(ή χοντρά). Αν κάτσει έχει καλώς, αν δε κάτσει, ετσι και αλλιώς χαμένα τα είχα. Δε θα βγώ να κλαίω οτι μου έφαγαν τα λεφτά.
Φαινεται οτι ειναι μια αγορα χρηματος σε αναπτυξη. Τα ρισκα ειναι μεγαλα αλλα οι πιθανοτητες καλες. Σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να περιμενει καποιος τα χαρτζηλικια του Μητσοτακη για να ζησει και σιγουρα καλυτερη περιπτωση απο τον οπαπ και τα καζινα. Θεωρω υπευθυνο και εξυπνο καποιος να εχει τζογαρει/επενδυσει λεφτα σε αυτη την ιστορια τα τελευταια χρονια. Παντα αναλογα με τα crypto που πηρε και τη στρατηγικη που ακολουθει. Οι traders ναι, απλα τζογαρουν, αυτοι που κρατουσαν χρονια το XRP μεχρι να φτασουμε εδω, οχι, δεν τζογαρουν.
εχω BTC απο το 2017 και XRP μολις γκρεμιστηκε καπου στα τελη του 2020.
Εννοώ πως τζογάρω επειδή δε ξέρω τι πραγματικά είναι και απλά περιμένω αυξηση χωρίς να ξέρω το γιατί.
να χώνεις χρημα για μετοχές της TSMC που ξέρεις τι πραγματεύεται, ξέρεις τα μεγέθη της, ξέρεις τις δυνατότητες, να σου πω οκ εδώ είναι επένδυση.
Ειναι κατι που το στηριζουν καποιοι (οταν θελουν) και το χειραγωγουν αναλογα για τους δικους τους σκοπους.
Θα αυξηθει επειδη μπορει να το κανει ο τυπας οποτε θελει.
Η ερωτηση ειναι γιατι θελει να χαθουν τα παλια νομισματα ή γιατι ειναι σιγουρος οτι θα χαθουν? :102:

Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23810
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιούλ 2023, 11:30

Από τη μεριά μου να σου πω πως το βλέπω, καθαρα και χωρίς συναισθηματισμο.
Τα κρυπτό τα βλέπω ως μια "μετοχή" φούσκα που η θα μου δώσει καλά λεφτάκια ή που θα χάσω ότι έβαλα. Το. Ότι μπορεί να τα χάσω είναι εν γνώση μου γιαυτό και τα θεωρώ εξαρχής χαμένα. Είναι από το περίσσευμα του περισσευματος μου.
Οποίος κόβει για να ποντάρει σε κάτι που δε ξέρει τι είναι, ποιος το διοικεί, τι πραγματευεται και στερεί από τον εαυτό του κάτι άλλο, τοτε είναι χαμένος, οποίο και αν είναι το αποτέλεσμα. Η νοοτροπία αυτή θα τον κάνει να τα χάσει όλα καποια στιγμή, είτε αυτά είναι τα κρυπτό, είτε μια μετοχή που έχω την πληροφορία πως θα πάει από ένα ευρώ στα χίλια, είτε είναι μια μπιλιά στη Ρουλα.
Απλά τα πράγματα, ποντάρουμε ή επενδύουμε με χρήματα που τα θεωρούμε χαμένα εξαρχης και όσο δε ξέρουμε που ποντάρουμε/επενδύουμε τόσο πιο λίγα βάζουμε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών