Cryptocurrency

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2023, 12:26

Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:30
Από τη μεριά μου να σου πω πως το βλέπω, καθαρα και χωρίς συναισθηματισμο.
Τα κρυπτό τα βλέπω ως μια "μετοχή" φούσκα που η θα μου δώσει καλά λεφτάκια ή που θα χάσω ότι έβαλα. Το. Ότι μπορεί να τα χάσω είναι εν γνώση μου γιαυτό και τα θεωρώ εξαρχής χαμένα. Είναι από το περίσσευμα του περισσευματος μου.
Οποίος κόβει για να ποντάρει σε κάτι που δε ξέρει τι είναι, ποιος το διοικεί, τι πραγματευεται και στερεί από τον εαυτό του κάτι άλλο, τοτε είναι χαμένος, οποίο και αν είναι το αποτέλεσμα. Η νοοτροπία αυτή θα τον κάνει να τα χάσει όλα καποια στιγμή, είτε αυτά είναι τα κρυπτό, είτε μια μετοχή που έχω την πληροφορία πως θα πάει από ένα ευρώ στα χίλια, είτε είναι μια μπιλιά στη Ρουλα.
Απλά τα πράγματα, ποντάρουμε ή επενδύουμε με χρήματα που τα θεωρούμε χαμένα εξαρχης και όσο δε ξέρουμε που ποντάρουμε/επενδύουμε τόσο πιο λίγα βάζουμε.
:+1:

Δε παυει να παραμενει σπορ εκατομμυριουχων, που σημαινει οτι εχουν ενα μικρο allocation για καλυψη σε σχεση με αλλα παραγωγα
Ειναι παντως περιεργο το οτι το προωθουσε η κινα και τωρα το προωθει η blackrock και ιδιαιτερα το timing αφου πηραν την πρωτια στο mining οι αμερικανοι, τα brics μαζευουν χρυσο κτλπ

Ομως η blackrock δεν ειναι απλα μια εταιρια, ειναι η εταιρια που το αφηγημα της δημιουργει την πραγματικοτητα. Ειτε ειναι esg, decarbonization, τροφιμα απο εκτυπωτες, synthetic fuels, μεχρι mrna vaccines και δε ξερω γω τι αλλο. Οταν λοιπον θελει να ανεβει και θα το πλασαρει σαν inflation hedge, currency debasement hedge και digital gold σημαινει οτι αλλαξαμε βιβλιο οχι απλα σελιδα. Το 2017 ελεγε το bitcoin index of money laundering. Κομανετσι ο Λαρρυ αλλα btc + eth φαινονται πιο safe απο πολλες μετοχες εταιριων αυτη τη στιγμη
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιούλ 2023, 12:30

Το ότι η black rock έχει αλλάξει άποψη σίγουρα δεν είναι ούτε αμελητέο, ούτε κάτι το οποίο είναι τυχαίο, προφανως και παίζονται παιγνίδια που εμείς η μαρίδα ούτε ξέρουμε ούτε θα μάθουμε ποτέ. Προφανώς και έχει να κάνει με την ήττα της sec κάτι που είναι σχεδόν σίγουρο πως το ήξερε η black rock ότι θα γίνει πολύ πριν από όλους εμάς.

Btw κάτι άλλο που σκεφτόμουν καιρό. Έχει ειπωθεί ποτέ πως ο Satoshi ίσως και να ήταν ο ίδιος ο Jobs;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2023, 12:40

Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:30
Το ότι η black rock έχει αλλάξει άποψη σίγουρα δεν είναι ούτε αμελητέο, ούτε κάτι το οποίο είναι τυχαίο, προφανως και παίζονται παιγνίδια που εμείς η μαρίδα ούτε ξέρουμε ούτε θα μάθουμε ποτέ. Προφανώς και έχει να κάνει με την ήττα της sec κάτι που είναι σχεδόν σίγουρο πως το ήξερε η black rock ότι θα γίνει πολύ πριν από όλους εμάς.

Btw κάτι άλλο που σκεφτόμουν καιρό. Έχει ειπωθεί ποτέ πως ο Satoshi ίσως και να ήταν ο ίδιος ο Jobs;
Ο Le Roux ηταν μαζι με αλλα 4-5 ατομα που μετα ξεκατινιαζονταν για να βαλουν χερι σε ορφανα/κλειδωμενα btc ή απλα το αρνηθηκαν για να μην πανε στο κελι να του κανουν παρεα για συμμετοχη σε εγκληματικη οργανωση με τα τοτε δεδομενα

Αλλα το να φτιαξουν σεναριο οτι ηταν ο Jobs θα ηταν τοπ διαφημιση
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιούλ 2023, 12:43

Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5699
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 12:51

Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:43
Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
Μου φαίνεται κόντρα σε οτιδήποτε είναι γνωστό για τον Jobs. Αν μάθαινα ότι είχε δικό του προτζεκτ λογισμικού στην άκρη να ασχολείται τα σαββατοκύριακα θα μου φαινόταν από μόνο του φοβερά παράξενο, πόσο μάλλον κάτι τόσο τεχνολογικά εξειδικευμένο και ιδεολογικά φορτισμένο όσο το μπιτκοιν.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2023, 13:02

Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:43
Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
Για τον Jobs ποτε δε το χα ακουσει, τι στοιχεια υπαρχουν ?

Οταν ξεκατινιαζονταν βγηκαν διαφορα και τα γεγονοτα συμπιπτουν για τον roux
Απλα ζηταγε βοηθεια και απο αλλους δε το εκανε μονος του αλλα κανεις δε περιμενε να εξελιχθει ετσι η φαση, αν ηταν καποιος εξω απο το κελι δε θα τα κουναγε τα πρωτα btc που γιναν mine αντι να προσπαθει να σπασει encryption και να προσπαθει να παρει δημοσιοτητα?
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5699
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 13:07

pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 13:02
Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:43
Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
Για τον Jobs ποτε δε το χα ακουσει, τι στοιχεια υπαρχουν ?

Οταν ξεκατινιαζονταν βγηκαν διαφορα και τα γεγονοτα συμπιπτουν για τον roux
Απλα ζηταγε βοηθεια και απο αλλους δε το εκανε μονος του αλλα κανεις δε περιμενε να εξελιχθει ετσι η φαση, αν ηταν καποιος εξω απο το κελι δε θα τα κουναγε τα πρωτα btc που γιναν mine αντι να προσπαθει να σπασει encryption και να προσπαθει να παρει δημοσιοτητα?
Νόμιζα μέχρι να βγει το hack με τα ordinals δεν μπορούσε να ξεχωρίσει το ένα bitcoin/satoshi από το άλλο;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2023, 13:34

Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 13:07
pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 13:02
Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:43
Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
Για τον Jobs ποτε δε το χα ακουσει, τι στοιχεια υπαρχουν ?

Οταν ξεκατινιαζονταν βγηκαν διαφορα και τα γεγονοτα συμπιπτουν για τον roux
Απλα ζηταγε βοηθεια και απο αλλους δε το εκανε μονος του αλλα κανεις δε περιμενε να εξελιχθει ετσι η φαση, αν ηταν καποιος εξω απο το κελι δε θα τα κουναγε τα πρωτα btc που γιναν mine αντι να προσπαθει να σπασει encryption και να προσπαθει να παρει δημοσιοτητα?
Νόμιζα μέχρι να βγει το hack με τα ordinals δεν μπορούσε να ξεχωρίσει το ένα bitcoin/satoshi από το άλλο;
Παιζαν με τις πρωτες διευθυνσεις που δημιουργηθηκαν, εχουν βρει οτι αυτη ειναι η 1η νομιζω που εκανε mine και δεν εχει κουνησει τιποτα https://www.blockchain.com/explorer/add ... Lmv7DivfNa

Τα παρακολουθουν οποτε κουνιουνται πολλα btc απο διευθυνσεις που ηταν πανω απο 10 χρονια ανενεργες ειναι και πρωτο θεμα στα crypto news μαζι με το γνωστο αφιερωμα ψαχνοντας τον σατοσι

https://decrypt.co/120905/dormant-bitco ... r-11-years
https://decrypt.co/81290/an-ancient-bit ... just-moved
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5699
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 13:40

pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 13:34

Παιζαν με τις πρωτες διευθυνσεις που δημιουργηθηκαν, εχουν βρει οτι αυτη ειναι η 1η νομιζω που εκανε mine και δεν εχει κουνησει τιποτα https://www.blockchain.com/explorer/add ... Lmv7DivfNa

Τα παρακολουθουν οποτε κουνιουνται πολλα btc απο διευθυνσεις που ηταν πανω απο 10 χρονια ανενεργες ειναι και πρωτο θεμα στα crypto news μαζι με το γνωστο αφιερωμα ψαχνοντας τον σατοσι

https://decrypt.co/120905/dormant-bitco ... r-11-years
https://decrypt.co/81290/an-ancient-bit ... just-moved
Κατάλαβα, πρώτα btc = κινήσεις από τα πρώτα wallets δηλαδή.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιούλ 2023, 14:43

Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:31
Είναι gimmick που το βασικό βασικό πλεονέκτημα που προσφέρει είναι η πρόσβαση σε αυτό το περιβάλλον αρρύθμιστου τζόγου και ξεπλύματος χρημάτων
γιατί το λες, πολλές ειναι ~700 KWh για μια συναλλαγή;


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιούλ 2023, 15:17

pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 13:02
Ερμής έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:43
Μα δεν έχει αποδειχθεί πως ήταν ο le roux, το ότι ξεκατινιαζονταν για να αρπαξουν δε λέει κάτι.
Παντως για το Jobs εδώ και καιρό μου κανει κάτι, οι ενδείξεις είναι πολύ ισχυρότερες από οποιονδήποτε άλλο.
Για τον Jobs ποτε δε το χα ακουσει, τι στοιχεια υπαρχουν ?

Οταν ξεκατινιαζονταν βγηκαν διαφορα και τα γεγονοτα συμπιπτουν για τον roux
Απλα ζηταγε βοηθεια και απο αλλους δε το εκανε μονος του αλλα κανεις δε περιμενε να εξελιχθει ετσι η φαση, αν ηταν καποιος εξω απο το κελι δε θα τα κουναγε τα πρωτα btc που γιναν mine αντι να προσπαθει να σπασει encryption και να προσπαθει να παρει δημοσιοτητα?
Για τον Jobs είναι δική μου σκέψη δε το έχω ακούσει πουθενά και μου δημιουργήθηκε αυτή λόγω των παρακάτω.
1) ήταν πάντα υπέρμαχος των νέων τεχνολογιών και πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του
2) είχε τα χρήματα και πλέον το χρόνο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο
3) το τελευταίο μήνυμα του Satoshi nakamoto ήταν λίγους μήνες πριν πεθάνει ο Jobs και μάλιστα ελάχιστο καιρό από όταν η κατάσταση του καρκίνου ήταν μη αναστρέψιμη*

* και κάπου εδώ να πούμε πως ο καρκίνος του Jobs ήταν ιασιμος αλλά την ειχε δει πως θα τον καταπολεμησει με εναλλακτικές μεθόδους μέχρι που στο τέλος έγινε μη αναστρέψιμος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12611
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 15 Ιούλ 2023, 15:22

O Jobs ήταν πωλητής ο Wozniak ήταν ο badass engineer, αν ήταν ένας από τους δύο ο σατοσι σίγουρα θα ήταν ο δεύτερος.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24433
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιούλ 2023, 15:37

κανεις απο αυτους δεν μοιαζει να εχει σχέση, ειναι άνθρωποι της τεχνολογίας, το μπιτκόιν βασίστηκε στον τεχνολογικό αναλφαβητισμό για να μεγαλώσει, καποιον ψυχολόγο πρέπει να ψαξουμε.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5699
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 15:42

enaon έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 14:43
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:31
Είναι gimmick που το βασικό βασικό πλεονέκτημα που προσφέρει είναι η πρόσβαση σε αυτό το περιβάλλον αρρύθμιστου τζόγου και ξεπλύματος χρημάτων
γιατί το λες, πολλές ειναι ~700 KWh για μια συναλλαγή;


Εικόνα
Πάντως ισχύει και για το οικολογικότερο ethereum αυτό που έγραψα. Η μετάβαση από pow σε pos ήταν για να λυθεί πρόβλημα που οι ίδιοι δημιούργησαν στον εαυτό τους, δεν λύνει δηλαδή κάποιο πρόβλημα στον πραγματικό κόσμο που δεν θα λυνόταν αν απλά εξαφανίζονταν τα κρυπτονομίσματα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Ιούλ 2023, 15:53

enterprise-psi έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 15:22
O Jobs ήταν πωλητής ο Wozniak ήταν ο badass engineer, αν ήταν ένας από τους δύο ο σατοσι σίγουρα θα ήταν ο δεύτερος.
Ποσιμπολ. Δική μου καφενειακη σκέψη ήταν το παραπάνω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών