Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: ερημος
Επικοινωνία:

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 15 Σεπ 2023, 18:28

panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:47
Ενας καλος υδραυλικός ή ηλεκτρολογος βγαζει πολλαπλασια απο ενα φιλολογο.
Το ερώτημα είναι ποιος βγάζει περισσότερα, ο καλός φιλόλογος ή ο καλός ηλεκτρολόγος, και ποιος κάνει πιο ξεκούραστη και ευχάριστη δουλειά.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 39089
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2023, 18:34

panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:45
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2023, 16:10
panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 10:39

Ηδη το κανουν αυτο οι πανελληνιες. Περιοριζουν τον αριθμο εισακτεων σε καθε σχολη, με αποτελεσμα να μην μπορει να σπουδασει ο καθενας οτι θελει.
Υπαρχουν αρκετα θεματα. Ειναι υποχρεωμενο το κρατος να φροντιζει ωστε να μπορουν να σπουδαζουν ολοι στην σχολη της αρεσκειας τους?
Και επισης υπαρχει το φαινομενο αρκετοι διαλεγουν να σπουδασουν "οπου τους αρεσει". Διαλεγουν λοιπον κατι αχρηστες σχολες επειδη αυτες τους αρεσαν, και μετα καταληγουν τα τυλιγουν σουβλακια επειδη "δεν τους διορισε το κρατος".
Θα ρωτήσω κάτι και εάν θέλεις απαντάς.
Την δουλειά που κάνεις την βρήκες πάνω κάτω έτοιμη στρωμένη για την δημιούργησες από το περίπου μηδέν;
Υπάρχει λόγος που σε ρωτάω και θα σου τον εξηγήσω εάν μου απαντήσεις.
Την συν-δημιουργισα. Εδωσα 40 εκατομμύρια προσωπικες επιταγες (εξαμηνες χωρις να εχω καν λεφτα) και ρισκαρα οτι ειχα και οτι θα επαιρνα απο τον πατερα μου στο μελλον. Τωρα λεω τι μαλακια εκανα τοτε, ασχετα που μου βγηκε.
Δεν καταλήγουν να τυλίγουν σουβλάκια, τυλίγουν σουβλάκια γιατί δεν βρήκαν απολύτως τίποτα έτοιμο και κάπως πρέπει ξες, να ζήσουν. Όλα είναι θέμα επιλογών αλλά όχι πάντοτε και απαραίτητα των δικών μας.
Εκεί ήθελα να καταλήξω, εσύ είχες μια μαγιά να παίξεις μπάλα, άλλοι δεν έχουν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Σεπ 2023, 18:40

panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:47

Ενας καλος υδραυλικός ή ηλεκτρολογος βγαζει πολλαπλασια απο ενα φιλολογο.
Σωστά, αλλά τι ποιότητα ζωής έχει ο καλός υδραυλικός συγκριτικά με τον φιλόλογο. Άλλο να κουβαλάς θερμοσίφωνες στα παταρια, να μπαίνεις σε φωταγωγους με νεκρούς αρουρηδες κ να ξεβουλωνεις χεστρες κ άλλο να κάθεσαι σε ένα τραπέζι και να μαθαίνεις σε κάποιον λυω λυεις λυει. Που btw αν δεν το μάθει κιόλας δεν τρέχει κ τίποτα, αν όμως ο υδραυλικός κάνει καμία μαλακια θα επιπλεουν κουραδες στο διαμέρισμά σου.

Θέλω να πω με τα παραπάνω, τα λεφτά ουδείς εμισησε, τη σκληρή δουλειά πολλοί..

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14893
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Σεπ 2023, 20:01

sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2023, 18:34
panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:45
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2023, 16:10

Θα ρωτήσω κάτι και εάν θέλεις απαντάς.
Την δουλειά που κάνεις την βρήκες πάνω κάτω έτοιμη στρωμένη για την δημιούργησες από το περίπου μηδέν;
Υπάρχει λόγος που σε ρωτάω και θα σου τον εξηγήσω εάν μου απαντήσεις.
Την συν-δημιουργισα. Εδωσα 40 εκατομμύρια προσωπικες επιταγες (εξαμηνες χωρις να εχω καν λεφτα) και ρισκαρα οτι ειχα και οτι θα επαιρνα απο τον πατερα μου στο μελλον. Τωρα λεω τι μαλακια εκανα τοτε, ασχετα που μου βγηκε.
Δεν καταλήγουν να τυλίγουν σουβλάκια, τυλίγουν σουβλάκια γιατί δεν βρήκαν απολύτως τίποτα έτοιμο και κάπως πρέπει ξες, να ζήσουν. Όλα είναι θέμα επιλογών αλλά όχι πάντοτε και απαραίτητα των δικών μας.
Εκεί ήθελα να καταλήξω, εσύ είχες μια μαγιά να παίξεις μπάλα, άλλοι δεν έχουν.
Ξερω αρκετους που εβγαλαν λεφτα απο το μηδεν.
Ρισκαραν 10-15 χιλιαρικα, νοικιασαν κατι και επιασε.
Αλλος αρχισε κατασκευες πουλωντας σπιτια απο τα σχεδια. Αλλος εμαθε μια δουλεια, εγινε ΕΕ και ζει ανετα. Ξερεις ποσους αλβανους ξερω που ηρθαν ξυπόλυτοι και εχουν δικες τους δουλειες πχ σε κατασκευες ή εστιατόρια?
Πραγματι πολλοι δεν τα εχουν ολα στρωμενα στο πιατο, αλλα αμα υπάρχει θεληση ολα γινονται.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 39089
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2023, 20:32

panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 20:01
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2023, 18:34
panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:45

Την συν-δημιουργισα. Εδωσα 40 εκατομμύρια προσωπικες επιταγες (εξαμηνες χωρις να εχω καν λεφτα) και ρισκαρα οτι ειχα και οτι θα επαιρνα απο τον πατερα μου στο μελλον. Τωρα λεω τι μαλακια εκανα τοτε, ασχετα που μου βγηκε.
Δεν καταλήγουν να τυλίγουν σουβλάκια, τυλίγουν σουβλάκια γιατί δεν βρήκαν απολύτως τίποτα έτοιμο και κάπως πρέπει ξες, να ζήσουν. Όλα είναι θέμα επιλογών αλλά όχι πάντοτε και απαραίτητα των δικών μας.
Εκεί ήθελα να καταλήξω, εσύ είχες μια μαγιά να παίξεις μπάλα, άλλοι δεν έχουν.
Ξερω αρκετους που εβγαλαν λεφτα απο το μηδεν.
Ρισκαραν 10-15 χιλιαρικα, νοικιασαν κατι και επιασε.
Αλλος αρχισε κατασκευες πουλωντας σπιτια απο τα σχεδια. Αλλος εμαθε μια δουλεια, εγινε ΕΕ και ζει ανετα. Ξερεις ποσους αλβανους ξερω που ηρθαν ξυπόλυτοι και εχουν δικες τους δουλειες πχ σε κατασκευες ή εστιατόρια?
Πραγματι πολλοι δεν τα εχουν ολα στρωμενα στο πιατο, αλλα αμα υπάρχει θεληση ολα γινονται.
Ναι, χρειάζεται οπωσδήποτε θέληση, ικανότητα, τύχη και να γίνει δίευρω το κωλοσουφρίδι εάν δεν έχεις τπτ έτοιμο* το ξέρω όπως ξέρω και πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις και με Αλβανούς και με ότι θες.
*Βασικά οκ, και με τα έτοιμα χρειάζεται πολύ δουλειά κτλ αλλά σε πολλές περιπτώσεις είναι προαιρετική + ότι δεν κινδυνεύεις να μείνεις στο δρόμο ανά πάσα στιγμή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1701
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 15 Σεπ 2023, 20:59

Green Dragon έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:32
Ναι αλλά όταν λέμε για σύνδεση των παμεπιστημίων με την αγορά εργασίας κάποιοι διαμαρτύρονται. Οι ίδιοι διαμαρτύρονται και όταν λέμε για μείωση θέσεων πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
Παραγωγή αξίας είναι η εκπαίδευση και τα πανεπιστήμια. Αν δηλαδή η χώρα σου βγάζει 10 τόνους πορτοκάλια και χρειάζεται 2, οι άλλοι 8 είναι άχρηστοι και θα πρέπει να μειωθεί η παραγωγή;

Δεν πάει έτσι. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να γίνουν ανταγωνιστικότερα τα ελληνικά πανεπιστήμια, να ανέβουν σε κύρος και ουσία, και να γίνουν βιώσιμα. Ας δούνε το μοντέλο που υπάρχει πχ στο UK με τα φοιτητικά δάνεια, αντί να δίνεις επιδοτήσεις στα πανεπιστήμια τους δίνεις χρηματοδότηση μέσω διδάκτρων που αποπληρώνονται μόνο όταν ο απόφοιτος κερδίζει από την αγορά εργασίας τα ανάλογα χρήματα ώστε να αποπληρώσει το φοιτητικό δάνειο, σε άλλη περίπτωση είναι καλυμένος και δεν είναι αναγκασμένος να ξεχρεώσει. Έτσι αναγκαστικά τα πανεπιστήμια θα αναγκαστούν να αφουγκραστούν την κοινωνία και τις εφαρμοσμένες πτυχές του αντικειμένου τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esu την 15 Σεπ 2023, 21:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nandros έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:48
Αυτή την στιγμή το Ισραήλ μειώνει το πλήθος των ισλαμιστών. Κάτι καλό είναι αυτό.
.

nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 15177
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 15 Σεπ 2023, 21:00

Εγώ που να δουλέψω στο ευρωκοινοβούλιο, π.χ. ως σύμβουλος ευρωβουλευτή, τι επιστημονικές γνώσεις πρέπει να έχω; Τι σπουδές θέλει;

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1701
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 15 Σεπ 2023, 21:03

nyxtovios έγραψε:
15 Σεπ 2023, 21:00
Εγώ που να δουλέψω στο ευρωκοινοβούλιο, π.χ. ως σύμβουλος ευρωβουλευτή, τι επιστημονικές γνώσεις πρέπει να έχω; Τι σπουδές θέλει;
Δυστυχώς έχουμε μόνο μια θέση, στο γραφείο της κας Καϊλή.
Nandros έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:48
Αυτή την στιγμή το Ισραήλ μειώνει το πλήθος των ισλαμιστών. Κάτι καλό είναι αυτό.
.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 21731
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Σεπ 2023, 15:18

esu έγραψε:
15 Σεπ 2023, 20:59
Green Dragon έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:32
Ναι αλλά όταν λέμε για σύνδεση των παμεπιστημίων με την αγορά εργασίας κάποιοι διαμαρτύρονται. Οι ίδιοι διαμαρτύρονται και όταν λέμε για μείωση θέσεων πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
Παραγωγή αξίας είναι η εκπαίδευση και τα πανεπιστήμια. Αν δηλαδή η χώρα σου βγάζει 10 τόνους πορτοκάλια και χρειάζεται 2, οι άλλοι 8 είναι άχρηστοι και θα πρέπει να μειωθεί η παραγωγή;

Δεν πάει έτσι. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να γίνουν ανταγωνιστικότερα τα ελληνικά πανεπιστήμια, να ανέβουν σε κύρος και ουσία, και να γίνουν βιώσιμα. Ας δούνε το μοντέλο που υπάρχει πχ στο UK με τα φοιτητικά δάνεια, αντί να δίνεις επιδοτήσεις στα πανεπιστήμια τους δίνεις χρηματοδότηση μέσω διδάκτρων που αποπληρώνονται μόνο όταν ο απόφοιτος κερδίζει από την αγορά εργασίας τα ανάλογα χρήματα ώστε να αποπληρώσει το φοιτητικό δάνειο, σε άλλη περίπτωση είναι καλυμένος και δεν είναι αναγκασμένος να ξεχρεώσει. Έτσι αναγκαστικά τα πανεπιστήμια θα αναγκαστούν να αφουγκραστούν την κοινωνία και τις εφαρμοσμένες πτυχές του αντικειμένου τους.
Αυτό οδηγεί σε χρεοκρατία, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.

Μπορούν να αυξηθούν οι θέσεις σε αντικείμενα με ζήτηση και να μειωθούν σε εκείνα χωρίς. Και ναι, αν παράγεις 8 τόννους πορτοκάλια παραπάνω και δεν μπορείς ΟΥΤΕ να τα εξάγεις πρέπει να σταματήσεις να τα παράγεις και να τα αντικαταστήσεις με κάτι άλλο (και καθόλου καλή η αναλογία γιατί τους πτυχιούχους τους εξάγεις χωρίς να εισπράττεις δεκάρα).

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 8396
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Σεπ 2023, 15:37

Σπύρος έγραψε:
15 Σεπ 2023, 18:28
panos291 έγραψε:
15 Σεπ 2023, 17:47
Ενας καλος υδραυλικός ή ηλεκτρολογος βγαζει πολλαπλασια απο ενα φιλολογο.
Το ερώτημα είναι ποιος βγάζει περισσότερα, ο καλός φιλόλογος ή ο καλός ηλεκτρολόγος, και ποιος κάνει πιο ξεκούραστη και ευχάριστη δουλειά.
Στη επαρχια καλος ηλεκτρολογος βγαζει μεχρι και ταλιρο τον μηνα
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1701
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 16 Σεπ 2023, 17:06

Green Dragon έγραψε:
16 Σεπ 2023, 15:18
esu έγραψε:
15 Σεπ 2023, 20:59
Green Dragon έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:32
Ναι αλλά όταν λέμε για σύνδεση των παμεπιστημίων με την αγορά εργασίας κάποιοι διαμαρτύρονται. Οι ίδιοι διαμαρτύρονται και όταν λέμε για μείωση θέσεων πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
Παραγωγή αξίας είναι η εκπαίδευση και τα πανεπιστήμια. Αν δηλαδή η χώρα σου βγάζει 10 τόνους πορτοκάλια και χρειάζεται 2, οι άλλοι 8 είναι άχρηστοι και θα πρέπει να μειωθεί η παραγωγή;

Δεν πάει έτσι. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να γίνουν ανταγωνιστικότερα τα ελληνικά πανεπιστήμια, να ανέβουν σε κύρος και ουσία, και να γίνουν βιώσιμα. Ας δούνε το μοντέλο που υπάρχει πχ στο UK με τα φοιτητικά δάνεια, αντί να δίνεις επιδοτήσεις στα πανεπιστήμια τους δίνεις χρηματοδότηση μέσω διδάκτρων που αποπληρώνονται μόνο όταν ο απόφοιτος κερδίζει από την αγορά εργασίας τα ανάλογα χρήματα ώστε να αποπληρώσει το φοιτητικό δάνειο, σε άλλη περίπτωση είναι καλυμένος και δεν είναι αναγκασμένος να ξεχρεώσει. Έτσι αναγκαστικά τα πανεπιστήμια θα αναγκαστούν να αφουγκραστούν την κοινωνία και τις εφαρμοσμένες πτυχές του αντικειμένου τους.
Αυτό οδηγεί σε χρεοκρατία, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.

Μπορούν να αυξηθούν οι θέσεις σε αντικείμενα με ζήτηση και να μειωθούν σε εκείνα χωρίς. Και ναι, αν παράγεις 8 τόννους πορτοκάλια παραπάνω και δεν μπορείς ΟΥΤΕ να τα εξάγεις πρέπει να σταματήσεις να τα παράγεις και να τα αντικαταστήσεις με κάτι άλλο (και καθόλου καλή η αναλογία γιατί τους πτυχιούχους τους εξάγεις χωρίς να εισπράττεις δεκάρα).
Σημασία έχουν τα μακροοικονομικά του κράτους ή η ευημερία των πολιτών του; Αν σε ένα χωριό απαγορεύουν στα παιδιά να πάνε σχολείο έτσι ώστε να μην φύγουν και πάνε στην πόλη, αλλά να μείνουν στο χωριό να αρμέγουν πρόβατα, έχει πραγματικά κερδίσει ή χάσει το χωριό;

Αφού δεν μπορούμε να παράγουμε πολλά αλλά τουλάχιστον μπορούμε να παράγουμε τριτοβάθμια εκπαίδευση, ας το κάνουμε καλά. Έξω η ίδια μόρφωση που εδώ είναι δωρεάν κοστίζει 30 και 50 χιλιάρικα. Είναι σαν να λέμε ότι έξω για να καλιεργήσουν πορτοκάλια τους κοστίζει ξέρω γω 500 ευρώ το στρέμα και εδώ τα παράγουμε με 200, άρα ανταγωνιστηκά πάντα θα συμφέρει.
Τώρα οκ η παραπάνω υπόθεση περί πραγματικού κόστους σπουδών είναι φανταστική γιατί πολύ απλά εδώ επιβαρύνεται ο φορολογούμενος, αλλά σε εμένα φαντάζει όντως χαμηλότερο το κόστος του παραχθεί ένας επιστήμονας στην Ελλάδα. Αν έχει κάποιος στοιχεία θα ήταν ενδιαφέρον.
Nandros έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:48
Αυτή την στιγμή το Ισραήλ μειώνει το πλήθος των ισλαμιστών. Κάτι καλό είναι αυτό.
.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Σεπ 2023, 17:14

Ναι αλλά από την άλλη τι προσφέρουν πραγματικά οι 10 φιλολογιες που έχουμε; Το μόνο που φαίνεται να παράγουν οι φιλόλογοι είναι κ άλλους φιλολογους :102:

Δεν έχω κομπλεξ μαζί τους btw σε αντίθεση με τον μέσο φορουμιτη που είχε φάει απίστευτη φαπα από την κοντή χλαπατσα που του έκανε αρχαία στο σχολείο (αν κ τα θεωρητικά δεν ήταν το φόρτε μου). Αλήθεια αναρωτιέμαι όμως. Νομίζω θα μπορούσαν όλες οι φιλολογίες να αντικατασταθουν από πχ κοινωνιολογιες, θεολογιες, κάτι τέτοιο, οι οποίες επίσης θα εκπαιδευουν τους φοιτητές τους ώστε να διδάξουν άλλους να γίνουν φοιτητές των σχολών αυτών, κοκ. :102:

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1701
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 16 Σεπ 2023, 17:33

Δεν νομίζω ότι η χρησιμότητα των φιλόλογων είναι μόνο αυτή. Δεν ξέρω όλες τις πιθανές εφαρμογές που θα μπορούσε να έχει η επιστήμη τους αλλά ναι, από συγγραφείς βιβλίων ή ομιλιών, από επιμέλεια δημοσιογραφικών κειμένων, σεναριογράφοι, εφαρμογές στο θέατρο και δεν ξέρω ειλικρινά τι άλλο, πρόχειρες σκέψεις λέω. Αλλά μου είναι σίγουρα ευτυχέστερο το να συναναστρέφομαι με 10 φιλόλογους αντί δέκα φορτιγατζήδες που θέλει το πχόρομ, και σίγουρα δίνει περισσότερη αξία σε μια κοινωνία η μόρφωση των ατόμων που την αποτελούν.

Παρεμπιπτόντως πριν κάποια χρόνια θεωρούσα τις φιλοσοφικές σπουδές περίπου άχρηστες. Ενδεχομένως να είναι από τα πιο hot στο μέλλον αντικείμενα (με πληροφορικές, βιολογίες κα). Ειδικά πολιτική φιλοσοφία, η κοινωνία μας δεν έχει λύσει το τι θα κάνει με το internet, με τον ελεύθερο λόγο, τα προσωπικά δεδομένα και την ατομική/συλλογική ασφάλεια, προσωπικές/κοινωνικές ελευθερίες, και έρχονται και προστίθονται συνέχεια θέματα, τεχνιτή νοημοσύνη, γενετικές τροποποιήσεις ανθρώπων, βιοϊατρική και cyberpunkιες, ηθικά διλήμματα στην αυτόματη οδήγηση κλπ. Κάθε πολιτικό κόμμα ή ακόμα και εταιρεία θα πρέπει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να δώσει απαντήσεις ή να πάρει σχετικές αποφάσεις. Ποιος θα συγκροτήσει τα όργανα που θα το κάνουν αυτό, οι μπακάληδες κι οι υδραυλικοί;
Nandros έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:48
Αυτή την στιγμή το Ισραήλ μειώνει το πλήθος των ισλαμιστών. Κάτι καλό είναι αυτό.
.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12775
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επαγγελματική εκπαίδευση: Νέοι, καταρτισμένοι, αλλά άνεργοι στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 16 Σεπ 2023, 17:39

Η καλύτερη βιτρίνα είναι το δημοσιογραφικό.

Ένα σωρό νέοι τρέχουν για ψίχουλα και τα ίδια χούφταλα εμφανίζονται ξανά και ξανά στην τβ αιώνια σχεδόν....

Από κει και μόνο καταλαβαίνει κανείς τι δεν πάει καλά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών