Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41192
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 22:44

ST48410 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:36
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:33
Επίσης συνεισφέρουν ελάχιστους ως καθόλου φόρους. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες έχουν τζίρο περί τα 5 δισεκατομμύρια και πληρώνουν φόρους περί τα 60 εκατομμύρια. Δηλαδή παράγουν το 2,8% του ΑΕΠ και πληρώνουν το 0,3% των άμεσων φόρων (ή το 0,13% των συνολικών φόρων).
Πως γίνεται αυτό;
Με μαγικά λογιστικά. Seriously, κοίτα τις οικονομικές καταστάσεις τους, δεν το βγάζω απ' το μυαλό μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Δεκ 2018, 22:44

hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:42
Δεν λειτουργούμε έτσι. Καμμία σχέση. Αν το κάνει κάποιος είναι εξαίρεση. Υπάρχουν οι άμεσοι προμηθευτές, που είναι συνήθως μεγάλες εταιρείες (π.χ. Chipita, Tasty, Creta farms, Υφαντής, Νίκας, κτλ), οι κάβες χοντρικής για ποτά/αναψυκτικά/νερά, οι αποθήκες χοντρικής και τα Cash and Carry, που είναι σαν ΣΜ χοντρικής.

Όταν π.χ. εγώ πουλάω το Babylino 10 ευρώ (πάντα), που τα ΣΜ το πουλάνε από 12 ως 16 ευρώ, το έχω αγοράσει 8 και κάτι. Αυτό σου δίνει και μια ιδέα για το περιθώριο κέρδους που έχει η μεγάλη αλυσίδα, που προφανώς το αγοράζει και φθηνότερα.
Και γιατί δεν το βάζει φθηνότερα να διαλύσει τον ανταγωνισμό από τους μικρούς; Έχει άλλου είδους έξοδα που γλιτώνετε εσείς και την αναγκάζει να πουλάει τόσο πολύ ακριβότερα;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Δεκ 2018, 22:44

Athos έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:39
μου έχει τύχει κι εμένα να δώ να αγοράζουν κάποιοι προσφορές σε ποσότητες (προφανώς επαγγελματίες).
Η απορία μου είναι, αφού οι συγκεκριμένοι "πελάτες" δεν ανταποκρίνονται στο σκοπό για τον οποίο οι αλυσίδες κάνουν τις προσφορές (δόλωμα για την αγορά και άλλων προϊόντων) γιατί οι αλυσίδες δεν τους το κόβουν, βάζοντας ας πούμε περιορισμό στις προσφορές 1-2 συσκευασίες ή περιορίζοντας τις προσφορές μόνο στη λιανική (όχι στα τιμολόγια)
Σκοπός της προσφοράς δεν είναι να εξυπηρετηθείς εσύ, ο πελάτης. Σκοπός της είναι να γίνει ντόρος, να συρρεύσει κόσμος από περιέργεια ή από ...λύσσα, και να ακουστεί το όνομα. Αρκεί να σκεφτείς ότι η αλυσίδα θα σου πει απλά "δεν πρόλαβες, τα αποθέματα εξαντλήθηκαν, έλα πάλι το επόμενο Σάββατο που θα φέρουμε νέα" :smt047

Και μπορείς να είσαι βέβαιος (99%) ότι θα ξαναπάς... :c020:

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 17 Δεκ 2018, 22:45

gassim έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:42
Αν είχαν δίκιο δεν θα είχες μαγαζί τώρα. Ο μίστερ μαξ λέει οτι τα σούπερ μάρκετς θα κλείσουν όλους τους μικρούς και απλά του υπενθύμισα οτι σούπερ μαρκετς υπάρχουν 40 χρόνια και ότι ήταν να κλείσει έκλεισε.
Οχι, ο μιστερ μαξ λεει οτι τα μεγαλα σιγα σιγα θα κλείσουν τους μιρκους και ειναι αργή διαδικασία. Επειδη δεν κλείσαν ολοι εδω και 40 χρόνια, δεν σημαίνει οτι δεν θα κλείσουν στα επόμενα 40. Και το πιο λογικό, είναι να γινει οτι και στην αγγλία, όπου τα μικρα ειναι και αυτά αλυσίδες.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Δεκ 2018, 22:46

hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:44
ST48410 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:36
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:33
Επίσης συνεισφέρουν ελάχιστους ως καθόλου φόρους. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες έχουν τζίρο περί τα 5 δισεκατομμύρια και πληρώνουν φόρους περί τα 60 εκατομμύρια. Δηλαδή παράγουν το 2,8% του ΑΕΠ και πληρώνουν το 0,3% των άμεσων φόρων (ή το 0,13% των συνολικών φόρων).
Πως γίνεται αυτό;
Με μαγικά λογιστικά. Seriously, κοίτα τις οικονομικές καταστάσεις τους, δεν το βγάζω απ' το μυαλό μου.
Δεν σε αμφισβήτησα. Απλώς προσπαθώ να καταλάβω αν πρόκειται περί φοροαποφυγής ή υπάρχουν τόσα πραγματικά έξοδα που να δικαιολογούν κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41192
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 22:47

gassim έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:42
Αν είχαν δίκιο δεν θα είχες μαγαζί τώρα. Ο μίστερ μαξ λέει οτι τα σούπερ μάρκετς θα κλείσουν όλους τους μικρούς και απλά του υπενθύμισα οτι σούπερ μαρκετς υπάρχουν 40 χρόνια και ότι ήταν να κλείσει έκλεισε.
Δεν λέω ότι θα κλείσουν όλοι οι μικροί, κυρίως γιατί εξυπηρετούν την κατανάλωση με διαφορετικό τρόπο, αλλιώς και φθηνότερα να είναι δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα μεγάλα ΣΜ, για διάφορους λόγους. Κλείνουν όμως πολλοί εξαιτίας των ΣΜ, που αλλιώς δεν θα έκλειναν. Εξάλλου έχω εξηγήσει πολλές φορές ότι οι μεγάλες αλυσίδες (όχι μόνο των ΣΜ) κάνουν ζημιά στην αγορά με διάφορους τρόπους και τελικά δεν ωφελούν τον καταναλωτή μακροπρόθεσμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 22:48

hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:33
Επίσης οι μισθοί σε ΣΜ είναι εξευτελιστικοί
:blm::blm::blm::hammer::hammer::hammer:

Εικόνα
https://www.insider.gr/epiheiriseis/emp ... rgazomenoi


Screenshot_6.jpg
https://www.insider.gr/sites/default/fi ... nitis1.pdf
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 22:48

ST48410 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:36
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:33
Επίσης συνεισφέρουν ελάχιστους ως καθόλου φόρους. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες έχουν τζίρο περί τα 5 δισεκατομμύρια και πληρώνουν φόρους περί τα 60 εκατομμύρια. Δηλαδή παράγουν το 2,8% του ΑΕΠ και πληρώνουν το 0,3% των άμεσων φόρων (ή το 0,13% των συνολικών φόρων).
Πως γίνεται αυτό;
Πολύ φοβούμαι ότι πρόκειται για συνομωσία σόρος-σιωνιστών να φορολογούνται τα κέρδη και όχι ο τζίρος!
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41192
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 22:49

ST48410 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:44
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:42
Δεν λειτουργούμε έτσι. Καμμία σχέση. Αν το κάνει κάποιος είναι εξαίρεση. Υπάρχουν οι άμεσοι προμηθευτές, που είναι συνήθως μεγάλες εταιρείες (π.χ. Chipita, Tasty, Creta farms, Υφαντής, Νίκας, κτλ), οι κάβες χοντρικής για ποτά/αναψυκτικά/νερά, οι αποθήκες χοντρικής και τα Cash and Carry, που είναι σαν ΣΜ χοντρικής.

Όταν π.χ. εγώ πουλάω το Babylino 10 ευρώ (πάντα), που τα ΣΜ το πουλάνε από 12 ως 16 ευρώ, το έχω αγοράσει 8 και κάτι. Αυτό σου δίνει και μια ιδέα για το περιθώριο κέρδους που έχει η μεγάλη αλυσίδα, που προφανώς το αγοράζει και φθηνότερα.
Και γιατί δεν το βάζει φθηνότερα να διαλύσει τον ανταγωνισμό από τους μικρούς; Έχει άλλου είδους έξοδα που γλιτώνετε εσείς και την αναγκάζει να πουλάει τόσο πολύ ακριβότερα;
Σίγουρα έχει έξοδα που εμείς δεν έχουμε. Αλλά ο κυριότερος λόγος είναι ότι θέλουν να έχουν περισσότερο κέρδος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 22:50

Μπότομ λάιν -> μαγικά λογιστικά
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 22:51

Τελικα τα σουπερ μαρκετ που ειναι ακριβοτερα απο τα μινι μαρκετ γιατι θελουν μεγαλυτερο κερδος δεν πληρωνουν φορους γιατι δεν εχουν κερδη
Αλλο ενα ταξιδι στο μυαλο του διαταραγμενου μινιμαρκετα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Δεκ 2018, 22:52

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:48
ST48410 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:36
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:33
Επίσης συνεισφέρουν ελάχιστους ως καθόλου φόρους. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες έχουν τζίρο περί τα 5 δισεκατομμύρια και πληρώνουν φόρους περί τα 60 εκατομμύρια. Δηλαδή παράγουν το 2,8% του ΑΕΠ και πληρώνουν το 0,3% των άμεσων φόρων (ή το 0,13% των συνολικών φόρων).
Πως γίνεται αυτό;
φορολογούνται τα κέρδη και όχι ο τζίρος!
Αυτό το γνωρίζω. Δεν καταλαβαίνω πως αγοράζοντας κάποιος μαζικά και άρα φθηνότερα από το μικρομάγαζο και πουλώντας ακριβότερα μπορεί στο τέλος να μένει με αναλογικά πολύ λιγότερα κέρδη. Χαζοί δεν είναι πάντως, οπότε;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 17 Δεκ 2018, 22:54

Τα σούπερ μάρκετ είναι σαφώς φτηνότερα όπως είναι λογικό. Αγοράζω από μπακάλικα μόνο όταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
Ο περιορισμός του μπακάλικου παίζει να μου εξασφαλίζει 1-2 μισθούς το χρόνο απλά αγοράζοντας τα ίδια ακριβώς προϊόντα από υπεραγορά.

Green Cola 1.5 λίτρο αγόραζα 1-2 την ημέρα (το ξέρω πολύ). Τιμή μπακάλικου 1.80. Τιμή σούπερ μάρκετ 67 εως 1.10 (νομίζω τώρα ανέβηκε η τιμή αλλά την έκοψα). Υπολογίστε 1.5 μπουκάλια την ημέρα επί 365 το χρόνο τι διαφορά στα χρήματα προκύπτει. Αυτό απλά από την κοκα κόλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 17 Δεκ 2018, 22:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Δεκ 2018, 22:55

Ούτε στα όνειρά τους δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τα μίνι μάρκετ τις μεγάλες αλυσίδες.
Ο stavmanr έχει δίκιο σε αυτά που λέει αλλά ισχύουν για πολύ λίγα μικρομάγαζα.
Ούτε τα μεγάλα σούπερ μάρκετ που δεν είναι αλυσίδες μπορούν να συναγωνιστούν τις μεγάλες αλυσίδες, πουλάνε κάπου 15% ακριβότερα.
Τα μίνι μάρκετ πουλάνε κάπου 30% ακριβότερα από τις μεγάλες αλυσίδες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41192
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 22:58

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:51
Τελικα τα σουπερ μαρκετ που ειναι ακριβοτερα απο τα μινι μαρκετ γιατι θελουν μεγαλυτερο κερδος δεν πληρωνουν φορους γιατι δεν εχουν κερδη
Αλλο ενα ταξιδι στο μυαλο του διαταραγμενου μινιμαρκετα
Δεν πληρώνουν φόρους γιατί κρύβουν τα κέρδη τους με λογιστικές παπαριές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών