Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 20:02

Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:00
Eν μεσω πανδημιας και παγκοσμιας ενεργειακης κρισης δηλαδη εν μεσω μιας τελειας οικονομικης καταιγιδας μειωνεται η ανεργια και αυξανεται το ΑΕΠ
Τι σημαινουν αυτα για το νημα;
Οτι ο νηματοθετης εχει ενα φετιχ με τις καφετεριες στο Κολωνακι και δεν θελει να κλεινουν
Γιατι η οικονομια παει καλα
Ο κύκλος μίας οικονομίας δεν εναρμονίζεται αμέσως με τις διεθνείς εξελίξεις. Το 2008 έσκασε η φούσκα της Λίμαν, το 2010
μπήκε η Ελλάδα στα Μνημόνια. Μέχρι τότε ανέβαινε το ΑΕΠ και οι περισσότεροι Έλληνες ήταν μέσα στην τρελή χαρά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40538
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 19 Δεκ 2022, 20:06

Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:00
Eν μεσω πανδημιας και παγκοσμιας ενεργειακης κρισης δηλαδη εν μεσω μιας τελειας οικονομικης καταιγιδας μειωνεται η ανεργια και αυξανεται το ΑΕΠ
Τι σημαινουν αυτα για το νημα;
Οτι ο νηματοθετης εχει ενα φετιχ με τις καφετεριες στο Κολωνακι και δεν θελει να κλεινουν
Η οικονομια παει καλα


Το ΑΕΠ μεγαλωσε επειδη οι εταιριες ρευματος εβγαλαν ΔΙΣ απο τον ταλαιπωρο Ελληνα μισθωτο που τις πλουτισε σε ενα χρονο. Και επειδη ανθει το μαυρο χρημα και η παραοικονομια.


.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Δεκ 2022, 20:07

τρις εβγαλαν οπως αυτα που εταζες απο την φοροδιαφυγη στην Ελβετια

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Δεκ 2022, 20:09

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:02

Ο κύκλος μίας οικονομίας δεν εναρμονίζεται αμέσως με τις διεθνείς εξελίξεις. Το 2008 έσκασε η φούσκα της Λίμαν, το 2010
μπήκε η Ελλάδα στα Μνημόνια. Μέχρι τότε ανέβαινε το ΑΕΠ και οι περισσότεροι Έλληνες ήταν μέσα στην τρελή χαρά.
Μπα
Τις επιχειρησεις μας χτυπησε η κριση το 2008
Ο πολυς κοσμος το καταλαβε με τα μετρα περικοπων πολυ αργοτερα γιατι απλα δεν τον ενοιαζε
Αν δεν μπει στον κωλο του Ελληνα η πουτσα δεν αντιλαμβανεται τιποτα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40538
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 19 Δεκ 2022, 20:10

Να δουμε τι κονομησαν μονο στην αρχη του 2022.

Σημειωνω οτι οσο κονομαγαν οι Ολιγαρχες της ενεργειας τοσο εκλαιγαν τα νοικοκυρια και η εστιαση.




.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 20:18

Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:09
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:02

Ο κύκλος μίας οικονομίας δεν εναρμονίζεται αμέσως με τις διεθνείς εξελίξεις. Το 2008 έσκασε η φούσκα της Λίμαν, το 2010
μπήκε η Ελλάδα στα Μνημόνια. Μέχρι τότε ανέβαινε το ΑΕΠ και οι περισσότεροι Έλληνες ήταν μέσα στην τρελή χαρά.
Μπα
Τις επιχειρησεις μας χτυπησε η κριση το 2008
Ο πολυς κοσμος το καταλαβε με τα μετρα περικοπων πολυ αργοτερα γιατι απλα δεν τον ενοιαζε
Αν δεν μπει στον κωλο του Ελληνα η πουτσα δεν αντιλαμβανεται τιποτα
Το πραγματικό ΑΕΠ της Ελλάδας έβαινε αυξανόμενο μέχρι το 2008 και η ανεργία μειούμενη. Την περίοδο 2008-2009 σκούρυναν τα πράγματα και
μετά ήρθαν τα Μνημόνια.
https://www.statistics.gr/documents/201 ... 0a782e494f
Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου στο ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων αντιλαμβάνεται τα πάντα όταν μπαίνουν πούτσες στους πισινούς τους.
Κάτι ανάλογο θα συμβεί και με πολλούς εστιάτορες οι οποίοι προς το παρόν ανοίγουν το 100ο σουβλατζίδικο μιάς γειτονιάς ακριβώς δίπλα στο
99ο και μετά θα αναρωτιούνται "Τις πταίει" και η κίνηση στο κατάστημα δεν είναι η αναμενόμενη.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Δεκ 2022, 20:26

Ε μαθε λοιπον τι συμβαινει στην επιχειρηση μου δηλαδη στον πραγματικο κοσμο
Απο το 2015 και μετα καθε χρονο εχω συνεχομενη μεγαλη αυξηση τζιρου και απο το 2019 μεχρι και φετος καθε χρονο σπαω ρεκορ ολων των εποχων

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 20:33

Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:26
Ε μαθε λοιπον τι συμβαινει στην επιχειρηση μου δηλαδη στον πραγματικο κοσμο
Απο το 2015 και μετα καθε χρονο εχω συνεχομενη μεγαλη αυξηση τζιρου και απο το 2019 μεχρι και φετος καθε χρονο σπαω ρεκορ ολων των εποχων
Αν δεχτώ πως είσαι ειλικρινής, η επιχείρηση ΣΟΥ δεν είναι όλος ο πραγματικός κόσμος. Επίσης, τα δεδομένα μπορούν να
μεταβληθούν είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Πάντως πέρα από το στατιστικό μέρος του πράγματος, είναι ενδιαφέρον πως
αναφέρεις το 2015 ως το σημείο ανόδου της επιχείρησής σου, μάλλον το κατάλαβες και εσύ και έβαλες και το 2019 στην κουβέντα :D

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Δεκ 2022, 20:43

Η επιχειρηση μου ειναι απο τις πρωτες που καταλαβαινουν οποιαδηποτε καλη η κακη εξελιξη στην οικονομια
Οσοι εχουν καλη μνημη με θυμουνται να γραφω το 2015 για το ξεκινημα της ανοδου και για το οτι θα παρει τουλαχιστον 6-7 χρονια ωστε αυτο να αρχισει να γινεται αντιληπτο στον μεσο Ελληνα
Προεκυψαν πανδημια και παγκοσμια οικονομικη κριση και παρολα αυτα το φως φαινεται

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 20:47

Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:43
Η επιχειρηση μου ειναι απο τις πρωτες που καταλαβαινουν οποιαδηποτε καλη η κακη εξελιξη στην οικονομια
Οσοι εχουν καλη μνημη με θυμουνται να γραφω το 2015 για το ξεκινημα της ανοδου και για το οτι θα παρει τουλαχιστον 6-7 χρονια ωστε αυτο να αρχισει να γινεται αντιληπτο στον μεσο Ελληνα
Προεκυψαν πανδημια και παγκοσμια οικονομικη κριση και παρολα αυτα το φως φαινεται
Άμα το πάμε με βάση ποιες επιχειρήσεις αποτελούν βαρόμετρο για την οικονομία, θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως επίκειται
κακός χαμός αφού το Facebook και η Goldman Sachs ανακοίνωσαν απολύσεις.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14737
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Δεκ 2022, 20:50

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 19:28
Δε μπορώ να ξέρω ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση στον κλάδο της εστίασης αλλά πραγματικά το πάρτι εκεί έχει κρατήσει
περισσότερο από ότι θα περίμενε κανείς. Δε γίνεται να ανοίγουν 40 σουβλατζίδικα και 50 καφετέριες σε κάθε στενό, ο
ανταγωνισμός μεταξύ των επιχειρήσεων θα οδηγήσει μοιραία στο κλείσιμο κάποιων εξ'αυτών. Επίσης το κλισέ που λέει
ότι "ο Έλληνας πάντα θα ξοδεύει για τον καφέ" ισχύει στο βαθμό που ο Έλληνας έχει λεφτά να τα ξοδεύει κάθε μέρα σε καφέδες
και σουβλάκια. Όσες συντάξεις και αν γίνονται χαρτζιλίκια, με το σουβλάκι στα 3+ ευρώ δε φτάνουν τα λεφτά.
Πες τα ρε τύπε!

Δεν βλέπεις τίποτα άλλο. Καφέ και φαγητό. Βγάζουν όλοι αυτοί τα έξοδα της επιχείρησης; Πόσους καφέδες και πόσους γύρους πουλάνε;

Μου φαίνεται ότι ανοίγουν ένα μαγαζί, απλά για να πουν ότι προσπαθούν κι άνοιξαν μαγαζί και θα δούμε τι θα γίνει.

Καλύτερα με αυτά τα λεφτά να παίζανε χρηματιστήριο.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 20:56

Feindflug έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:50
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 19:28
Δε μπορώ να ξέρω ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση στον κλάδο της εστίασης αλλά πραγματικά το πάρτι εκεί έχει κρατήσει
περισσότερο από ότι θα περίμενε κανείς. Δε γίνεται να ανοίγουν 40 σουβλατζίδικα και 50 καφετέριες σε κάθε στενό, ο
ανταγωνισμός μεταξύ των επιχειρήσεων θα οδηγήσει μοιραία στο κλείσιμο κάποιων εξ'αυτών. Επίσης το κλισέ που λέει
ότι "ο Έλληνας πάντα θα ξοδεύει για τον καφέ" ισχύει στο βαθμό που ο Έλληνας έχει λεφτά να τα ξοδεύει κάθε μέρα σε καφέδες
και σουβλάκια. Όσες συντάξεις και αν γίνονται χαρτζιλίκια, με το σουβλάκι στα 3+ ευρώ δε φτάνουν τα λεφτά.
Πες τα ρε τύπε!

Δεν βλέπεις τίποτα άλλο. Καφέ και φαγητό. Βγάζουν όλοι αυτοί τα έξοδα της επιχείρησης; Πόσους καφέδες και πόσους γύρους πουλάνε;

Μου φαίνεται ότι ανοίγουν ένα μαγαζί, απλά για να πουν ότι προσπαθούν κι άνοιξαν μαγαζί και θα δούμε τι θα γίνει.

Καλύτερα με αυτά τα λεφτά να παίζανε χρηματιστήριο.
Πολλοί ανήκουν και στην κατηγορία του "Βλέπουμε και κάνουμε". Δεν τους κατηγορώ, ο καθένας προσπαθεί να βγάλει τα προς το ζην. Άμα
κάποιος βλέπει ότι καφεπώληδες και σουβλατζήδες κάπως τη βολεύουν μπορεί να μπει και αυτός στο παιχνίδι όμως κάθε βίβλιο της Οικονομικής
Επιστήμης που σέβεται τον εαυτό του, ανεξάρτητα αν έχει γραφτεί από αριστερό ή δεξιό συγγραφέα λέει πως σε κάθε αγορά αργά ή γρήγορα
ο ευρύς ανταγωνισμός συμπιέζει τα κέρδη των επιχειρήσεων και ωθεί κάποιες εξ'αυτών σε κλείσιμο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14737
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Δεκ 2022, 20:59

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:56
Feindflug έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:50
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 19:28
Δε μπορώ να ξέρω ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση στον κλάδο της εστίασης αλλά πραγματικά το πάρτι εκεί έχει κρατήσει
περισσότερο από ότι θα περίμενε κανείς. Δε γίνεται να ανοίγουν 40 σουβλατζίδικα και 50 καφετέριες σε κάθε στενό, ο
ανταγωνισμός μεταξύ των επιχειρήσεων θα οδηγήσει μοιραία στο κλείσιμο κάποιων εξ'αυτών. Επίσης το κλισέ που λέει
ότι "ο Έλληνας πάντα θα ξοδεύει για τον καφέ" ισχύει στο βαθμό που ο Έλληνας έχει λεφτά να τα ξοδεύει κάθε μέρα σε καφέδες
και σουβλάκια. Όσες συντάξεις και αν γίνονται χαρτζιλίκια, με το σουβλάκι στα 3+ ευρώ δε φτάνουν τα λεφτά.
Πες τα ρε τύπε!

Δεν βλέπεις τίποτα άλλο. Καφέ και φαγητό. Βγάζουν όλοι αυτοί τα έξοδα της επιχείρησης; Πόσους καφέδες και πόσους γύρους πουλάνε;

Μου φαίνεται ότι ανοίγουν ένα μαγαζί, απλά για να πουν ότι προσπαθούν κι άνοιξαν μαγαζί και θα δούμε τι θα γίνει.

Καλύτερα με αυτά τα λεφτά να παίζανε χρηματιστήριο.
Πολλοί ανήκουν και στην κατηγορία του "Βλέπουμε και κάνουμε". Δεν τους κατηγορώ, ο καθένας προσπαθεί να βγάλει τα προς το ζην. Άμα
κάποιος βλέπει ότι καφεπώληδες και σουβλατζήδες κάπως τη βολεύουν μπορεί να μπει και αυτός στο παιχνίδι όμως κάθε βίβλιο της Οικονομικής
Επιστήμης που σέβεται τον εαυτό του, ανεξάρτητα αν έχει γραφτεί από αριστερό ή δεξιό συγγραφέα λέει πως σε κάθε αγορά αργά ή γρήγορα
ο ευρύς ανταγωνισμός συμπιέζει τα κέρδη των επιχειρήσεων και ωθεί κάποιες εξ'αυτών σε κλείσιμο.
Γω νομίζω ρε δικέ μου, ότι με αυτά τα 20,30,50.000 ευρώ που έδωσαν για να ανοίξουν μια τέτοιου είδους επιχείρηση, θα μπορούσαν να κάνουν πιο κερδοφόρα πράγματα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 19 Δεκ 2022, 21:19

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:33
Σπανακιας έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:26
Ε μαθε λοιπον τι συμβαινει στην επιχειρηση μου δηλαδη στον πραγματικο κοσμο
Απο το 2015 και μετα καθε χρονο εχω συνεχομενη μεγαλη αυξηση τζιρου και απο το 2019 μεχρι και φετος καθε χρονο σπαω ρεκορ ολων των εποχων
Αν δεχτώ πως είσαι ειλικρινής, η επιχείρηση ΣΟΥ δεν είναι όλος ο πραγματικός κόσμος. Επίσης, τα δεδομένα μπορούν να
μεταβληθούν είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Πάντως πέρα από το στατιστικό μέρος του πράγματος, είναι ενδιαφέρον πως
αναφέρεις το 2015 ως το σημείο ανόδου της επιχείρησής σου,
μάλλον το κατάλαβες και εσύ και έβαλες και το 2019 στην κουβέντα :D
:lol:

Υπάρχει και καλός Σύριζα...

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πως ήταν η ανάπτυξη του Κούλη στην εστίαση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Δεκ 2022, 23:33

Feindflug έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:59
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:56
Feindflug έγραψε:
19 Δεκ 2022, 20:50

Πες τα ρε τύπε!

Δεν βλέπεις τίποτα άλλο. Καφέ και φαγητό. Βγάζουν όλοι αυτοί τα έξοδα της επιχείρησης; Πόσους καφέδες και πόσους γύρους πουλάνε;

Μου φαίνεται ότι ανοίγουν ένα μαγαζί, απλά για να πουν ότι προσπαθούν κι άνοιξαν μαγαζί και θα δούμε τι θα γίνει.

Καλύτερα με αυτά τα λεφτά να παίζανε χρηματιστήριο.
Πολλοί ανήκουν και στην κατηγορία του "Βλέπουμε και κάνουμε". Δεν τους κατηγορώ, ο καθένας προσπαθεί να βγάλει τα προς το ζην. Άμα
κάποιος βλέπει ότι καφεπώληδες και σουβλατζήδες κάπως τη βολεύουν μπορεί να μπει και αυτός στο παιχνίδι όμως κάθε βίβλιο της Οικονομικής
Επιστήμης που σέβεται τον εαυτό του, ανεξάρτητα αν έχει γραφτεί από αριστερό ή δεξιό συγγραφέα λέει πως σε κάθε αγορά αργά ή γρήγορα
ο ευρύς ανταγωνισμός συμπιέζει τα κέρδη των επιχειρήσεων και ωθεί κάποιες εξ'αυτών σε κλείσιμο.
Γω νομίζω ρε δικέ μου, ότι με αυτά τα 20,30,50.000 ευρώ που έδωσαν για να ανοίξουν μια τέτοιου είδους επιχείρηση, θα μπορούσαν να κάνουν πιο κερδοφόρα πράγματα.
Πιθανόν ναι, από την άλλη όμως ο απλός άνθρωπος της διπλανής πόρτας αντιδράει εκ των πραγμάτων αντανακλαστικά στα ερεθίσματα
του περιβάλλοντός του. Αφού βλέπει κάποιος τον ξάδερφο του να ανοίγει σουβλακέρι και να τα βγάζει πέρα σκέφτεται "Γιατί όχι και εγώ?"
Δε λέω πως είναι απόλυτα σωστή αυτή η σκέψη απλώς την περιγράφω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών