Η υποτιθέμενη μείωση της ανεργίας

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η υποτιθέμενη μείωση της ανεργίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Δεκ 2023, 16:25

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2023, 16:20
pylothess έγραψε:
20 Δεκ 2023, 16:15
Αυτοί που με δουλεύουν με προγράμματα κοινωφελούς εργασίας και με voucher ,θεωρούνται άνεργοι;
Στην στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ όχι. Εργαζόμενοι θεωρούνται, όπως κι αυτοί που κάνουν πρακτική, αυτοί είναι απλήρωτοι interns και αυτοί π.χ. που βοηθάνε τους γονείς τους το Σαββάτο, σε οικογενειακή επιχείρηση, ακόμη κι αν αυτό είναι χωράφι με ελιές ξέρω 'γώ, ακόμη κι αν δεν πληρώνονται καθόλου γι' αυτό. Το ελάχιστο όριο για να θεωρεί απασχολούμενος είναι να έχει δουλέψει 1 (ναι, μία) ώρα την εβδομάδα αναφοράς.
Συγγνώμη , αλλά στην πρακτική υπογράφεις χαρτιά. Όταν πηγαίνεις να βοηθήσεις τον παππού και την γιαγιά να μαζέψουν ελιές ή βερύκοκα αυτό από που φαίνεται; Αλλά όπως έγραψες πιο πάνω η ΕΛΣΤΑΤ υπολογίζει τα ποσοστά βάσει ερωτηματολογίων. Πιθανώς και με τηλεφωνικές συνεντεύξεις. Οπότε σε ερώτηση του στύλ:"Με τι ασχολείστε αυτό τον καιρό;-Παρακολουθώ επιδοτούμενο σεμινάριο από τον ΔΥ.Π.Α.",πιθανόν να τον καταχωρήσουν ως εργαζόμενο.

Τότε τα πραγματκά ποσοστά της ανεργίας είναι τουλάχιστον διπλάσια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η υποτιθέμενη μείωση της ανεργίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2023, 16:35

pylothess έγραψε:
20 Δεκ 2023, 16:25
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2023, 16:20
pylothess έγραψε:
20 Δεκ 2023, 16:15
Αυτοί που με δουλεύουν με προγράμματα κοινωφελούς εργασίας και με voucher ,θεωρούνται άνεργοι;
Στην στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ όχι. Εργαζόμενοι θεωρούνται, όπως κι αυτοί που κάνουν πρακτική, αυτοί είναι απλήρωτοι interns και αυτοί π.χ. που βοηθάνε τους γονείς τους το Σαββάτο, σε οικογενειακή επιχείρηση, ακόμη κι αν αυτό είναι χωράφι με ελιές ξέρω 'γώ, ακόμη κι αν δεν πληρώνονται καθόλου γι' αυτό. Το ελάχιστο όριο για να θεωρεί απασχολούμενος είναι να έχει δουλέψει 1 (ναι, μία) ώρα την εβδομάδα αναφοράς.
Συγγνώμη , αλλά στην πρακτική υπογράφεις χαρτιά. Όταν πηγαίνεις να βοηθήσεις τον παππού και την γιαγιά να μαζέψουν ελιές ή βερύκοκα αυτό από που φαίνεται; Αλλά όπως έγραψες πιο πάνω η ΕΛΣΤΑΤ υπολογίζει τα ποσοστά βάσει ερωτηματολογίων. Πιθανώς και με τηλεφωνικές συνεντεύξεις. Οπότε σε ερώτηση του στύλ:"Με τι ασχολείστε αυτό τον καιρό;-Παρακολουθώ επιδοτούμενο σεμινάριο από τον ΔΥ.Π.Α.",πιθανόν να τον καταχωρήσουν ως εργαζόμενο.

Τότε τα πραγματκά ποσοστά της ανεργίας είναι τουλάχιστον διπλάσια.
Όχι πιθανόν, το γράφουν πολύ καθαρά στην μεθοδολογία τους ότι το κάνουν. Οι ερωτήσεις τουλάχιστον μέχρι πέρυσι γίνονταν τηλεφωνικά λόγω covid. Τώρα δεν ξέρω αν επανήλθαν σε φυσική μορφή.

Η ΕΛΣΤΑΤ ρωτάει το άτομο αν έχει εργαστεί έστω μια ώρα, έστω απλήρωτα, έστω σε οικογενειακή εργασία. Κατόπιν ρωτάει περισσότερα για την φύση της εργασίας.

Να σημειώσω εδώ και το άλλο, ότι αν τα ποσοστά ανεργίας είχαν πέσει τόσο πολύ και είχαν βελτιωθεί τα οικονομικά των πολιτών, θα το βλέπαμε και σε αύξηση των εσόδων του ΚΕΑΟ από παλιές οφειλές. Εντούτοις, τα 2 τελευταία χρόνια (2021-2022) οι εισπράξεις είναι μειωμένες σε σχέση με την τελευταία διετία ΣΥΡΙΖΑ (2018-2019), κατά 134 εκ. ευρώ.

Βέβαια, αν είσαι μέσο μαζικής παραπληροφόρησης πληρωμένο από την κυβέρνηση, παρουσιάζεις την είδηση με αυτόν τον τίτλο: «e-ΕΦΚΑ: Έσοδα ρεκόρ 1,75 δισ. ευρώ από το ΚΕΑΟ»
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών