Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 11 Οκτ 2020, 16:59

nowhere έγραψε:
09 Οκτ 2020, 17:05
η τουρκία τι βιομηχανία είχε πριν 20 χρόνια,σουτζούκ λουκούμ?
Το ερώτημα ίσως θα έπρεπε να είναι τι εργατικό κόστος είχε πριν 20 χρόνια αλλά και σήμερα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 11 Οκτ 2020, 17:05

πιο μεγάλο από αυτό που είχε πριν 40 ή 60 χρόνια

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 17:06

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:50
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:30
elchav έγραψε:
09 Οκτ 2020, 20:37


:goodpost:
Έτσι. Κατά τ' άλλα καυλαντίστε με τον καπιταλισμό και τις ιδεολογίες κερδοσκοπίας σαν να είναι φυσική αξία της ζωής.
Η μόνη φυσική αξία της ζωής είναι η επιβίωση του καταλληλότερου για αναπαραγωγή. Έχω όμως μια υποψία ότι δεν σ' αρέσει η ιδέα να επιστρέψουμε σ' αυτό το μοντέλο.

Το παρόν σύστημα, παρά τις αδυναμίες του, είναι καταλληλότερο από όλα τα προηγούμενα που έχουν δοκιμαστεί. Κάποια στιγμή θα βρεθεί κάτι καλύτερο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αλλά αυτό το καλύτερο δεν έχει υπάρξει ακόμα ούτε θεωρητικά.
Μια χαρά θα μου άρεσε να επέστρεφα σε αυτό γιατί και ψωλαράς είμαι και καυλιάρης και προκομμένος.
Ωστόσο έχει βρεθεί θεωρητικά το καλύτερο κοινωνικό σχήμα και έχει ως βασικό παράγοντα τον τρόπο παραγωγής. Να γίνεται ελεγχόμενα και κεντρικά σχεδιασμένη. Η "θυσία" της πρωτοβουλίας, αν παρατηρηθεί, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ως πρόβλημα και να λυθεί. θα είναι όμως εμπόδιο αν τείνει να μην έχει κοινωνικό χαρακτήρα αλλά παρτάκικο. Οπότε ναι. Αν αυτό λέγεται ελευθερία για κάποιους (το παρτάκικο) θα κοπεί. Δεν θα λεγόμαστε ελεύθερη κοινωνία.
Γιατί όπως καταλαβαίνεις μπορεί εσένα να σου αρέσει το ακριβό αμάξι κι εμένα οι πουτάνες αλλά κάτι, κάπως μας το έβαλαν στο μυαλό κι αμφιβάλλω αν ήμασταν ελεύθεροι όταν στρεφόμασταν στα γούστα μας.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Οκτ 2020, 17:09

Feindflug έγραψε:
08 Οκτ 2020, 22:52
Βιομηχανία πορνό.
Μια γιουσεμπί κάμερα και σύνδεση στο ιντερνέ χρειάζεσαι δικέ μου και σφαίρα στο τσάτουρμπέη να κάνεις λογαριασμό. Αλλά μισό, θέλει και μεγάλο παπάρι, μη παίρνεις φόρα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Οκτ 2020, 17:11

Θα ήθελα να φτιάχνουμε αυτά τα ερυθρόλευκα ζαχαρωτά σε σχήμα μαγκούρας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21767
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Οκτ 2020, 17:16

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Οκτ 2020, 08:59
Διαστημικό ανελκυστήρα, εργοστασιο παραγωγής ιπταμένων αυτοκινήτων και ένα ασανσέρ που θα περνάει διαμετρικως στην άλλη μεριά της γης, θα λειτουργεί με ελεύθερη πτώση και θα βγαίνει μέσα σε 20 λεπτά στην Νέα Ζηλανδία.
Αν δεν τό 'χεις πατεντάρει σου έχουν ήδη κλέψει την ιδέα (Κινέζος κατά προτίμηση).
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2020, 17:28

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
Μια χαρά θα μου άρεσε να επέστρεφα σε αυτό γιατί και ψωλαράς είμαι και καυλιάρης και προκομμένος.
Συγχαρητήρια, αλλά ο διπλανός σου που δεν είναι θα σήμαινε ότι ας πάει να γαμηθεί. Οπότε δεν βλέπω γιατί να προτιμάς ένα τέτοιο σύστημα ως καλύτερο. Θα καταλάβαινα να έλεγες «προτιμώ ένα τέτοιο σύστημα γιατί με συμφέρει» (αν και στην ουσία δεν σε συμφέρει), πράγμα που θα μπορούσες να πεις και για το τωρινό αν είχες πολλά λεφτά. Μια τέτοια οπτική όμως δεν μπορώ να την θεωρήσω εφαλτήριο για συζήτηση.

Αντικειμενικά είναι αντιφατικό με την αντίρρησή σου απέναντι στο ισχύον σύστημα, η οποία υποτίθεται πως είναι ότι δεν προάγει το καλύτερο δυνατό για όλους. Ή ενδιαφέρεσαι για την κοινωνία γενικά ή για τον εαυτό σου μόνο.

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
Ωστόσο έχει βρεθεί θεωρητικά το καλύτερο κοινωνικό σχήμα και έχει ως βασικό παράγοντα τον τρόπο παραγωγής. Να γίνεται ελεγχόμενα και κεντρικά σχεδιασμένη.
Λυπάμαι, αλλά αυτό το σχήμα δεν λειτουργεί. Πρώτα απ' όλα είναι ένα σχήμα που καταπνίγει την φαντασία και την δημιουργικότητα και ως εκ τούτου περιορίζει τις δυνατότητες εξέλιξης της επιστήμης και της τεχνολογίας.

Δεύτερον, είναι ένα σχήμα που περιορίζει όλες τις ανθρώπινες ελευθερίες, σε απείρως μεγαλύτερο βαθμό από το ισχύον σύστημα. Γιατί απαιτεί διανομή εργασίας και τόπου διαμονής και άρα τον μέγιστο βαθμό δυστυχίας στην κοινωνία, μιας και η πιθανότητα να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί σαν εργασία ή να μένεις στον τόπο που θέλεις είναι πολύ μικρότερη από ό,τι στο τωρινό σύστημα.

Επίσης σημαίνει και την ελάχιστη δυνατή ποιότητα παραγωγής, μιας και σε ένα τέτοιο σύστημα δεν υπάρχει πίεση για βελτίωση. Κι αυτό δεν αφορά μόνο high end τεχνολογικά γκάτζετ αλλά και τα πιο απλά πράγματα, όπως τρόφιμα και ρούχα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2020, 17:32

Δημοκρατικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:59
nowhere έγραψε:
09 Οκτ 2020, 17:05
η τουρκία τι βιομηχανία είχε πριν 20 χρόνια,σουτζούκ λουκούμ?
Το ερώτημα ίσως θα έπρεπε να είναι τι εργατικό κόστος είχε πριν 20 χρόνια αλλά και σήμερα.
Σημασία έχει το συγκριτικό κόστος παραγωγής (υλικών, εργατικού δυναμικού, φόρων) σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες. Μια χώρα με πολύ χαμηλότερους μισθούς, φόρους, κόστος πρώτων υλών και κρατικές παροχές και επίπεδο διαβίωσης έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες βιομηχανικής παραγωγής αυτήν την στιγμή, γιατί παρουσιάζει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 17:43

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:28
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
Μια χαρά θα μου άρεσε να επέστρεφα σε αυτό γιατί και ψωλαράς είμαι και καυλιάρης και προκομμένος.
Συγχαρητήρια, αλλά ο διπλανός σου που δεν είναι θα σήμαινε ότι ας πάει να γαμηθεί. Οπότε δεν βλέπω γιατί να προτιμάς ένα τέτοιο σύστημα ως καλύτερο. Θα καταλάβαινα να έλεγες «προτιμώ ένα τέτοιο σύστημα γιατί με συμφέρει» (αν και στην ουσία δεν σε συμφέρει), πράγμα που θα μπορούσες να πεις και για το τωρινό αν είχες πολλά λεφτά. Μια τέτοια οπτική όμως δεν μπορώ να την θεωρήσω εφαλτήριο για συζήτηση.

Αντικειμενικά είναι αντιφατικό με την αντίρρησή σου απέναντι στο ισχύον σύστημα, η οποία υποτίθεται πως είναι ότι δεν προάγει το καλύτερο δυνατό για όλους. Ή ενδιαφέρεσαι για την κοινωνία γενικά ή για τον εαυτό σου μόνο.

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
Ωστόσο έχει βρεθεί θεωρητικά το καλύτερο κοινωνικό σχήμα και έχει ως βασικό παράγοντα τον τρόπο παραγωγής. Να γίνεται ελεγχόμενα και κεντρικά σχεδιασμένη.
Λυπάμαι, αλλά αυτό το σχήμα δεν λειτουργεί. Πρώτα απ' όλα είναι ένα σχήμα που καταπνίγει την φαντασία και την δημιουργικότητα και ως εκ τούτου περιορίζει τις δυνατότητες εξέλιξης της επιστήμης και της τεχνολογίας.

Δεύτερον, είναι ένα σχήμα που περιορίζει όλες τις ανθρώπινες ελευθερίες, σε απείρως μεγαλύτερο βαθμό από το ισχύον σύστημα. Γιατί απαιτεί διανομή εργασίας και τόπου διαμονής και άρα τον μέγιστο βαθμό δυστυχίας στην κοινωνία, μιας και η πιθανότητα να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί σαν εργασία ή να μένεις στον τόπο που θέλεις είναι πολύ μικρότερη από ό,τι στο τωρινό σύστημα.

Επίσης σημαίνει και την ελάχιστη δυνατή ποιότητα παραγωγής, μιας και σε ένα τέτοιο σύστημα δεν υπάρχει πίεση για βελτίωση. Κι αυτό δεν αφορά μόνο high end τεχνολογικά γκάτζετ αλλά και τα πιο απλά πράγματα, όπως τρόφιμα και ρούχα.
Λάθος αναφορές ή λάθος αφετηρίες. Πουθενά δεν είπα ότι δεν με νοιάζει για τους άλλους. Είπα ότι λάθος υποθέτεις ότι δεν θα ήθελα ένα πρωτόγονο σύστημα γιατί δεν θα με συνέφερε όπως πήγες να το θέσεις. Εσύ έκανε μια ακολουθία αυθαίρετη και το γύρισες ότι δεν σκέφτομαι τους πιο αδύναμους.

Κάργα αυθαίρετο ότι καταπνίγει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα και δεν αποδεικνύεται. Μόνο να το υποθέσεις μπορείς. αλλά και να ίσχυε δεν λέει κάτι από μόνο του. Οι Ναζί στις εκτελέσεις τους μεγάλη φαντασία έβαλαν.
Αν ο Τούριγκ ήταν δημιουργικός και πάλι τι να το κάνεις; :102: Δεν ήταν αδερφάρα και εχθρός του καλύτερου αυτού συστήματος με την ίδια τη φύση του; Δεν τον καταδίκασε το σύστημα αυτό το ιερό που προάγει τη φαντασία και δημιουργικότητα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 17:45

Αλλά μου αρέσει που σε κουβέντα για τον καπιταλισμό ως σύστημα χρησιμοποιείς το επιχείρημα του ατομισμού έναντι στο ενδιαφέρον για τον άλλον :smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 11 Οκτ 2020, 17:46

Σίγουρα εξαρτάται απο πολλούς και διάφορους παράγοντες.

Στην Τουρκία το χαμηλό εργατικό κόστος έπαιξε σημαντικό ρόλο, σε συνδυασμό με το βιομηχανικό πνεύμα πολλών Τούρκων επιχειρηματιών.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Οκτ 2020, 18:03

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:50
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:30


Έτσι. Κατά τ' άλλα καυλαντίστε με τον καπιταλισμό και τις ιδεολογίες κερδοσκοπίας σαν να είναι φυσική αξία της ζωής.
Η μόνη φυσική αξία της ζωής είναι η επιβίωση του καταλληλότερου για αναπαραγωγή. Έχω όμως μια υποψία ότι δεν σ' αρέσει η ιδέα να επιστρέψουμε σ' αυτό το μοντέλο.

Το παρόν σύστημα, παρά τις αδυναμίες του, είναι καταλληλότερο από όλα τα προηγούμενα που έχουν δοκιμαστεί. Κάποια στιγμή θα βρεθεί κάτι καλύτερο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αλλά αυτό το καλύτερο δεν έχει υπάρξει ακόμα ούτε θεωρητικά.
Μια χαρά θα μου άρεσε να επέστρεφα σε αυτό γιατί και ψωλαράς είμαι και καυλιάρης και προκομμένος.
Ωστόσο έχει βρεθεί θεωρητικά το καλύτερο κοινωνικό σχήμα και έχει ως βασικό παράγοντα τον τρόπο παραγωγής. Να γίνεται ελεγχόμενα και κεντρικά σχεδιασμένη. Η "θυσία" της πρωτοβουλίας, αν παρατηρηθεί, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ως πρόβλημα και να λυθεί. θα είναι όμως εμπόδιο αν τείνει να μην έχει κοινωνικό χαρακτήρα αλλά παρτάκικο. Οπότε ναι. Αν αυτό λέγεται ελευθερία για κάποιους (το παρτάκικο) θα κοπεί. Δεν θα λεγόμαστε ελεύθερη κοινωνία.
Γιατί όπως καταλαβαίνεις μπορεί εσένα να σου αρέσει το ακριβό αμάξι κι εμένα οι πουτάνες αλλά κάτι, κάπως μας το έβαλαν στο μυαλό κι αμφιβάλλω αν ήμασταν ελεύθεροι όταν στρεφόμασταν στα γούστα μας.
Το απαύγασμα της κομουνιστικο μαλακιας.

Για να φτιαχτεί μια μαικροσοφτ η ένα αμαζον θα πρέπει να το επιτρέψουν τα διαδοχικά πενταετή πλάνα μιας γραφειοκρατίας.
Το οτι άνθρωποι σαν τον Γκειτς δεν εμφανίζονται κατά παραγγελία όταν τους θέλει στο πλάνο του για το κώμα δεν έχει καμία σημασία.

Το οτι κάποιος που έχει μια καινοτόμα ιδέα θελει να την κάνει πράξη για να κερδίσει από αυτήν είναι παρτακισμος οπότε την απαγορεύουμε αφού δεν θα την διαθέσει δωρεάν και τέρμα οι καινοτόμες ιδέες..

Το οτι ο συγκεκριμένος τρόπος παραγωγης αυτοκαταστραφηκε σαν μήνυμα κατασκόπου άμα τη εφαρμογή του γιατί δεν είχε ενδιαφέρον κανένας να τον υποστηρίξει δεν λέει τίποτα στους νοσταλγούς του.
Αρκει που δεν έχουν παρτακικες συμπεριφορές κι όλα καλά.

Το οτι εμένα μου αρέσουν τα ακριβά αυτοκίνητα ή οι νέες και όμορφες γυναικες ή τα ταξίδια σε όλο τον κοσμο ή το ακριβό φαγητό και ντύσιμο, δεν μπορώ να ρυθμίσω την ζωή μου να τα επιδιώξω γιατί αποτελώ πρόβλημα που πρέπει να διορθωθεί.
Με τις γνωστές θεραπείες.
Η Αγία γραφή τους με καταχώρησε στους αμαρτωλός και πρέπει να καώ στο πυρ το εξώτερο.

Τέλος, σε εμάς που μας αρέσουν τα οποιαδηποτε αγαθά που θα επιλέξουμε ανάλογα με τα γούστα μας, που επικροτουμε την επιχείρηματικοτητα, που θαυμάζουμε όποιον δημιουργεί πλούτο είναι γιατί κάποιος μας το έβαλε στο κεφάλι κι αν δεν μας τα είχε βάλει ο κάποιος δεν θα ειμασταν έτσι.
Ο μισανθρωπισμος των ΚΚΕδων, η ισοπεδοση προς τα κάτω πνευματική και υλική, η γκρι ομοιομορφία σε κάθε έκφανσή της ζωής.ειναι γι αυτούς το φυσιολογικό που πρέπει να βγαίνει στον άνθρωπο αυθορμητα κι αν δεν του βγαίνει έχουν υποχρέωση και ιερή αποστολή να το βγάλουν με το ζόρι αυτοί.
Το οτι αδέλφια από το ίδιο σπίτι την ίδια γειτονιά το ίδιο σχολείο τους ίδιους γονείς και δασκάλους βγαίνουν τελείως διαφορετικά σαν χαρακτήρες και ακολουθούν άλλους δρόμους είναι λάθος για το ΚΚΕ.

Είσαστε καταδικασμενοι από τον εαυτό σας σύντροφοι.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2020, 18:10

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:43
Κάργα αυθαίρετο ότι καταπνίγει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα και δεν αποδεικνύεται. Μόνο να το υποθέσεις μπορείς. αλλά και να ίσχυε δεν λέει κάτι από μόνο του. Οι Ναζί στις εκτελέσεις τους μεγάλη φαντασία έβαλαν.
Αν ο Τούριγκ ήταν δημιουργικός και πάλι τι να το κάνεις; :102: Δεν ήταν αδερφάρα και εχθρός του καλύτερου αυτού συστήματος με την ίδια τη φύση του; Δεν τον καταδίκασε το σύστημα αυτό το ιερό που προάγει τη φαντασία και δημιουργικότητα;
Καθόλου αυθαίρετο. Προκύπτει από το θεωρητικό πλαίσιο, όμως το είδαμε και στην πράξη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 18:11

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2020, 18:10
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:43
Κάργα αυθαίρετο ότι καταπνίγει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα και δεν αποδεικνύεται. Μόνο να το υποθέσεις μπορείς. αλλά και να ίσχυε δεν λέει κάτι από μόνο του. Οι Ναζί στις εκτελέσεις τους μεγάλη φαντασία έβαλαν.
Αν ο Τούριγκ ήταν δημιουργικός και πάλι τι να το κάνεις; :102: Δεν ήταν αδερφάρα και εχθρός του καλύτερου αυτού συστήματος με την ίδια τη φύση του; Δεν τον καταδίκασε το σύστημα αυτό το ιερό που προάγει τη φαντασία και δημιουργικότητα;
Καθόλου αυθαίρετο. Προκύπτει από το θεωρητικό πλαίσιο, όμως το είδαμε και στην πράξη.
Θα λες για τη διαστημική αποστολή που έκαναν πρώτοι. ΟΚ :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι βιομηχανίες θα θέλατε να δείτε στη χώρα μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 18:24

Chainis έγραψε:
11 Οκτ 2020, 18:03
Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 17:06
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2020, 16:50


Η μόνη φυσική αξία της ζωής είναι η επιβίωση του καταλληλότερου για αναπαραγωγή. Έχω όμως μια υποψία ότι δεν σ' αρέσει η ιδέα να επιστρέψουμε σ' αυτό το μοντέλο.

Το παρόν σύστημα, παρά τις αδυναμίες του, είναι καταλληλότερο από όλα τα προηγούμενα που έχουν δοκιμαστεί. Κάποια στιγμή θα βρεθεί κάτι καλύτερο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αλλά αυτό το καλύτερο δεν έχει υπάρξει ακόμα ούτε θεωρητικά.
Μια χαρά θα μου άρεσε να επέστρεφα σε αυτό γιατί και ψωλαράς είμαι και καυλιάρης και προκομμένος.
Ωστόσο έχει βρεθεί θεωρητικά το καλύτερο κοινωνικό σχήμα και έχει ως βασικό παράγοντα τον τρόπο παραγωγής. Να γίνεται ελεγχόμενα και κεντρικά σχεδιασμένη. Η "θυσία" της πρωτοβουλίας, αν παρατηρηθεί, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ως πρόβλημα και να λυθεί. θα είναι όμως εμπόδιο αν τείνει να μην έχει κοινωνικό χαρακτήρα αλλά παρτάκικο. Οπότε ναι. Αν αυτό λέγεται ελευθερία για κάποιους (το παρτάκικο) θα κοπεί. Δεν θα λεγόμαστε ελεύθερη κοινωνία.
Γιατί όπως καταλαβαίνεις μπορεί εσένα να σου αρέσει το ακριβό αμάξι κι εμένα οι πουτάνες αλλά κάτι, κάπως μας το έβαλαν στο μυαλό κι αμφιβάλλω αν ήμασταν ελεύθεροι όταν στρεφόμασταν στα γούστα μας.
Το απαύγασμα της κομουνιστικο μαλακιας.

Για να φτιαχτεί μια μαικροσοφτ η ένα αμαζον θα πρέπει να το επιτρέψουν τα διαδοχικά πενταετή πλάνα μιας γραφειοκρατίας.
Το οτι άνθρωποι σαν τον Γκειτς δεν εμφανίζονται κατά παραγγελία όταν τους θέλει στο πλάνο του για το κώμα δεν έχει καμία σημασία.

Το οτι κάποιος που έχει μια καινοτόμα ιδέα θελει να την κάνει πράξη για να κερδίσει από αυτήν είναι παρτακισμος οπότε την απαγορεύουμε αφού δεν θα την διαθέσει δωρεάν και τέρμα οι καινοτόμες ιδέες..

Το οτι ο συγκεκριμένος τρόπος παραγωγης αυτοκαταστραφηκε σαν μήνυμα κατασκόπου άμα τη εφαρμογή του γιατί δεν είχε ενδιαφέρον κανένας να τον υποστηρίξει δεν λέει τίποτα στους νοσταλγούς του.
Αρκει που δεν έχουν παρτακικες συμπεριφορές κι όλα καλά.

Το οτι εμένα μου αρέσουν τα ακριβά αυτοκίνητα ή οι νέες και όμορφες γυναικες ή τα ταξίδια σε όλο τον κοσμο ή το ακριβό φαγητό και ντύσιμο, δεν μπορώ να ρυθμίσω την ζωή μου να τα επιδιώξω γιατί αποτελώ πρόβλημα που πρέπει να διορθωθεί.
Με τις γνωστές θεραπείες.
Η Αγία γραφή τους με καταχώρησε στους αμαρτωλός και πρέπει να καώ στο πυρ το εξώτερο.

Τέλος, σε εμάς που μας αρέσουν τα οποιαδηποτε αγαθά που θα επιλέξουμε ανάλογα με τα γούστα μας, που επικροτουμε την επιχείρηματικοτητα, που θαυμάζουμε όποιον δημιουργεί πλούτο είναι γιατί κάποιος μας το έβαλε στο κεφάλι κι αν δεν μας τα είχε βάλει ο κάποιος δεν θα ειμασταν έτσι.
Ο μισανθρωπισμος των ΚΚΕδων, η ισοπεδοση προς τα κάτω πνευματική και υλική, η γκρι ομοιομορφία σε κάθε έκφανσή της ζωής.ειναι γι αυτούς το φυσιολογικό που πρέπει να βγαίνει στον άνθρωπο αυθορμητα κι αν δεν του βγαίνει έχουν υποχρέωση και ιερή αποστολή να το βγάλουν με το ζόρι αυτοί.
Το οτι αδέλφια από το ίδιο σπίτι την ίδια γειτονιά το ίδιο σχολείο τους ίδιους γονείς και δασκάλους βγαίνουν τελείως διαφορετικά σαν χαρακτήρες και ακολουθούν άλλους δρόμους είναι λάθος για το ΚΚΕ.

Είσαστε καταδικασμενοι από τον εαυτό σας σύντροφοι.
Ο Γκέητς που ως γνωστό μουνόπανο έκλεψε όλη την αναγνώριση του CPM από τον Γκίλνταλ ο οποίος δημιουργούσε από ενθουσιασμό. Αυτοκαταστροφικός τύπος και σίγουρα όχι από τα πουστράκια που ονειρεύονται τα πολλά λεφτά. οι οποίοι ναι είναι πουστράκια. Ας ήταν πιο άξιοι κι ας μπορούσαν ν διαχειριστούν δημιουργικά όνειρα και όχι καταναλωτικά.
ο Γκέητζ που με ένα σωρό νομικά τερτίπια έβγαλε τελικά ένα μπουρδέλο προϊόν που σαν μαλάκες καταναλώνουν όλοι χωρίς να ξέρουν τι προϊόν δουλεύουν και τι εξυπηρετεί, έμαθαν μόνο ότι εξυπηρετεί τον διαμοιρασμό της κατινιάς τους και που και που έσκαγαν και κάνα πενηντάρικο να το ξαναπεράσουν.
Προϊόν που έφαγε τη σκόνη του ανοιχτού κώδικα και του πνεύματος της κοινωνικής συνεργασίας που τελικά εξυπηρέτησε και επιχειρηματικούς κολοσσούς με τους σέρβερ που έφτιαξε.

Που σου αρέσουν τα αυτοκίνητα και οι ωραίες γυναίκες τόσο απενοχοποιημένα που δίπλα δίπλα μπορούν να τοποθετηθούν. Ταξινόμηση προϊόντων!.
Πόση ξεφτίλα και γλίτσα! Απορώ αν υπάρχει γεννεσιουργός μηχανισμός.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών