Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11666
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 20 Σεπ 2023, 14:40

Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:36
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:28
Όλοι οι "μάστορες".

Δεν υπάρχει κανείς που να πληρώνεται με κάρτα
Είναι ανέκδοτο. Μετρητά και μαύρο όλοι.
Ναι γιατί οι αυτοκινητιστές έχουν με POS. Εδώ δεν έχουν νόμιμο ταξί.

Καλά, να μην πω για τους γιατρούς, που είτε σε επίσκεψη, είτε σε εγχείριση, είτε σε γέννα το POS δεν το έχουν δει στα μάτια τους. Όπως επίσης δεν έχει δει στα μάτια του το κράτος την καγιέν τους, το εξοχικό τους και τις καταθέσεις τους.

Οι δικηγόροι και συμβολαιογράφοι τα ίδια. Άντε να σου κόψουν μία απόδειξη για το καλό των 10 ευρώ και αυτές χειρόγραφες από αυτές με τα διπλά βιβλία.

Έπειτα γίνομαι εγώ κακός όταν μπαίνουν Αλβανοί σε σπίτι μεγαλογιατρού ή μεγαλοδικηγόρου και λέω Θεία Δίκη...


Αλλά πώς θα διορθωθούν όταν οι νομοθέτες έχουν την παρακάτω σύνθεση;

Εικόνα
Σε γιατρό μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Σε μάστορα ποτέ. Δεν υφίσταται σύγκριση.

Μη σας πιάνει το κοινωνικό μίσος.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 20 Σεπ 2023, 14:41

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:28
Όλοι οι "μάστορες".

Δεν υπάρχει κανείς που να πληρώνεται με κάρτα
Είναι ανέκδοτο. Μετρητά και μαύρο όλοι.
Το θέμα είναι ότι ενώ όλα είναι άμεσα προς εντοπισμό από την ΑΑΔΕ, προφανώς λόγω ανοχής γίνεται αυτό.
Ειδάλλως, με ποιο δικαιολογούν καταθέσεις, ακίνητα, αυτοκίνητα;
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2023, 14:41

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:00
https://www.kathimerini.gr/economy/5624 ... on-me-pos/

την αναβαλλουν απο εξαμηνο σε εξαμηνο
Έτσι. Δεν ξέρω βέβαια αν το αναβάλλουν γιατί θα πονέσουν κάποιους, ή γιατί δεν θα πονέσουν κανέναν αλλά θα μπορούν πια να λένε "θα την πατάξουμε στο μέλλον, trust me".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2674
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 20 Σεπ 2023, 14:42

Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:36
Καλά, να μην πω για τους γιατρούς, που είτε σε επίσκεψη, είτε σε εγχείριση, είτε σε γέννα το POS δεν το έχουν δει στα μάτια τους. Όπως επίσης δεν έχει δει στα μάτια του το κράτος την καγιέν τους, το εξοχικό τους και τις καταθέσεις τους.
Το μεγάλο πάρτυ με την φοροδιαφυγή των γιατρών γίνεται στα ιδιωτικά νοσοκομεία. Φυσικά φοροδιαφεύγουν τρελά και τα ιατρεία και φυσικά βασιλεύουν και τα φακελάκια στα δημόσια νοσοκομεία. Αλλά σε κάτι Υγεία, Ιατρικό κτλ, γίνεται πραγματικά της πουτάνας. Στο καθένα απ'αυτά φτάνουν το εκατομμύριο τα μαύρα που δίνονται σε γιατρούς σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βάση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 14:43

micmic έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:40
hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:49
Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.
Γιατί είναι οξύμωρο; Υπάρχουν πάρα πολλοί που τα βγάζουν πέρα τσίμα-τσίμα επειδή ακριβώς φοροδιαφεύγουν. Αν πλήρωναν κανονικά φόρους θα έπρεπε να την κλείσουν την επιχείρηση.
Γιατί αν οι φόροι κάνουν μη βιώσιμη την επιχείρηση τότε δεν είναι εισφορές προς το κράτος, είναι κλοπή εισοδήματος. Σκέψου το σαν να είναι ο φόρος σε κάτι το 100% των εσόδων σου. Τύποις θα θεωρείσαι φοροφυγάς αν προσπαθείς να αποφύγεις την πληρωμή τους, πρακτικά όμως κάτι τέτοιο δεν πληροί ούτε την νομική ούτε την ηθική ούτε την λεκτική έννοια του φόρου. Ο φόρος υποτίθεται ότι είναι τμήμα των εσόδων σου. Αν πληρώνοντας τον φόρο που υπολογίζει το κράτος η επιχειρησή σου δεν είναι βιώσιμη, σημαίνει ότι ο υπολογισμός του φόρου είναι λάθος, ανισότιμος ή άδικος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21491
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2023, 14:45

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:40
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:36
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:28
Όλοι οι "μάστορες".

Δεν υπάρχει κανείς που να πληρώνεται με κάρτα
Είναι ανέκδοτο. Μετρητά και μαύρο όλοι.
Ναι γιατί οι αυτοκινητιστές έχουν με POS. Εδώ δεν έχουν νόμιμο ταξί.

Καλά, να μην πω για τους γιατρούς, που είτε σε επίσκεψη, είτε σε εγχείριση, είτε σε γέννα το POS δεν το έχουν δει στα μάτια τους. Όπως επίσης δεν έχει δει στα μάτια του το κράτος την καγιέν τους, το εξοχικό τους και τις καταθέσεις τους.

Οι δικηγόροι και συμβολαιογράφοι τα ίδια. Άντε να σου κόψουν μία απόδειξη για το καλό των 10 ευρώ και αυτές χειρόγραφες από αυτές με τα διπλά βιβλία.

Έπειτα γίνομαι εγώ κακός όταν μπαίνουν Αλβανοί σε σπίτι μεγαλογιατρού ή μεγαλοδικηγόρου και λέω Θεία Δίκη...


Αλλά πώς θα διορθωθούν όταν οι νομοθέτες έχουν την παρακάτω σύνθεση;

Εικόνα
Σε γιατρό μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Σε μάστορα ποτέ. Δεν υφίσταται σύγκριση.

Μη σας πιάνει το κοινωνικό μίσος.
Ναι ε; Απλά μην πέσεις σε μέρα που έκανε συντήρηση το μηχάνημα ή είχε πρόβλημα το δίκτυο.

Όσο για τους μάστορες, που συμπεριλαμβάνονται φυσικά και αυτοί των κατασκευών και αυτοί των οχημάτων, τί; Θέλεις να λερώσουν το μηχάνημα ή το μπλοκ των αποδείξεων με γράσα ή σκόνες; :smt005:

Στα τόσα χρόνια που πληρώνω με POS έχω ακούσει πολλά. Είτε μιλάμε για υψηλά και πανύψηλα ποσά, είτε μιλάμε για χαμηλά ποσά. Αν δεν κάνω λάθος, εδώ μέσα κάπου έχουμε εναν συμπαθή ελεύθερο επαγγελματία που αρνείται να πουλήσει μάσκες και τσιμπιδάκια με POS γιατί του τρώνε το χαρτί... :smt047

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2921
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 20 Σεπ 2023, 14:47

Αρχέλαος έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:38
Dorian έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:42
Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν το πρώτο κόμμα που φορολόγησε πραγματικά την μεσαία τάξη για ανώτερη δεν ξέρω, και φάνηκε εκ του αποτελέσματος με το πλεόνασμα κάμποσα δις. Άρα δεν είναι κανένας τρελός γρίφος , απλή εφαρμογή και πολιτική βούληση. Φυσικά το αποτέλεσμα το ξέρουμε εκλογική κατάρρευση.
Η φορολόγηση αυτή ξεκίνησε πολύ από το 2010, εντονότερα με Σαμαροβενιζέλους και αργότερα με Τσιπροκαμμένους.

Εικόνα
Και πως έβγαλε πλεονάσματα; δεν νομίζω ωνα έκοψε δαπάνες σε τομείς υγεία παιδεία αυξήθηκαν σίγουρα. Δεν ξέρω πως το έκανε αλλά τους φορολόγησε κανονικά εκ του αποτελεσματος. Μετά όμως οι φορολογούμενοι δεν το ψήφισαν. Άρα δεν θα λυθεί πότε το πρόβλημα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 20 Σεπ 2023, 14:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21491
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2023, 14:47

micmic έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:42
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:36
Καλά, να μην πω για τους γιατρούς, που είτε σε επίσκεψη, είτε σε εγχείριση, είτε σε γέννα το POS δεν το έχουν δει στα μάτια τους. Όπως επίσης δεν έχει δει στα μάτια του το κράτος την καγιέν τους, το εξοχικό τους και τις καταθέσεις τους.
Το μεγάλο πάρτυ με την φοροδιαφυγή των γιατρών γίνεται στα ιδιωτικά νοσοκομεία. Φυσικά φοροδιαφεύγουν τρελά και τα ιατρεία και φυσικά βασιλεύουν και τα φακελάκια στα δημόσια νοσοκομεία. Αλλά σε κάτι Υγεία, Ιατρικό κτλ, γίνεται πραγματικά της πουτάνας. Στο καθένα απ'αυτά φτάνουν το εκατομμύριο τα μαύρα που δίνονται σε γιατρούς σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ βάση.
Απλά το φακελάκι στα δημόσια νοσοκομεία, όπως και τα φακελάκια σε αστυνομικούς τοπικού αστυνομικού τμήματος, πολεοδόμους και δικαστικούς, διότι είναι άλλου τύπου ποινικό αδίκημα εκτός της φοροδιαφυγής.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 20 Σεπ 2023, 14:49

Dorian έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:47
Αρχέλαος έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:38
Dorian έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:42
Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν το πρώτο κόμμα που φορολόγησε πραγματικά την μεσαία τάξη για ανώτερη δεν ξέρω, και φάνηκε εκ του αποτελέσματος με το πλεόνασμα κάμποσα δις. Άρα δεν είναι κανένας τρελός γρίφος , απλή εφαρμογή και πολιτική βούληση. Φυσικά το αποτέλεσμα το ξέρουμε εκλογική κατάρρευση.
Η φορολόγηση αυτή ξεκίνησε πολύ από το 2010, εντονότερα με Σαμαροβενιζέλους και αργότερα με Τσιπροκαμμένους.

Εικόνα
Και πως έβγαλε πλεονάσματα; δεν νομίζω ωνα έκοψε δαπάνες σε τομείς υγεία παιδεία αυξήθηκαν σίγουρα. Δεν ξέρω πως το έκανε αλλά τους φορολόγησε κανονικά εκ του αποτελεσματος. Μετά όμως οι φορολογούμενοι δεν το ψήφισαν. Άρα δεν θα λυθεί πότε το πρόβλημα
Ήμουν σαφέστατος, έβαλα και στοιχεία στο ότι η υπερφορολόγηση δεν ξεκίνησε το 2015, αλλά το 2011.
Δεν έγραψα ότι δεν υπήρχε μετά το 2015, αλλά ότι εντάθηκε, βασιζόμενη στο ότι ήδη υπήρχε σε μεγάλο βαθμό.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 14:50

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:55
hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:49


Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.

Από την άλλην, έχω την υποψία ότι εξαιτίας αυτής της φοροδιαφυγής κρατιέται χαμηλά το κόστος διαφόρων υπηρεσιών. Ας πούμε το κούρεμα στην Ελλάδα είναι το δεύτερο φθηνότερο στην Ευρώπη, μετά την Μάλτα, αν εξαιρεθούν οι ανατολικές χώρες, οι μισές εκ των οποίων είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ακριβότερες και οι άλλες μισές ελάχιστα φθηνότερες (κατά μερικά λεπτά).

Υποπτεύομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και για διάφορα τεχνικά επαγγέλματα, ψυκτικούς, πλακατζήδες, υδραυλικούς, ακόμη και γιατρούς.
αυτό είναι μια ατελείωτη στρέβλωση όμως, ό,τι είναι μαύρο δεν έχει ούτε ποιοτικό έλεγχο ούτε ασφάλεια ούτε επιστροφή χρημάτων, δεν πληρώνει δώρα χριστουγέννων ούτε μισθούς, έχει λογική σου 'πα μου 'πες για να ξέρεις αν ο άλλος θα σε φάει ή θα καταφέρεις να τον φας εσύ και γενικά έχει μια κουλτούρα υποκόσμου και ο κλέψας του κλέψαντος και πάει πακέτο με 1002 άλλες παρανομίες. Ή μήπως νομίζεις ότι ο κομμωτής που κλέβει την εφορία, στην μαθητευόμενη κομμώτρια θα είναι 100% προβλεπέ;
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' αυτά. Μάλιστα, στο παράδειγμά σου, η μια από τους υπαλλήλους μου ήταν πριν κομμώτρια. Την πρώτη χρονιά όταν ήταν να πάρει άδεια και λέγαμε κάτι για το επίδομα, είπε "τι; Θα πληρώνομαι στην άδειά μου";

Αυτό όμως που λέω είναι ότι πολλοί θα ξαφνιάζονταν δυσάρεστα με την αύξηση του κόστους υπηρεσιών και δεν είναι ποτέ μέρος της συζήτησης όταν μιλάμε για φοροδιαφυγή. Ούτε αυτή η στρέβλωση είναι δυνατόν να διορθωθεί απότομα. Θα δημιουργούσε καταστροφική πτώχευση του κράτους σε σύντομο χρονικό διάστημα. Θέλει χρόνια για να διορθωθεί, σταδιακά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2023, 14:51

hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:43
micmic έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:40
hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:49
Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.
Γιατί είναι οξύμωρο; Υπάρχουν πάρα πολλοί που τα βγάζουν πέρα τσίμα-τσίμα επειδή ακριβώς φοροδιαφεύγουν. Αν πλήρωναν κανονικά φόρους θα έπρεπε να την κλείσουν την επιχείρηση.
Γιατί αν οι φόροι κάνουν μη βιώσιμη την επιχείρηση τότε δεν είναι εισφορές προς το κράτος, είναι κλοπή εισοδήματος.
Ή δεν είναι επιχείρηση αλλά κομπίνα.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21788
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Σεπ 2023, 14:53

Leporello έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:33
α και κάτι ακόμη: όποιος πιστεύει ότι η πάταξη της φοροδιαφυγής θα ωφελήσει τον λαό είναι τουλάχιστον αφελής
Φοροφυγάς, ε;
άσε ρε ξύπνιε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21788
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Σεπ 2023, 14:53

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:13
foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:49


εγώ θεωρώ τον λαό καρκίνωμα και την πάταξη της φοροδιαφυγής χημειοθεραπεία. Δεν περιμένω να τον ωφελήσει, αλλά να τον καταστρέψει και στη θέση του να αναπτυχθεί κάτι υγιές ή εν πάση περιπτώσει λιγότερο σάπιο.
για να γίνει αυτό θα πρέπει κατ'αρχάς να έχεις μία υγιή ηγεσία
δεδομένου ότι η ηγεσία προκύπτει μέσα από αυτό που αποκαλείς "καρκίνωμα" περιμένεις κατά τ'άλλα να σου δώσει τη θεραπεία
παράνοια
Από πλευράς συστημικής ανάλυσης δε χρειάζεται να είναι υγιής η ηγεσία. Μόνο να έχει αντίθετα συμφέροντα από τον λαό στο ζήτημα της φοροδιαφυγής του λαού.
ναι μπορεί να υπάρχει αυτό που λες. αλλά αν είναι να ανταλλάξεις μια αδικία για μια άλλη τότε δεν έχεις κάνει τίποτα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 14:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2023, 14:41
Έτσι. Δεν ξέρω βέβαια αν το αναβάλλουν γιατί θα πονέσουν κάποιους, ή γιατί δεν θα πονέσουν κανέναν αλλά θα μπορούν πια να λένε "θα την πατάξουμε στο μέλλον, trust me".
Το αναβάλλουν γιατί είναι άχρηστοι και δεν μπορούν να κάνουν απλά πράγματα. Κυβέρνηση αχρηστοσύνης.

Μην πω για το Mydata τι τραγελαφικά πράγματα συμβαίνουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7787
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 20 Σεπ 2023, 14:56



Πόσο χαίρομαι που τυχαία ανακάλυψα αυτόν τον άνθρωπο
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών