Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 11:36

foscilis έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:26


Γιατί το όποιο κεφάλαιο που δίνεται είτε για σπίτι είτε για ξενοδοχείο είτε για την οποιαδήποτε επιχείρηση (μικρή ή μεγάλη) δεν υπολογίζεται ΠΟΤΕ ως έξοδο;

Ο Έλληνας δεν υπολογίζει ποτέ κανένα έξοδο. Πάει στο περίπτερο, παίρνει έναν Άσσο φίλτρο, σκέφτεται "ε ρε τον πούστη μόλις έβγαλε 4 ευρώ, δε θα έχει άλλους είκοσι καπνιστές εδώ τριγύρω, 80 ευρώ την ημέρα = 2400 το μήνα μαλάκα μου, περίπτερο πρέπει να ανοίξω αλλά ο μαλάκας ο γέρος μου δε με δανείζει, τι περιμένεις από υπαλληλάκο κυρ Παντελή".

Έτσι ακριβώς. Το ότι με τα τσιγάρα, μπορεί να μπαίνει και μέσα ο περιπτεράς αλλά το κάνει για να μη χάσει πελάτες ούτε περνάει καν από το μυαλό των πεφωτισμένων.

Και πάει ο άλλος και παίρνει μόνον τσιγάρα από το περίπτερο (όσα έμειναν) ή το μινιμάρκετ της γειτονιάς και νοιώθει ο άρχοντας που στηρίζει τα μικρομάγαζα. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 29 Ιούλ 2020, 11:37

Hector Buas έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:33
Naida έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:20
Hector Buas έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:15


Ο τουρισμός στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές άλλες χώρες της Μεσογείου διακινείται συνήθως μέσω tour operators, οι οποίοι δουλεύουν σε οριακές συνθήκες κέρδους, κυρίως λόγω ανταγωνισμού. Αυτοί πιέζουν τις οργανωμένες ξενοδοχειακές μονάδες, τις αεροπορικές εταιρείες, τα αεροδρόμια και γενικά ότι εμπλέκεται στο σύστημα, να χαμηλώνουν τα κόστη τους και φυσικά τα κέρδη τους.

Δεν υπάρχουν τα τρελλά κέρδη που νομίζουν ορισμένοι στο κύκλωμα του τουρισμού. Μπορεί το κύκλωμα να αποθηκεύει κάποιο "λίπος" το καλοκαίρι αλλά αυτό "καίγεται" τον ερχόμενο χειμώνα.

Στο περασμένο χρονικό διάστημα είχαμε χρεωκοπίες σημαντικών tour operators, όπως η Thomas Cook, η Holidays 4UK, η Gold Trail Holidays και άλλων μικρότερων. Η πιο σημαντική για την Ελλάδα φυσικά ήταν η Thomas Cook που άφησε και σημαντικά οικονομικά ανοίγματα στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, τα οποία δεν μπορούν να καλυφθούν ούτε φέτος. Βάλτε τα όλα αυτά στο τραπέζι και θα καταλάβετε πόσο δύσκολες θα έρθουν για τον κλάδο αλλά και για ολόκληρη την Ελλάδα.

Τα υπερκέρδη υπάρχουν μόνο στο μυαλό των αριστερών, αλλά οι αριστεροί δεν φημίζονται για την αντίληψη τους...
Δεν νομίζω να είναι έτσι.
Αν τα πράγματα συνεχίσουν να έχουν την πορεία που έχουν τότε μέχρι το τέλος του χρόνου είναι πολύ πιθανόν να "βαρέσει κανόνι" η TUI. Αυτό υπάρχει ως φήμη αυτήν την στιγμή.

Αυτό θα ισοδυναμεί με Αρμαγεδώνα για τον ελληνικό τουρισμό. Ένας τουριστικός "χειμώνας" που θα διαρκέσει για πολλά χρόνια. Και το τι νομίζεις εσύ η εγώ δεν θα έχει καμμία σημασία...
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:25
foscilis έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 10:57


Βασικά όχι, είναι δραστηριότητα με τεράστια κόστη και χαμηλά περιθώρια κέρδους στις μεγάλες συστηματικές εκμεταλλεύσεις, στις δε μικρές που είναι πιο αρπαχτή τα κέρδη βασικά επιτρέπουν στον επιχειρηματία να δουλεύει 5 μήνες και να ζει 12 (μετάφραση τα κέρδη του καλοκαιριού ξοδεύονται τον αμέσως επόμενο χειμώνα).
Χαμηλά περιθώρια κέρδους ο τουρισμός. Τι άλλο θα διαβάσουμε στο phorum της καρδιάς μας...
Πάντως όχι κάτι που θα μπορούσες να το καταλάβεις εσύ...
Αυτό το πρόβλημα έχετε εσείς οι Αλβανοί. Αν έχετε μάθει στα περιθώρια κέρδους από μπάφους όλα τα άλλα σας φαίνονται χαμηλά...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Ιούλ 2020, 11:39

Μια σημείωση: το χαμηλό και το υψηλό κέρδος δεν είναι σαφώς ορισμένα στη συζήτηση, οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλαμε, γιατί ο καθένας καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Εγώ ξέρω απο γνωστούς που έχουν σχετικές επιχειρήσεις οτι είναι κοντα στα 30 με 50 χιλιαρικα το χρόνο. Δεν ειναι άσχημα αλλα δεν ειναι και κροισοι. Όμως είναι άνω του μέσου όρου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 29 Ιούλ 2020, 11:39

Για μεγαλοξενοδοχεια δεν ξερω αλλα για ταβερνες μια χαρα τα βγαζουν περα .
Αξιοπρεπης να εισαι και να δουλευεις λιγο μια 30αρα τον χρονο (6 μηνες)μενει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 11:41

Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:37
Αυτό το πρόβλημα έχετε εσείς οι Αλβανοί. Αν έχετε μάθει στα περιθώρια κέρδους από μπάφους όλα τα άλλα σας φαίνονται χαμηλά...
Αυτό το ελιτίστικο στυλάκι κάποιων προλετάριων, θυμίζει όντως το παλιό "αλβανός τουρίστας".

SpoilerShow
Πολύ περισσότερο όταν δεν δηλώνουν προλετάριοι αλλά έχοντες.:lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 29 Ιούλ 2020, 11:42

Τωρα τα περι τσιγαρων τους φος ειναι του κωλου .
Το κοστα ναβαρινο γιατί να κλεισει ,ενα σκασμο τζαμπα χρημα πηρε,το σαν στεφανο γιατι να κλεισει ? Αλλο ενα σκασμο λεφτα πηρανε.
Αν δεν κερδιζανε θα κλεινανε.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Ιούλ 2020, 11:47

perseus έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:42
Τωρα τα περι τσιγαρων τους φος ειναι του κωλου .
Το κοστα ναβαρινο γιατί να κλεισει ,ενα σκασμο τζαμπα χρημα πηρε,το σαν στεφανο γιατι να κλεισει ? Αλλο ενα σκασμο λεφτα πηρανε.
Αν δεν κερδιζανε θα κλεινανε.
εισαι κομμουνιστης εχθρος της αναπτυξεως! :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24720
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιούλ 2020, 11:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:39
Μια σημείωση: το χαμηλό και το υψηλό κέρδος δεν είναι σαφώς ορισμένα στη συζήτηση, οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλαμε, γιατί ο καθένας καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Εγώ ξέρω απο γνωστούς που έχουν σχετικές επιχειρήσεις οτι είναι κοντα στα 30 με 50 χιλιαρικα το χρόνο. Δεν ειναι άσχημα αλλα δεν ειναι και κροισοι. Όμως είναι άνω του μέσου όρου.
Το κέρδος το συζητάμε σαν ποσοστό επί των εσόδων μείον έξοδα μείον αποσβέσεις. 50 χιλιάρικα το χρόνο είναι όντως πάρα πολύ καλό για μια μικρή επιχείρηση, ο ιδιοκτήτης όντως θα είναι ευκατάστατος και άνω του μέσου όρου. Όμως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα αν αυτή η επιχείρηση είναι π.χ. ψυχολόγος που έχει κάνει γραφείο ένα δωμάτιο του σπιτιού του (έξοδα = εφορία, ασφάλιση, ίσως κανα σεμινάριο ή κανα κομπιούτερ) ή αν είναι ταβέρνα (νοίκι ή δάνειο 4000 το μήνα, προμήθειες, προστασία, μισθοί προσωπικού). Ο ψυχολόγος που έχει τζίρο 60.000 και κέρδη 50.000 όντως μπορεί να αντέξει και 3-4 χρόνια με μηδενικό τζίρο. Η ταβέρνα που έχει τζίρο 300.000 και κέρδη 50.000 αν μειωθεί 30% ο τζίρος θα αρχίσει να δυσκολεύεται πάρα πολύ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 11:50

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:39
Μια σημείωση: το χαμηλό και το υψηλό κέρδος δεν είναι σαφώς ορισμένα στη συζήτηση, οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλαμε, γιατί ο καθένας καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Εγώ ξέρω απο γνωστούς που έχουν σχετικές επιχειρήσεις οτι είναι κοντα στα 30 με 50 χιλιαρικα το χρόνο. Δεν ειναι άσχημα αλλα δεν ειναι και κροισοι. Όμως είναι άνω του μέσου όρου.
Μα υπάρχουν και εργαζόμενοι με πολύ λιγότερες ευθύνες, που καθαρίζουν το ίδιο.

Κι εκεί ακριβώς είναι το θέμα.

Ότι στη στραβή, όπως αυτή με τον κόβιντ, οι πάνω είναι πολύ πιο ασφαλείς, αν είναι μόνιμοι υπάλληλοι.


Κατά τα άλλα, αν το δεις σε εργατοώρες, οι μικροί επιχειρηματίες την τουριστική περίοδο, δεν δουλεύουν 8ωρο αλλά 18ωρο. Και δεν αναφέρομαι σε ρουμστουλετ αλλά σε καφέ και εστίαση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 11:51

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:47
perseus έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:42
Τωρα τα περι τσιγαρων τους φος ειναι του κωλου .
Το κοστα ναβαρινο γιατί να κλεισει ,ενα σκασμο τζαμπα χρημα πηρε,το σαν στεφανο γιατι να κλεισει ? Αλλο ενα σκασμο λεφτα πηρανε.
Αν δεν κερδιζανε θα κλεινανε.
εισαι κομμουνιστης εχθρος της αναπτυξεως! :giggle:
Είστε εμμονικοί.

Τίποτε άλλο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 29 Ιούλ 2020, 11:56

axilmar έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 10:57
Fluffy έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 10:55
axilmar έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 10:50


Ναι ξέρω θα μοιράσει λεφτά πάλι, από εκεί που δεν υπάρχουν. Ο λογαριασμός στον επόμενο! (Την επομενη γενιά δλδ).

Άσε, τέτοιες λύσεις και γω δινω.
Οχι, είπε αυτό που λέμε και ‘μείς, είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε. Μόνο που αυτός θέλει να διαιωνίσει αυτό το σύστημα που δεν καλύπτει τις σύγχρονες ανάγκες ενώ εμείς θέλουνε ανατροπή του. Είναι αναγκαίο δηλαδή, οι ανάγκες το επιβάλουν.
Ε ναι, και κομήτης να πέσει ο καπιταλισμός θα φταίει για τις συνέπειες του κομήτη.
Χμ, εδώ μιλαμε για κοινωνικά φαινόμενα.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 29 Ιούλ 2020, 12:00

foscilis έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:49
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:39
Μια σημείωση: το χαμηλό και το υψηλό κέρδος δεν είναι σαφώς ορισμένα στη συζήτηση, οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλαμε, γιατί ο καθένας καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Εγώ ξέρω απο γνωστούς που έχουν σχετικές επιχειρήσεις οτι είναι κοντα στα 30 με 50 χιλιαρικα το χρόνο. Δεν ειναι άσχημα αλλα δεν ειναι και κροισοι. Όμως είναι άνω του μέσου όρου.
Το κέρδος το συζητάμε σαν ποσοστό επί των εσόδων μείον έξοδα μείον αποσβέσεις. 50 χιλιάρικα το χρόνο είναι όντως πάρα πολύ καλό για μια μικρή επιχείρηση, ο ιδιοκτήτης όντως θα είναι ευκατάστατος και άνω του μέσου όρου. Όμως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα αν αυτή η επιχείρηση είναι π.χ. ψυχολόγος που έχει κάνει γραφείο ένα δωμάτιο του σπιτιού του (έξοδα = εφορία, ασφάλιση, ίσως κανα σεμινάριο ή κανα κομπιούτερ) ή αν είναι ταβέρνα (νοίκι ή δάνειο 4000 το μήνα, προμήθειες, προστασία, μισθοί προσωπικού). Ο ψυχολόγος που έχει τζίρο 60.000 και κέρδη 50.000 όντως μπορεί να αντέξει και 3-4 χρόνια με μηδενικό τζίρο. Η ταβέρνα που έχει τζίρο 300.000 και κέρδη 50.000 αν μειωθεί 30% ο τζίρος θα αρχίσει να δυσκολεύεται πάρα πολύ.
Πιο για τον πούτσο λογιστική δεν έχω ξαναδεί. Ούτε καν στο σχολείο. Συνέχισε έτσι... :giggle:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 12:00

foscilis έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:49
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 11:39
Μια σημείωση: το χαμηλό και το υψηλό κέρδος δεν είναι σαφώς ορισμένα στη συζήτηση, οπότε καλύτερα να ξεκαθαρίσουμε για τι μιλαμε, γιατί ο καθένας καταλαβαίνει αλλα πράγματα. Εγώ ξέρω απο γνωστούς που έχουν σχετικές επιχειρήσεις οτι είναι κοντα στα 30 με 50 χιλιαρικα το χρόνο. Δεν ειναι άσχημα αλλα δεν ειναι και κροισοι. Όμως είναι άνω του μέσου όρου.
Το κέρδος το συζητάμε σαν ποσοστό επί των εσόδων μείον έξοδα μείον αποσβέσεις. 50 χιλιάρικα το χρόνο είναι όντως πάρα πολύ καλό για μια μικρή επιχείρηση, ο ιδιοκτήτης όντως θα είναι ευκατάστατος και άνω του μέσου όρου. Όμως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα αν αυτή η επιχείρηση είναι π.χ. ψυχολόγος που έχει κάνει γραφείο ένα δωμάτιο του σπιτιού του (έξοδα = εφορία, ασφάλιση, ίσως κανα σεμινάριο ή κανα κομπιούτερ) ή αν είναι ταβέρνα (νοίκι ή δάνειο 4000 το μήνα, προμήθειες, προστασία, μισθοί προσωπικού). Ο ψυχολόγος που έχει τζίρο 60.000 και κέρδη 50.000 όντως μπορεί να αντέξει και 3-4 χρόνια με μηδενικό τζίρο. Η ταβέρνα που έχει τζίρο 300.000 και κέρδη 50.000 αν μειωθεί 30% ο τζίρος θα αρχίσει να δυσκολεύεται πάρα πολύ.
Έτσι ακριβώς. Φαντάσου να έχεις ταβέρνα σε τουριστική περιοχή και εκτός από τα πάγια έξοδα, να έχεις να αντιμετωπίσεις και το πέταγμα των πρώτων υλικών που δεν έχουν καταναλωθεί (φρέσκα ή αποψυγμένα κρέατα και ψάρια), φαγητά φούρνου κλπ

Μια χαρά, έτσι; Κανένα πρόβλημα.



Ναι, ξέρω, θα δώσουν τα σαπάκια και όλα καλά. Για όλα υπάρχουν έτοιμες απαντήσεις. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Ιούλ 2020, 12:02

Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 12:00

Πιο για τον πούτσο λογιστική δεν έχω ξαναδεί. Ούτε καν στο σχολείο. Συνέχισε έτσι... :giggle:
Αυτό αποδεικνύει ότι όντως δεν έχετε ιδέα.

Οι "υγιείς και παραγωγικές δυνάμεις του τόπου" με την βαθιά και πλέρια λογιστική γνώση. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η κατάσταση των εργαζομενων στον επισιτισμό-τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 29 Ιούλ 2020, 12:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 12:02
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 12:00

Πιο για τον πούτσο λογιστική δεν έχω ξαναδεί. Ούτε καν στο σχολείο. Συνέχισε έτσι... :giggle:
Αυτό αποδεικνύει ότι όντως δεν έχετε ιδέα.

Οι "υγιείς και παραγωγικές δυνάμεις του τόπου" με την βαθιά και πλέρια λογιστική γνώση. :lol:
Ναι ακριβώς. Δεν έχουν γνώση όσες εκατοντάδες χιλιάδες έπεσαν με τα μούτρα στον τουρισμό τα τελευταία χρόνια και έχουν γνώση οι Καράμπαμπες και οι καραμπαμπίνες του φόρουμ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών