Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Δεκ 2022, 02:30

George_V έγραψε:
15 Δεκ 2022, 16:23
Προ ενος ετους κοιτάζοντας κατι χαρτια ειδα οτι ο μακαρίτης ο πατέρας μου ειχε λογαριασμο στην τραπεζα που τον ειχα ξεχάσει.

Ο συγκεκριμένος λογαριασμος ειχε μεσα 780 ευρω οποτε λεω γιατι να τα αφησω εκει να καθονται?

Παω λοιπον στην τράπεζα που ειχε ανοιχτει ο λογαριασμος και μιλαω με εναν υπαλληλο.

Μου δινει μια λιστα με χαρτια νομιμοποιησης και εξουσιοδοτησεις που χρειαζονταν και φευγω για να τα μαζεψω.

15 μερες μετα παω με τα χαρτια στην τράπεζα τα εξετάζει ο υπάλληλος ολα κομπλε μου λεει.

Μου μεταφέρει 700 ευρω στο λογαριασμο (τα υπολοιπα 80 κρατηθηκαν για προμηθειες και λοιπες πιπες της τράπεζας) χαιρετιομαστε φευγω.

Fast Forward στο σημερα.

Με παιρνουν τηλέφωνο απο τα κεντρικα της Τραπεζας προ ημερων και με ρωτάνε γιατι 5+ χρονια μετα το θανατο του μακαριτη δεν εχω κανει νομιμοποιηση κληρονομων και δεν εχω κλεισει τον λογαριασμο του στην τραπεζα.

Αιφνιδιαζομαι αλλα τους λεω πως ειχα μιλησει 11 μηνες πριν με τον τάδε υπαλληλο στο τάδε κατάστημα και πως αυτος παρελαβε ολα τα δικαιολογητικα και εκλεισε το λογαριασμο δινοντας μου 700 ευρω.

Αλλα αυτη μου λεει πως η τραπεζα και η Νομικη Υπηρεσια δεν εχουν κανενα χαρτι στα χέρια τους. Και μαλιστα εδειξε να αιφνιδιαζεται οταν της ειπα οτι πηρα 700 ευρω απο το λογαριασμο και πως μου κρατησαν 80 ευρω για προμηθειες (οι κρατησεις ηταν σωστες αιφνιδιαστηκε απο το γεγονος οτι τα πηρα χωρις να εχει ενημερωθει η τραπεζα).

Και μου λεει να ξαναστειλω τα δικαιολογητικα.

Της απαντω "τα εχει το ταδε κατάστημα που τα κατέθεσα. Παρτε τα απο εκει".

Μου λεει "Δεν μπορουμε να το κάνουμε αυτο πρεπει να τα στειλετε εσεις".

Απαντω "Δεν μπορειτε να μιλησετε με τον υπαλληλο σας να δειτε τι εγινε? Εγω τα χαρτια τα εχω καταθεσει εκει. Και στο φιναλε εγω θα σας λυσω το εσωτερικο σας προβλημα μεταξυ υποκαταστηματος-Κεντρικων-Νομικης Υπηρεσιας"

Μου λεει "Παρτε τηλεφωνο τον υπαλληλο να τον ρωτησετε τι εγινε και μετα να μας πειτε και εμας."

Και λεω "Εγω θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω τι γιναν τα χαρτια που κατέθεσα? Τι με νοιαζει εμενα τι τα εκανε ο υπαλληλος σας? Θα θεωρηθω υπευθυνος και για το εσωτερικο σας προβλημα τωρα?"

Και λεει "Μα εσεις πρεπει να το κανετε βασει οδηγιας της τραπεζας"

Και ξαναλεω "Επειδη τα χασατε η δε ξερω γω τι αλλο πρεπει να ενδιαφερθω εγω? Μιληστε με το καταστημα σας να δειτε τι συμβαινει. Δε θα κανω εγω το σπασμενο τηλεφωνο μεταξυ Κεντρικων και Υποκαταστηματος. Συγνωμη δε μιλατε τα καταστηματα μεταξυ σας και πρεπει να μπω σφηνα εγω?"

Και επιμενει "Θελετε να βοηθησετε κυριε? Παρτε τηλεφωνο το κατάστημα και μετα ενημερωστε μας".

Και καπου εκει εκλεισα το τηλέφωνο και φυσικα τους εγραψα στα @@ μου.



Ειναι εντελως ηλιθιοι οι τραπεζουπαλληλοι? Εγω θα παιρνω τηλεφωνο να μαθω τι εκανε ο υπαλληλος με τα χαρτια 1 χρονο πριν και μετα θα παιρνω στα κεντρικα να τους λεω τι μου ειπε ο υπαλληλος? Αν τα εχασε ο υπαλληλος ας με παρει αυτος ο ιδιος να μου πει "ξερεις τα εχασα φερε μου αλλα" οχι να παιρνω εγω τηλεφωνο να ρωταω και μετα να ενημερωνω εγω τα Κεντρικα της τραπεζας.

Δεν απορω που οι τραπεζες ειναι ενα μπουρδέλο και μισο στην Ελλάδα.
Απλά είναι δύο τα τίνα:
1. Βαριέται την διαδικασία και προσπαθεί να σε πείσει να κάνεις την δουλειά της
2. Είναι ευθυνοφοβη και ανησυχεί μην κατηγορηθεί για κάποιο λάθος.

Και τα δύο είναι ο κανόνας στην Ελληνική αγορά εργασίας υπαλλήλων δημοσίου και ιδιωτικού τομέα. Σπάνια έχω συναντήσει άτομα που δεν τα διαθέτουν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8208
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 17 Δεκ 2022, 04:07

Naranjita έγραψε:
16 Δεκ 2022, 11:44
πως ξεκινά η όλη μλκια:

όντως ζητάμε από τους κληρονόμους τα χψω δικαιολογητικά. μόλις τα φέρει ο κληρονόμος/οι, πρέπει να αποσταλλούν σε ειδικό τμήμα της νομικής, αφού πληρωθεί η σχετική προμήθεια, όχι από τα διαθέσιμα του λογαριασμού. αυτά παραμένουν ακίνητα. γιατί πήγες μετά από 5 χρόνια? γιατί τότε μπορεί να βρήκες την διαθήκη, ή γιατί τότε ξεκαθάρισαν τα κληρονομικά. βέβαια, μετά από κάποια χρόνια αδράνειας του λογαριασμού, τα χρήματα αποδίδονται στο δημόσιο. δεν θυμάμαι μετά από πόσα χρόνια.
ο υπάλληλος και ο προιστάμενος του που έδωσε την έγκριση, κάναν μέγα λάθος που δώσαν άμεσα τα χρήματα χωρίς τους σχετικούς ελέγχους.
η κυρία που σε πήρε, από ποια διεύθυνση ήταν? γιατί προσπαθούσε να καλύψει τον κ... της τράπεζας. δεν αποκλείεται να πήγε και άλλος κληρονόμος ή να έγινε έλεγχος στο κατάστημα από την επιθεώρηση της τράπεζας. επίσης, μπορεί και το δικό της τμήμα να έχασε τα χαρτιά και για αυτό σε βάζει να τα ξαναπάς για να την καλύψεις. την επόμενη φορά που θα σε πάρει, ζήτα το ονοματεπωνυμο της, την διευθυνση που ανήκει, όλα αυτά να στα δώσει γραπτώς (για να σφίξουν λίγο οι κώλοι), πες της και ότι η κλήση καταγράφεται και ότι δεν νοείται να σου ζητά έγγραφα χωρίς να σου στείλει επιστολή, από την στιγμή που δεν ανήκει στο κατάστημα που πήγες. και φυσικά δεν θα κανεις τον κλητήρα και τον υπάλληλο της τράπεζας.
θα μπορούσαν να έχουν χαθεί τα έγγραφα, αυτό γίνεται. ειδικά όταν μπλέκουν εταιρείες κούριερ, ή μπορεί να μπουν σε λάθος κούτα, φάκελο κτλ. θα μπορουσε ο υπάλληλος να σε πάρει τηλ, να σε παρακαλέσει πολύ ευγενικά να του τα ξαναπας έστω και σε φωτοτυπίες για να τον καλύψεις. αν εργάζεται ο υπάλληλος πλεον στην τράπεζα, ή στο κατάστημα αυτό.
γνώμη μου είναι να ζητήσεις ότι απαιτούν σε επιστολή. αφού ειναι και νομικό τμήμα, (αν είναι και δεν λένε μαλακίες) είναι παιχνιδάκι για αυτούς.
επίσης, βρωμάει υπόθεση απάτης στο κατάστημα. αλλά αυτό ειναι δικό μου σκεπτικό. οι αδρανείς λογαριασμοί είναι το πρώτο που χτυπάνε οι κλέφτες προισταμενοι, διευθυντές κτλ.
γιατί τώρα, γιατί μετά από 5 χρόνια.


.


Γιά λιάνισε λίγο αυτό το.....οι αδρανείς λογαριασμοί ειναι το πρώτο που χτυπάνε οι κλέφτες προϊστάμενοι..... . :smt017



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Δεκ 2022, 11:30

mao mao έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:41
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:36
mao mao έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:32


ηλίθιοι είναι απλά δεν πληρώνουν το κόστος της ηλιθιότητας τους. Δεν έχουν κανένα ανταγωνισμό μια που όλες οι τράπεζες πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν , ενώ και οι υπάλληλοι είναι σαν ΔΥ οπότε δεν αγχώνονται ιδιαίτερα.
Μονο σαν ΔΥ δεν ειναι οι υπαλληλοι στις τραπεζες...εργαζονται πολυ σκληρα και με μεγαλη πιεση, για ψιχουλα, ενω εχουν να αντιμετωπισουν και την τραπεζικη κουλτουρα σε καθημερινη βαση, δλδ σκληρη ιεραρχια, κωδικα ντυσιματος και συμπεριφορας κλπ.

Και επειδη πιεζονται, καποιος υπαλληλος θεωρησε οτι ισως τσιμπησει ο νηματοθετης και παρει το μπαλακι επανω του.
Πίεση είναι να φοβάσαι οτι αν κάνεις μια σειρά λαθών θα απολυθείς. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτό η όποια πίεση δε λέει και πολλά.
Εννοειται οτι υπαρχει και αυτη η πιεση στους τραπεζικους.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31099
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 21 Δεκ 2022, 17:19

https://t.me/frieden_rockt_offiziell/15100

💰Why we should pay with cash instead of card everywhere

💶 Cash:
I have a 50 euro note in my pocket, I go to a restaurant with it and use it to pay for my meal.
With these 50 € the restaurant owner pays his bill in the laundromat.
The laundromat owner uses it to pay for the haircut at his hairdresser.
With these 50 € the hairdresser pays his bill in the supermarket.
After an unlimited number of payments, the value of my 50 euro note still remains the same, i.e. it has fulfilled its purpose for everyone who used it as a means of payment, and the bank has no work and no influence on any cash payment operation performed.

💳 Show:
IF I go to a restaurant now and pay digitally with my debit card,
💸the cost of my digital payment, which will be charged to the restaurant owner, including the percentage transaction fees, is on average 2.5%, which then amounts to € 1.25 for each additional payment transaction.
(This means that each additional payment transaction costs € 1.25)
💸 the same fees will be charged if the restaurant owner pays his bill digitally at the laundromat,
💸 the payments of the laundromat owner to the hairdresser,
💸 so do the subsequent payments, etc.....
So, after the first 36 transactions of this 50 €, only 5 € will remain, and the remaining 45 € will pass into the ownership of the bank ... thanks to all the digital transactions and fees!
In addition, the debit card fees are on average € 2.25 per month, so that your € 50 is only worth € 47.75 after a month of saving.

👉What is gone is gone, you can spend it only once.

🤴Cash is king!
Наше дело правое - победа будет за нами!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Δεκ 2022, 14:26

dna replication έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:19
https://t.me/frieden_rockt_offiziell/15100

💰Why we should pay with cash instead of card everywhere

💶 Cash:
I have a 50 euro note in my pocket, I go to a restaurant with it and use it to pay for my meal.
With these 50 € the restaurant owner pays his bill in the laundromat.
The laundromat owner uses it to pay for the haircut at his hairdresser.
With these 50 € the hairdresser pays his bill in the supermarket.
After an unlimited number of payments, the value of my 50 euro note still remains the same, i.e. it has fulfilled its purpose for everyone who used it as a means of payment, and the bank has no work and no influence on any cash payment operation performed.

💳 Show:
IF I go to a restaurant now and pay digitally with my debit card,
💸the cost of my digital payment, which will be charged to the restaurant owner, including the percentage transaction fees, is on average 2.5%, which then amounts to € 1.25 for each additional payment transaction.
(This means that each additional payment transaction costs € 1.25)
💸 the same fees will be charged if the restaurant owner pays his bill digitally at the laundromat,
💸 the payments of the laundromat owner to the hairdresser,
💸 so do the subsequent payments, etc.....
So, after the first 36 transactions of this 50 €, only 5 € will remain, and the remaining 45 € will pass into the ownership of the bank ... thanks to all the digital transactions and fees!
In addition, the debit card fees are on average € 2.25 per month, so that your € 50 is only worth € 47.75 after a month of saving.

👉What is gone is gone, you can spend it only once.

🤴Cash is king!
Να καταργηθουν οι πληρωμες στην χρηση καρτων τοτε.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 14:50

Απιστευτο σκηνικο αυτο που περιγραφεις.. δεν εχω λογια..

Στην ερωτηση σχετικα με το αμα ειναι ηλιθιοι δε μπορω να απαντησω με ναι/οχι, αλλα πιστευω οτι καθως βρισκομαστε στην πιο γραφειοκρατικη χωρα του κοσμου οπου για μια βεβαιωση θελεις 10 αλλες βεβαιωσεις, ειναι αναποφευκτο να επηρεαζεται η τραπεζα αφου βρισκεται στη καρδια της οικονομιας. Θα ηθελα να γινοταν να μη μεσολαβει στο οτιδηποτε, να ειναι απλα το μερος που καταθετεις τα χρηματα σου και μπορεις να τα παρεις οποτε θελεις, χωρις τα γραφειοκρατικα/διαδικαστικα σουρτα φερτα τα οποια και χρονο σου τρωνε και αναγκαζεσαι να τα προσκομεις και ενημερωνεις καθε φορα..
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21672
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Δεκ 2022, 14:55

dna replication έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:19
https://t.me/frieden_rockt_offiziell/15100

💰Why we should pay with cash instead of card everywhere

💶 Cash:
I have a 50 euro note in my pocket, I go to a restaurant with it and use it to pay for my meal.
With these 50 € the restaurant owner pays his bill in the laundromat.
The laundromat owner uses it to pay for the haircut at his hairdresser.
With these 50 € the hairdresser pays his bill in the supermarket.
After an unlimited number of payments, the value of my 50 euro note still remains the same, i.e. it has fulfilled its purpose for everyone who used it as a means of payment, and the bank has no work and no influence on any cash payment operation performed.

💳 Show:
IF I go to a restaurant now and pay digitally with my debit card,
💸the cost of my digital payment, which will be charged to the restaurant owner, including the percentage transaction fees, is on average 2.5%, which then amounts to € 1.25 for each additional payment transaction.
(This means that each additional payment transaction costs € 1.25)
💸 the same fees will be charged if the restaurant owner pays his bill digitally at the laundromat,
💸 the payments of the laundromat owner to the hairdresser,
💸 so do the subsequent payments, etc.....
So, after the first 36 transactions of this 50 €, only 5 € will remain, and the remaining 45 € will pass into the ownership of the bank ... thanks to all the digital transactions and fees!
In addition, the debit card fees are on average € 2.25 per month, so that your € 50 is only worth € 47.75 after a month of saving.

👉What is gone is gone, you can spend it only once.

🤴Cash is king!
απαπαπα πιπέρι!!!
κάτσε να μπει ο Dwarven Blacksmith και ο vantono να σου μιλήσουν για το πώς πρέπει να ταϊζουμε τις τράπεζες να ξεβλαχέψουμε επιτέλους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 14:59

Εννοω, μονο εχοντας τα βασικα, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, Α.Δ.Τ, κτλπ, χωρις ομως τις βεβαιωσεις απο αλλους φορεις, νομικα και ολα αυτα για να κληρονομησεις καποιον αποθανοντα συγγενη σου, δηλαδη θα επρεπε να τα ειχαν σε μια βαση δεδομενον, ο ταδε με το ταδε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ/ΑΔΤ που ειναι ο γιος του ταδε ο οποιος απεβιωσε, ΑΥΤΟΜΑΤΑ δικαιουται αναληψη της κληρονομιας του πατερα του.

Δηλαδη να κανω το εξης ερωτημα:

Ειναι καποιος ανεργος (σαν εμενα) και απεβιωνει η μητερα του (χτυπα ξυλο) η οποια εχει μερικες χιλιαδες € στην τραπεζα, στον δικο της λογαριασμο. Εγω εφοσον δεν δουλευω και κινδυνευω να βρεθω στον δρομο μη εχοντας να φαω/πληρωσω λογαριασμους, ΓΙΑΤΙ να μην δε γινεται να κανω αναληψη του ποσου (πλην των οσων κρατησουν για τοκους/παγια και ολα αυτα τα ηλιθια τραπεζιτικα) αυτου και να περιμενω βδομαδες να βγουν επισημες βεβαιωσεις κληρονομιων/εξουσιοδοτησεων και ολα αυτα;

Μιλαμε για μια ηλιθια γραφειοκρατια που διεπει ολο το συστημα, οχι μονο τις τραπεζες αλλα παντου. Στην ταυτοτητα αναφερει ξεκαθαρα οτι ειμαι ο γιος αυτης, θα επρεπε να κινουνταν αυτοματα η ολη διαδικασια χωρις περαιτερω καθυστερηση.
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Δεκ 2022, 15:03

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Δεκ 2022, 14:55
dna replication έγραψε:
21 Δεκ 2022, 17:19
https://t.me/frieden_rockt_offiziell/15100

💰Why we should pay with cash instead of card everywhere

💶 Cash:
I have a 50 euro note in my pocket, I go to a restaurant with it and use it to pay for my meal.
With these 50 € the restaurant owner pays his bill in the laundromat.
The laundromat owner uses it to pay for the haircut at his hairdresser.
With these 50 € the hairdresser pays his bill in the supermarket.
After an unlimited number of payments, the value of my 50 euro note still remains the same, i.e. it has fulfilled its purpose for everyone who used it as a means of payment, and the bank has no work and no influence on any cash payment operation performed.

💳 Show:
IF I go to a restaurant now and pay digitally with my debit card,
💸the cost of my digital payment, which will be charged to the restaurant owner, including the percentage transaction fees, is on average 2.5%, which then amounts to € 1.25 for each additional payment transaction.
(This means that each additional payment transaction costs € 1.25)
💸 the same fees will be charged if the restaurant owner pays his bill digitally at the laundromat,
💸 the payments of the laundromat owner to the hairdresser,
💸 so do the subsequent payments, etc.....
So, after the first 36 transactions of this 50 €, only 5 € will remain, and the remaining 45 € will pass into the ownership of the bank ... thanks to all the digital transactions and fees!
In addition, the debit card fees are on average € 2.25 per month, so that your € 50 is only worth € 47.75 after a month of saving.

👉What is gone is gone, you can spend it only once.

🤴Cash is king!
απαπαπα πιπέρι!!!
κάτσε να μπει ο Dwarven Blacksmith και ο vantono να σου μιλήσουν για το πώς πρέπει να ταϊζουμε τις τράπεζες να ξεβλαχέψουμε επιτέλους
Εγώ δεν έχω αντίρρηση. Αν το κάνεις για ιδεολογικούς λόγους, συνέχισε. Απλά μη μου λες ότι είναι πιο βολικό να κουβαλάς μετρητά. Εκεί θα φέρω αντίρρηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 22 Δεκ 2022, 15:05

GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 14:59
Εννοω, μονο εχοντας τα βασικα, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, Α.Δ.Τ, κτλπ, χωρις ομως τις βεβαιωσεις απο αλλους φορεις, νομικα και ολα αυτα για να κληρονομησεις καποιον αποθανοντα συγγενη σου, δηλαδη θα επρεπε να τα ειχαν σε μια βαση δεδομενον, ο ταδε με το ταδε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ/ΑΔΤ που ειναι ο γιος του ταδε ο οποιος απεβιωσε, ΑΥΤΟΜΑΤΑ δικαιουται αναληψη της κληρονομιας του πατερα του.

Δηλαδη να κανω το εξης ερωτημα:

Ειναι καποιος ανεργος (σαν εμενα) και απεβιωνει η μητερα του (χτυπα ξυλο) η οποια εχει μερικες χιλιαδες € στην τραπεζα, στον δικο της λογαριασμο. Εγω εφοσον δεν δουλευω και κινδυνευω να βρεθω στον δρομο μη εχοντας να φαω/πληρωσω λογαριασμους, ΓΙΑΤΙ να μην δε γινεται να κανω αναληψη του ποσου (πλην των οσων κρατησουν για τοκους/παγια και ολα αυτα τα ηλιθια τραπεζιτικα) αυτου και να περιμενω βδομαδες να βγουν επισημες βεβαιωσεις κληρονομιων/εξουσιοδοτησεων και ολα αυτα;

Μιλαμε για μια ηλιθια γραφειοκρατια που διεπει ολο το συστημα, οχι μονο τις τραπεζες αλλα παντου. Στην ταυτοτητα αναφερει ξεκαθαρα οτι ειμαι ο γιος αυτης, θα επρεπε να κινουνταν αυτοματα η ολη διαδικασια χωρις περαιτερω καθυστερηση.

δεν πάει έτσι. γιατί αν ο γιος βασάνιζε τον γέρο πατέρα του, ή είναι απόβρασμα, μπορεί ο γέρος να τον έχει αποκληρώσει και να τα έχει δώσει αλλού.

για αυτό τον λόγο και υπάρχουν διαθήκες που κατατίθενται σε συμβολαιογράφο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 15:09

Naranjita έγραψε:
22 Δεκ 2022, 15:05
GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 14:59
Εννοω, μονο εχοντας τα βασικα, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, Α.Δ.Τ, κτλπ, χωρις ομως τις βεβαιωσεις απο αλλους φορεις, νομικα και ολα αυτα για να κληρονομησεις καποιον αποθανοντα συγγενη σου, δηλαδη θα επρεπε να τα ειχαν σε μια βαση δεδομενον, ο ταδε με το ταδε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ/ΑΔΤ που ειναι ο γιος του ταδε ο οποιος απεβιωσε, ΑΥΤΟΜΑΤΑ δικαιουται αναληψη της κληρονομιας του πατερα του.

Δηλαδη να κανω το εξης ερωτημα:

Ειναι καποιος ανεργος (σαν εμενα) και απεβιωνει η μητερα του (χτυπα ξυλο) η οποια εχει μερικες χιλιαδες € στην τραπεζα, στον δικο της λογαριασμο. Εγω εφοσον δεν δουλευω και κινδυνευω να βρεθω στον δρομο μη εχοντας να φαω/πληρωσω λογαριασμους, ΓΙΑΤΙ να μην δε γινεται να κανω αναληψη του ποσου (πλην των οσων κρατησουν για τοκους/παγια και ολα αυτα τα ηλιθια τραπεζιτικα) αυτου και να περιμενω βδομαδες να βγουν επισημες βεβαιωσεις κληρονομιων/εξουσιοδοτησεων και ολα αυτα;

Μιλαμε για μια ηλιθια γραφειοκρατια που διεπει ολο το συστημα, οχι μονο τις τραπεζες αλλα παντου. Στην ταυτοτητα αναφερει ξεκαθαρα οτι ειμαι ο γιος αυτης, θα επρεπε να κινουνταν αυτοματα η ολη διαδικασια χωρις περαιτερω καθυστερηση.

δεν πάει έτσι. γιατί αν ο γιος βασάνιζε τον γέρο πατέρα του, ή είναι απόβρασμα, μπορεί ο γέρος να τον έχει αποκληρώσει και να τα έχει δώσει αλλού.

για αυτό τον λόγο και υπάρχουν διαθήκες που κατατίθενται σε συμβολαιογράφο.
Και εσυ εισαι ενα βημα πριν καταληξεις αστεγος αλλαααααα το αθανατο γραφειοκρατικο συστημα απαιτει να ψαξεις να βρεις τον συμβολαιογραφο/δικηγορο για να γινουν ολα "σωστα". #λογική
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 22 Δεκ 2022, 15:11

GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 15:09
Naranjita έγραψε:
22 Δεκ 2022, 15:05
GreekGuy έγραψε:
22 Δεκ 2022, 14:59
Εννοω, μονο εχοντας τα βασικα, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, Α.Δ.Τ, κτλπ, χωρις ομως τις βεβαιωσεις απο αλλους φορεις, νομικα και ολα αυτα για να κληρονομησεις καποιον αποθανοντα συγγενη σου, δηλαδη θα επρεπε να τα ειχαν σε μια βαση δεδομενον, ο ταδε με το ταδε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ/ΑΔΤ που ειναι ο γιος του ταδε ο οποιος απεβιωσε, ΑΥΤΟΜΑΤΑ δικαιουται αναληψη της κληρονομιας του πατερα του.

Δηλαδη να κανω το εξης ερωτημα:

Ειναι καποιος ανεργος (σαν εμενα) και απεβιωνει η μητερα του (χτυπα ξυλο) η οποια εχει μερικες χιλιαδες € στην τραπεζα, στον δικο της λογαριασμο. Εγω εφοσον δεν δουλευω και κινδυνευω να βρεθω στον δρομο μη εχοντας να φαω/πληρωσω λογαριασμους, ΓΙΑΤΙ να μην δε γινεται να κανω αναληψη του ποσου (πλην των οσων κρατησουν για τοκους/παγια και ολα αυτα τα ηλιθια τραπεζιτικα) αυτου και να περιμενω βδομαδες να βγουν επισημες βεβαιωσεις κληρονομιων/εξουσιοδοτησεων και ολα αυτα;

Μιλαμε για μια ηλιθια γραφειοκρατια που διεπει ολο το συστημα, οχι μονο τις τραπεζες αλλα παντου. Στην ταυτοτητα αναφερει ξεκαθαρα οτι ειμαι ο γιος αυτης, θα επρεπε να κινουνταν αυτοματα η ολη διαδικασια χωρις περαιτερω καθυστερηση.

δεν πάει έτσι. γιατί αν ο γιος βασάνιζε τον γέρο πατέρα του, ή είναι απόβρασμα, μπορεί ο γέρος να τον έχει αποκληρώσει και να τα έχει δώσει αλλού.

για αυτό τον λόγο και υπάρχουν διαθήκες που κατατίθενται σε συμβολαιογράφο.
Και εσυ εισαι ενα βημα πριν καταληξεις αστεγος αλλαααααα το αθανατο γραφειοκρατικο συστημα απαιτει να ψαξεις να βρεις τον συμβολαιογραφο/δικηγορο για να γινουν ολα "σωστα". #λογική
γιατί αν η μανουλα σου σου είχε εμπιστοσύνη, θα σε ειχε και στον λογαριασμό συνδικαιουχο, οποτε θα μπορουσες να πας να σηκώσεις όποτε θέλεις και όσα θέλεις ακόμη και μετά τον θανατο της. αλλά δεν σου είχε γλυκιέ μου, δεν σου είχε. :lol:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 22 Δεκ 2022, 15:14

Ψωμι-Παιδεια-Γραφειοκρατια
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10407
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2022, 15:22

Μαλακίες λέει το λινκ με το πενηντάρικο γιατί ξεχνάει τους φόρους, στις πρώτες 5-6 συναλλαγές το κράτος το έχει φάει όλο το πενηντάρικο με ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος και φόρο μισθωτών υπηρεσιών.

Αυτό δεν έχουν καταλάβει οι μαλάκες που σου λένε ότι τα οικονομικά της χώρας είναι σαν τα οικονομικά του νοικοκυριού που ό,τι χαλάς δεν το ξαναβλέπεις. Είναι το αντίθετο, οι περισσότερες δαπάνες του κράτους είναι τζάμπα εντελώς, ό,τι δίνει το κράτος το παίρνει πίσω και μάλιστα πολύ γρήγορα. Αυτές οι δαπάνες που χάνονται είναι οι πληρωμές προς το εξωτερικό και οι πληρωμές σε αυτούς που δεν έχουν ανάγκη τα λεφτά και δεν τα δαπανάνε, και λεφτά που δεν κινούνται δε φορολογούνται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10407
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2022, 15:23

Στην τραπεζικό απλά κλείνεις το τηλέφωνο μετά το καλημέρα. Γλιτώνεις και αυτήν κι εσένα από την όλη μαλακία.
Βασικά άμα δεις τηλέφωνο που δεν το ξέρεις δεν το σηκώνεις ποτέ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών