Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Απρ 2019, 14:29

Δεν είμαι κλώνος και μπαίνω ελάχιστα, κλωνος τίνος δηλαδή?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Απρ 2019, 14:30

πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:26

τον κλωνο ρε οχι εσενα
Δεν είμαι κλώνος
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 07 Απρ 2019, 14:34

ριζα, τι? ασε μας κουκλιτσα μου

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 07 Απρ 2019, 14:35

πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:34
ριζα, τι? ασε μας κουκλιτσα μου
:D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 07 Απρ 2019, 14:54

Pirate7G έγραψε:
05 Απρ 2019, 21:55
Υδράργυρος έγραψε:
05 Απρ 2019, 21:42
Ειναι δυνατον να φταιει ο παπανδρεου υο 89 για τη χρεοκοπια του 2009; 20 χρονια μετα; ειναι σοβαροι αυτοι που τα λενε;
Όχι βέβαια. Εννοείται πως δεν είναι σοβαροί.
Το ότι φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου, είναι μια εξαπάτηση του κόσμου, τεραστίων και ανεπανάληπτωννδιαστασεων, που οργανώθηκε και εκτελέστηκε από τους μάστερ της απατεώνας. Δηλαδή την ΝΔ.
Επειδή ήταν οι πολιτικές που ακολούθησε η κυβέρνηση Καραμανλή, οι κυρίες αιτίες που μπήκαμε στο μνημόνιο, οι απατεώνες της ΝΔ πήγαν κι οργάνωσαν ένα συκοφαντική σενάριο απόδοσης ευθυνών στο αιώνια μισητό "μπαμπά" τους. Τον Ανδρέα. Με ένα σμπάρο 2 τριγώνια λοιπόν. Ταυτόχρονα βέβαια με την προσπάθεια (άκρο)δεξιοποίησης της κοινωνίας. Πχ ξέπλυμα κι ηρωοποίηση χούντας.

Εννοείται λοιπόν, πως δεν φταίει ούτε κατ ελάχιστον ο Α Παπανδρέου. Είναι παντελώς ηλιθιο να επιρρίπτονται ευθύνες στον Ανδρέα. Απλά είναι μια ακόμα απατεώνιά της ΝΔ, που βρήκε ένα συγκυριακά έυφορο έδαφος κι έπιασε. Σε οποιαδήποτε άλλη χρονική περίοδο θα ετρωγε ντομάτες οποίος το έλεγε.

Η δεκαετία που έχετε, είναι η δεκαετία όπου θα αποκατασταθεί ο Α Παπανδρέου. Σε επίπεδα ηρωοποίησης. Πάει η ακροδεξιά περίοδος
Αδερφέ διαφωνώ, από τη μια όντως δεν ευθύνεται ο Παπανδρέου για την χρεοκοπία και τυπικά και ουσιαστικά, γιατί μπορεί να δημιούργησε ένα λαο κοπριτων αλλά και η Γιουγκοσλαβία πχ που είχε λαό και οικονομία με αρχιδια επί Τίτο, με το που πέθανε ο Τίτο και αποφάσισε η Δύση να την διαλύσει, το χρέος της μέσα σε λίγα χρόνια εκτοξεύτηκε και η χώρα και οι λαοί πέρασαν τα πάθη του Χριστού. Ναι δεν ευθύνεται για την χρεοκοπία αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό, ο τύπος έβαλε τις βάσεις να δημιουργηθεί μια κοινωνία κηφινων και αναξιοκρατίας που την τρώμε στη μαπα μέχρι σήμερα και ίσως αυτό είναι χειρότερο από την οικονομική χρεοκοπία. Δεν ισοπεδώνω, έκανε και πολλά καλά, η χώρα εκδημοκρατιστηκε επί ΠΑΣΟΚ και χωρίς να παραβλέπω το ότι συνεχίστηκε η κρατική βία και καταστολή σε πολλές περιπτώσεις, συγκριτικά με τις προηγούμενες δεκαετίες πήγαμε 100 χρόνια μπροστά σε αυτό το θέμα. Αλλά δεν του συγχωρώ σε καμία περίπτωση το ότι πήγε να το παιξει πατερουλης όπως ο Τίτο, ο Φιντέλ κτλ αλλά με δανεικά και δημιούργησε έναν λαό ευνουχων και θρασυδειλων...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 07 Απρ 2019, 15:00

πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:34
ριζα, τι? ασε μας κουκλιτσα μου
Ηλία εσύ;; :D
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 07 Απρ 2019, 15:02

the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:00
πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:34
ριζα, τι? ασε μας κουκλιτσα μου
Ηλία εσύ;; :D
η λεια, εσυ

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 07 Απρ 2019, 15:35

πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:02
the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:00
πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:34
ριζα, τι? ασε μας κουκλιτσα μου
Ηλία εσύ;; :D
η λεια, εσυ
Εγώ Ηλίας από την Ηλεία. Αλλά δεν είμαστε όλοι οι Ηλίες το ίδιο νταξει, η δημαρχάρα είναι θεότητα :D
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34827
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2019, 16:06

the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:54
Αδερφέ διαφωνώ, από τη μια όντως δεν ευθύνεται ο Παπανδρέου για την χρεοκοπία και τυπικά και ουσιαστικά, γιατί μπορεί να δημιούργησε ένα λαο κοπριτων αλλά και η Γιουγκοσλαβία πχ που είχε λαό και οικονομία με αρχιδια επί Τίτο, με το που πέθανε ο Τίτο και αποφάσισε η Δύση να την διαλύσει, το χρέος της μέσα σε λίγα χρόνια εκτοξεύτηκε και η χώρα και οι λαοί πέρασαν τα πάθη του Χριστού
Ο Τίτο δημιούργησε τις προυποθέσεις για τη διάλυση.Φεύγουμε από το θέμα αλλά ίσως όχι αφού ο Ανδρέας είχε κάνει μελέτη για την αυτοδιαχείριση του Τίτο όπου τον εξεθείαζε. :D
Ο Τίτο λοιπόν χώρισε τη χώρα σε 6 ομοσπονδιακές δημοκρατίες που είχαν από το σύνταγμα δικαίωμα ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΥ.Επί πλέον αυτές οι οντότητες δεν αντιστοιχούσαν σε εθνικά ομοιογενείς περιοχές.Είχαν σχεδόν όλες μέσα στους μειονοτικές περιοχές.Ήταν βέβαιο ότι μόλις κάποια από αυτές αποφάσιζε να ζητήσει ανεξαρτησία η μειονότητά της θα αντιδρούσε.Έφτιαξε το φυτίλι και το μόνο που έλειπε ήταν να του βάλει κάποιος φωτιά.
Η οικονομία από ένα σημείο και πέρα εσυντηρείτο και αυτή με δάνεια.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Απρ 2019, 16:08

οχι φταει το οτι το 80% δεν πληρωνει φορους και οι μεγαλομαφιοζοι

οι δαπανες ειναι πιο κατω απο τον μεσο ορο της εε για το δημοσιο αν εξαιρεσεις τις θηριωδεις δαπανες για την αμυνα
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 07 Απρ 2019, 16:11

the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:54
Pirate7G έγραψε:
05 Απρ 2019, 21:55
Υδράργυρος έγραψε:
05 Απρ 2019, 21:42
Ειναι δυνατον να φταιει ο παπανδρεου υο 89 για τη χρεοκοπια του 2009; 20 χρονια μετα; ειναι σοβαροι αυτοι που τα λενε;
Όχι βέβαια. Εννοείται πως δεν είναι σοβαροί.
Το ότι φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου, είναι μια εξαπάτηση του κόσμου, τεραστίων και ανεπανάληπτωννδιαστασεων, που οργανώθηκε και εκτελέστηκε από τους μάστερ της απατεώνας. Δηλαδή την ΝΔ.
Επειδή ήταν οι πολιτικές που ακολούθησε η κυβέρνηση Καραμανλή, οι κυρίες αιτίες που μπήκαμε στο μνημόνιο, οι απατεώνες της ΝΔ πήγαν κι οργάνωσαν ένα συκοφαντική σενάριο απόδοσης ευθυνών στο αιώνια μισητό "μπαμπά" τους. Τον Ανδρέα. Με ένα σμπάρο 2 τριγώνια λοιπόν. Ταυτόχρονα βέβαια με την προσπάθεια (άκρο)δεξιοποίησης της κοινωνίας. Πχ ξέπλυμα κι ηρωοποίηση χούντας.

Εννοείται λοιπόν, πως δεν φταίει ούτε κατ ελάχιστον ο Α Παπανδρέου. Είναι παντελώς ηλιθιο να επιρρίπτονται ευθύνες στον Ανδρέα. Απλά είναι μια ακόμα απατεώνιά της ΝΔ, που βρήκε ένα συγκυριακά έυφορο έδαφος κι έπιασε. Σε οποιαδήποτε άλλη χρονική περίοδο θα ετρωγε ντομάτες οποίος το έλεγε.

Η δεκαετία που έχετε, είναι η δεκαετία όπου θα αποκατασταθεί ο Α Παπανδρέου. Σε επίπεδα ηρωοποίησης. Πάει η ακροδεξιά περίοδος
Αδερφέ διαφωνώ, από τη μια όντως δεν ευθύνεται ο Παπανδρέου για την χρεοκοπία και τυπικά και ουσιαστικά, γιατί μπορεί να δημιούργησε ένα λαο κοπριτων αλλά και η Γιουγκοσλαβία πχ που είχε λαό και οικονομία με αρχιδια επί Τίτο, με το που πέθανε ο Τίτο και αποφάσισε η Δύση να την διαλύσει, το χρέος της μέσα σε λίγα χρόνια εκτοξεύτηκε και η χώρα και οι λαοί πέρασαν τα πάθη του Χριστού. Ναι δεν ευθύνεται για την χρεοκοπία αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό, ο τύπος έβαλε τις βάσεις να δημιουργηθεί μια κοινωνία κηφινων και αναξιοκρατίας που την τρώμε στη μαπα μέχρι σήμερα και ίσως αυτό είναι χειρότερο από την οικονομική χρεοκοπία. Δεν ισοπεδώνω, έκανε και πολλά καλά, η χώρα εκδημοκρατιστηκε επί ΠΑΣΟΚ και χωρίς να παραβλέπω το ότι συνεχίστηκε η κρατική βία και καταστολή σε πολλές περιπτώσεις, συγκριτικά με τις προηγούμενες δεκαετίες πήγαμε 100 χρόνια μπροστά σε αυτό το θέμα. Αλλά δεν του συγχωρώ σε καμία περίπτωση το ότι πήγε να το παιξει πατερουλης όπως ο Τίτο, ο Φιντέλ κτλ αλλά με δανεικά και δημιούργησε έναν λαό ευνουχων και θρασυδειλων...
φιλ εσυ ανηκεις σε καποιον λαο? ποιον?

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Απρ 2019, 09:28

Υδράργυρος έγραψε:
07 Απρ 2019, 14:25
gassim έγραψε:
07 Απρ 2019, 13:01
Υδράργυρος έγραψε:
05 Απρ 2019, 21:42
Ειναι δυνατον να φταιει ο παπανδρεου υο 89 για τη χρεοκοπια του 2009; 20 χρονια μετα; ειναι σοβαροι αυτοι που τα λενε;
Φυσικά και είναι, τα συστήματα του δημοσίου και η νοοτροπία ενός ολόκληρου λαού δεν αλλάζουν έτσι εύκολα σε 4 5 χρόνια.
Η ζημια που εγινε σε 8 χρονια ΑΠ δε μπορεσε να αναστραφει σε 20 χρονια και 3 πρωθυπουργους;

φυσικα και μπορουσε. φυσικα και εχουν μεριδιο ευθυνης ολοι.

αλλα αυτο δεν αναιρει οτι τη ζημια την εκανε ο Α.Π. η ευθυνη των υπολοιπων ειναι οτι δεν την επισκευασαν, η και την χειροτερεψαν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Απρ 2019, 09:33

Φταίει και αυτός.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 08 Απρ 2019, 09:35

Για όλα φταίνε οι γυναίκες τέλος
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Φταίει ο Ανδρέας Παπανδρέου για τη χρεοκοπία της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 08 Απρ 2019, 09:42

the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:35
πήζον bot έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:02
the_black_planet έγραψε:
07 Απρ 2019, 15:00


Ηλία εσύ;; :D
η λεια, εσυ
Εγώ Ηλίας από την Ηλεία. Αλλά δεν είμαστε όλοι οι Ηλίες το ίδιο νταξει, η δημαρχάρα είναι θεότητα :D
@πήζον bot
Προς πηζον bot, αν κατάλαβα καλά, με τα υπονοούμενά σου με κατηγορείς πως είμαι με δύο προφιλ.
Από που το συμπαιρένεις αυτό? επειδή δεν γουστάρω πασοκο παπανδρέους και γενικώς συριζοτρολ?
Σου δίνω την εντύπωση πως ειμαι τρολ ?

Κάνεις λάθος, ότι δηλώνω στο προφίλ μου ισχύει και δεν έχω άλλο προφιλ.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών