Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2019, 09:57

Spiros252 έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:07
Γιατί ο αόριστος για το μνημόνιο; :lol:
Mα δεν έληξε τον Αύγουστο; :lol: άλλωστε αυτό που υπέγραψε ο Τσίπρας δεν ήταν κανονικό μνημόνιο.Ένας παλιός φίλος εδώ το είχε αποκαλέσει πουπουλόνιο. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2019, 10:05

ναι, εννοούσαμε θα αρχίσουμε απο τα πούπουλα, ξεπουπούλιασμα. Αλλά με ηθικό πλεονέκτημα, ή τέλος πάντων χωρίς το ηθικό μειονέκτημα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Απρ 2019, 10:11

enaon έγραψε:
07 Απρ 2019, 10:05
ναι, εννοούσαμε θα αρχίσουμε απο τα πούπουλα, ξεπουπούλιασμα. Αλλά με ηθικό πλεονέκτημα, ή τέλος πάντων χωρίς το ηθικό μειονέκτημα.
:rofl:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Απρ 2019, 10:19

πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:57
Spiros252 έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:07
Γιατί ο αόριστος για το μνημόνιο; :lol:
Mα δεν έληξε τον Αύγουστο; :lol: άλλωστε αυτό που υπέγραψε ο Τσίπρας δεν ήταν κανονικό μνημόνιο.Ένας παλιός φίλος εδώ το είχε αποκαλέσει πουπουλόνιο. :D
Μόλις καταργήθηκε ο νόμος Κατσέλη (νόμος ΠΑΣΟΚ) από κυβέρνηση της αριστεράς. Αυτή τη στιγμή το νέο πλαίσιο προστασίας της πρώτης κατοικίας βγάζει εκτός την πλειοψηφία των στεγαστικών δανείων με άγνωστες συνέπειες. Αν δεν αλλάξει κάτι αναμένονται μαζικές κατασχέσεις κατοικιών στο προσεχές μέλλον. Πιθανόν να βρει κάποια λύση ο Τσίπρας, όπως βρήκε τελευταία για τις συντάξεις, ωστόσο πλέον αρχίζει να μεταμορφώνεται σε λεμονόκουπα σιγά - σιγά. Έκανε τη δουλειά των θεσμών, πήρε πολλά εύσημα, όπως πρόσφατα από Μοσκοβισι και ΕΚΤ, κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να πεταχτεί όπως συμβαίνει συνήθως στο νεοφιλελευθερισμό.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Απρ 2019, 10:23

Spiros252 έγραψε:
07 Απρ 2019, 10:19
πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:57
Spiros252 έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:07
Γιατί ο αόριστος για το μνημόνιο; :lol:
Mα δεν έληξε τον Αύγουστο; :lol: άλλωστε αυτό που υπέγραψε ο Τσίπρας δεν ήταν κανονικό μνημόνιο.Ένας παλιός φίλος εδώ το είχε αποκαλέσει πουπουλόνιο. :D
Μόλις καταργήθηκε ο νόμος Κατσέλη (νόμος ΠΑΣΟΚ) από κυβέρνηση της αριστεράς. Αυτή τη στιγμή το νέο πλαίσιο προστασίας της πρώτης κατοικίας βγάζει εκτός την πλειοψηφία των στεγαστικών δανείων με άγνωστες συνέπειες. Αν δεν αλλάξει κάτι αναμένονται μαζικές κατασχέσεις κατοικιών στο προσεχές μέλλον. Πιθανόν να βρει κάποια λύση ο Τσίπρας, όπως βρήκε τελευταία για τις συντάξεις, ωστόσο πλέον αρχίζει να μεταμορφώνεται σε λεμονόκουπα σιγά - σιγά. Έκανε τη δουλειά των θεσμών, πήρε πολλά εύσημα, όπως πρόσφατα από Μοσκοβισι και ΕΚΤ, κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να πεταχτεί όπως συμβαίνει συνήθως στο νεοφιλελευθερισμό.
Μόνο λεμονόκουπα δεν είναι... Το αντίθετο αποδεικνύουν τα συγχαρητήρια για την συμφωνία των Πρεσπών και την εξαιρετικά επιτυχή οικονομική πορεία της χώρας.. Κατάφερε και τις συντάξεις και αρκετά άλλα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 07 Απρ 2019, 10:23

βαρουφίτσες, λάγνες, ερωτιάρες :romance-hearteyes:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2019, 12:07

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:56
Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπήρχε διαμάχη και ορθά δεν υπήρχε τέτοια.
Ο Βαρουφάκης, καθ' ομολογία του, συμμετείχε στην κυβέρνηση για να βοηθήσει από τη δική του πλευρά στον αγώνα αυτό. Όταν πλέον οι κυβερνητικές αποφάσεις δεν τον έβρισκαν σύμφωνα αποχώρησε.

Και φυσικά είναι λάθος το "δεν παίρνουν θέση όλοι για το θέμα": ο μεν Βαρουφάκης ως ο απαλλαγμένος από την κυβέρνηση μιλά για το λάθος της τότε κυβέρνησης, το οποίο οδήγησε στο διαζύγιο, και η κυβέρνηση αφού ευχαρίστησε το Βαρουφάκη για τις υπηρεσίες του είπε "οι πολιτικές επιλογές δεν είναι πάντοτε ορθολογικές" εννοώντας ότι ο βαρουφάκης λειτουργούσε αμιγώς επιστημονικά αλλά όχι και πολιτικά ορθά.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Δεν παίζει να τα πιστεύεις ούτε εσύ αυτά. Απλώς καταλαβαίνουν αμφότεροι ότι θα βγουν ζημιωμένοι βγάζοντας άπλυτα στην φόρα και ρίχνοντας ευθύνες ο ένας στον άλλο.

Τελικά σε αυτό το κράτος ένα πράγμα δεν αλλάζει ποτέ είτε με δεξιά, είτε με κέντρο είτε με αριστερά. Την ευθύνη την έχουν πάντα οι άλλοι. Όλοι παραλαμβάνουν καμένη γη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 07 Απρ 2019, 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 07 Απρ 2019, 12:43

δλδ το ξεκατίνιασμα στο βιβλίο* του καραγκιόζη και το αντίστοιχο που ακολούθησε από τους πρώην συντρόφους συνεργούς του είναι φιλικό διαζύγιο

* adults in a room για τους έχοντες κοντή μνήμη
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2019, 18:28

ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2019, 12:07
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2019, 09:56
Αν το καλοσκεφτείς, δεν υπήρχε διαμάχη και ορθά δεν υπήρχε τέτοια.
Ο Βαρουφάκης, καθ' ομολογία του, συμμετείχε στην κυβέρνηση για να βοηθήσει από τη δική του πλευρά στον αγώνα αυτό. Όταν πλέον οι κυβερνητικές αποφάσεις δεν τον έβρισκαν σύμφωνα αποχώρησε.

Και φυσικά είναι λάθος το "δεν παίρνουν θέση όλοι για το θέμα": ο μεν Βαρουφάκης ως ο απαλλαγμένος από την κυβέρνηση μιλά για το λάθος της τότε κυβέρνησης, το οποίο οδήγησε στο διαζύγιο, και η κυβέρνηση αφού ευχαρίστησε το Βαρουφάκη για τις υπηρεσίες του είπε "οι πολιτικές επιλογές δεν είναι πάντοτε ορθολογικές" εννοώντας ότι ο βαρουφάκης λειτουργούσε αμιγώς επιστημονικά αλλά όχι και πολιτικά ορθά.
Είσαι έξυπνος άνθρωπος. Δεν παίζει να τα πιστεύεις ούτε εσύ αυτά. Απλώς καταλαβαίνουν αμφότεροι ότι θα βγουν ζημιωμένοι βγάζοντας άπλυτα στην φόρα και ρίχνοντας ευθύνες ο ένας στον άλλο.

Τελικά σε αυτό το κράτος ένα πράγμα δεν αλλάζει ποτέ είτε με δεξιά, είτε με κέντρο είτε με αριστερά. Την ευθύνη την έχουν πάντα οι άλλοι. Όλοι παραλαμβάνουν καμένη γη.
Το πρόβλημα σε αυτό τον τόπο είναι ότι πολλοί ψάχνουν να ανακαλύψουν βεντέτες στα πάντα και να μετατρέψουν τα πάντα σε προσωπικές διαμάχες.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30559
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Απρ 2019, 23:44

Μαυροβασίλης έγραψε:
07 Απρ 2019, 12:43
δλδ το ξεκατίνιασμα στο βιβλίο* του καραγκιόζη και το αντίστοιχο που ακολούθησε από τους πρώην συντρόφους συνεργούς του είναι φιλικό διαζύγιο

* adults in a room για τους έχοντες κοντή μνήμη
ο Τσακαλώτος ερωτήθηκε σήμερα για το Βαρουφάκη : no hard feelings
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών