Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Απρ 2019, 12:06

foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
ST48410 έγραψε:
06 Απρ 2019, 04:08
enaon έγραψε:
06 Απρ 2019, 03:57
στ πλάκα μου κάνεις λίγο νομίζω. Ειναι δυνατόν να πάει κάποιος σε ένα ευρογκορουπ που δεν υπάρχει θεσμικά, που αποφασίζει πράγματα που δεν βγάζουν νόημα, που το απαρτίζουν άνθρωποι που δεν ξέρουν από αυτά, τον κόσμο ξέρουν να κοροϊδεύουν, να τους πεί λέτε σάχλες και να του πούνε πές τα μεγάλε;.
Δεν κατάλαβα. Που φαίνεται πως υποστηρίζω κάτι τέτοιο; Λέω ότι κακώς πίστευε πως πρέπει να τους κάνει επίδειξη οικονομικών γνώσεων και να συγκρούεται με όλους. Έπρεπε να ελιχθεί χτίζοντας συμμαχίες κατά το δυνατόν.
Ίσως είμαι κουρασμένος και δεν πιάνω τι θέλεις να πεις. Ο χρόνος θα δείξει. Οι απόψεις του έχουν καταγραφεί. Καλή σου μέρα φίλε enaon. :wave:
Σιγά τον οικονομικό μύστη. Ένα εισαγωγικό βιβλίο στη θεωρία παιγνίων έχει γράψει. Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων. Η δουλειά του είναι η showbiz.

Μιλάμε για αδιανόητα επίπεδα πουληματος χάντρες και καθρεφτακια. Το πλησιέστερο αντίστοιχο είναι ο Γιούρι Γκέλερ.
το ακριβες αντιγραφο ειναι ο σωρρας, σε σμικρυνση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Απρ 2019, 20:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:27

Τις συντάξεις και τις αργομισθίες που μασουλάγατε να τις ξεχάσετε από εδώ και πέρα. Δουλέψτε να γίνεται χρήσιμοι στην κοινωνία :g030:
Δεν έχω λάβει ούτε σύνταξη ούτε αργομισθίες. Αν πιστεύεις ότι οι ηλικιωμένοι δεν πρέπει να παίρνουν τίποτα ώστε να ζουν αξιοπρεπώς στο υπόλοιπο της ζωής τους είσαι προβληματικός για την κοινωνία. Κοινωνία ανθρώπινη σημαίνει αυτό και όχι οποίος έτυχε να έχει κάτι ή δύναται να δουλέψει, τρώει κι άλλοι οι γέροι -ως μη χρήσιμοι πλέον - να πεθαίνουν.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Απρ 2019, 23:01

foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων.
Η Ελλάδα του 2015 ήταν εκτός της θεωρίας των παιγνίων. Δεν είχε καν διαπραγματευτικό χαρτί για να παίξει. Είναι σα να μιλάς για παίκτη του πόκερ που δεν έχει για να ποντάρει.

Πού βρήκες εφαρμογή της "θεωρίας των παιγνίων" το 2015;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Απρ 2019, 23:16

stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:01
foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων.
Η Ελλάδα του 2015 ήταν εκτός της θεωρίας των παιγνίων. Δεν είχε καν διαπραγματευτικό χαρτί για να παίξει. Είναι σα να μιλάς για παίκτη του πόκερ που δεν έχει για να ποντάρει.
Θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε αν τα είχε πει αυτά πριν εκλεγεί. Προώθησε όμως και αυτός την ψευδαίσθηση ότι κάτι καλύτερο ήταν εφικτό το οποίο δεν το ήθελαν οι προηγούμενοι επειδή ήταν πουλημένοι, γερμανοτσολιάδες κλπ κλπ Εξελέγει μαζί με τους άλλους για να πουν στοπ στα μνημόνια και να βαράνε τα νταούλια και φάγαμε τους 2-3 πρώτους μήνες να συζητάμε αν πρέπει να τους λέμε τρόικα ή θεσμούς.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Απρ 2019, 23:34

Στ δεν καταλαβαίνω γιατί του έχεις θυμώσει. Κανονικά δεν θα ρωτούσα αλλά είσαι εσύ, κάτι καλό θα βγει. Είναι που είχε δίκιο, οι υπόλοιποι ειναι απατεώνες που μας δουλέυουν, απλά κλωτσίσαμε το ντενεκεδάκι, αλλά δεν ειχε σωστούς τρόπους και φταίει εκείνος; Είναι που είχε άδικο, μια χαρά όλα αν κάναμε ό,τι έπρεπε, με την στάση του καθυστέρησε την σοβαρότητα και έφερε αναταραχή; Γενικά τον αποδέχεσαι και λές οτι απλά ήταν λίγος ή δεν έδωσε αρκετή προσοχή, ή τον θεωρείς σάχλα που τα μίντια τον φούσκωσαν για να μας γελάσουν;


αν μπορούμε παιδιά, μην υπονοούμε οτι έπρεπε να μας εξηγήσει την ένστασή του στην θεωρία παιγνίων πρίν την εφαρμόσει αν την εφάρμοσε κλπ, μοιάζει να κάνουμε πλάκα, μέχρι που έφυγε νομίζαμε οτι σχεδιάζει βιντεογκάμες, ακόμα δηλαδή νομίζω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2019, 00:12

stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:01
foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων.
Η Ελλάδα του 2015 ήταν εκτός της θεωρίας των παιγνίων. Δεν είχε καν διαπραγματευτικό χαρτί για να παίξει. Είναι σα να μιλάς για παίκτη του πόκερ που δεν έχει για να ποντάρει.

Πού βρήκες εφαρμογή της "θεωρίας των παιγνίων" το 2015;
O Bαρουφάκης και ο Τσίπρας τα έλεγαν.Δεν τα θυμάσαι;έλεγαν ότι η Ελλάδα έχει πυρηνικά. :D Το δόγμα Βαρουφάκη έλεγε ότι εάν μία χώρα της ευρωζώνης χρεωκοπήσει θα καταστραφεί όλη η ευρωζώνη και κατά συνέπεια με τον εκβιασμό της χρεωκοπίας θα μας δώσουν αυτά που θέλουμε.Δεν θυμάσαι τον Τσίπρα να λέει ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητες να του αρνηθεί η Μέρκελ αυτά που θα ζητήσει;
Ο Βαρουφάκης αυτά τα λέει ακόμη.Κατεβαίνει στις εκλογές λέγοντας ότι κακώς δεν χρεωκοπήσαμε το 2015.Τώρα το δόγμα μπορεί να έχει εφαρμογή προκειμένου περί μεγάλων χωρών σαν την Ιταλία ή την Ισπανία που είναι too big to fail.Αλλά ο Βαρουφάκης το έλεγε όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και για την Κύπρο όταν μπήκε στο μνημόνιο.Δηλαδή ένα νησί 600.000 ανθρώπων κατά Βαρουφάκη μπορούσε να εκβιάσει μία ήπειρο 300 εκατομμυρίων.Αφήνω βέβαια τις πολιτικές συνέπειες αυτού ακόμη και εάν ήταν αλήθεια διότι ο Βαρουφάκης δήλωνε οικονομολόγος,τα πολιτικά δεν τον ενδιέφεραν.Ότι δηλαδή η Κύπρος παρακάλαγε μαζί με την Ελλάδα την Ευρώπη να την βάλει μέσα για να γλυτώσει από τους Τούρκους και τώρα θα κατέστρεφε την ευρωζώνη επειδή φαλίρισαν οι τράπεζες Κύπρου και Λαική χωρίς πολιτικές συνέπειες. :lol:
Αυτός ήταν ο υπουργός Οικονομικών του Ποκοπίκου,όχι κάποιος άλλος.Και βέβαια αυτός δεν θα χάσει τίποτα.Ίσα - ίσα.Με τον κρότο που έκανε ανεδείχθη σε σταρ του διεθνούς αριστεροπροοδευτικού κυκλώματος.Έγινε σύμβουλος του αρχηγού του Εργατικού Κόμματος Αγγλίας Κόρμπυν και θα γίνει και ταινία του Γαβρά όπου θα αντιμετωπίζει τους άκαρδους ευρωκράτες.Όχι και άσχημα.Το μόνο που έχω περιέργεια να δώ είναι πως θα τελειώνει η ταινία του Γαβρά : θα κατονομάζει τον Τσίπρα δειλό ή προδότη;ή μπορεί ποιητική αδεία να αλλάξει λίγο την ιστορία και να πεί ότι η "δεξιά" εκβίασε τον Τσίπρα να υποκύψει. :D Αυτό άλλωστε θα λένε μετά από μερικά χρόνια οι προοδευτικές αφηγήσεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2019, 00:15

enaon έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:34
Στ δεν καταλαβαίνω γιατί του έχεις θυμώσει. Κανονικά δεν θα ρωτούσα αλλά είσαι εσύ, κάτι καλό θα βγει. Είναι που είχε δίκιο, οι υπόλοιποι ειναι απατεώνες που μας δουλέυουν, απλά κλωτσίσαμε το ντενεκεδάκι, αλλά δεν ειχε σωστούς τρόπους και φταίει εκείνος; Είναι που είχε άδικο, μια χαρά όλα αν κάναμε ό,τι έπρεπε, με την στάση του καθυστέρησε την σοβαρότητα και έφερε αναταραχή; Γενικά τον αποδέχεσαι και λές οτι απλά ήταν λίγος ή δεν έδωσε αρκετή προσοχή, ή τον θεωρείς σάχλα που τα μίντια τον φούσκωσαν για να μας γελάσουν;
Δεν μπορώ να κρίνω τις οικονομικές του απόψεις. Δεν το αποφεύγω απλά θεωρώ αστείο να ισχυρισθώ ότι γνωρίζω κάτι εγώ που δεν γνωρίζει αυτός που κάνει ακαδημαϊκή καριέρα στο αντικείμενο οπότε θα σου μιλήσω για τα υπόλοιπα. Δεν τον είχα προσέξει σε πλατείες και ομιλίες πριν την υπουργοποίησή του οπότε θα σου τον κρίνω από το σημείο εκείνο και μετά. Ως προς τα οικονομικά οι διακηρύξεις του Σύριζα ήταν συγκεκριμένες. Αν αυτός πίστευε ότι αυτά που είχε υποσχεθεί ο Τσίπρας είναι ανοησίες και ότι ο Τσίπρας εν γνώση του κορόιδευε τον λαό για να εκλεγεί, τότε δεν θα έπρεπε να αναλάβει υπουργός. Θεωρώ χωρίς να γνωρίζω ότι θα είχε συμβάλει και στον προεκλογικό σχεδιασμό του Σύριζα σε ότι αφορά τις εξαγγελίες για τα οικονομικά.
Πάμε τώρα στο τι ζήσαμε. Αρχικά στα θετικά. Είδαμε έναν άνθρωπο με ευφράδεια λόγου και αρκετά επικοινωνιακό και άνετο με κάμερες και δημοσιογράφους. Είδαμε επίσης έναν πιο προσιτό τύπο που δεν χρειαζόταν πανάκριβο τεθωρακισμένο όχημα και κουστωδία για μετακινήσεις. Επίσης ήταν θετικό ότι γνώριζε οικονομικά και αγγλικά γιατί όπως και να το κάνεις όταν πήγαινε ο Τσίπρας σε διασκέψεις κορυφής υπήρχε πάντα το ερώτημα αν καταλαβαίνει τι του λένε. Άρα όπως βλέπεις οι πρώτες εντυπώσεις ήταν θετικές και τις πιστώθηκε.
Τι μας προέκυψε με τον καιρό. Ένας άνθρωπος που αγαπούσε υπερβολικά την προβολή. Συνεντεύξεις ξανά και ξανά και φωτογραφήσεις στο μηχανάκι στο σπίτι κλπ. Πότε όλα αυτά; Την στιγμή που ήμασταν στο χείλος του γκρεμού.
Επιμονή σε δευτερεύοντα πράγματα. Με την φόρα της εκλογικής νίκης συνέχισαν το προεκλογικό βιολί και συναντούσαν τους εκπροσώπους των ίδιων οργανισμών, μόνο που τώρα δεν τους έλεγαν τρόικα αλλά θεσμούς. Έδωσαν αμέσως το μήνυμα ότι θέλουν να περάσει το δικό τους σε κάτι που δεν είχε τελικά καμία σημασία. Και το μήνυμα αυτό τι έλεγε; δεν είμαστε σοβαροί.
Η πλάκα συνεχίστηκε με το ουάου. Ότι και αν σου πει ο συνομιλητής σου κοιτάζεις να διατηρήσεις ένα καλό κλίμα διότι το κλίμα επηρεάζει την οικονομία και όλους του τρίτους που έχουν την προσοχή τους στραμμένη εκεί. Ασχολούμασταν επί μήνες με το γιατί και το πως του "ουάου" και τα προβλήματα μεγεθύνονταν.
Συνεντεύξεις επί συνεντεύξεων έχοντας πει και αυτά και τα αντίθετά τους. Πραγματικά μπορείς να υποστηρίξεις οποιαδήποτε σχεδόν θέση και να βρεις ένα απόσπασμα να πατήσεις επάνω του. Όλοι ευχαριστημένοι και κανείς να μην ξέρει τι έχει στο μυαλό του.
Πρώτο χοντρό φάουλ το περί δημιουργικής ασάφειας. Μπορείς όντως να τους ταράξεις για ένα διάστημα στις ανοησίες και να πιστεύεις ότι τους έχεις μπερδέψει κάπως αλλά αυτό μακροχρόνια δεν θα σου βγει σε καλό. Ακόμα και αν είναι έτσι γιατί να βγεις να το πεις; Και να θέλει ο άλλος (ξένος) να σε βοηθήσει κάνοντας τα στραβά μάτια σε κάποια πράγματα όταν με αυτό τον τρόπο τον αποκαλείς ηλίθιο (γιατί αυτό ακριβώς κάνεις), δεν θα σε βοηθήσει. Κόβεις γέφυρες. Πες μου 5 συμμαχίες που έκτισε προσωπικά επί υπουργίας του;
Λογοδιάρροιας συνέχεια και αρχίζουμε όλοι να αναρωτιόμαστε μήπως αυτός ο ναρκισσισμός γίνει εμπόδιο στο έργο του.
Απουσία μέτρου και κατανόησης της πραγματικότητας. Απειλείς να τινάξεις στον αέρα ένα project (EE) που έχτισαν σε δεκαετίες πολύ ισχυρότεροι από εσένα. Νομίζεις ότι θα σε αφήσουν;
Το όλο επίσης πλάνο σε περίπτωση κλεισίματος τραπεζών, έκδοσης νομίσματος ή γραμματειών ή ότι εναλλακτικό είχε στο μυαλό του ή είχε σχεδιάσει το επιτελείο του θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο αν είχε μαζί του την συντριπτική πλειοψηφία του λαού, όπως πχ σε μια κατάσταση που θυμίζει πόλεμο. Και επειδή προφανώς δεν είχε ενημερώσει για τέτοια πλάνα προεκλογικά θα έπρεπε να σύρει τον λαό σε μια τέτοια κατάσταση όπου δεν θα υπήρχε εναλλακτική. Με ποια δημοκρατική νομιμοποίηση; Ποιος τον είχε ψηφίσει για να κάνει κάτι τέτοιο; Ποιος θα εγγυάτο την ασφάλεια της χώρας αν σε μια τόσο δεινή οικονομικά κατάσταση και με κομμένες τις γέφυρες με την Ευρώπη γινόταν κάποιο θερμό επεισόδιο με την Τουρκία; Όλα στο μυαλό του βασίζονταν σε μία ιδεατή εξέλιξη ενός ακραίου σεναρίου. Και αν δεν άρεσε αυτό στην πλειοψηφία του λαού και είχαμε χοντρές εξελίξεις; Δεν φαίνεται να τον ένοιαζαν αυτά.
Το κερασάκι στη τούρτα ήταν η δήλωση για ηχογράφηση των κλειστών συσκέψεων. Ακόμα και αν το κάνουν και οι άλλοι, κάνε το αλλά μην το πεις. Δεν θα κάθεται άνθρωπος να μιλήσει μαζί σου μετά και δικαιολογημένα.
Ο δε βίος τους επαλήθευσε αυτό που σκεφτόμουν τότε. Ότι έχει εξασφαλισμένο εργασιακό μέλλον έξω και δεν τον απασχολούν οι συνέπειες των πράξεών του. Βιβλία και διαλέξεις θα γινόταν η θητεία του.

Αυτά από μένα για τον Βαρουφάκη. Δεν θα ξαναγράψω κάτι άλλο γιατί θα μοιάζω εμμονικός. Σεντόνι βγήκε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 07 Απρ 2019, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2019, 00:17

να μια ωραία νέα παράμετρος που θέτει ο πατισιώτης, του είμαστε νευριασμένοι γιατί απειλούσε τους φίλους 300εκ Ευρωπαίους, είμαστε κατά της ψυχολογικής βίας κλπ.

πάντως παιδιά κάτι μας έκανε ο βαρουφάκης, και πριν δεν μας σώσει τον είχαμε κάνει θεό για κάποοιο λόγο, και μετά που δεν μας έσωσε τον έχουμε κάνει φαιδρό. Γενικά η ιδέα οτι θα μας σώσει κάποιος έχει τέτοια προβλήματα νομίζω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2019, 00:23

enaon έγραψε:
07 Απρ 2019, 00:17
πάντως παιδιά κάτι μας έκανε ο βαρουφάκης, και πριν δεν μας σώσει τον είχαμε κάνει θεό για κάποοιο λόγο, και μετά που δεν μας έσωσε τον έχουμε κάνει φαιδρό. Γενικά η ιδέα οτι θα μας σώσει κάποιος έχει τέτοια προβλήματα νομίζω.
Αυτό δεν νομίζω ότι αφορούσε προσωπικά αυτόν. Όλη η κυβέρνηση είχε καλλιεργήσει απίστευτες προσδοκίες για δάνεια που δεν θα πληρώνονταν, μνημόνια που θα καταργούνταν, γερμανικές αποζημιώσεις κοκ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2019, 00:23

πατησιωτης έγραψε:
07 Απρ 2019, 00:12
stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:01
foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων.
Η Ελλάδα του 2015 ήταν εκτός της θεωρίας των παιγνίων. Δεν είχε καν διαπραγματευτικό χαρτί για να παίξει. Είναι σα να μιλάς για παίκτη του πόκερ που δεν έχει για να ποντάρει.

Πού βρήκες εφαρμογή της "θεωρίας των παιγνίων" το 2015;
O Bαρουφάκης και ο Τσίπρας τα έλεγαν.Δεν τα θυμάσαι;έλεγαν ότι η Ελλάδα έχει πυρηνικά. :D Το δόγμα Βαρουφάκη έλεγε ότι εάν μία χώρα της ευρωζώνης χρεωκοπήσει θα καταστραφεί όλη η ευρωζώνη και κατά συνέπεια με τον εκβιασμό της χρεωκοπίας θα μας δώσουν αυτά που θέλουμε.Δεν θυμάσαι τον Τσίπρα να λέει ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητες να του αρνηθεί η Μέρκελ αυτά που θα ζητήσει;
Είχε άδικο;
Το θέμα είναι ότι αποφασίσαμε σα χώρα να μην μπούμε στο παιχνίδι της θεωρίας των παιγνίων, για να μην προκαλέσουμε χάος σε εμάς και τους άλλους. Νομίζω ότι τον ίδιο Σεπτέμβρη ακούγονταν σημαντικές φωνές που έλεγαν ότι δεν θα άφηναν την Ελλάδα να βγει από την ευρωζώνη ούτως ή άλλως.
Ο Βαρουφάκης αυτά τα λέει ακόμη.Κατεβαίνει στις εκλογές λέγοντας ότι κακώς δεν χρεωκοπήσαμε το 2015.Τώρα το δόγμα μπορεί να έχει εφαρμογή προκειμένου περί μεγάλων χωρών σαν την Ιταλία ή την Ισπανία που είναι too big to fail.Αλλά ο Βαρουφάκης το έλεγε όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και για την Κύπρο όταν μπήκε στο μνημόνιο.Δηλαδή ένα νησί 600.000 ανθρώπων κατά Βαρουφάκη μπορούσε να εκβιάσει μία ήπειρο 300 εκατομμυρίων.
Μα, χρεωκοπήσαμε το 2015, όπως και το 2011, όπως και το 2009. Απλά δεν χρεωκοπήσαμε με διεθνή ομολογία. Το έκρυψαν όλοι.
Κι αυτό συνέβη για να μην προχωρήσουμε σε κούρεμα του χρέους, όπως συμβαίνει στις χρεωκοπημένες χώρες. Θυμίζω ότι δεν αποπληρώσαμε δόση στο ΔΝΤ εξαιτίας δηλωμένης αδυναμίας πληρωμών, χωρίς καμία προοπτική να πληρώσουμε την επόμενη δόση... Κανονική κατάσταση χρεοκοπίας δηλαδή.

Ο Βαρουφάκης υποστήριζε ότι έπρεπε να χρεωκοπήσουμε αναγνωρισμένα (να αναγωνριστεί η αδυναμία της οικονομίας μας να εξυπηρετήσει το χρέος), ώστε να προχωρήσουμε παρακάτω, αντί να παριστάνουμε μόνιμα ότι δεν χρεωκοπήσαμε σε μία μη βιώσιμη κατάσταση στην οποία όλες οι πλευρές παριστάνουμε τους κυριλέ, αλλά εμείς δεν έχουμε σώβρακο να φορέσουμε.
Έτσι, σήμερα παριστάνουμε τους αυτοδύναμους, όταν η πραγματικότητα είναι ότι τρώμε τις σάρκες μας.
Αφήνω βέβαια τις πολιτικές συνέπειες αυτού ακόμη και εάν ήταν αλήθεια διότι ο Βαρουφάκης δήλωνε οικονομολόγος,τα πολιτικά δεν τον ενδιέφεραν.Ότι δηλαδή η Κύπρος παρακάλαγε μαζί με την Ελλάδα την Ευρώπη να την βάλει μέσα για να γλυτώσει από τους Τούρκους και τώρα θα κατέστρεφε την ευρωζώνη επειδή φαλίρισαν οι τράπεζες Κύπρου και Λαική χωρίς πολιτικές συνέπειες.
Είναι αφελές να πιστεύει κάποιος ότι οι ηγέτες της ΕΕ θα την άφηναν να διαλυθεί για μερικά δις χρέους σε ένα μέλος της...
Αυτός ήταν ο υπουργός Οικονομικών του Ποκοπίκου,όχι κάποιος άλλος.Και βέβαια αυτός δεν θα χάσει τίποτα.Ίσα - ίσα.Με τον κρότο που έκανε ανεδείχθη σε σταρ του διεθνούς αριστεροπροοδευτικού κυκλώματος.Έγινε σύμβουλος του αρχηγού του Εργατικού Κόμματος Αγγλίας Κόρμπυν και θα γίνει και ταινία του Γαβρά όπου θα αντιμετωπίζει τους άκαρδους ευρωκράτες.Όχι και άσχημα.Το μόνο που έχω περιέργεια να δώ είναι πως θα τελειώνει η ταινία του Γαβρά : θα κατονομάζει τον Τσίπρα δειλό ή προδότη;ή μπορεί ποιητική αδεία να αλλάξει λίγο την ιστορία και να πεί ότι η "δεξιά" εκβίασε τον Τσίπρα να υποκύψει. :D Αυτό άλλωστε θα λένε μετά από μερικά χρόνια οι προοδευτικές αφηγήσεις.
Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα "είναι κακός επειδή έγινε λαοφιλής ή και αναδείχθηκε σε τηλεπερσόνα". Με ξεπερνά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2019, 00:27

στ με ενθουσιάζει που τα γράφεις όλα αυτά και δεν είσαι το μέγκα, μιλάς για σοβαρότητα και χείλος γκρεμού και εντυπώσεις αντί για ουσία και κοιτάω γύρω μου μην μου κάνεις πλάκα. Αυτό ειναι η πολιτική μάλλον, οπτικές γωνίες τόσο διαφορετικές που μοιάζουν τρολάρισμα, αλλά δεν είναι. Μακάρι κάποτε να έρθει ο χρόνος και η δυνατότητα να καταλάβουμε πόσο μακρυά απο το μέτρο είμαστε, μέχρι τότε ας το χαρούμε. :)

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 07 Απρ 2019, 00:29

ST48410 έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:16
stavmanr έγραψε:
06 Απρ 2019, 23:01
foscilis έγραψε:
06 Απρ 2019, 10:04
Και είδαμε τι καλός που αποδείχτηκε στην εφαρμογή της θεωρίας παιγνίων.
Η Ελλάδα του 2015 ήταν εκτός της θεωρίας των παιγνίων. Δεν είχε καν διαπραγματευτικό χαρτί για να παίξει. Είναι σα να μιλάς για παίκτη του πόκερ που δεν έχει για να ποντάρει.
Θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε αν τα είχε πει αυτά πριν εκλεγεί. Προώθησε όμως και αυτός την ψευδαίσθηση ότι κάτι καλύτερο ήταν εφικτό το οποίο δεν το ήθελαν οι προηγούμενοι επειδή ήταν πουλημένοι, γερμανοτσολιάδες κλπ κλπ Εξελέγει μαζί με τους άλλους για να πουν στοπ στα μνημόνια και να βαράνε τα νταούλια και φάγαμε τους 2-3 πρώτους μήνες να συζητάμε αν πρέπει να τους λέμε τρόικα ή θεσμούς.
Μπερδεύεσαι.
Μιλάμε για τον Βαρουφάκη. Ο Βαρουφάκης δεν πήρε τις κυβερνητικές επιλογές επάνω του. Πρότεινε το σχέδιό του στην κυβέρνηση και ακολούθησε πιστά το σχέδιο αυτό όσο αποτελούσε κεντρικό σχέδιο της κυβέρνησης.
Άλλος πήρε την πρωτοβουλία να αλλάξει τους κανόνες του παιχνιδιού, και τελικά οδήγησε στην παραίτηση του Βαρουφάκη. Καλώς ή κακώς, θα κριθεί από την ιστορία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Απρ 2019, 00:34

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2019, 00:23
Είχε άδικο;
Συγνώμη,όταν λες ότι η Ελλάδα δεν είχε κανένα χαρτί το 2015 τι εννοείς; :roll: Μπορούσε ή δεν μπορούσε να προκαλέσει καταστροφή της ευρωζώνης με στάση πληρωμών;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2019, 00:35

enaon και stavmanr
Εύχομαι να έχετε δίκιο εσείς και εγώ άδικο. Τα θυμάμαι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Επίσης έθιξα 7-8 σημεία για τα οποία τον κατηγορώ για έλλειψη σοβαρότητας και όχι μόνο ένα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22630
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Βαρουφάκης: Ο Τσίπρας μου είπε να πάρουμε τα 17 δισ. ευρώ της ΤτΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2019, 00:38

δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα δίκιου/άδικου, δεν έχουμε σημείο αναφοράς κοινό, είναι απλά δύο άλλες ιστορίες, μπορούμε να συνυπάρξουμε. Θέτεις θέμα σοβαρότητας, με την έννοια της εναρμόνισης με εκείνο που εγώ κατανοώ ώς κουκλοθέατρο, βλέπουμε εντελώς διαφορετικά σχήματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών