Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 25 Απρ 2019, 14:48

O φίλος Αλέξης, αφού γλωσσοφιλιαζόταν με τους φωτόπουλους, εναντιώθηκε στην πώληση της «μικρής ΔΕΗ», με έσοδα 2 δις ευρώ.

Όταν έγινε καλό και υπεύθυνο παιδί και υπάκουσε στα κωλοδάχτυλα της Κομισιόν, υποχρεώθηκε να ανοίξει την αγορά ρεύματος, αλλά όχι με μικρή ΔΕΗ (το οποίο ήταν σχέδιο του κακού Μανιάτη) αλλά με μια νέα μαλακία που η ΔΕΗ δημοπρατούσε τις κιλοβατώρες της.

Αποτέλεσμα; Η ΔΕΗ κατάφερνε να πουλά την ενέργεια φθηνοτερα από όσο της κόστιζε. :bravo:

Κοινωνικά τιμολόγια σε μπαταχτσήδες, φέσωμα από κρατική ΛΑΡΚΟ, χατήρια σε ΓΕΝΟΠ και πολλά άλλα βάζουν την εταιρεία μέσα 500 εκατομύρια ευρώ το χρόνο. :smt005:

Το καλύτερο; Η επιχείρηση έχει 4 δις δάνεια σε ελ τράπεζες.

Ανακεφαλαίωση (που θεωρητικά δεν παίζει) ή κούρεμα;


μποτάκια, μπρινγκ ιτ ον :hebit:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Ιουν 2019, 11:55

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/1814 ... inei-i-deh

Πως πάει συριζόνια, όλα καλά;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Ιουν 2019, 12:01

elchav έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:48
Αποτέλεσμα; Η ΔΕΗ κατάφερνε να πουλά την ενέργεια φθηνοτερα από όσο της κόστιζε. :bravo:
:lol:
μα πως έγινε αυτό;;;;
αφού το πρόγραμμα της κυβερνησάρας ήταν πλήρως κοστολογημένο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Asevastos
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: 17 Ιουν 2019, 13:11

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Asevastos » 21 Ιουν 2019, 12:08

Ελπίζω το πρώτο νομοσχέδιο της κυβέρνησης του Κούλη Μητσοτάκη να περιλαμβάνει την πώληση της ΔΕΗ.
Το πανηγύρι θα είναι απίστευτο.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 21 Ιουν 2019, 12:11

elchav έγραψε:
25 Απρ 2019, 14:48
O φίλος Αλέξης, αφού γλωσσοφιλιαζόταν με τους φωτόπουλους, εναντιώθηκε στην πώληση της «μικρής ΔΕΗ», με έσοδα 2 δις ευρώ.

Όταν έγινε καλό και υπεύθυνο παιδί και υπάκουσε στα κωλοδάχτυλα της Κομισιόν, υποχρεώθηκε να ανοίξει την αγορά ρεύματος, αλλά όχι με μικρή ΔΕΗ (το οποίο ήταν σχέδιο του κακού Μανιάτη) αλλά με μια νέα μαλακία που η ΔΕΗ δημοπρατούσε τις κιλοβατώρες της.

Αποτέλεσμα; Η ΔΕΗ κατάφερνε να πουλά την ενέργεια φθηνοτερα από όσο της κόστιζε. :bravo:

Κοινωνικά τιμολόγια σε μπαταχτσήδες, φέσωμα από κρατική ΛΑΡΚΟ, χατήρια σε ΓΕΝΟΠ και πολλά άλλα βάζουν την εταιρεία μέσα 500 εκατομύρια ευρώ το χρόνο. :smt005:

Το καλύτερο; Η επιχείρηση έχει 4 δις δάνεια σε ελ τράπεζες.

Ανακεφαλαίωση (που θεωρητικά δεν παίζει) ή κούρεμα;


μποτάκια, μπρινγκ ιτ ον :hebit:
Η αγορα ενεργειας ειχε απελευθερωθει απο το καιρο του Σιμητη, γυρω στο 1999-2000, τι απελευθερωσε ο Τσιπρας;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Ιουν 2019, 12:20

paul25 έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:11
Η αγορα ενεργειας ειχε απελευθερωθει απο το καιρο του Σιμητη, γυρω στο 1999-2000, τι απελευθερωσε ο Τσιπρας;
Mιλάμε για ουσιαστική απελευθέρωση. Πως να μπουν ιδιώτες πριν να γίνει ξεχωριστή εταιρεία ο ΔΕΔΔΗΕ;
Asevastos έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:08
Ελπίζω το πρώτο νομοσχέδιο της κυβέρνησης του Κούλη Μητσοτάκη να περιλαμβάνει την πώληση της ΔΕΗ.
Το πανηγύρι θα είναι απίστευτο.
💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

zteo
Δημοσιεύσεις: 10125
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 21 Ιουν 2019, 12:25

Τι περιμένετε ακριβώς.Να έρθει ο ιδιώτης να φτιάξει εργοστάσια διανομής ρεύματος και δίκτυο μεταφορας. :smt005:
Α να θύμηση ότι η ΔΕΗ είναι ιδιωτικοποιημενη ουσιαστικά.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 21 Ιουν 2019, 12:37

Μην ξεχνάμε ότι οι συμμορίτες έβαλαν την ΔΕΗ να χαρίσει μερικά εκατομμύρια στο Ζάεφ.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Ιουν 2019, 12:41

zteo έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:25
Τι περιμένετε ακριβώς.Να έρθει ο ιδιώτης να φτιάξει εργοστάσια διανομής ρεύματος και δίκτυο μεταφορας. :smt005:
Α να θύμηση ότι η ΔΕΗ είναι ιδιωτικοποιημενη ουσιαστικά.
Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας "εργοστάσια διανομής ρεύματος" αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Ούτε θα φτιάξουν δίκτυο μεταφοράς γιατί πληρώνουν στο ΔΕΔΔΗΕ (χαμηλή τάση) και ΑΔΜΗΕ (υψηλή τάση), τέλη.

Η ΔΕΗ δεν ειναι ιδιωτική, λελ
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24714
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιουν 2019, 12:45

φίλε όμως ο φτωχός έχει τζάμπα ρεύμα, δεν είναι λίγο :lol:

zteo
Δημοσιεύσεις: 10125
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 21 Ιουν 2019, 12:53

elchav έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:41
zteo έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:25
Τι περιμένετε ακριβώς.Να έρθει ο ιδιώτης να φτιάξει εργοστάσια διανομής ρεύματος και δίκτυο μεταφορας. :smt005:
Α να θύμηση ότι η ΔΕΗ είναι ιδιωτικοποιημενη ουσιαστικά.
Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας "εργοστάσια διανομής ρεύματος" αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Ούτε θα φτιάξουν δίκτυο μεταφοράς γιατί πληρώνουν στο ΔΕΔΔΗΕ (χαμηλή τάση) και ΑΔΜΗΕ (υψηλή τάση), τέλη.

Η ΔΕΗ δεν ειναι ιδιωτική, λελ
Είναι μετοχοποιημενη άρα έχει μπει η ιδιωτική πρωτοβουλία στην ΔΕΗ.Απο εκεί και πέρα αυτό που θα γίνει είναι στην ουσία ξεπούλημα.Θα ιδιωτικοποιηθούν τα εργοστάσια παραγωγής ρεύματος ταυτόχρονα θα δημιουργηθούν εταιρείες παροχής ρεύματος.Οι πρώτοι που θα πληρώσουν το μάρμαρο είναι η Μεσσαια τάξη που θα πρέπει να πληρώνει το κέρδος τόσο του παρόχου όσο του παραγωγού.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25188
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Ιουν 2019, 12:54

Η ΔΕΗ ιδιωτική, ο Συριζα Δεξιά, οι γάιδαροι πετάνε, όλα καλά

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Ιουν 2019, 12:58

zteo έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:53
elchav έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:41
zteo έγραψε:
21 Ιουν 2019, 12:25
Τι περιμένετε ακριβώς.Να έρθει ο ιδιώτης να φτιάξει εργοστάσια διανομής ρεύματος και δίκτυο μεταφορας. :smt005:
Α να θύμηση ότι η ΔΕΗ είναι ιδιωτικοποιημενη ουσιαστικά.
Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας "εργοστάσια διανομής ρεύματος" αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Ούτε θα φτιάξουν δίκτυο μεταφοράς γιατί πληρώνουν στο ΔΕΔΔΗΕ (χαμηλή τάση) και ΑΔΜΗΕ (υψηλή τάση), τέλη.

Η ΔΕΗ δεν ειναι ιδιωτική, λελ
Είναι μετοχοποιημενη άρα έχει μπει η ιδιωτική πρωτοβουλία στην ΔΕΗ.Απο εκεί και πέρα αυτό που θα γίνει είναι στην ουσία ξεπούλημα.Θα ιδιωτικοποιηθούν τα εργοστάσια παραγωγής ρεύματος ταυτόχρονα θα δημιουργηθούν εταιρείες παροχής ρεύματος.Οι πρώτοι που θα πληρώσουν το μάρμαρο είναι η Μεσσαια τάξη που θα πρέπει να πληρώνει το κέρδος τόσο του παρόχου όσο του παραγωγού.
Ιδιωτική ενώ το κράτος παίρνει τις αποφάσεις; Είναι νέα λογική Περισσού αυτή;

Ζτεο, φιλικά στο λέω, φαίνεται ότι δεν το κατέχεις από αυτά που έλεγες για κατασκευή δικτύου ενώ υπάρχει ήδη και καλύπτει τις ανάγκες των ιδιωτών (και οι οποίοι πληρώνουν σε ΔΕΔΔΗΕ,ΑΔΜΗΕ τέλη).

Επίσης, δεν υπάρχει κανένα ξεπούλημα, έχουν βγει με το ντουφέκι να ψάξουν αγοραστή για τα θερμοηλεκτρικα εργοστάσια και δε βρίσκουν λόγω υψηλού κόστους παραγωγής που προέκυψε από τη νέα νομοθεσία για τα ρυπογόνα εργοστάσια

Μην λες λοιπόν πράγματα από τη στομάχα σου
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 21 Ιουν 2019, 13:11

Αν στις 8 Ιουλίου ένα πλειοψηφικό μετοχικό πακέτο ΔΕΗ βρεθεί στα χέρια κάποιου ιδιώτη αντί ενός σεντ, θα υπάρξει αύξηση της τιμής ρεύματος; Ο ανταγωνισμός με τις άλλες ιδιωτικές εταιρείες εμπορίας και παραγωγής θα ρίξει την τιμή του ρεύματος που πληρώνουμε ως καταναλωτές στα σπίτια μας; Δεσμεύεται μια κυβέρνηση ΝΔ ότι δε θα αυξηθούν τα τιμολόγια οικιακού ρεύματος;

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αγάπη μου, συρρίκνωσα τη ΔΕΗ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Ιουν 2019, 13:13

Δεν θα αυξηθεί το ρεύμα; Που ζείτε ; :smt005:

Η εταιρεία με τις εκπτώσεις στο λαουτζίκο (νότ) και τα φέσια από ΛΑΡΚΟ, Χαλυβουργική είναι 4 δις μέσα :smt005:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών