Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Ορέστης 35

Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 10:25

Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου που μπορει να ζητησει η τραπεζα;

Εγω ξερω οτι υπαρχει οδηγια της ΕΕ που δινει το δικαιωμα σε ολους οσους διαμενουν σε μια χωρα να ανοιγουν λογαριασμους ακομα και αν ειναι ανεργοι και αστεγοι.

Εχω μια προπληρωμενη καρτα με υπολοιπο καμια διακοσαρια ευρω που εχει ληξει. Πηγα πριν κανα μηνα στο ταμειο και μου ειπαν οτι για να την ανανεωσω πρεπει να κανω αιτηση μεταφορας υπολοιπου και τα χαρτια που χρειαζομαι ειναι ταυτοτητα, εκκαθαριστικο και νομιζω λογαριασμο δεη.

Παω σημερα με ρωταει η υπαλληλος τι επαγγελμα κανετε; Λεω ανεργος. Μου λεει εχετε καρτα οαεδ; Λεω δεν ειμαι εγγεγραμενος. Μου λεει με υφος περιεργο παιρνετε επιδομα; Οχι λεω. Φανηκε να μην καταλαβαινει. Μου λεει που φαινεται οτι ειστε ανεργος; Λεω στη φορολογικη δηλωση. Εχω μηδενικα εισοδηματα, δε γινεται να εργαζομαι και να μη με πληρωνουν.

Μετα μου λεει θελουμε λογαριασμο δεκο. Λεω δεν ειναι στο ονομα μου. Μενετε σε ενοικιο μου λεει καπως μπλαζε. Λεω ειμαι φιλοξενουμενος (στο ε1 δηλωνω αστεγος). Μετα μου λεει θελουμε λογαριασμο κινητης τηλεφωιας. Ειναι καρτοκινητη. Να πατε στην εταιρεια να σας εκτυπωσουν τα στοιχεια σας, γινεται. Μετα μου ξαναπεταει κατι για καρτα οαεδ που δεν εχω.

Μισο λεπτο μου λεει. Παει σε ενα αρχιδι προισταμενο που ακουγε τη συζητηση να τον ρωτησει και αρχισε αυτος να φωναζει με τσαμπουκα.Τι θα πει δεν εχει καρτα οαεδ, θελουμε ολα τα στοιχεια! ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Αρχιζω και εγω να τσαντιζομαι. Μου λεει θελουμε οπωσδηποτε καρτα οαεδ. Της λεω κυρια μου μπορω να αποσυρω το υπολοιπο μου και να ξεμπερδευουμε;

Παει παλι στο αρχιδι να τον ρωτησει, με φωναζει αυτος να παω εκει να κατσω και αρχιζει να μου φωναζει σα γαιδαρος οτι αλλαξαν τα πραγματα και ειναι απαραιτητη η καρτα οαεδ. Του λεω, δηλαδη για να αποσυρω τα χρηματα μου πρεπει να εγγραφω στον οαεδ; (νομιζω κιολας οτι δεν γινεται χωρις ενσημα). Μου λεει θα φερεις μια υπευθυνη δηλωση οτι εισαι "αεργος" ή οποιοδηποτε αλλο εγγραφο που να το αποδεικνυει για να ανοιξεις λογαριασμο.

Φωναζε και ειχε ενα υφος επιθετικο. Ακουσε ανεργος και ειπε να κανει τον μαγκα στον ασθενεστερο ο κυριος προισταμενος! Του λεω θα μου απευθυνεστε στον πληθυντικο. Μου λεει νομιζα οτι μπορουσαμε να μιλαμε στον ενικο (πηγε να μου το γυρισει οτι δηθεν ηταν φιλικο υφος). Του λεω οχι κυριε, εγω σας απευθυνομαι στον πληθυντικο και ετσι θα μου απευθυνεστε και εσεις.

Ποιο αλλο εγγραφο ειναι αυτο που αποδεικνυει οτι ειμαι αεργος ή ανεπαγγελτος, ο, τι προτιματε, ρωταω; Δεν ξερω μου λεει, οποιοδηποτε εγγραφο... Του λεω να σας φερω μια δηλωση του νομου 105 οτι ειμαι ανεπαγγελτος; Ναι μου λεει. Τι αλλα εγγραφα χρειαζομαι; Θα σας πει η κυρια μου λεει.

Τον ρωταω για να κανω απλα αναληψη το ποσο μου χωρις να αιτηθω νεα καρτα, χρειαζομαι τα ιδια δικαιολογητικα; Εχω την εντυπωση πως ναι, μου λεει. Μπορειτε να μου απαντησετε με βεβαιοτητα σας παρακαλω για να μη μπαινω στη διαδικασια να συγκεντρωσω εγγραφα χωρις λογο; Θα το ψαξει η κυρια μου κεει.

Χαιρεταω το γαιδουρογαιδουρο. Ξαναπαω στο γραφειο της κυριας. Δεν εκανε τον κοπο να ψαξει αν χρειαζομαι δικαιολογητικα για να παρω τα λεφτα μου και μου ζητησε:

Ταυτοτητα
Εκκαθαριστικα 2017 και 2018
Λογαριασμο δεη
Τα στοιχεια μου απο την καρτοκινητη
Υπευθυνη δηλωση του νομου 105 οτι ειμαι αεργος

Ειναι νομιμες αυτες οι απαιτησεις για να παρω τα λεφτα μου;

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 08 Αύγ 2019, 10:37

Είναι νόμιμες ναι.
Είχα χάσει ταυτότητα, μαζί με κάρτα ΑΤΜ και παρότι είχα βιβλιάριο, δίπλωμα οδήγησης και χαρτί της αστυνομίας που βεβαιώνει πως είμαι ο τάδε η τράπεζα όχι μόνο δεν μου έδινε πρόσβαση στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου, αλλά ούτε καν με ενημέρωνε για τα ποσά που χτύπησε ανέπαφα αυτός που βρήκε την κάρτα μου, αν δεν έβγαζα νέα ταυτότητα ( αργούσε το ραντεβού) και δεν πήγαινα όλα τα χαρτιά από την αρχή

Κάρτα ανεργίας είναι ανοησία να μην έχεις, έχεις οφέλη και δεν απαιτούνται ένσημα.
Πάνε βγάλε φίλε!

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 08 Αύγ 2019, 10:39

Αυτό που είναι άθλιο είναι πως δεν μπορείς πλέον να απαγορεύσεις να δουλεύει η κάρτα σου ανέπαφα. Θέλω να βάζω pin και για ένα ευρώ ρε αδερφέ.
Οι άπατεωνες σου λένε κάνε ασφάλεια να είσαι καλυμμένος, σε περίπτωση κλοπής.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 10:41

Ολα αυτα μου τα ζητησαν, με τσαμπουκα μαλιστα, βασιζομενοι σε μια εντυπωση. Και με ειχαν πληροφορησει αλλιως αρχικα. Εγω πιστευω οτι δεν ειναι νομιμες απατησεις. Ειμαι υποχρεωμενος να εχω κινητο; Ειμαι υποχρεωμενος να εχω κατοικια;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ορέστης 35 την 08 Αύγ 2019, 10:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Αύγ 2019, 10:42

Εε δεν ηθελες φαε εε και στουρναρα.

Τωρα εχεις αλλο προβλημα για να παρεις καρτα ανεργιας πρεπει να εχεις λογαριασμο στην τράπεζα...

Γιάννης

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 08 Αύγ 2019, 10:44

Νόμιμες είναι, ναι.

Αλλά αν είναι τόσο γαϊδουρογάιδαροι εκεί μέσα, τράβα όλο το υπόλοιπό σου και πήγαινε να ανοίξεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα.

Για την κάρτα ΟΑΕΔ, ισχύει αυτό που είπε ο φίλος από πάνω, πήγαινε να την βγάλεις σήμερα κιόλας αν μπορείς.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 10:44

perseus έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:42
Εε δεν ηθελες φαε εε και στουρναρα.

Τωρα εχεις αλλο προβλημα για να παρεις καρτα ανεργιας πρεπει να εχεις λογαριασμο στην τράπεζα...
Θα παω στο συνηγορο του Πολιτη να τους γαμησω. Στον πουτσο μου τα 200 ευρω. Θελω δικαιωση.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Αύγ 2019, 10:48

Ναι καλα

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7512
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 08 Αύγ 2019, 10:48

κατι κανουνε επικαιροποιηση των στοιχειων καποια τετοια μλκια
ειχε η μανα μ ενα λογαριασμο και επειδη για κανα 2 χρονια δεν ειχε κινηθει τον κανανε ανενεργο οι μπαγλαμαδες και μετα ζηταγανε ολα αυτα που ειπες για να τον ενεργοποιησουνε

καρτα οαεδ πανε βγαλε θα μπαινεις και τσαμπα στα ΜΜΜ :lol:

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Αύγ 2019, 10:49

Ο πιο ευκολος τροπος να πιασεις δουλεια να ανοιξεις λογαριασμους σε ολες τις τραπεζες και μετα παραιτησου

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30746
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 08 Αύγ 2019, 10:49

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:44
Θα παω στο συνηγορο του Πολιτη να τους γαμησω. Στον πουτσο μου τα 200 ευρω. Θελω δικαιωση.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dna replication την 08 Αύγ 2019, 10:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Αύγ 2019, 10:49

Rocco Siffredi έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:48
κατι κανουνε επικαιροποιηση των στοιχειων καποια τετοια μλκια
ειχε η μανα μ ενα λογαριασμο και επειδη για κανα 2 χρονια δεν ειχε κινηθει τον κανανε ανενεργο οι μπαγλαμαδες και μετα ζηταγανε ολα αυτα που ειπες για να τον ενεργοποιησουνε

καρτα οαεδ πανε βγαλε θα μπαινεις και τσαμπα στα ΜΜΜ :lol:
Δε γουσταρω τζαμπα.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7512
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 08 Αύγ 2019, 10:53

ε καλα αμα δεν θες πληρωνεις :P

καρτα οαεδ θελει και εκει δικαιολογητικα για να βγαλεις

γκουγκλαρε επικαιροποιηση και την τραπεζα σου και θα σου βγαλει τι χρειαζεται η τραπεζα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Αύγ 2019, 10:54

Άσε που σαν άνεργος έχεις πρόσβαση σε σεμινάρια ή βγάζουν διάφορα προγράμματα για επιδοτούμενη εργασία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 08 Αύγ 2019, 10:59

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:49
Rocco Siffredi έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:48
καρτα οαεδ πανε βγαλε θα μπαινεις και τσαμπα στα ΜΜΜ :lol:
Δε γουσταρω τζαμπα.
Μωρε βγαλε εσυ και μήν τη δείχνεις..... Και σε αρχαιολογικούς χώρους/μουσεια είναι δωρεάν η είσοδος..
Αφού προσκομίσεις τα δικαιολογητικά, βγαίνει την ίδια στιγμή μετά από μικρή συνέντευξη με ερωτήσεις σχετικά με προηγούμενη εργασιακή εμπειρία/σπουδές...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών