Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 14 Οκτ 2019, 09:07

foscilis έγραψε:
14 Οκτ 2019, 07:41
lyna έγραψε:
14 Οκτ 2019, 01:27
Είναι πολύ κουλ να πληρώνεις με κάρτα ΚΑΙ να έχεις cc να μην μπορείς να βγάλεις πάνω από 500 κας το μήνα και να αναγκάζεσαι να τα κανεις όλα ηλεκτρονικά .
αυτό είναι απλά ποιητική δικαιοσύνη δεδομένου τι προηγήθηκε.
Χαίρω πολύ
ΗΠΑ έτσι είναι πάντως.
Κας μόνο το σούπερ μάρκετ δέχεται .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32109
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2019, 10:56

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 23:42
Η υπερφορολόγηση ευθύνεται για το γεγονός ότι αυξήθηκαν τα φορολογικά έσοδα. Το μεγαλύτερο κομμάτι των φόρων που επέβαλαν ήταν δύσκολο να το αποφύγεις, γιατί ήταν ηλίθιοι μικροφόροι, όπως π.χ. στον καφέ, στα ποτά, στις τηλεπικοινωνίες, στον ΦΠΑ κ.α. Τώρα, αν ο Σταϊκούρας έχει δίκιο για την αύξηση της φοροδιαφυγής είναι άλλο θέμα.

Για τον επιχειρηματία που δεν θέλει να αφήσει ίχνη, δεν είναι δύσκολο, εκτός αν απέκρυπτε πριν το 100% του εισοδήματός του, που και πάλι θα τον έπιανε έστω το τεκμήριο διαβίωσης. Είναι δύσκολο οι πληρωμές σε πλαστικό χρήμα να μην καλύπτονται από τις λίγες αποδείξεις που θα έκοβε και πριν.

Εγώ θα ήμουν σύμφωνος με 100% πλαστικό χρήμα με τρεις σημαντικές προϋποθέσεις:

1. πλήρη εξορθολογισμό του φορολογικού συστήματος
2. διά νόμου μηδενική προμήθεια για πληρωμές ως ένα ποσό (π.χ. ως 10 ευρώ)
3. πλήρη αναβάθμιση του τραπεζικού δικτύου πληρωμών

Θα ήθελα επίσης καλύτερη νομοθεσία που προστατεύει τον πολίτη στις ηλεκτρονικές του συναλλαγές.
δυσκολο.

πρεπει παντα να υπαρχει ενα μικρο εστω ποσοστο χαρτινου χρηματος. δυστυχως υπαρχουν ακομη ηλεκτρονικα αναλφαβητοι. μετα απο 50 χρονια, ισως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Οκτ 2019, 10:59

Δεν είναι κακό να υπάρχει χάρτινο χρήμα απλώς δεν παίζει να είναι το πρωτεύον μέσο πληρωμής. Βασικά ποτέ δεν ήταν εκτός από τις καθημερινές συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών, τώρα το χάνει και αυτό.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 18 Οκτ 2019, 04:01

Παρότι χρησιμοποιώ κάρτα χρεωστική ή πιστωτική ίσως περισσότερο από πολλούς εδω, μάλιστα τηλεφωνία, ρεύμα κλπ ηλεκτρονικώς και ενίοτε με πάγια πληρωμή ενώ κάποιες αγορές από το διαδίκτυο της κάνω με άυλη κάρτα για αυξημένη προστασία ή με προπληρωμένη κάρτα(με την ανάλογη προμήθεια φόρτισης κλπ.) εντούτοις θεωρώ υπερβολική τη ρύθμιση της κυβέρνησης.


foscilis έγραψε:
13 Οκτ 2019, 16:15
Εμένα μου έχει τύχει να έχει πρόβλημα το τερματικό ή το σύστημα τέλος πάντων και να μη δέχεται τη μαστερκαρδ ενώ η βίζα που πατάει στον ίδιο λογαριασμό πέρασε.

Εκεί πράγματι αν δεν είχα και βιζα θα υπήρχε πρόβλημα.

Ωστόσο μου έχει τύχει απείρως περισσότερες φορές να πάρω ένα πενταευρω ρέστα, να μην προσέξω ότι είναι σαν κωλος πορνοστάρ μετά από δωδεκάωρο γύρισμα και μετα να μη μου το δέχεται κανένας.
Συνήθως και μιλάω για ώρα ας πούμε που θέλει κάποιος να ξεκαθαρίσει άμεσα την κατάσταση, τα ΑΤΜ με ονλάιν κατάθεση δέχονται εύκολα τέτοια φθαρμένα χαρτονομίσματα.
Πεντάευρο μερικώς καμμένο φίλου δεν του το είχαν δεχθεί σε μαγαζί και περίπτερο. Το δοκιμάσαμε επί τόπου σε ΑΤΜ και με τη δεύτερη το πέρασε.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2019, 08:21

Εγώ τα δέχομαι πάντα. Άλλωστε είναι παράνομο να αρνηθείς χαρτονόμισμα επειδή είναι φθαρμένο. Φυσικά κάποια στιγμή θα καταλήξουν στην τράπεζα, όπου θα πάνε για καταστροφή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Οκτ 2019, 13:09

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:59
foscilis έγραψε:
13 Οκτ 2019, 19:47
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:54
Δεν ελέγχονται μία μία όλες οι συναλλαγές.
φυσικά και δεν ελέγχονται. Αλλά καταγράφονται και διατηρούνται τουλάχιστον 5 χρόνια. Οπότε είναι θεμα 2 κλικ να ελεγχθούν.
Επειδή όμως τα κλικ στο σύνολό τους είναι δισεκατομμύρια, δεν είναι κάτι που κάνει η εφορία. Φυσικά και διατηρούνται και υπάρχουν συναλλαγές που ελέγχονται, όταν π.χ. πρόκειται για μεγάλες κινήσεις ή για κάποιον λόγο ένας λογαριασμός είναι σε εποπτεία.

Το ότι δεν ελέγχονται οι συναλλαγές στο σύνολό τους σημαίνει ότι η ηλεκτρονική συναλλαγή δεν συνεπάγεται τίποτα ως προς την φοροδιαφυγή.

Άλλωστε, ας το ξαναπώ. Ο Σταϊκούρας λέει ότι η φοροδιαφυγή αυξήθηκε 3 δις στα χρόνια του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι τα χρόνια που αυξήθηκαν κατακόρυφα οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Θα περιμέναμε να δούμε το αντίθετο αν ίσχυε ότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές καταπολεμούν την φοροδιαφυγή.
Πως οι ηλεκτρονικες συναλλαγες να καταπολεμησουν την φοροδιαφυγη, οταν δεν ειναι συνδεδεμενες με την εφορια;

Οταν συνδεθουν με την εφορια, με το καλο, τοτε θα δουμε εαν θα καταπολεμηθει η φοροδιαφυγη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2019, 00:04

Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Μπαίνοντας στο e-banking σήμερα μου ζητάει με αναδυόμενο παράθυρο να επιλέξω e-statements. Δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να προχωρήσω στον λογαριασμό μου αν δεν δήλωνα email και δεν αποδεχόμουν τα ψηφιακά statements που θα στέλνουν στο mail.
Γιατί; Έτσι με το στανιό; Φαντάσου τώρα να είσαι στη μέση μιας επείγουσας εργασίας και να πρέπει να ασχοληθείς με το αν μπορείς να παρακάμψεις την ανοησία τους.
Και τι να το κάνω το e-statement ρε σεις; Να κάθομαι να το τυπώνω εγώ επειδή θέλετε να μετακυλήσετε ένα δικό σας έξοδο στον πελάτη;
Και μην ακούσω για ηλεκτρονική και μόνο φύλαξη των statements γιατί αυτό σημαίνει διπλο τριπλά backups άρα άλλα κόστη αλλού.

Αν δεν μπορέσω στην επόμενη επίσκεψή μου στην τράπεζα να το ακυρώσω και να ξαναγυρίσω στο προηγούμενο καθεστώς, σκέφτομαι σοβαρά να διακόψω την συνεργασία μου μαζί τους μετά από δεκαετίες. Η αλητεία έχει και ένα όριο.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 01 Νοέμ 2019, 02:54

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 00:04
Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Μπαίνοντας στο e-banking σήμερα μου ζητάει με αναδυόμενο παράθυρο να επιλέξω e-statements. Δεν με άφηνε με κανένα τρόπο να προχωρήσω στον λογαριασμό μου αν δεν δήλωνα email και δεν αποδεχόμουν τα ψηφιακά statements που θα στέλνουν στο mail.
Γιατί; Έτσι με το στανιό; Φαντάσου τώρα να είσαι στη μέση μιας επείγουσας εργασίας και να πρέπει να ασχοληθείς με το αν μπορείς να παρακάμψεις την ανοησία τους.
Και τι να το κάνω το e-statement ρε σεις; Να κάθομαι να το τυπώνω εγώ επειδή θέλετε να μετακυλήσετε ένα δικό σας έξοδο στον πελάτη;
Και μην ακούσω για ηλεκτρονική και μόνο φύλαξη των statements γιατί αυτό σημαίνει διπλο τριπλά backups άρα άλλα κόστη αλλού.

Αν δεν μπορέσω στην επόμενη επίσκεψή μου στην τράπεζα να το ακυρώσω και να ξαναγυρίσω στο προηγούμενο καθεστώς, σκέφτομαι σοβαρά να διακόψω την συνεργασία μου μαζί τους μετά από δεκαετίες. Η αλητεία έχει και ένα όριο.
Μη τα τυπωνεις και εσυ :lol::lol:
Βαλτα και σε ενα cloud και κομπλε

Στο θεμα τα 200ευρω μου φαινονται λιγα :003:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Νοέμ 2019, 10:01

axilmar έγραψε:
18 Οκτ 2019, 13:09
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:59
foscilis έγραψε:
13 Οκτ 2019, 19:47


φυσικά και δεν ελέγχονται. Αλλά καταγράφονται και διατηρούνται τουλάχιστον 5 χρόνια. Οπότε είναι θεμα 2 κλικ να ελεγχθούν.
Επειδή όμως τα κλικ στο σύνολό τους είναι δισεκατομμύρια, δεν είναι κάτι που κάνει η εφορία. Φυσικά και διατηρούνται και υπάρχουν συναλλαγές που ελέγχονται, όταν π.χ. πρόκειται για μεγάλες κινήσεις ή για κάποιον λόγο ένας λογαριασμός είναι σε εποπτεία.

Το ότι δεν ελέγχονται οι συναλλαγές στο σύνολό τους σημαίνει ότι η ηλεκτρονική συναλλαγή δεν συνεπάγεται τίποτα ως προς την φοροδιαφυγή.

Άλλωστε, ας το ξαναπώ. Ο Σταϊκούρας λέει ότι η φοροδιαφυγή αυξήθηκε 3 δις στα χρόνια του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι τα χρόνια που αυξήθηκαν κατακόρυφα οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Θα περιμέναμε να δούμε το αντίθετο αν ίσχυε ότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές καταπολεμούν την φοροδιαφυγή.
Πως οι ηλεκτρονικες συναλλαγες να καταπολεμησουν την φοροδιαφυγη, οταν δεν ειναι συνδεδεμενες με την εφορια;

Οταν συνδεθουν με την εφορια, με το καλο, τοτε θα δουμε εαν θα καταπολεμηθει η φοροδιαφυγη.
Όταν με το καλό συνδεθούν με την εφορία, τότε απλά θα αποτελέσει την εκτός σωφρονιστικών καταστημάτων φυλακή για πάνω από το 50% του πληθυσμού μας.
Αυτό θα συμβεί επειδή όλοι οι λογαριασμοί οφειλετών θα είναι δεσμευμένοι και φυσικά με δεσμευμένο λογαριασμό δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Ούτε ψωμί θα μπορείς να αγοράσεις.
Έρχονται ωραίες εποχές. Τραπεζοκεντρικές.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 01 Νοέμ 2019, 11:03

stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 10:01
axilmar έγραψε:
18 Οκτ 2019, 13:09
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:59


Επειδή όμως τα κλικ στο σύνολό τους είναι δισεκατομμύρια, δεν είναι κάτι που κάνει η εφορία. Φυσικά και διατηρούνται και υπάρχουν συναλλαγές που ελέγχονται, όταν π.χ. πρόκειται για μεγάλες κινήσεις ή για κάποιον λόγο ένας λογαριασμός είναι σε εποπτεία.

Το ότι δεν ελέγχονται οι συναλλαγές στο σύνολό τους σημαίνει ότι η ηλεκτρονική συναλλαγή δεν συνεπάγεται τίποτα ως προς την φοροδιαφυγή.

Άλλωστε, ας το ξαναπώ. Ο Σταϊκούρας λέει ότι η φοροδιαφυγή αυξήθηκε 3 δις στα χρόνια του ΣΥΡΙΖΑ, που είναι τα χρόνια που αυξήθηκαν κατακόρυφα οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Θα περιμέναμε να δούμε το αντίθετο αν ίσχυε ότι οι ηλεκτρονικές συναλλαγές καταπολεμούν την φοροδιαφυγή.
Πως οι ηλεκτρονικες συναλλαγες να καταπολεμησουν την φοροδιαφυγη, οταν δεν ειναι συνδεδεμενες με την εφορια;

Οταν συνδεθουν με την εφορια, με το καλο, τοτε θα δουμε εαν θα καταπολεμηθει η φοροδιαφυγη.
Όταν με το καλό συνδεθούν με την εφορία, τότε απλά θα αποτελέσει την εκτός σωφρονιστικών καταστημάτων φυλακή για πάνω από το 50% του πληθυσμού μας.
Αυτό θα συμβεί επειδή όλοι οι λογαριασμοί οφειλετών θα είναι δεσμευμένοι και φυσικά με δεσμευμένο λογαριασμό δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Ούτε ψωμί θα μπορείς να αγοράσεις.
Έρχονται ωραίες εποχές. Τραπεζοκεντρικές.
Δεν ειπα να δεσμευονται, να συνδεθουν ειπα. Δλδ να παρακολουθει η εφορια το τι συναλλαγες κανεις μεσω τραπεζης.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Νοέμ 2019, 12:04

axilmar έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 11:03
stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 10:01
axilmar έγραψε:
18 Οκτ 2019, 13:09


Πως οι ηλεκτρονικες συναλλαγες να καταπολεμησουν την φοροδιαφυγη, οταν δεν ειναι συνδεδεμενες με την εφορια;

Οταν συνδεθουν με την εφορια, με το καλο, τοτε θα δουμε εαν θα καταπολεμηθει η φοροδιαφυγη.
Όταν με το καλό συνδεθούν με την εφορία, τότε απλά θα αποτελέσει την εκτός σωφρονιστικών καταστημάτων φυλακή για πάνω από το 50% του πληθυσμού μας.
Αυτό θα συμβεί επειδή όλοι οι λογαριασμοί οφειλετών θα είναι δεσμευμένοι και φυσικά με δεσμευμένο λογαριασμό δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Ούτε ψωμί θα μπορείς να αγοράσεις.
Έρχονται ωραίες εποχές. Τραπεζοκεντρικές.
Δεν ειπα να δεσμευονται, να συνδεθουν ειπα. Δλδ να παρακολουθει η εφορια το τι συναλλαγες κανεις μεσω τραπεζης.
Αυτό ακριβώς κάνει και τώρα που δεσμεύει τους λογαριασμούς των συμπολιτών μας.
Παρακολουθεί και δεσμεύει.

Το μεγαλύτερο θέμα που θα ανακύψει δεν είναι ότι θα περιοριστεί η μαύρη αγορά και υπηρεσία, αλλά ότι αν χρωστάς έστω κι ένα ευρώ στην εφορία δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ψωμί.

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 01 Νοέμ 2019, 12:29

οι αριστερούληδες τα καταπίνουν ούλα πιο εύκολα βλέπω.η κόκκινη γραμμή τους είναι στα σημαντικά θέματα,στις παρελάσεις

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Νοέμ 2019, 18:46

stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 12:04
axilmar έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 11:03
stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 10:01


Όταν με το καλό συνδεθούν με την εφορία, τότε απλά θα αποτελέσει την εκτός σωφρονιστικών καταστημάτων φυλακή για πάνω από το 50% του πληθυσμού μας.
Αυτό θα συμβεί επειδή όλοι οι λογαριασμοί οφειλετών θα είναι δεσμευμένοι και φυσικά με δεσμευμένο λογαριασμό δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές. Ούτε ψωμί θα μπορείς να αγοράσεις.
Έρχονται ωραίες εποχές. Τραπεζοκεντρικές.
Δεν ειπα να δεσμευονται, να συνδεθουν ειπα. Δλδ να παρακολουθει η εφορια το τι συναλλαγες κανεις μεσω τραπεζης.
Αυτό ακριβώς κάνει και τώρα που δεσμεύει τους λογαριασμούς των συμπολιτών μας.
Παρακολουθεί και δεσμεύει.

Το μεγαλύτερο θέμα που θα ανακύψει δεν είναι ότι θα περιοριστεί η μαύρη αγορά και υπηρεσία, αλλά ότι αν χρωστάς έστω κι ένα ευρώ στην εφορία δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ψωμί.
Θα μπορούσαν να παρακολουθούνται χωρίς να υπάρχει δέσμευση λογαριασμού μέχρι ένα ποσό, ώστε να μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Νοέμ 2019, 19:22

Η ιδέα του να ελέγχει το κράτος κάθε οικονομική μας κίνηση και να μας ζητάει τα ρέστα δεν είναι ιδιαίτερα σύμφωνη με τις αρχές της ατομικής ελευθερίας.

Δεν θα δώσω π.χ. λογαριασμό στο κράτος για λεφτά που δανείστηκα ή δάνεισα ούτε για το τι ψώνισα και από πού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42508
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Νοέμ 2019, 19:35

axilmar έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 18:46
stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 12:04
axilmar έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 11:03


Δεν ειπα να δεσμευονται, να συνδεθουν ειπα. Δλδ να παρακολουθει η εφορια το τι συναλλαγες κανεις μεσω τραπεζης.
Αυτό ακριβώς κάνει και τώρα που δεσμεύει τους λογαριασμούς των συμπολιτών μας.
Παρακολουθεί και δεσμεύει.

Το μεγαλύτερο θέμα που θα ανακύψει δεν είναι ότι θα περιοριστεί η μαύρη αγορά και υπηρεσία, αλλά ότι αν χρωστάς έστω κι ένα ευρώ στην εφορία δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ψωμί.
Θα μπορούσαν να παρακολουθούνται χωρίς να υπάρχει δέσμευση λογαριασμού μέχρι ένα ποσό, ώστε να μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος.
Αυτό γίνεται ήδη. Το ακατάσχετο είναι στα 1250 ευρώ, καμία σχέση με "ένα ψωμί". Απλά τερατολογούν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών