Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μάιος 2018, 23:26

Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:22
Είσαι παράνομος και σηκώνει καταγγελία
Δεν είναι παράνομη καμμιά συναλλαγή που γίνεται με την συγκατάθεση των δύο συμβαλλομένων, άρα λες μαλακίες. Και ο φόρος αποδίδεται κανονικά και η συναλλαγή γίνεται με αμοιβαία συμφωνία και δεν υπάρχουν προκαθορισμένες τιμές προϊόντων. Ίσως ζεις στο 1960.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Συριζαίος

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 20 Μάιος 2018, 23:28

hellegennes έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:26
Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:22
Είσαι παράνομος και σηκώνει καταγγελία
Δεν είναι παράνομη καμμιά συναλλαγή που γίνεται με την συγκατάθεση των δύο συμβαλλομένων, άρα λες μαλακίες. Και ο φόρος αποδίδεται κανονικά και η συναλλαγή γίνεται με αμοιβαία συμφωνία και δεν υπάρχουν προκαθορισμένες τιμές προϊόντων. Ίσως ζεις στο 1960.
Aν εγώ δε δεχτώ να πληρώσω το χαράτσι σου τί θα κάνεις;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μάιος 2018, 23:37

gassim έγραψε:
20 Μάιος 2018, 17:29
δεν εχει σημασία αν είναι χρεωστική ή πιστωτική. Σημασία έχει οτι ο χρήστης κάρτας ξοδεύει περισσότερα. Ολόκληρο το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα έχει δουλέψει με έρευνες και ψυχολόγους και αναλυτές για να βγάλουν ένα προιόν που λέγεται πλαστικό χρήμα. Δεν το κάνανε για το 1 % απο τα κέρδη του περιπτέρου. Το κάνανε για να ξοδεύει περισσότερα ο καταναλωτής.
Πρόκειται για τις ίδιες στρατιές οικονομολόγων που έδιναν A+ στα ελληνικά ομόλογα το 2009; Που προέβλεψαν με τρομερή επιτυχία την κρίση των subprime mortgage; Που υπολόγισαν ότι η επίπτωση των μέτρων του μνημονίου στην Ελλάδα θα μειώσουν το ΑΕΠ κατά 10%;

Σε κάθε περίπτωση, όλα όσα γράφεις μπορεί να ισχύουν για συγκεκριμένες καταναλωτικές συμπεριφορές συγκεκριμένων χωρών και υπό συγκεκριμένες συνθήκες (όχι κρίσης). Η καταναλωτική νοοτροπία του Αμερικάνου δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με αυτήν του Γερμανού. Καμμία όμως.

Προσωπικά δεν είδα απολύτως καμμιά διαφορά στις καταναλωτικές συνήθειες αυτών που χρησιμοποιούν κάρτα και έχω POS 2,5 χρόνια τώρα.

Υπάρχει διαφορά στις καταναλωτικές συνήθειες όμως όταν ψωνίζουν βερεσέ. Τότε ναι, ψωνίζουν περισσότερο και ακριβότερα προϊόντα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μάιος 2018, 23:40

Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:28
Aν εγώ δε δεχτώ να πληρώσω το χαράτσι σου τί θα κάνεις;
Δεν θα σου κόψω κάρτα, απλούστατα. Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ πώληση εφόσον με ζημιώνει. Μόνο οικειοθελώς μπορώ να σου πουλήσω κάτι στο κόστος ή κάτω απ' το κόστος κι αυτό μόνο υπό ορισμένες συνθήκες (π.χ. πλησιάζει στην λήξη του), αλλιώς είναι παράνομο. Μάλλον δεν ξέρεις τι λέει η νομοθεσία, καλή μου χορεύτρια.

Επίσης δεν είναι χαράτσι δικό μου, είναι της τράπεζας. Τα παράπονά σου εκεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Συριζαίος

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 20 Μάιος 2018, 23:43

hellegennes έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:40
Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 23:28
Aν εγώ δε δεχτώ να πληρώσω το χαράτσι σου τί θα κάνεις;
Δεν θα σου κόψω κάρτα, απλούστατα. Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ πώληση εφόσον με ζημιώνει. Μόνο οικειοθελώς μπορώ να σου πουλήσω κάτι στο κόστος ή κάτω απ' το κόστος κι αυτό μόνο υπό ορισμένες συνθήκες (π.χ. πλησιάζει στην λήξη του), αλλιώς είναι παράνομο. Μάλλον δεν ξέρεις τι λέει η νομοθεσία, καλή μου χορεύτρια.

Επίσης δεν είναι χαράτσι δικό μου, είναι της τράπεζας. Τα παράπονά σου εκεί.
Tο κόστος της κάρτας θα πληρώσω. Το παραπάνω σηκώνει καταγγελία.
Είσαι παράνομος και πιάνεις τους πελάτες στο φιλότιμο και στην κοροϊδία λέγοντας τους για την υποτιθέμενη διαφορά με την τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2018, 00:43

Το κόστος της κάρτας το ορίζω εγώ, πρώτα απ' όλα. Στην ελεύθερη αγορά το κόστος αγοράς το ορίζει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής και δεν υπάρχουν πλαφόν χρεώσεις, υπάρχουν μόνο προτεινόμενες τιμές, όταν υπάρχουν κι αυτές. Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Έχεις μείνει σε κάποια προηγούμενη δεκαετία που την τιμή πώλησης την όριζε το κράτος.

Η διαφορά δεν είναι υποτιθέμενη, είναι η πραγματική χρέωση της τράπεζας και την επόμενη φορά που θα υπονοήσεις κάτι τέτοιο θα καταγγείλω το ποστ σου και στην πραγματικότητα μπορώ να σου κάνω ακόμα και μήνυση, σε αντίθεση με τις παπαριές που λες εσύ, διότι πρόκειται για συκοφαντία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μάιος 2018, 10:36

Πάνας έγραψε:
19 Μάιος 2018, 22:13
Συριζαίος έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:59
Πήγα σε συνεργείο ν αλλάξω καμμένη λάμπα
20 ευρώ στο χέρι ή 25 ευρώ με κάρτα.
Έφαγε άκυρο με χριστοπαναγιες
Έλα να σου την αλλάξω εγώ και να κεράσεις μπύρα! Άκου 20€ για μια λάμπα...
παιζει να σου κανει καταγγελια οτι πληρωθηκες (με μπυρα) και δεν εκοψες αποδειξη. το νου σου. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Μάιος 2018, 10:37

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μάιος 2018, 10:36
Πάνας έγραψε:
19 Μάιος 2018, 22:13
Συριζαίος έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:59
Πήγα σε συνεργείο ν αλλάξω καμμένη λάμπα
20 ευρώ στο χέρι ή 25 ευρώ με κάρτα.
Έφαγε άκυρο με χριστοπαναγιες
Έλα να σου την αλλάξω εγώ και να κεράσεις μπύρα! Άκου 20€ για μια λάμπα...
παιζει να σου κανει καταγγελια οτι πληρωθηκες (με μπυρα) και δεν εκοψες αποδειξη. το νου σου. :102:
Μετά θα του αλλάξω και τα υπόλοιπα φώτα τσάμπα...
the end

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μάιος 2018, 10:42

Ερμής έγραψε:
20 Μάιος 2018, 13:28
Πάντως σε ΑΘήνα όποιον ξέρετε που κάνει σκόντο σε μαύρη πληρωμή επι τοις μετρητοίς, πείτε μου.
Όλο σε κάτι "νομοταγείς" πέφτω, που τους ζητάω να μη κόψουν απόδειξη και δε αυτοί δε σηκώνουν κουβέντα.
εδω συμβαινει το αντιθετο.

οταν με δει πελατης να του κοβω αποδειξη με πλακωνει στις παναγιες. χωρις υπερβολη, περιμενω να φυγουν και κοβω μετα, να γλυτωσω τα καντηλια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μάιος 2018, 11:08

Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 16:24
ritzeri έγραψε:
20 Μάιος 2018, 16:22
Συριζαίος έγραψε:
20 Μάιος 2018, 16:20


Oτι κάνατε τα προηγούμενα χρόνια δλδ
Α δλδ.ειστε ίδιοι.
Αυτό λέμε.
Επαναλαμβάνω. Όποιος δε μπορεί ν ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις το κλείνει
αν αυτο το "υποχρεωσεις" δεν αλλαζε 2-3 φορες το χρονο αναλογα με το πως ξυπνησε καθε υπ.οικ., θα ειχες καποιο δικιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Μάιος 2018, 11:15

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2018, 00:43
Το κόστος της κάρτας το ορίζω εγώ, πρώτα απ' όλα. Στην ελεύθερη αγορά το κόστος αγοράς το ορίζει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής και δεν υπάρχουν πλαφόν χρεώσεις, υπάρχουν μόνο προτεινόμενες τιμές, όταν υπάρχουν κι αυτές. Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Έχεις μείνει σε κάποια προηγούμενη δεκαετία που την τιμή πώλησης την όριζε το κράτος.

Η διαφορά δεν είναι υποτιθέμενη, είναι η πραγματική χρέωση της τράπεζας και την επόμενη φορά που θα υπονοήσεις κάτι τέτοιο θα καταγγείλω το ποστ σου και στην πραγματικότητα μπορώ να σου κάνω ακόμα και μήνυση, σε αντίθεση με τις παπαριές που λες εσύ, διότι πρόκειται για συκοφαντία.
Πριν αρχίσεις τις καταγγελίες ρίξε μια ματιά στην σχετική νομοθεσία.
http://www.koutipandoras.gr/article/apa ... -me-kartes

Πέραν τούτου, να σε ρωτήσω κάτι που είχαμε μια διαφωνία με τον χρήστη ritzeri.
Ρωτάω εσένα που είσαι όντως επαγγελματίας και έχεις δουλέψει POS.

Εσύ που έχεις POS απο την τράπεζα Α, αν σου έρθει πελάτης με κάρτα που έχει εκδοθεί απο την τράπεζα Β θα πληρώσεις κάποια έξτρα προμήθεια πέραν απο αυτή που έχεις συμφωνήσει με την τράπεζα σου;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2018, 14:21

gassim έγραψε:
21 Μάιος 2018, 11:15
hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2018, 00:43
Το κόστος της κάρτας το ορίζω εγώ, πρώτα απ' όλα. Στην ελεύθερη αγορά το κόστος αγοράς το ορίζει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής και δεν υπάρχουν πλαφόν χρεώσεις, υπάρχουν μόνο προτεινόμενες τιμές, όταν υπάρχουν κι αυτές. Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Έχεις μείνει σε κάποια προηγούμενη δεκαετία που την τιμή πώλησης την όριζε το κράτος.

Η διαφορά δεν είναι υποτιθέμενη, είναι η πραγματική χρέωση της τράπεζας και την επόμενη φορά που θα υπονοήσεις κάτι τέτοιο θα καταγγείλω το ποστ σου και στην πραγματικότητα μπορώ να σου κάνω ακόμα και μήνυση, σε αντίθεση με τις παπαριές που λες εσύ, διότι πρόκειται για συκοφαντία.
Πριν αρχίσεις τις καταγγελίες ρίξε μια ματιά στην σχετική νομοθεσία.
http://www.koutipandoras.gr/article/apa ... -me-kartes

Πέραν τούτου, να σε ρωτήσω κάτι που είχαμε μια διαφωνία με τον χρήστη ritzeri.
Ρωτάω εσένα που είσαι όντως επαγγελματίας και έχεις δουλέψει POS.

Εσύ που έχεις POS απο την τράπεζα Α, αν σου έρθει πελάτης με κάρτα που έχει εκδοθεί απο την τράπεζα Β θα πληρώσεις κάποια έξτρα προμήθεια πέραν απο αυτή που έχεις συμφωνήσει με την τράπεζα σου;
Μου φέρνεις το κουτί της μαλακίας για να μου δείξεις νόμο; Δεν υπάρχει γραμμένος κάπου αλλού; Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν είναι έξτρα χρέωση για την χρήση κάρτας, είναι έξτρα χρέωση από το τραπεζικό σύστημα.

Επαναλαμβάνω ότι ο νόμος που υπερισχύει είναι αυτός που λέει ότι απαγορεύεται η πώληση κάτω του κόστος και ότι σαν πωλητής έχω το δικαίωμα να αρνηθώ πώληση που με βάζει μέσα. Άρα αν δεν έχει μετρητά μπορώ να αρνηθώ να δώσω κάρτα. Αν δέχεται όμως να πληρώσει χρέωση προμήθειας, που η τράπεζα δεν δέχεται να πληρωθεί, είναι δικαίωμά του. Αν υπάρχει τέτοιος νόμος που γράφει το κουτί της μαλακίας, αφορά την πάγια επιβάρυνση για χρήση κάρτας.

Για την ερώτησή σου, οι χρεώσεις προμήθειας του POS της εθνικής είναι ίδιες για όλες τις τράπεζες, δηλαδή το ίδιο πληρώνω αν έρθει κάποιος με κάρτα Πειραιώς, αλλά έχει δίκιο ως προς τον τύπο της κάρτας. Η American Express και η Diners (οι ίδιες οι εταιρείες) χρεώνουν περισσότερο και γι' αυτό η Εθνική δεν τις δέχεται καν. Φαντάζομαι ότι σε POS άλλων τραπεζών που τις δέχονται, οι χρεώσεις είναι όντως μεγαλύτερες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 21 Μάιος 2018, 14:31

πάντως το συγκεκριμένο κατάστημα χρεώνει +20 λεπτά σε όλες τις συναλλαγές

σου το λέει βέβαια προηγουμένως, μετρητά ή κάρτα με 20 λεπτά επιπλέον

διαβάζοντας τα σχόλια συμπεραίνω πως πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για κάποια προιόντα ή και από μια τιμή και πάνω ή εντέλει να ξεκαθαρίσουν τι θα ισχύει και ποιο είναι το όριο του νόμιμου απ' το παράνομο (άρνηση εξυπηρέτησης vs χρεώνω ότι γουστάρω)
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Μάιος 2018, 14:35

Όσον αφορά τον νόμο, βαλτον στο google υπάρχει σε πολλές πηγές.

Για την ερώτηση σε ευχαριστώ πολύ.
Αν πετύχεις τον ritzeri κανε κι εσυ μια προσπάθεια να του το εξηγήσεις γιατί χτές ο εγκέφαλος του είχε κατεβάσει ρολά και ήταν σίγουρος οτι χρεώνεσαι έξτρα για διατραπεζικές συναλλαγές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για κάθε αγορά με κάρτα + 20 λεπτά μαύρα. Σας έχει τύχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2018, 14:42

Γαληνός έγραψε:
21 Μάιος 2018, 14:31
πάντως το συγκεκριμένο κατάστημα χρεώνει +20 λεπτά σε όλες τις συναλλαγές

σου το λέει βέβαια προηγουμένως, μετρητά ή κάρτα με 20 λεπτά επιπλέον

διαβάζοντας τα σχόλια συμπεραίνω πως πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για κάποια προιόντα ή και από μια τιμή και πάνω ή εντέλει να ξεκαθαρίσουν τι θα ισχύει και ποιο είναι το όριο του νόμιμου απ' το παράνομο (άρνηση εξυπηρέτησης vs χρεώνω ότι γουστάρω)
Ναι, δεν μπορείς να χρεώνεις έξτρα για συναλλαγή με κάρτα και γενικά δεν μπορείς να χρεώνεις έξτρα εκτός κι αν από την μη χρέωση προκύπτει ζημιά στο κατάστημα. Φυσικά και θα έπρεπε να υπάρχει νομοθετική ρύθμιση για κάποια προϊόντα, αλλά έλα, για τον ΣΥΡΙΖΑ μιλάμε τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών