Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Δεκ 2019, 09:15

Το βλέπω το θέμα να καταλήγει στην περίοδο πάλι...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 09:16

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 06:18

Εχεις δίκιο. Αν είναι δυνατόν να ψάχνει κάνεις εργατική αριστοκρατία και αστικοποιημενους εργάτες μεσα στο στρώμα των τραπεζικων και όχι πρώτα λόγου χαρη στις νοσοκόμες, στους υπαλληλους στα goodys, τη wind, το πλαίσιο, το jumbo και αλλού.
Επί του προκειμένου. Όταν κάποιος, ούτε δουλειά έχασε, ούτε τμήμα μισθού, ούτε περισσότερες ώρες του φόρτωσαν, του βρωμαγε ομως να πάει να δουλέψει σε μια άλλη περιοχή όπου υπήρχε ανάγκη, δικαίωμά του μεν, αλληλέγγυο όμως σε αυτό δε θα με βρει. Ούτε θα καταντήσω, προκειμένου να υπερασπιστώ την εικόνα που έχει αυτός πλάσει για τον εαυτό του (και για το ποιος τόπος αρμόζει στην αφεντιά του), να μιλώ για τους ρακενδυτους και για τα παιδιά της Αφρικής.
γιατι πας τοσο μακρυα; θα μπορουσαμε να ζουμε και σαν τους γυφτους σε τσαντηρια. θα γλιτωνουμε δεκκο, ενφια και θα παιρνουμε ενα καρο επιδοματα. ασε που θα χουμε και τα τυχερα μας απο τις κλοπες και την πωληση ναρκωτικων.

ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΕ ΛΕΩ

:lol:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

zteo
Δημοσιεύσεις: 10121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 17 Δεκ 2019, 09:23

Στο εξωτερικό έχω την αίσθηση ότι όταν μια εταιρεία ζητάει από ένα υπάλληλο της να μετακινηθεί σε άλλη πόλη η χώρα αναλαμβάνει αυτή να πληρώνει το ενοίκιο.Σωστα η λάθος?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Δεκ 2019, 09:41

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:16
Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 06:18

Εχεις δίκιο. Αν είναι δυνατόν να ψάχνει κάνεις εργατική αριστοκρατία και αστικοποιημενους εργάτες μεσα στο στρώμα των τραπεζικων και όχι πρώτα λόγου χαρη στις νοσοκόμες, στους υπαλληλους στα goodys, τη wind, το πλαίσιο, το jumbo και αλλού.
Επί του προκειμένου. Όταν κάποιος, ούτε δουλειά έχασε, ούτε τμήμα μισθού, ούτε περισσότερες ώρες του φόρτωσαν, του βρωμαγε ομως να πάει να δουλέψει σε μια άλλη περιοχή όπου υπήρχε ανάγκη, δικαίωμά του μεν, αλληλέγγυο όμως σε αυτό δε θα με βρει. Ούτε θα καταντήσω, προκειμένου να υπερασπιστώ την εικόνα που έχει αυτός πλάσει για τον εαυτό του (και για το ποιος τόπος αρμόζει στην αφεντιά του), να μιλώ για τους ρακενδυτους και για τα παιδιά της Αφρικής.
γιατι πας τοσο μακρυα; θα μπορουσαμε να ζουμε και σαν τους γυφτους σε τσαντηρια. θα γλιτωνουμε δεκκο, ενφια και θα παιρνουμε ενα καρο επιδοματα. ασε που θα χουμε και τα τυχερα μας απο τις κλοπες και την πωληση ναρκωτικων.

ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΕ ΛΕΩ

:lol:
Εγώ θα ντρεπόμουν να υποστηρίξω ότι το να πάει κάποιος να δουλέψει πχ στην Άμφισσα ή τον Ορχομενό ως τραπεζικός έχει οποιοδήποτε (όσο μακρινή θες) αντιστοιχία με το να ζεις σε τσαντήρι (όπου μάλιστα ισχυρίζεσαι ότι θα λάμβανες ένα σωρό επιδόματα), να κάνει κλοπές και να πουλάς ναρκωτικά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Δεκ 2019, 09:42

zteo έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:23
Στο εξωτερικό έχω την αίσθηση ότι όταν μια εταιρεία ζητάει από ένα υπάλληλο της να μετακινηθεί σε άλλη πόλη η χώρα αναλαμβάνει αυτή να πληρώνει το ενοίκιο.Σωστα η λάθος?
Πιθανόν, αφού το είχε και το έχει ακόμη και η ΔΕΗ νομίζω, αλλά μόνο για στελέχη, από τομεάρχης και άνω. Πληρώνει ενοίκιο, ίσως και άλλες διευκολύνσεις.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 09:54

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:41

Εγώ θα ντρεπόμουν να υποστηρίξω ότι το να πάει κάποιος να δουλέψει πχ στην Άμφισσα ή τον Ορχομενό ως τραπεζικός έχει οποιοδήποτε (όσο μακρινή θες) αντιστοιχία με το να ζεις σε τσαντήρι (όπου μάλιστα ισχυρίζεσαι ότι θα λάμβανες ένα σωρό επιδόματα), να κάνει κλοπές και να πουλάς ναρκωτικά.
εδω δεν ντραπηκες να πιασεις τα παιδια της αφρικης, οι γυφτοι σε πειραξανε;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Δεκ 2019, 10:22

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:54
Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:41

Εγώ θα ντρεπόμουν να υποστηρίξω ότι το να πάει κάποιος να δουλέψει πχ στην Άμφισσα ή τον Ορχομενό ως τραπεζικός έχει οποιοδήποτε (όσο μακρινή θες) αντιστοιχία με το να ζεις σε τσαντήρι (όπου μάλιστα ισχυρίζεσαι ότι θα λάμβανες ένα σωρό επιδόματα), να κάνει κλοπές και να πουλάς ναρκωτικά.
εδω δεν ντραπηκες να πιασεις τα παιδια της αφρικης, οι γυφτοι σε πειραξανε;
Μόνο που δεν τα έπιασα εγώ, σε σχόλιο που τα έφερε ως παράδειγμα απάντησα λέγοντας ότι κακώς αναφέρονται.
Δε βαριέσαι όμως, μη σου χαλάω το παραμύθι με τέτοιες λεπτομέρειες...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Δεκ 2019, 10:24

Antares έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:42
zteo έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:23
Στο εξωτερικό έχω την αίσθηση ότι όταν μια εταιρεία ζητάει από ένα υπάλληλο της να μετακινηθεί σε άλλη πόλη η χώρα αναλαμβάνει αυτή να πληρώνει το ενοίκιο.Σωστα η λάθος?
Πιθανόν, αφού το είχε και το έχει ακόμη και η ΔΕΗ νομίζω, αλλά μόνο για στελέχη, από τομεάρχης και άνω. Πληρώνει ενοίκιο, ίσως και άλλες διευκολύνσεις.
Εδώ τι ισχύει στο UK
https://www.nidirect.gov.uk/articles/relocation-work

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Δεκ 2019, 10:41

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 10:24
Antares έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:42
zteo έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:23
Στο εξωτερικό έχω την αίσθηση ότι όταν μια εταιρεία ζητάει από ένα υπάλληλο της να μετακινηθεί σε άλλη πόλη η χώρα αναλαμβάνει αυτή να πληρώνει το ενοίκιο.Σωστα η λάθος?
Πιθανόν, αφού το είχε και το έχει ακόμη και η ΔΕΗ νομίζω, αλλά μόνο για στελέχη, από τομεάρχης και άνω. Πληρώνει ενοίκιο, ίσως και άλλες διευκολύνσεις.
Εδώ τι ισχύει στο UK
https://www.nidirect.gov.uk/articles/relocation-work
Τα ίδια ισχύουν και εδώ σχεδόν. Στο δικό μου συμβόλαιο αναφέρεται ότι μπορεί να μου ζητήσει να πάω οπουδήποτε με κάποιους περιορισμούς, πράγματα που δεν τα έχω διαβάσει καλά, ούτε καν μπορείς να τα βρεις αφού βγαίνουν συνέχεια οδηγίες και ρυθμίσεις που καταργούν το ένα ή προσθέτουν κάτι άλλο. Αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο, στην ουσία έχουν καταργήσει τα πάντα, μόνο με γνωστό, μέσω παρακράτους, αν πετύχεις κάτι.
Επίσης καλό είναι να έχεις νομική ασφάλεια.
Νομίζω δεν μπορεί να γίνει σύγκριση. Ξεκρέμαστος σε χώρες σαν την Αγγλία δεν μένεις. Όταν πρωτοήρθα ο μισθός μου δεν έφτανε για τα έξοδα διαβίωσης και σωστά ήθελα να γυρίσω πίσω (στην Γερμανία). Τι να το έκανα; Ούτε καν ιδιόκτητο σπίτι για να μην πληρώνω ενοίκιο δεν είχα. Επίσης το να είσαι μέσα σε ένα γραφείο με ηλίθιες να μιλάνε και να γκαρίζουν όλη την ώρα περί ανέμων και υδάτων, ακόμη και λίγα να κάνεις, είναι ικανό να σου προκαλέσει πολλά θέματα υγείας. Χωρίς πιθανότητες προαγωγής, χωρίς τίποτα. Αυτοκτονία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7722
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 17 Δεκ 2019, 15:03

Naranjita έγραψε:
16 Δεκ 2019, 11:19
gassim έγραψε:
16 Δεκ 2019, 10:53
Naranjita έγραψε:
16 Δεκ 2019, 10:22
ωραία και πες το πήρες το μπονους της εθελουσιας δηλαδη 60 χιλιάρικα. και εισαι 49 ετων όπως εγώ. και το μονο που κάνεις τα τελευταια 25 χρονια, ειναι τραπεζικά.

για πες, τι θα μπορουσα να κανω με τα 60 χιλιαρικα;

ακουω ιδεες.
Εγώ θα ξεκινούσα μια μικρή επιχείρηση, αλλά αν δεν θες να πάρεις τέτοιο ρίσκο τα 60 χιλιάρικα σου εξασφαλίζουν περίπου τρια χρόνια ψαξίματος για καινούρια δουλειά.

Εν πάση περίπτωσή η τράπεζα εφόσον δεν χρειάζεται πια τις υπηρεσίες κάποιου υπαλλήλου θα μπορούσε πολύ απλά να του δώσει την νόμιμη αποζημίωση του να τον απολύσει και όλα θα ήταν μέλι γάλα.
Τώρα πρότεινε τρεις άκρως συμφέρουσες για τον εργαζόμενο λύσεις πριν φτάσει εκεί και πάλι καποιοι γκρινιάζουν.
αρκετοι συναδερφοι μου, πηραν τις εθελουσιες των παρελθοντων ετων. τα χρηματα εφυγαν στις διαφορες επιχειρησεις και τωρα πεινανε.
ε ναι οι επιχειρήσεις έχουν ρίσκο

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 15:07

ειδικα αν επι 25-30 χρονια το μονο που ξερεις να κανεις καλα ειναι τραπεζικα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Δεκ 2019, 16:10

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 15:07
ειδικα αν επι 25-30 χρονια το μονο που ξερεις να κανεις καλα ειναι τραπεζικα.
Υπερβολή. Σίγουρα μέσα σε αυτά που έκανε κάποιος μέσα στη τράπεζα θα υπάρχουν ικανότητες τις οποίες θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει σε κάποιο πόστο σε μια άλλη δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Δεκ 2019, 16:16

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 16:10
Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 15:07
ειδικα αν επι 25-30 χρονια το μονο που ξερεις να κανεις καλα ειναι τραπεζικα.
Υπερβολή. Σίγουρα μέσα σε αυτά που έκανε κάποιος μέσα στη τράπεζα θα υπάρχουν ικανότητες τις οποίες θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει σε κάποιο πόστο σε μια άλλη δουλειά.
Σίγουρα, αφού και εγώ ανακάλυψα ότι για administrative duties (διοικητικά καθήκοντα), που είναι η δουλειά μου, είναι η ίδια δουλειά σε όλες τις χώρες και έχω τόσο τα τυπικά όσο και τα ουσιαστικά προσόντα. Δεν κάνουν κάτι παραπάνω. Αλλά το πτυχίο μου είναι στη φυσική και θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτό.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16964
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Δεκ 2019, 18:55

Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 08:45
Juno έγραψε:
16 Δεκ 2019, 19:12

Πώς δεν γίνεται, story of my life!
Βλέπαμε τον μπαμπά ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα!
και το 50-60 που ηταν η μεγαλη μεταναστευση, πολλοι γονεις αφηναν τα παιδια τους στις γιαγιαδες και πηγαιναν στα ξενα.
αναγκαιο γιατι δεν ειχαν να ζησουν, ωραιο ομως ειναι; ο πατέρας μου, ορφανος ηρθε 14 ετων αθήνα, δουλευε σε φουρνο το πρωι και το βραδυ σε νυχτερινο. ετσι πρεπει να μεγαλωνουν τα παιδια; χωρια απο τους γονεις τους;
Η τράπεζα δεν τους χρειάζεται και τους έδωσε τρεις επιλογές. Τις απέρριψαν μία προς μία. Η τράπεζα φταίει;
Όποιος δουλεύει το συνοικιακό ψιλικατζίδικο και απολύεται, τούμπες θα έκανε να είχε την επιλογή να πάει σε άλλο συνοικιακό ψιλικατζίδικο έστω και μακριά, αλλά ούτε στα όνειρά του.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τράπεζα Πειραιώς [εργασιακά]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 18 Δεκ 2019, 09:18

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 16:10
Naranjita έγραψε:
17 Δεκ 2019, 15:07
ειδικα αν επι 25-30 χρονια το μονο που ξερεις να κανεις καλα ειναι τραπεζικα.
Υπερβολή. Σίγουρα μέσα σε αυτά που έκανε κάποιος μέσα στη τράπεζα θα υπάρχουν ικανότητες τις οποίες θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει σε κάποιο πόστο σε μια άλλη δουλειά.
οι περισσοτεροι απέτυχαν λέμε στο εμπόριο. οι μονοι που τα κατάφεραν, ήταν όσοι είχαν ήδη σχέση με το εμπόριο (από γονείς κτλ)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών