Ψηφιακά νομίσματα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 18 Δεκ 2019, 11:40

Τι γνώμη έχετε για τα ψηφιακά νομίσματα; Θα θέλατε να γίνουν όλα έτσι στο μέλλον; Ηλεκτρονικά; Εγώ δεν θα ήθελα να ξέρει να ο εφοριακός για τα ευρώ μου που έχω στο συρτάρι μου και μαζεύω πέντε πέντε για να πάρω το πρώτο μου σπίτι μια μέρα. Εχω και στη τράπεζα. Και κανείς δεν θα ήθελα να ξέρει δηλαδή μόνο στη περίπτωση που διαπιστωθεί παρατυπία.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 18 Δεκ 2019, 11:44

Η Ρούτζα Ιγκνάτοβα δειχνει τον δρομο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 19 Δεκ 2019, 10:49

Cloud87 έγραψε:
18 Δεκ 2019, 11:40
Τι γνώμη έχετε για τα ψηφιακά νομίσματα; Θα θέλατε να γίνουν όλα έτσι στο μέλλον; Ηλεκτρονικά; Εγώ δεν θα ήθελα να ξέρει να ο εφοριακός για τα ευρώ μου που έχω στο συρτάρι μου και μαζεύω πέντε πέντε για να πάρω το πρώτο μου σπίτι μια μέρα. Εχω και στη τράπεζα. Και κανείς δεν θα ήθελα να ξέρει δηλαδή μόνο στη περίπτωση που διαπιστωθεί παρατυπία.
Εγω ειμαι υπερ του ψηφιακου χρηματος, αλλα οχι με τον τροπο που γινεται σημερα, δλδ ολα φορα παρτιδα για οποιον κρατικο φορεα θελησει να παρει στοιχεια, και μαλιστα να αναφερεται και η επωνυμια του συναλλασομενου με εμενα.

Και δεν ειναι οτι εχω να κρυψω πραγματα, απλα δεν θελω να γινομαι αντικειμενο εκμεταλλευσης (τα στοιχεια μου να πωληθουν στους διαφημιστες) και επισης φοβαμαι την απολυτη κυριαρχια του κρατους που μπορει να καταληξει τυρρανικο...

πχ παρκαρες παρανομα; σου στερουμε το δικαιωμα να αγορασεις κατι για 5 ημερες...τι και εαν εψαχνα παρκιγκ για μια ωρα, ειχα μιτιγκ που δεν επρεπε να χασω, ειχε απεργια στα ΜΜΜ κλπ.

Θα ηθελα η εφορια να βλεπει μονο τα ποσα των συναλλαγων μου, τι κερδισα και τι ξοδεψα, ωστε να φορολογουμαι δικαια, και αυτο με την συγκαταθεση μου: η εφορια θα δινει ενα δημοσιο κρυπτογραφικο κλειδι, η τραπεζα θα μου παρεχει την δυνατοτητα να κανω export τα οικονομικα μου δεδομενα προς την εφορια, τα οποια η τραπεζα θα κρυπτογραφει με το κλειδι που ανεφερα.

Ετσι, μονο οι τρεις μας, εγω δλδ, η τραπεζα και η εφορια θα μπορουν να ξερουν τα οικονομικα μου στοιχεια, και κανενας αλλος. Και εγω θα μπορω να ελεγχω τι στελνει η τραπεζα στην εφορια, αφου το export θα το κανω εγω, η τραπεζα θα μου δειχνει τα στοιχεια και θα μου δινει αντιγραφο το οποιο θα μπορω να κρυπτογραφω και εγω και να κανω συγκριση στοιχειων μεταξυ αυτου που στελνεται στην εφορια και αυτου που εχω κατεβασει, και εγω θα στελνω τα στοιχεια στην εφορια, οχι η τραπεζα (και θα μπορω και απο την εφορια να κατεβασω το κρυπτογραφημενο να το κανω συγκριση με το δικο μου).

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42761
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Δεκ 2019, 11:55

Το ηλεκτρονικό χρήμα και τα ψηφιακά νομίσματα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ποιο είναι το θέμα του νήματος;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 19 Δεκ 2019, 12:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Δεκ 2019, 11:55
Το ηλεκτρονικό χρήμα και τα ψηφιακά νομίσματα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ποιο είναι το θέμα του νήματος;
Η δικη μου απαντηση ηταν σε αυτο:
Θα θέλατε να γίνουν όλα έτσι στο μέλλον; Ηλεκτρονικά; Εγώ δεν θα ήθελα να ξέρει να ο εφοριακός για τα ευρώ μου που έχω στο συρτάρι μου και μαζεύω πέντε πέντε για να πάρω το πρώτο μου σπίτι μια μέρα. Εχω και στη τράπεζα. Και κανείς δεν θα ήθελα να ξέρει δηλαδή μόνο στη περίπτωση που διαπιστωθεί παρατυπία.
Δλδ στο ηλεκτρονικο χρημα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Δεκ 2019, 12:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Δεκ 2019, 11:55
Το ηλεκτρονικό χρήμα και τα ψηφιακά νομίσματα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ποιο είναι το θέμα του νήματος;
Οτι οι boomers δεν τα πανε καλα με τα semantics της τεχνολογίας

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Ψηφιακά νομίσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 19 Δεκ 2019, 12:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Δεκ 2019, 11:55
Το ηλεκτρονικό χρήμα και τα ψηφιακά νομίσματα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ποιο είναι το θέμα του νήματος;
Θεωρητικά δεν είναι το ίδιο πράγμα, αλλά στην πράξη...
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών