Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14595
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Φεβ 2020, 17:40

το νήμα που γράφουν τα ευρωλιγούρια πόσο θετικό είναι να μην έχει μια χώρα τον έλεγχο της κεντρικής της τράπεζας.με υφάκι! :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Φεβ 2020, 22:54

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:37
ST48410 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 15:36
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2020, 15:33
αυτοι που απο το 2010 και μετα ανακαλυψαν την πηγη του κακου στην νομικη μορφη της ΤτΕ
Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα. Δεν θυμάμαι ποτέ στα χρόνια της ευμάρειας ή όσο κάλπαζε ανοδικά το χρηματιστήριο να βγαίνει κανείς και να εγείρει τέτοια ζητήματα.
σου φαίνεται περίεργο Στάθη δηλαδή ότι όταν υπήρχε χρήμα στην αγορά δεν ασχολιόταν (σχεδόν) κανείς με αυτά τα θέματα;
εμένα το αντίθετο θα με φαινόταν περίεργο, συνήθως πρέπει να μπει το αυγό στο κώλο γι' αυτό.
επίσης μην τρελαίνεσαι με το κανείς, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μιλούσαμε γι' αυτά τα θέματα και παλαιότερα, απλά δεν ήμασταν και τόσοι πολλοί και πραγματικά κανείς δεν ενδιαφερόταν να ακούσει, ειδικά από την στιγμή που πιάσαν ευρώ στα χέρια τους οι τελευταίες οι σαρακατσάνες που πέρα από το παχνί.. πωστομπούτσο το λένε δε θυμάμαι αλλά κατάλαβες.
Σε γενικές γραμμές δεν θέλω να συγκριθώ με αφρικανικά ή ασιατικά κράτη αλλά με ανεπτυγμένα Ευρωπαϊκά. Ό,τι γίνεται εκεί, τηρουμένων των αναλογιών, να το κάνουμε και εδώ. Υπό αυτή την έννοια δίνω δίκιο στο Γιάννη. Τις λεπτομέρειες του τι ισχύει με την τράπεζα της Ελλάδος δεν τις ξέρω και επιφυλάσσομαι γιατί όταν γράφει κανείς για πράγματα που δεν γνωρίζει το πιθανότερο είναι να λέει ανοησίες.

Από την άλλη έχω μία βαθιά δυσπιστία για τις ικανότητες των Ελλήνων πολιτικών των τελευταίων δεκαετιών. Δεν είμαι σίγουρος ότι το να μπορούν να βάλουν χέρι στην TτΕ θα ήταν θετικό. Μάλλον τον κύκλο τους θα βόλευαν. Το έδειξε και η κρίση της περασμένης δεκαετίας. Ήταν γνωστό από την αρχή του αιώνα ότι πάμε ντουγρού για πτώχευση. Μέτρα δεν πήραν παρά μόνο όταν πιέστηκαν χοντρά από έξω.

Σε θεωρητικό επίπεδο η ελευθερία είναι ύψιστο αγαθό και δεν θέλω Βεληγκέκα στο σβέρκο μου. Στην πράξη όπως φαίνεται και στο νήμα του Nero, ο ίδιος ο Κολοκοτρώνης και άλλες σημαντικές προσωπικότητες τους απελευθερωτικού αγώνα, υπέγραψαν πράξη υποτέλειας γιατί διακυβεύονταν υψηλότερα αγαθά.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 23 Φεβ 2020, 22:58

Δεν χρειαζεται να ξερεις καν τι ισχυει για την ΤτΕ οταν αυτη ελεγχεται εδω και τοσα χρονια απο την ΕΚΤ
Να ασχοληθεις με το το ισχυει για την ΕΚΤ το καταλαβαινω
Ειναι αχρηστη πληροφορια το καθεστως της ΤτΕ απλα το συντηρουν οι ψεκασμενοι γιατι τους αρεσει το αφηγημα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 01:32

ST48410 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 22:54
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:37
ST48410 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 15:36


Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα. Δεν θυμάμαι ποτέ στα χρόνια της ευμάρειας ή όσο κάλπαζε ανοδικά το χρηματιστήριο να βγαίνει κανείς και να εγείρει τέτοια ζητήματα.
σου φαίνεται περίεργο Στάθη δηλαδή ότι όταν υπήρχε χρήμα στην αγορά δεν ασχολιόταν (σχεδόν) κανείς με αυτά τα θέματα;
εμένα το αντίθετο θα με φαινόταν περίεργο, συνήθως πρέπει να μπει το αυγό στο κώλο γι' αυτό.
επίσης μην τρελαίνεσαι με το κανείς, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μιλούσαμε γι' αυτά τα θέματα και παλαιότερα, απλά δεν ήμασταν και τόσοι πολλοί και πραγματικά κανείς δεν ενδιαφερόταν να ακούσει, ειδικά από την στιγμή που πιάσαν ευρώ στα χέρια τους οι τελευταίες οι σαρακατσάνες που πέρα από το παχνί.. πωστομπούτσο το λένε δε θυμάμαι αλλά κατάλαβες.
Σε γενικές γραμμές δεν θέλω να συγκριθώ με αφρικανικά ή ασιατικά κράτη αλλά με ανεπτυγμένα Ευρωπαϊκά. Ό,τι γίνεται εκεί, τηρουμένων των αναλογιών, να το κάνουμε και εδώ. Υπό αυτή την έννοια δίνω δίκιο στο Γιάννη. Τις λεπτομέρειες του τι ισχύει με την τράπεζα της Ελλάδος δεν τις ξέρω και επιφυλάσσομαι γιατί όταν γράφει κανείς για πράγματα που δεν γνωρίζει το πιθανότερο είναι να λέει ανοησίες.

Από την άλλη έχω μία βαθιά δυσπιστία για τις ικανότητες των Ελλήνων πολιτικών των τελευταίων δεκαετιών. Δεν είμαι σίγουρος ότι το να μπορούν να βάλουν χέρι στην TτΕ θα ήταν θετικό. Μάλλον τον κύκλο τους θα βόλευαν. Το έδειξε και η κρίση της περασμένης δεκαετίας. Ήταν γνωστό από την αρχή του αιώνα ότι πάμε ντουγρού για πτώχευση. Μέτρα δεν πήραν παρά μόνο όταν πιέστηκαν χοντρά από έξω.

Σε θεωρητικό επίπεδο η ελευθερία είναι ύψιστο αγαθό και δεν θέλω Βεληγκέκα στο σβέρκο μου. Στην πράξη όπως φαίνεται και στο νήμα του Nero, ο ίδιος ο Κολοκοτρώνης και άλλες σημαντικές προσωπικότητες τους απελευθερωτικού αγώνα, υπέγραψαν πράξη υποτέλειας γιατί διακυβεύονταν υψηλότερα αγαθά.
Ρε συ, :D τι να συγκριθείς με αφρικάνικα κράτη; :smt005:

Αυτός είναι ένας παντελώς ηλίθιος συσχετισμός του γιάννννη, μιά κάσουαλ Κυριακή προς Δευτέρα δηλαδή.
Κατ αρχήν όταν μιλάμε για το καθεστώς λειτουργίας της ΤτΕ ή οποιασδήποτε άλλης κεντρικής τράπεζας δεν μιλάμε για ανεξαρτητοποίηση, μιλάμε ακριβώς για αυτό που συμβαίνει, το καθεστώς τους, την μετοχική τους σύνθεση, το ότι είναι ιδιωτικές εταιρείες με ότι σημαίνει αυτό κτλ, τσίμπησες στο ανύπαρκτο μουτ πόηντ του λακαμά.
Επίσης το θέμα της ΤτΕ από την ίδρυση της μέχρι και την μετάβαση στο ευρώ έχει κάποιες ιδιαιτερότητες της οποίες επισήμανα (δε θυμάμαι σε ποιο νήμα) και έχουν να κάνουν με την εισαγωγή της στο χρηματιστήριο (αυτό πράγματι ούτε στις αφρικανικές χώρες δε παίζει :003:) και την μετοχική της σύνθεση.
Θα γνωρίζεις ήδη φαντάζομαι ότι στο μαγείρεμα των στοιχείων με την ελστατ ποιος ήταν ο ρόλος της και τι έκανε, εδώ βέβαια υπάρχει και το άλλο, ποιος είναι ο ρόλος που νομίζεις εσύ ότι έχουν οι κεντρικές τράπεζες και ποιος είναι ο κανονικός τους, είναι εύκολο, σαν ιδιωτικές εταιρείες εξυπηρετούν ιδιωτικά συμφέροντα και σίγουρα όχι τα δικά σου, απλό. Ο θεσμικός τους ρόλος είναι να χαράζουν νομισματική πολιτική εξυπηρετώντας αυτούς που τις ελέγχουν, δεν είναι κάτι το περίεργο αυτό και πραγματικά πρέπει να είσαι με το ψεκαστικό παραμάσχαλα και να ψεκάζεσαι όλη μέρα αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, να όπως ο φίλος μας ο γιάνννης πχ. Είναι ο τρόπος που δουλεύει το σύστημα εδώ και πολλά πολλά χρόνια.
Δες αυτό αν έχεις χρόνο και όρεξη.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Φεβ 2020, 08:55

sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 01:32
Επίσης το θέμα της ΤτΕ από την ίδρυση της μέχρι και την μετάβαση στο ευρώ έχει κάποιες ιδιαιτερότητες της οποίες επισήμανα (δε θυμάμαι σε ποιο νήμα) και έχουν να κάνουν με την εισαγωγή της στο χρηματιστήριο (αυτό πράγματι ούτε στις αφρικανικές χώρες δε παίζει :003:) και την μετοχική της σύνθεση.
Στις Αφρικανικές χώρες δεν ξέρω, αλλά π.χ. στην Ελβετία, μιά χαρά εισηγμένη είναι η κεντρική τράπεζα:
https://www.snb.ch/en/ifor/shares
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 09:02

Leporello έγραψε:
24 Φεβ 2020, 08:55
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 01:32
Επίσης το θέμα της ΤτΕ από την ίδρυση της μέχρι και την μετάβαση στο ευρώ έχει κάποιες ιδιαιτερότητες της οποίες επισήμανα (δε θυμάμαι σε ποιο νήμα) και έχουν να κάνουν με την εισαγωγή της στο χρηματιστήριο (αυτό πράγματι ούτε στις αφρικανικές χώρες δε παίζει :003:) και την μετοχική της σύνθεση.
Στις Αφρικανικές χώρες δεν ξέρω, αλλά π.χ. στην Ελβετία, μιά χαρά εισηγμένη είναι η κεντρική τράπεζα:
https://www.snb.ch/en/ifor/shares
Και;
Για πες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Φεβ 2020, 10:52

sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 09:02
Leporello έγραψε:
24 Φεβ 2020, 08:55
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 01:32
Επίσης το θέμα της ΤτΕ από την ίδρυση της μέχρι και την μετάβαση στο ευρώ έχει κάποιες ιδιαιτερότητες της οποίες επισήμανα (δε θυμάμαι σε ποιο νήμα) και έχουν να κάνουν με την εισαγωγή της στο χρηματιστήριο (αυτό πράγματι ούτε στις αφρικανικές χώρες δε παίζει :003:) και την μετοχική της σύνθεση.
Στις Αφρικανικές χώρες δεν ξέρω, αλλά π.χ. στην Ελβετία, μιά χαρά εισηγμένη είναι η κεντρική τράπεζα:
https://www.snb.ch/en/ifor/shares
Και;
Για πες.
Δεν έχει και. Εσύ δεν είπες σε άλλο νήμα αυτό;
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:21
Άλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία της Τράπεζας της, να την κάνει ο θεός, Ελλάδος είναι ότι πέρα από το γεγονός ότι η λεπτομερής μετοχική της σύνθεση είναι άγνωστη για όλους μας (και μάλιστα βάσει του καταστατικού της το οποίο προφανώς είναι ένα τσίκι πάνω από το σύνταγμα μας), εισήχθη στο χρηματιστήριο* (απαγορεύεται η συμμετοχή εταιρειών στο χρηματιστήριο για εταιρείες οι οποίες δεν έχουν γνωστοποιήσει την μετοχική τους σύνθεση, αλλά στα τοσοδούλικα μικρά παπαράκια σας, έτσι; :D) μαντέψτε πότε, επί ποιου προέδρου και πρωθυπουργού και υπουργού οικονομικών και τι έγινε καπάκι...

*για να γίνει σαφές, μιλάμε για τον φορέα νομισματικής πολιτικής του κράτους ε, που μπήκε στο χρηματιστήριο ε.
Ε, έδειξα ότι και σε άλλες χώρες οι κεντρικές τράπεζες είναι εισηγμένες στο Χρηματιστήριο. Θα πείς τώρα βέβαια ότι δεν εννοούσες αυτό (και όσοι το πιστέψουν το πίστεψαν), αλλά εννοούσες ότι η Τράπεζα τής Ελλάδος μπήκε χωρίς να γνωστοποιήσει την μετοχική της σύνθεση. Ατυχώς, ούτε αυτό είναι ακριβές. Οι εισηγμένες εταιρείες απλώς πρέπει να γνωστοποιούν τους μετόχους που κατέχουν ποσοστό πάνω από 5%. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τι ίσχυε κατά την εισαγωγή τής τράπεζας στο Χρηματοστήριο, το 1930. Σε προκαλώ όμως, να βρείς τους μετόχους τής Ελβετικής Κεντρικής Τράπεζας από το site που σου έφερα. Δεν μπορεί, κάπου θα βρίσκονται.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 14:40

Leporello έγραψε:
24 Φεβ 2020, 10:52
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 09:02
Leporello έγραψε:
24 Φεβ 2020, 08:55
Στις Αφρικανικές χώρες δεν ξέρω, αλλά π.χ. στην Ελβετία, μιά χαρά εισηγμένη είναι η κεντρική τράπεζα:
https://www.snb.ch/en/ifor/shares
Και;
Για πες.
Δεν έχει και. Εσύ δεν είπες σε άλλο νήμα αυτό;
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2020, 17:21
Άλλη μια παγκόσμια πρωτοτυπία της Τράπεζας της, να την κάνει ο θεός, Ελλάδος είναι ότι πέρα από το γεγονός ότι η λεπτομερής μετοχική της σύνθεση είναι άγνωστη για όλους μας (και μάλιστα βάσει του καταστατικού της το οποίο προφανώς είναι ένα τσίκι πάνω από το σύνταγμα μας), εισήχθη στο χρηματιστήριο* (απαγορεύεται η συμμετοχή εταιρειών στο χρηματιστήριο για εταιρείες οι οποίες δεν έχουν γνωστοποιήσει την μετοχική τους σύνθεση, αλλά στα τοσοδούλικα μικρά παπαράκια σας, έτσι; :D) μαντέψτε πότε, επί ποιου προέδρου και πρωθυπουργού και υπουργού οικονομικών και τι έγινε καπάκι...

*για να γίνει σαφές, μιλάμε για τον φορέα νομισματικής πολιτικής του κράτους ε, που μπήκε στο χρηματιστήριο ε.
Οι εισηγμένες εταιρείες απλώς πρέπει να γνωστοποιούν τους μετόχους που κατέχουν ποσοστό πάνω από 5%
Αυτούς ακριβώς είναι που δεν γνωστοποιεί.
Πούτσες με βούρτσες βέβαια πάλι διότι το πόηντ δεν είναι μόνο αυτό, είναι και ο ρόλος που έπαιξε με την ελστατ πέρα από το γεγονός της εισαγωγής στο χρηματιστήριο χωρίς να γνωστοποιήσει την μετ. συνθ. της και το τι συνέβη με το χρηματιστήριο.
Ψάξε βρες ότι θες και άμα βρεις κάτι έλα χαιρέτα μας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 24 Φεβ 2020, 14:44

Καταλαβαινεις οτι απο τοτε που μπηκαμε στο ευρω ΤτΕ=ΕΚΤ η οχι;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 14:59

Όχι γιάνννη, εσένα περίμενα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 24 Φεβ 2020, 15:03

Αρα εδω και μια εικοσαετια δεν παιζει ρολο το ποιος εχει τις μετοχες της ΤτΕ αν υπαρχουν η δεν υπαρχουν παγκοσμιες πρωτοτυπιτες στα της ΤτΕ κτλ κτλ
Σωστα;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 15:10

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
24 Φεβ 2020, 15:03
Αρα εδω και μια εικοσαετια δεν παιζει ρολο το ποιος εχει τις μετοχες της ΤτΕ αν υπαρχουν η δεν υπαρχουν παγκοσμιες πρωτοτυπιτες στα της ΤτΕ κτλ κτλ
Σωστα;
Γιατί δεν παίζει ρόλο;
Εξήγησε μας γιάνννη.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ψεκασμενοι θελετε κρατικη Τραπεζα της Ελλαδος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 24 Φεβ 2020, 15:17

Επειδη το απολυτο αφεντικο στην ΤτΕ ειναι η ΕΚΤ
Ειτε ειναι ειτε δεν ειναι στο χρηματηστηριο
Ειτε εχουν ειτε δεν εχουν μετοχες οι Ροτσιλντ
Κουμαντο κανει η ΕΚΤ
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Φεβ 2020, 16:15

sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 14:40
Αυτούς ακριβώς είναι που δεν γνωστοποιεί.
Πούτσες με βούρτσες βέβαια πάλι διότι το πόηντ δεν είναι μόνο αυτό, είναι και ο ρόλος που έπαιξε με την ελστατ πέρα από το γεγονός της εισαγωγής στο χρηματιστήριο χωρίς να γνωστοποιήσει την μετ. συνθ. της και το τι συνέβη με το χρηματιστήριο.
Ψάξε βρες ότι θες και άμα βρεις κάτι έλα χαιρέτα μας.
Το ήξερε εξ αρχής ότι "κάτι άλλο εννοούσες" :003:
Είσαι τόσο σίγουρος ότι έχει η ΤτΕ μετόχους με πάνω από 5%;
Με την ΕΛΣΤΑΤ τι έπαιξε; Τέλος, επαναλαμβάνω: η εισαγωγή στο ΧΑΑ έγινε το 1930
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Παπαρονήμα του ΓΓ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Φεβ 2020, 16:37

Leporello έγραψε:
24 Φεβ 2020, 16:15
sys3x έγραψε:
24 Φεβ 2020, 14:40
Αυτούς ακριβώς είναι που δεν γνωστοποιεί.
Πούτσες με βούρτσες βέβαια πάλι διότι το πόηντ δεν είναι μόνο αυτό, είναι και ο ρόλος που έπαιξε με την ελστατ πέρα από το γεγονός της εισαγωγής στο χρηματιστήριο χωρίς να γνωστοποιήσει την μετ. συνθ. της και το τι συνέβη με το χρηματιστήριο.
Ψάξε βρες ότι θες και άμα βρεις κάτι έλα χαιρέτα μας.
Το ήξερε εξ αρχής ότι "κάτι άλλο εννοούσες" :003:
Είσαι τόσο σίγουρος ότι έχει η ΤτΕ μετόχους με πάνω από 5%;
Με την ΕΛΣΤΑΤ τι έπαιξε; Τέλος, επαναλαμβάνω: η εισαγωγή στο ΧΑΑ έγινε το 1930
Φυσικά και το ήξερες εφόσον ξέρεις να διαβάζεις.
Είμαι σίγουρος ότι η μετοχική της σύνθεση εν πολλοίς μου είναι άγνωστη καθώς δεν έχω βρει πουθενά λεπτομερείς πληροφορίες γι' αυτήν.
Όπως σε είπα και πριν, ψάξε και συ όσο θέλεις και όταν βρεις έλα από δω να μας χαιρετήσεις.
Με την ελστατ έπαιξε μαγείρεμα των στοιχείων, δεν υπήρχαν οι απαιτούμενες προϋποθέσεις που έθεσε η ΕΕ για να μπει η Ελλάδα στο ευρωσύστημα, χωρίς την συμμετοχή της ΤτΕ στο κόλπο δεν θα μπορούσε να προχωρήσει η εισαγωγή της Ελλάδας στο ευρωσύστημα.
Να Λόλα, να ένα μήλο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών