ΕΡΓΑΝΗ

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2020, 06:41

bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:42
Ερε
Ένα φράγκο θα δώσετε τη ψυχή θα μας βγάλετε
Τόσα χρόνια δίνουμε
Ποιος ξεχνάει εκείνα τα 900αρια ΤΕΒΕ
:a040:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2020, 06:56

ΣΥΝΟΨΗ:

Δικαιούχοι της αποζημίωσης ειδικού σκοπού ύψους 800 ευρώ είναι:
  • Οι εργαζόμενοι που έχουν μπει σε καθεστώς αναστολής της σύμβασης εργασίας
  • οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι που βάσει ΚΑΔ πλήττονται (εκτός από τις προαναφερόμενες ειδικές περιπτώσεις επιστημονικών κλάδων)
  • οι εργαζόμενοι αυτών καθώς και όλοι όσοι έμειναν άνεργοι ή οικειοθελώς αποχώρησαν από 1η Μαρτίου μέχρι 20 Μαρτίου.
Πηγή: https://www.protothema.gr/economy/artic ... gelmation/
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 07:50

stavmanr έγραψε:
27 Μαρ 2020, 06:39
Προσοχή! Οι επιχειρήσεις που πλήττονται δεν προχωρούν σε αναστολή ή σε δήλωση αναστολής εργασιών. Αν δηλώσουν αναστολή της κύριας δραστηριότητας, κινδυνεύουν να κατηγορηθούν για ψευδή δήλωση.

Βγήκε διευκρινιστικό ΦΕΚ που διορθώνει σφάλμα του προηγούμενου, στο οποίο φαίνονταν ότι δικαιούχες επιχειρήσεις ήταν εκείνες που δηλώνουν αναστολή της κύριας δραστηριότητας.

https://www.taxheaven.gr/news/48044/pro ... thn-erganh
Ε
Καλά τώρα

Ευχαριστούμε

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Μαρ 2020, 07:57

bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:13
Spiros252 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:06
bluerose έγραψε:
26 Μαρ 2020, 19:39

Αν σε κάνει σε αναστολή το δικαιούσε
Πρέπει να κάνει αίτηση ο εργοδότης
Μετά να τη δεχτείς
Αυτά μέχρι τις 31
Λέει για όλους
Και ο υπάλληλος μέχρι τις 31 ??
Από πρώτη Απριλίου έλεγαν θα κάνουν αίτηση οι υπάλληλοι.
Εδώ είναι το πιο αναλυτικό που βρήκα

https://www.protothema.gr/economy/artic ... gelmation/
Έχει και ειδικότερα για τους εργαζόμενους.

"Όταν ολοκληρωθεί η υποβολή δηλώσεων στην Εργάνη από τους εργοδότες για την αναστολή των συμβάσεων εργασίας, την ερχόμενη εβδομάδα τη σκυτάλη παίρνουν οι εργαζόμενοι οι οποίοι θα πρέπει να υποβάλλουν την δική τους υπεύθυνη δήλωση στην ηλεκτρονική πλατφόρμα supportemployees.yeka.gr.

Οι ψηφιακές αιτήσεις των εργαζομένων προγραμματίζεται να ξεκινήσουν την ερχόμενη Τετάρτη 1η Απριλίου και να διαρκέσουν έως και την Παρασκευή 10 Απριλίου. Οι εργαζόμενοι θα υποβάλλουν τμηματικά και ανά μέρα τις αιτήσεις τους ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους. Στην υπεύθυνη δήλωση οι δικαιούχοι εργαζόμενοι πρέπει να συμπληρώσουν, εκτός από τα προσωπικά τους στοιχεία ΑΜΚΑ, ΑΦΜ , τα στοιχεία του προσωπικού τους τραπεζικού λογαριασμού IBAN και τον αριθμό πρωτοκόλλου καταχώρησης της υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη στο σύστημα «Εργάνη».

Ανάλογα με το πότε θα υποβάλλεται η υπεύθυνη δήλωση των εργαζομένων, θα πιστώνονται στο λογαριασμό τους τα 800 ευρώ τα οποία είναι ακατάσχετα, αφορολόγητα και δε συμψηφίζονται. Όσοι έχουν δυο μισθολόγια δικαιούνται ένα επίδομα. Αν η μία δουλειά συνεχίζει τη λειτουργία της και δεν έχει ενταχθεί σε ΚΑΔ δε δικαιούνται το επίδομα των 800 ευρώ.
Εκτός από το επίδομα των 800 ευρώ οι μισθωτοί που εργάζονται σε επιχειρήσεις που έκλεισαν η πλήττονται μπορούν να κάνουν χρήση των εξής διευκολύνσεων:

Αναστέλλεται η υποχρέωση καταβολής φόρου και δόσεων των ρυθμισμένων οφειλών. Αν παρόλα αυτά δεν κάνετε χρήση της αναστολής και πληρώσετε στην ώρα σας, θα έχετε έκπτωση 25% επί των βεβαιωμένων οφειλών ΔΟΥ και των δόσεων ρυθμίσεων οφειλών. Επίσης αναστέλλεται για 3 μήνες η πληρωμή των δόσεων του τραπεζικού δανείου σας αν είστε συνεπής δανειολήπτης. Έχετε ακόμα τη δυνατότητα να καταβάλλετε το 60% του ενοικίου σας, αν αφορά την α΄κατοικία. Για το διάστημα που έχει ανασταλεί η σύμβασή σας, το κράτος καλύπτει τις ασφαλιστικές εισφορές σας στο ύψος των αποδοχών σας.

Eιδικότερα για να κάνουν χρήση της έκπτωσης 40% στο ενοίκιο, οι μισθωτοί θα πρέπει να υποβάλουν τα στοιχεία τους στην πλατφόρμα supportemployees.yeka.gr στο πεδίο Γ «Μισθώνω κύρια κατοικία». Θα αναγράψετε ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ του εκμισθωτή, όπως και την διεύθυνση του ακινήτου. Προσοχή, το εν λόγω πεδίο συμπληρώνεται μόνο αν ο ΚΑΔ του εργοδότη ανήκει σε εκείνους που ανεστάλη η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή κρατικής αρχής. Επίσης η έκπτωση αφορά μόνο σε ενοίκιο της α’ κατοικίας."

Πηγή: https://www.protothema.gr/economy/artic ... isthotous/
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 08:00

Ναι πολύ αναλυτικό
Οι εργαζομενοι θα περιμένουν άρα και θα έχουν κι έκπτωση στο ενοίκιο στα σίγουρα αν ο κλάδος πληττεται

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 09:28

stavmanr έγραψε:
27 Μαρ 2020, 06:39
Προσοχή! Οι επιχειρήσεις που πλήττονται δεν προχωρούν σε αναστολή ή σε δήλωση αναστολής εργασιών. Αν δηλώσουν αναστολή της κύριας δραστηριότητας, κινδυνεύουν να κατηγορηθούν για ψευδή δήλωση.

Βγήκε διευκρινιστικό ΦΕΚ που διορθώνει σφάλμα του προηγούμενου, στο οποίο φαίνονταν ότι δικαιούχες επιχειρήσεις ήταν εκείνες που δηλώνουν αναστολή της κύριας δραστηριότητας.

https://www.taxheaven.gr/news/48044/pro ... thn-erganh
Τα σχόλια από κάτω είναι διαφωτιστικά
Αλλά πόση παράταση, Δευτέρα λήγει
Οι πιο πολλοι στα σχολια και λογιστές είναι αυτοί,δε συμπλήρωσαν αιτήσεις κι ας φωνάζουν ο κόσμος και καλά κάνανε

Τελικά στο Εργάνη είναι κι οι αυτοαπασχολουμενοι, αλλά ισχύει το ίδιο με τους καδ


Τώρα βλέπω τα στοιχεία κι έχω κι εγώ δύο κωδικούς. Μέσα από το τάξις, αριστερά, στοιχεία μητρώου

Ε οκ θα γίνω τώρα κι εγώ, δε πληρώνω τίποτα, αν φάω πρόστιμο

Έως τελευταία στιγμή ειμασταν συνεπείς
Δε τους προλαβαινεις!

Μέσα στη φόρμα αυτόματα ΕΝΑ καδ είχε..

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Μαρ 2020, 09:37

Ρε συ bluerose γιατί κουράζεσαι; Ο λογιστής σου θα τα κάνει αυτά. Δεν θα τα κάνεις εσύ.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 09:54

Ο λογιστης μου σε καφέ όταν τον ρώτησε κάτι μια, είπε πες αυτή(εμένα)

Άσε ξέρω εγώ

Ξέρεις πόσους ανθρώπους έχει στο κεφάλι του; Είδα το εξελ
Σε μια φάση δεν ήταν καλά το παιδί

Έχω κάνει εγώ για άλλους....τι σε ειρηνοδικεία να βλέπω αν βγήκε η απόφαση τους, τι κοινωνική ΔΕΗ,τι επιδόματα πετρελαίου
Σε αυτά δε πληρώνεται απ' το χωριό εδώ,θα τον βρίζουν
Σ' ένα δεν είπε ότι πρέπει να ψωνίζει με κάρτα και του ήρθε πρόστιμο 300 ευρώ και πήγε στο παιδί και το έβριζε


Για αυτό σου λέω, το μόνο σταθερό είναι ο Θεός κι οι νομοί Του

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 15:10

paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:21
bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:18
paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:10
Ρε παιδια ξερει κανεις πως και που κανεις αιτηση αν εισαι αυτοαπασχολουμενος;
Μπαίνεις στο Εργάνη
Αν υπάρχουν κωδικοί εάν κάποτε είχες κάποιο με ένσημα υπάρχουν κωδικοί λογικά
Αλλιώς θα μπεις με το τάξις
Αν σου πετάξει καρτελακι έχετε αμε και κωδικό δε σε βαζει από το τάξις
Θα βρεις κωδικούς από λογιστή
Αν οκ θα μπεις από το τάξις
Εύκολο είναι
Μια φόρμα συμπληρώνεις έχει και οδηγίες και έγραψα κι εγώ κάποια
Αλλά περίμενε μια δυο μέρες ή ρώτα το λογιστή
Λογικά γίνεται η φορμα γράφει και για αυτοαπασχολουμενους. Εγώ λίγο θα περίμενα κάποιο νέο άρθρο ανακοινωση



https://www.taxheaven.gr/news/48015/ano ... a-800-eyrw
Προσπαθω με taxis αλλα μου λεει πως δεν υπαρχουν κωδικοι.
Ναι
Μήπως είναι στο όνομα του πατέρα σου και μπήκες με δικούς σου κωδικούς; Δε σε βαζει
Εγώ δεν είδα κανένα σήμερα σχετικό να ρωτήσω κι έκανα το εξής: Μπήκα Εργάνη έβαλα σύνδεση με τάξις, έβαλα τους κωδικούς της πεθεράς και μου έβγαλε εκείνη την άσπρη σελίδα δεν είναι δυνατή η πρόσβαση οι κωδικοί λάθος


Το μόνο που έμαθα από τη φουρναρισα άσχετο βέβαια με το νήμα, ότι, ένας που πάει σφολιατες θα κλείσει, ο κατασκευαστής τυριών έκλεισε κι ένας άλλος έδωσε άδεια το μισό προσωπικό για λόγους ασφαλείας κορονοιου

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Μαρ 2020, 15:12

bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:10
paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:21
bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:18


Μπαίνεις στο Εργάνη
Αν υπάρχουν κωδικοί εάν κάποτε είχες κάποιο με ένσημα υπάρχουν κωδικοί λογικά
Αλλιώς θα μπεις με το τάξις
Αν σου πετάξει καρτελακι έχετε αμε και κωδικό δε σε βαζει από το τάξις
Θα βρεις κωδικούς από λογιστή
Αν οκ θα μπεις από το τάξις
Εύκολο είναι
Μια φόρμα συμπληρώνεις έχει και οδηγίες και έγραψα κι εγώ κάποια
Αλλά περίμενε μια δυο μέρες ή ρώτα το λογιστή
Λογικά γίνεται η φορμα γράφει και για αυτοαπασχολουμενους. Εγώ λίγο θα περίμενα κάποιο νέο άρθρο ανακοινωση



https://www.taxheaven.gr/news/48015/ano ... a-800-eyrw
Προσπαθω με taxis αλλα μου λεει πως δεν υπαρχουν κωδικοι.
Ναι
Μήπως είναι στο όνομα του πατέρα σου και μπήκες με δικούς σου κωδικούς; Δε σε βαζει
Εγώ δεν είδα κανένα σήμερα σχετικό να ρωτήσω κι έκανα το εξής: Μπήκα Εργάνη έβαλα σύνδεση με τάξις, έβαλα τους κωδικούς της πεθεράς και μου έβγαλε εκείνη την άσπρη σελίδα δεν είναι δυνατή η πρόσβαση οι κωδικοί λάθος


Το μόνο που έμαθα από τη φουρναρισα άσχετο βέβαια με το νήμα, ότι, ένας που πάει σφολιατες θα κλείσει, ο κατασκευαστής τυριών έκλεισε κι ένας άλλος έδωσε άδεια το μισό προσωπικό για λόγους ασφαλείας κορονοιου
Οχι! Δικοι μου ειναι. Θα παω σε λογιστη το απογευμα, δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω παντως.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 15:16

paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:12
bluerose έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:10
paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:21


Προσπαθω με taxis αλλα μου λεει πως δεν υπαρχουν κωδικοι.
Ναι
Μήπως είναι στο όνομα του πατέρα σου και μπήκες με δικούς σου κωδικούς; Δε σε βαζει
Εγώ δεν είδα κανένα σήμερα σχετικό να ρωτήσω κι έκανα το εξής: Μπήκα Εργάνη έβαλα σύνδεση με τάξις, έβαλα τους κωδικούς της πεθεράς και μου έβγαλε εκείνη την άσπρη σελίδα δεν είναι δυνατή η πρόσβαση οι κωδικοί λάθος


Το μόνο που έμαθα από τη φουρναρισα άσχετο βέβαια με το νήμα, ότι, ένας που πάει σφολιατες θα κλείσει, ο κατασκευαστής τυριών έκλεισε κι ένας άλλος έδωσε άδεια το μισό προσωπικό για λόγους ασφαλείας κορονοιου
Οχι! Δικοι μου ειναι. Θα παω σε λογιστη το απογευμα, δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω παντως.
Θα τηλεφωνήσεις μήπως άλλαξε τους κωδικούς
Δε θα το ρισκάρεις να βγεις ειδικά εκεί σε γραφεία

Μήπως τικαρεις εκείνα τα δύο; Ξετικαρε τα και μετά πατα με σύνδεση τάξις

Δε πιστεύω να έβαλες στο Εργάνη μόλις ανοίγει τους κωδικούς τάξις;

Κάτι έκανες

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Μαρ 2020, 19:39

paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:10
Ρε παιδια ξερει κανεις πως και που κανεις αιτηση αν εισαι αυτοαπασχολουμενος;
Μέχρι σήμερα η πλατφόρμα δεν εξυπηρετούσε αυτοαπασχολούμενους ή ελεύθερους επαγγελματίες, παρά μόνο εργοδότες.
Ξαναδοκίμασε.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 28 Μαρ 2020, 20:25

stavmanr έγραψε:
27 Μαρ 2020, 19:39
paul25 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:10
Ρε παιδια ξερει κανεις πως και που κανεις αιτηση αν εισαι αυτοαπασχολουμενος;
Μέχρι σήμερα η πλατφόρμα δεν εξυπηρετούσε αυτοαπασχολούμενους ή ελεύθερους επαγγελματίες, παρά μόνο εργοδότες.
Ξαναδοκίμασε.
Κατάφερα και μπήκα, ως αυτοαπαχσολούμενος δήλωσα στην καρτέλα ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ-ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της φόρμας υποβολής τα στοιχεία μου. Πάτησα υποβολή και δεν μου επέστρεψε αριθμό πρωτοκόλλου, το έκανε σε κανένα απο εσας; Δεν ζήταγε ούτε λογαριασμό τραπέζης.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 29 Μαρ 2020, 16:24

Τελευταία μέρα αύριο
Έχει μπει αυτόματα στη φόρμα το πληττομαι

Είναι παν-ευκ-ολο

Όποιος θέλει ρωταει

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΓΑΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Μαρ 2020, 23:14

Οι εργαζόμενοι μόνο την ημέρα του αφμ τους μπορούν;;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών