Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Ιούλ 2020, 23:43

Juno έγραψε:
26 Απρ 2020, 22:33
Fluffy έγραψε:
26 Απρ 2020, 20:45

Τέλος τονίζεται πως τα μέλη της βραχυχρόνιας μίσθωσης είναι διαθέσιμα για διάλογο με οποιονδήποτε αρμόδιο φορέα, για τρόπους εφαρμογής και ελέγχου, οποιασδήποτε οδηγίας δοθεί από τον ΕΟΔΥ. «Ζητάμε όμως, αν όχι αυστηρότερη, τουλάχιστον την ίδια αντιμετώπιση σε όλα τα τουριστικά καταλύματα (ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια, πανσιόν, κ.ά.)», υπογραμμίζει η ανακοίνωση.

https://www.businessdaily.gr/epiheirise ... xenodohoys
Ας τους πει κάποιος ότι δεν είναι μόνον οι τουρίστες, είναι και οι υπόλοιποι συμπολίτες τους που μένουν στην πολυκατοικία που έχουν το airbnb τους και να είναι προετοιμασμένοι για ανάρμοστη συμπεριφορά στους τουρίστες και κάτι παραπάνω προς τους αιρμπιενμπάδες.
Ο δικός μας, αυτός που έχει το αυθαίρετο διαμέρισμα πρώην γκαράζ και είναι αδερφός της μαλακισμένης με το πιτμπουλ, σήμερα έφερε τον καινούριο τουρίστα που φυσικά είναι Σουηδός.

Ακόμα πιο φυσικά του έσφιξε το χέρι, χειρονομία που έχω προσέξει ότι πραγματικά δεν υπάρχει λαμόγιο που να μην την κάνει στα θύματά του. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να ξέρεις ότι ένας Έλληνας θέλει να σε εξαπατήσει, αν επιμένει να σου σφίξει το χέρι no matter what.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 17 Ιούλ 2020, 23:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 17 Ιούλ 2020, 23:44

Α ρε κορονοιε τι τους κάνεις, χαχαχα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Ιούλ 2020, 01:15

hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Απρ 2020, 11:31
Τα Airbnb πρεπει να απαγορευτούν εκτος απο μονοκατοικίες κτλ. Δεν μπορει να μενεις σε πολυκατοικία κ να έρχεται ο καθε θετικος σε κορωνοιο, εμπολα και λυσσα κ να σου μολυνει το ασανσέρ κ τις πορτες εξόδου κτλ που χρησιμοποιεις. Αν ειναι ολοι οι χωροι δικοι σου κανε ό,τι θες. Εγω αν εμενα σε πολυκατοικία κ ειχα ενοικους απο Airbnb θα τους εδιωχνα :D
Α, τα είχαμε πει αυτά στο νήμα με το Airbnb.

Τι είχατε πει; :102:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιούλ 2020, 02:29

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Ιούλ 2020, 09:38

foscilis έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:43
Juno έγραψε:
26 Απρ 2020, 22:33
Fluffy έγραψε:
26 Απρ 2020, 20:45

Τέλος τονίζεται πως τα μέλη της βραχυχρόνιας μίσθωσης είναι διαθέσιμα για διάλογο με οποιονδήποτε αρμόδιο φορέα, για τρόπους εφαρμογής και ελέγχου, οποιασδήποτε οδηγίας δοθεί από τον ΕΟΔΥ. «Ζητάμε όμως, αν όχι αυστηρότερη, τουλάχιστον την ίδια αντιμετώπιση σε όλα τα τουριστικά καταλύματα (ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια, πανσιόν, κ.ά.)», υπογραμμίζει η ανακοίνωση.

https://www.businessdaily.gr/epiheirise ... xenodohoys
Ας τους πει κάποιος ότι δεν είναι μόνον οι τουρίστες, είναι και οι υπόλοιποι συμπολίτες τους που μένουν στην πολυκατοικία που έχουν το airbnb τους και να είναι προετοιμασμένοι για ανάρμοστη συμπεριφορά στους τουρίστες και κάτι παραπάνω προς τους αιρμπιενμπάδες.
Ο δικός μας, αυτός που έχει το αυθαίρετο διαμέρισμα πρώην γκαράζ και είναι αδερφός της μαλακισμένης με το πιτμπουλ, σήμερα έφερε τον καινούριο τουρίστα που φυσικά είναι Σουηδός.

Ακόμα πιο φυσικά του έσφιξε το χέρι, χειρονομία που έχω προσέξει ότι πραγματικά δεν υπάρχει λαμόγιο που να μην την κάνει στα θύματά του. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να ξέρεις ότι ένας Έλληνας θέλει να σε εξαπατήσει, αν επιμένει να σου σφίξει το χέρι no matter what.
Φταις και συ. Πολεοδομία
Εγώ την φώναξα όταν με έβρισαν στην συγκέντρωση των ιδιοκτητών επειδή είπα να μην βγάζουν τα σκουπίδια έξω από την πόρτα τους στον κοινόχρηστο του ορόφου όλο το βράδυ.
Έπεσε πάνω μου όλο το σόι που μένει στην πολυκατοικία, γονείς και αδέλφια και μέχρι και η βρωμόγρια έσκουζε. Τώρα τρέχουν.
Για να μην απογοητευθείς, στην Πολεοδομία δεν ασχολούνται μέχρι να καταλάβουν πως δεν κάνεις πίσω, ζήτα και κάνα όνομα και θα καταλάβουν και αυτοί.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Ιούλ 2020, 10:53

Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
.... Από εκεί και πέρα, ότιδηποτε ποστάρεται δημοσίως θα κρίνεται και δημοσίως, και ενίοτε αν χρειαστεί θα χλευάζεται και δημοσίως, χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς ειδική μεταχείριση για τις εκάστοτε αυτεπάγγελτες πριγκήπισσες του πληκτρολογίου.....Δεν δεσμεύτηκα ποτέ να ανέχομαι και να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος, ούτε και πρόκειται να το κάνω, σε καμία περίπτωση.
Για να δω, θα σχολιάσεις με αντίστοιχη επιθετικότητα και αυτά που λένε στην ίδια σελίδα πιο πάνω ή εκεί είσαι κο-κο-κο γιατί ξέρεις να επιτίθεσαι μόνον σε "πριγκίπισσες"; :popc:


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51
Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:30


Ομοιοτρόπως, οι υπόλοιποι συμπολίτες να είναι προετοιμασμένοι να κλάσουν τα παπάρια τόσο των τουριστών, όσο και της Master Race των ραντιέρηδων του Airbnb. Είμαστε πολλοί και σας έχουμε όλους χεσμένους.
Πάλι μαζί μου ασχολείσαι Γιαννάκη;
Όχι, απλά συμμετέχω στο νήμα, καθεαυτό. Δεν είσαι τόσο σημαντική όσο νομίζεις.
Πάντως εγώ σε αγνοώ ακόμα και όταν συμμετέχουμε στα ίδια νήματα. Έχεις δει πουθενά να σου απευθύνω πρώτη τον λόγο; Και όχι πως δεν έχεις πει βλακείες, απλώς τις προσπερνάω. Μήπως εσύ είσαι εντελώς ασήμαντος;


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51
Δεν είπαμε σε διαχείριση-συντονισμό ότι θα αλληλοαγνοούμαστε για να μην δημιουργείται πρόβλημα στο πχώρουμ με τις βρισιές σου και τις απαντήσεις μου;
Οχι. Εσύ το είπες αυτό. Εγώ είπα να φροντίσουν να μην προσβάλεις (ξανά) το σπίτι μου για να μην τα γαμήσω (ξανά) όλα εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα, ότιδηποτε ποστάρεται δημοσίως θα κρίνεται και δημοσίως, και ενίοτε αν χρειαστεί θα χλευάζεται και δημοσίως, χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς ειδική μεταχείριση για τις εκάστοτε αυτεπάγγελτες πριγκήπισσες του πληκτρολογίου.
Εγώ είπα να φροντίσουν να μην με προσβάλλεις (ξανά) για να μην αναγκάζομαι να σου επιστρέφω τον οχετό που αδειάζεις όταν ανοίγεις το στόμα σου. Πλάκα έχεις να είσαι και παραπονεμένος "αγνοώντας" τι έχεις πει εσύ.
Και να διαφωνείς, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το εκφράσεις. Όπως έχει μάθει ο καθένας, αλλά δεν θα ανέχομαι τέτοια προσβλητική συμπεριφορά από κανέναν ακτιβιστή του πληκτρολογίου --> ναι, θυμάμαι πως ξεκίνησε αυτό το μίσος και να σε ενημερώσω πως έχω κάνει αρνητική δήλωση. Συνέβαλλες λιγάκι και συ σε αυτό με την επίθεσή σου.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Δεν δεσμεύτηκα ποτέ να ανέχομαι και να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος, ούτε και πρόκειται να το κάνω, σε καμία περίπτωση.
Είσαι εριστικός. Αλλά όπως είπαμε, όπως έχει μάθει να μιλάει ο καθένας. Εγώ πάντως αγνοώ τις δικές σου ****ριες (για να μιλήσω με όρους σου) για να μην έχουμε πάλι τα ίδια. Μετά από αυτό που έγινε με τον Cavaliere που απλώς τα έσβησαν και δεν έκαναν τίποτα άλλο, δεν την ξαναπατάω. Δεν θα κάθομαι να με βρίζει όποιος έχει τα νεύρα του. Αν δεν πάρει ban αυτός που κάνει υβριστική επίθεση, ban και οι δύο. Στο χέρι σου είναι να μην συμβεί. Εγώ ποτέ δεν αρχίζω φασαρίες, απλώς τις συνεχίζω.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51
Ας σου πω όμως, αν νοικιαζεις σε εκκλησιαστικά ΚΑΠΗ, θα έχεις πρόβλημα μόνο λόγω του κορωνοϊού. Ξέρεις καταγγελίες "τους άκουσα να βάψουν, ελάτε να δείτε τα χαρτιά τους", ίσα να σπάσουν νεύρα. Οι τουρίστες όμως ήρθαν για να περάσουν καλά, δεν ξερω τι σχόλια θα γράψουν. :smt005: Ξέρω.
Τώρα αν νοικιάζεις και σε παρέες μικρότερης ηλικίας θα έχουν και αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας γιατί δεν θα πέφτουν για ύπνο από τις 10 το βράδυ. :wink
Τα υπόλοιπα ανάλογα με την περίπτωση.
Ναι, είσαι προβληματικός εριστικός χαρακτήρας και στον έξω κόσμο, όχι μόνο εδώ μέσα, το έχεις επιβεβαιώσει επανειλημμένως αυτό.
Είπε ο μελιστάλακτος που δήλωσε "να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος".
Σόρρυ, αλλά δεν θα κάτσουμε να κολλήσουμε κορωνοϊό ούτε θα ακούμε κάθε βράδυ τους τουρίστες να κάνουν πάρτυ χωρίς να φωνάξουμε την αστυνομία.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Τα σχόλια δεν είναι πρόβλημα, αρκεί μια πρόταση στον οδηγό επισκεπτών: "αγνοήστε την τρελή του χωριού αν αρχίσει να γκρινιάζει και επικοινωνήστε μαζί μας για να την κανονίσουμε αυτοπροσώπως αν συνεχίσει να σας ενοχλεί". Αυτό λειτούργησε εξαιρετικά καλά με την τρελή του δικού μας χωριού, και να προσέχεις γιατί το ίδιο καλά ενδέχεται να λειτουργήσει και με την τρελή του δικού σου.
Το μαρκαρισμένο ακούγεται σαν ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Έτσι θα λύσεις το πρόβλημά σου να φωνάζουν οι γείτονες την αστυνομία κάθε φορά που οι τουρίστες κάνουν πάρτυ στο μπαλκόνι; Σε βλέπω μέσα. Και η δήλωση αυτή τρομάζει τους τουρίστες αν είναι φυσιολογικοί άνθρωποι.

Τώρα αν μιλάς για μονοκατοικία σε τουριστικό χωριό, είσαι τυχερός. Αν μιλάς για διαμέρισμα στον αστικό ιστό, όχι και τόσο. Αναλόγως τους γείτονες και πόσο αποφασισμένοι είναι, αλλά δεν με αφορά αφού είσαι μακριά. Στη δική μου πολυκατοικία δεν παίζει airbnb γιατί όλοι είμαστε ενωμένοι αν και δεν τα βρίσκουμε σε άλλα. Αν εξωκείλει κάποιος, θα τον στρώσουμε με τη νομιμότητα, δεν θα τον κανονίσουμε αυτοπροσώπως.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Είπαμε ήδη: είμαστε πολλοί και σας έχουμε όλους χεσμένους, τι δεν καταλαβαίνεις;
Πώς πάει φέτος η χρονιά; Δες μία και τους περιορισμούς που επιβάλλουν οι άλλες δυτικές χώρες να πάρεις μια ιδέα τι έρχεται. :smt047
Πάντως στην Αθήνα πλέον νοικιάζονται για μακροχρόνια μίσθωση, επιπλωμένα κουκλιά διαμερίσματα ακόμα και κοντά στη θάλασσα. :8)
Έριξαν ένα σωρό λεφτά να τα επισκευάσουν και να τα εξοπλίσουν και τώρα τα δίνουν σε αυτούς που έδιωξαν αρχικά. :e040:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Ιούλ 2020, 11:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Απρ 2020, 11:31
Τα Airbnb πρεπει να απαγορευτούν εκτος απο μονοκατοικίες κτλ. Δεν μπορει να μενεις σε πολυκατοικία κ να έρχεται ο καθε θετικος σε κορωνοιο, εμπολα και λυσσα κ να σου μολυνει το ασανσέρ κ τις πορτες εξόδου κτλ που χρησιμοποιεις. Αν ειναι ολοι οι χωροι δικοι σου κανε ό,τι θες. Εγω αν εμενα σε πολυκατοικία κ ειχα ενοικους απο Airbnb θα τους εδιωχνα :D
Εγώ κατάφερα και τους έδιωξα από την πολυκατοικία μου. Όπως και τη στέγαση λαθρομεταναστών μέσω ΜΚΟ που επιχειρήθηκε μετά. Ο ιδιοκτήτης που έκανε αυτές τις μαλακίες έφυγε νύχτα.

Με το. Α κλαίγεται κανείς δεν βελτιώνει τη ζωή του. Χρειάζεται ακτιβισμός και πολλές φορές και μη νόμιμες αλλά σωστές ενέργειες ώστε να προστατευθείς...

Θα σου πω το πιο απλό που έκανα. Άλλαζα την κλειδαριά της κεντρικής πόρτας. Οι ένοικοι το ήξεραν και προμηθεύονταν εγκαίρως κλειδιά. Ο aibnbας δεν το μάθαινε ποτέ και ξαφνικά ο τουρίστας του δεν μπορούσε να μπει στο σπίτι...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Ιούλ 2020, 11:10

Για να δω, θα τολμήσει ο Γιάννης να απαντήσει και στον Εμπεδοκλή ή τελικά οτιδήποτε ποστάρεται δημοσίως δεν κρίνεται και δημοσίως, άρα γίνονται εξαιρέσεις και δεν αφήνει ασχολίαστα όσα γράφω εγώ αλλά αφήνει ασχολίαστα αυτά που γράφουν οι άλλοι;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Ιούλ 2020, 11:11

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:01
Εγώ κατάφερα και τους έδιωξα από την πολυκατοικία μου. Όπως και τη στέγαση λαθρομεταναστών μέσω ΜΚΟ που επιχειρήθηκε μετά. Ο ιδιοκτήτης που έκανε αυτές τις μαλακίες έφυγε νύχτα.
Πώς;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Ιούλ 2020, 11:20

Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:01
Εγώ κατάφερα και τους έδιωξα από την πολυκατοικία μου. Όπως και τη στέγαση λαθρομεταναστών μέσω ΜΚΟ που επιχειρήθηκε μετά. Ο ιδιοκτήτης που έκανε αυτές τις μαλακίες έφυγε νύχτα.
Πώς;
Φωνή λαού, οργή Θεού. Αν μαζευτούν 30-50 άτομα στην είσοδο της πολυκατοικίας τι ακριβώς λες να συμβεί; Νομίζεις ότι τόλμησε να μπει μέσα η θείτσα του ΔΟΜ και ο τύπος της ΜΚΟ; Ή οι λαθρομετανάστες που έφαγαν κάποιες ξώφαλτσες; Όσο για τον ιδιοκτήτη, κάλεσε την αστυνομία, και τι έγινε; Μπορούσε να συλλάβει όλη την πολυκατοικία; Έπειτα, έπεσαν απειλές για μήνυση στη μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας από τον τύπο και αυτούς που έφερε, και ας τολμούσε να πάμε όλοι μαζί αυτόφωρο και στο ίδιο κρατητήριο για να φάει και τίποτε ψιλές ακόμη.

Μετά απλά δεν εμφανίστηκαν ξανά. Τους φορτώθηκε άλλη πολυκατοικία; Πήγαν πίσω στη Σομαλία; Δεν με ενδιαφέρει...

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Ιούλ 2020, 13:28

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:20
Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:01
Εγώ κατάφερα και τους έδιωξα από την πολυκατοικία μου. Όπως και τη στέγαση λαθρομεταναστών μέσω ΜΚΟ που επιχειρήθηκε μετά. Ο ιδιοκτήτης που έκανε αυτές τις μαλακίες έφυγε νύχτα.
Πώς;
Φωνή λαού, οργή Θεού. Αν μαζευτούν 30-50 άτομα στην είσοδο της πολυκατοικίας τι ακριβώς λες να συμβεί; Νομίζεις ότι τόλμησε να μπει μέσα η θείτσα του ΔΟΜ και ο τύπος της ΜΚΟ; Ή οι λαθρομετανάστες που έφαγαν κάποιες ξώφαλτσες; Όσο για τον ιδιοκτήτη, κάλεσε την αστυνομία, και τι έγινε; Μπορούσε να συλλάβει όλη την πολυκατοικία; Έπειτα, έπεσαν απειλές για μήνυση στη μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας από τον τύπο και αυτούς που έφερε, και ας τολμούσε να πάμε όλοι μαζί αυτόφωρο και στο ίδιο κρατητήριο για να φάει και τίποτε ψιλές ακόμη.

Μετά απλά δεν εμφανίστηκαν ξανά. Τους φορτώθηκε άλλη πολυκατοικία; Πήγαν πίσω στη Σομαλία; Δεν με ενδιαφέρει...
Έλεγα αν υπάρχει σχετική νομοθεσία γιατί δεν ξέρεις πόσο θα το τραβήξει και ο άλλος. Μπορεί ο γείτονας να μην κάνει τίποτα, αλλά να κάνει η ΜΚΟ.
Σε εμάς είχαν φέρει στην γειτονιά πριν 10 χρόνια και απλώς φωνάξαμε την Εφορία γιατί σιγά μην τους έκοβε απόδειξη. Και είχαμε δίκιο.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Γιάννης

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 18 Ιούλ 2020, 16:57

Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 10:53
Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
.... Από εκεί και πέρα, ότιδηποτε ποστάρεται δημοσίως θα κρίνεται και δημοσίως, και ενίοτε αν χρειαστεί θα χλευάζεται και δημοσίως, χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς ειδική μεταχείριση για τις εκάστοτε αυτεπάγγελτες πριγκήπισσες του πληκτρολογίου.....Δεν δεσμεύτηκα ποτέ να ανέχομαι και να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος, ούτε και πρόκειται να το κάνω, σε καμία περίπτωση.
Για να δω, θα σχολιάσεις με αντίστοιχη επιθετικότητα και αυτά που λένε στην ίδια σελίδα πιο πάνω ή εκεί είσαι κο-κο-κο γιατί ξέρεις να επιτίθεσαι μόνον σε "πριγκίπισσες"; :popc:


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51


Πάλι μαζί μου ασχολείσαι Γιαννάκη;
Όχι, απλά συμμετέχω στο νήμα, καθεαυτό. Δεν είσαι τόσο σημαντική όσο νομίζεις.
Πάντως εγώ σε αγνοώ ακόμα και όταν συμμετέχουμε στα ίδια νήματα. Έχεις δει πουθενά να σου απευθύνω πρώτη τον λόγο; Και όχι πως δεν έχεις πει βλακείες, απλώς τις προσπερνάω. Μήπως εσύ είσαι εντελώς ασήμαντος;


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51
Δεν είπαμε σε διαχείριση-συντονισμό ότι θα αλληλοαγνοούμαστε για να μην δημιουργείται πρόβλημα στο πχώρουμ με τις βρισιές σου και τις απαντήσεις μου;
Οχι. Εσύ το είπες αυτό. Εγώ είπα να φροντίσουν να μην προσβάλεις (ξανά) το σπίτι μου για να μην τα γαμήσω (ξανά) όλα εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα, ότιδηποτε ποστάρεται δημοσίως θα κρίνεται και δημοσίως, και ενίοτε αν χρειαστεί θα χλευάζεται και δημοσίως, χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς ειδική μεταχείριση για τις εκάστοτε αυτεπάγγελτες πριγκήπισσες του πληκτρολογίου.
Εγώ είπα να φροντίσουν να μην με προσβάλλεις (ξανά) για να μην αναγκάζομαι να σου επιστρέφω τον οχετό που αδειάζεις όταν ανοίγεις το στόμα σου. Πλάκα έχεις να είσαι και παραπονεμένος "αγνοώντας" τι έχεις πει εσύ.
Και να διαφωνείς, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το εκφράσεις. Όπως έχει μάθει ο καθένας, αλλά δεν θα ανέχομαι τέτοια προσβλητική συμπεριφορά από κανέναν ακτιβιστή του πληκτρολογίου --> ναι, θυμάμαι πως ξεκίνησε αυτό το μίσος και να σε ενημερώσω πως έχω κάνει αρνητική δήλωση. Συνέβαλλες λιγάκι και συ σε αυτό με την επίθεσή σου.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Δεν δεσμεύτηκα ποτέ να ανέχομαι και να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος, ούτε και πρόκειται να το κάνω, σε καμία περίπτωση.
Είσαι εριστικός. Αλλά όπως είπαμε, όπως έχει μάθει να μιλάει ο καθένας. Εγώ πάντως αγνοώ τις δικές σου ****ριες (για να μιλήσω με όρους σου) για να μην έχουμε πάλι τα ίδια. Μετά από αυτό που έγινε με τον Cavaliere που απλώς τα έσβησαν και δεν έκαναν τίποτα άλλο, δεν την ξαναπατάω. Δεν θα κάθομαι να με βρίζει όποιος έχει τα νεύρα του. Αν δεν πάρει ban αυτός που κάνει υβριστική επίθεση, ban και οι δύο. Στο χέρι σου είναι να μην συμβεί. Εγώ ποτέ δεν αρχίζω φασαρίες, απλώς τις συνεχίζω.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Juno έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 20:51
Ας σου πω όμως, αν νοικιαζεις σε εκκλησιαστικά ΚΑΠΗ, θα έχεις πρόβλημα μόνο λόγω του κορωνοϊού. Ξέρεις καταγγελίες "τους άκουσα να βάψουν, ελάτε να δείτε τα χαρτιά τους", ίσα να σπάσουν νεύρα. Οι τουρίστες όμως ήρθαν για να περάσουν καλά, δεν ξερω τι σχόλια θα γράψουν. :smt005: Ξέρω.
Τώρα αν νοικιάζεις και σε παρέες μικρότερης ηλικίας θα έχουν και αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας γιατί δεν θα πέφτουν για ύπνο από τις 10 το βράδυ. :wink
Τα υπόλοιπα ανάλογα με την περίπτωση.
Ναι, είσαι προβληματικός εριστικός χαρακτήρας και στον έξω κόσμο, όχι μόνο εδώ μέσα, το έχεις επιβεβαιώσει επανειλημμένως αυτό.
Είπε ο μελιστάλακτος που δήλωσε "να αφήνω ασχολίαστες τις παπαριές που γράφεις εσύ ή οποιασδήποτε άλλος".
Σόρρυ, αλλά δεν θα κάτσουμε να κολλήσουμε κορωνοϊό ούτε θα ακούμε κάθε βράδυ τους τουρίστες να κάνουν πάρτυ χωρίς να φωνάξουμε την αστυνομία.


Γιάννης έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 23:36
Τα σχόλια δεν είναι πρόβλημα, αρκεί μια πρόταση στον οδηγό επισκεπτών: "αγνοήστε την τρελή του χωριού αν αρχίσει να γκρινιάζει και επικοινωνήστε μαζί μας για να την κανονίσουμε αυτοπροσώπως αν συνεχίσει να σας ενοχλεί". Αυτό λειτούργησε εξαιρετικά καλά με την τρελή του δικού μας χωριού, και να προσέχεις γιατί το ίδιο καλά ενδέχεται να λειτουργήσει και με την τρελή του δικού σου.
Το μαρκαρισμένο ακούγεται σαν ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Έτσι θα λύσεις το πρόβλημά σου να φωνάζουν οι γείτονες την αστυνομία κάθε φορά που οι τουρίστες κάνουν πάρτυ στο μπαλκόνι; Σε βλέπω μέσα. Και η δήλωση αυτή τρομάζει τους τουρίστες αν είναι φυσιολογικοί άνθρωποι.
:zz:

"Ναι, αστυνομία; Εκεί βήχουν κάτι γέροι, να πάτε να συλλάβετε τον ιδιοκτήτη! "

Κάπου εκεί θολώνει η διαχωριστική γραμμή μεταξύ ρουφιανιάς και φαρσοκωμωδίας.
Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 10:53
Τώρα αν μιλάς για μονοκατοικία σε τουριστικό χωριό, είσαι τυχερός.
Ναι, είμαι. :c020:
Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 10:53
Πώς πάει φέτος η χρονιά;
Φέτος αποφασίσαμε, ήδη από τον Μάρτιο, να μην διαθέσουμε το σπίτι μας για βραχυχρόνια μίσθωση. Το χρησιμοποιούμε οι ίδιοι λόγω επαναπατρισμού - και επωφελούμαστε από την ηρεμία της πεσμένης σαιζόν.

Άλλωστε δεν μας καίει ιδιαίτερα από οικονομικής πλευράς, είναι άλλες οι πηγές βασικού εισοδήματος, τα έσοδα από AirBnB είναι απλά ένα επιπλέον χαρτζιλίκι.

Συγκλίνουμε μάλλον στο ότι το συγκεκριμένο το θέλουμε για μας. Από του χρόνου βλέπουμε, ανάλογα με τι άλλα ακίνητα θα έχουμε προσθέσει στη συλλογή μέχρι τότε.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να σου δώσουμε λογαριασμό ποιος μπαίνει μέσα στο στο σπίτι μας.

Γιάννης

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 18 Ιούλ 2020, 17:01

Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:10
Για να δω, θα τολμήσει ο Γιάννης να απαντήσει και στον Εμπεδοκλή ή τελικά οτιδήποτε ποστάρεται δημοσίως δεν κρίνεται και δημοσίως, άρα γίνονται εξαιρέσεις και δεν αφήνει ασχολίαστα όσα γράφω εγώ αλλά αφήνει ασχολίαστα αυτά που γράφουν οι άλλοι;
Ο Εμπεδοκλής μας έχει φλομώσει στη μούφα, πίσω από το πληκτρολόγιο του γαμάει και δέρνει σαν τον Τσακ Νόρρις. Καθόλου δεν εκπλήσσει, γιατί φαίνεται να έχει IQ εφάμιλλο με το δικό σου.

Τι άλλο θέλεις να σχολιάσω;

Γιάννης

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 18 Ιούλ 2020, 17:05

Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 10:53
Πάντως στην Αθήνα πλέον νοικιάζονται για μακροχρόνια μίσθωση, επιπλωμένα κουκλιά διαμερίσματα ακόμα και κοντά στη θάλασσα. :8)
Έριξαν ένα σωρό λεφτά να τα επισκευάσουν και να τα εξοπλίσουν και τώρα τα δίνουν σε αυτούς που έδιωξαν αρχικά. :e040:
Ας πρόσεχαν. Εγώ το δικό μου το άφησα να ρημάξει και μετά το πούλησα σε Λιβανέζους και ησύχασα, επενδύω τα κέρδη στο νησί μου. :003:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ενδοαστικοί ανταγωνισμοί - τρώνε τα μουστάκια τους στον τουρισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Ιούλ 2020, 17:08

Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 13:28
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:20
Juno έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 11:11

Πώς;
Φωνή λαού, οργή Θεού. Αν μαζευτούν 30-50 άτομα στην είσοδο της πολυκατοικίας τι ακριβώς λες να συμβεί; Νομίζεις ότι τόλμησε να μπει μέσα η θείτσα του ΔΟΜ και ο τύπος της ΜΚΟ; Ή οι λαθρομετανάστες που έφαγαν κάποιες ξώφαλτσες; Όσο για τον ιδιοκτήτη, κάλεσε την αστυνομία, και τι έγινε; Μπορούσε να συλλάβει όλη την πολυκατοικία; Έπειτα, έπεσαν απειλές για μήνυση στη μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας από τον τύπο και αυτούς που έφερε, και ας τολμούσε να πάμε όλοι μαζί αυτόφωρο και στο ίδιο κρατητήριο για να φάει και τίποτε ψιλές ακόμη.

Μετά απλά δεν εμφανίστηκαν ξανά. Τους φορτώθηκε άλλη πολυκατοικία; Πήγαν πίσω στη Σομαλία; Δεν με ενδιαφέρει...
Έλεγα αν υπάρχει σχετική νομοθεσία γιατί δεν ξέρεις πόσο θα το τραβήξει και ο άλλος. Μπορεί ο γείτονας να μην κάνει τίποτα, αλλά να κάνει η ΜΚΟ.
Σε εμάς είχαν φέρει στην γειτονιά πριν 10 χρόνια και απλώς φωνάξαμε την Εφορία γιατί σιγά μην τους έκοβε απόδειξη. Και είχαμε δίκιο.
Και τι θα σου κάνει η ΜΚΟ; Οι τύποι είναι μισθοδοτούμενοι κηφήνες. Αν ήταν να δουλέψουν δεν θα ήταν στη ΜΚΟ. Δεν θα κάτσει ούτε να τις φάει ούτε να τα βάλει με 50 άτομα για να στεγάσει κάποιους για τους οποίους στην πραγματικότητα αδιαφορεί. Μέχρι το Twitter φτάνει η δυναμική τους. Τα ίδια έγιναν και στη Λέσβο. Πήγαν να κάνουν μαλακίες με κάτι εγκαταλειμμένα κτήρια, τους έσπασαν το αυτοκίνητο και τους έδειραν, κλάφτηκαν στο Twitter και το Facebook και απλά δεν ξαναπάτησαν. Από πρώτο χέρι σου λέω ότι μπροστά σε αστυνομία και τοπικές αρχές οι κάτοικοι τους είπαν ότι έτσι και ξαναπατήσουν θα τους πετάξουν στη θάλασσα όπως είναι. Απείλησαν με μηνύσεις αλλά είναι αδύνατο και να μηνύσεις ολόκληρο χωριό και να συλλάβεις όλο το χωριό...
Οπότε πήραν πούλo. Έτσι και αλλιώς το μισθό τους δεν τον έχασαν. Αν όμως κατέληγαν με το Apple στην τσέπη στη θάλασσα ή με σπασμένα πόδια τότε θα τον έχαναν...

Τα ίδια έγινε και στην βόρεια Ελλάδα. Κάψανε το ξενοδοχείο που ήθελε να στεγάσουν λαθρομετανάστες και απλά δεν ξαναπάτησαν στην περιοχή. Μόνη λύση είναι ο ακτιβισμός. Με κουβέντες και παρακάλια έρχεσαι απλά προ τετελεσμένων...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών