οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Αύγ 2020, 13:11

Καταρχάς με αυτές τις μετοχές ως ενέχυρο μπορεί πανεύκολα να δανειστεί όσο ρευστό θέλει ακόμα και αύριο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Αύγ 2020, 13:12

πατησιωτης έγραψε:
28 Αύγ 2020, 10:51

Ο συγκεκριμένος δεν έχει σκοπό να τα πάρει μαζί του σύντομα.Ρίχνει πολλά λεφτά σε έρευνες της παράτασης ζωής και απ΄ότι λέγεται έχει εργαστήρια στα οποία έχει δώσει μιτοχόνδριά του στα οποία πειραματίζονται διάφοροι για να τα κάνουν μαθουσάλες.

Θα μπορεί όμως πάντα να γλυστρήσει στις σκάλες και να σκοτωθεί :003:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Αύγ 2020, 13:22

dna replication έγραψε:
01 Μάιος 2020, 01:21
Awesomatic έγραψε:
01 Μάιος 2020, 00:56
Πολύ λάθος.

Ο Μπέζος δεν έχει τόσο πλούτο, έχει άλλα ένα πολύυυυυυυυυυυ μικρό, μικροσκοπικό, λιλιπούτειο κλάσμα αυτού. Στην πιο ακραία περίπτωση μερικές δεκάδες εκατομμύρια.
ρε το φουκαρά..πρέπει να του το πεις
γιατί πρόσφατα αγόρασε σπίτι με $165.000.000

Τι κιτσαριό πια αυτοί οι Παρθενώνες :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Αύγ 2020, 13:39

hellegennes έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:01
Οι φρουροί θα διάλεγαν το αφεντικό τους γιατί θα είχαν και οι ίδιοι πρόσβαση σε ασφάλεια και αγαθά.
ναι αλλα θα εξακολουθουσε να ειναι αφεντικο τους η θα τον εκαναν το πουτανακι τους; σε σεναριο που δεν υπαρχει rule of law και δεν εχει αξια το χρημα, αφεντικο ειναι ο πιο βιαιος και μαχιμος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Αύγ 2020, 13:45

axilmar έγραψε:
28 Αύγ 2020, 11:10
Σωστο, εννοειται οτι ο Μπεζος δεν εχει 200 δις χρημα, και βεβαια εαν αρχισει να πουλαει τις μετοχες του αυτες θα πεσουνε.

Ομως πως ακριβως ειναι διαφορετικη η εισροη χρηματος με την κοπη; το να εισρευσουν ξαφνικα 200 δις στην ελληνικη οικονομια ειναι ακριβως το ιδιο σαν να τα κοψεις: το κυκλοφορουν χρημα θα δειχνει αξια της οικονομιας Χ+200 δις, ενω η πραγματικη οικονομια θα εχει αξια Χ δις.
Μμμμ.... όχι. Η πραγματική οικονομία θα είναι πραγματικά χ+200 δις. Είναι λιγάκι πιο πολύπλοκο. Αρχικά σκέψου ότι όλα αυτά θα γίνουν καταθέσεις. Καμμιά οικογένεια δεν θα πάρει 45 χιλιάρικα και θα τα ξοδέψει σε έναν μήνα. Δηλαδή σχεδόν καμμιά. Σε δεύτερη φάση και επειδή το συνολικό χρέος των πολιτών είναι πάνω από 200 δις, αυτό που θα συμβεί είναι να μειωθεί τρομερά το ιδιωτικό χρέος. Αυτό το ιδιωτικό χρέος είναι κυρίως χρέος προς το δημόσιο, ΔΕΚΟ/ΙΕΚΟ και ελεύθερους επαγγελματίες και μικρές επιχειρήσεις (χρωστούμενα σε μαγαζιά, τεχνικούς, επιστημονικούς κλάδους και χρωστούμενα σε τιμολόγια από μικρές επιχειρήσεις προς προμηθευτές).

Τίποτα απ' αυτά δεν έχει την δυναμική να αυξήσει τον πληθωρισμό, γιατί δεν έχει αυξήσει την ζήτηση σε κάτι.

Σε τρίτη φάση, θα αυξηθούν οι επενδύσεις σε ακίνητα και αυτοκίνητα και αυτό θα κινήσει τις δυο αυτές αγορές. Από αυτές τις δυο, μόνο η πρώτη ενδέχεται να αυξήσει τις τιμές, αλλά αυτό δεν αυξάνει τον πληθωρισμό καταναλωτικών αγαθών και υπηρεσιών. Ίσως αυξήσει τις τιμές ενοικίων, αν δεν υπάρξει σημαντική κατασκευαστική δραστηριότητα (που θα υπάρξει).

Ο συνολικός πληθωρισμός ίσως αυξηθεί λίγο παραπάνω μεσοπρόθεσμα, αλλά δεν βλέπω πώς μπορεί να αυξηθεί σημαντικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Αύγ 2020, 13:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:11
Καταρχάς με αυτές τις μετοχές ως ενέχυρο μπορεί πανεύκολα να δανειστεί όσο ρευστό θέλει ακόμα και αύριο.
Όχι όσο θέλει. Είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκο το ζήτημα και έχει να κάνει και με το πώς λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα και η νομοθεσία και ένα προσωπικό και όχι εταιρικό δάνειο θα ήταν κακό σημάδι γι' αυτόν και την εταιρεία του και μην έχεις καμμιά αμφιβολία ότι θα επηρέαζε τις μετοχές του. Ένα τεράστιο δάνειο, όπως λες, όχι ένα οποιοδήποτε δάνειο.

Μπορεί όμως να αγοράσει πρακτικά ό,τι θέλει, ακόμα κι αν αυτό το κάτι είναι νησί.
Ασέβαστος έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:39
hellegennes έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:01
Οι φρουροί θα διάλεγαν το αφεντικό τους γιατί θα είχαν και οι ίδιοι πρόσβαση σε ασφάλεια και αγαθά.
ναι αλλα θα εξακολουθουσε να ειναι αφεντικο τους η θα τον εκαναν το πουτανακι τους; σε σεναριο που δεν υπαρχει rule of law και δεν εχει αξια το χρημα, αφεντικο ειναι ο πιο βιαιος και μαχιμος.
Καλή ερώτηση. Το Χόλιγουντ μού έμαθε πως θα εξακολουθούσε να είναι αφεντικό τους. Ρεαλιστικά, τώρα, μάλλον θα εξακολουθούσε να είναι αφεντικό τους ή θα γινόταν μαζική σφαγή. Ένα από αυτά τα δύο. Γιατί αν τους περνούσε η ιδέα «γιατί να μην είμαι εγώ στην θέση του, αντί να τον υπηρετώ», γρήγορα θα τους περνούσε η άλλη ιδέα «γιατί αν το κάνω αυτό, θα έχω την ίδια μοίρα». Μπορεί να μην τους περνούσε απ' το μυαλό αυτή η δεύτερη ιδέα και να κατέληγαν να παλέψουν για την εξουσία και να ξεκληριστούν. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως θα συμφωνούσαν σιωπηλά ότι καλύτερο είναι να διατηρηθεί η ίδια τάξη πραγμάτων.

Υπάρχει βέβαια και το τρίτο σενάριο, να συμφωνήσουν να πετάξουν το αφεντικό τους στην θάλασσα και να γίνουν όλοι μαζί αφεντικά. Ξέρουμε βέβαια τι κατάληξη θα έχει αυτό και πάλι. Αργά ή γρήγορα το μικρό τους κοινόβιο θα γίνει πουτάνα.

Γι' αυτό οι δυο εκδοχές είναι: θα μείνει αφεντικό τους ή θα πεθάνουν όλοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Αύγ 2020, 14:01

hellegennes έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:55

Καλή ερώτηση. Το Χόλιγουντ μού έμαθε πως θα εξακολουθούσε να είναι αφεντικό τους. Ρεαλιστικά, τώρα, μάλλον θα εξακολουθούσε να είναι αφεντικό τους ή θα γινόταν μαζική σφαγή. Ένα από αυτά τα δύο. Γιατί αν τους περνούσε η ιδέα «γιατί να μην είμαι εγώ στην θέση του, αντί να τον υπηρετώ», γρήγορα θα τους περνούσε η άλλη ιδέα «γιατί αν το κάνω αυτό, θα έχω την ίδια μοίρα». Μπορεί να μην τους περνούσε απ' το μυαλό αυτή η δεύτερη ιδέα και να κατέληγαν να παλέψουν για την εξουσία και να ξεκληριστούν. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως θα συμφωνούσαν σιωπηλά ότι καλύτερο είναι να διατηρηθεί η ίδια τάξη πραγμάτων.

Υπάρχει βέβαια και το τρίτο σενάριο, να συμφωνήσουν να πετάξουν το αφεντικό τους στην θάλασσα και να γίνουν όλοι μαζί αφεντικά. Ξέρουμε βέβαια τι κατάληξη θα έχει αυτό και πάλι. Αργά ή γρήγορα το μικρό τους κοινόβιο θα γίνει πουτάνα.

Γι' αυτό οι δυο εκδοχές είναι: θα μείνει αφεντικό τους ή θα πεθάνουν όλοι.
αν οι φυλακες ειναι καποιου ειδους ομαδα με ιεραρχια, αυτη θα διατηρηθει γιατι οι μαχιμοι ξερουν πολυ καλα οτι η ισχυ τους εξαρταται απο τη συνοχη της ομαδας. δυσκολο να σφαχτουν μεταξυ τους. ενω ο κονομημενος, δεν ειναι λειτουργικο μελος της ομαδας, οποτε ειναι αναλωσιμος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Αύγ 2020, 14:05

Φυσικά και είναι λειτουργικό μέλος. Είναι αυτός με όλα τα κονέ για μακροπρόθεσμη επιβίωση. Αν η όλη υπόθεση είναι 10 μέρες, παίρνει το ιδιωτικό του γιωτ και ανοίγεται στην θάλασσα μόνος του.

Επίσης οι μάχιμοι ξέρουν ότι η κατάλυση της ηγεσίας ενέχει τον κίνδυνο να διαλυθεί πλήρως η συνοχή της δικής τους ιεραρχίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 29 Αύγ 2020, 06:36

Spiros252 έγραψε:
27 Αύγ 2020, 04:05
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
05 Ιουν 2020, 13:32
Τι να σου πω. Ακόμα και να σου αρέσουν οι υπηρεσίες του, να τις θεωρήσεις κανένα δώρο του καπιταλισμού στην ανθρωπότητα, και να λες για κομμουνισμό κλπ, είναι ολίγον γελοίο. Έως πολύ θα έλεγα. Είναι σα να λες πως επειδή θέλεις την επένδυση της cosco η σου άρεσε το κινητό ZTE που πήρες, έγινες φανατικός του κρατισμου και του ΚΚΚ. Νταξει, ηρεμήστε φαν μποις. Επειδή μπήκες σε κανα δύο σαιτ και είδες μια σειρά, δεν έλυσες το πρόβλημα της πείνας στον πλανήτη.
Έχει δίκιο ο sys. Έχει τεράστια υποδομή, σε σημείο που το zoom π.χ. ίσως δεν θα μπορούσε να τα βγάλει πέρα με το φόρτο λόγω κορωνοϊού χωρίς αυτή. Πρακτικά ίσως να μην είχαμε καν τηλεδιασκέψεις αν υπερφορτώνονταν τα άλλα.

Κατέχει μια τεράστια - μη συγκρίσιμη - υποδομή διαδικτυακών υπηρεσιών και διασυνδέσεων παγκοσμίως.

Δεν αυξάνει αξία δηλαδή μόνο από τις πωλήσεις αγαθών λόγω covid αλλά και από την τεράστια αύξηση ζήτησης υπηρεσιών web πάλι λόγω covid.
Εμένα με ενδιαφέρουν οι δημιουργοί. Όχι οι έμποροι. Πχ, αν δε δεις στο ίντερνετ, αποκλείεται να ξέρεις ποιοι έφτιαξαν την εφαρμογή epub. Ξέρεις τον μπεζο επειδη είναι εμπορας και πλούσιος. Ε αυτοί που την έφτιαξαν τους σέβομαι, γιατί όντως έκαναν κάτι χρήσιμο για την καθημερινότητα μου, όπως και τον συγγραφεα. Το από που θα προμηθευτώ το βιβλίο, μου είναι αδιάφορο.
Αν έχει κανάλια, επίσης είναι αδιάφορο. Αν γελάς πχ με το "είσαι το ταίρι μου", δε νομίζω να ευχαριστείς τον βαρδονογιαννη που είχε το mega και έδωσε τα λεφτά για την παραγωγή. Καναλαρχες έχουμε και εγώ μπόλικους, δε τους θεωρώ ευεργέτες της ανθρωπότητας. Μάλλον το αντίθετο.
Όσο για το διαστημικό του πρόγραμμα, η ΕΣΣΔ έκανε σίγουρα πολύ μεγαλύτερες καινοτομίες, αλλά όλοι οι καπιταλες για τους φτωχούς τίμιους Ρώσους πολίτες μιλάνε που στοιβάζονταν στα γκουλαγκ και σε διάφορα διαμερίσματα τρύπες, άρα μέχρι να πάμε με τον μπεζο σε άλλους πλανήτες για να εκμεταλλευτουμε τον πλούτο τους, η ταξική πλευρά των πραγμάτων δυστυχώς θα είναι πολύ πιο σημαντική, ειδικά αν μιλάμε συσσώρευση πλεονασματων από άθλιες εκμεταλλευτικες πρακτικές. Πχ, ένας Μεξικανός δισεκατομμυριουχος ήταν πριν κάτι χρόνια νο1 πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο. Ε δεν είδα προσωπικά να επηρεάζει τόσο το Μεξικό να αποτελεί κανένα παράδειγμα κοινωνικής ευημερίας. Μάλλον το αντίθετο.
Για το εμπόριο υπάρχουν τόσα παραδείγματα πως μπορεί να λειτουργήσει σε συνεργατικη βάση, με αποτέλεσμα τα συσσωρευμενα κερδη να γυρνάνε πίσω στην κοινωνία μέσω επενδύσεων και θέσεων εργασίας, όπως και αξιοπρεπή μισθών, όπως και υπάρχουν εναλλακτικά δίκτυα ισότιμου εμπορίου. Το να θαυμάζεις κάποιον επειδή συσσωρευει πλούτο μέσω ολιγοπωλιων και αθλίων πρακτικών, για να το επενδύει μετά σε ότι του την βαρέσει, είναι προσωπικο σου θέμα, και δε νομίζω να απασχολεί την κοινωνία ουσιαστικά.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Αύγ 2020, 07:43

Καλά, δεν είναι ανάγκη να τον θαυμάζεις. Απλά λέμε πως είναι τα πράγματα.
Τοποθετήθηκε σωστά στα σωστά timings. Και έβγαλε πολύ χρήμα.

Και συνεργατικό να είναι το κεφάλαιο, πάλι κεφάλαιο θα είναι. Πάλι κάποια λαμόγια θα τρώνε με χρυσά κουτάλια εκμεταλλευόμενοι τους άλλους συνεταίρους και τους υπαλλήλους. Και στην Κίνα υπάρχουν πάρα πολλοί πολυεκατομμυριούχοι και τα μεγαλοστελέχη του ΚΚΚ τρώνε το Θεό τους.

Από την άποψη της κοινωνικής δικαιοσύνης το θέμα είναι να υπάρχει διαφάνεια και έλεγχος από την κοινωνία και όχι από 5 νοματαίους διαπλεκόμενους ή ημιδικτατορικά καθεστώτα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40674
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Αύγ 2020, 11:03

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
29 Αύγ 2020, 06:36
Όσο για το διαστημικό του πρόγραμμα, η ΕΣΣΔ έκανε σίγουρα πολύ μεγαλύτερες καινοτομίες
Sure, η ΕΣΣΔ έκανε τρομερές καινοτομίες σ' αυτόν τον τομέα, την συντριπτική πλειονότητα των οποίων δεν γνωρίζει ο κόσμος, κυρίως γιατί αφορούν πράγματα που ενδιέφεραν το Κόμμα λίγο πάνω από το 0 και ήταν στην ουσία pet projects κάποιων λίγων τυχερών της κοσμοναυτικής υπηρεσίας. Ο συντριπτικός όγκος αυτών των πραγμάτων έγινε γνωστός μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οπότε είχαν πάψει να έχουν και σημασία για το ευρύ κοινό.

Π.χ. το πρόγραμμα Venera ήταν μακράν το πιο καινοτόμο της υπηρεσίας, αλλά ποιος το γνωρίζει πέρα από αυτούς που ασχολούνται με την αστρονομία; Κι όμως, ήταν το πρόγραμμα που καρπός του ήταν η πρώτη προσεδάφιση σε άλλον πλανήτη (στην Αφροδίτη, πού αλλού;), στις πιο αντίξοες συνθήκες που θα μπορούσαν να υπάρχουν. Αυτά δεν έγιναν ακριβώς με τις ευλογίες της ΕΣΣΔ. Πιο πολύ από την πίσω πόρτα πέρασαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Αύγ 2020, 19:57

Spiros252 έγραψε:
27 Αύγ 2020, 03:27
Αν μοιράζονταν ισόποσα σε κάθε Έλληνα τα λεφτά του Μπέζος θα έπαιρνε ο καθένας 15.000€ περίπου. Ένα σχετικά καλό αυτοκίνητο δηλαδή ή μια τρύπα γκαρσονιέρα. Δεν μπορείς να πεις ότι θα άλλαζε και η ζωή μας.
Εμένα θα άλλαζε η ζωή μου προς το χειρότερο, χωρίς αμαζον. Μού δίνει πολλές φορές λύση σε καθημερινά προβλήματα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 31 Αύγ 2020, 06:56

Ελάτε ρε, σοβαρευτείτε. Αν είχαμε δηλαδή σοσιαλιστικό καθεστώς και συνεργατικό κεφάλαιο ισόποσο της κεφαλαιοποίησης της amazon, θα παίρνατε ως κράτος την απόφαση να το μοιράσετε στους εργαζόμενους και να κλείσει;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 31 Αύγ 2020, 13:31

hellegennes έγραψε:
28 Αύγ 2020, 13:45
axilmar έγραψε:
28 Αύγ 2020, 11:10
Σωστο, εννοειται οτι ο Μπεζος δεν εχει 200 δις χρημα, και βεβαια εαν αρχισει να πουλαει τις μετοχες του αυτες θα πεσουνε.

Ομως πως ακριβως ειναι διαφορετικη η εισροη χρηματος με την κοπη; το να εισρευσουν ξαφνικα 200 δις στην ελληνικη οικονομια ειναι ακριβως το ιδιο σαν να τα κοψεις: το κυκλοφορουν χρημα θα δειχνει αξια της οικονομιας Χ+200 δις, ενω η πραγματικη οικονομια θα εχει αξια Χ δις.
Μμμμ.... όχι. Η πραγματική οικονομία θα είναι πραγματικά χ+200 δις. Είναι λιγάκι πιο πολύπλοκο. Αρχικά σκέψου ότι όλα αυτά θα γίνουν καταθέσεις. Καμμιά οικογένεια δεν θα πάρει 45 χιλιάρικα και θα τα ξοδέψει σε έναν μήνα. Δηλαδή σχεδόν καμμιά. Σε δεύτερη φάση και επειδή το συνολικό χρέος των πολιτών είναι πάνω από 200 δις, αυτό που θα συμβεί είναι να μειωθεί τρομερά το ιδιωτικό χρέος. Αυτό το ιδιωτικό χρέος είναι κυρίως χρέος προς το δημόσιο, ΔΕΚΟ/ΙΕΚΟ και ελεύθερους επαγγελματίες και μικρές επιχειρήσεις (χρωστούμενα σε μαγαζιά, τεχνικούς, επιστημονικούς κλάδους και χρωστούμενα σε τιμολόγια από μικρές επιχειρήσεις προς προμηθευτές).

Τίποτα απ' αυτά δεν έχει την δυναμική να αυξήσει τον πληθωρισμό, γιατί δεν έχει αυξήσει την ζήτηση σε κάτι.

Σε τρίτη φάση, θα αυξηθούν οι επενδύσεις σε ακίνητα και αυτοκίνητα και αυτό θα κινήσει τις δυο αυτές αγορές. Από αυτές τις δυο, μόνο η πρώτη ενδέχεται να αυξήσει τις τιμές, αλλά αυτό δεν αυξάνει τον πληθωρισμό καταναλωτικών αγαθών και υπηρεσιών. Ίσως αυξήσει τις τιμές ενοικίων, αν δεν υπάρξει σημαντική κατασκευαστική δραστηριότητα (που θα υπάρξει).

Ο συνολικός πληθωρισμός ίσως αυξηθεί λίγο παραπάνω μεσοπρόθεσμα, αλλά δεν βλέπω πώς μπορεί να αυξηθεί σημαντικά.
Το οτι τα λεφτα θα πανε σε αποπληρωμη χρεων, δεν σημαινει οτι θα φυγουν απο την χωρα. Απλα θα αλλαξουν χερια. Καποιος δλδ που χρωσταει σε καποιον ναι μεν θα πληρωσει το χρεος του, αλλα τα λεφτα αυτα θα μεινουν στην χωρα, αυτος που του εξοφληθηκαν χρωστουμενα θα εχει λεφτα στα χερια του να κανει αγορες και καταναλωση.

Αλλα και στις τραπεζες να μεινουν τα λεφτα, αυτο σημαινει οτι θα εχουν αερα οι τραπεζες να αρχισουν να δινουν δανεια. Οποτε παλι θα αυξηθει η καταναλωση.

Και τα αυτοκινητα, και τα ακινητα μπορουν να αυξησουν τις τιμες, στον βαθμο που τα λεφτα μενουν εντος της χωρας: αυτος που θα κερδισει απο την αγορα αυτοκινητου/ακινητου ειτε θα εχει διαθεσιμο εισοδημα για καταναλωση ειτε θα επιτρεψει στις τραπεζες να δανεισουν.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οπτικοποίηση του πλούτου του Jeff Bezos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 31 Αύγ 2020, 17:29

Δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μέρος των οφειλών προς το δημόσιο και γενικώς είναι μεγάλα ποσά από λίγους σχετικά, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ιδιαίτερη λύση. Αυτός που έχει χρέος 50-100-200 χιλιάρικα δεν θα τα εξοφλήσει.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών