Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 06 Μάιος 2020, 07:48

Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος. Δεν έχει την δυνατότητα ο καπιταλισμός να ζούμε με ικανοποιημένες τις σύγχρονες αναγκες της ζωής παρόλο που η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε αφάνταστο βαθμό, μπορεί να παράγει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες αλλά αυτά δεν είναι πλέριο κτήμα του λαού. Δηλαδή η εξελιξη της τεχνολογίας μπορεί να καλύψει όλο και πιο πολύ τις αναγκες του λαού αλλά επειδή αυτό δεν προσφέρει ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους ο λαός πρέπει να μείνει χωρις ή με πεπιεσμένες αναγκες και δεν μπορεί να ξεπεράσει τις αντιφάσεις ή κομμενο εισόδημα ή δανεικά που το ένα οδήγει αργα ή γρήγορα στο αλλό και τουμπαλιν.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 06 Μάιος 2020, 07:50

Αρχέλαος έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:35
Fluffy έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:07
Λέγεται πως η ελληνική κυβέρνηση θα γυρίσει στην προσφιλή για τις ελληνικές κυβερνήσεις συνήθεια για εκδοση ομολόγων. Να υποθηκεύσει δηλαδή το μελλον μας.
Οιαδήποτε κυβέρνηση σε έκδοση ομολόγου στοχεύει με λογικό επιτόκιο.
Ανεξάρτητα από το αν μπορεί να το καταφέρει ή πως θα χρησιμοποιήσει το ποσό.

Αν δεν καταστεί εφικτός ο δανεισμός από τις αγορές με ένα γενναίο δεκαετές ομόλογο όπως θα ήθελε το ελληνικό δημόσιο και δεν υπάρξουν θεαματικές ανατροπές, η άλλη λύση πιθανώς να είναι προσφυγή στον ESM, δηλαδή νέο μνημόνιο με μέτρα αλλά και πολύ χαμηλότερα επιτόκια.
ουροβωρος όφις

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Μάιος 2020, 09:54

Fluffy έγραψε:
06 Μάιος 2020, 07:48
Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος. Δεν έχει την δυνατότητα ο καπιταλισμός να ζούμε με ικανοποιημένες τις σύγχρονες αναγκες της ζωής παρόλο που η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε αφάνταστο βαθμό, μπορεί να παράγει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες αλλά αυτά δεν είναι πλέριο κτήμα του λαού. Δηλαδή η εξελιξη της τεχνολογίας μπορεί να καλύψει όλο και πιο πολύ τις αναγκες του λαού αλλά επειδή αυτό δεν προσφέρει ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους ο λαός πρέπει να μείνει χωρις ή με πεπιεσμένες αναγκες και δεν μπορεί να ξεπεράσει τις αντιφάσεις ή κομμενο εισόδημα ή δανεικά που το ένα οδήγει αργα ή γρήγορα στο αλλό και τουμπαλιν.
μα χαρη στον καπιταλισμο υπαρχει η τεχνολογια λαι τα αφθονα αγαθα που περιγραφεις. χωρις αυτον ακομη θα περιμεναμε 10 χρονια να μας εγκρινει ο κομισσαριος την αγορα λαντα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σταθαρας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 20:20

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταθαρας » 06 Μάιος 2020, 10:01

Ασέβαστος έγραψε:
06 Μάιος 2020, 09:54
Fluffy έγραψε:
06 Μάιος 2020, 07:48
Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος. Δεν έχει την δυνατότητα ο καπιταλισμός να ζούμε με ικανοποιημένες τις σύγχρονες αναγκες της ζωής παρόλο που η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε αφάνταστο βαθμό, μπορεί να παράγει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες αλλά αυτά δεν είναι πλέριο κτήμα του λαού. Δηλαδή η εξελιξη της τεχνολογίας μπορεί να καλύψει όλο και πιο πολύ τις αναγκες του λαού αλλά επειδή αυτό δεν προσφέρει ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους ο λαός πρέπει να μείνει χωρις ή με πεπιεσμένες αναγκες και δεν μπορεί να ξεπεράσει τις αντιφάσεις ή κομμενο εισόδημα ή δανεικά που το ένα οδήγει αργα ή γρήγορα στο αλλό και τουμπαλιν.
μα χαρη στον καπιταλισμο υπαρχει η τεχνολογια λαι τα αφθονα αγαθα που περιγραφεις. χωρις αυτον ακομη θα περιμεναμε 10 χρονια να μας εγκρινει ο κομισσαριος την αγορα λαντα.
Δεν ησχυει αυτό. Στη. Σοβιετικη ένωση μια χαρά ηπηρχε τεχνολογικη αναπτηξη. Ακόμη και η βόρια Κορέα ανατπησετε τεχνολογικά πάρα τα εμπάργκο και τις σκληρές οικονομικές κηρωσεις.
Για ότι έχω αλλά και ΔΕΝ έχω, ευχαριστώ τον δημιουργό μου, Θεό και Κύριο, Ιησού Χριστό.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Μάιος 2020, 19:33

εγώ θέλω δανεικά και αγύριστα

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 26 Αύγ 2020, 19:04

O δανεισμός είναι η κινητήρια δύναμη του συστήματος και η χρεωκοπία η βαλβίδα εκτόνωσης ή οι αρμοί διαστολής.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Αύγ 2020, 19:05

Αρχέλαος έγραψε:
26 Αύγ 2020, 19:04
O δανεισμός είναι η κινητήρια δύναμη του συστήματος και η χρεωκοπία η βαλβίδα εκτόνωσης ή οι αρμοί διαστολής.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Αύγ 2020, 19:08

panos291 έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:11
Συμφωνούμε Φλαφη 100%, να μην το υποθηκευσει.
Στάση πληρωμών μισθών, συντάξεων και επιδομάτων αύριο κιόλας. :hebit::hebit::hebit:
Με ενάμισι εκατομμύριο ανέργους δεν σε παίρνει.
Θα σταματήσει ο κόσμος να αναζητά δουλειά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;


ptomahawk
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 14 Δεκ 2020, 10:42

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ptomahawk » 26 Ιαν 2021, 20:08

Δε δανείζω σε κανένα φούστη
Raise the urinals

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 25 Ιουν 2021, 08:55

σταικούρας στην ερτ, χρεώσαμε την ελλάδα 40 δις περίπου (χωρις να υπολογίσουμε τα 72) και για το 2021 θα έχουμε πρωτογενες έλλειμα 7%

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 25 Ιουν 2021, 11:29

Fluffy έγραψε:
06 Μάιος 2020, 07:48
Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος.
Δεν ειναι αδιεξοδο του καπιταλισμου, ειναι αδιεξοδο του ...συμπαντος. Φυσικος περιορισμος ειναι.

Ελπιζω να μην ισχυριζεσαι οτι ο κομμουνισμος μπορει να καλυψει οποιεσδηποτε αναγκες του πληθυσμου στο 100% και παντα, διοτι ειναι εντελως ανεφικτο απο φυσικη αποψη.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Ιουν 2021, 15:39

Αυτή είναι η χυδαία πλευρά της αστικής πολιτικής οικονομίας.
Ότι οι καπιταλιστικοι περιορισμοι είναι φυσικοί-συμπαντικοι, και καλά ο καπιταλισμός δεν είναι οικονομικός σχηματισμός στην εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας. Πάνω κάτω έτσι δικαιολογούσαν οι απολογητές της δουλείας και της δουλοκτησίας τα συστήματα τους. Ως συμπαντική-θεική εντολή deus vult κτλπ

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Ιουν 2021, 15:42

Fluffy έγραψε:
28 Ιουν 2021, 15:39
Αυτή είναι η χυδαία πλευρά της αστικής πολιτικής οικονομίας.
Ότι οι καπιταλιστικοι περιορισμοι είναι φυσικοί-συμπαντικοι, και καλά ο καπιταλισμός δεν είναι οικονομικός σχηματισμός στην εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας. Πάνω κάτω έτσι δικαιολογούσαν οι απολογητές της δουλείας και της δουλοκτησίας τα συστήματα τους. Ως συμπαντική-θεική εντολή deus vult κτλπ
Ενώ να πας κόντρα σε κάθε φυσικό ένστικτο είναι σίγουρη συνταγή για επιτυχία :lol:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Ιουν 2021, 15:43

ως υποστηρικτής της δουλείας το λέτε κύριε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών