Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14400
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Ιούλ 2021, 12:13

Fluffy έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:07
Λέγεται πως η ελληνική κυβέρνηση θα γυρίσει στην προσφιλή για τις ελληνικές κυβερνήσεις συνήθεια για εκδοση ομολόγων. Να υποθηκεύσει δηλαδή το μελλον μας.
Afoy ρε πληρωμενε προπαγανδιστη της πλακας οταν απαιτουνταν πρωτογενη πλεονασματα φωναζατε σαν απληρωτες ιεροδουλες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 02 Ιούλ 2021, 12:15

Freelancer έγραψε:
30 Ιουν 2021, 21:38
Τρίτη πιο υπερχρεωμένη χώρα του κόσμου η Ελλάδα. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες συνέλληνες με στόχο την πρωτιά.
H Ιαπωνία που κατέχει τα πρωτεία, έχει κυρίως εσωτερικό χρέος, ενώ έχει αγοράσει ομόλογα από άλλες χώρες (ΗΠΑ), και φυσικά έχει παραγωγή, οπότε μπορεί να το αποπληρώσει.
Εμείς με Κούλη, πάμε για Ελλάδα 2.0 και μαλακίες, χωρίς κανένα σχέδιο, με την ατάκα "ο τοριΖμόΖ είναι η βαρΓιά βιομηχανία μαζ".
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2021, 20:45

Kauldron έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 12:15
Freelancer έγραψε:
30 Ιουν 2021, 21:38
Τρίτη πιο υπερχρεωμένη χώρα του κόσμου η Ελλάδα. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες συνέλληνες με στόχο την πρωτιά.
H Ιαπωνία που κατέχει τα πρωτεία, έχει κυρίως εσωτερικό χρέος, ενώ έχει αγοράσει ομόλογα από άλλες χώρες (ΗΠΑ), και φυσικά έχει παραγωγή, οπότε μπορεί να το αποπληρώσει.
Εμείς με Κούλη, πάμε για Ελλάδα 2.0 και μαλακίες, χωρίς κανένα σχέδιο, με την ατάκα "ο τοριΖμόΖ είναι η βαρΓιά βιομηχανία μαζ".
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι ο κύριος πρωθυπουργός, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ξεστομίζει συχνά την έκφραση success story (της Ελλάδος), μας θυμίζει τίποτε αυτό;
Φρη γουήφη κανείς;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Σεπ 2021, 20:47

sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2021, 20:45
Kauldron έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 12:15
Freelancer έγραψε:
30 Ιουν 2021, 21:38
Τρίτη πιο υπερχρεωμένη χώρα του κόσμου η Ελλάδα. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες συνέλληνες με στόχο την πρωτιά.
H Ιαπωνία που κατέχει τα πρωτεία, έχει κυρίως εσωτερικό χρέος, ενώ έχει αγοράσει ομόλογα από άλλες χώρες (ΗΠΑ), και φυσικά έχει παραγωγή, οπότε μπορεί να το αποπληρώσει.
Εμείς με Κούλη, πάμε για Ελλάδα 2.0 και μαλακίες, χωρίς κανένα σχέδιο, με την ατάκα "ο τοριΖμόΖ είναι η βαρΓιά βιομηχανία μαζ".
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι ο κύριος πρωθυπουργός, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ξεστομίζει συχνά την έκφραση success story (της Ελλάδος), μας θυμίζει τίποτε αυτό;
Φρη γουήφη κανείς;
Ο Πάρκς και ο άλλος ο Γκρήνμπέργκ, πώστονλένε, είναι για απόλυση.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Σεπ 2021, 21:01

Kauldron έγραψε:
24 Σεπ 2021, 20:47
sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2021, 20:45
Kauldron έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 12:15


H Ιαπωνία που κατέχει τα πρωτεία, έχει κυρίως εσωτερικό χρέος, ενώ έχει αγοράσει ομόλογα από άλλες χώρες (ΗΠΑ), και φυσικά έχει παραγωγή, οπότε μπορεί να το αποπληρώσει.
Εμείς με Κούλη, πάμε για Ελλάδα 2.0 και μαλακίες, χωρίς κανένα σχέδιο, με την ατάκα "ο τοριΖμόΖ είναι η βαρΓιά βιομηχανία μαζ".
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι ο κύριος πρωθυπουργός, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ξεστομίζει συχνά την έκφραση success story (της Ελλάδος), μας θυμίζει τίποτε αυτό;
Φρη γουήφη κανείς;
Ο Πάρκς και ο άλλος ο Γκρήνμπέργκ, πώστονλένε, είναι για απόλυση.
Τι θες να πεις Βίρνα; ότι δεν αξίζουν τα λεφτά μας; ότι δεν αξίζουν τα λεφτά μας θες να πεις Βίρνα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Σεπ 2021, 21:12

sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2021, 21:01
Kauldron έγραψε:
24 Σεπ 2021, 20:47
sys3x έγραψε:
24 Σεπ 2021, 20:45


Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι ο κύριος πρωθυπουργός, ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ξεστομίζει συχνά την έκφραση success story (της Ελλάδος), μας θυμίζει τίποτε αυτό;
Φρη γουήφη κανείς;
Ο Πάρκς και ο άλλος ο Γκρήνμπέργκ, πώστονλένε, είναι για απόλυση.
Τι θες να πεις Βίρνα; ότι δεν αξίζουν τα λεφτά μας; ότι δεν αξίζουν τα λεφτά μας θες να πεις Βίρνα;
:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 25 Σεπ 2021, 00:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Μάιος 2020, 23:23
μείωση όλων των κρατικών μισθών, συντάξεων και επιδομάτων κατά 50%
όποιου δεν του αρέσει, να αλλάξει χώρα
ό,τι δεν λύνεται, κόβεται

τι, όχι; δανεικά τότε και μόκο
Μπα; Και γιατί να μην δεκαπλασιαστεί πιο απλά ο φόρος επιτηδεύματος ώστε να πληρώσουν ένα ελάχιστο μέρος των κλοπιμαίων οι φοροφυγάδες ΕΕ; :wink

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Σεπ 2021, 00:18

Kauldron έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 12:15
Freelancer έγραψε:
30 Ιουν 2021, 21:38
Τρίτη πιο υπερχρεωμένη χώρα του κόσμου η Ελλάδα. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες συνέλληνες με στόχο την πρωτιά.
H Ιαπωνία που κατέχει τα πρωτεία, έχει κυρίως εσωτερικό χρέος, ενώ έχει αγοράσει ομόλογα από άλλες χώρες (ΗΠΑ), και φυσικά έχει παραγωγή, οπότε μπορεί να το αποπληρώσει.
Εμείς με Κούλη, πάμε για Ελλάδα 2.0 και μαλακίες, χωρίς κανένα σχέδιο, με την ατάκα "ο τοριΖμόΖ είναι η βαρΓιά βιομηχανία μαζ".
Τι να την κανεις την παραγωγη αμα ειναι ζημιογονα. Η ιαπωνια εχει υπερσκελιστει παραγωγικα απο ενα σωρο χωρες της ασιας. Υπαρχει λογος που ειναι υπερχρεωμενη

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 17 Ιαν 2023, 19:32

3,5 δις απο 10ετες ομόλογο
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 19 Ιαν 2023, 21:31

George J. Prokopakis
3 ημ. ·
Έξοδος στις αγορές
Ανακοινώθηκε πως ο ΟΔΔΗΧ βγαίνει (σχεδόν βέβαιο, αύριο 17/1) για νέο 10ετές ομόλογο. Οι πληροφορίες (διάβαζε: αυτά που κυκλοφορεί ο επικεφαλής του ΟΔΔΗΧ και αναπαράγουν οι δημοσιογράφοι) θέλουν την έκδοση να είναι €3 δισ τουλάχιστον με ωρίμανση Ιούνιο 2033. Όσον αφορά την απόδοση, θα είναι, λέει, ευχαριστημένοι εάν πετύχουμε κάτω από 5%. Μπράβο τους. Θυμίζω πως είναι το ίδιο κουαρτέτο Σταϊκούρας-Τσάκωνας-Πατέλης-Σκυλακάκης που αποφάσισε αυτοαποκλεισμό της χώρας από τις αγοράς γιατί η απόδοση του 1.8%-1.9% περί την 20/1/2022 "ήταν υψηλή" και τα αυτοσυγχαιρόμενα χρυσουλίνια μου θα περίμεναν "καλύτερες συνθήκες". Να βρε κουτά, ήρθαν. Η δική μου πρόβλεψη είναι για απόδοση κοντά στο 4.5%, οπότε Σταϊκούρας-Τσάκωνας, αμφότεροι βραβευμένοι, θα πανηγυρίζουν. Ας δούμε την κατάσταση λίγο πιο λεπτομερώς.
1. Την 30/1/2023 λήγει post-post-PSI ομόλογο, ύψους €4.356 δισ.
2. Την 30/1/2023 πληρώνονται οι τόκοι όλων των ομολόγων μετά το swap Δεκεμβρίου 2015. Σύνολο €1.092 δισ.
3. Μένοντας σ' αυτά μόνον, οι σχετικές εκταμιεύσεις θα είναι €5.448 δισ.
4. Οι φορείς του δημοσίου κατέχουν €1.038 δισ του λήγοντος ομολόγου (1 παραπάνω) και θα εισπράξουν για το συγκεκριμένο ομόλογο €36.3 εκατ τόκων. [Θα εισπράξουν συνολικά €235 εκατ από ομόλογα του swap Δεκεμβρίου 2017, αλλά ας μην το μπλέκουμε]
5. Το 50% του λήγοντος ομολόγου είναι στα χέρια της ΕΚΤ, €2.18 δισ. Την 30/1 η ΕΚΤ θα έχει λεφτά στα χέρια της, 2.2 δισ, για επανεπένδυση σε ελληνικά ομόλογα. Ομόλογα δεν υπάρχουν "εκεί έξω" σε σοβαρά νούμερα.
6. Αναμένεται πως τις επόμενες εβδομάδες από την έκδοση νέου ομολόγου, θα φορτωθεί το μισό η ΕΚΤ, με την έκδοση σημαντικό μέρος της θα το πάρουν οι φορείς του δημοσίου. Οπότε, οι traders έχουν ένα σιγουράκι να βγάλουν μεροκάματο. Οι Σταϊκούρας-Τσάκωνας θα πανηγυρίζουν.
7. Το ομόλογο που σήμερα λογαριάζεται για 10ετές, δεν είναι 10ετές - λήγει 18/6/2032. Πρέπει να αντικατασταθεί. Υπάρχει άλλο ομόλογο post-swap-2017 που λήγει 30/1/2033. Θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά μέχρι το καλοκαίρι. Σύνολο €7.07 δισ, το 50% κατέχει η ΕΚΤ και άλλο 20% κατέχουν οι φορείς του δημοσίου. Δεν είναι γνωστό τι ποσοστό από το υπόλοιπο είναι "παρκαρισμένο".
8. Η σχεδιαζόμενη λήξη Ιουνίου, βολεύει για να είναι το αυτιανό ομόλογο το 10ετές μέχρι τον Ιανουάριο 2024. Πριν από τότε όμως, πρέπει να ξαναβγούμε με 10ετές λήξεως 2034 γιατί δεν υπάρχει ομόλογο που να λήγει εκείνη τη χρονιά.
Από τα παραπάνω είναι εμφανές πως η συγκεκριμένη έκδοση που προγραμματίζεται για αύριο, κάθε άλλο παρά εμπίπτει στην κατηγορία "παρά το ότι δεν έχουμε ανάγκη...". Αν δεν βγαίναμε στις αγορές αυτές τις μέρες, η ελληνική αγορά χρέους θα καταδικαζόταν σε κάτεργα χειρότερα απ' αυτά που κατάφεραν να τη ρίξουν οι Σταϊκούρας-Τσάκωνας-Πατέλης-Σκυλακάκης. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ γιατί η τετράδα έχει αφήσει την ελληνική αγορά χρέους ρηχή μέχρι τακούνι εσπαντρίγιας.
Κατά τα γνωστά: εμπιστοσύνη των αγορών, υπερκάλυψη, κρατάμε επαφή με τις αγορές παρά το ότι δεν χρειαζόμαστε λεφτά. Αυτά θα λένε αύριο, ενώ τρέμει το φυλλοκάρδι τους και κάνουν κρα για φρέσκο χρήμα.
Είδατε τι ωραία που είναι η πολιτική "αύξηση του scarcity value"; Είδατε την προβλεπτική ικανότητα της τετράδας; Όχι μόνο φαντάζονταν πως οι χαμηλές αποδόσεις ήταν για να μείνουν, στην πρώτη στροφή αυτοαποκλειόμεθα από τις αγορές για να περιμένουμε τις καλύτερες μέρες - η υπερδιπλάσια απόδοση είναι το παράσημό τους!
Εμπρός γενναίοι μου!
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2023, 21:49

Ασέβαστος έγραψε:
06 Μάιος 2020, 09:54
Fluffy έγραψε:
06 Μάιος 2020, 07:48
Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος. Δεν έχει την δυνατότητα ο καπιταλισμός να ζούμε με ικανοποιημένες τις σύγχρονες αναγκες της ζωής παρόλο που η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε αφάνταστο βαθμό, μπορεί να παράγει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες αλλά αυτά δεν είναι πλέριο κτήμα του λαού. Δηλαδή η εξελιξη της τεχνολογίας μπορεί να καλύψει όλο και πιο πολύ τις αναγκες του λαού αλλά επειδή αυτό δεν προσφέρει ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους ο λαός πρέπει να μείνει χωρις ή με πεπιεσμένες αναγκες και δεν μπορεί να ξεπεράσει τις αντιφάσεις ή κομμενο εισόδημα ή δανεικά που το ένα οδήγει αργα ή γρήγορα στο αλλό και τουμπαλιν.
μα χαρη στον καπιταλισμο υπαρχει η τεχνολογια λαι τα αφθονα αγαθα που περιγραφεις.
:fp:

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 19 Ιαν 2023, 22:02

stavmanr έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:49
Ασέβαστος έγραψε:
06 Μάιος 2020, 09:54
Fluffy έγραψε:
06 Μάιος 2020, 07:48
Εντω μεταξύ τα πεδιά παραπίσω αναδεικνύουν τα αδιέξοδα του καπιταλισμου με τον καλύτερο τρόπο. Ή δανεικά ή κόψιμο εισοδήματος. Δεν έχει την δυνατότητα ο καπιταλισμός να ζούμε με ικανοποιημένες τις σύγχρονες αναγκες της ζωής παρόλο που η τεχνολογία έχει αναπτυχθεί σε αφάνταστο βαθμό, μπορεί να παράγει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα και υπηρεσίες αλλά αυτά δεν είναι πλέριο κτήμα του λαού. Δηλαδή η εξελιξη της τεχνολογίας μπορεί να καλύψει όλο και πιο πολύ τις αναγκες του λαού αλλά επειδή αυτό δεν προσφέρει ικανοποιητικό ποσοστό κέρδους ο λαός πρέπει να μείνει χωρις ή με πεπιεσμένες αναγκες και δεν μπορεί να ξεπεράσει τις αντιφάσεις ή κομμενο εισόδημα ή δανεικά που το ένα οδήγει αργα ή γρήγορα στο αλλό και τουμπαλιν.
μα χαρη στον καπιταλισμο υπαρχει η τεχνολογια λαι τα αφθονα αγαθα που περιγραφεις.
:fp:
Δεν έχει άδικο, στον καπιταλισμό βαθαίνει η κοινωνικοποίση της εργασίας σε γιγάντιο βαθμό. Αυτό που είναι στενός κορσές είναι η ατομική ιδιοποίηση όλου του πλούτου της κοινωνίας.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θέλω να γυρίσω στα δανεικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 19 Ιαν 2023, 22:06

Από την άποψη της "φεουδαρχίας" ο καπιταλισμός δεν είναι κάτι νέο στον πλανήτη. Σχεδόν σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας έχουμε "καπιταλισμό" δηλαδή ατομική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής από συγκεκριμένους "ιδιώτες".
Αυτό που άλλαξε κατά την τεχνολογική επανάσταση δεν ήταν το σε ποιον ανήκει το μέσο παραγωγής.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών