Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Ιούλ 2020, 17:09

Cecily Anne έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:08
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:23
Otto Weininger έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:19


Καλά αυτό το λες εσύ.
Περαν Γερμανιας, σε Βρυξέλλες, Ιταλία, Γαλλία κανεις δεν δέχεται κάρτα για 30-40 λεπτά, ενώ ούτε τσιγάρα δε σου δίνουν πολλες φορες με κάρτα αφού το κέρδος είναι ελάχιστο και θα πάει σχεδόν όλο στην προμήθεια.

Όλοι καράγυφτοι, ξέρω.
Στην Ιταλία αυτό άλλαξε από τον Μόντι και μετά, στη Γαλλία πληρώνεις ό,τι θες με κάρτα, και καταλαβαίνω, κι εσύ φτωχός είσαι, έχεις οικογένεια, ναι, 'εναν σεφτέ ακόμα δεν έκανα, λίγο λάδι, είναι από το χωριό, βιολογικό, με τέτοια τιμή, ελάτε και στο υπόγειο έχω σπαγγέτα καλύτερα από τα ιταλικά, σαπούνι ευρωπαϊκό, τρίχες, το δικό μας, κυρ έφορα σεφτέ δεν έκανα, ολυμπιακάρα, δικέ μου, πιο καράμπαμπας πεθαίνεις. :smt005:
Στην Ιταλία δεν παίρνεις τσιγάρα με κάρτα.-
Μια χαρά παίρνω. :wave: Δεν έπαιρνα μέχρι μια εποχή, τώρα μια χαρά μου δίνει ο ταμπακίνος.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 17:12

Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:07
Δεν είναι, πηγαινοέρχομαι λόγω εργασιών στην Ιταλία, επίσης ταξιδεύω Αυστρία και Αλσατία (Γαλλία). Παντού πληρώνω τα πάντα με κάρτα. Κι επί πλέον είμαι υπεράνω σκέψεως, διότι δεν με αφορά στα συμφέροντά μου, άρα εξ ορισμού αντικειμενικός.
Μήπως τυχαίνει να μην παίρνεις ποτέ μικροπράγματα; Δηλαδή δεν αποκλείεται και ο μικρότερος λογαριασμός που κάνεις να είναι πχ 10 Ευρώ και να μην το καταλαβαίνεις. Εγώ δίνω δίκιο στον Otto. Δεν φταίει τίποτα ο πελάτης αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να μπαίνει μέσα ο καταστηματάρχης γιατί έτσι. Θα πρέπει για τις πολύ μικρές συναλλαγές να προβλεφθεί κάτι. Το καραγκιοζιλίκι με τις τράπεζες είναι απαράδεκτο.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Ιούλ 2020, 17:12

η κάρτα έχει γίνει το άλλοθι του φτωχομπινέ.βγάζουν κάρτα να πληρώσουν μια τσίχλα που τους την χαρίζουν στο τέλος και νιώθουν ευρωπαίοι

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Ιούλ 2020, 17:13

Επανερχόμαστε στο διά ταύτα, που είναι, η αλλαγή της νοοτροπίας επιβάλλεται μόνο στους άλλους, όταν αγγίζει εμάς, δεν αλλάζουμε. Ή αλλάζουμε διά της βίας, δηλαδή με αστυνόμευση και φοβέρα. Για να σταματήσουν τα ψέμματα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29404
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Ιούλ 2020, 17:15

Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:07
Otto Weininger έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:56
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:23

Στην Ιταλία αυτό άλλαξε από τον Μόντι και μετά, στη Γαλλία πληρώνεις ό,τι θες με κάρτα, και καταλαβαίνω, κι εσύ φτωχός είσαι, έχεις οικογένεια, ναι, 'εναν σεφτέ ακόμα δεν έκανα, λίγο λάδι, είναι από το χωριό, βιολογικό, με τέτοια τιμή, ελάτε και στο υπόγειο έχω σπαγγέτα καλύτερα από τα ιταλικά, σαπούνι ευρωπαϊκό, τρίχες, το δικό μας, κυρ έφορα σεφτέ δεν έκανα, ολυμπιακάρα, δικέ μου, πιο καράμπαμπας πεθαίνεις. :smt005:

Στην Ιταλία δεν άλλαξε τίποτα, σου χρεώνουν την προμήθεια στην καλύτερη, στην χειρότερη σου λένε με κάρτα τόσο, μετρητά τόσο.

Στην Γαλλία δεν πληρώνεις ο,τι θες. Επίσης η Γαλλία επιτρέπει ελάχιστο όριο που μπορείς να μη δεχτείς.


Τα υπόλοιπα που λες είναι άκυρα.
Δεν είναι, πηγαινοέρχομαι λόγω εργασιών στην Ιταλία, επίσης ταξιδεύω Αυστρία και Αλσατία (Γαλλία). Παντού πληρώνω τα πάντα με κάρτα. Κι επί πλέον είμαι υπεράνω σκέψεως, διότι δεν με αφορά στα συμφέροντά μου, άρα εξ ορισμού αντικειμενικός.
Δεν ξέρω που πηγαινοέρχεσαι και τι ψωνίζεις αλλά Ιταλία τα ξεχνάς αυτά, πουθενά δεν θα δεχτούν να πληρώσεις λεπτά του ευρώ με κάρτα ή προϊόντα με ελάχιστο κέρδος.

Επίσης, για να το κλείσουμε, σχεδον όλα (αν οχι ολα) τα κράτη πλην Ελλάδος στην Ευρώπη έχουν δώσει ελάχιστο ποσό.

Δεν εξευρωπαϊζεται κάποιος στο κάτω κάτω επειδή βγάνει κάρτα να πληρώσει 30 λεπτά.
Καρμίρης είναι που παριστάνει τον μοντέρνο και προφανώς μόνο τέτοιες αγορές αντέχει η καρτούλα του που είναι και μισθοδοσίας ταυτόχρονα.

Πετάει ο λεχρίτης την βρωμοκαρτα του που έχει πάρει χρώμα από τα στουμπωμενα εισιτήρια λεωφορείου για να κρατήσει το 5ευρω για καφέ, και νομίζει ότι έγινε κοσμοπολιτης επιχειρηματίας που κρατάει platinum American Express.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Ιούλ 2020, 17:15

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:12
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:07
Δεν είναι, πηγαινοέρχομαι λόγω εργασιών στην Ιταλία, επίσης ταξιδεύω Αυστρία και Αλσατία (Γαλλία). Παντού πληρώνω τα πάντα με κάρτα. Κι επί πλέον είμαι υπεράνω σκέψεως, διότι δεν με αφορά στα συμφέροντά μου, άρα εξ ορισμού αντικειμενικός.
Μήπως τυχαίνει να μην παίρνεις ποτέ μικροπράγματα; Δηλαδή δεν αποκλείεται και ο μικρότερος λογαριασμός που κάνεις να είναι πχ 10 Ευρώ και να μην το καταλαβαίνεις. Εγώ δίνω δίκιο στον Otto. Δεν φταίει τίποτα ο πελάτης αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να μπαίνει μέσα ο καταστηματάρχης γιατί έτσι. Θα πρέπει για τις πολύ μικρές συναλλαγές να προβλεφθεί κάτι. Το καραγκιοζιλίκι με τις τράπεζες είναι απαράδεκτο.
Δεν ξέρω, τι εννοείς; Αν αγοράζω πράγμα για 10 σεντ ας πούμε; Όχι, τι κοστίζει τόσο λίγο;Για το άλλο που λες, ας διαμαρτυρηθούν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Ιούλ 2020, 17:20

Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:09

Μια χαρά παίρνω. :wave: Δεν έπαιρνα μέχρι μια εποχή, τώρα μια χαρά μου δίνει ο ταμπακίνος.
Λυπάμαι, δεν σε πιστεύω. Δεν ξέρω κανένα να δίνει τσιγάρα με κάρτα στην Ιταλία. Πρώτη φορά το λες εσύ. Προφανώς θα παίρνεις κι άλλα πράγματα μαζί με τα τσιγάρα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 17:21

Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:13
Επανερχόμαστε στο διά ταύτα, που είναι, η αλλαγή της νοοτροπίας επιβάλλεται μόνο στους άλλους, όταν αγγίζει εμάς, δεν αλλάζουμε. Ή αλλάζουμε διά της βίας, δηλαδή με αστυνόμευση και φοβέρα. Για να σταματήσουν τα ψέμματα.
'Οχι, δεν πάει έτσι. Ούτε για όλους. Χρησιμοποιούσα κάρτα για όλες σχεδόν τις συναλλαγές μου εδώ και 20 που ζούσα στο εξωτερικό. Όταν γύρισα ήμουν από τους πρώτους που χρησιμοποίησα e-banking και γιατί ήταν βολικό και γιατί καταλάβαινα ότι δεν μπορείς να απασχολείς κόσμο στο γκισέ για κάτι που μπορεί να κάνεις από το σπίτι σου. Είναι και κάπως αντικοινωνικό στην τελική. Αλλά από e-banking δεν κερδίζω μόνο εγώ. Κερδίζει και η τράπεζα που πληρώνει λιγότερους υπαλλήλους. Τα πρώτα χρόνια ήταν όλα δωρεάν. Τώρα κάθε λίγο και λιγάκι όλες οι μεταφορές αυξάνονται; Γιατί είναι το κόστος της τραπεζικής μεταφοράς σήμερα μεγαλύτερο από ότι ήταν πριν 10 χρόνια; Δεν το νομίζω.

Φίλος έβαλε στην εργασία του POS επειδή έγινε υποχρεωτικό πριν 2 χρόνια. Έκτοτε ενώ του έγιναν αρκετές πληρωμές μέσω internet, το POS δεν δούλεψε. Σε 2 χρόνια είχε μόνο 1 (μία) κίνηση. Ωστόσο η τράπεζα τον χρεώνει κανονικά κάθε μήνα τέλος χρήσης. Γιατί εκεί δεν τον χρεώνει με την κίνηση; Και δεν μπορεί να το βγάλει. Πρέπει να το έχει υποχρεωτικά να το καμαρώνει και να πληρώνει κερατιάτικα.

Δεν μπορεί όλος ο εκσυγχρονισμός υπηρεσιών να γίνει στην καμπούρα του πολίτη. Κάτι δεν είναι σωστό.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 17:22

Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:15
ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:12
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:07
Δεν είναι, πηγαινοέρχομαι λόγω εργασιών στην Ιταλία, επίσης ταξιδεύω Αυστρία και Αλσατία (Γαλλία). Παντού πληρώνω τα πάντα με κάρτα. Κι επί πλέον είμαι υπεράνω σκέψεως, διότι δεν με αφορά στα συμφέροντά μου, άρα εξ ορισμού αντικειμενικός.
Μήπως τυχαίνει να μην παίρνεις ποτέ μικροπράγματα; Δηλαδή δεν αποκλείεται και ο μικρότερος λογαριασμός που κάνεις να είναι πχ 10 Ευρώ και να μην το καταλαβαίνεις. Εγώ δίνω δίκιο στον Otto. Δεν φταίει τίποτα ο πελάτης αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να μπαίνει μέσα ο καταστηματάρχης γιατί έτσι. Θα πρέπει για τις πολύ μικρές συναλλαγές να προβλεφθεί κάτι. Το καραγκιοζιλίκι με τις τράπεζες είναι απαράδεκτο.
Δεν ξέρω, τι εννοείς; Αν αγοράζω πράγμα για 10 σεντ ας πούμε; Όχι, τι κοστίζει τόσο λίγο;Για το άλλο που λες, ας διαμαρτυρηθούν.
Μπουκαλάκι νερό μικρό ή πακέτο τσίχλες πχ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Ιούλ 2020, 17:24

Eγώ πάντως όταν πληρώνω κάτι με μετρητά, αισθάνομαι μια ενδόμυχη χαρά.
Την ίδια χαρά που αισθανόμουν σε παλαιότερες εποχές όταν βρισκόμουν σε απλά δωμάτια σπιτιών του χωριού χωρίς τηλεοράσεις, υπολογιστές, κινητά μέσα, (βέβαια δεν υπήρχαν κινητά τότε).
Σαν να έχει εντυπωθεί στο συλλογικό υποσυνείδητο ότι έχουν ξανασυμβεί ανωμαλίες με όλη αυτή την τεχνολογία αφού ο άνθρωπος δεν έχει αλλάξει ηθικά.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Ιούλ 2020, 17:26

Σε ποσοστο περιπου 95% χρησιμοποιω καρτα, ακομα και στον πρωινο καφε, βοηθαει στην καταπολεμηση της φοροδιαφυγης....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Ιούλ 2020, 17:30

σε τι κόσμο ζούμε...

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Ιούλ 2020, 17:31

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:21
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:13
Επανερχόμαστε στο διά ταύτα, που είναι, η αλλαγή της νοοτροπίας επιβάλλεται μόνο στους άλλους, όταν αγγίζει εμάς, δεν αλλάζουμε. Ή αλλάζουμε διά της βίας, δηλαδή με αστυνόμευση και φοβέρα. Για να σταματήσουν τα ψέμματα.
'Οχι, δεν πάει έτσι. Ούτε για όλους. Χρησιμοποιούσα κάρτα για όλες σχεδόν τις συναλλαγές μου εδώ και 20 που ζούσα στο εξωτερικό. Όταν γύρισα ήμουν από τους πρώτους που χρησιμοποίησα e-banking και γιατί ήταν βολικό και γιατί καταλάβαινα ότι δεν μπορείς να απασχολείς κόσμο στο γκισέ για κάτι που μπορεί να κάνεις από το σπίτι σου. Είναι και κάπως αντικοινωνικό στην τελική. Αλλά από e-banking δεν κερδίζω μόνο εγώ. Κερδίζει και η τράπεζα που πληρώνει λιγότερους υπαλλήλους. Τα πρώτα χρόνια ήταν όλα δωρεάν. Τώρα κάθε λίγο και λιγάκι όλες οι μεταφορές αυξάνονται; Γιατί είναι το κόστος της τραπεζικής μεταφοράς σήμερα μεγαλύτερο από ότι ήταν πριν 10 χρόνια; Δεν το νομίζω.

Φίλος έβαλε στην εργασία του POS επειδή έγινε υποχρεωτικό πριν 2 χρόνια. Έκτοτε ενώ του έγιναν αρκετές πληρωμές μέσω internet, το POS δεν δούλεψε. Σε 2 χρόνια είχε μόνο 1 (μία) κίνηση. Ωστόσο η τράπεζα τον χρεώνει κανονικά κάθε μήνα τέλος χρήσης. Γιατί εκεί δεν τον χρεώνει με την κίνηση; Και δεν μπορεί να το βγάλει. Πρέπει να το έχει υποχρεωτικά να το καμαρώνει και να πληρώνει κερατιάτικα.

Δεν μπορεί όλος ο εκσυγχρονισμός υπηρεσιών να γίνει στην καμπούρα του πολίτη. Κάτι δεν είναι σωστό.
Δεν είναι τεχνολογικό το θέμα, αλλά οικονομικό. Από τη στιγμή που έχεις ένα καρτελ τραπεζών θα σε χρεώνουν όπου μπορούν και όσο
μπορούν. Το "θαύμα" των κρατικά χρηματοδοτούμενων τραπεζικών διασώσεων οδήγησε σε αυτή τη κατάσταση, ας τη χαιρόνται οι θιασώτες
των bailouts (μερικοί εκ των οποίων γράφουν και εδω μέσα) αδιαμαρτύρητα. Η τεχνολογία από την άλλη διευκολύνει κατά πολύ τη δημιουργία
νέων τραπεζών. Στην Ελλάδα έχουμε ήδη την Optima Bank όπως και τη Praxia Bank που λειτουργούν ως επι το πλειστόν ηλεκτρονικά και αύριο
μεθάυριο ενδέχεται να πλαισιωθούν και από άλλες. Ταυτόχρονα έχουμε επιχειρήσεις που εξειδικεύονται στην ηλεκτρονική μεταφορά κεφαλαίων
όπως η Viva Wallet ενώ τέλος το e-banking μπορεί θεωρητικά τουλάχιστον να φέρει τον Έλληνα καταναλωτή σε επαφή με τις τράπεζες του εξωτερικού.Ακόμα και οι μεγάλες επιχειρήσεις μπορούν να υλοποιήσουν τραπεζικές εργασίες, στο βαθμό που τους επιτρέπει ο νόμος. Τα γράφω
όλα αυτά για να δείξω ότι η τεχνολογία, υπό νορμάλ συνθήκες, αυξάνει τον ανταγωνισμό στο τραπεζικό κλάδο και μειώνει τις προμήθειες. Κάθε
παρέκκλιση από αυτή τη φυσιολογική κατάσταση οφείλεται σε πολιτικούς και νομοθετικούς παράγοντες.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42514
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιούλ 2020, 17:34

Otto Weininger έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:15
Cavaliere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:07
Otto Weininger έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:56



Στην Ιταλία δεν άλλαξε τίποτα, σου χρεώνουν την προμήθεια στην καλύτερη, στην χειρότερη σου λένε με κάρτα τόσο, μετρητά τόσο.

Στην Γαλλία δεν πληρώνεις ο,τι θες. Επίσης η Γαλλία επιτρέπει ελάχιστο όριο που μπορείς να μη δεχτείς.


Τα υπόλοιπα που λες είναι άκυρα.
Δεν είναι, πηγαινοέρχομαι λόγω εργασιών στην Ιταλία, επίσης ταξιδεύω Αυστρία και Αλσατία (Γαλλία). Παντού πληρώνω τα πάντα με κάρτα. Κι επί πλέον είμαι υπεράνω σκέψεως, διότι δεν με αφορά στα συμφέροντά μου, άρα εξ ορισμού αντικειμενικός.
Δεν ξέρω που πηγαινοέρχεσαι και τι ψωνίζεις αλλά Ιταλία τα ξεχνάς αυτά, πουθενά δεν θα δεχτούν να πληρώσεις λεπτά του ευρώ με κάρτα ή προϊόντα με ελάχιστο κέρδος.

Επίσης, για να το κλείσουμε, σχεδον όλα (αν οχι ολα) τα κράτη πλην Ελλάδος στην Ευρώπη έχουν δώσει ελάχιστο ποσό.

Δεν εξευρωπαϊζεται κάποιος στο κάτω κάτω επειδή βγάνει κάρτα να πληρώσει 30 λεπτά.
Καρμίρης είναι που παριστάνει τον μοντέρνο και προφανώς μόνο τέτοιες αγορές αντέχει η καρτούλα του που είναι και μισθοδοσίας ταυτόχρονα.

Πετάει ο λεχρίτης την βρωμοκαρτα του που έχει πάρει χρώμα από τα στουμπωμενα εισιτήρια λεωφορείου για να κρατήσει το 5ευρω για καφέ, και νομίζει ότι έγινε κοσμοπολιτης επιχειρηματίας που κρατάει platinum American Express.
Κατηγορείτε τον "καρμιρη" όπως λες επειδή είναι το εύκολο θύμα. Κατηγορηστε τις τράπεζες να δούμε.

Σε λίγο σπάνια θα βλέπετε κάρτα, θα είναι κυρίως κινητά με NFC.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Με κάρτα ακόμα και στο περίπτερο πληρώνουν οι Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Ιούλ 2020, 17:36

nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 17:30
σε τι κόσμο ζούμε...
Είμαι της άποψης ότι κάποτε υπήρξε υψηλή τεχνολογία και ο κόσμος καταστράφηκε. Μετά ξανάρχισε με τα άροτρα και τα σπαθιά. Εξάλλου τι είναι 10.000 ή 20.000 γήινα χρόνια σε σύγκριση με τον συμπαντικό χρόνο; :003:
Ή απλά δεν εμπιστεύομαι τα μούτρα που βρίσκονται σε κυβερνητικές ή άλλες θέσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών