Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Ιούλ 2020, 22:50

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:42
Από αλυσίδες στη μόνη που πετάω λεφτά και τρώω καλά και δεν κοιλοπονάω μετά είναι τα Friday's.
Αρρώστια τα fridays , εκείνο το jack daniels burger είναι θάνατος :romance-hearteyes:

φος εδώ επίσης αρρώστια https://g.page/new-york-sandwiches-athina?share

και αν θέλουν kids menu, πακέτο :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Ιούλ 2020, 22:52

enterprise-psi έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:50
Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:42
Από αλυσίδες στη μόνη που πετάω λεφτά και τρώω καλά και δεν κοιλοπονάω μετά είναι τα Friday's.
Αρρώστια τα fridays , εκείνο το jack daniels burger είναι θάνατος :romance-hearteyes:

φος εδώ επίσης αρρώστια https://g.page/new-york-sandwiches-athina?share

και αν θέλουν kids menu, πακέτο :lol:
Η Τζακ Ντάνιελς σως τους είναι ό,τι πιο τέλειο έχω φάει στη γη. Το πρόβλημα είναι ότι έχω φάει στην Αμερική πολλάκις και εκεί αναγράφουν τις θερμίδες. Γαμημένοι :011:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Σωκράτης
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 27 Ιουν 2020, 18:12

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σωκράτης » 05 Ιούλ 2020, 22:52

Πολύ καλό νέο. Τα πλέον αντιπαθητικά μαγαζιά μου ήτανε όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
Σωκράτης
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 27 Ιουν 2020, 18:12

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σωκράτης » 05 Ιούλ 2020, 22:56

Τα Goodys, τα Εverest και η Pizza Hut έπαθαν Νέα Δημοκρατία :cry

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 22:58

Prepon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:39
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:11
foscilis έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:47


Επειδή όπως κάθε μα κάθε Έλληνας έτοιμος να ανοίξει μαγαζί και να κονταροχτυπηθούν ένα χρόνο μετά τράπεζες και εφορία ποιος θα του πάρει το σπίτι, δεν υπολογίζεις τα εργατικά, τα μεταφορικά, τα νοίκια, το μάρκετινγκ κλπ. Νομίζεις ότι ο Πίτσα Χατ πουλάει με κέρδος 800%.

Στην πραγματικότητα πουλάει με περίπου 5%. Η πίτσα των 10 ευρώ του στοιχίζει 9.5.
.

Κοιτάζοντας τίς προυποθέσεις γιά Φρανσάιζ τού Γρηγόρη.....

1...γιά entree fee.....μέ τό καλημέρα δηλαδή.....σου λέει θέλω 15.000

2...γιά να σου φτιάξει τό μαγαζί θέλει συνπλήν 100.000.....

3...σού πουλάει τα καθημερινά προιόντα.....

4...σού παίρνει καί τό 5 % τών κερδών.....

Πόσα νά βγάζει ο ιδιοκτήτης λές τώρα ;;;



Τό παράξενα μέ τόν Γρηγόρη είναι πώς καταφέρνει

νά πουλάει προιόντα γευστικά μέτρια....

Ειναι παράξενο πώς εξαπλώθηκε τόσο η γευστική υπομετριότητα.....

Εχει δώσει φρανσάιζ 315 μαγαζιά στήν Ελλάδα καί 15 Γερμανία Ρουμανία κ Κύπρο....

.
Νομίζω θέλει τα διπλά.
Δλδ με 100.000 ανοίγεις το μαγαζί αλλά χρωστάς άλλα τόσα στο Γρηγορη.
Κάτι τετοιο

.

Στό σάιτ του ο Γρηγόρης λέει γιά 120.000 εως 150 αναλόγως τετραγωνικών.....

Ομως σε μικρά Γρηγόρης οπως των Εξαρχείων δέ νομίζω να παίρνει τόσα.....

Υποθέτω δηλαδή.....

Οπως υποθέτω ότι απο αυτά παντελονιάζει καί τά μισά.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2020, 23:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 18:32
Marios έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 18:09
Τα Goody's είναι αισχρώς απαράδεκτα ακριβά.Ένα απλό μπεργκερ κοστίζει παραπάνω απο ένα χορταστικό πιτόγυρο.
Ποιο πιτογυρο ρε συ. Κοστίζει οσο μια μετρια προς φθηνή ταβερνα. Εγω θέλω 9-10 ευρω στα γκουντις για να χορτάσω. Οχι δεν ειμαι χοντρός, το αντίθετο θα έλεγα.

Τα γκουντις δεν έχουν πραγματικό κοινό σήμερα εκτος αν πας δημοτικό, ή αν έχεις παιδι του δημοτικού, παλια πήγαιναν κ τα γεροντια για καφε. Είναι κ σε κριση ταυτοτητας, τη μια το παίζουν μπατζετ, μετα μπέργκερ χάουζ, ε τελικα είναι ενα ακριβο πραμα οπως ενα καλο μπεργκεραδικο χωρις όμως την ποσοτητα κ την ποιότητα του μπεργκεραδικου, ειναι μπάτζετ φαγητό σε τιμή πριμιουμ μπεργκεραδικου
Πάθανε κοκομπλόκο με την κρίση και με την απόσχιση που υπέστησαν και έκτοτε δεν ξέρουν τι θέλουν και τι να κάνουν. Σε απόγνωση είναι μάλλον.

Ένας επιβαρυντικός παράγοντας ήταν ότι είχαν καβατζώσει όλες τις θέσεις φιλέτα στις μεγάλες πόλεις και είχαν κατά συνέπεια τεράστια ενοίκια. Πράγμα που στον καιρό της αφθονίας δεν τους πείραζε, τώρα όμως τούς πειράζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 05 Ιούλ 2020, 23:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 05 Ιούλ 2020, 23:16

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:58
Prepon έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:39
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 22:11


.

Κοιτάζοντας τίς προυποθέσεις γιά Φρανσάιζ τού Γρηγόρη.....

1...γιά entree fee.....μέ τό καλημέρα δηλαδή.....σου λέει θέλω 15.000

2...γιά να σου φτιάξει τό μαγαζί θέλει συνπλήν 100.000.....

3...σού πουλάει τα καθημερινά προιόντα.....

4...σού παίρνει καί τό 5 % τών κερδών.....

Πόσα νά βγάζει ο ιδιοκτήτης λές τώρα ;;;



Τό παράξενα μέ τόν Γρηγόρη είναι πώς καταφέρνει

νά πουλάει προιόντα γευστικά μέτρια....

Ειναι παράξενο πώς εξαπλώθηκε τόσο η γευστική υπομετριότητα.....

Εχει δώσει φρανσάιζ 315 μαγαζιά στήν Ελλάδα καί 15 Γερμανία Ρουμανία κ Κύπρο....

.
Νομίζω θέλει τα διπλά.
Δλδ με 100.000 ανοίγεις το μαγαζί αλλά χρωστάς άλλα τόσα στο Γρηγορη.
Κάτι τετοιο

.

Στό σάιτ του ο Γρηγόρης λέει γιά 120.000 εως 150 αναλόγως τετραγωνικών.....

Ομως σε μικρά Γρηγόρης οπως των Εξαρχείων δέ νομίζω να παίρνει τόσα.....

Υποθέτω δηλαδή.....

Οπως υποθέτω ότι απο αυτά παντελονιάζει καί τά μισά.....

.
Έχεις δίκιο, τώρα το τσεκαρα.

Βέβαια αναφέρει πως χρειάζεται να έχεις κας τα 60.000

https://www.gregorys.gr/franchise/to-paketo-franchise/

Τα υπόλοιπα θα τα χρωστάς στο Γρηγορη και θα τα ξεπληρώσεις από τα κέρδη, αυτό είναι που θυμόμουν

Κάτι παρόμοιο νομίζω κάνει και η πίτσα φαν.

Βέβαια στα παραπάνω ποσά πρέπει να προσθέσει κανείς τις εγγυήσεις που ζητάνε οι ιδιοκτήτες του ακινήτου, τα ενοίκια που θα πληρώνεις μέχρι να σου στήσουν το μαγαζί κλπ κλπ.
Ενώ αν είναι σε πιατσα, πρέπει να συνυπολογίσουμε και τον " αέρα" που ζητάνε
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 05 Ιούλ 2020, 23:57

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:10
paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 18:57
Τα Goody's δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα, απλα δεν αρεσε η ποιοτητα. Παραδειγμα, δειτε τιμη cheeseburger του Goody's με Cheeseburger του Hot Hot, ειναι ιδιες, τι τρωτε ομως στο ενα και τι στο αλλο.
:o

Aλήθεια τώρα; Είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τα γκούντις, όχι απλά ακριβά για την ποιότητά τους. Ένα τσιζμπεργκερ που για να χορτάσεις θες 3, έχει 2.65 κοντά. Οι δε σαλάτες είναι στα 6-7 ευρώ και ειναι ΜΙΣΗ μερίδα από μια μέση σαλάτα μαγαζιού γειτονιάς.
Δεν είναι τόσο ακριβά πλέον σε σύγκριση με άλλη γνωστή αλυσίδα Μπεργκεράδικου, σύγκρινε τα μενού. Τα gooydy's έχουν φθηνότερες απλές πατάτες (όμως είναι τυποποιημένες σε σχέση με τις πιο "φυσικές" του άλλου), σύγκρινε την τιμή σαλάτας Bake Roll's του Hot Hot με την Green's του Goody's είναι φθηνότερη και η ουσιαστική διαφορά είναι ότι η πρώτη έχει απλά επιπλέον Bake Rolls. Η ceasar's που αναφέρεις είναι όντως ακριβότερη στα Goody''s κατά 90 λεπτά γιατί σου βάζει ελαιόλαδο. Δεν βάζω στην σύγκριση simple burger άστο! Όμως αυτά τα μαγαζιά από το 2011 ανέβηκαν κατακόρυφα και έφαγαν μερίδιο μεγάλο από το Goody's, προφανώς για τρεις λόγους, πρώτον βαρέθηκε ο κόσμος τα Goody's δεν εκπέμπουν Αμερικάνικη ατμόσφαιρα τα μαγαζιά τους, δεύτερον είναι συνδεδεμένο με τα πιτσιρίκια και τα παιδικά-οικογενειακά πάρτι και τρίτον είχαν πιο καλή ποιότητα, φαίνονταν πιο χειροποίητα κάτι που το έπιασε το Goody's και έκανε αναβαθμίστηκε σε Burger House. Αυτά που είναι εκτός συναγωνισμού και σου φτιάχνουν μεγάλα μπεργκερς και μη τυποποιημένα και πάμφθηνα (για μπεργκερ) είναι μόνο οι καντίνες. Αυτό που είναι απαράδεκτα ακριβό στα Goody's είναι το κλαμπ-σάντουιτς, ένα τοστ είναι..σιγά! Απλά πιστεύω πως μάλλον το έκαναν διότι όλοι έπαιρναν αυτό παλιά στα Goody's και θα αύξησαν την τιμή δυσανάλογα για να σε εκτρέψουν στα υπόλοιπα του μενού τους.

Δες, όλα τα μπεργκερ του Goody's φθηνότερα είναι από του Hot Hot (το οποίο άρχισε να κλείνει μαγαζιά νομίζω).

https://www.e-food.gr/delivery/menu/hot-hot-burger ΗΟΤ-ΗΟΤ
https://www.e-food.gr/delivery/menu/goodys GOODY'S
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2020, 00:01

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:44
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 19:31
Γενικά, πάντως δεν είναι περιέργο να τα σκατώσει μιά μεγάλη επιχείρηση. Όταν έχεις το όνομα και τα μερίδια αγοράς
καταλήγεις να γίνεις ένα Δημόσιο με γραβατωμένους υπαλλήλους, που η βασική τους έννοια είναι να κάνουν επενδύσεις
για να παίρνουν μπόνους ή να πάνε κανα "επαγγελματικό ταξίδι" για να πηδήξουν κανά γκομενάκι. Άσε που παίζει πολύ
βύσμα στις μεγάλες επιχειρήσεις, έχουν βολέψει αβέρτα κόσμο η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ εκεί πέρα.
.

Σωστή η συλλογιστική σου..... :sal5:

Εγώ πηγαίνω καί μέχρι τό νά παίρνουν δάνεια γιά ακριβές "ανακαινίσεις".....

καί νά βγάζουν από υπερτιμολογήσεις εξτρα μπόνους.....

Φορτώνοντας περιττά βάρη στή Μητρική.....

.
H αλήθεια είναι πως στο παράδειγμα του νήματος δεν έχουμε τη σχέση μιάς μητρικής εταιρείας με τη θυγατρική της, αλλά δύο εταιρείες
που συνεργάζονται με τρόπο τέτοιο ώστε η μία(Pizza Hut) να εκχωρεί τη χρήση του σήματός της καθώς και ένα μέρος της τεχνογνωσίας
της στην άλλη. Από αυτή την άποψη, συνέβη μάλλον το αντίστροφο από αυτό που έγραψες, δηλαδή η Pizza Hut επέβαλλε στη συνεργαζόμενη
επιχείρηση να πάρει δάνεια για να υλοποιήσει επενδυτικές δαπάνες, όπως οι ανακαινίσεις των καταστημάτων. Πολύ πιθανό δε, είναι ότι η
Pizza Hut πετάει τώρα τους συνεργάτες της σα τη τρίχα από το ζυμάρι, δεδομένων των συνθηκώνς που της επιτρέπουν να πουλάει ένα μεγάλο
μέρος των προϊόντων της ή και το σύνολο αυτού χωρίς την ύπαρξη κάποιου δικτύου εστιατορίων. Εις ότι αφορά τα μπόνους τώρα, μάλλον
θα πήγαν στις τσέπες των στελεχών της συνεργαζόμενης επιχείρησης αν υποθέσουμε πως αυτή εμφάνιζε αύξηση των επενδύσεων της στις οικονομικές της καταστάσεις, αλλά για να σκεφτούμε ακόμη πιο πονηρά θα υπήρξαν σίγουρα και τα στελέχη της Pizza Hut που επωφελήθηκαν της διαμεσολαβητικής τους θέσης για να έχουν οφέλη :wink

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιούλ 2020, 00:02

paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:57

Δες, όλα τα μπεργκερ του Goody's φθηνότερα είναι από του Hot Hot (το οποίο άρχισε να κλείνει μαγαζιά νομίζω).

https://www.e-food.gr/delivery/menu/hot-hot-burger ΗΟΤ-ΗΟΤ
https://www.e-food.gr/delivery/menu/goodys GOODY'S
Δεν εχω φάει στο χοτ χοτ, αλλά πχ από Πειραιά που ξέρω να σου πω, αντί να τα σκάσω στα γκούντις, πάω και σκάω τα ίδια λεφτά στο μπάρ μπεε κιου και καταλαβαίνω μπέργκερ. Πραγματικά δεν αξίζουν τα γκούντις. Να μη σχολιάσω ότι δεν μπορώ να τα χωνέψω και ΟΤΑΝ δεήσω να τα χωνέψω, παράγω τοξικά απόβλητα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Ιούλ 2020, 00:17

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:02
paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 23:57

Δες, όλα τα μπεργκερ του Goody's φθηνότερα είναι από του Hot Hot (το οποίο άρχισε να κλείνει μαγαζιά νομίζω).

https://www.e-food.gr/delivery/menu/hot-hot-burger ΗΟΤ-ΗΟΤ
https://www.e-food.gr/delivery/menu/goodys GOODY'S
Δεν εχω φάει στο χοτ χοτ, αλλά πχ από Πειραιά που ξέρω να σου πω, αντί να τα σκάσω στα γκούντις, πάω και σκάω τα ίδια λεφτά στο μπάρ μπεε κιου και καταλαβαίνω μπέργκερ. Πραγματικά δεν αξίζουν τα γκούντις. Να μη σχολιάσω ότι δεν μπορώ να τα χωνέψω και ΟΤΑΝ δεήσω να τα χωνέψω, παράγω τοξικά απόβλητα.
Βρε Cecily ήμαρτον! Το μπαρ-μπε-κιου το πιο φθηνό του μπέργκερ είναι 7 ευρώ περίπου και θες να μου πεις οτι δεν πας Goody's επειδή είναι πανάκριβο; Δηλαδή αν το Goody's σου φαίνεται πανάκριβο, το Μπαρ-μπε-κιού είναι φωτιά!!!!!. Σου έχει μπεργκερ με 13 ευρώ στην θέση του θα έπαιρνα 4 στα goody's. Τώρα μου θύμισες και τον τέταρτο αλλά και τον πέμπτο λόγο αποστροφής των Goody's ο μύθος του πλαστικού και τοξικού φαγητού. Τα Goody's έχουν συστήματα πιστοποίησης το μπαρ-μπε-κιου τι έχει; Ο πέμπτος λόγος είναι οτι δυστυχώς τα Goody's δεν έχουν ποικιλία μεγάλη με πιασάρικα ονόματα και φανταχτερές σάλτσες (jack daniels κλπ), δεν έχουν νεανική χιπστερο-ατμόσφαιρα, έχει οικογενειακό περιβάλλον και εκπέμπει γερουσία (πολλοί γέροι τα χρησιμοποιούν ως καφενείο). Απορώ πως τα έβγαλες πανάκριβα.

μενού Μπαρ-μπε-κιου

https://www.e-food.gr/delivery/menu/mpar-mpee-kioy
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιούλ 2020, 00:20

paul25 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:17


Βρε Cecily ήμαρτον! Το μπαρ-μπε-κιου το πιο φθηνό του μπέργκερ είναι 7 ευρώ περίπου και θες να μου πεις οτι δεν πας Goody's επειδή είναι πανάκριβο; Δηλαδή αν το Goody's σου φαίνεται πανάκριβο, το Μπαρ-μπε-κιού είναι φωτιά!!!!!. Σου έχει μπεργκερ με 13 ευρώ στην θέση του θα έπαιρνα 4 στα goody's. Τώρα μου θύμισες και τον τέταρτο αλλά και τον πέμπτο λόγο αποστροφής των Goody's ο μύθος του πλαστικού και τοξικού φαγητού. Τα Goody's έχουν συστήματα πιστοποίησης το μπαρ-μπε-κιου τι έχει; Ο πέμπτος λόγος είναι οτι δυστυχώς τα Goody's δεν έχουν ποικιλία μεγάλη με πιασάρικα ονόματα και φανταχτερές σάλτσες (jack daniels κλπ), δεν έχουν νεανική χιπστερο-ατμόσφαιρα, έχει οικογενειακό περιβάλλον και εκπέμπει γερουσία (πολλοί γέροι τα χρησιμοποιούν ως καφενείο). Απορώ πως τα έβγαλες πανάκριβα.

μενού Μπαρ-μπε-κιου

https://www.e-food.gr/delivery/menu/mpar-mpee-kioy
:lol: Στο Μπάρμπεκιου το 7 ευρώ μπέργκερ το παρατάω, διότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ όλο αυτό το πράμα. Στο Γκούντις για να χορτάσω θέλω 3 μπέργκερ, διότι είναι ΑΕΡΑΣ.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Επίσης, στην πρώτη περίπτωση τρώω κρέας και ψωμί, στη δεύτερη τρώω αέρα με πλαστικό και ζάχαρη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Ιούλ 2020, 00:30

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:20
paul25 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:17


Βρε Cecily ήμαρτον! Το μπαρ-μπε-κιου το πιο φθηνό του μπέργκερ είναι 7 ευρώ περίπου και θες να μου πεις οτι δεν πας Goody's επειδή είναι πανάκριβο; Δηλαδή αν το Goody's σου φαίνεται πανάκριβο, το Μπαρ-μπε-κιού είναι φωτιά!!!!!. Σου έχει μπεργκερ με 13 ευρώ στην θέση του θα έπαιρνα 4 στα goody's. Τώρα μου θύμισες και τον τέταρτο αλλά και τον πέμπτο λόγο αποστροφής των Goody's ο μύθος του πλαστικού και τοξικού φαγητού. Τα Goody's έχουν συστήματα πιστοποίησης το μπαρ-μπε-κιου τι έχει; Ο πέμπτος λόγος είναι οτι δυστυχώς τα Goody's δεν έχουν ποικιλία μεγάλη με πιασάρικα ονόματα και φανταχτερές σάλτσες (jack daniels κλπ), δεν έχουν νεανική χιπστερο-ατμόσφαιρα, έχει οικογενειακό περιβάλλον και εκπέμπει γερουσία (πολλοί γέροι τα χρησιμοποιούν ως καφενείο). Απορώ πως τα έβγαλες πανάκριβα.

μενού Μπαρ-μπε-κιου

https://www.e-food.gr/delivery/menu/mpar-mpee-kioy
:lol: Στο Μπάρμπεκιου το 7 ευρώ μπέργκερ το παρατάω, διότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΦΑΩ όλο αυτό το πράμα. Στο Γκούντις για να χορτάσω θέλω 3 μπέργκερ, διότι είναι ΑΕΡΑΣ.

Επίσης, στην πρώτη περίπτωση τρώω κρέας και ψωμί, στη δεύτερη τρώω αέρα με πλαστικό και ζάχαρη.
Πάλι...παίρνεις ένα extreme και ένα cheese συμπληρωματικό ξεπερνάς λίγο τα 7 ευρώ. Δοκίμασε αν μπορείς να τα φας, μην το συγκρίνεις με το απλό παλιό του cheese. Τώρα για το δεύτερο που λες, εδώ η αλήθεια είναι πως φαίνονται πιο ελαφριά τα μπεργκερ του Goody's, αυτό όμως ίσως δεν είναι και κακό (αέρα να έχει λίγο δύσκολο) αυτό σημαίνει ότι είναι ενδεχομένως και από πιο 'προσεγμένα" υλικά. Παράδειγμα μπορεί ο κιμάς να έχει λιγότερο λίπος από τον κιμά του Μπαρ-μπε-κιου, επίσης τα Goody's όπως είπα ακολουθούν πολιτική υγιεινής διατροφής με ελαιόλαδο τα τελευταία χρόνια,αυτό κάνει ελαφρύ το μπεργκερ, ο Μπαρμπεκιου μπορεί να βάζει και ζωικό λίπος επιπλέον σε μορφή βούτυρου και να γίνεται βαρύ. Επίσης ο Μπαρμπεκιού μπορεί να προσθέτει επιπλέον περισσότερες σάλτσες που σίγουρα φτιάχνονται με ζάχαρη και αυτό να προσθέτει και άλλα σάκχαρα επιδεινώνοντας το αίσθημα φουσκώματος. Το ότι σε χορταίνει μια τροφή δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καλό την σήμερον ημέρα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιούλ 2020, 00:35

paul25 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:30


Πάλι...παίρνεις ένα extreme και ένα cheese συμπληρωματικό ξεπερνάς λίγο τα 7 ευρώ. Δοκίμασε αν μπορείς να τα φας, μην το συγκρίνεις με το απλό παλιό του cheese. Τώρα για το δεύτερο που λες, εδώ η αλήθεια είναι πως φαίνονται πιο ελαφριά τα μπεργκερ του Goody's, αυτό όμως ίσως δεν είναι και κακό (αέρα να έχει λίγο δύσκολο) αυτό σημαίνει ότι είναι ενδεχομένως και από πιο 'προσεγμένα" υλικά. Παράδειγμα μπορεί ο κιμάς να έχει λιγότερο λίπος από τον κιμά του Μπαρ-μπε-κιου, επίσης τα Goody's όπως είπα ακολουθούν πολιτική υγιεινής διατροφής με ελαιόλαδο τα τελευταία χρόνια,αυτό κάνει ελαφρύ το μπεργκερ, ο Μπαρμπεκιου μπορεί να βάζει και ζωικό λίπος επιπλέον σε μορφή βούτυρου και να γίνεται βαρύ. Επίσης ο Μπαρμπεκιού μπορεί να προσθέτει επιπλέον περισσότερες σάλτσες που σίγουρα φτιάχνονται με ζάχαρη και αυτό να προσθέτει και άλλα σάκχαρα επιδεινώνοντας το αίσθημα φουσκώματος. Το ότι σε χορταίνει μια τροφή δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καλό την σήμερον ημέρα.
Μου έβγαλες τα σαπιόλαδα των απείρων τηγανιών του γκούντις καλά και του μπάρμπεκιου μάπα με τί κριτήρια;
Τι εννοείς ελαφρυ; Πλαστικό είναι. Άσε τον κιμά και την πατάτα δέκα λεπτά, όχι παραπάνω και έλα πες μου, αν τρώγονται. Να σχολιάσω τα τυριά τους; Να σχολιάσω τα μακαρόνια τους;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πάει γιά Πτώχευση η Pizza Hut.....θα ακολουθήσουν Εverest καί Goodys ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Ιούλ 2020, 00:41

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:35
paul25 έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 00:30


Πάλι...παίρνεις ένα extreme και ένα cheese συμπληρωματικό ξεπερνάς λίγο τα 7 ευρώ. Δοκίμασε αν μπορείς να τα φας, μην το συγκρίνεις με το απλό παλιό του cheese. Τώρα για το δεύτερο που λες, εδώ η αλήθεια είναι πως φαίνονται πιο ελαφριά τα μπεργκερ του Goody's, αυτό όμως ίσως δεν είναι και κακό (αέρα να έχει λίγο δύσκολο) αυτό σημαίνει ότι είναι ενδεχομένως και από πιο 'προσεγμένα" υλικά. Παράδειγμα μπορεί ο κιμάς να έχει λιγότερο λίπος από τον κιμά του Μπαρ-μπε-κιου, επίσης τα Goody's όπως είπα ακολουθούν πολιτική υγιεινής διατροφής με ελαιόλαδο τα τελευταία χρόνια,αυτό κάνει ελαφρύ το μπεργκερ, ο Μπαρμπεκιου μπορεί να βάζει και ζωικό λίπος επιπλέον σε μορφή βούτυρου και να γίνεται βαρύ. Επίσης ο Μπαρμπεκιού μπορεί να προσθέτει επιπλέον περισσότερες σάλτσες που σίγουρα φτιάχνονται με ζάχαρη και αυτό να προσθέτει και άλλα σάκχαρα επιδεινώνοντας το αίσθημα φουσκώματος. Το ότι σε χορταίνει μια τροφή δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και καλό την σήμερον ημέρα.
Μου έβγαλες τα σαπιόλαδα των απείρων τηγανιών του γκούντις καλά και του μπάρμπεκιου μάπα με τί κριτήρια;
Τι εννοείς ελαφρυ; Πλαστικό είναι. Άσε τον κιμά και την πατάτα δέκα λεπτά, όχι παραπάνω και έλα πες μου, αν τρώγονται. Να σχολιάσω τα τυριά τους; Να σχολιάσω τα μακαρόνια τους;
Γιατί με τα ίδια λάδια δεν τηγανίζουν όλοι; Ακόμα και οι σουβλατζήδες. Ελαφρύ εννοώ ότι μπορεί να το φας και να μην νιώθεις το αίσθημα του κορεσμού "είμαι τίγκα". Δεν υπάρχει πλαστική τροφή, το "πλαστικό" χρησιμοποιείται με την έννοια του τεχνητού στην έκφραση πχ μια ντομάτα θερμοκηπίου εκτός εποχής, πλαστική χαρακτηρίζεται και είμαι σίγουρος πως έχεις φάει παντού. Ακόμα και τις τηγανιτές πατάτες του σπιτιού μου να αφήσω να παγώσουν δεν τις τρώω, γίνονται χάλια, νομίζω όλοι το έχουμε νιώσει αυτό. Τα τυριά τι έχουν; Για τα μακαρόνια είσαι υπερβολική, ΠΑΝΤΟΥ τυποποιημένα είναι, εσύ φτιάχνεις στο σπίτι δικά σου θες να μας πεις; Χωριάτικα;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών