Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 16 Ιούλ 2020, 07:51

Τα μηνύματα στον τουρισμό από παντού λένε πως τα πράγματα είναι...πιο μαύρα απ' το κατράμι,το ΣτΕ κλέβει για λογαριασμό της κυβέρνησης τον ιδρώτα των συνταξιούχων,ο Βρούτσης κάνει τον ψόφιο κοριό για το ξεροκόμματο των 534 ευρώ για τους εργαζόμενους που ήταν σε αναστολή και τον Ιούνιο,ο κορονοϊός επανέρχεται και οι λοιμωξιολόγοι σχολούνται με τη χρήση ή όχι της μάσκας κι απ' την άλλη ανοίγουν τα σύνορα σε Βρετανία,Σουηδία και Αμερική,αλλά τα...κυβερνητικά πανηγύρια μας ασχολούνται με τα πανηγύρια!
Λογικό.Στα πανηγύρια...βλέπουν την εκλογική τους πελατεία!
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 16 Ιούλ 2020, 08:24

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 15:08
οι περισσότεροι αυταπασχολούμενοι είναι υποστηρικτές συντηρητικών
απόψεων, ορισμένοι εξ'αυτών και ένθερμοι υποστηρικτές της ελεύθερης αγοράς σε συζητήσεις τους.
Φυσικά, ελπίζουν πως με τον ελεύθερο ανταγωνισμό θα πιάσουν την καλή αφού είναι οι ίδιοι αφεντικά, δεν έχουν κανέναν πάνω από το κεφάλι τους. Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική, για την καπιταλιστική οικονομία είναι βάρος, κόβουν τα πόδια της ανάπτυξης. Βέβαια τους έχουν δέσει αρκετά γιατί πάμπολλοι από αυτούς είναι χρεωμένοι. Το βάρος της φορολογίας και των χρεών τους συμπιέζουν. Η πιθανή ελαφρυνση της φορολογίας που μπορεί να κάνει η μια ή η άλλη κυβέρνηση ουδόλως δεν τους φέρνει σε καλύτερη μοίρα. Πρακτικά τσακίζονται αλλά σε επιφανειακό επίπεδο αυτό το λένε ελάφρυνση της μεσαίας τάξης.

Για να απαντήσουμε και στον νανδρο, η εργατική τάξη υπόσχεται πραγματική κοινωνική συμμαχία, τους προτείνει αγώνα (οχι να κάτσουν σπίτι και να τα φέρει κάποιος από τα πάνω) για να αποτινάξουν τον βραχνά των χρεών. Θέτουμε το δίλλημα ή με τους τραπεζίτες ή με τον λαό. Οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα διάλεξαν πλευρά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 16 Ιούλ 2020, 08:37

Awesomatic έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 15:22
Fluffy έγραψε:
14 Ιούλ 2020, 23:33
Στρατηγικές αναλύσεις των βιομηχάνων από το 2017


«Απορεί κανείς για τι είδους ανάπτυξη μιλάνε τα σχέδια εθνικής αναπτυξιακής στρατηγικής, όταν η οργάνωση της παραγωγής, ακόμη και σε μεγάλους και εξωστρεφείς κλάδους της ελληνικής οικονομίας, ακολουθεί σε μεγάλο βαθμό το πρότυπο της μικρής οικογενειακής και ατομικής επιχείρησης» διερωτάται χαρακτηριστικά, ο ΣΕΒ.

Όπως αναφέρει αναλυτικά, η Ελλάδα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοαπασχολούμενων (34%) [...] απ’ όλες τις αναπτυγμένες χώρες του κόσμου το 2016. Αυτό είναι ένδειξη υπανάπτυξης της οικονομίας, εκτεταμένης φοροδιαφυγής...


https://m.naftemporiki.gr/story/1219945


Ετοιμαστείτε αυτοαπασχολούμενοι να πιεστείτε όσο δε πάει τα επόμενα χρόνια, στρατηγικός στόχος είναι η απομείωση των αυτοαπασχολούμενων και μικρών επιχειρήσεων έως 5 εργαζομενων. Θα σας απορροφήσουν και θα σας εξαφανίσουν.
Ανοησίες

Μας έχουν με μπλοκάκι γιατί δεν θέλουν να μας προσλάβουν, όχι γιατί είμαστε ηλίθιοι και αποφασίσαμε μια μέρα να μπλέξουμε με το χειρότερο ταμείο και τον πιο σκληρά φορολογημένο κλάδο της χώρας. Και δεν προσλαμβάνουν και διαμαρτύρονται; :011:

Αν ήμουν μισθωτός δε θα έδινα ούτε το 1/3 από όσα δίνω τώρα σε φόρους και δεν θα είχα το λογιστή στο speed dial...
Ισχύει αυτό που λες, και φαινομενικά είναι μια αντίφαση
Όμως ο Σεβ είναι μια ταξική ένωση, προωθεί τα συνολικά επεξεργασμένα ταξικά συμφέροντα των αστών. Η έρευνα και μελέτη έγινε από μια εταιρεία διανεοσις προς τα ζητούμενα των βιομηχάνων.
από την άλλη μπορεί ο καθένας ξεχωριστά ως μέλος του σεβ να ακολουθεί διαφορετική τακτική καθώς βλέπει να τον βολεύει

Η κυβέρνηση πέρνει εντολές από την ταξική συλλογικότητα

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 16 Ιούλ 2020, 08:47

Ίακχος έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 17:59
Είμαι Ελεύθερος Επαγγελματίας και πραγματικά βρεθήκαμε στο στόχαστρο με τα μνημόνια ιδίως επί Σαμαρά αλλά και επί Τσίπρα μετά την υπογραφή του τρίτου μνημονίου. Ο Μητσοτάκης έχει διαφορετικό πρόγραμμα τουλάχιστον όσον αφορά το βασικό θέμα της φορολογίας. Όσον αφορά τον κλάδο μου μπορούν να σταθούν ελεύθεροι επαγγελματίες με κατάλληλες προϋποθέσεις. Δε μπορούμε να χτυπήσουμε μεγάλα έργα αλλά στα μικρά και μικρομεσαία μια χαρά μπορούμε να κάνουμε καλύτερες τιμές από μεγάλες εταιρείες.
Στο ζήτημα των χρεών; Η προκαταβολή φόρου;

Δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι, αν είσαι στον κλάδο της πληροφορικής/κυβερνητικής έχετε ακόμα μεσοπρόθεσμα περιθώρια. Οι υπόλοιποι κλάδοι θα σαρωθούν οχι επειδή είναι κακός ο Μητσοτάκης, λόγω στρατηγικών ταξικών συμφερόντων, ο Μητσοτάκης απλά ακολουθεί ταξικές επιταγές. Το ζήτημα είναι πέρα από αυτά εσυ τι βλέπεις; Τα συμφέροντα σου είναι δεμένα με τις τράπεζες και τις βιομηχανίες ως ουρά τους ή με τους εργαζόμενους και την συμμαχία τους; Π.χ. Έχεις τη δυνατότητα να στέλνεις τα παιδιά στο ιδιωτικό, να πηγαίνεις σε κλινικές με άνεση;

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4835
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 16 Ιούλ 2020, 09:28

Fluffy έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 08:47
Ίακχος έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 17:59
Είμαι Ελεύθερος Επαγγελματίας και πραγματικά βρεθήκαμε στο στόχαστρο με τα μνημόνια ιδίως επί Σαμαρά αλλά και επί Τσίπρα μετά την υπογραφή του τρίτου μνημονίου. Ο Μητσοτάκης έχει διαφορετικό πρόγραμμα τουλάχιστον όσον αφορά το βασικό θέμα της φορολογίας. Όσον αφορά τον κλάδο μου μπορούν να σταθούν ελεύθεροι επαγγελματίες με κατάλληλες προϋποθέσεις. Δε μπορούμε να χτυπήσουμε μεγάλα έργα αλλά στα μικρά και μικρομεσαία μια χαρά μπορούμε να κάνουμε καλύτερες τιμές από μεγάλες εταιρείες.
Στο ζήτημα των χρεών; Η προκαταβολή φόρου;

Δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι, αν είσαι στον κλάδο της πληροφορικής/κυβερνητικής έχετε ακόμα μεσοπρόθεσμα περιθώρια. Οι υπόλοιποι κλάδοι θα σαρωθούν οχι επειδή είναι κακός ο Μητσοτάκης, λόγω στρατηγικών ταξικών συμφερόντων, ο Μητσοτάκης απλά ακολουθεί ταξικές επιταγές. Το ζήτημα είναι πέρα από αυτά εσυ τι βλέπεις; Τα συμφέροντα σου είναι δεμένα με τις τράπεζες και τις βιομηχανίες ως ουρά τους ή με τους εργαζόμενους και την συμμαχία τους; Π.χ. Έχεις τη δυνατότητα να στέλνεις τα παιδιά στο ιδιωτικό, να πηγαίνεις σε κλινικές με άνεση;
Eιμαι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμαι με μελέτες. Οι εταιρείες έχουν λειτουργικά κόστη και στα μικρά έργα μπορώ να τους ανταγωνιστώ.. Η οικονομική μου κατάσταση είναι κακή, ίσα ίσα τα βγάζω πέρα. Αλλά για αυτό ψέγω και το κράτος για την υψηλή φορολογία (ΕΝΦΙΑ, Τεκμήρια κλπ.) και το γεγονός ότι άφησε την αγορά να αυτορυθμιστεί με νεοφιλελεύθερο τρόπο αφήνοντας μας στο έλεος των απατεώνων.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Ιούλ 2020, 09:56

Ο ΕΝΦΙΑ είναι αντισυνταγματικός αλλά κανένας δεν νοιάζεται για αυτό. Το δέχονται όλοι λες και είναι φυσιολογικό να πληρώνεις φόρο για περιουσία που δεν φέρνει έσοδα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 16 Ιούλ 2020, 10:41

Ίακχος έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 09:28
Fluffy έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 08:47
Ίακχος έγραψε:
15 Ιούλ 2020, 17:59
Είμαι Ελεύθερος Επαγγελματίας και πραγματικά βρεθήκαμε στο στόχαστρο με τα μνημόνια ιδίως επί Σαμαρά αλλά και επί Τσίπρα μετά την υπογραφή του τρίτου μνημονίου. Ο Μητσοτάκης έχει διαφορετικό πρόγραμμα τουλάχιστον όσον αφορά το βασικό θέμα της φορολογίας. Όσον αφορά τον κλάδο μου μπορούν να σταθούν ελεύθεροι επαγγελματίες με κατάλληλες προϋποθέσεις. Δε μπορούμε να χτυπήσουμε μεγάλα έργα αλλά στα μικρά και μικρομεσαία μια χαρά μπορούμε να κάνουμε καλύτερες τιμές από μεγάλες εταιρείες.
Στο ζήτημα των χρεών; Η προκαταβολή φόρου;

Δεν ξέρω σε ποιον κλάδο είσαι, αν είσαι στον κλάδο της πληροφορικής/κυβερνητικής έχετε ακόμα μεσοπρόθεσμα περιθώρια. Οι υπόλοιποι κλάδοι θα σαρωθούν οχι επειδή είναι κακός ο Μητσοτάκης, λόγω στρατηγικών ταξικών συμφερόντων, ο Μητσοτάκης απλά ακολουθεί ταξικές επιταγές. Το ζήτημα είναι πέρα από αυτά εσυ τι βλέπεις; Τα συμφέροντα σου είναι δεμένα με τις τράπεζες και τις βιομηχανίες ως ουρά τους ή με τους εργαζόμενους και την συμμαχία τους; Π.χ. Έχεις τη δυνατότητα να στέλνεις τα παιδιά στο ιδιωτικό, να πηγαίνεις σε κλινικές με άνεση;
Eιμαι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμαι με μελέτες. Οι εταιρείες έχουν λειτουργικά κόστη και στα μικρά έργα μπορώ να τους ανταγωνιστώ.. Η οικονομική μου κατάσταση είναι κακή, ίσα ίσα τα βγάζω πέρα. Αλλά για αυτό ψέγω και το κράτος για την υψηλή φορολογία (ΕΝΦΙΑ, Τεκμήρια κλπ.) και το γεγονός ότι άφησε την αγορά να αυτορυθμιστεί με νεοφιλελεύθερο τρόπο αφήνοντας μας στο έλεος των απατεώνων.
Μήπως πρέπει να τελειώσουμε με τις αυταπάτες; Πάντα λέγαμε άντε λίγο υπομονή, θα ρθουν καλύτερες μέρες, θα στρώσουν τα πράγματα, η αριστερά θα βοηθήσει τον λαό να ανασάνει, η ΝΔ είναι υπέρ της μεσαίας τάξης, ο Μητσοτάκης έχει πρόγραμμα μη φορολογία κτλπ.

Στρατηγικά όμως το να έχουμε εμείς μια υποτυπώδη ζωή έρχεται σε αντίθεση με τα στρατηγικά συμφέροντα μεγάλων μονοπωλιακών ομίλων. Θυμάσαι που βγήκε ο υπουργός ανάπτυξης γεωργιαδης και είπε ότι πρέπει να σταματήσει η προστασία της πρώτης κατοικίας γιατί δεν συμφέρει την καπιταλιστική οικονομία;

Το νεοφιλελεύθερο μοντέλο είναι αυτό που συμφέρει αυτή τη στιγμή το κεφάλαιο, τη στιγμή που θα χρειαστεί προστασία, όπως με τις αεροπορικές Π.χ., θα τρέξει το κράτος να τις εξυπηρετήσει.

Και ένα τελευταίο, πάντα θα παρακαλάμε για λίγο ελάφρυνση της φορολογίας, για κάποιο επίδομα. Δεν είναι ζωή αυτή για το 2020. Εμείς λέμε, όπως είπε και ο υπουργός εσωτερικών Θεοδωρικάκος και παλιότερα ο Μπιλ Κλίντον ¨ειναι η καπιταλιστική οικονομια, ανοητε¨, μόνο που εμείς θελουμε να την ανατρέψουμε όπως οι αστοί ανέτρεψαν την φεουδαρχία, ενώ οι ίδιοι το λένε για να ησυχάσει ο λαός με την μοίρα του να πει ¨τι να κάνουμε; Έτσι είναι η ζωή¨.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Ιούλ 2020, 13:14

Τα κουμούνια μας λένε την ίδια βλακεία που μας λένε και οι ζαίοι.
Με το λαό και όχι με το das kapital.
Πράγματι λοιπόν, ποιός από εμάς δεν θα ήθελε να είναι στο κέντρο πυρηνικών ερευνών του μεγάλου πατερούλη Στάλιν ; Να φτιάχνουμε czar bombs που θα τις ρίξουμε στην Αμερική. Assistants-υπεράρια μανούλια από τα σοβιετικά καλλιστεία, τα καλύτερα φαγητά.
Ή έστω ένα κλικ παρακάτω να διευθύναμε το σοβιετικό πχόρουμ.gr. Να μπαίνει νεοδημοκράτης-νεοδημοκράτισσα και να λέει το δεσπότη Παναγιώτη από τα μπαν.
Αυτά θα υπάρχουν στο σοβιετικό καθεστώς, αλλά πωθ εγώ ο Ιβάν θα έχω κάποια τύχη ;;;
Είναι βέβαιο ότι δεν έχω τύχη και δεν γίνεται να έχω όσο και να συμπαθώ το ΚΚΕ και τη μεγάλη Σοβιετική μας πατρίδα.
Ακριβώς με την ίδια λογική δεν έχω τύχη και μετά τη μεγάλη συγκέντρωση του Κώστα του Καραμανλή το 2004 και το 45% που ακολούθησε.
Γιατί να έχω ;
Εμφανίστηκα ως χειροκροτητής-ποδοκροτητής, πρώτο τραπέζι πίστα μπροστά από τις κάμερες του Μπιρσίμ, αλλά από που κι ως που ο Καραμανλής θα δώσει σ' εμένα τα κλειδιά του πυρηνικού οπλοστασίου που μου αρέσει ;;;
Μου λένε οι δεξιοί -ή τουλάχιστον μου έλεγαν κάποτε- το γνωστό γνωμικό "stand on your own two feet", το σκέφτηκα εγώ, είπα "fair enough" και γύρισα από το άλλο πλευρό.

Οι ζαίοι τώρα και άλλα συναφή, μου λένε να κάνω κονσόρτιουμ με την ... Σιτροέν ντε σεβό. Μάλιστα.

Αλλά η νέα κοροϊδία είναι ότι καλούμαι να λύσω εγώ το πρόβλημα της κάθε κομμώτριας που δεν έχει πελάτες επειδή ξαναήρθε η μόδα με τα μακρυά μαλλιά. Του κάθε πωλητή μαλλί της γριάς επειδή άνοιξαν τα "μαλλί της γριάς εξπρές" στις στάσεις του μετρό.
Αυτό το δήθεν πρόβλημα θα το κοιτάξει λέει ο Αλέξης, εν ευθέτω χρόνω, στη δεύτερη τετραετία ...

Δεν είναι βέβαια δήθεν πρόβλημα το "μαλλί της γριάς εξπρές". Ο άλλος που είχε το καροτσάκι υποφέρει.
Είναι όμως μέρος του τοπίου. Άλλο το "μέρος του τοπίου" και άλλο το "πρόβλημα".
Μόνη λύση αν είμαστε ο τύπος με το καροτσάκι είναι να σκοτώσουμε τον εξπρές και μόνη λύση αν είμαστε ο εξπρές και εξακολουθεί να μας ανταγωνίζεται ο τύπος με το καροτσάκι, να σκοτώσουμε τον τύπο.
Αποκλειομένων των σκοτωστικών λύσεων όμως, εμπρησμών, βομβών που απαγορεύονται κιόλας από άλλα bylaws ;
Είναι μέρος του τοπίου και όποιος τα αναφέρει το κάνει για να κοροϊδέψει τους αφελείς.

Εν τω μεταξύ οι κ.κ. των κυβερνήσεων Μιμής-μάγων, Καραμανλή περίοδος β', Σύριζα, με το οπλοπολυβόλο της φορολογίας έχουν εξοντώσει βέβαια τους πάντες και τα πάντα. Δεν καλείσαι από τα 100 να πληρώσεις το γερό χαράτσι των 30 ή 35, καλείσαι να πληρώσεις 230, εξ ού και οι συλλήψεις των γριών-περιπολικά-αποτυπώματα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2020, 11:10

Fluffy έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 08:24
Για να απαντήσουμε και στον νανδρο, η εργατική τάξη υπόσχεται πραγματική κοινωνική συμμαχία, τους προτείνει αγώνα (οχι να κάτσουν σπίτι και να τα φέρει κάποιος από τα πάνω) για να αποτινάξουν τον βραχνά των χρεών. Θέτουμε το δίλλημα ή με τους τραπεζίτες ή με τον λαό. Οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα διάλεξαν πλευρά.
Μπορείτε να το απευθύνετε και στους εργαζόμενους των τραπεζών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 07 Αύγ 2020, 11:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2020, 11:10
Fluffy έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 08:24
Για να απαντήσουμε και στον νανδρο, η εργατική τάξη υπόσχεται πραγματική κοινωνική συμμαχία, τους προτείνει αγώνα (οχι να κάτσουν σπίτι και να τα φέρει κάποιος από τα πάνω) για να αποτινάξουν τον βραχνά των χρεών. Θέτουμε το δίλλημα ή με τους τραπεζίτες ή με τον λαό. Οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα διάλεξαν πλευρά.
Μπορείτε να το απευθύνετε και στους εργαζόμενους των τραπεζών.
Φυσικά και σε αυτούς τίθεται, μακαρι να συντασσόταν με το κόμμα τους για να είχαν στρατηγική και τακτική και να μην είναι ο καθένας μονος του. Στρατηγική και τακτική εχουν οι τραπεζίτες με τις ενώσεις τους και τα κρατη τους, εμας γιατί να μας βαραν στο ψαχνώ χωρις να ξερουμε τι να κάνουμε; Με αφορμή όμως αυτό να προσθέσω πως οι τραπεζίτες είναι τόσο παρασιτα που δεν επιτελουν καμιά λειτουργία στην οικονομία, πλεον μισθωνουν στελεχη και υπαλληλικο προσωπικο για να κανουν τη δουλειά τους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2020, 12:06

Fluffy έγραψε:
07 Αύγ 2020, 11:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2020, 11:10
Fluffy έγραψε:
16 Ιούλ 2020, 08:24
Για να απαντήσουμε και στον νανδρο, η εργατική τάξη υπόσχεται πραγματική κοινωνική συμμαχία, τους προτείνει αγώνα (οχι να κάτσουν σπίτι και να τα φέρει κάποιος από τα πάνω) για να αποτινάξουν τον βραχνά των χρεών. Θέτουμε το δίλλημα ή με τους τραπεζίτες ή με τον λαό. Οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα διάλεξαν πλευρά.
Μπορείτε να το απευθύνετε και στους εργαζόμενους των τραπεζών.
Φυσικά και σε αυτούς τίθεται, μακαρι να συντασσόταν με το κόμμα τους για να είχαν στρατηγική και τακτική και να μην είναι ο καθένας μονος του. Στρατηγική και τακτική εχουν οι τραπεζίτες με τις ενώσεις τους και τα κρατη τους, εμας γιατί να μας βαραν στο ψαχνώ χωρις να ξερουμε τι να κάνουμε; Με αφορμή όμως αυτό να προσθέσω πως οι τραπεζίτες είναι τόσο παρασιτα που δεν επιτελουν καμιά λειτουργία στην οικονομία, πλεον μισθωνουν στελεχη και υπαλληλικο προσωπικο για να κανουν τη δουλειά τους.
Όλοι αυτό κάνουν. :lol:

Ακόμα και τα κόμματα... ή όχι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Αύγ 2020, 12:27

Αυτοαπασχολούμενοι και κομμουνισμός είναι δύο αντίθετες έννοιες.
Ο κομμουνισμός φτιάχτηκε ακριβώς για να μην υπάρχουν αυτοαπασχολούμενοι, big ή small.
Εναντίον των αυτοαπασχολουμένων ήταν βέβαια και η Μαρία Αντουανέτα σύμφωνα με το μύθο, διότι αλλοιώς τι είδους Μαρία Αντουανέτα θα ήταν ; Ο μύθος μάλλον δεν είναι αλήθεια βέβαια, αλλά πάμε σύμφωνα με το μύθο.
Στην Ελλάδα ήταν το όκιο του 1993 που ήρξατο ξυλοκοπείν τους αυτοαπασχολούμενους. Το ξεκίνησε πάλι ο Αλογοσκούφης το 2007 και έφτασε στο αποκορύφωμα επί Σύριζα βέβαια.
Στο Αγγλίος, τόσο το μπρεξιτίος όσο και το ξεμπρεξιτίος, οι αυτοαπασχολούμενοι είναι ιερά τέρατα. Πληρώνουν όταν κερδίζουν και μάλιστα όταν για ένα χρονικό διάστημα δεν βγάζουν τίποτα απαλλάσσονται γι αυτό το χρονικό διάστημα.

Ότι λέει και ο ΣΕΒ εναντίον δεν είναι κι αυτό παράξενο.
Θα αφήσει ο Χυτήρογλου τους τζύπσυ να πουλάνε κιλίμια-χαλιέρ στη Ζωοδόχο Πηγή - νόμιμα έστω ;
Τα κουμούνια επιτίθενται στους αυτοπασχολούμενους, ο ΣΕΒ επιτίθεται κι αυτός.
Όποιος έχει τον Τύπο με το μέρος του κερδίζει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2020, 12:34

wooded glade έγραψε:
07 Αύγ 2020, 12:27

Ότι λέει και ο ΣΕΒ εναντίον δεν είναι κι αυτό παράξενο.
Θα αφήσει ο Χυτήρογλου τους τζύπσυ να πουλάνε κιλίμια-χαλιέρ στη Ζωοδόχο Πηγή - νόμιμα έστω ;
Τα κουμούνια επιτίθενται στους αυτοπασχολούμενους, ο ΣΕΒ επιτίθεται κι αυτός.
Όποιος έχει τον Τύπο με το μέρος του κερδίζει.
Μπορείς να εξηγήσεις τον τρόπο νόμιμης πώλησης κιλιμιών στο χώρο της Ζωοδόχου Πηγής;

Γιατί "αυτοαπασχολούμενος" δεν σημαίνει ακριβώς αυτό, έτσι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Αύγ 2020, 12:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2020, 12:34
wooded glade έγραψε:
07 Αύγ 2020, 12:27

Ότι λέει και ο ΣΕΒ εναντίον δεν είναι κι αυτό παράξενο.
Θα αφήσει ο Χυτήρογλου τους τζύπσυ να πουλάνε κιλίμια-χαλιέρ στη Ζωοδόχο Πηγή - νόμιμα έστω ;
Τα κουμούνια επιτίθενται στους αυτοπασχολούμενους, ο ΣΕΒ επιτίθεται κι αυτός.
Όποιος έχει τον Τύπο με το μέρος του κερδίζει.
Μπορείς να εξηγήσεις τον τρόπο νόμιμης πώλησης κιλιμιών στο χώρο της Ζωοδόχου Πηγής;

Γιατί "αυτοαπασχολούμενος" δεν σημαίνει ακριβώς αυτό, έτσι; :lol:
Μπορεί και να σημαίνει.
Από καρφίτσα μέχρι αεροπλανοφόρο μπορεί να σημαίνει.
Μιλάμε για την οικονομική τάξη των αυτοαπασχολουμένων, συνολικά.
Δεν μιλάμε για τη φίλη σου την Κική και την Ελενίτσα την κομμώτρια.

Στο χώρο της Ζωοδ. Πηγής, νόμιμα εννοώ με ποσάκι, αλλά χωρίς υποχρεωτικό προκαταβαλλόμενο φόρο 5-6 χιλιάδες που ισχύει.
Μετά το χαλί το παίρνεις εσύ επ' ώμου και το στρώνεις στην τραπεζαρία.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Αύγ 2020, 12:53

Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Η χώρα βρίσκεται σε κρίσιμη καμπή: το αύριο του λαού δεν μπορεί να αφεθεί στα χέρια αυτών που ευθύνονται για την κρίση, δεν μπορεί να αφεθεί στα χέρια της πλουτοκρατίας και των κομμάτων που υπηρετούν τα συμφέροντά της.

Όλοι αυτοί επιστρατεύουν το ψέμα, την πλήρη διαστροφή της πραγματικότητας και τη χυδαιότητα παρουσιάζοντας τα συμφέροντα των εφοπλιστών, των μεγαλοβιομηχάνων και των άλλων τμημάτων του κεφαλαίου ως δήθεν συμφέροντα όλων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών