Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 16 Αύγ 2020, 03:00

Μλκς.
Εγώ είχα γράψει στο πχόρουμ χάριν αστεϊσμού για ένα βιβλιοπωλείο της οδού Φιλελλήνων που έκλεισε το 1995 (και είχαμε 2016) ότι αν ήταν του δημοσίου, οι υπάλληλοι θα ζητούσαν ακόμα ... αναδρομικά.
Προτού στεγνώσει το μελάνι του πχόρουμ όμως ανακαλύφτηκε ο σωματοφύλακας της ... Μελίνας Μερκούρη, ο οποίος πληρωνόταν ακόμα σαν ... σωματοφύλακας της Μελίνας Μερκούρη ! Τον κάρφωσαν οι ζαίοι βέβαια το 2016, προφανώς επειδή θα ήταν με τη Φώφη.

Εδώ τώρα στην όλη υπόθεση είναι ηλίου φαεινότατον ότι κυριαρχεί το στοιχείο της εκδικητικότητας.
Είναι δυνατόν να αφήνει η συμμορία Απάτσι τη συμμορία Ναστούλη να έχει παμπ στην Ελευσίνα ; Θα βάλει βόμβα.
Αν δεν βάλει βόμβα, θα προσπαθήσει μέσω Κατρούγκαλου-Αχτσιόγλου να τον κλείσει νόμιμα τον άλλον.
Έχει σημασία ποιός από τους δύο φτιάχνει καλύτερο εσπρέσσο φρέντο ; Μπορεί ο ένας, μπορεί ο άλλος, αλλά δεν θα μου πείτε τώρα ότι θα μετρήσει αυτό στην όλη υπόθεση.
Σημασία έχει ποιός λαδώνει όμως. Αυτό έχει σημασία και επειδή λαδώνει αυτός που έχει μπικικί παρατηρούμε ότι την πατάνε οι small.

Στο όλο σκηνικό επεμβαίνει το ΚΚΕ και λέει "κύριοι, εμείς είπαμε ότι θα πίνετε ρεβυθόζουμο όλοι απαξάπαντες", "ορίστε μας".
Επεμβαίνει και το Πασόκ και λέει "ξέρετε εμείς σαν περίπου ΚΚΕ που είμαστε, θα στείλουμε στον ΟΑΕΔ-ρείθρα πεζοδρομίων μερικές χιλιάδες από αυτούς".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Yannis
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Αύγ 2020, 06:50
Phorum.gr user: Yannis87

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yannis » 16 Αύγ 2020, 06:00

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:54
Φίλε μου κομήτη. Επικρατεί στην Ελλάδα η λάθος αντίληψη ότι σε σχέσεις εργοδότη εργαζόμενου ο δεύτερος έχει πάντα δίκιο. Αυτό απέχει έτη φωτός από την αλήθεια. Κάθε αλήθεια βέβαια κρύβει κατά βάθος μια παραδοξότητα ωστόσο, τούτη είναι η αλήθεια όπως την έχω εγώ βιώσει.
Δύο πράγματα μπορείς να είσαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Είτε υπηρέτης είτε
Αφεντικό. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι. Είναι κατασκευασμένοι για να δέχονται εντολές. Στη δεύτερη ανήκουν λίγοι. Σε αυτούς τους λίγους αναγνωρίζουμε ικανότητα για ευτυχία. Ταλέντο για ζωή.

Υπάρχει και μια τρίτη, δυστυχισμένη κατηγορία. Είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι αφεντικά αλλά λόγω τύχης ή αντίληψης δεν τα κατάφεραν. Οι δυστυχισμένοι. Που περιφέρουν τη δυσαρέσκεια τους για τον κόσμο στα ιντερνετ δηλητηριάζοντας περισσότερο την ήδη καταδικασμένη ψυχή των.

Μόνο βάλσαμο για αυτούς τους σκλάβους η επανεκτίμηση της θέσης τους κι η αποδοχή της αλήθειας. Που ας μη ξεχνούμε, κρύβει πάντα μια παραδοξότητα.
Καλα τρολαρεις... Δε μου λες...ποσους αυγουστους κουβαλας πανω σου αφεντικο; ησουν κατασκευαστικα απο μικρος αφεντης κ κυνικος ;
το ιδιο κυνικος εισαι και με τη ματαιη φαμιλια σου;
Με τα τα σκλαβακια παιδια σου;

Υγ. Εγω που δεν κληρονομησα τιποτα, εφτασα 33 ,
Δουλευοντας εχω ελπιδα να απαλλαγω απ τα κατασκευαστικα δεσμα μου;(οχι για να εξουσιασω αλλους κυνικε μου)
Τι λες εχω ελπιδα;
Τι αντιληψη επικρατει στη χωρα των κλεφτων κ των απαιδευτων; τι πιστευεις;

the comet the course the tail

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Αύγ 2020, 09:16

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:54
Φίλε μου κομήτη. Επικρατεί στην Ελλάδα η λάθος αντίληψη ότι σε σχέσεις εργοδότη εργαζόμενου ο δεύτερος έχει πάντα δίκιο. Αυτό απέχει έτη φωτός από την αλήθεια. Κάθε αλήθεια βέβαια κρύβει κατά βάθος μια παραδοξότητα ωστόσο, τούτη είναι η αλήθεια όπως την έχω εγώ βιώσει.
Δύο πράγματα μπορείς να είσαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Είτε υπηρέτης είτε
Αφεντικό. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι. Είναι κατασκευασμένοι για να δέχονται εντολές. Στη δεύτερη ανήκουν λίγοι. Σε αυτούς τους λίγους αναγνωρίζουμε ικανότητα για ευτυχία. Ταλέντο για ζωή.

Υπάρχει και μια τρίτη, δυστυχισμένη κατηγορία. Είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι αφεντικά αλλά λόγω τύχης ή αντίληψης δεν τα κατάφεραν. Οι δυστυχισμένοι. Που περιφέρουν τη δυσαρέσκεια τους για τον κόσμο στα ιντερνετ δηλητηριάζοντας περισσότερο την ήδη καταδικασμένη ψυχή των.

Μόνο βάλσαμο για αυτούς τους σκλάβους η επανεκτίμηση της θέσης τους κι η αποδοχή της αλήθειας. Που ας μη ξεχνούμε, κρύβει πάντα μια παραδοξότητα.
προσπαθώντας να γράψεις άλλη μια τρολλιά, αρχικά προβάλεις τις διαπιστώσεις σου και τις ηθικές σου συγκρούσεις ως κατασκεύασμα ελληνικό. αυθαίρετες αρλούμπες. λες και μια επιμέρους ιδιότητα, μπορεί να είναι η αιτία! στη συνέχεια αραδιάζεις ανυπόστατες πάλι αμπελοφιλοσοφίες για την φύση των ανθρώπων... το γεγονός ότι εκμεταλλεύεσαι το τριτοκοσμικό νομικό και εργασιακό πλαίσιο αυτού του κράτους, για να δουλεύουν άλλοι για σένα, θα σου τρώει την ψυχή για πάντα σαν το σαράκι και μονάχος θα τριγυρνάς ψάχνοντας λύτρωση, μα τελικά γεμίζοντας με γλίτσα και ασκήμια το διαδίκτυο....

Yannis, άστον φίλε. καμμένη περίπτωσις....

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Αύγ 2020, 11:04

the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 09:16
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:54
Φίλε μου κομήτη. Επικρατεί στην Ελλάδα η λάθος αντίληψη ότι σε σχέσεις εργοδότη εργαζόμενου ο δεύτερος έχει πάντα δίκιο. Αυτό απέχει έτη φωτός από την αλήθεια. Κάθε αλήθεια βέβαια κρύβει κατά βάθος μια παραδοξότητα ωστόσο, τούτη είναι η αλήθεια όπως την έχω εγώ βιώσει.
Δύο πράγματα μπορείς να είσαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Είτε υπηρέτης είτε
Αφεντικό. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι. Είναι κατασκευασμένοι για να δέχονται εντολές. Στη δεύτερη ανήκουν λίγοι. Σε αυτούς τους λίγους αναγνωρίζουμε ικανότητα για ευτυχία. Ταλέντο για ζωή.

Υπάρχει και μια τρίτη, δυστυχισμένη κατηγορία. Είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι αφεντικά αλλά λόγω τύχης ή αντίληψης δεν τα κατάφεραν. Οι δυστυχισμένοι. Που περιφέρουν τη δυσαρέσκεια τους για τον κόσμο στα ιντερνετ δηλητηριάζοντας περισσότερο την ήδη καταδικασμένη ψυχή των.

Μόνο βάλσαμο για αυτούς τους σκλάβους η επανεκτίμηση της θέσης τους κι η αποδοχή της αλήθειας. Που ας μη ξεχνούμε, κρύβει πάντα μια παραδοξότητα.
προσπαθώντας να γράψεις άλλη μια τρολλιά, αρχικά προβάλεις τις διαπιστώσεις σου και τις ηθικές σου συγκρούσεις ως κατασκεύασμα ελληνικό. αυθαίρετες αρλούμπες. λες και μια επιμέρους ιδιότητα, μπορεί να είναι η αιτία! στη συνέχεια αραδιάζεις ανυπόστατες πάλι αμπελοφιλοσοφίες για την φύση των ανθρώπων... το γεγονός ότι εκμεταλλεύεσαι το τριτοκοσμικό νομικό και εργασιακό πλαίσιο αυτού του κράτους, για να δουλεύουν άλλοι για σένα, θα σου τρώει την ψυχή για πάντα σαν το σαράκι και μονάχος θα τριγυρνάς ψάχνοντας λύτρωση, μα τελικά γεμίζοντας με γλίτσα και ασκήμια το διαδίκτυο....

Yannis, άστον φίλε. καμμένη περίπτωσις....
Εικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις εδώ φίλε μου. Αυτό που είπα στην αρχή είναι απλούστατα ότι είμαι καλός εργοδότης κι οι εργάτες μου είναι ευχαριστημένοι. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάτι ανυπόστατο. Μια ματιά στον κόσμο (όχι μόνο στην ελληνική πραγματικότητα) θα σε πείσει. Είμαι σίγουρος πως μέσα στη ρομαντική σου αφέλεια πιστεύεις ότι κάπου υπάρχει ένα μέρος όπου ο άνθρωπος δεν εκμεταλλεύεται άνθρωπο. Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει και δεν ίσχυε ποτέ. Ήταν πάντα ένα όνειρο. Εγώ με όλα τα λάθη μου, είμαι η τελευταία ελπίδα του μάταιου αυτού κόσμου. Το τελευταίο ανάχωμα μπροστά στην καπιταλιστική λαίλαπα. Ένα καλό αφεντικό.

the comet the course the tail

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Αύγ 2020, 11:12

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:04
the comet the course the tail έγραψε:
16 Αύγ 2020, 09:16
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:54
Φίλε μου κομήτη. Επικρατεί στην Ελλάδα η λάθος αντίληψη ότι σε σχέσεις εργοδότη εργαζόμενου ο δεύτερος έχει πάντα δίκιο. Αυτό απέχει έτη φωτός από την αλήθεια. Κάθε αλήθεια βέβαια κρύβει κατά βάθος μια παραδοξότητα ωστόσο, τούτη είναι η αλήθεια όπως την έχω εγώ βιώσει.
Δύο πράγματα μπορείς να είσαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Είτε υπηρέτης είτε
Αφεντικό. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι. Είναι κατασκευασμένοι για να δέχονται εντολές. Στη δεύτερη ανήκουν λίγοι. Σε αυτούς τους λίγους αναγνωρίζουμε ικανότητα για ευτυχία. Ταλέντο για ζωή.

Υπάρχει και μια τρίτη, δυστυχισμένη κατηγορία. Είναι αυτοί που θα ήθελαν να είναι αφεντικά αλλά λόγω τύχης ή αντίληψης δεν τα κατάφεραν. Οι δυστυχισμένοι. Που περιφέρουν τη δυσαρέσκεια τους για τον κόσμο στα ιντερνετ δηλητηριάζοντας περισσότερο την ήδη καταδικασμένη ψυχή των.

Μόνο βάλσαμο για αυτούς τους σκλάβους η επανεκτίμηση της θέσης τους κι η αποδοχή της αλήθειας. Που ας μη ξεχνούμε, κρύβει πάντα μια παραδοξότητα.
προσπαθώντας να γράψεις άλλη μια τρολλιά, αρχικά προβάλεις τις διαπιστώσεις σου και τις ηθικές σου συγκρούσεις ως κατασκεύασμα ελληνικό. αυθαίρετες αρλούμπες. λες και μια επιμέρους ιδιότητα, μπορεί να είναι η αιτία! στη συνέχεια αραδιάζεις ανυπόστατες πάλι αμπελοφιλοσοφίες για την φύση των ανθρώπων... το γεγονός ότι εκμεταλλεύεσαι το τριτοκοσμικό νομικό και εργασιακό πλαίσιο αυτού του κράτους, για να δουλεύουν άλλοι για σένα, θα σου τρώει την ψυχή για πάντα σαν το σαράκι και μονάχος θα τριγυρνάς ψάχνοντας λύτρωση, μα τελικά γεμίζοντας με γλίτσα και ασκήμια το διαδίκτυο....

Yannis, άστον φίλε. καμμένη περίπτωσις....
Εικρινά δεν καταλαβαίνω τι γράφεις εδώ φίλε μου. Αυτό που είπα στην αρχή είναι απλούστατα ότι είμαι καλός εργοδότης κι οι εργάτες μου είναι ευχαριστημένοι. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάτι ανυπόστατο. Μια ματιά στον κόσμο (όχι μόνο στην ελληνική πραγματικότητα) θα σε πείσει. Είμαι σίγουρος πως μέσα στη ρομαντική σου αφέλεια πιστεύεις ότι κάπου υπάρχει ένα μέρος όπου ο άνθρωπος δεν εκμεταλλεύεται άνθρωπο. Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει και δεν ίσχυε ποτέ. Ήταν πάντα ένα όνειρο. Εγώ με όλα τα λάθη μου, είμαι η τελευταία ελπίδα του μάταιου αυτού κόσμου. Το τελευταίο ανάχωμα μπροστά στην καπιταλιστική λαίλαπα. Ένα καλό αφεντικό.
καλό ταξίδι φίλε. καλή συνέχεια. συνέχισε έτσι. καλά το πας. το 'χεις πάρει απόφαση... :g018:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Αύγ 2020, 11:41

Καλό ταξίδι και σε σένα φίλε μου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24526
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Αύγ 2020, 11:44

Όταν ο υπάλληλος τρώει χυλοπιτα του προσφέρεις έναν ώμο να κλαφτει Πορφύριε, ή είναι απλά ένα προσωπείο η καλοσύνη σου που αν το ξυσεις από κάτω ξεπροβάλλει η φιλαργυρη γαμψή μύτη του Εμπενιζερ Σκρουτζ.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Αύγ 2020, 11:55

foscilis έγραψε:
16 Αύγ 2020, 11:44
Όταν ο υπάλληλος τρώει χυλοπιτα του προσφέρεις έναν ώμο να κλαφτει Πορφύριε, ή είναι απλά ένα προσωπείο η καλοσύνη σου που αν το ξυσεις από κάτω ξεπροβάλλει η φιλαργυρη γαμψή μύτη του Εμπενιζερ Σκρουτζ.
Twopence is twopence.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Αύγ 2020, 18:49

Πολύ δυνατός ο σύλλογος εστίασης Χανίων, μακαρι να ήταν έτσι όλοι

«Συνάδελφοι, Συναδέλφισσες

Πέντε μήνες σχεδόν μετά την πρώτη έξαρση της πανδημίας στη χώρα, βρισκόμαστε πάλι στο ίδιο κακό έργο θεατές. Η εστίαση και οι επαγγελματίες της για άλλη μια φορά στο στόχαστρο της κυβέρνησης. Μπροστά στα συνεχώς αυξανόμενα κρούσματα αντί να εξετάσουν ποιες επιλογές μας έφεραν σε αυτό το σημείο και πώς θα ανακοπεί επί της ουσίας το νέο κύμα πανδημίας, προχωρούν στην ίδια καταστροφική συνταγή.

Επιπλέον συμπίεση και περιορισμός της λειτουργείας της εστίασης. Με ένα μέτρο που πραγματικά δοκιμάζει τα όρια της σοβαρότητας (απαγόρευση λειτουργείας 12-7), πιστεύει η κυβέρνηση οτι θα αλλάξει κάτι οσο αφορά τον συνωστισμό. Τον πιο παραγωγικό μήνα του καλοκαιριού, μπορεί και όλου του χρόνου, επί της ουσίας μας βάζει λουκέτο! Με πρόσχημα τη χαλάρωση της νεολαίας και με σημαία την ατομική ευθύνη η κυβέρνηση προσπαθεί να κρύψει τις δικές της τεράστιες ευθύνες για τη διαχείρηση της κατάστασης.

Με δηλώσεις που φάσκουν και αντιφάσκουν, με επιχειρήματα που αναιρούν αυτά που τα ίδια τα κυβερνητικά στελέχη έλεγαν πριν ενα μήνα, μας κουνάνε το δάχτυλο λες και εμείς σαν εστίαση ανοίξαμε ανεξέλεγκτα τα σύνορα, λες και εμείς γεμίσαμε αεροπλάνα και πλοία κάνοντας λάστιχο τα υγειονομικά πρωτόκολα, λες και εμείς στοιβάξαμε τον κόσμο στα μέσα μαζικής μεταφοράς στις μεγάλες πόλεις και άλλα πολλά.

Δεν αμφισβητούμε σε καμία περίπτωση την κρισιμότητα της κατάστασης. Δεν έχουμε όμως εμπιστοσύνη σε ένα κρατικό μηχανισμό, ο οποίος ενώ σφυράει αδιάφορα μπροστά σε ναυτιλιακές, αεροπορικές εταιρίες και μεγάλα ξενοδοχεία, εξαντλεί την “αποφασιστικότητά” του σε εμάς.

Λέμε όμως το εξής: Δεν γίνεται συνεχώς να τρώμε τη μία σφαλιάρα μετά την άλλη και να λέμε και συγνώμη από πάνω! Η εστίαση είναι ένας κλάδος που εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον δέχεται τον ένα φόρο μετά τον άλλο και το ένα μέτρο μετά το άλλο. Δεν είναι ότι πριν την πανδημία ήταν όλα τέλεια. Υψηλό ΦΠΑ, κανένα αφορολόγητο, αυτόφορα για μουσική και πνευματικά δικαιώματα, υπέρογκα τιμολόγια ενέργειας, υψηλά δημοτικά τέλη, ΕΝΦΙΑ και ένα σωρό χαράτσια. Σε αυτό το περιβάλλον καλούμασταν να δουλέψουμε.

Μετά από 2μιση μήνες κλειστά, πήραμε τα επιδόματα κοροϊδίας, δεχτήκαμε ότι η σεζόν είναι χαμένη, ανοίξαμε με την ψυχή στο στόμα, τηρήσαμε και τηρούμε τις προβλεπόμενες οδηγίες του ΕΟΔΥ. Και μην έχει κανείς την αμφιβολία ότι και πάλι δουλεύουμε κανονικά. Στην καλύτερη περίπτωση μείον 40% λειτουργικότητας είμαστε όλοι. Και αποστάσεις και μάσκες και αντισηπτικά και όλα τα πρωτόκολα ακολουθήσαμε. Αποτέλεσμα; Η κυβέρνηση μάς κλείνει στις 12, αφήνει ανεξέλεγκτα κόσμο να συνωστίζεται σε δρόμους και πλατείες και βγάζει την ΕΛ.ΑΣ. έξω να μας συμπεριφέρεται σαν να είμαστε εγκληματίες γιατί στις 12:15 δεν έχουμε μαζέψει, καθαρίσει, πλύνει τα μαγαζιά μας…

Καλύπτονται μήπως με τα μέτρα στην εστίαση οι ελλέιψεις 30.000 μόνιμων γιατρών και νοσηλευτών; Καλύπτονται οι εκαντοντάδες ΜΕΘ ή αυτές που διαφημίζονται (8) και δεν λειτουργούν καν στα Χανιά; Η Ένωση Γιατρών ΕΣΥ του Ν. Χανίων, η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας και υγειονομικοί φορείς όλης της χώρας που φωνάζουν μήνες τώρα για την τραγική κατάσταση του εθνικού συστήματος υγείας δεν ακούγονται από την κυβέρνηση. Η κραυγή αγωνίας χιλιάδων επαγγελματιων που είναι με το λουκέτο στο χέρι δεν ακούγεται. Οι τεράστιες ελλείψεις σε υγεινομικό υλικό και οι υποστελεχωμένες υγειονομικές υπηρεσίες δεν ενοχλούν την κυβέρνηση. Η “ανεύθυνη” νεολαία την ενοχλεί. Η νεολαία που σπάει τα χέρια της και τα πόδια της στα ξενοδοχεία και η νεολαία που δουλεύει μαζί μας και κοιμάται και ξυπνάει με το φόβο της ανεργίας δεν την ενοχλεί…

Δεν είναι η εστίαση ένα ενιαίο πράγμα να παίρνονται μέτρα έτσι γενικά και αόριστα. Διαφορετικά μεγέθη και είδη, διαφορετικός αριθμός προσωπικού, άλλοι λειτουργούν όλο τον χρόνο, άλλοι σεζόν σε τουριστικές περιοχές. Αυτά φυσικά είναι αδιάφορες λεπτομέρειες για την κυβέρνηση.

Καταλήγουμε στο εξής: Διεκδικούμε μέτρα στήριξης εδώ και τώρα. Αν δεν χρηματοδοτηθούμε άμεσα και δεν υπάρξουν μέτρα ελάφρυνσης οδηγούμαστε σε αφανισμό. Και δεν θα φταίει ούτε μία “γενική” οικονομική κρίση ούτε ένας “αόρατος ιός”. Θα ευθύνεται η συγκεκριμένη πολιτική που εφαρμόστηκε και εφαρμόζεται ως τώρα. Μια πολιτική που στους μεγάλους ομίλους δίνει αέρα χρήμα και διευκολύνσεις όποτε αυτοί θέλουν και τους μικρούς επαγγελματίες τους στέλνει στην καλύτερη των περιπτώσεων να δανειστούν και να χρεωθούν στις τράπεζες που έχουν ήδη χρυσοπληρώσει. Μια πολιτική που για χάρη μεγάλων κεφαλαίων μετατρέπει τη χώρα σε ένα τεράστιο ξενοδοχείο σβήνοντας την εστίαση από τον χάρτη. Δεν θα πληρώσουμε και αυτή την κρίση εμείς.

Ζητάμε από την Περιφερειακή Αρχή και από τις Δημοτικές Αρχές να πάρουν θέση και να υποστηρίξουν τα δίκαια αιτήματά μας απέναντι στην κυβέρνηση:

Άμεση ενίσχυση του δημοσίου συστήματος υγείας. Άμεσα μέτρα για κάλυψη των κενών των δημόσιου Νοσοκομείου Χανίων αλλά και των πρωτοβάθμιων Κέντρων Υγείας σε υλικοτεχνική υποδομή, υγειονομικό προσωπικό, για αποτελεσματική προστασία του πληθυσμού μπροστά σε νέο κύμα πανδημίας.
Περαιτέρω μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση, στο 6% στα τρόφιμα και 13% στα οινοπνευματώδη ποτά.
Έκτακτη κρατική χρηματοδότηση του κλάδου εστίασης στις περιοχές περιορισμού λειτουργίας.
Αναστολή των οικονομικών υποχρεώσεων του κλάδου εστίασης προς το Δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία μέχρι 30/04/2021 στις περιοχές περιορισμού λειτουργίας. Το κράτος να καλύψει πλήρως τις ασφαλιστικές μας εισφορές.
Αναστολή των οικονομικών υποχρεώσεων του κλάδου Εστίασης προς το Δημόσιο και τα Ασφαλιστικά ταμεία μέχρι 30/04/2021 στις περιοχές περιορισμού λειτουργίας.
Διαγραφή τόκων, προστίμων και του 30% του υπολοίπου χρέους στην εφορία και τις τράπεζες.
Άμεση επανένταξη των α/α στο αφορολόγητο όριο (ύψους 12.000 ευρώ, προσαυξημένο κατά 3.000 ευρώ για κάθε παιδί) ξεκινώντας από το φορολογικό έτος 2019.
Αναστολή όλων των δανειακών μας υποχρεώσεων, δόσεων και ρυθμίσεων στις τράπεζες, χωρίς όρους και προϋποθέσεις, μέχρι τέλος του χρόνου. Η αναστολή να αφορά το σύνολο των οφειλόμενων ποσών, κεφάλαιο και τόκους.
Απαλλαγή από τα δημοτικά τέλη μέχρι 30/4/2021.
Κατοχύρωση δικαιώματος λήψης του επιδόματος ανεργίας από τους εργαζόμενους στην εστίαση με κατώτατο όριο τα 50 ένσημα ώστε να επωφελούνται τον προσεχή χειμώνα από το Ταμείο Ανεργίας και παράλληλη επιμήκυνση του χρόνου της επιδότησης των ανέργων του κλάδου από 3 μήνες σε 5 στις περιοχές περιορισμού λειτουργίας.
Χορήγηση επιδόματος ανεργίας σε όλους τους επαγγελματίες που έκλεισαν ή θα κλείσουν την επιχείρησή τους χωρίς άλλους όρους και προϋποθέσεις. Δεν θα αφήσουμε τους συναδέλφους μας ανυπεράσπιστους.
Αναστολή των ρυθμίσεων για οφειλές προς τη ΔΕΗ ή άλλους ιδιώτες παρόχους και προς άλλες πρώην ΔΕΚΟ μέχρι 30/4/2021. Φθηνότερο τιμολόγιο σε φως, νερό, τηλέφωνο για όσο διάστημα κρατούν τα μέτρα καραντίνας.
Αναστολή κάθε είδους μέτρων αναγκαστικής είσπραξης -κατασχέσεις, πλειστηριασμοί, δεσμεύσεις λογαριασμών- που βρίσκονται σε εξέλιξη ή έχουν δρομολογηθεί για χρέη προς Δημόσιο και ιδιώτες μέχρι το τέλος του χρόνου. Απαγόρευση πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας».

https://www.parakritika.gr/syllogos-est ... no_cache=1


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Σεπ 2020, 12:27


Ο Θ. ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΨΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ - ΣΥΝΔΙΚΑΤΩΝ

μιλά για τα προβλήματα στους απασχολούμενους, για τις επιθέσεις που δέχονται απο τα μονοπώλια και τις κυβερνήσεις τους.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Νοέμ 2020, 16:31

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
«Φτάνει πια η κοροϊδία. Απαιτούμε άμεσα προστασία των εισοδημάτων των επαγγελματιών της Εστίασης»

«Φτάνει πια η κοροϊδία. Απαιτούμε άμεσα προστασία των εισοδημάτων των επαγγελματιών της Εστίασης, απαλλαγή από υποχρεώσεις προς εφορία - ασφαλιστικά ταμεία, δημοτικά τέλη, διαγραφή χρεών για όλο το διάστημα της απαγόρευσης λειτουργίας των καταστημάτων», αναφέρει η «Αγωνιστική Ενότητα» στην Ένωση Εστιατόρων Ψητοπωλών Καφέ Μπαρ Θεσσαλονίκης.

«Δούλεψες μαζί με τους εργαζόμενούς σου κάτω από αντίξοες συνθήκες και με κίνδυνο την προσωπική σου υγεία τους τελευταίους 6 μήνες αδιάκοπα για να τα βγάλεις πέρα. Ο τζίρος σου μειώθηκε δραματικά», τονίζει η ανακοίνωση. Τα χρέη, συνεχίζει, «συσσωρεύτηκαν. Τα 800 ευρώ του κυβερνητικού φιλοδωρήματος δεν έφτασαν ούτε για τα αναγκαία. Ήσουν με τον φόβο μήπως και κάποια καρέκλα μετακινήθηκε 5 εκατοστά και σου επιβληθεί πρόστιμο. Έβλεπες αυτή τη μειωμένη τουριστική κίνηση που υπήρξε να την καρπώνεται η μεγάλη αλυσίδα μέσα από τα γνωστά πακέτα διακοπών που προσφέρουν οι μονοπωλιακοί όμιλοι. Ξέρεις ότι τα μεγάλα καταστήματα του κλάδου με τα πολλά τετραγωνικά δεν είχαν τις ίδιες επιπτώσεις με εσένα».

Είναι πλέον ξεκάθαρο, υπογραμμίζει: «Τα περιοριστικά μέτρα που λαμβάνονται, έχουν ως κριτήριο τις “αντοχές” των λίγων και εκλεκτών και όχι τη λήψη των αναγκαίων μέτρων, που θα προστάτευαν αποτελεσματικά την υγεία και τη ζωή των λαών».

Το ίδιο κριτήριο, καταλήγει η ανακοίνωση, «έχουν και τα μέτρα δήθεν στήριξης και της πρώτης καραντίνας και αυτά που εξήγγειλε το Σάββατο 31/10 ο υπουργός Οικονομικών Χ. Σταϊκούρας. Δισεκατομμύρια να κυκλοφορούν για τους μεγάλους και για τους πολλούς μικρούς αναστολές πληρωμών που συσσωρεύονται και θα έρθουν μετά σαν χιονοστιβάδα. Όσο για τα δάνεια της επιστρεπτέας προκαταβολής; Χωρίς εισόδημα, όσοι τα πάρουμε, μέσα στην κρίση θα αναγκαστούμε να τα πληρώσουμε διπλά και τρίδιπλα. Είναι συνειδητή επιλογή τους οι "αντοχές της οικονομίας" να μη μας χωράνε.

Δεν ανεχόμαστε νέα κοροϊδία, είναι ζωτική ανάγκη η λήψη ουσιαστικών μέτρων προστασίας των χιλιάδων μικροεπιχειρήσεων. Μέτρα που να λαμβάνουν υπόψιν τις άμεσες ανάγκες αλλά και τα συσσωρευμένα βάρη και τις συνέπειες των προηγούμενων 8 μηνών». (Διαβάστε εδώ αναλυτικάhttps://www.902.gr/sites/default/files/MediaV2/ ... stiasi.pdf).

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Νοέμ 2020, 16:34

Ίακχος βλέπεις αγωνιστικό πνευμα από τους αυτοαπασχολουμενους;
εσεις δεν έχετε σύλλογο;

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4833
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 05 Νοέμ 2020, 16:55

Fluffy έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 16:34
Ίακχος βλέπεις αγωνιστικό πνευμα από τους αυτοαπασχολουμενους;
εσεις δεν έχετε σύλλογο;
Εμείς όχι. Δε βλέπω δυνατό πνεύμα στους αυτοαπασχολούμενους παρόλο που είμαστε υπό διωγμό όπως λες.
Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες Μηχανικοί έχουν μια παράταξη που κατεβαίνει αυτόνομα στις εκλογές του ΤΕΕ τους ψηφίζω αλλά παίρνουν μικρά ποσοσστά.
Πάντως εμάς τους Μηχανικούς δε μας κλείνουν υποχρεωτικά. Αλλά εφόσον υπάρχει περιορισμός στις μετακινήσεις από δουλειές δεν κουνιέται φύλλο.
Είπαν ότι θα μας δώσουν 400 Ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Αυτοαπασχολούμενοι δέχονται επίθεση από τις αστικές κυβερνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Νοέμ 2020, 17:42

Ίακχος έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 16:55
Fluffy έγραψε:
05 Νοέμ 2020, 16:34
Ίακχος βλέπεις αγωνιστικό πνευμα από τους αυτοαπασχολουμενους;
εσεις δεν έχετε σύλλογο;
Εμείς όχι. Δε βλέπω δυνατό πνεύμα στους αυτοαπασχολούμενους παρόλο που είμαστε υπό διωγμό όπως λες.
Οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες Μηχανικοί έχουν μια παράταξη που κατεβαίνει αυτόνομα στις εκλογές του ΤΕΕ τους ψηφίζω αλλά παίρνουν μικρά ποσοσστά.
Πάντως εμάς τους Μηχανικούς δε μας κλείνουν υποχρεωτικά. Αλλά εφόσον υπάρχει περιορισμός στις μετακινήσεις από δουλειές δεν κουνιέται φύλλο.
Είπαν ότι θα μας δώσουν 400 Ευρώ.
Εννοούσα σε αυτό παραπίσω το παραδειγμα, να το έριχνες μια ματιά.
Απο υποχρεώσεις; απλά τις μετατόπισαν στο μέλλον;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών